dn Ijieztr te worden. UIT ONZE OMGEVING. Kantongerecht te Ter Neuzen. Gemengde Berichten. d ad e n verwachtten, en nu komen ze be drogen uit. Geloof echter niet, dat ze openlijk in opstand zullen komen dat durven ze niet. uis vrees. Maar bjj de stembus zullen velen hun eigen weg gaan dat is zeker. In dagen van verkiezing hoort men vaak de klachtWaarom mag ik niet stemmen En dikwijls zijn het menschen, die werkelijk dat burgerrecht konden bezitten, maar de gelegenheid niet hebben benut. Thans is het tijd zich te vergewissen of men recht heeft op het kiezerschap en zoo ja, zich daarvoor aan te melden. Wie in lichtingen wenscht of hulp daartoe behoeft, vervoege zich bij de bestuursleden der liberale kiesvereeniging of aan het bureau van dit blad. Op de bovenzaal van het Hotel de Commerce kan men zich Donderdagavond na 8 uur aanmelden. Daar zullen een of meer be stuursleden aanwezig zijn. Men verzuime de gelegenheid niet. Na 14 Februari is het te laat. Zondagavond kwam de voerman A. Barbé van Ter Neuzen langs Hoek naar Phi lippine gereden met een rijtuig, waarin 4 personen gezeten waren. Gekomen voorbij Mauritsfort in den nieuw-ingedijkten polder nabij een kreek, die langs den steenweg ligt en het overblijfsel is van een doorbraak, ge raakte het paard te water. Het rijtuig kan telde om met de 4 personen er in, waardoor .deze eveneens te water geraakten. Op het hulpgeroep kwam de landbouwer Van Opdorp toesnellen. Door het stuk slaan van het por tier werden de in gevaar verkeerenden uit hun neteligen toestand gered, hoewel daarbij hoofd wonden werden opgeloopen, die bij een der personen ten huize van genoemden land bouwer door Jden geneesheer te Hoek moes ten verbonden worden. Omstreeks 2 uur in den morgen konden de personen met een ander rijtuig naar hun woning te Philippine vervoerd worden. Zou dit ongeval niet wijzen op de noodzakelijkheid om de heining langs die kreek geplaatst ter voorkoming van ongelnkken aan weerszijden nog wat te verlengen vraagt de inzender van dit bericht in de Midd. Ct. Men meldt ons uit Znamslag Het aantal in deze gemeente ingeschrevenen voor de nationale militie, lichting 1914, be draagt 89. Hiervan gaven 6 reden tot vrij stelling wegens broederdienst. Bij besluit van Ged. Staten, dd. 24 dezer, is de gen^eenterekening, dienst 1911, vastge steld in ontvang of 35.593.65® en in uit gaaf of f 31.371.11®, sluitende met een batig slot van 4.222.54. Naar men verneemt zal eerstdaags in deze gemeente een lezing worden gehouden met lichtbeelden, uitgaande van de geitenvereeni- ging alhier. In de Vrijdagavond te Axel gehouden vergadering van buitengewone leden van de vereeniging «Steunt Elkander* werden, naar de «Midd. Ct-« herkozen als vice-voorzitter de heer Joh. Smiesals le penningmeester brug zoo'n schik hadden gehad. Gelukkig regende het toen nog altyd, zoodat ik mij, na 'n honderd meter, den hemel bekijkend, verder te hebben geloopen, weder op een eehoonen neus mocht beroemen. Met myn Engelsch telegram begaf ik my weer naar de redactie, in afwachting, of men my soms als oorlogscorrespondent naar den Balkan zou sturen, ofschoon ik dan misschien al door de macht der gewoonte zou gezegd hebben „Er is misschian niet eens oorlog, als ik daar aankom", want tot nu toe hadden de „groote" dingen, waar ik op uitgestuurd was, n;ets om het lyf gehad. Maar daarna verliepen eenige dagen, totdat ik op een gooien dag opdracht kreeg, een commandant van het „Leger des Heils" uit Buenos-Aires, die met vacantie te Amsterdam vertoefde, te gaan interviewen. Inmiddels hoorde ik. dat de man Fransch en Engelsch sprak. Engelsch, dacht ik, dat gaat goed, dat hebben we immers verleden week op het schip