Kerknieuws. UIT ONZE OMGEVING. om raad en bericht gezonden aan de betreffende commissie II. Benoeming van een lid van de commis sie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil. Aanbevolen worden Adriaan Coumou en Abra ham Dieleman. Er'(worden 9 stemmen uitgebracht, alle op den heer Coumou, wien van deze benoeming kennis zal worden gegeven De heer Van Borssum Waalkea komt ter vergadering. III. Benoeming leden van de Commissie van toezicht op het lager onderwijs. Aanbevolen worden twee zeventallen, n 1. Ie dhrn. Van Borssum Waalkes E. H. T., Drost R., Van Hasselt L. Th., Kramer H. W. R., Muidei J. M., Le Nobel C., Speetjens F. I. H. 2e dhrn. Klaassen A. J., Van Hulsteijn J. F., Van Leeuwen J. J., Nolet A. J. M Timmerman A., Verhulst H. J.,'.Walland J. P. Bij stemming" blijkt,;:dat 10 briefjes zijn uitgebracht, waarin dhrn. Speetjens 10, Van Borssum Waalkes 9, Kramer, Mulder en Le Nobel 8 en dhrn.^Drost en Van Hasselt 7 stemmen op zich vereenigden, zoodat ge noemden heereukennis jzal^worden gegeven van hunne benoeming Verder verkregen dhrn Ds, Timmerman 4, Klaassen, Ds. v. Hulsteijn en Verhulst ieder 2, en de heeren Nolet en Walland ieder één stem. Dhr. Drost komt ter vergadering. IV. Voorstel tot afwijzende beschikking op een verzoek om schadevergoeding ingediend door W. P. Nienwelink d.d. 17 Augustus 1912, naar aanleiding van de tengevolge van het doorbreken van den dam door de ge meentehaven, weggespoelden grond. De Voorz. deelt mede, dat adressant, na een onderhoud met hem, heeft medegedeeld, dat hij dit verzoek intrekt, waardoor bespreking dus verder overbodig is. V. Voorstel tot afwijzende beschikking op een verzoek van J. du Pont en zonen, carrousselhouder te Vlissingen, waarbij hij te kennen geeft, dat hij reeds eenige jaren de kermissen alhier beeft bezocht, dat de kermis zoodanig vermindert, dat het hem niet moge lijk is de pachtsom van het laatste jaar op te brengen, dat hij. echter genegen is, indien die plaats hem voor 5 of 8 achtereenvolgende jaren kon worden toegestaan, de gemiddelde opbrengst der vijf laatste jaren, zijnde 02 per jaar, boven het verschuldigde marktgeld te betalen. B. en W. deelen mede, dat het staangeld voor een carroussel op de kermis in de laatste jaren stijgende is en dat boven het gewone marktgeld toch werd betaald in 190.8—1910 25; in 1911 100, en in 1912 135. De Raad besluit daarom z. h. s. op voor meld verzoek afwijzend te beschikken. VI. Voorstel ter zake van het verzoek van de vereeniging tot ziekenverzorging, tot wijzi ging van de voorwaarden, waaronder haar voor 1913 subsidie uit de gemeentekas is verleend. Dit verzoek houdt o. a. het volgende in Dat een der voorwaarden, waaronder de haar toegekende subsidie wordt verleend, be paalt, dat geen vergoeding meer in rekening zal mogen gebracht worden voor het gebruik van de operatiekamer ten behoeve van patiënten van het burgerlijk armbestuur dat hierdoor de vereeniging, die toch reeds de genoemde patiënten voor eene geringe ver goeding 1,— per dag) verpleegt, een ge deelte harer inkomsten zal moeten missen redenen waarom zij verzoekt deze voor waarden te laten vervallen. B. en W. wenschen deze subsidie-voor waarde te handhaven. Waar de toegekende 400, - moeten worden aangemerkt als eene bijdrage in de algemeene exploitatiekosten