Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Verwording. Korporaal Piet Paaltjes. Aanschouwt de helden. ~5üïtenland. No. 2m< /o^ Woensdag 29 Januari 1913. 24e jaargang FEUILLETON. De oorlog in den Balkan. ABONNEMENTSPRIJS; Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc No 15 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement ^aanrnerkelij k ver minderd tariet. Grootere letters n&ir plaatsi uimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken W O II 8 d a - en 'L a t e r d a H. O r g e li bij den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. Het was een krachtige aanval, dien de heer Ketelaar op de regeering deed bij het algemeen debat over de afd. Lager Onderwijs. Flink werd hij hierbij gesteund, vooral door de heeren De Jong en Ter Laan. De wijze, waarop het openbaar onderwijs wordt tegengewerkt, het bijzondere bevoorrecht werd aan de kaak gesteld. De heer De Jong deed b.v. uitkomen, hoe als gevolg van het bouwwetje, dikwijls meer subsidie aan bijzondere scholen is toegekend, dan de bouwkosten bedroegen. Men zou zoo zeggen, dat men vooral van rechts zijne afkeuring zou doen hooren over dergelijke verspilling van 's lands gelden aan bijzondere scholen. De heer Ketelaar wees er op, hoe b. v. te Sluis door onbevoegden onderwijs wordt gegeven, wat de minister verdedigd had door te zeggen, dat die school alleen diende voor kinderen van vreemdelingen, iets, dat volkomen onjuist is. Dat weet men in het IVe district wel beter. Spreker wees er ook op, hoe in gemeenten met een rechtschen faad zooals te Slijk, in Nocrd-Brabant met behulp van den burgemeester zelfs getracht wordt, de open bare scholen door bijzondere te vervangen. De heer De jong sprak over het geknoei met de leerlingen-opgaven op 15 Januari door kinderen, die de school al verlaten heb ben, op de lijsten te brengen. Hij zeide, dat op eenvoudige lieden door werkgevers dik wijls dwang wordt uitgeoefend om de kinde ren van de openbare school op de bijzondere te brengen. Het was eene zeer juiste opmerking, die deze spreker maakte, toen hij zeide dat de bijzondere school meer en meer een propa- ganda-instituut wordt. En wij vragen Mag voor zoo iets het geld uit de algemeene kas gebruikt worden En de minister Och, hij begreep niet en hij hoorde niet. Wel mocht de heer Ketelaar zeggen. Het zijn de lastigste dooven, die niet hooren willen. Door dezen spreker werd ook aangehaald het bekende geval te Haarlem, waar in de R. K. school de kindertjes moesten bidden voor den uitslag der verkiezingen. door Job. WATERMAN. 2) „Kijk ereis brigges 8), daar beb-ie de vijand vlak voor ons. Het benne d'r een, twee, drie, vier man. Ze benne geknield Piet rekt zicb uit. Z'n oogen schieten vonken in bet nachtzwart. Het is of de geest van z'n dapperen voorvader, den Batavier Paaltjes, in bem vaart. „Ja juisf, zegt-ie nu met iets heel plech tigs in z'n stem, „de salamanders denken ons te neppeD, maar we zulle zenou we zulle ze neerschieten as honden nou 1" „Ze bewegen zicbwaarempel, ze ko men voornitroept milicien Glim nu uit. Doch de stem des aanvoerders dondert hem toe: „hond je mond; het past ons te zwijgen, als er gevaar dreigt!" Dien mooien zin had-ie pas nog gelezen in een dubbeltjes-roman en hij Imd het waard gevonden dien te onthouden. Wjjder sperren zich nu z'n vlammende oogeo, alsof ze den vermetelea vjjaud tot retireereo dwingen. Doch de groep van vier wykt niet. Dit was nogal op aansporing van de R. K. kiesvereeniging te Haarlem en het wordt ('t is haast ongelooflijk) door de »N. Haarlemsche Crt,« (coalitieblad) uog verdedigd ook. Is het niet kras En dan durven sommigen vau rechts nog beweren, dat men van links de antithese voor den dag haalt. Het zal nu wel aan ieder duidelijk worden, bij wie de kostelijke uitvinding van dr. Kuyper dienst doet. Zoo erg echter, dat men in het openbaar durft verdedigen, om de onnoozele kinder harten reeds te verpolitieken, hebben wij het nog niet geweten. En dat moet dan gebeuren in scholen, ge subsidieerd met geld, door alle burgers bijeen gebracht. De heer Blum had geene