Kon door open been niet loopen, Kloosterbalsem, BUITENLAND. De oorlog in den Balkan. Burgerlijken Stand. Nederlandsch Tooneel van Gent. Groote Schouwburg te Gent. Bieuwe Cirk van Gent. Hoüfswatsrgetij te Ter Neuzen. Advertentiën. Staking te New-York. Geen geluk gevonden. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 18 Januari 9.28 10.5 Zondag 19 10.41 11.15 Maandag 20 11.46 Dinsdag 21 0.15 12.42 Woensdag 22 1.8 1.32 Donderdag 23 1.56 2.20 Vrjjdag 24 2.43 3.7 Genas door den Kloosterbalsem. Klooster Sancta Paulo Nadat de kas was opgemaakt, bleek dat een vrij aanzienlijk bedrag wordt vermist. Omtrent da hoegrootheid van het bedrag konden wjj geen zekerheid verkrijgen. Van de bankbiljetten zijn de nummers niet hekend. Het vreemde van het geval is, dat ook aan de toegangen tot het lokaal geen sporen van braak zijn te zien. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Zii is vermoedelijk de daders ep het spoor. (Hdbl.) Inval in een uaehtsocifteit. Woensdagnacht omstreeks drie uur heeft de politie een inval gedaan in het perceel Dijkstraat 47 te Amsterdam, waar een zekere Van Leeuwen het »nachtfiliaalc heeft gevestigd van zijn herberg aan den Zeedjjk. De sociëteit in de Dijkstraat, waar het beheer wordt gevoerd door de echtgenoote van Van Leeuwen, in de buurt bekend als «Schele Mien*, heeft reeds dikwjjls de politie last bezorgd, doch na eiken inval wordt de gelegenheid met de grootste driestheid heropend. Daar op de sommatie van den inspecteur de deur niet dadeljjk werd geopend, verschafte de politie zich toegang door het inslaan van een ruit. Een gezelschap van tusschen de vijfden en twintig personen van beiderlei kunne werd in het lokaal aangetroffen. Zij beweerden, dat zij genoodigd waren op een feestje en de consumptie niet behoefden te betalen. De aanwezige voorraad dranken werden in beslag genomen. (Hdbl Te New-York is volgens het Hbl. Zaterdag j. 1. eene ernstige staking uitgebroken in het confectievak. Omstreeks honderdduizend werklie den van de afdeeling „jongens- en heeren- kleeding* hebben den arbeid neergelegd. De staking zou, naar werd medegedeeld, door de Vereeniging van verbonden confectie-werkers zijn uitgeschreven, maar de eigenlijke leider moet Cahan zjjn, de redacteur van het Joodsch socialistisch Islad, de «Daily Forward*. De patroons verzekeren dat de meeste stakers slechts voor bedreigingen zijn gezwicht, maar het meest opmerkelijke bij deze staking is dat de eischen der werklieden eerst na het uit breken daarvan aan de patroons werden medegedeeld. De leiders verklaren, dat hier mede slechts het voorbeeld der patroons wordt gevolgd, die ook niet tevoren kennis geven van hun voornemen om de loonen te verlagen. Met dat al heeft dit optreden een ongunstigen indruk gemaakt op de openbare meeningr terwijl men anders wel wat voelt voor som mige eischen der stakers betreffende uitne- steding van werk, zoo in als buiten de werk plaatsen, en afschaffing van den ongezonden huisarbeid in de groote huurkazernes. Verdere eischen betreffen de loonen, waarvan men de maxima op 16 tot 18 dollars 's weeks voor mannen en 10 dollars 's weeks voor vrouwen zou willen zien gesteld. De stakers zijn echter bereid zich aan eene scheidsrechterlijke uitspraak te onderwerpen en nu is door beide partijen de Kamer van Koophandel te New-York daartoe aangezocht. De staking heeft evenwel aanstekelijk ge werkt daar volgens de laatste berichten nu ook in het blousemakers-vak 35,000 arbeiders naald en schaar ér bij hebben neergelegd. Een staking in Wales. In de Abertridur-steenkolenmijn in Wales ziin omstreeks 2000 werklieden te werk gesteld. Het meerendeel heeft Dinsdagmorgen het contract opgezegd, wegens de onbehoorlijke houding van den kassier tegenover hen. Deze was aan de lunch gebleven, terwjjl de werklieden op uitbetaling van hun loon stonden te wachten en heeft een der werklieden, die voor zijne kameraden op uitbetaling kwam aandringen, een slag toegebracht. Voor dit feit was de kassier reeds door den politie rechter tot een boete van 20 shillings ver oordeeld. Maar de mijnwerkers achtten de zaak hier mede blijkbaar niet