"üït"onze "omgeving. Laatste Beriuhten. Gemengde Berichten. TWEEDE KAMER. Men weet niet of de onderhandelingen, die drie weken geleden geschorst zijn, zullen eindigen met het aanbieden der nota of dat een korte tijd zal verloopen, alvorens de onder handelingen volkomen zullen zijn afgebroken. Al die bijzonderheden zullen morgen worden geregeld. Naar de meening der bondgenooten zijn zij het niet die de onderhandelingen afbreken, maar rust de verantwoordelijkheid op de Turken. De wijziging in de regeering en de Turksche betoogingen hebben duidelijk doen uitkomen, dat het antwoord op de nota der mogendheden afwijzend zal zijn. De Balkanstaten zouden ook liever vrede sluiten en naar huis gaan. Als de sneew in de bergen smelt, wordt het tijd dat de boer voor zijn veld gaat zorgen. Maar bij de houding die Turkije nu aan genomen heeft is er maar een uitwegde onderhandelingen afbreken. Ditmaal is het ernst. De commissie is aan gewezen, die de mededeeling aan Turkije zal opstellen. Morgen zal zij aan de Turksche gedelegeerden te Londen worden aangeboden. Dat is dan werkelijk de hervatting van den oorlog, met al de ellende die daardoor ontstaan kan. En nu zullen de groote mogendheden dit moeten beletten. Hoe Dat weten zij ook niet. Dat Rusland thans de bedreiging zal uit voeren, de Turksche havens aan de Zwarte Zee, de Armenische vilayetr te bezetten, wordt uit Berlijn tegengesproken. De officieuse »Nordd. Allg. Ztg.« meent, dat Europa bijeen zal blijven en dat het tegen Turkije geen dwangmaatregelen nemen zal, wijl die in strijd zouden zijn met de grond stelling van onzijdigheid, en bovendien beden kelijke gevolgen zouden kunnen. In het be lang van de eendracht en samenwerking is het noodzakelijk dat de mogendheden voortgaan om door gemeenschappelijke politieke overre ding nieuwe vijandelijkheden te voorkomen. En zoo dit onmogelijk blijkt ze telocaliseeren en te beperken. Wanneer de mogendheden het hierover eens 'zijn, kan veel worden voorkonden. Vooral daar de revolutie in Turkije het ontbindings proces heeft verhaast. Het leger was het eenige in Turkije wat nog recht van bestaan had. En door deze militaire revolutie is ook in het leger de splijtzwam gebracht. Het bloed der gedoode officieren zal niet verzoenend, integendeel afstootend werken. Het optreden van Mahmoed Schefket en Enver-bey kan het Turksche leger niet tot voordeel strekken. Want ondanks zijn onmiskenbare vaderlands liefde zal de nieuwe grootvizier weldra moeten erkennen, dat de offensieve kracht van het leger gebroken is. Hopen op een scheuring tusschen de mogendheden kan hij niet want dat ware de ondergang van Turkije. En op eeu splitsing in den Balkanbond rekenen is dwaasheid. Ook Mahmoed Schefket zal genoodzaakt zijn spoedig vrede te sluiten, en wellicht onder nog harder voorwaarden dan nu te bedingen zijn. Zaaiuslag. Op Donderdag 23 Januari 1.1. gaf het Zaamslagsch Mannenkoor haar jaar- ljjksche feestvergadering in de zaal van den heer P. C. de Regt. Om 5 uur opende de voorzitter de heer A. P. Wisse, de uitvoering en heette het nogal talrijk opgekomen publiek welkom en deelde mede, dat het onlangs in deze gemeente rondgeweest zijnde dames-comité en dank zij haar ijver in geslaagd is, zooveel geld op te halen, dat het Mannenkoor zich een nieuw vaandel kon aanschaffen. Dat dit werkelijk noodig ware, bleek uit de vergelijking tusschen het oude en nieuwe vaandel, die beiden in