gezien Ik zocht den commandant op, presenteerde mijn kaartje en maakte kennis met hem. Hij begon met me te vertellen, dat hij al sinds jaren zoo'n bijzondere sym pathie had voor ons blad. „Zoo dacht ik, ik heb pas een dag of tien zoo'u reuzensympathie daarvoor." Maar dat geloofde ik nu wel. Vervolgens begon hy in een afwisseling van Fransch en Engelsch honderd uit te vertellen de heer A. E. C. Kruijsse als secretaris de heer C. P. Minjoji en als commissarissen de heeren L. H. Burm Adr. van Hoeve Pz^; Jac. VerrijzerJ. A. van Vessem en A- Wiemes. In de daarna gehouden gecombineerde ver gadering van gewone en buitengewone ledep werden herkozen als leden van de commissje van toezicht de heeren B. Coppieters J. Diele- man Jz.Adr. den Hamer; C. Rinn en F], Wiest. Het aantal gewone leden bedraagt 264 en dat der buitengewone leden 81. j De inkomsten over het afgeloopen jaaj bedroegen f 1569.82, waaronder f 1330.20 con tributie der gewone ledende uitgaven be droegen f 1951.40, waaronder f 1915,50 aap ziektegeld, zoodat er een tekort was vap f381.58. Vorig jaar was het kapitaal der vereeniging f3176.78'; op dit oogenblik f2795.20®. Uit IJzendjjke wordt aan de Midb. Cf. gemeld, dat ruim 120 perceelen voor een te bouwen electrische centrale aldaar zijn aange sloten. Wat dit punt betreft, kan de totstand koming verzekerd heeten. Gaat de zaak eenmaal goed, dan komen zij,' die twijfelen of «de kat uit den boom kyken*, wel achteraan. Vermoedeljjk ten gevolge van het onweer is Zondagavond een hoop haver afgebrand van den heer Em. Antheunis, landbouwer te IJzendijke. Donderdagavond had in de societeil «Spoor tot Vriendschap* te Aardenburg, naar aan de Midd. Dt. wordt gemeld, het gewone jaarlijksche examen plaats van de leerlingen der volkszangschool. De zaal was goed bezet on een 70-ial kinderen tusschen de 9 en 17 jaar gaven ten gehoore. wat zij in 't afgeloopen jaar geleerd hadden. De liedjes werden net:es gezongen. »Moederke alleen* van Hullebroek, door twee kleine meisjes voorgedragen viej bijzonder in der smaak. Na afloop deelde de voorzitter, de heer De Hondt mede, dat de volkszangschool than^ vóór 50 jaar werd opgericht en dat tot her denking van dit feit binnenkort een operette door de kinderen zal worde opgevoerd. Des inhoud ervan werd door hem op kinderlijke wijze verteld. Daarna werd door een vijftal, leerlingen het aardige blijspelletje voor kinderen opgevoerd »Eén kwastdat goed van stapel liep. 't Was een prettige avond, zoowel voor de kinderen als voor 't aanwezige publiek, dat eerst na middernacht onder een flinke stortbui hun woningen opzocht. J In een zeer druk bezochte vergadering der vrijzinnige kiesvereeniging in het voormalig 4e district, Zondag 1.1. te Oostburg gehouden, had de aanwijzing plaats van een candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zooals bekend, waren in de vergadering van 19 Januari, gezwegen van enkele stemmen, uitgebracht op de heeren Snijders en J. H. O. Dominicus, slechts twee candidaten genoemd, n.l. de heeren jhr. IL de Muralt met 77 en mr. A. J. Fokker mej; 27 stemmen. In de Zondag gehouden ver^ gaderiug werden 237 stemmen uitgebracht, waarvan blijkens de processen-verbaal reeds 186 in de 8 afdeelingen. De uitslag der stemming was, dat de lieer De Muralt candidaat gesteld werd met 147 over dn wonderwerken van het Leger des Heils in Argentinië. Die Heilstnan vertelde my dat alles zóó levendig, met zoo'n pathos en zyn oogen vlamden daarby zoo in zyn donkeren kop, dat het leek of by vizioenen had, en ik raakte zóó onder 's mans invloed dat ik onder het maken van myn aauteeke- niet eens gemerkt had, dat ik byna de helft van myn reportersboekje had vol-gepotlood en