van het ziekenhuis, dient er voor te worden gewaakt, dat de gemeente langs indirecten weg haar subsidie verhoogt, b. v. door stilzwijgend toe te laten, dat ver schillende uitgaven, ten behoeve van de ver pleging van armen gedaan, worden gedeclareerd aan eene uit de gemeentekas gesubsidieerde instelling van weldadigheid. Uit de door B. en W. ingewonnen infor maties is evenwel gebleken, dat de inkomsten van adressante dreigen belangrijk te vermin deren. Het zal haar derhalve moeilijk vallen uit hare middelen en inkomsten de kosten te bestrijden, welke verbonden zijn aan het ge bruik van de operatiezaal harer inrichting ten behoeve van patiënten van het burgerlijk arm bestuur. B. en W. stellen daarom het volgende be sluit voor lo. afwijzend te beschikken op het verzoek van de vereeniging 2o. te nemen voor rekening der gemeente de eventueel werkelijk te maken kosten voor het in gereedheid brengen en gebruiken van tie operatiekamer van het ziekenhuis ten be hoeve van patiënten, die voor rekening van het Burgerlijk Armbestuur alhier worden ver pleegd, onder voorwaarde, dat na afloop van ieder jaar een gespecificeerde nota dier kosten worden ingediend bij Burgemeester en Wet houders dezer gemeente 3o. te bepalen, dat het besluit sub 2o geldt tot wederopzegging. Dhr. de Jager Het vorig jaar waren er 8 zulke patiënten (als bovenbedoeld). Dit zou de gemeente dus op een uitgave komen van 50 a 60 gulden. De Voorz.: Als dat het geval was zouden we een subsidie tot dat bedrag voorstellen. Dhr. Donze vraagt hoe het thans staat met de zaak der wijkverpleging, waarop de voorzitter antwoordt, dat het onderzoeken de zen nog voortduurt en dat later rapport zal- worden uitgebracht. Z. h. s. wordt het bovengenoemd voorstel van B en W thans aangenomen. VIL Naar aanleiding van het op de be grooting voor 1913 uitgetrokken bedrag'aan jaarwedde voor een timmerman in vasten dienst der gemeente, stellen B. en"JW. voor de jaarwedde van den te benoemen persoon vast te stellen op 500. Z. h. s. wordt overeenkomstig besloten. VIIIVoorstel tot onderhandsche aan besteding van het ophalen van vuilnis en haardasch in de buurt Baandjjk. B. en W. stellen «voor dit werk aan te besteden aan den tegenwoordigen aannemer M. de Zeeuw, daar niet te verwachten is, dat openbare aanbesteding voordeeliger zal zijn voor de gemeente. De Zeeuw geniet daarvoor thans eene vergoeding van 49,50 's jaars. Z. h. s. wordt aldus overeengekomen. IX. Voorstel tot afwijzende beschikking op een verzoek van Ph. Haak, doodgraver alhier, om verhooging van jaarwedde. Adressant wijst op de toename der bevolking dezer gemeente en op de mogelijkheid, dat daardoor eveneens het sterftecijfer hooger kan worden. Zijn jaarwedde acht hij niet evenredig aan zijn steeds toenemende diensten, waaronder ook behoort het onderhoud dei- begraafplaats. B en W lichten toe, dat het gemiddelde aantal lijken, die hier begraven worden, ge durende de laatste jaren 94 per j^ar bedraagt. Adressant onvangt een jaarwedde van 300. en alzoo een vergoeding van ruim 3. per graf. Voor het schoonhouden der begraaf plaats geniet Haak 50. - per jaar, onder welk werk geen grassnijden is begrepen, het geen altijd geschiedt door of vanwege Ver- couteren. B. en W. stellen daarom voor afwijzend op dit verzoek te beslissen. De