de zaal waren geplaatst. Een woord van dank sprak de voorzitter dali ook uit tot de milde gevers en van lof tot den heer Van Diemen, de vervaardiger van het vaandel. Het programma, dat een drietal zangnum mers en een 15 tal voordrachten bevatte, wezd hierna keurig afgewerkt. Bijzonder onderscheiden zich de heeren Leenhouts en Houtzager, die met gevoel de hnn toegedachtte rollen wisten te speleD. Met voldoening mag het Mannenkoor dan ook neer zien op de door haar gegeven uit voering en wij roepen het een van harte tot weerziens toe. Met ingang van 1 Februari 1913 willen met uitzondering van de maanden Januari, Februari en December de zitdagen tot ont vangst van 's Rijks Directe Belastingen alhier gehouden worden den tweeden Dinsdag van iedere maand van des voormiddags 9'/a tot 12 uur en van des namiddags 1 tot 2 uur. Door de daartoe aangewezen schatters, de heeren C. J. Sturm en J. Th. Hendrikse te IJzendijke, H. Wolfert, burgemeester te Hoek en D J. Dees, wethouder te Ter Neuzen, is, naar we in de »N. Z. Crt.« lezen, een aanvang gemaakt met de schatting der gronden die voor de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg maatschappij, richting IJzendijkePhilippine, moeten worden pnteigend en zal binnenkort door andere commissiën worden overgegaan tot de schatting der gronden Hoofdplaat}— Biervliet en PhilippineSas van Gent. zoodat vermoedelijk in dezen zomer de aanbesteding zal kunnen plaats hebben en met October 1914 zal kunnen worden gereden. De gemeenteraad van Sluis heeft in zijn vergadering van Maandagnamiddag als kennisgeving aangenomen a. het schrijven van den heer L. J. van Divhoorn van Zuidzande, dat hij zijn benoemihg tot keurmeester van vleesch enz., aanneenit. b. dat de heer Ed. de Jonckheere van Brugge een kaart van het oude Zwin enz. voor de Oudheidskamer ten geschenke aan geboden heeft en dat de goedkeuring tot aan vaarding aan Ged. Staten gevraagd zal worden. Besloten werd het vorig Raadsbesluit, waar bij mej. Van Paassen met 1 Februari als onderwijzeres aan school C eervol ontslagen werd, in te trekken en haar genoemd ontslag met 1 April te verleenen. Daar het aantal leerlingen op school A tot 160 gedaald is en daardoor een onderwij zer, volgens de Wet, overcompleet is, werd toch besloten geen onderwijzer op wachtgeld te stellen. Met algemeene stemmen werd de heer v. d. Werff als onderwijzer behouden, wat zeker in 't belang van 't onderwijs is. Aan mej. de wed. L. Pirée werd 1 75 verleend. Het voorstel om haar f 100 te geven en waarover in de vorige vergadering de stemmen staak ten, werd verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Janssens, Mets, de Meijer en P. J. de Brijne. Vóór de heeren Brevet, Stern en Bakker. (Midd. Ct.) Door Gedep. Staten van Zeeland is bepaald lo. dat de jacht op houtsnippen met ingang van 1 Maart, die op waterwild met ingang van 1 April en die op watersnippen met in gang van 15 April is gesloten 2o. het weispel van kwartelen alleen van 1 Mei tot en met 15 Juli geoorloofd is en 3o. dat de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van tot en met 30 April en van 15 Juni lot en met 31 Augustus. De VI. Crt. meldt dat door de sociaal democratische arbeiderspartij in het district Oostburg tot candidaat voor de Tweede Kamer is gesteld de heer G. F. Lindeijer te Vlissin- gen. Door het bestuur van het waterschap Absdale, Riet- en Wulfsdijk werd Maandag te Hulst aanbesteed het leveren van 130.000 K.G. macadam te leveren te Hulst en 110.000 K.G. macadam te leveren te Kijkuit. Als minste inschrijver was ingeschreven dooi den heer L. Nolson te Ter NeuZen voor ƒ3.71 levering franco wagon te Hulst en voorƒ3.77 levering franco wagon te Kijkuit, aan wie de levering werd gegund. 