BINNENLAND. UIT ONZE OMGEVING. Laatste Berichten. Gemengde Berichten. daansche omgeving. Dat is de tactiek, de verderfelijke tactiek van deze regeering, een tactiek, die de heer van Deventer terecht qualificeerde als «spelen met vuur*. Toch blijft de minister veel ontkennen van wat hem ten laste gelegd wordt. Maar dan, nogmaals de vraag, hoe komen de broeders van den minister, die de beruchte Rotterdamsche zendingscirculaire opstelden, dan toch aan hun meening, dat het de be doeling der regeering is langzamerhand de gouvernementsscholen in zendingsscholen om te zetten Het blijft op zijn minst toch hoogst zonderling, dat de vrijzinnigen het streven in die richting waarnemen en dat de broeders zelf in de meening verkeeren, dat het inderdaad zoo zal moeten gaan. Wij stellen den minister niet aansprakelijk voor den inhoud van die circulaireeen on handige vriend is vaak lastiger dan een vijand, maar nogmaalshoe komen die menschen er aan Het is de geest, de verderfelijke cöterie- geest, die door de daden dezer regeering wordt gekweekt; het is de schuld daarvan, dat deze regeering sectarisch is en sectarisch denkt en sectarisch doet. Het is het gemis aan liberaliteit dat tot kleinzielig intrigeeren leidt. Het is de hoovaardij van de kleinen in den lande, die met de overmeestering van het regeerkasteel, het recht meenen verworven te hebben, om hun zin door te drijven, hun ideëen op te dringen, hun macht te gebruiken waar zij dat wenscben. Maar de regeering, die zoo doet, zal een maal aan den lijve voelen wat de gevolgen zijn van een gevaarlijk, roekeloos spelen met vuur. V. W. TWEEDE KAMER. Het oudemannen-huis wordt gestut, ziedaar de kenschetsing, welke de heerMarchant (vrijz.-dem.)|van>de defensie-politiek der coali tie gaf. De afgevaardigde voor Deventer bleek een voorstander van het verdubbelings systeem, het stelsel van kolonel Bosboom, dat ook reeds warm verdedigd was door den heer Yerhey (unie-lib en in de richting gaat van' het ideaal der vrijzinnigen een volks-leger. De heer Marchant en dit maakte zijn rede in meer dan één opzicht belangwekkend gaf toe, dat ter linkerzijde men het nog niet eens is over de lands-verdediging, maar rechts moet zich toch vooral de oneenigheid. niet al te sterk voorstellen. Nog altoos willen unie-liberalen en vrijzinnig-democraten de richting van het volksleger uitkolonel Bosboom, de eerste militaire specialiteit der vrij-liberalen staat aan hun zijde. Er is dus absoluut geen reden aan te nemen, dat de linkerzijde geen behoorlijke defensie-politiek zou kunnen voeren om die van rechts te verbeteren, is waarlijk al heel weinig noodig. In het debat over de Oorlogs-begrooting kwam bovendien nog duidelijk aan het licht, dat zeggen en doen twéé is bij de «christelijke* politici. De heer Duymaer van Twist was veront waardigd, dat de stafmuzikanten op Zondag werkzaamheden moeten verrichten voor anderer genot. Men weet dat de rechtsche heeren altoos den mond vol hebben van Zondagsrust en Zondags-heiliging. Hier werd de regeering dus een schoone gelegenheid geboden, aan te toonen, dat zij het te dien opzichte niet bij wat goedkoope woorden wil laten. de nieuwe beginsele." Bovendien, Pas was vast in de leer, geloofde men, al had men 'm hierover ook nooit z'n gevoelen hooren uitspreken, en 't zou zeker voor de vrienden 'n diepe teleurstelling zijn geweest, wanneer ze '8 mans meeningen over Jonas in den wal- visch met zooveel overtuigingsgloed hadden hooren uitspreken. Hoe 't mogeljjk was, dat Pas zoo uit z'n slof skote was, z'n echtvriendin kon 't zich „Gosterwereld" niet begrijpen. En toch eensdeels deed bet haar genoegen, dat ze nu met meer vrijmoedigheid tegen baar man kon sprrkeD over den gunstigen indruk, dien de preek van dominee Kareis op haar had gemaakt, zonder het verwijt op te loopen, dat ze ook al tot „de nieuwe lichters" behoorde. Maar aan den anderen katft bestond de vrees dat Piet, die zich in haar oog met z'n Jonas in den walvisch al aardig naar boven gewerkt bad, bij nieuwe uitvindingen of ontdekkingen op godsdienstig of ander gebied, in staat zou zijn haar te dringen van de eere en eerste plaats, die ze altijd in den huize Pas had ingenomen. „Die preek was mooi, Vaoder!" zegt juf frouw Pas nog eens