Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, eenzijdigheid. Geen schuld op anderen afwentelen. Minister ftegout. f No. 2338. 24e jaargang 1 LEZEK, FEUILLETON. Een "bladzijde uit liet levensboek van de famielje Pas. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Telef. Interc. No 15 ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1 tot en met 5 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters nair plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bjj den Uitgever M- DE JONGE, te T e r N e u z e n. zend ons de adressen van personen die naar Uw meening ons „Vrijzinnig Blad," krachtens hun beginsel, moeten steunen, en wij belasten ons gaarne met de toezending van eenige proef nummers. In »De Plattelander* (Maandblad ter be hartiging van de belangen van het platteland, van den land- en tuinbouw) van December 1912 was het bedanken van den heer Vorster- man van Oyen als lid der Tweede Kamer ver meldt. Na de woorden van hulde aan den heer Van Oyen gewijd, drong het blad aan op het stellen van een landbouwman in het district Oostburg. Niet alleen de Middelburgsche Courant, maar ook de Nieuwe Zeeuwsche Courant keur den die aanbeveling af, omdat de algemeene landsbelangen op den voorgrond moeten staan. Ook nu in het nummer van Januari 1913 wil »üe Plattelander* per sé een landbouw- candidaat. Dat wij den landbouw een groot belang achten in ons district, is buiten kijf. Toch moeten wij waarschuwen, ernstig waarschuwen tegen het streven van »De Platte lander* om eene agrarische partij te willen stichten. Het groote gevaar van zoo'n partij is groote eenzijdigheid. Het gevaar van zulke belangen- politiek is niet denkbeeldig. Men zie maar eens naar Duitschland en Oostenrijk. In een klein land als het onze zou die eenzijdigheid natuurlijk erger gevolgen hebben dan in die groote landen. Wij hebben indertijd warm aanbevolen den heer Vorsterman van Oyen als man van links, als man van ontwikkeling en bekwaamheid. Dat deze een specialiteit is op landbouw gebied, was eene bijkomende omstandigheid, die zeker verblijdend is, maar geene nood zakelijkheid was. De vraag is bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer, in welke richting ons land zal geleid worden. Dat op bekwaamheid en algemeene ont wikkeling bij den candidaat moet gelet wor den, spreekt van zelf. Maar als men een vertegenwoordiger heeft van algemeene ontwikkeling en breed inzicht, door W. VAN TWISK.. 3) 't Was 's avonds feest in da woning van de familie Pas. De advertentie had de gewensebte uitwerking gehad. Juffrouw Pas had er op gerekend, dat buren en kenn issen zouden ko men, en ze bedrooS zich niet,. Een oogenlik maakte ze zich ongerust over de driestheid van haar echtgenoot, maar ze kende 'm genoeg, om te v veten, dat-ie zich teu slotte toch wel naar d e omstandigheden zou schikken. En toen zoo geheel onver wacht de een na den a,nder verscheen om es „efkes te kornme fall eseteeren", was de heer Pieter Pas weldra z»jo in z'n schik, dat dan zijn ook de districtsbelangen, zoo goed de landbouwbelangen als andere bij hem veilig. Dan zal hij niet nalaten daarvoor in de Tweede Kamer eene lans te breken. De landbouwvereenigingen zijn voor het landbouwbelang de geschikte vereenigingen om het juiste licht te ontsteken. Zooals de Plattelander het wil, is de vrees niet ongegrond, dat behalve het gevaar van eenzijdigheid een ander gevaar nog ontstaat, dat van het verpolitieken der landbouwmaat- schappijen. Eene poging voor eene zuiver agrarische verkiezing werd het vorige jaar in Hoorn ge waagd, waar toen de heer P. Teunissen de agrarische candidaat was. Ofschoon Hoorn een district is, waar zoo ergens, zoo'n poging kon slagen, gaven de kiezers op ondubbelzinnige wijze blijk, van eenzijdigheid niet gediend te zijn. Moge ook Oostburg van zulk breed inzicht getuigenis geven. Wat wij noodig hebben is een man van links, een man van ontwikkeling en van energie, een man tevens met open oog voor alle be langen van ons