's Gravcnliage. De Tweede Kamer ging gisteren voort met de begrooting van binnen- landsche zaken, afdeeling lager onderwijs. De heer Schaper bestreed het pleidooi van zijn (partijgenoot Ter Laan voor vrijheid van spelling op de school. Spreker drong wel aah op een vereenvoudiging van de spelling van De Vries en Te Winkel, De heer De Klerk ondersteunde dit betoog en bestreed de onderwijspolitiek van den mi nister. De heer Van Wijnbergen verdedigde het re- geeringsbeleid van Minister Heemskerk op on derwijsgebied tegenover de aanvallen van de linkerzijde, die blijkbaar meer en meer terug wil tot een tiranniek opdringen van de neu trale staatsschool aan de natie. Metdeprin- cipieele voorstanders van een godsdienstlooze school wilde spr., omdat zij volgens hem ten onrechte het] kind niet rijp voor godsdienst onderwijs oordeelen, niet in debat treden over het bidden op school. De bedilzucht van de linkerzijde gaat ten dezen aanzien trouwens veel te ver. De heeren Van der Voort van Zijp en Rut gers bestreden verschillende grieven van de linkerzijde. Met den schoolopziener Wirtz i^ laatstgenoemde spreker voor een consequente vereenvoudiging van de schrijfwijze, onverr schillig volgens welke methode. Midb Ct. Het ongeval met de Prov. Boot te Zierikzee. Omtrent e"n o"g"val Vrijdag met, de provin,-, ciale boot te Zierikzee meldt men van daar aan de »Midd. Ct.c het volgende De raderboot, »Zeeuwsch-Vlaanderen,c tijde lijk ter vervanging van een der schroefbouten van den provincialen stoombootdienst op de Ooster-Schelde, kwart over twee van hier vertrokken, kreeg even buiten de haven een defect aan haar machine. Door stroom en wind dreef zjj spoedig tegen den dijk aan het z.g. Kurkenol. Het water was te diep voor de ankers, terwijl die later ook niet grepen. Door den vloed kwam zij steeds hooger tegen dien dijk, daarbij sterk overhellende. De kapitein Verdoom uit Zierikzee ver langde hulp en het mocht de »Koophandel« van de firma Ribbens alhier gelukken haar af te sleepen. Was zij met vlot gebracht, geeD twijfel of zij ware gebroken. Daar de machine weder werkte hesloot men de reis naar Middelburg voort te zetten, doch kwam daar spoedig op teiug, en verlangde 't bijzijn der >Koopbandel.c Met eigen kracht arriveerde zij met schade weer hier 4 u. 25. Een en ander bracht nog al beweging aau de haven. Voor de du nog al talrijke passagiers weer een avontuur, dat, daar de meesteD geen reis gelegenheid meer hadden, niet meeviel. Zeemeeuwen. Uit Amsterdam schrijft men aan de N. R. Ct. Over de zonnige straat gaan snelle schaduwen, 't Zijn de zeemeeuwen, d e de vluchtige donkere beelden veroorzakende witte zeevogels, die in wilddooreenwarrelende troepen langs de huizen strjjken hunkerend naar voeder. En ze worden niet teleurgesteld. Het is een nieuwe en algemeene liefhebberij, te Amster dam, om de meeuwen te voeren, zoo maar, in de vlucht. Uit de bovenverdiepingen der huizen, voornamelijk hotels en kantoren, wordt, telkens weer, een handvol verbrokkeld brood naar buiten geworpen, te midden vun den krijschenden zwerm. Hier zijn het de brutale kamerkat|es en de