UIT ONZE OMGEVING. Rechtszaken. Kerknieuws. Gemengde Berichten. Midd. Ct. overige hangende quaesties naar aller verwach ting geen reden geven om de vredelievende oplossing te beletten. De conferentie te Londen zal thans de Albaneesche grensregeling behandelen. Naar gemeld wordt is er een bemiddelings voorstel van Rusland ingekomen om Skoetari, zooals Oostenrijk wenscht, aan Albanië toe te wijzen, maar daarentegen het geheele meer van Shoetari en een nader vast te stellen haven aan de Adriatische zee, wellicht San Giovanni di Medua, aan Montenegro toe te wijzen. Naar aanleiding van bovenstaande besluiten is het te Konstantinopel alles behalve rustig en is men aldaar bevreesd voor onlusten. Aan de N. R. Ct. wordt het volgende ge seind Revolutie [te Koustautinopel. De Frankfurter Zeitung verneemt uit Kon stantinopel dat het revolutionaire Jong-Turk- sche comité de Hooge Porte heeft bezet en de regeering heeft] afgezet, met het doel de voortzetting van den oorlog af te dwingen. Uit Konstantinopel, seint men dd. 23 Jan Het ministerie is afgetreden, tengevolge eener volksbetooging. Mahmoed Sjefket pasja is tot grootvizier benoemd. Talaat bei is belast met het interim van binnenlansche zaken, Izzet pasja met dat van oorlog. Talaat verklaarde in een onderhoud met den correspondent van Reuter: »Deze be weging beteekent dat wij onze nationale eer willen redden, of sterven. Wij willen den oorlog niet voortzetten, maar Adrianopel voor Turkije behouden. Officieel wordt meegedeeld, dat de beslissing om Adrianopel en een deel der eilanden in de Egeïsche Zee prijs te geven als een on wettige daad wordt aangemerkt, evenals de bijeenroeping van den Grooten Raad. De beslissing heeft de verontwaardiging der Turksche natie gewekt, die voor de Verheven Porte een bétooging heeft gehouden en de regeering heeft gedwongen af te treden. De menigte is nog niet uiteengejaagd. Hakki pasja is tot minister van buitenland- sche zaken benoemd. Donderdagmiddag om half vier zijn En ver bei en Dzjivid bei met driehonderd voor de Porte betoogende soffa's, gedurende de zitting van den ministerraad met geweld het voor plein van de Porte binnen gedrongen. Zij uitten vijandige kreten en eischten het ontslag van het kabinet. De grootvizier begaf zich naar het paleis. De ministerraad was sedert Donderdagoch tend op de Porte vergaderd om den tekst van het antwoord op de nota der mogendheden vast te stellen, toen daar tegen 3 uur vanmid dag een honderdtal betoogers kwamen, schreeu wende »Wij zullen Adrianopel nooit afstaan, wij willen oorlog!» Jong Turken gingen vooraan, onder hen En ver bey, die de zaal waar de ministerraad vergaderde binnentrad. Enkele oogenblikken later kwam Enver bey terug en ging naar het paleis om den Sultan het. ontslag van het kabinet Kiamil voor te leggen. De benoeming van Mahmoed Sjefket tot grootvizier, door Enver bey aan de betoogers meegedeeld, werd doer dezen met luid gejuich begroet. Men verwacht de definitieve vorming van een nieuw kabinet. Deze beweging was reeds geruimen tijd door de Jong Turken voorbereid en is zonder moeilijkheden en zonder bijzondere voorgevallen volvoerd. Er was ternauwernood eenige wan orde merkbaar, toen de afvaardiging der betoogers de zaal der ministers binnentrad. Buitenlandschejournalisten, twee secretarissen van de Fransche ambassade en verscheidene tolken van de ambassade bewogen zich vrijelijk tusschen de betoogers. De stad is kalm. Men heeft de directeuren der posterijen en der politie vervangen. De gezanten der mogendheden beraadslagen over den toestand. MEXICO. Blijkens telegrafische berichten uit Guada lajara, is de vulkaan Colima in hevige wer king. Duizenden inwoners van dorpen in de nabijheid van den vulkaan hebben de vlucht genomen. Het is echter niet onmogelijk, dat velen niet bijtijds hebben kunnen wegkomen en er het leven bij hebben ingeschoten. De vlucht per trein bracht groote moeilijkheden mee, omdat de rails dik onder de asch zaten en de weg met schoppen moest worden vri] gemaakt. De Colima heeft slechts weinig lava uitge stort daarentegen braakt zij dichte rookwolken, asch en giftige gassen. Bij Kon besluit is benoemd tot ontvanger der rijksbelastingen te Roermond, de heer F. I. H. Speetjens, thans in gelijke functie alhier. De directeur van het post- en telegraaf kantoor deelt ons mede, dat met ingang van 29 Januari a s., het telegraafkantoor alhier, op de werkdagen zal geopend zijn van 's rnorg. 