heer de JagerZal met het oog op uitbreiding der begraafplaats de nieuwe rege ling van Haak's jaarwedde nu weer niet een jaar duren De voorzitter zegt toe, dat met spoed zal gehandeld worden. De heer De Jager: Er worden toch meer dere werkzaamheden gevorderd. Er zijn groote hagen te onderhouden, paden worden aange legd. enz. Ik zou voorloopig een gratificatie willen geven. De Voorz.: Als ons blijkt, dat er werkelijk nadeel voor den betrokkene bestaat, zullen wij ter gelegener tijd den Raad een voorstel doen X. Voorstel tot inwilliging van een verzoek tot demping van een gedeelte sloot langs den toegangsweg naar het station. Dhr. P. Platteeuw alhier heeft n. 1. aan den Minister van Financiën, vergunning ge vraagd tot vervanging door een buisleiding, eener sloot, dienende voor afvoer van water der aanliggende ijsbaan, loopende door het bij hem in erfpacht zijnde perceel rijksgrond aan den Stationsweg te Ter Neuzen, daar hij op dat terrein nevens de reeds bestaande, nog een loods wenscht te bouwen. Dhr. Eijke vraagt of daarbij aan de belangen van den bijgelegen polder zijn gedacht. De Voorz. deelt mede, dat ook voor die afwatering voldoende is gezorgd. XI. Voorstel tot vaststelling van eene verordening op de heffing en invordering van schoolgelden voor het meer uitgebreid lager onderwijs en voor het middelbaar onderwijs. De voornaamste bepalingen dezer ver ordening zijn Art. 2. Voor kinderen van bedeelden en van hen, die, schoon niet bedeeld, onvermogend zijn, is geen schoolgeld verschuldigd, wanneer door die kinderen wordt voldaan aan de in de verordening tot regeling van het meer uit gebreid lager onderwijs in deze gemeente ge stelde voorwaarden. Voor de toepassing van dit artikel worden als - onvermogend aangemerkt zij die niet of naar een belastbaar inkomen van minder dan f 100,in den hoofdelijken omslag zijn aan-> geslagen. Art. 3. Het scftoolgeld bedraagt voor een leerling van de lste klassef 0,75 2de 1« 3de 1.5Ö per maand, naar een zuiver inkomen van niet meer dan f 800, lste klasse f 1,25 2de 1,75 3de 2,50 per maand, naar een zuiver inkomen van meer dan f 800, en niet meer dan f 1300, lste klasse2, 2de 2,50 3de 3,50 per maand, naar een zuiver inkomen van meer dan f 1300,en niet meer dan f 1900, lste klassef 2,75 2de 3,50 3de 5, per maand, naar een zuiver inkomen van meer dan 1 1900, Door de heeren J. J. de Jager, J. de Bruijne en R Scheele, zijn schriftelijk eenige wijzigin gen voorgesteld. Men wenscht o a. art. 1 en art. 3 als volgt te lezen Het schoolgeld 4 bedraagt' voor iederen leerling voor alle klassen, voor hen die in den hoofdelijken omslag zijn aangeslagen naar een belastbaar inkomen jjvanminder dan f 1.00 5 f 101—f300 10 °/o f301—f600 15 f 601-f 1000 20 f 1001—f1300 30 f 1301 - f 1600 40 f 1601 - f 1800 50 °/0; f1801 -f2000 60 °/0 f2001-f2200 70 °/0 f 2201 f2400 80%; f2401-f2600 90 f2601 en hooger 100% van den kostenden prijs. Voor de leerlingen wier ouders, voogden of verzorgers niet in deze gemeente zijn gevestigd, geldt dezelfde regeling. Tevens was ingekomen een rapport van de Commissie van toezicht op het M. O., waarin voorkomen drie verschillende voor stellen omtrent de heffing van schoolgelden. Dhr. Van Borssum Waalkes wenscht dit punt der agende, met het oog op de voorge stelde wijzigingen, uit te