afgedaan en hebben nu, tegen den raad hunner leiders, het werk op gezegd. Handel in blanke slavinnen. Een brutaal stukje hebben eenige schurken te Philadelphia uitgehaald. Daar werd op klaarlichten dag in eene drukbegane straat een jong meisje door mannen aangehouden, die haar medesleepte, na haar door een verdoovings- middel half bewusteloos te hebben gemaakt. De kerels dwongen haar hierop met hen naar het station te gaan en een kaartje te nemen voor New-York. Daar aangekomen wist het meisje echter in de menigte te ont snappen, waarna zjj bij de politie aangife deed van haar wedervaren. Uit de beschrijving, die het meisje van hare ontvoerders gaf, meent de politie te moeten opmaken dat die lieden behooren tot een der meest beruchte combinaties voor den handel in blanke slavinnen. Er wordt nu jjverig naar die lieden gezocht. Voor de Londerischè betreffende rechtbank werd Dinsdag tegen graaf Herman Karl von Ostheim geprocedeerd, die niemand anders is dan prins Herman van Saksen Weimar, die troonopvolger van het Groothertogdom was, tot een liefdesavontuur hem den troon deed verliezen. Prins Herman moet een schitterend ruiter en polo-opeler zijn. In het jaar 1909 huwde hij de tooneelspeelster Wanda Paolo Lottero, die kort te voren in een kleine rol in de «Lustige Witwe* in het Dalijstheater te Londen was opgetreden. Het huwelijk was niet gelukkig. Prins Herman had afstand ge daan van alle rechten op de troonopvolging, nam den naam aan van graaf Ostheim eu kreeg van zijn familie ongeveer 80 000 mark jaargeld. In 1911 stelde zijn vrouw bij een Fransche rechtbank een eisch in om echtscheiding en het huweljjk werd ontbonden. Daarop deed de graaf stappen om deze uitspraak ook in Engeland en Duitscheland te doen bekrachti gen en thans is in Duitschland een proces aanhangig om het huwelijk nietig te verklaren. Om de proceskosten te kunnen betalen maakte de prins schulden, gelijk de Londensche cor respondent van het «Berl. Tagebl.* meldt, aan wien bovenstaande bijzonderheden zijn ont leend. De man, die hem geld had geleend stelde een eisch tegen hem in tot terugbetaling van 72.000 gulden. De graaf verscheen echter nier voor de iechtbank en de zaak werd tot nader orde verdaagd. Vleeschnood in Duitschland. Het verbruik van vleesch uit Rusland is te Berlijn in de laatste weken gestadig toegeno men. In de afgeloopen week zijn alleen 8400 centenaars rund- en varkensvleesch uit Rusland door het Berlijnsche slachthuis omgezet. Zelfs deze hoeveelheid was te klein voor de vraag. Tegelijkertijd bedroeg de omzet in de markt hallen ruim 1750 centenaars, in de vleesch- houwerswiukels 450 centenaars en bij de ver- bruiksvereeniging 1170 centenaars. De gemeente Berlijn heeft den minister van landbouw verzocht, ook na 31 Maart vleesch uit Rusland te mogen laten komen. Tegenspoed op zee. In de Engelsche bladen vinden wij twee opmerkelijke scheepvaartberichten, Het eerste betreft het zeilschip Speculation, dat met een lading bout te Boness aankwam en 15 Novem ber uit Kalraar in Zweden was vertrokken. Twee maanden oyer een reis, die anders van acht tot tien dagen duurt, is zeker wel iets bizonders. Aanhoudend heeft het schip met stormen te kampen gehad. Om te beginnen moest het al in Gothenburg binnenvallen om averij te herstellen. Toen het weer uitzeilde ging het eerst goed, maar den 8en December, op de kust vau Kincardineshire, in zicht van Girdleness, stak er een orkaan op, die het schip op de Nooreche kust terugdreef. Vijf weken lang heeft bet op de Noordzee gezwalkt, door de felle winden nu her- dan derwaarts geworpen. Het andere bericht geldt het stoomschip Snowden Range van de Furness-lijn. Donder dagmiddag werd het gehavende schip de haven van Queenstown binnengesleept. Omtrent dien tijd had men op Lloyd's kantoor te Londen de grootste moeite om op het schip herverze kering te sluiten tegen 94 gns. pet. Algemeen twijfelde er niet meer aan of het schip was met man en muis vergaan. Geen wonder, ruim zestig dagen heeft het noodig gehad om den Atlantischen Oceaan over te steken, De bemanning had het outredderde schip niet willen verlaten. En nu wil