district en met het vermogen, die belangen te begrijpen en te omvatten. Dan wordt het landsbelang op de beste wijze gediend, en de districtsbelangen worden met niet mindere warmte behartigd Neen, de Plattelander zij gerust, de land bouwbelangen zullen in ons district geene schade lijden. Van rechts beijvert men zich om de schuld der tekortkomingen van dit ministerie maar op de linkerzijde te schuiven. Maar dit zal niet baten. Ieder zal vragenIs 51/, jaar een lange zittingstijd Had dit ministerie niet eene groote en volgzame meerderheid En moet dan in het laatste jaar het af- jakkersysteem gevolgd worden om wat af te krijgen Ook leden van 'rechts hebben reeds moeten erkennen, dat vele wetsvoorstellen wel wat laat ingediend waren. Inderdaad, de oogst is schraal en dat ondanks de gunstigste omstandigheden. Zaterdagmorgen overleed de Minister van ieder later verklaarde, dat ie 'm nooit, neen nooit, zoo muitig bad gezien. En toen Dominee ook nog kwam en met 'n enkel hartelijk woord nog eens sprak over 1 Korinthe 13, toen ging er een stroom van zaligheid over allen. Juffrouw Pas dreigde te bezwijken, terwfjl ze teeder het oog op de jonggeliefden gericht hield. Alleen vader Pas hield het hoofd met man nenmoed boven en stelde voor, omdat Domi nee dat nou es zoo misseraobel mooi zaid had, deer es op te drinke en dat we 't nog lang magge luste". En, terwijl de vrienden aan de uitnoodi- ging van Pas gaarne gevolg gaven, pakte deze de beide banden van den predikant en knorde met kracht „Dominee, je bevalle me, en ik kom meer bai je te kerk, verstao jeen as ik kom komme der meer, want ik zeg inaor, as je te steun hebbe van Pieter Pas, 'n boer met Justitie, Mr. Regout, een broeder van den Minister van Waterstaat. Onder de leden van dit ministerie nam hij zeker eene eervolle plaats in. Hij is in Den Haag gestorven, nadat hij eenige dagen te voren uit het Zuiden was teruggekeerd, waar hij vergeefs herstel voor zijne ziekte had gezocht. Minister Regout is tamelijk jong gestorven. Wij brengen gaarne een woord van hulde aan de talenten van dezen geachten tegen stander. (Vervolg der zitting van 17 Jan. 1913). Het is wel niet te ontkennen, dat de eerste klassen a. h. w. paralel loopen met M. U.L. O., maar ze sluiten aan bij het M. O. Het M. U. L. O. zal dus op hooger peil staan en het is dus feitelijk een volledige M. O. school. De Voorzitter Er moet in de verordening zekere beperking voorkomen. Naast onver mogend moet er nog een reden zijn tot toe lating. Die bepaling lijkt bovendien scherper dan ze is. De bedoeling is niet om zulk een kind nader examen te laten doen, we willen een waarborg. Artikel 2 der verordening, luidt als volgt »Voor kinderen van bedeelden en van hen, die, schoon niet bedeeld, onvermogend zijn, is geen schoolgeld verschuldigd, wanneer door die kinderen wordt voldaan aan de in de verordening tot regeling van het meer uit gebreid lager onderwijs in deze gemeente, gestelde voorwaarden. Voor de toepassing in dit artikel worden als onvermogend aangemerkt, zij die of niet, ()f naar een belastbaar inkomen van minder dan f 100, in den hoofdelijken omslag zijn aan geslagen.* Het voorstel van den heer De Jager c. s. beoogt, de gecursiveerde woorden te laten vervallen. Tegen dit laatste stemmen deheeren Waalkes, Visser, Moggré Lensen, de Feijter, Donze en Eijke. Vóór de heeren Dees, de Jager, Scheele, Drost en de Bruijne. Hierna komt art. 2 van het voorstel van B. en W. ongewijzigd in stemming. Tegen stemmen de heeren Dees, de Jager, Scheele en de Bruijne. De andere heeren stemmen voor, zoodat artikel 2 is aangenomen. Thans is aan de orde art. 3. De heer De Jager verdedigt nader zijn voor stel. B. en W. willen voor iedere klasse zeker schoolgeld heffen. Dit moest voor alle klassen betrekkelijk gelijk zijn. Het geldt zestig murrege land, met veertig koeie op stal, behalve 't klaine goed en den deskeipe en varkes nog, dat je dat been wjndaiëre lait. En nou, Dominee, je binne wel ont- houwer en vegetarins, maor