ik weer bovenmate myn zelfbeheersching noodig had, om niet tegen den commandant te zeggeD, dat ik onmiddelijk lid van het Leger wilde wordon, er van afgezien of ik direct commandant of maar gewoon soldaat zon zijü. Na een onderhoud van drie kwar tier ging ik heen, terwijl ik den commandant het beste succes met zyn Argentynsche Heils werken toewenschte. fly had my misschien wel wiilen omhelzen, want ik geloof, dat hy dien avond maar een artikel in de krant meende te zullen zien ,en wel met het vej gedrukte hoofd„Het Leger des Heils ib Argentinië". Maar wat zal de goeie man op zijn neus gekeken hebben, toen hy, wel licht na eeuig zoeken, wel dat hoofdje vond maar slechts poovertje gevolgd door een be richtje van een dertigtal regels. In stilte had ik medelijden met den commandant, die zich voor mij zoo moe had gemaakt, maar ik kon er niets aan doenik had het niet langer mogen maken. Ik was immers nog geer) hoofderedacteur geworden na myn scheeps- acrobatentoeren (Wordt vervolgd). stemmen, terwijl op mr. Fokker zich 90 stem men hadden vereenigdhierdoor is derhalve jhr. K. de Muralt de candidaat der vereenigde vrijzinnige partijen in 't geheele kiesdistrict. Voorlezing werd nog gedaan van een schrij ven van den heer De Muralt, blijkens hetwelk hij, mocht hij als lid der Tweede Kamer voor Oostburg worden gekozen, deze benoeming zou aannemen. Voor de Provinciale Staten van Zeeland is, voor het district Vlissingen (vacature- Siegers), bij enkele candidaatstelhng, gekozen de heer H. Guilleaume (anti-rev.). Deze treedt bij de a.s. Statenverkiezingen weer af. Zitting van 31 Januari 1913. Veroordeeld zijn I. B. D., tjjman te Ter Neuzen, t. z v. openbare dronkenschap, t. b. v. 1, subs. 1 d. h A. D., bootwerkerC.D.d.R., bootwerker; M. R R., varensgezel, allen te Ter Neuzen; C L. W., boerenknecht te Zuiddorpe en H. d. L., monteur te Reyne, t. z. als voren, i. t. b. v. f 2, subs. 2 d. h.M. D., veedrijver te Ter Neuzen, t. z. als voren, t. b. v. 3, subs. 3 d. h.; G. D., varens gezel; P. J. D., bootwerker; J. d.P.,landbouwers knecht, allen te Ter Neuzen, t. z. v. openbare dronkenschap, i. t. b. v. f 5, subs. 3 d. h.C. P. J. H., landbouwersknecht te Sluiskil, t. z. v. openbare dronkenschap, t. b. v. 10, subs. 3 weken tuchtschool; J. M. A., loopknecht te Ter Neuzen, t. z. v. openbare dronkenschap, t. b. v. 15, subs. 3 w. tuchtschool, met vrijspraak van het meerdere; H. K., bootwerker te Ter Neuzen, t. z. v. openbare dronkenschap binnen een jaar na vroegere veroordeeling, t. 3d.h.A. S., varens gezel te Ter Neuzen, t z. v. openbare dronken schap bij vierde herhaling tot 3 w. h. C. d. F., landbouwerszoon te Axel, t z. v. le luid schreeuwen op den openbaren weg en 2e in het openbaar een voor de eerbaarheid aanstootelij k lied zingen, t. b. v. f 3 subs. 1 d. h. en t. b. v. 10, subs. 5 d. h. C. K., koopman te Westdorpe, t. z. v. ordever storing in dronkenschap, t. b. v. 6, subs. 3 d. h. K. A. D., veedryver te Hoek, t z. als voren, t. b. v. f 6, sub. 3 d. h. P. v. T., en F. v. K., werklieden te Westdorpe, t. z. v. tezamen en in vereeniging op den open baren weg, iemand wederrechtelijk op hinderlijke wijze blijven volgen, i. t. eene hechtenis van veertien dagen; M. C. K., en C.J.G.,werk lieden te Westdorpe, t. z. als voren, i t. eene hechtenis van zeven dagen. H. v. T.. arbeider te Axel, t. z. v. Leerplicht wetovertreding, t. b. V. 0,50, subs. 1 d. h.A. W., kantonnier te Ter Neuzen, t. z. als voren, t. b. v./ 2, subs. 2 d. h.K. H., arbeider; W.R., arbeider, beiden te Axel; L. F., fabriekwerker; H. v. H.. werkman; E. C. J., werkman, allen te Westdorpe, t. z. als voren, i. t. b. v. 2, subs. 2 d. h.J. L. P., mosselvisscher te Philippine, t. z. als voren bij herhaling, t. b. v. 5, subs. 3 d. h.