men den gezngvoerder en de officieren uituoodigen op Lloyd's kantoor te komen om gehuldigd te worden. Een zeldzame eer. Een groote bandiet gesnapt. De Berlijnsche politie blijkt met de arres tatie van den pleger van den drievoudigen moord te Ortwig een goede vangst te hebben gedaan. Schone, zooals hij zijn naam eerst opgaf, heeft thans voor den rechter bekend dat hij niemand anders is daD de beruchte Scheruickel, dien de politie reeds sedert ruim 7 jaar vergeefs heeft gezocht, als den bedrijver van den moord op den eigenaar van den his- torischen moleD te Plagwitz in Silezië, Knappe Schernickei was in 1905 in dienst bi| Knappe op den lsteu Pinksterdag van dat jaar brandde de molen af eu men vond onder de ruine het verkoolde lijk van Knappe die, zooals vastge steld kon worden, eerst door Schernickei met behulp van twee landloopers vermoord was. Na hem van alles te hebben beroofd, hadden zij den molen in brand gestoken, om ulle sporen van hun misdaad uit te wisschen, doch de spoedige blussching had dit verijdeld. Scher- nickel's medeplichtigen werden weldra gevat, doch hijzelf wist zich tot 1908 aan alle na sporingen te onttrekken, en toen men hem eindelijk in handen had, wist hij weldra weer te ontsnappen, Uit de volledige bekentenis die Schernickei beeft afgelegd, blijkt, dat hij daarvóór en 'daarna nog 'u geheele reesc misnadeu heeft begaan of daar medeplichtig aan is geweest, o.u. een moord te Berlijn een t.e Oranjenburg, en een op een gendarm, die hem wilde arres teeren. Zijn laatste misdrijf was de vermoor ding van den boor Kalies diens vrouw en hun dienstbode, te Ortwig, bij wie hij zich als knecht had verhuurd. De bijzonderheden, welke de Duitsche bladen over dezen laatsten moord in extense publiceeren, zijn zóó gruwelijk, dat ze onzen lezers liever sparen zelfs de rechter van instructie voor wien Sshernickel, op de mee3t cijnische wijze, zijn bekentenis deed, moest, zoo lezen wij, het verhoor nu en dan even staken om even op zijn verhaal te komen Het merkwaardige is dat deze moderne Schin- derhannes, zooals een Duitsch blad hem noemt, zjjn moord en roofbedrjjf zoo lang heeft kun- nan voortzetted, zonder dat de politie hem in handen kreeg. Schernickei toch is in 't ge heel niet iemand van alledaagsche signalement. Aan handen en gelaat heeft hij kenmerken, die het niet moeilijk maken hem uit duizen den te herkennen. Terwijl er bovendien een belooning van 10.000 Mark op zijn aanhou ding was gesteld Turkije en de mogendheden. Uit Weenen wordt gemeld Alle bladen bespreken de mogelijkheid van hervatting van de vijandelijkheden, daar Turkije vast besloten is, Adrianopel niet af te staan. Volgens de Wiener Allgem. Zeit. begint de meening Veld te winnen, dat alle mogendheden hét wel eens zijn, dat een stap moest worden gedaan, maar dat zij minder eensgezind zijn ter zake van hetgeen op dien stap eventueel zal moeten volgen. v De Reichspost deelt mede, dat het over reiken der nota wederom zal worden uitge steld. Uit Constantinopel meldt Reuter De gezanten werden het eens over den definitieven tekst van de collectieve nota aan de Porte. De Turksehe onderhandelaars kregen last Londen niet te verlaten, maar dan stap der mogendheden af te wachten/ De Porte ver klaart officieel, dat dit besluit alleen genomen is uit eerbied voor de mogendheden. Van andere zijde wordt bericht Het is nog onzeker wanneer de nota der ambassadeurs aan de Porte zal worden aan geboden, daar de Duitsche, gezant geen in- strubties op dit punt heeft. Volgens de «Neue Freie Presse* zal er geen maritieme 'demonstratie van de mogendheden plaats hebben, daar zij het niet eens zijn over de middelen tot ondersteuning van dien maat regel. Uit Belgrado wordt geseind In strijd met de in het buitenland verspreide berichten, schijnt bet wel dat de bondgenoo- ten geneigd zijn nog wat uitstel te verkenen en voordat zij een besluit nemen het antwoord van de Turken op den stap der mogendheden af te wachten. De houding der bondgenooten zal afhangen van de beslissing van Turkije Maar voordat zij tot daden overgaan, zullen dê verbonden mogendheden nog eens pogen, met den