dikke koks van de logementen die den afval van de keukentafel voor het goede doel gebruiken ginds de tairjjke klerken en nuffige scbrytmachiue-dauieljes die iets vau hun twaalf-uurtje voor de vogels afzonderen, eu misschien ook wel eens oud brood meene men van huis. En zelden valt er eeu stukje op straat De meeuwen zyu een wonder van vlugheid Het ryzen en dalen, het vooruiiscbieieu en sloppen, geschieut zóó snel en plotseling dat niets hun ontgaat. Zóó als een sperwer op een duit neervalt, zoo achterhalen zy het om laag draaiende dobbelsteentje brood. Eu voor de musschen, die in lagere regionen werken, is de oogst dan ook gewoonlijk schraal. Maar niet alleen een wonder van vlugheid zyu de meeuwen. Onovertroffen is ook haar élégance. De dichter gewaagt van den vogel als van »een zingend vedertje en eeu gewiekt geluid.* Nu, de roep van de meeuw is verre vau welluidend. Dat harde, snerpende schreeuwen behoort bjj de dreuning vau de branding en het geloei van deu zee-wind, zooals men zich de zalige tinteling van den leeuwenkeuslag het liefst denkt by een ruilden, stillen lentedag. Maar de schoonheid van beweging van de meeuw en de sierlykheid van haar lichaamsbouw zyn niet minder eigen schappen, die de aandacht van den kunstenaar Waard zyu. Men vrage het maar aau onze schilders Dat als een rond, glad projectiel gevormd lichaam, luchtig opgehangen aau de breede vlucht van de teekenachtige vleugbis de kleine pootjes stilletjes gestrekt onder den als een .waaier uitgespreiden staart, en, vooraan, de zoekende kop met de twee water heldere oogen en de, aan het eind ais een haak omgeoogen, sterke snavel ik geloot, dat er geen combinatie mogelijk is om vol lediger uit te drukken de vereenigii g v«n deze begrippen luchtige schoonheid en stout moedige weerbaarheid. Vermist. Vrijdagavond zond de zadelmaker Looma* s te Breda «ijn 14-jarige leerjongen met een bedrag van f 240 naar een kassier, ten «inde voor dit bedrag eeu cheque te halen, doch de jongen ging in plaats van naar den kassier eeu vriendje van gelijken leeftjjd opzoeken en wist, onder voorwendsel dat er familie was overgekomen, dezen jongen van huis mee te krjjgen. Beide knapen, verpleegden uit het St. Wille- brordus gesticht, zyn tot nu toe niet terugge keerd. Een later bericht meldt Zaterdagavond ongeveer half-zeven zijn de beide j^nge avonturiers, die er met 240 van door waren, aan de St. Willebrordusstichtiug te Breda teruggekeerd. Zij hadden de wereld in willen gaan, ep zee en naar verre landen, doch die zwerverslust was al gauw bekoeld, toen ze een nacht bij een boer onder Zundert hadden geslapen voor een kwartje, hetgeen hun niet al te best bevallen was. Ze hadden f 8 opgemaakt, ieder een mooie pet gekocht en een cigarettenaansteker en verder heerlyk gesnoept en gerookt. (Br. Ct.) Vermist. De 16-jarige P. Clausing, zoon van den beer Clausing, fotograaf te Haarlem, wordt, naar het Haarl. Dgbl. meldt, sedert Zondag morgen vermis!. Hij is toen om 9 uur uitge gaan naar het voetbalveld van H. F. C, om daar in het zesde elftal een wedstrijd te gaan spelen. Daar hij des middags den wedstrijd H. F. C.