UIT 0NZE_ OMGEVING. Kerknieuws. Gemengde Berichten. Rechtszaken. Dhr. De Jager licht toe, dat hij inlichtingen bedoelde omtrent het getal leeraren, hun traktementen enz., opdat men tot kosten berekening zal kunnen komen. Hij geeft toe, dat voor het gesprokene omtrent de klassen, hooger dan 2600 aangeslagen, iets valt te zeggen, maar hi] blijft bij zijne meening, dat iemand, daarboven aangeslagen, toch zeker den kostenden prijs kan betalen. De Voorzitter Over het aantal leerlingen valt nog niets met zekerheid te zeggen. Opgave van traktementen der leeraren kan nog niet worden verstrekt. Het kan blijken, dat het beginaantal der leerlingen van dien aard is, dat bet aantal der leeraren voorloopig moet beperkt worden. De Voorz stelt voor om het voorstel van dhr. de Jager, de Bruijne en Scheele niet aan te nemen. Het huldigt z. i. een schoon beginsel, het gaat uit van de gedachte, dat, wie van dit onderwijs geniet, het moet be talen. Bij de regeling van het Openbaar Onderwijs hebben we echter te rekenen met bepalingen, die niet gelden voor het Bijzonder. De wet wijst ons schoolgeld aan en als we daar boven gaan, zouden we wellicht de toe gezegde rijkssubsidie moeten missen. 2o. De voorstellen zijn niet consequent, ze zijn twee slachtig in de uitvoering. Het beginsel daarin gelegd, hoe schoon ook, is praktisch onuit voerbaar. We komen administratief eveneens voor onuitvoerbaarheid te staan. Een voort durende last en twist zou er het gevolg van zijn. Telkens zal de vraag rijzen, wat behoort tot de uitgaven voor het onderwijs en wat daar buiten. We hebben hier in wezen twee inrichtingen, eene zakelijke en eene wettelijke. Het is b. v. niet uit te maken, welk'deel van het salaris der onderwijzers komt voor rekening van het M. O. en welk voor dat van het M. U. L. O. Verder meent de heer Huizinga te moeten opmerken, dat het doel, hetwelk door de leer lingen dier beide inrichtingen beoogd wordt, verschillend is. Eenerzijds staan zij, die zekere positie in de maatschappij willen innemen en daarvoor aanvulling noodig achten hunner kennis van het L. O. anderzijds staan degenen, die dingen naar hoogere ambten. We moeten daartoe gezamelijk bij passen, omdat we daar later van genieten. Gesteld nu b. v., dat iemand met een be lastbaar inkomen van f600.zijn kind twee jaar heeft laten genieten van bedoeld onderwijs, volgens 15°/0 van den kostenden prijs (zooals dhr. de Jager c. s. in zijn voorstel aangeeft). Mocht nu het derde jaar het aantal leerlingen sterk gedaald zijn, b. v. mede'door hen, die door eind-examen de school verlieten, dan zou het kunnen gebeuren, dat zooiemand het schoolgeld met 50o/° zou verhoogd zien, waardoor de studie van zijn kind zou moeten worden afgebroken. De Voorzitter acht het voorstel De Jager c. s. inconsequent en meent, dat de toepassing daarvan, menigeen met schrik zou vervullen. De heer De Jager dient den Voorzitter ge deeltelijk van repliek, waarna zijn voorstel in in stemming wordt gebracht. Vóór stemmen de heeren De Jager, Scheele en De Bruijne tegen alle andere leden, zoo dat het voorstel De Jager is afgestemd. Thans wordt artikel I van het voorstel van B. en W. z. h. s. aangenomen. Bij artikel- 2 verdedigt de beer Drost het standpunt der Commissie van Toezicht. Deze achtte het onbillijk, fiat er een grens wordt gesteld tusschen aanleg en geen aanleg. Het komt de Commissie zoohard voordat alléén speciale aanleg voor toelating, voor platte