stellen tot de vol gende week. Hij wijst er op, dat ook bij andere leden nog een wijziging in bewerking is. De Voorz. acht het in het belang der zaak, deze zoo spoedig mogelijk af te doen. Dhr. Drost zou de zaak nu willen behandelen, te meer, daar hij vooral om dit punt der agenda ter vergadering is gekomen, hetgeen hem overigens zeer moeilijk viel. Dhr. de Jager acht het wenschelijk dit voorstel, al ware het slechts 8 dagen, op te schcrten, vooral ook waar nog een nieuw voorstel in voorbereiding is. Z. h. s. wordt dan ook besloten de zaak aan te houden tot Vrijdagmorgen 17 Januari a s. ten 10 ure. XII. Reclames Hoofdelijken Omslag werden behandeld in besloten zitting. XIII. Verzoeken om ontheffing van plaat selijke belasting. Een verzoek van Meeuwsen en M. P. J. Mijnsbergen om ontheffing van schoolgeld werd toegestaaneen idem van Berwald wegens hondenbelasting werd even eens toegestaan, terwijl het verzoek van de wed. Buurman werd afgewezen. Rondvraag. Dbr. de Jager vraagt naar de buitenge wone kosten verbonden aan het dempen van de gemeentehaven. De Voorz. kan thans nog geen juiste cijfers opgeven. Dhr. De Jager zou ofschoon hij het natuur lijk geen direct gemeentebelang acht, wel gaarne* zien, dat B. en W. belangstelling toonden ter gelegenheid van den lOOsten ge boortedag van den heer Kielman te Sluiskil, het zij door hem te bezoeken of anderszins. De Voorzitter was dit reeds van plan. Hij wil dien dag ook de vlag uitsteken van het gemeentehuis. Dhr. Donze deelt mede, dat het Burgerlijk Armbestuur last heeft van art. 6 harer ver ordening. In spoedeischende gevallen wordt geneeskundige hulp verleend op een bewijs door of vanwege het Armbestuur af te geven. Het afgeven dezer briefjes is hinderlijk voor bedoeld College. De Voorz. antwoordt, dat het dhr. Donze bekend m.oet zijn, dat deze verordening is vastgesteld, omdat het niet aangaat, dat door derden over de kas der gemeente wordt be schikt. De gemeente heeft geen verhaal op particulieren, wel op een officieel lichaam. Hij geeft het Armbestuur in overweging aan het kerkbestuur een gedeelte harer taak over te dragen. Dhr. Donze wenscht het artikel gewijzigd te zien. De Voorz.Stelt u dit dan voor. U heeft de gelegenheid dit eerst schriftelijk voor te bereiden. De Voorzitter zou gaarne zien, dat de Raad B. en W. uitnoodigde met de Industrieele Maatschappij te gaan onderhandelen over uit breiding van het net voor de verlichting, en wel over Driewegen en via Baandijk terug. De heer De Jager zou dan ook toelichting wenschen omtrent de kosten. Dit ligt in de bedoeling van den Voorzitter, die na aanneming van dit voorstel, de open bare vergadering sluit. Zondag 12 Januari 1913. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Yoorm. 9,/'ï u., Ds. A. Timmerman. Bediening van het Heilig Avondmaal en nam. 2 u., Ds. A. Timmerman. Doops- bediening. 's Avonds 6 uur, Ds. G. van Dis van Zaamslag en Ds. A. Timmerman. Zen dingsrede. Sluiskil. Nam. 2 u., dhr. H. J. van den Ouden. Hulst. Yoorm. 10 u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Yoorm. 9 u. en nam. 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u. 2 u. en B1/® u-, leeskerk. Oud Gereformeerde gemeeute (Vlooswijkstraat). Tor Neuzeu. 