5 tot 's avonds 11 uur. In de post- en telefoondienst komt geen verandering Behalve door de Liberale Kiesvereeni- ging te Ter Neuzen is thans ook de heer De Muralt door de vrijzinnige kiesvereenigingen te Zaamslag en te Axel in hare vergadering met algemeene stemmen candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het distrret Oostburg. In de Donderdag gehouden openbare terechtzitting van den raad van beroep voor de ongevallenverzekering te Middelburg, had de uitspraak plaats in zake C. A. S., te Tér Nenzen, die niet-ontvankelijk werd verklaafid in zijn beroep, omdat hij niet aan zijne ver plichtingen had voldaan om de premie binneh 15 dagen te voldoen. Naar aanleiding van een oproeping van den burgemeester van Axel werd Dinsdag avond ten stadhuize eene zeer druk bezochte vergadering gehouden voor het organiseeren van het onafhankelijkfeest in den a. s. zomer. Een commissie van 21 leden werd benoemd en de burgemeester werd bij acclamatie tot eere-voorzitter gekozen. De commissie zal spoedig een programma ontwerpen. Het doel is aan het feest het jaarlijks te houden Concours hippique te verbinden op het daartoe door de vereeniging aangekocht terrein. Midd. Ct. Te Oostburg had eenige dagen geleden een 84 jarige man, wonende in de Brouwe rijstraat, nadat hij des morgens was opgestaan en zich naar beneden wilde begegen, het on geluk van een 10 tal treden eener trap te vallen, waarbij hij een groote wonde aan zijn hoofd en beenen bekwam. De man is aan de gevolgen overleden. De onlangs opgerichte vereeniging »Ceres«, vereeniging van gediplomeerde leer lingen van den cursus in landbouwhuishoud- kunde in Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. hield gisteren te Oostburg hare eerste vergadering het voorloopig bestuur werd thans definitief benoemd en heeft de functies als volgt ver deeld de dames A. Adriaansen te Sluis, presidente; J. Risseeuw Ad. te Cadzand, vice- presidenteM. de Vlieger te Zuidzande, biblioth.Mina Schijve te Zuidzande penning meesteres en S. Verplauke te Oostburg, secre taresse. Het ontwerp-reglement bij de vergadering ingediend, werd na eenige be^ spreking goedgekeurdde contributie is vastgesteld op f 2 per lid voor haar, die vóór 1. Februari a. s. toetreden. Donateurs en do natrices betalen een minimum van f 1. Op voorstel van 't bestuur werden tot eere leden benoemd de dames J a. van Proojje, M. Lucieer en E. Frelier, benevens de heeren G. A. Vorsterman van Oyen, J, C. Stern, J. de Meijer, I. J. Steenhart en I. A. Risseeuw Joh.z. -*■ In de Dinsdag gehouden vergadering van den Raad der gemeente fJzendjjke, aldus wordt aan de »Midd. Ct.» geschreven, werd besloten om de jaarwedde van den Burge meester en secretaris te verhoogen met f 20 zijnde het maximum der te genieten wedde f950, wat door de Koningin voor die gemeente kau vastgesteld worden in verband met de bestaande regeling. De jaarwedde voor de gemeente arbeiders werd gebracht op f 400 voor ieder, terwijl aan Baarjan tevens een vergoeding van f 100 tot f 250 zal gegeven worden voor het aanschafien van trekkracht voor het ophalen van huis- en straatvuil. Aan P. B. van der Weijde werd bouwgrond in erfpacht gegeven tot het stichten van vier woningen a t 0,05 per Ma. Het comité voor tentoonstelling van Zeeuwsch kleederdrachten enz. werd f5 subsidie verleend. Op het ver zoek van L. Louter, veearts om een woning van de gemeente te buren werd afwijzend be schikt, aangezien de gemeente geen woning beschikbaar heeft. In beginsel werd besloten tot het oprichten van een electrische centrale voor verlichting en zal aan de ingezeten een circulaire gericht worden om te zien öf de bewoners over het algemeen aansluiting wenschen Mocht zulks het geval ]zjjn, dan begint men direct om de zaak tot stand te brengen. Na nog een paar punten van onderschikt belang te hebben behandeld, werd de vergadering ge sloten. Arrondlssements-Rechtbank te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 24 Januari het volgend vonnis uitgesproken J. F. de K., oud 14 j., zonder beroep te Westdorpe, is wegens diefstal veroordeeld tot 1 maand tuchtschool. (Eisch idem). Voor bovengenoemde rechtbank werd, staande de zitting, veroordeeld de 62-jarigen P. M., wegens landlroperij, gepleegd te Ter- Neuzen, tot 12 dagen hechtenis. Tegen E. E., hoofd der bijzondere school te Hoek, Knol, werd één maand ge- ëischt wegens het plegen van onzedelijke hande lingen met kinderen zijner school. Zondag 26 Januari 1913. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Yoorm. 9'/a u. en nam. 2 u., Da. A. Timmerman. Sluiskil. Nam. 2 u., dhr. H. J. van den Ouden. Hulst. Voorm. 10 u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Tur Neuzen. Yoorm. 9 u. en nam. 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Gereformeerde gemeente (Ylooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u. 2 u. en 5'/i u., Ds. Fraanje. Oud Gereformeerde gemeente (Ylooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u en ö'/s u., Ds. L. Hubrechtse van 's-Graven polder. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. 51/, uur Evangelisatie. Geen ezels meer. De vorige burgemeester van het Achterhoek- sehe W. had een zoontje en het zoontje had eeu ezel. Jaarljjks stond dan ook op de ge meentelijke statistiek aantal ezels 1. Toen de burgemeester het vorige jaar naar elders vertrok, maakte de secretaris de vol gende aanteekening op de statistische lijst >Sedert het vertrek van den vorigen burge meester, zijn hier geen ezels meer. (Gelderl.) Stad in vlammen. De gouverneur van Valencia berichtte den minister van binneulandsche zaken, dat de 5000 zielen tellende plaats Dumas geheel in vlammen staat. Alle hulp bleek vruchteloos. Het, historischd paleis van Bonavero en andere gebouwen zijn in de asch gelegd. Midd. Ct. Ernstig ongeluk. In de kaliwerken in de nabjjheid van Wustrow had Donderdag door 't naar benedeD storten van een bevroren massa een ernstig ongeluk plaats. Een arbeider werd gedood, 15 andere werden ernstig gewond. Midd. Ct. Valsche munters. Sedert enkele dflgen werden in Brussel vele valscbe stukken van 50 centiemes, 1 en 2 fres. in omloop gebracht,» schrijft het »N. v. d. D.« van Brussel. De beer Janssens, overste der rechterlijke brigade, opende een ijverig onder zoek. Het duurde niet lang of hij vernam, dat een dezer valsche munters op eene kamer der Wagenstraat woonde, terwijl 2 andere, als ook eene vrouw, eene kamer betrokken in de Apenstraat. Deze kerels, zegde men, waren immer gewapend en vast besloten bun leven duur te verkoopen. De rechterlijke officiers Angerhausen en Ertel besloten echter de val sche munters aan te houden, ondanks al de gevaren welke deze onderneming opleverde. Twee agenten begaven zich Maandag tegen den avond naar de Apenstraat en bemerkten van achter de gordjjnen van een naburig buis, dat gansch de bende er vereenigd was. De mannen en de vrouw gingen heen en weer in de kamer, slecht verlicht door den schijn van een gasvuur. Het scheen dat de bende bezig was met valsche munt te maken. In den dag hadden zjj tin gekocht in eenige herbergen uit de buurt. Ertel en Angerhausen werden verwittigd. Zij kwamen omstreeks 5 uur met hune man schappen ter plaats en vatten post aan elk uiteinde der Apenstraat. Een halt' uur later kwamen twee der valsche munters buiten. Zjj werden gevolgd door agenten en in de Kurte Lange Wagenstraat aangehouden. Men visiteerde hen op staaoden voet doch vond geen wapens in hun bezit. Daarentegen haalden de politie-aganten eene welgevulde beurs val scbe munt te voorschijn. De aangehoudenen werden naar het politiebureau geleid. Middelerwijl drong de rechterljjke officier Angerhausen ruet zijne manschappen in het huis der Apenstraat en kwam op de kamer der valsche munters. Op tafel lagen verschil lende vormen alsook al de produkten dienende voor het vervaardigen der valsche munt. Op de kachel stond een keteltje met ge smolten metaal. E°ne vrouw die zich in de kamer bevond met een derden kerel wierp een dagblad op de* tafel om de valscbe geld stukken, die er op lagen te verbergen. Gansch het valsche muntersgereedschap werd in beslag genomen. De vrouw en haar gezelschap werden naar het politiebureau geleid, waar de vier aangehoudenen herkend werden. Het zijn vier Franscben sedert eenige weken te Brussel wonend Zij verklaarden te heeten Georges Zukowsky, geboren te Parijs in 1888, Louis Diensensch, geboren te Rennes in 1890, Jean Rutiala geboren te Toul in 1892, en Eugenie Robin, geboren te Plonare in 1892. Allen werden ter beschikking van het gerecht opge sloten. Gruwelijke moord. Te Gennep is een gruwelijke moord gepleegd. Een vader heeft daar zijn zoon met een bijl den schedel ingeslagen. Aan de »Tel.