beurzen noodzakelijk wordt geacht. Hij stelt daarom voor, deze zinsnede geheel te laten vervallen, te meer, daar zulks niet veel zal voorkomen. De heer Dees Me dunkt, dan bestaat gevaar, dat onze inrichting spoedig zal »volloopen«. De school eischt'groote financieele offers. In Vlissingen bestaat ook een dergelijke, ja nog scherpere bepaling. Daar bestaat gelegenheid tot toelating voor kinderen van bedeelden en onvermogenden, op voordracht van de Commissie van Toezicht, indien ze voldoen aan zekere eischen van ijveraanlegbekwaamheid en gedrag. Daar stelt men zich op het standpuntwe vragen niet of ouders in staat zijn hun kinderen te zenden, doch voor volledig onderwijs betaalt ieder f 60 per jaar. Wordt vervolgd). „Maid", had ze zaid, „'t zei me miseraobel veul koste as Aorie jou meeneemt, maor 't mot, en je zelle, boon ik, venl gelukkiger weze as je moeder." En toe hadde ze allebai, 'n heele bias drensd, en 't was maor goed weest, dat Vaoder binne komme was, want tee was 't uit, needemaol die van zoo'n ke- medie niet hield. (Wordt vervolgd). Bljjkens opgave aan den centralen ge zondheidsraad werden in de week van 8 tot en met 14 Jan. in Zeeland geconstateerd de volgende gevallen van besmettelijke ziekte van roodvonk 2 gevallen te Nieuwvliet en 1 geval te Koudekerks, Poortvliet en Rilland Bath van diphtheritis 5 gevallen te Goes en 1 geval te Brouwershaven, Noordgouwe, Phi lippine en Zaamslag. De St.Ct. van heden bevat een kon.' besluit van 8 Jan. waarbij o.a. aan C. L. Janssens te St. Jansteen vrijstelling voor goed van den dienst bij de militie wordt verleendt Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter der Rijks directe- belastingen in de gemeente Overslag de heer A. van Laere ter vervanging van den beer G. F. Apers, die genoemde gemeente heeft verlaten. Naar uit Koewacht aan de N. Z. Ct. wordt gemeld is daar in de laatste dagen van Belgische zijde bijzonder veel vraag naar paarden van uitstekende kwaliteit vooral naar paarden van 2 a 3 jaar oud. Er worden hooge prijzen besteed. Dezer dagen werd hier een driejarige merrie ver kocht voor 2000 francs. Een inwoner dezer gemeente ging met 9 paarden naar de Gentsehe markt. In korten tijd waren alle aan goede prijzen verkocht. Op 31 Dee. 1911 bedroeg de bevolking van IJzendijke 1369 m. en 1334 vr. totaal 2703. Er werden geboren 35 m. en 30 vr. en er vestigden zich in de gemeente 131 m. en 95 vr. Door overlijden verminderde de bevolking met 17 m. en 15 vr. en door vertrek met 152 m. en 97 vr. Op 31 Dec. 1912 waren er dus 1366 m. en 1347 vr., totaal 2713. Er werden 22 hüwelijken gesloten. De bevolking van Aagtekerke bedroeg op 31 Dec. 1911 369 m. en 331 vr. totaal 700. Ingekomen zijn in 1912 15 m. en 18 vr, en geboren 16 m. en 10 vr. Er vertrokken 18 m. en 14 vr. en over- ledeii 7 m. en 3 vr. Op 31 Dec. 1912 waren er dus 375 m. en 242 vr. totaal 717. Er werdeu 5 huwelijken gesloten. De heer J. G. Bosschaart, hoofd der openbare school te Sint Laurens, staat no. 1 der voordracht voor de benoeming van een hoofd der openbare school te Smitshoek, gemeente Barendrecht bij Rotterdam. Geslaagd is te Amsterdam als apotheker voor het tweede gedeelte van het practisch examen de heer A. A. Barentsen, geboren te Schoondijke. Woensdag is door de politie van Breskens gearresteerd zekere J. H, te Schoondjjke op vermoeden van diefstal van kippen, bij J. F. te Schoondijke. De politiehond »Piins« beeft bij