met nadruk „mooi terwijl ze aan den anderen kant der tafel tegenover baar echtgenoot hééft plaatsgenomen „of-ie maokt wasvoor ons „Hm, hm bromt Pas, terwijl ie 'n versche En wat antwoordde Minister Colijn Dat de stafmuzikanten door den dienst geenszins gedwongen worden, op Zondag te musiceeren, doch hun bezoldiging is zoo diep-treurig, dat zij er des Zondags wel wat moeten bijverdienen Men zou zoo meenen dan is salaris-verhooging hier het aangewezen middel. Doch daar wilde de lieer Colqn a— óók, als men hem hoort, een ijveraar vobr Zondags-heiliging niet aan dat zou te* duur komen. Cynischer kan het toch al haast niet Dit Kabinet heeft de militaire uitgavten aanzienlijk opgedreven het staat steeds ge reed, in de schatkist te diepen, als er subsidies voor het sekte onderwijs worden gevraagd. Maar deze musici een behoorlijke bezoldiging geven, men denkt er niet aan. De «chris telijke* heeren paaien hun geweten met déze alles behalve christelijke overweging wij zijn het niet, die de muzikanten dwingen, om'óp Zondag te spelen, o neen! Dat zou'in strijd zijn met onze «beginselen* Maar wij betalen hen zóó slecht, dat zij wel moeten spelen op den dag des Heeren Ziedaar de leer van doet wel naar mijn woorden, maar niet naar mijn werken. In de op Vrijdag a s. des voormiddags te 10 ure te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Notulen. Ingekomen stukken. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school D te Sluiskil, (op de voordracht zijn geplaatst de heeren C. Bakkfer, P. J. Eijke en C. van de Velde). Voorstel tot wijziging van het reglemént van orde voor de vergaderingen van den ge meenteraad. Vaststelling van verordeningen op de heffing en invordering van schoolgeld voor het meer uitgebreid lager onderwijs. j Alsvoren voor het middelbaar onderwijs., Door de liberale Kiesvereeniging «De Vrijheid* alhier is in de Zaterdagavond ge houden vergadering met algemeene stemmen tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld de heer jhr. J. H. R. de Muralt te Zierikzee. Door jhr J. H. R. de Muralt te Zierikzee is aan de Kiesvereenigingen in het district Beverwijk bericht, dat hij voor de aangeboden candidatuur niet in a'anmerking wenscht te komen. Op Zondagmiddag is het ook in Neuzen's straten stil, eig stil. Zondag 1.1. werd die plechtige stilte evenwel verbroken door het blijkbaar ontaktisohe optreden van een politieagent. Tengevolge van een proces waren de kinderen van een niet bij elkaar wonend echtpaar toegewezen aan de moeder. Van die rech terlijke toewijzing was den vader evenwel niets bekend. Toen deze Zondagmiddag met zijn zoontje in de Noordstraat liep te wandelen, kwam op eens een politieagent in volle vaart aangeschoten om hem het kind af te nemen. De vader wilde dat echter zoo maar niet toelaten en gaf het kind zoolang bij een pijp stopt en de krant grjjpt om naar de laatste marktberichten te kijken. Met al dat „aore gedoe" toch kon ie zich niet ophouën, of 't moest wezen tnet 'n raadsverslag, waarbij deze of gene van de Collega's uit 'n naburige gemeente er's goed op z'n „waromes" krjjgt. Daar het-ie wel aorigbeid in en hij is nog te kort in de gelederen der vroede roanuep opgenomen, om zich ook maar eenigszins onge rust te maken over het denkbeeld, dat de slagen ook wel eens op zijn rug zouden kunnen neerkomen. Dit staat vast: „hai zait niks dan wat de meerderbaid zait." In dat geval vindt-ie z'n troost in 't lijden, als dat z'n deel mocht worden. „De dooierilaist, die lees 'k nooit", zegt Pas, „met de dooie ken je niet huize, en as er ieH gebore is, den denk 'k altaid wie weet, of jai ook wel voor je plezier op de wereld komroe binne, vraierde meeste mense hewwe er toch meer beroerdighaid deu ket. En nou, al 't aore is polletiek eu 'n boer, die zesti? murrege land en veertig koebeeste het, behalve het klaine goed en den nog de varkes en de skeipe, het wel wat aors te verhapstikke den zukke aopekool." De marktberichten herinneren Pas eraan, dat-ie den laatsten marktdag met de kaas een gulden of wat onder „de hoogste markt" gebleven is, en dat de fortuin hem ook ten opzichte van den verkoop van 'o paar beste beeste niet zoo bizonder heeft toegelachen. (Wordt vervolgd). aldaar in de buurt wonende