grootsten wensch om toenadering te vinden, in het Turksehe antwoord een rede lijken grondslag te vinden voor het heropenen van de besprekingen. Men kan echter geen hoop koesteren op het resultaat van de stap der mogendheden bij de Porte. Uit Cettinje wordt gemeld Volgens mededealingen van een bewoner van Skoetari kunnen nog slechts twee bakke rijen brood bakken. Daar zij geen voldoende voorraden kunnen leveren, hebben dagelijks gevechten plaats tusschen de bewoners. De autoriteiten hebben toen soldaten op schild wacht geplaatst, om wanordelijkheden te ver mijden. Deze schildwachten hadden eenige personen mishandeld, waarvan een vechtpartij tusschen soldaten en burgers het gevolg was. Aan beide zijden waren vele dooden en ge wonden. Uit Athene wordt gemeld De Turksehe kruiser »Medjidié« heeft ge- Druik gemaakt van den zwaren mist om Dinsdagnacht ombemerkt uit de Dardanellen te stoomen. Het schip verscheen te 12 uur 's middags voor het eiland Syra, dat het bom bardeerde met het gevolg, dat schade werd toegebracht aan de electrische centrale. Het loste daarop 15 schoten op den Griekschen hulpkruiser «Makedonia*, die in de haven ge ankerd lag om gerepareerd te worden. De commandant van het schip liet het toen zinken. De «Medjidié* stoomde vervolgens weder weg in de richting van Klein-Azië. Van 1 15 Januari 1913. AXEL. Huwelijks-aangiften. 3. Cornelis Pieter van Doeselaar, 22 jjm. en Krina Mangold, 22 j.» jd 10. Pieter Jansen, 23 j., jm. en Magdalena Maria Verberkmoes, 21 j., jd. Cornelis Hofman, 20 jjm. en Maria Jacomina Haak, 20 j., jd. Geboorten. 5 Johanna Suzanna, d. van Louis Wiemes en Suzanna Johanna Oole. 14. Elodie Maria Rosalia, d. van Joseph de Moor en Maria Catharina Vereecken. Overlijden. 3. Elisabeth Naefie, 11 m., d. van Abraham Johannes en Francois Dina Jongejan. 6. Suzanna Johanna Wiemes, 1 dag, d. van Louis en Suzanna Johanna Oole. 9. Maatje de Fouw, 18 m., d. van Marinus en Janna Cornelia Meijer. Adriaan Karei van Cadsand, 3 w., z. van Johannes en Neeltje Elisabeth de Kooijer. Bestuur ARTHUR HENDRIKX. Zondag 19 Januari te 21/i ure, dagver- toonig aan verminderde prijzen. Opvoering van het wereldberoemd lachsucces «DE KUISCHE SUZANNA* niehw zangspel in 3 bedrijven van Georg Okonkowski. Muziek van Jean Gilbert. Vertaling van A. Degraef. Zondag 19 Januari te 21/i ure dagvertooning aan verminderde prijzen, opvoering van «FAUST*. Opera in 5 bedrijven en 9 tafe- reelen vau J. Barbier en M. Carré. Muziek van Ch. Gounod. Zondag 19 Januari, om 3 ure, heropvoering van het wereldsucceès, „Handel in blanke slavinnen", het aangrijpendste drama dat ooit ten lande werd vertoond. Het stuk wordt geprezen door de drukpers uit alle denkwijze, en verklaren dat het stuk io niets het zedigheidsgevoel schokken kan. TariefDe goedkoope iogangprijzen van vroeger. 11 11 1» 11 11 11 De heer Peter Albers, Lindeweg No. W te Heerlen (L.) verklaarde ons een jaar niet te hebben kunnen loopenzoo dat hij plat op een stoel moest blij ven zitten, doordat hij eene groote open wond aan zijn been had. «Al les heb ik geprobeerd* schreef hij «ons, doch niets baatte mii, «totdat ik op aanraden van vrieu- «den er toe overging den heil- «zamen KLOOSTERBALSEM, «KLOOSTER SANCTA PAULO, «te gebruiken, die ik haalde bij «Mejuffrouw M. Crolla te Heerlen. «Eenige potjes hebben mij to- «taal genezen en thans kan ik «tot mijn groot genoegen, mijne «bezigheden weer verrichten, even «als *oorheen.« geneest onvoorwaardelijk rheumatiek en alle rheumatische aandoeningen, spit in den rug, spierverrekkingen, stramheid, wonden van allerlei aard, winterhanden en -voeten, huidaandoeningen en aam beien. Prijs per pot van 20 gram 35 cent, van 50 gram 75 cent, van 100 gram f 1.20 en van 250 graai f 2.50. Eiscbt ROODEN BAND met handteekening v. d. Generaal-Ageut L. I. AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar bij alle Dro gisten en de meeste Apothekers, en te Ter Neuzen bij A. VAN OVER- BEEKELexjnis Axel, J. H. v. D1XHOORN en L. B. A. ROLFF Lz. Hulst, F. L. VER WILG HENv. d. Hoopt; Zaamslag, D. RIEMENS Jansen.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 3