deze aanhouding weer een mooie rol gespeeld. Ondanks de vele regen die des Dachts was gevallen en het ruim 10 uur na den diefstal was, wist hij het spoor te vinden van J. F. tot bij den dader J. H., die na bekentenis weer naar zijn ouders is getransporteerd, zoo dat hij op het oogenblik zich weer op vrije voeten bevindt. Mdb. Ct De persoon, die gekozen zal worden ter vervulling van de door het overlijden van den heer P J. Siegers voor het district Vlissingen ontstane vacature in de Prov. Staten, is bij de periodieke verkiezingen van dit jaar weder aan de beurt van aftreding. De «VI. Ct.» verneemt nu dat in de Woens dagmiddag te Middelburg gehouden vergadering van de centr. anti-rev. kiesvereeniging het denkbeeld is ter sprake gebracht voor deze vacature tot de periodieke verkiezingen slechts iemand te candideeren die zich bij die verkie zingen niet meer beschikbaar stelt. Deze candidaat zou dan door de linksche partijen eveneens gesteld moeten worden, ten einde de kosten en voorbereidingen voor een stemming te voorkomen. De tramremise te Hansweert, die onlangs in de Schelde woei, is thans, naar de N. Z. Ct. meldt, hersteld en verzwaard. De spoorbaan voor de Decauville tram, ligt thans van het station Vlake tot aan de ponton def boot. Gewacht wordt nu pp materiaal, dat, wijl de tramfabriek onlangs afbrandde, eerst tegen Mei kan worden ver wacht. Januari de volgende vonnissen uitgesproken 1. J. B. L. S. d. R., oud 22 j., schoenma ker te Lier, 2. B. B., oud 17 j., zonder be roep te Cruybeke, 3 F. S., oud 20 j., werk man te Niel zijn wegens diefstal met geweld pleging veroordeeld, de lste tot 3 jaren gevan genisstraf, de 2de tot 5 jaren gevangenisstraf en de 3de tot 4 jaren gevangenisstraf, allen met mindering der prev. hechtenis. (Eisch ieder 5 jaren gevangenisstraf, eveneens met mindering). Allen zijn thans gedetineerd. E. J. M. C., oud 25 j., arbeider te Oostburg, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf (eisch 1 maand gevange nisstraf). J. D., oud 21 j., landbouwersknecht te Biervliet, is wegens als voren veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen hechtenis (eisch f 25 boete of 25 daSen hechtenis). G. J. B., oud 18 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens als voren veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen hechtenis (eisch f 25 boete of 25 dagen hechtenis). Voor de rechtbank te Amsterdam stond heden terecht de heer J. W. Helraer, redac teur van »De Tijde, terzake dat hij in het nummer van 1 Oct. van dat blad den notaris H. A. van Dalsem te Hulst, lid van de Prov. Staten van Zeeland, in [het Jopenbaar heeft geblameerd en diens eer en goeden naam heett aangerand door middel der pers. In dat artikel heet het, dat de heer van Dalsum door huichelachtig vroom doen de geestelijk heid op zijn hand trachtte te krijgen en dat hij, toen hij in goeden doen was geraakt, deze den rug toekeerde. Beklaagde erkende, dat het artikel helee- digden termen bevatte. De directie van »De Tijd* en de zetter, die het stuk gezet heeft, werden ook gegoord. Het O. M. hield be klaagde inderdaad voor den dader en eischte f 50 boete. 25 dagen hechtenis. De uitspraak werd op 30 dezer bepaald. Sluiskil. Hulst. Ter Neuzen. Zondag 19 Januari 1913. Ned. Hervormde Kerk. Tor Neuzen. Yoortn. 9'/'4 u. en nam. 2 u., Ds. A. Timmerman. 's Avonds 6 u., Ds. O. van Dis van Zaamslag. Zendingsrede. Yoorm. 10 u., Ds. L. M. de Boer.. Gereformeerde Kerk. Yoorm. 