winkelier in bewaring. Bij zijnj terugkeer werd hem evenwel door de politie de toegang tot die woning belet. Daar dit op zeer hardhandige en af te keuren wijze geschiedde, ontbrak het onder het toegestroomde publiek niet aan teekenen van afkeuring. Levendige gesprekken en drukke gebaren verkondigden den voorbijgangers nog eenigen tijd daarna, dat iets ongewoons in onze hoofdstraat was voorgevallen. Bij Kon. Besluit is eenTpensioen van 2934 verleend aan de heer M. Schuilenburg, inspecteur de directe belastingen. De heer Schuilenburg is ook geplaatst ge weest te Ter Neuzen en was gedurende eenige jaren lid van den gemeenteraad. Onder voorzitterschap van den heer C. P. Minjon werd Vrijdagavond te Axel op de bovenzaal van den heer Koole de 12e jaarvergadering gehouden|van£de^vereeniging Werkmansbelang* tot geldelijke uitkeering bij het verliezen van varkens. De ontvangsten bedroegen in het jaar 1012 581,60, waarbij echter niet Degrepén is de rente van een Staatsschuldboekje groot 1000,— nominaal en f 592,75 op de Rijkspostspaarbank. Ook is hierin niet be grepen het goed slot over 1911 groot 84,25®. De uitgaven bedroegen f 592,75, waaronder 436,95 voor gestorven en onteigende varkens. Het aantal leden bedraagt 139, dat der donateurs 25. Er werden aangegeven 198 varkens, daarvan zijn 31 ziek gewee»t, 10 werden weer gezond, 14 gingen er dood en 7 werden onteigend, waarvoor f 43,50 werd ontvangen. Het gewicht der gestorven en onteigende varkens bedroeg 971 kilogram. De heeren F. Dieleman, M. Loof en A. van Meurt werden met groote meerderheid als bestuurslid herkozen. De uitkeering bleef bepaald op 45 cent per kilo levend gewicht en het entreegeld op 1 gulden, terwijl voor de maand Februari vrijstelling van contributie voor 1 varken werd verleend. In de Maandagmiddag te Middelburg gehouden openbare terechtzitting van den Raad van Beroep der Ongevallenverzekering had de uitspraak plaats in zake J. S. te Zaamslag, waarbij met bevestiging der beslissing der Rijksbank aan klager zijn vordering werd ontzegd. Te Hoofdplaat is door den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente met algemeene stemmen besloten de beide aftredende leden van dat college door geen ander te vervangen, en zoo de zeven leden tot vijl te verminderen, behoudens hoogere goedkeuring. De vermindering der Prot. gemeenten in zielental bij een meerderheid der katholieke bevolking gaat met reuzenschreden. Midd. Ct. Te Oostburg is opgericht eene af- deeling van de Vrijzinnige kiesvereeniging in het voormalig 4e district van Zeeland. Ook te Retranehement zal binnenkort eene der gelijke onderafdeeling gesticht worden en waarschijnlijk ook te Cadzand met Zuidzande samen wellicht ook dat de leden der kies vereeniging in deze beide laatste gemeenten in elk dezer gemeenten eene afdeeling zullen stichten. Op 19 Januari a. s. wordt te Oostburg eene algemeene vergadering gehouden voor het noemen van candidaten voor de a. s. verkiezing van een lid der 2e Kamer. Het sleepschip «Josina Martina* schipper P. Vermeulen van St. Maartensdijk is naar aan de Midd. Ct. wordt gemeld, voor Ant werpen aangevaren door een zeeboot, waar door het zoodanig lekage bekwam dat 4 sleepbooten het ten spoedigste in zinkenden staat op 't droge brachten. Het vaartuig was geladen met ijzererts. Te Amsterdam liepen gisteren geruchten als zouden de vijandelijkheden in Turkije weer opnieuw begonnen zijn. Een telegram uit New-York meldt, dat de millionnair Rockefeller ter bestrijding van den slavenhandel 40 millioen Mark heeft beschikbaar gesteld. Er iugeloopeu. De flesschentrekkers uit Beverwijk, van wie er de vorige week één is geknipt, hebben ook te Alkmaar, naar de Alkm. Ct. meldt, een slachtoffer gemaakt. Op een advertentie van een pakhuisverhuurder kwam een van het gilde al en er werd eeD contract voor den tjjd van 10 jaar gesloten. Eenige uren later verscheen een tweede, eveneens om het pakhuis te huren, doch de eigenaar zeide natuurlijk, dat hij dit reeds verhuurd bad. Nummer twee vroeg daar om, aan wien hij het had verhuurd. Toen hij het contract, onderteekend door den eerste, had gezien, vertelde hij den verhuurder dat de huurder tot het veelbesproken flesschentrekkers- gilde behoorde en ten bewijze