- F. D., bakkersknecht te Ter Neuzen, t. z. van het fietsen zonder licht, t. b. v. f 1, subs. 1 d. h. C. A. J., kantoorklerk te Ter Neuzen, t. z. als voren, t. b. v. 1, subs. 1 d. h.M. Hsmids knecht te Ter Neuzen, t. z. als voren, t. b. v. 2, subs. 1 w. tuchtschoolA. v. H., landbouwer te Ter Neuzen, t. z. als voren,.t. b. v. 3, subs. 3 d. h.M. M., werkman te Axel, t. z. v. het fietsen zonder licht, t. b. v. 1, subs. 1 d. h. I. P.; C B. V., koopman; J. F., arbeider, allen te Axel, t. z. als voren, i. t. b. v. f 3, subs 3d. h. M. S, knecht; C. G., arbeider; F. D., landbouwer, allen te Zaamslag en F. d. Bkoopman te Hoek, t 2. als voren, i. t. b. v. 3, subs. 3 d h. O. J. V., knecht; M. L. d. R., knecht; J. B, knecht; P. D, landbouwer; P. D., landbouwer G. d. K., voerman, allen te Axel, t. z. v. het rijden met een voertuig zonder licht, i. t. b. v. 2, subs. 2 d. h.; J. S., landbouwer te Zaamslag, t. z. als vor»-n, t. b. v. 2, subs. 2 d. h.B J. B., knecht te Zuiddorpe, t. z. als voren, t. b. v. 3, subs. 3 d. h.B. F. v. O., landbouwer te Hoek, t. z. als voren, t. b. v. 2, subs. 2 d. h.; J.J. V., landbouwer te Stoppeldijk, t. z. als voren, t. b. v. 2, subs. 2 d. h.J. F. G. en F. P. V., arbeider, beiden te Philippine, t. z. als voren, i. t. b. v. 2, subs. 2 d. h.A. C. Bslagersknecht te Sluiskil, t. z. als voren, t. b. v. 2, subs. 2 d. h. C. D., knecht en C. G. H., koopman, beiden te Axel, t. z. als voren, i. t. b. v. f 3, subs. 3 d. h. M. M.. landbouwer te Ter Neuzen, t. z. v. op den openbaren- weg geplaatste voorwerpen niet behoorlijk verlichten, t. b. v. f 2, subs. 2 d. h. P. H. W., herbergier en G. A. P., electricien, beiden te Ter Neuzen, t. z. v. fietsen zonder licht, i. t. b. v. 3, subs. 3 d. h. Teruggave bevolen aan de ouders, zonder toepassing van straf in de zaak tegenC. d. V. C. d. P.; P. A. d. P.; P. K.K. J. M J. M. v. d. K.; P. A.M.; J. i>.; L. D.; K. J. v. D„ allen zonder beroep te Ter Neuzen, en in de zaak tegen P. d. K., landbouwerszoon te Axel. Een kranige redding. Vrijdag 31 Januari j.l. strandde te Wester- Schouwen 's morgens omstreeks 3 ure een visschersscheepje, »La Panne 35«, met 4 op varenden. In deu loop van den voormiddag, omstreeks 9 ure, werden zjj ontdekt door den onbezoldigden rijksveldwachter Bazan, die dadeljjk hulp ging halen, op de nabjjgelegen hofstede van den heer C. W. Boot. Deze zond dadelijk een bode naar Burghsluis, het station van de reddingsboot «Prinses Wilhelmina«. Om de bemanning van de reddingsboot niet incompleet te maken, zond men twee personen, die daarvan geen deel uitmaakten, naar het strand to Wester Schouwen. Deze waren Marius van der Klooster Mz. en Jb. van der Klooster Cz. By aankomst te Wester Schouwen kwamen zij overeen, dat de laatste naar den burgemeester zou gaan, om bericht te doen. Vóór hunne aankomst had intusschen de heer C. W. Boot reeds een poging aangewend om al wadende 't scheepje te bereiken en de menschen te hulp te komen, maar was daar niet in geslaagd. Nu zou genoemde Ms. van der Klooster, een ge oefend zwemmer en zeeman van 't echte ras, het beproeven. Tot driemaal toe echter werd hij door de hooggaande golven teruggeslagen. Na een korte rust beproefde hy het opnieuw, nu gelukkig met beteren uitslag. Ofschoon met zeer veel moeite slaagde hij er in, in drie reizen, de schipbreukelingen half wadende, half zwem mende aan den wal te brengen en zoodoende vbd e6n wissen dood te redden. Volgens ver klaring van de schipbreukelingen zelve zouden ze het maar enkele minuten meer uitgehouden hebben, daar hunne krachten volkomen uitgeput waren. Midb Ct. Brand in een schouwburg. Donderdagavond