9 u. Ds. J. H. Lammertsma van Axel en nam. 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u. 2 u. en ö'/t u., Ds. Fraanje. Oud Gereformeerde gemeente (Ylooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u en 51/, u., leeskerk. Lokaal „Eben-IIaëzer" (Kerkhoflaan Ter Neuzen. 5l/« uur Evangelisatte. Arrondlssements-Rechtbank te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 17 lluwe handelingen. Op verschillende plaatsen te 's Gravenhage moest de politie Maandag tusshen beide komen, ten einde te beletten, dat het publiek overlast ondervond van sneeuwballen gooiende jongens. Zoo werd door een aantal agenlen en inspec teurs de sabel getrokken tegen een troep van ongeveer 300 leerlingen der H. B. S. aan de Stadhouderslaan, die op ergerlijke wijze voet gangers met sneeuwballen bombardeerden. Ook op de Laan van Meerdervoort, werd een groote troep opgeschoten jongens om die reden uiteengedreven. Een vijftal jongens werden meegenomen naar het commissariaat. Op de Groote Markt werd de kraam van een Amster- damschen koopman in bjouterieën met harde sneeuwballen gebombardeerd met bet gevolg dat een gedeelte der koopwaar werd beschadigd. De marktmeester hield een 27 jarigen en een 21 jarigen man en een jongen van 18 jaar aan als verdacht zich aan deze baldadigheid te hebben schuldig gemaakt. Tijdens de re clame bioscoopvoorstelling op de Markt begonnen jongens het opeengepakte publiek, en toen de politie tegen beo wilde optreden ook de agenten, met sneeuwballen te gooien. Het tumult bedaarde eerst, nadat de voorstelling op last van de politie was gestaakt. Maandagavond heeft de »aardigheid« der jeugd, om jonge meisjes op de meest bard- handige wijze met sneeuw te wasschen, te Utrecht tot ernstige gevolgen geleid, schrijft het »U. D.«. Ter hoogte van de Sweelinckstraat, werd een meisje door zes vlegels van jonge mannen, op de meest ruwe wijze beetgepakt, op den grond geworpen, en met sneeuw ge- wasschen. Op zóó verregaande manier, dat het meisje een hevig zenuwtoeval kreeg en door voorbijgangers moest worden ontzet. Zij werd binnengedragen in een schoenwinkel, terwjjl de politie onmiddellijk zorgde voor het inroepen van geneeskundige hulp. Eeniga doktoren deden alle moeite om het meisje bij te brengen, maar haar zenuwen waren zóó overstuur, dat zij het feit zelve had te negen uur plaats te twaalf uur des nachts nog niet was bij gekomen en luid gillende in den winkel lag. Een knaap uit den trein gevallen. De 8-jarige J. C. Kohier uit Bennebroek gaat te Haarlem op school. Hij is Woensdag middag uit een trein, komende uit Haarlem, gevallen. Nabij de Pijlslaan is hij even later gevonden. Met een ernstige schedelbreuk wordt de knaap thans in het gasthuis te Haarlem verpleegd. Het jongetje was in de coupé met eenige andere kinderen aan het spelen. Hjj zag dat de deur niet goed gesloten was en wilde de kruk beter omdraaien, waarbjj de deur is opengegaan en de jongen naar buiten gevallen. Het was een slot roei zoogenaamde Duitsche sluiting. De kinderen verklaarden niet gezien te hebben dat de conducteur de coupédeur gesloten heeft, zooals voorgeschreven is. De trein stopte te Vogelzang. Daar ver telden de kinderen het ongeluk. Een trein uit de andere richting was toen al onderweg. De machinist van dezen trein zag gelukkig den knaap op de rails liggen. Twee inenschen verdronken. Woensdagavond heett op de Maas nabjj Schiedam een ongeval plaats