daarvan liet hij den verschrikten man een courant zien, waarin de daden van de oplichters waren bekend gemaakt. Het spreekt vanzelf dat de eigenaar het contract gaarne ongedaan wilde maken, en op aanraden van den tweeden huurder be zocht men te zaman den eersten, waarop men het eens werd, dat de pakhuiseigeDaar voor de ontbinding f 200 schadevergoeding zou geven aan den huurder, welk bedrag de op lichters natuurlijk samen deelden. Een moedige daad beloond. In den avond van 30 Juli van vorig jaar riepen eenige kinderen, die op den hoek van Wolwevershaveu en Vlak te Dordrecht'speel- den, dat er een te water was gevallen. Het bleek te zjjn de 6-jarige Toon Dans, die in levensgevaar verkeerde. Gelukkig^kwam juist de 13-jarige Jansje Bournan per rijwiel aan rijden en terstond den toestand overziende, stapte zij af, trok haar mantel uit en sprong als er varen zwemster in de haven. Zij wist den knaap te grijpen en naar den kant te brengen, waar anderen hem een stok toestaken om hem naar zich toe te trekken. De jongen liet dien stok echter los en viel opnieuw in het water, maar het moedige meisje greep hem opnieuw, zoodat de drenkeling toen met behulp van een haak op den wal gebracht kon worden, zonder letsel te hebben bekomen. Die moedige daad bleef niet onbeloond, Maandagmiddag was Jansje Bouman door den Burgemeester van Dordrecht ten Raadhuize ge- uoodigd, om een huldebljjk in ^ontvangst te nemen. Zooals men weet, heeft de Amerikaansche philanthroop Carnegie een aanzienlijke geldsom ter beschikking gesteld van eene commissie om uit de renten daarvan belooningen toe te kemien voor daden van heldenmoed in het burgerlijk leven. Van dat fonds, dat over de gansche wereld werkt, bestaat ook in Den Haag eene commissie eu deze heeft in de moedige redding aanleiding gevonden om ODze jeugdige stadgenoote een kostbare herinnering te schenken. In tegenwoordigheid van den gemeente secretaris en den vader van het meisje, den heer G. Bouman, sprak de burgemeester Jansje harteljjk toe, wen.schte haar geluk met de moedige redding eu sprak de hoop uit, dat zjj mocht voortgaan met het betoonen van menschlievendheid en anderen ten voorbeeld zou strekken. Als aandenken stelde hij de redster ter hand een fraaien massief gouden schakel-armband met gedenkpenning, waarop gegraveerd staat «Het Carnegie-Heldenfonds aan Jansje Bouman, ter herinnering aan 30 Juli 1912*, in een keurig étui. Dordt. Ct. Ernstige brninl te Utrecht. Zondagnacht te ruim kwart over drie ont dekte een koetsier van den stalhouder Van der Lee Ban de Mariaplaats te Utrecht, toen hij achter in den stal kwam, een vuurgloed in een der huizeD, welke aan den stal grenzen. De man waarschuwde onmiddelijk zjju patroon die daarop onverwijld de brandweer opschelde. De koetsier b.egaf zich hierna op straat en deelde een agent van politie, die daar toeval lig op zjjn ronde voorbjjkwam, eveneeDS het feit mede. Beide personen togen toen op onderzoek uit en weldra bleek dat een hevige brand heerschte in het benedengedeelte van bet pand No. 27 in de Mariastraat. In dit huis was tot voor kort een schoenwinkel gevestigd, welke thans overgeplaatst" is 1H een betebdend winkelhuis. Het bovenhuis was nog bewoond door den schoenmaker Simonis, met vrouw en vier kin deren. De agent van politie sloeg de ruit van de deur iu en poogde binnen te komen, doch bjj moest terug door den hevigen rook, welke iu den winkel stond. Na eenige oogenhlikken gelukte het de be woners te wekken, doch deze konden de trap pen niet meer af, daar ook deze vlam hadden gevat. Inmiddels was nog een politieagent op het gerucht komen toeloopen en werden pogingen aangewend de menschen te redden. Eenige buren hielpen daarbjj wakker mede. Men wierp eenige matrassen op straat en hield daarna dekens en jassen uitgespreid vast, met de bedoeling dat de in gevaar verkeerende menschtn zich daarin zouden werpen. Allereerst lieten de in doodsgevaar verkee rende ouders de kinderen een voor een vallfn. Drie kwamen er met lichte verwondingen af, doch een, een jongetje, brak een been. De vrouw waagde eveneens den sprong en kwam goed beneden. Ook zij liep enkele kwets uren op. Ten slofte sprong de mau uit het

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2