« worden omtrent dezen dood slag de volgende bijzonderheden medegedeeld Het gezin van den metselaar J. de Groot, dat zich voor 5 a 6 jaren hier vestigde, bestond uit man, vrouw, een volwassen dochter en den verslagen, circa 26-jarigeo zoon Hendrik. Deze stond zeer ongunstig bekend én was wegens wangedrag uit het Ned.-Ind. leger verwijderd en maakte meermalen kennis met de politie wegens gepleegde mishandelingen. Hij maakte veel misbruik van drank, eisebte dan geld van zjjn ouders, en maakte met iedereen ruzie. Verleden jaar verwondde hij zijn vader met een mes, waarvoor hij eenige maanden ge vangenisstraf onderging. Met de kermis in October j.l., stak hjj een arbeider te Gennep met een mes in den arm, tengevolge waarvan deze in levensgevaar heeft verkeerd. Maandag avond omstreeks half elf kwam hij weder thuis en eischte, naar men mededeelt, onder den invloed van alcohol, geld van zjjn vader, wat deze weigerde te geven. Een hevige vechtpartij, die op straat werd voortgezet, was het gevolg, waarbij de vader den zoon, vermoedelijk uit zelfverdediging, in de Nieuwe- schoolstraat met een bijl op het hoofd sloeg, waarbij de schedel, de neus en een oog ver brijzeld werden. De man is in het hospitaal overleden. De vader begaf zich met de bjjl naar de politie om zichzelf aan te geven. Men beschouwde hier vrjj algemeen den zoon als een voortdurend gevaar voor zjjne omgeving en is zeer begaan met het oppassende gezin, dat door dit voorval in diepen rouw werd gedompeld. Het parket uit 's-Bosch heeft een onderzoek ingesteld. Naar de »Zutf. Ct.» verneemt, heeft de heer D. te Zutphen een brief ontvangen van een gevangene te Amsterdam, die hem meedeelde, van een voormalig ingezetene van Zutphen, nog wel een vroegeren vriend van den heer D. de noodige inlichtingen te hebben ontvangen om »met succes» bij den beer D. in te breken. Alle juiste aanwjjzingen waren in den brief vermeld. De gevangene had er bij gevoegd, dat hjj, toen hjj nog in vrjjbaid was, van deze inlichtingen geen gebruik beeft willen maken, maar dat bjj nu den heer D. wilde waarschuwen, omdat de vroegere »vriend< in staat is, thans aan een ander die inlichtingen te geven en tot den diefstal aan te zetten. Onnoodig te vei melden, dat de noodige maatregelen zjjn genomen om er voor te zorgen, dat een eventueele dief met leege handen zou heeDgaan. Verduistering Dezer dagen, aldus meldt de >N. R. Ct.«, werd te Venlo een oude katholieke man be graven. Naar plaatselijk gebruik werd morgens vroeg het ljjk naar het kerkhof gebracht en de familie kon 's middags het graf gaan be zoeken. Door bjjzondere omstandigheden bf- zochten enkele familieleden het graf echter reeds 's morgens. Het bleek hun, dat de doodkist, die nog niet onder de aarde stood, was ontdaan van haar handvaten en van het nikkelen cracifix, dat op de kist gespijkerd was geweest. De doodgraver bekende desge vraagd, dat de doodbidder, tevens leverancier van de doodkisten in Venlo, de garnituren eraf genomen had, zooals dit wel vaker gebeulde. Hoogst verontwaardigd ging de familie naar huis, waar intusschen de bidder, die waarschjjn- ljjk onraad vermoedde, het kruis reeds terug gebracht had en getracht had de weduwe te bepraten om de zaak te sussen. Hjj had haar een daalder geboden, om, naar hjj zeide, een mis voor den overledene te laten lezen. De familie wilde echter van geheimhouding niets weten en heeft de zaak bij de politie aange geven. De doodbidder en de doodgraver, die naar men zegt onder een hoedje speelden, zjjn in verhoor genomen. Vermoedelijk zullen verschillende graven worden opengemaakt, daar velen vreezen, dat

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2