gehad. Een roeiboot, waarin drie meuschen zaten te visschen is vermoedeljjk door een Engelsche boot, komende van Rotterdam overvaren, waardoor de roeiboot omsloeg en allen te water raakten. Daar zij geen licht op hadden, werd van het ongeval niets bemerkt. Hun aanhoudend schreeuwen werd eindelijk gehoord op een Spaanscb schip, dat voorbijvoer en dat daarop een sloep uitzond en twee hunner te Schiedam aan wal bracht (de derde was reeds verdronken). Aan den wal bleek dat ook de tweede reeds overleden was de eenig overgeblevene werd in allerijl naar bet ziekenhuis vervoerd, waar hij Donderdagmorgen tot bewustzijn kwam. De menschen hoofden thuis te Charlois. Oplichting. Zaterdag j.l. vervoegde zich ten kantore van den consul-generaal van Rusland te Rotterdam, aldus lezen wjj in de N. R. Ct., een als heer gekleed persoon van omstreeks 40-jarigen leef tijd. Hij stelde zich voor als koopvaardijka pitein Alix Henz, en deelde mee, bij Para in Brazilië met het Finscbe stoomschip Fargus schipbreuk te hebben geleden. De consul te Para, zoo vertelde hjj verder, had hem een voorschot van 2500 francs gegeven, waardoor hij in staat was gesteld, met zijn uit 23 koppen bestaande bemanning naar Ter Neuzen te reizen. Daar had hij met zijn bemanning in een hotel intrek genemen. Nu lag er te Ter Neuzen een Engelsch stoomschip tot vertrek naar een Zweedsche haven gereed, en de kapitein ervan was genegen hem met zijn bemanning naar die haven mee te nemen tegen betaling van f 400. Om dit bedrag te krijgen, meldde hij zich op het consulaat alhier, en tot staving van zijn mededeelingen legde bij papieren van den haven meester te Para en een verklaring van den consul aldaar over. De man kreeg f 400 en heeft zich niet meer laten zien. Sinds is gebleken, dat zijn geheele verhaal uit de lucht gegrepen is, en dat de door hem overgelegde papieren valsch zijn. Tot nu toe is de sluwe oplichter aan alle nasporingen van de recherche ontkomen, doch bet is vrij zeker, dat hij dezelide man is, die onder geheel gelijke omstandigheden op 18 Augustus 1912 te Dresden, onder den naam Charles Petrescu, en op 13 November 1912 Frankfort a/M., onder den naam Karl Falius, in die plaatsen gevestigde consuls heett opge licht. l)c derde klas vergeten. Men deelt aan de »Zw. Ct.c mede, dat Zondagavond een aantal reizigers, die met den trein van 6.35 uit Enschede wilde gaan, tot de minder aangename ontdekking kwamen dat de trein vertrokken was zonder de reizigeis derde klasse. Alleen zj] die naar Zwolle moesten, konden toen nog hun bestemming bereiken over Zutphen, en kwamen «zoo eerst om 11 unr instede van om 9 uur aan de anderen moesten in Enschede overnachten. Een Hijksbrandkast geforceerd. Aan de Artillerie-Inrichtingen aan de Hem- brug heeft een inbraak plaats gehad, die, om de wijze waarop deze moet zijn geschied, van zeer buitengewone aard is te noemen. Dinsdagmorgen vond men de brandkast, die op het bureau van den kapitein-magazijn meester stond, open. Sporen van braak waren niet te zien, zoodat de kast óf niet gesloten moet zijn geweest óf dat gebruik is gemaakt van een valschen sleutel. Dit laatste wordt niet waarschijnlijk geacht, omdat de sleutel tamelijk gecompliceerd en daarom moeilijk na te maken zou zijn. Een derde mogelijkheid is, dat de kast met den gewonen sleutel zou zijn opengemaakt, d"ch onk dit wordt niet waarschijnlijk geacht.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2