gemakkelijke taak, om als voorstander van het bijzonder onder wijs en als coalitieman de regeering en de rechterzijde te verdedigen. Hij was uiterst zwak. »Zegt u nu eens, hoe u denkt over het bidden voor de verkiezingen riepen cenige stemmen den heer Blum toe. »Hij durft er niet op ingaan*, klonk het uit verscheidene monden, toen de heer Blum dit onnoodig vond. Te recht wijst »Het Volk* erop, hoe de heer Blum niet de eerste de beste is, dat hij geen Oosterbaan of Van der Molen is Dit in het oog houdende, is het optreden van dezen gewezen schoolopziener dubbel treurig. En ongetwijfeld zal hij zelf voelen, dat zijn coalitiegevoel hem parten speelde, toen hij niet dorst afkeuren, wat hij in de eerste plaats zou moeten gispen. Zoo verworden de coalitiepartijen, zoo ver worden nu reeds hunne scholen, zoo verworden al lang hunne zedelijkheid en Christelijkheid, die ze nog altoos in hun banier durven voeren. Toen in de Kamer dezer dagen een amende ment van den heer Ter Laan aan de orde kwam om de derde herhalingsoefeningen te. doen vervallen, stemde de roomsch-katholieke afgevaardigde, de heer Passtoors, daartegen. Dat lokte een scherpe critiek uit van den heer Ter Laan, die zijn mede-Kamerlid zelf verweet, „Ze schieten", roept weer milicien Knof en Piet ziet hoe do verraderlijke vlammetjes bliksemen in de nabijheid der vier donkere figuren. „Ja boor, ze schieteu, de salemanders beaamt Piet en door z'n veldheersbrein flits weer de geniale gedachte tot handelen op het moment. „Jij", commandeert ie Knof, „jij gaat links met 'n boogje naar voren. „Jij" tegen Glim „jij gaat rechts met 'n boogje naar voren en ik met Zwarthaus en Joeks gaan gaan recht op den vijand af." Zie je, bij, de tacticus, wilde doen als de Japanners en z'n tegenstander, evenals de militaire zonen van de „rijzende zon", door omvatting vernietigen. „We kruipen er heen Wat gane we dus doen „Kruipen, kruipenklinkt het uit vier monden. „Begrepen. En we magge niet schieten Wat magge we dns niet?" „Schieten, schieten antwoorden hem weer vier monden. „Goed zoo, En as we vlak bij den vijand zijn, dan zal ik ineens opspringen en roep „attaqaeeren" en dan rijgen we ze aan de bajonet. Dus wat doene we „We rijgen ze aan de bajonet!" „Mooi z«o. Klaar? Weg dan? dat hij wel voor afschaffing was onder een Links, doch er tegen onder een Rechtsch ka binet. De heer Passtoors trachtte zich tegen deze beschuldiging te verdedigenmaar uit »Het Volk« van 20 Januari j.l. blijkt, dat de heer Ter Laau volkomen gelijk had. Die feiten noemt »De Vaderlander* veel- sprekznd. Het bind voegt daaraan toe In 1902 kwam de 3de herhalingsoefe ning in de Kamer ter sprake. Er was een Rechtsch minister, de heer Bergan- sius. De heer Passtoors stemde tegen het amendement tot afschaffing der 3de oefening. Bij de oorlogsbegrooting van 1905 kwam dit amendement weer aan de orde. Er was nog steeds een Rechtsch minister De heer Passtoors stemde tegen. In 1905 kwam er een Linksch ministerie en dus ook een Linsche Minister van Oorlog. De heer Staal. De heer Passtoors stemde voor het amendement- Zelfs stemde hij nu voor afschaffing van de tweede herhalings oefeningen bij de landweer. Na Staal kwam een ander Linksch Minister van Oorlog, de heer Van Rappard, De heer Passtoors stemde weer voor het amendement-Ter Laan. Ja, zelfs kwam de moedigen heer in 1907 met een motie voor den dag om de derde herhalingsoefening uit de Militiewet te verwijderen. Er kwam in het volgend jaar een Rechtsch ministerie, met een Rechtschen Minister van Oorlog, den heer Sabron. En de heer Passtoors stemde tegen het voorstel-Ter Laan om bij de wijziging der Militiewet de 3de oefening af te schaffen. Dezelfdp man stemde in het najaar, toen het niet kon helpen, voor het amen dement-Ter Laan. Er kwam een ander Rechtsch Ministerie van Oorlog, de heer Colijn, volgens De Standaard van het echte wagenschot. De heer Passtoors trok in 1911 zijn motie in. In 1913 komt het amendement-Ter Laan weer aan de orde. Er was een Rechtsch Minister van Oor log. Ende heer Passtoors stem tegen In de Kamer noemde de heer Ter