ontstond in den Grooten Schouwbnrg te Rotterdam tijdens de opvoering van »De Violiers* omstieeks half elf brand in de centrale verwarming, zoodat een vonken regen boven het dak zichtbaar was. Een brand spuitmeester, die toevallig passeerde, ontdekte den brand en waarschuwde de brandweer, die spoedig met 4 spuiten en de reddingsbrigade ter plaatse verscheen. Door het tactvol optreden der brandweer werd het vuur in den aanvang door spuit 27 gebluscht, zonder dat het publiek in de stampvolle zaal er iets van bemerkt heeft en de voorstelling ongestoord is ten einde gebracht. Twee duizend gulden gerold of verloren. De 73-jarige kassierslooper der firma Bunge Co op de Keizersgracht te Amsterdam, begaf zich Vrijdagmorgen meteen groot aantal wissels ter incasseering naar verschillende banken. Toen hij zich in de Kalverstraat bevond, ontdekte hij plotseling dat zyn portefeuille, die zich in zyn binnenzak bevond, verdwenen was. In de portefeuille bevond zich een reeds geïncasseerd bedrag van omstreeks f 2000, benevens een wissel. De looper gaf naderhand by de politie op, dat in de Kalverstraat iemand tegen hem was aangeloopen, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat hem daarbij de portefeuille ontrold werd. Intusschen is de kans ook niet uitgesloten, dat by de portefeuille verloren heeft. Door moeder gered. Zaterdag waagde een zesjarig knaapje te Leeuwarden zich op het jjs, met het gevolg dat de kleine waaghals door den dunnen ijs vloer zakte. Zyn beide broertjes, jongetjes van 10 en 12 jaar, het ongeluk bemerkende, snelden toe, en om hulp te bieden, gingen beiden op het ijs. Het mocht hun echter niet gelukken, hun helpende handjes toe te steken, want spoedig verkeerden ze in dezelfde neteligs positie als hun broertje. Toen werd om hulp geschreeuwd. Vel9 omwonenden kwamen op het geroep toeloopen, o. w. de moeder van de drenkelingen. De vrouw bedacht zich een oogenblik en sprong toen pardoes in het water. Nu moest dus aan vier drenkelingen hulp worden geboden. Twee arbeiders en een brie venbesteller, die inmiddels op de plaats van het ongeluk waren gekomen, mocht het toen gelukken de moeder en baar drie kinderen te redden. Het jongste knaapje was reeds bewusteloos, doch door de goede zorgen van den brieven besteller Tanja, die de kunstmatige ademhaling op den kleine toepaste, was het bewustzijn spoedig teruggekeerd. »L. Ct.* Jacht «p een deserteur. Zooals men zich zal herinneren, schrijft de «Dordrechtsche Ct.«, wist in het begin van het vorig jaar de 22-jarige P. v. d. Laars, afkomstig uit Dordrecht, die te dezer stede als deserteur van de Kon. Ned. Marine was gearresteerd, tydens zyn overbrenging naar Den Helder aan het militair geleide te ont snappen door tusschen Haarlem en Alkmaar uit den trein te springen, waar hij by een dorpssmid zyn boeien liet doorvyleo. Sinds dien wist hy zich geregeld aan den arm van het gezag te onttrekken.. Eenigen tijd geleden werd hy door de pclitie opgemerkt in de Boogjes te Dordrecht, doch hij wist zich ook toen weer onvindbaar te maken door te water te springen, naar den overkant te zwemmen en zich op de Hellingen aldaar te verschuilen. Vrijdagmorgen te ruim 8 uur werd hy door de Dordrechtsche politie opgemerkt in de nabijheid van het Zwyndrechtsche Veer, blijk baar met de bedoeling zich naar den overkant te begeven. Hy zag zich echter ontdekt en nam haastig de wyk, door een politie-agent en een rechercheur achtervolgd. Op de Gel- dersche kade gekomen, sprong hy van den wal op een in het Maartensgat liggend houtvlot en vervolgens te water. Hy zwom naar een ander vlot, klom daarop, om een n, j.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2