nou mot je roit me drinke. Wat zei't weze Limmenaode? Goed Aogt, hier, een flessie kogeltjesbier. Jai mot de dominee nou es bediene. En vrinde, drinke nou! Jelui kewwe ze nou allemaol veur 't slaite van je keel en gienien van jullie zei nou zegge, dat Pieter Pas eeD zeere toon haald heb.1" 2) 't Werd een tooneel van algemeene vroo- Ijjkbeid en moeder Pas haalde druk op over de uitmuntende eigenschappen van haar „lenigste skat", dit 'n daome was, jao, rait 'n grains veur en 'n hoed van vaiftien golde, maor die der bande kon roere, as 't most, en die iu de wasebtobbe kon plasse, dat de waopeling je om je oore spatte. En bai de leste Biemsterkarremis badde de jongens nog roepe „Vrouw Pas ze zaie toe nog vrouw, maor nou jnffrnnw - wepr is Aogt Weer is hier het M. L O. en het M. O. in zijn vollen omvang. Het schoolgeld is bovendien z. i. ook te laag. In verband met de hooge kosten der school, acht hij dit leergeld belachelijk. Hij weet, dat de meeningen op dit punt ver schillend zijn, doch houdt aan die van zich en zijne medestanders vast. Dhr. Van Borssum Waalkes is het met den heer De Jager eens, wat betreft een uniform schoolgeld voor alle klassen van het M. U. L. O. en vraagt hierover stemming. Alle leden, behalve de heer Visser, stemmen vóór, zoodat voor alle klassen van het M.U. L. O. een gelijk schoolgeld zal worden geheven. Thans komen de verschillende schoolgeld regelingen in bespreking (de voorstellen van B. en W.; van den heer De Jager, Scheele en De Bruijne; dat van de Commissie van Toezicht en één van de heeren Van Borssum Waalkes, Lensen en Moggré). De leden achten verdere toelichting overbodig. De Voorzitter gaat diverse kringen van per sonen na, waar de meeste kinderen en dus de meeste behoefte bestaat aan dit onderwijs en komt daarbij tot de conclusie, dat de meeste kinderen, die hiervoor in aanmerking komen, gevonden worden onder den midden stand, onder hen, wier inkomen varieert tus- sehen de 800 ii ƒ3200.Men moet z. i. deze inrichting openstellen voor hen, die daar speciaal behoefte aan hebben. Daarom is hij tegen het voorstel De Jager, omdat dit te zwaar zou drukken op de ge noemde klasse. Voort wil spreker uitgaan van eene rege ling naar het zuiver inkomen, daarom ontkent hij niet. dat het voorstel Lensen Van Borssum Waalkes meer overweging verdient, vooral ook daar die cijfers lager zijn. De heer Van Borssum Waalkes deelt mede, dat hun voorstel tot grondgedachte heeft, dat ieder van deze school moet kunnen gebruik maken en het schoolgeld dus voor lagere klassen niet bezwaarlijk mag worden gemaakt. Voor de hoogste klassen lijkt hun bovendien 72. niet te laag. Thans wordt het voorstel De Jager c. s. in stemming gebracht. Alle leden, behalve de ontwerpers de heeren De Jager, Scheele en De Bruijne stemmen tegen. t Vervolgens wordt het voorstel der Commissie van Toezicht verworpen met 10 tegen 2 stemmen. Vóór stemden de heeren Drost en Dees. Een amendement op het voorstel Lensen, Van Borssum Waalkes, ingediend door den heer De Jager, wordt na eenige discussie in stemming gebracht en verworpen met 8 tegen ze En toe ze der badder, hinge ze as klisse- bosse, om zoo te noeme, om der. Maor Aorie was der moe gaon straike en nou was 't fer- meele annekesaosie, en kommende Mai austaon- de wordt de bruiloft vierd Ea de gasten vertrokken in het heerlijk voornitzicht, dat ze 't den bai Pieter Pas er 's lekker van de looie zouë leete loope. En toen allen waren heengegaan en de echtelieden Pas gereed waren zich te werpen in de armen van Morpheus, merkte Pieter Pas op ,,'t Was toch nog niet zoo kwaad vsn je inzien, Moeder, mit die aventensie. E9n boer mit zestig mnrge land, die veertig koeie op stal hep, behalve 't klaine goed „De rest wete we wel, Piet," zegt z'n eega. ,,'t Doet me verachtig plezier, dat je 't nou er 's mit me iens binne. Wel te ruste !u 1) Last te veroorzaken. 2) Schraperig is geweest. EINDE. TER DE ADMINISTRATIE.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 1