Laan de houding des heeren Passtoors »belab- En centrum, linker- en rechtervleugel van Piets armee kropen over <len pasgemaaiden korenakker, naar den ten doode opgeschreven vijand. „Verd.... vloekt milicien Zwarthans plots. „Wat!" snauwt Piet bom toornig qoe, als een helden-acteur uit den rederijkerstijd, „wat, vreest gij, ellendige lafaard (Ook dit was een der gulden zinnen uit deu dubbeltjes- roman. „Nee, ik vrees niks, maar me bande en me knieje bloeden van de leelyke korenstop- pels", jammert Zwarthans terug. „Voorwaarts en vreest niet, gjj dapperen en weer kruipen ze voort. Nu zijn ze vlak voor den vjjand. Bijna kunnen ze de loopen der geweren onderschei den. Nog slechts eenige tientallen van meters en bet is aiet den vijand gedaan Piet beeft by de gedachte aan den nieuwen roem. Mor gen, in de cantine. zal zyn naam weer op aller lippen zyn en de jonge korporaaltjes, die de Kamper granaat 4) nog op den kraag dragen, zullen een, twee, drie, ja nog meer oude klare's voor hem neerzetten ais een otter aan Pint's krygsmausgenie. Het oogenblik is daar. De vijand schiet niet meer, doch ze schijnen in knielende schiethoudiug af te wachten. Eén, zeker de commandant, steekt iet wat berd*. Hat woord is nu juist niet mooi, doch de heldhaftige heer Passtoors ver diende het ten volle. Zijn ergerlijke houding, al naar er een Linksch ot Rechtsch minister zat, bewijst het. Is de Steenwijksche afgevaardigde, de heer Duymaer, naijverig op den roem van Ginneken's burgemeester? Het heeft er allen schijn van Hij verklaarde ditmaal nog tegen het amendement-Ter Laan te zullen stemmen, doch behield zich alle vrijheid voor bij de volgende begrooting. De heer Schaper, merkte op, dat dit zich liet verklaren er kon wel eens een Linksche ministerie zitten De heer Duymaer was in de kaart ge keken De leerzame geschiedenis van den Beverwijkschén afgevaardigde spreekt voor zijn welgevestigde(! overtuiging in mili taire zaken boekdeelen. De vrede verbroken. Uit Londen wordt d.d. 26 Jan. geseind De gedelegeerden der Balkanstaten besloten de vredesonderhandelingen af te breken. Reuter verneemt, dat de gedelegeerden der Balkanstaten een commissie benoemden, samen gesteld uit een afgevaardigde van elke delegatie, om een brief op te stellen, die gericht zal worden tot de Turksche delegatie, met de mededeeling van het besluit om de onder handelingen af te breken. Het is nog onbekend wanneer die brief zal worden overhandigd, doch waarschijnlijk zal het morgen gebeuren. Het comité voor de redactie van de nota, waarin het besluit van de verbonden Balkan staten zal worden medegedeeld, bestaat uit de heeren Modgarof (Bulgarije), Streit en Politis (Griekenland), Milenko Kesnitsj (Servië) en Woiuowitsj (Montenegro). De nota zal mededeelen, dat de onder handelingen zijn afgebroken als gevolg van de weigering van Turkije om de voorstellen te aanvaarden die het gedaan zijn. Het ontwerp-nota zal morgen worden onder worpen aan een nieuwe bijeenkomst der ge delegeerden dan zal tevens het tijdstip worden bepaald voor de aanbieding der nota. hoven de anderen uit en strekt z'n arm uit. Helaas! Misschien is dit zyn laatste bevel, want Piet is gereed. Hy ziet, dat rechter- en linkervleugel op de plaats zyn aangekomen. „Attaqueeren 1brult hij uit, richt zich bliksemsnel omhoog en ijlt als een gazelle op den verstomden vjjaud Maar ontzet, als door het hemelvuur ge troffen, deinst hy terug, wantach die vyand was geen vjjand O, mjjn schrjjfwapen weigert dienst als ik deuk aan dat rampzalig bankroet van Piet's krijgskundig talent, aan den ondergang zijner veldheersglorie Driewerf ach en wee Wanttoen den volgenden morgen de zomerzon weer triomfantelijk over het slagveld rees, toentoen lagen er vier vogelverschrikkers tegen den grond, jammerlijk neergeveld, terwjjl de vijfde, als smeekead om erbarmen, de houten armen ten hemel hief. 3) Brigges de aauspreekterm voor kor poraal. Kamper granaat het corpsteekeo op het uniform der volontairs van het instructie- bataljon. E D TER WEI VOLHSBLA T V

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 1