— V. O. C. zou gaan by wonen, nam hy zijn boterhammen mee. Op 't voetbalveld is hy echter niet gekomen en 't is niet mogen gelukken, iemand te rntdekken, die hem Zondag gezien heeft. Een mooie vondst. Bjj het graven in een nieuw gebouwden veestal te Elburg, stiet men Zaterdag op drie potten, twee bruin-aarden en een blauwen pot, fraai bewerkt. In de aarden potten werd aan getroffen eenig stof, vermoedelijk overblyfsel van geldswaardig papier de blauwe pot van pl.m. 15 liter inhoud was geheel gevuld met zilveren geldstukken, ter grootte van een gulden eu een rijksdaalder, meest dateereode uit de 17e eeuw, voorzien van de wapens der provinciëo. Waar ook geldstukken van 1808 zjjn gevonden, moeten de potten na dien tjjd in den grond zjjn geplaatst. De gelukkige vinder ontvangt reeds veel bezoek van kooplieden. Een zonderling. Zaterdagochtend is aan het Muiderpoort- station te Amsterdam, even voordat de trein stilhield, een man er uitgesprongen, die geheel ongekleed was. Hij moet in deerniswekkenden toestand zjjn opgenomen. Nader wordt gemeld, dat hij uit Bussum afkomstig is. Hjj. was met deo trein, die 10.55 uur het Centraal-Station verliet, mee gereisd tot dicht bij het station Muiderpoort, toen hjj geheel ongekleed uit den trein sprong. Hjj kwam tegen het contrólehek terecht en werd bewusteloos opgenomeu. Door den val werd hy aan het hoold en aan de schouders vrij ernstig gewond. Na voorloopig verbonden te zyn en tot kennis te zjjn gekomen, werd hjj naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. Uit de antwoorden, die hij op verschillende vragen gaf, bleek, dat de man abnormaal was. Moord. Te Kerkrede is Donderdag een moord ge pleegd op Stanislaus Kupka, mjjnwerker en tevens schoenlapper van beroep. K. was een alleenstaand en alleenwonend persoon. Voor zoover bekend bad hjj met niemand ruzie, noch persoonljjke vjjanden. Donderdagavond had K. met nog een ander op zyn kamer zitten praten, en de raede- inwonenden hadden er geen acht op geslagen, omdat K. wel eens meer bezoek kreeg. Later togen halftwaalf is K. met den bezoeker naar beneden gegaan en zonder dat de andere inwonenden iets van twist of dergelyke gehoord schjjnen te hebben, werd aan K. op da binnen plaats een doodelyke steek in den hals toe gebracht. Hevig bloedend is de verwonde de eerste tiap ojigestrompeld en in de tweede trap dood neergevallen. De halsslagader was doorgesneden. Reeds in den vroegen morgen van Vrjjdag gelukte het der politie den vermoedeljjkan dader te arresteeren in de Hopel, een mijnwerker die, gevankelijk naar Maastricht overgebracht bij de confrontatie een voliedige bekentenis aflegde. (»L. K.«) Diefstal aau boord. Aan boord van het motorschip »Cornelis,« kapitein P. van der Meer, liggende aari den wal in de Rjjnhaven te Rotterdam, heeft men Zondagnacht een kast opengebroken en daaruit, ten nadeele van dien kapitein 100, een revolver en verschillende kleedingstukken outvreemd. De knecht J. N., die plotseling van boord verdwenen en vermoedelijk naar Antwerpen vertrokken is, wordt van den diefstal verdacht. Brutale diefstal. In verband met den diefstal by Au Bon Marché, te Utrecht, is, naar het U. D. meldt, nog een derde verdachte aangehouden, nl. de moeder van een der twee reeds eerder ge arresteerden. Het onderzoek heeft tot gevolg gehad, dat het drietal gisteren verwezen is naar deu officier van justitie. De verdachten zijn over gebracht naar het Huis van Bewaring. Het is gebleken, dat de daders een enorme hoeveelheid artikelen in Au Bon Marche héb ben gestolen alleen aan parapluien namen zy een 40 stuks mede, en dan nog vele andere artikel"", als handschoenen, dassen, etc. etc.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2