9 u., 2 u en 51/, u., leeskerk. Lokaal „Ebeu-Ha'ézer" (Kerkhofiaau.) Ter Neuzen. Geen dienst. Op de voordracht van onderwijzer aan de openbare lagere school D te Sluiskil (vaca ture Scheffelaar-Klots) zijn geplaatst de heeren C. I. Bakker te Graauw, P. J. Eijke te Overslag en C. van de Velde te Ellewoutsdjjk. De loop der bevolking te Axel over 1912 was als volgt Geboren 75 ra. en 65 vr., totaal 140. Gevestigd 96 m. en 93 vr., totaal 189. Overleden 30 ra. en 29 vr., totaal 59. Vertrokken 187 m. en 153 vr., totaal 340. Bevolking op 31 December 1911 2544 m. en 2482 vr., totaal 5026. Bevolking op 31 December 1912. 2498 m. en 2458 vr., totaal 4956, alzoo een vermindering met 70 personen. Voltrokken huwelijken 33. Levenloos aangegeven 3 m. en 2 vr. Erkenning 3 m. Woensdag is aanbesteed het vernieuwen van een gedeelte kaaimuur langs den West- kanaalarm van het kanaal van Ter Neuzen te Sas van Gent. (Raming f 9500). Ingeschreven werd door de heeren H.Jansen Jz. te Middelburg voor t 11,650 W. M. Ferdinandusse te Biezelinge voor f 11,100 G. A. van der Straaten te Ter Neuzen voor f 10,250 en G. J. Balkenstein Jr. te Ter Neuzen voor f 8925. Eindelijk zijn ze weg. Te Kijkuit zijn van het station de laatste suikerbieten verzonden. Nog nimmer zjjn zooveel bieten aan dit statiou aangevoerd als dit jaar. Er werden op de drie weegbruggen aldaar ruim 30.800.000 K.G. gewogen. Tengevolge van dit zware vervoer in een zoo ongunstig jaargetij zijn de wegen her schapen in modderpoelen. Men herinnert zich den wreeden moord, dien in het begin van October van het vorig jaar een woesteling in de grensgemeente Klinge op twee meisjes gepleegd heeft. De bevolking was tevreden dat ze van dezen gast bevrjjd was, maar een vriend van hem, die daar was woonachtig gebleven, was nog de schrik der dorpelingen. Piessens heette deze. Om de minste kleinigheid dreigde die met zijn mes en had in dronken buien al het verlangen uitgedrukt, bij zijn vriend opgesloten te zitten. Zaterdag gaf hij nog een jongen met een zwaar ijzer een zoo geweldigen slag op het hoofd, dat het slachtoffer waarschijnlijk het gehoor zal moeten missen. Zondagnacht werd er naar Piessens geschoten, zonder dat deze getroffen werd. Maar toen hij Maandagavond zich even uit de gelag kamer der herberg verwjjderde en niet terug keerde, ging men kijken en vond het gansch bebloede lijk van den deugniet, door acht messtekeu doorboord. Uit Stoppeldijk meldt men ons Maandagavond waren de ouders van een 7-jarig zoontje erg ongerust over diens lang wegbljjven. Het knaapje had bij buren wezen spelen, en was niet 'thuis gekomen. Den ganschen nacht heeft men overal gezocht zonder resultaat. Den volgenden morgen weid. in een sloot niet ver van de ouderlijke woning, het kind ver dronken gevonden. De loop der bevolking te Biervliet in 1912 was als volgt 1 Januari 1912 telde Biervliet 1166 marnen en 1150 vrouwen, totsal 2316 inwoners. De bevolking vermeerderde door geboorten met 27 m. en 36 vr., totaal 63 en door vesti ging met 81 m. en 39 vr., totaal 120 of samen met 108 m. en 75 vr., totaal 183. Zij verminderde door overlijden met 8 m. en 13 vr., totaal 21 en door vertrek met 98 m. en 68 vr., totaal 166 of samen 106 m. pn 81 vr., totaal 187. Zoodat de bevolking op 31 Dec. 1912 bedroeg 1168 m. en 1144 vr., totaal 2312 inwoners. 18 ere

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2