binnenland! "'"öI'ze~ööst" ïïÏT 0N2E OMGEVING. beteeken, moet niet worden ondesebat. De Belgische veestapel telt 1.800 000 runderen, waarvan jaarlijks 400 000 worden gpslaeht. Tegen 100 fr. per stuk aan rechten en on kosten, voorspruitende uit het toltariet, betee- kent dit voor de verbruikers 40 millioen frs. per jaar, behalve de 6 a 7 millioen, die aan den Staat betaald worden van het ingevoerde vee. De eenige, die hiervan profiteeren, zijn tenhoogste 300 in getal, allen grondeigenaars en branders, ^velke laatsten hun afval als vee voeder verkoopen. Het is, zoo zegt de heer Strauss, om deze rijkaarts nog rijker te maken dat men de kracht en de gezondheid van de arbeiders opoffert, en dat men den invoer van mager vee en van de uitmuntende Hollandsche melkkoeien belemmert tot groote schade van de boeren, die meerendeels van de protectie niets meer moeten hebben. De Belgische industriëelen en kooplieden zijn grootendeels vrijhandelaars gebleven. De Agrariërs waren inmiddels nooit tevreden en vroegen altijd om meer bescherming. Be halve op vee, vorderden zij ook rechten op landbouwproducten, en niettegenstaande een officieel onderzoek aantoonde, dat de Fransche tarieven van 1881 en de kunstmatige duurte, die daarvan het gevolg was, den uitvoer van Frankrijk belemmerde, voerde de Belgische Regeering in navolging van dat land rechten op haver, margarine en boter in, benevens schadeloosstellende rechten ter verrekening van de premiën, voortspruitende uit de z.g. tolcedels, voor bloem en mout. Later werd dit stelsel van tolcedels voor granen geheel afgeschaft en voor gietijzer tot op de helft gereduceerd. De eigenaars der hoogovens kwamen hiertegen ten sterkste op, omdat, volgens hen, zonder deze bescherming hun bedrijf zou ten gronde gaan. En wat is ge schied Juist het omgekeerde; hun productie is toegenomen van 700.000 tot 2.000.000 ton per jaar. Zoo is het qok gegaan met de katoenen garens. Nadat de rechten verminderd waren heeft de spinnerij zich belangrijk uitgebreid. Het aantal spillen vermeerderde van 80.000 op 1.400.000. Wat de katoenindustrie be treft, behoeft men de resultaten van de be schermden arbeid in België en van den vrijen arbeid in Nederland slechts te vergelijken, om te zien, dat het Nederlandsche stelsel verre de voorkeur verdient. De heffing van invoerrechten van haver heeft in België den doorvoerhandel in dit artikel belangrijk belemmerd, tot schade van Ant werpen en tot voordeel van Rotterdam. liet gala-hal ten llove. H. M. de Koningin en Z. K. H de Prins hebben Vrijdagavond bij gelegenheid van het nieuwejaar het gebruikelijke gala-bal gegeven. Er waren ongeveer 1000 genoodigden bijeen in de met palmen getooide salons en balzalen. De gasten waren voornamelijkalle leden met inbegrip van de adjudanten in buiten gewonen dienst in de residentie van de hofhoudingen van de Koningin, de Koningin- Moeder en den Prins de vreemde gezanten, de andere leden van de buitenlandsche lega- tiën met hunne dames; de ministers, leden van kabineteenige ministers van staatde directeur en hoofdambtenaren bij. het kabinet der Koningin de leden van den Raad van Stateeenige staatsraden in buitengewonen dienstalle in den Haag wonende leden van de beide Kamers der Staten-Generaal, met de aan wat u ziet als da belaugen van uw man netjes. Maar u gaat daarbfj 'n verkeerden kant uit. Da kazerne is geen kostschool, maar 'n soldatenlogies. Do diensttijd is er om militaire bekwaamheden op te doen, en niet om zich te prepareeren op 'n bnrgerpo- sitie. Uw bataljons-commandant niet waar, majoor is 't geheel met mij eens. De feiten spreken tronwens. Feiten liet d'Almonde zich ontvallen. Ja, Meneer, feiten U legt met al die cursussen ongeveer den tienden penning op aan uw manschappen Uw compagnies-biblo- theek kan zóó verhuizen naar de woning van een of ander socialistisch Kamerlid. Ik heb er u toen niet over willen spreken, maar schreef een blad hier ter stede niet over uw stille boekeuprop8ganda tegen het Christen dom Uw mannenzangkoor heeft met Carne- val, gemaskerd en verkleed, een bedeltocht ondernomeo door de stad ja, goed, u lacht er om, en ik heb de waarheid ervan niet kunnen controleeren, maar 't wordt verteld t Niet No, soit! De verlichting der soldatenkamers is niet naar uw zin, en u laat de soldaten petroleumlampen betalen. Brandgevaar, daar aan denkt u niet! Uw nieuwste vinding is net afschutten van een gedeelte der chambreé voor badkamer of zoo iets. Ik geef toe dat bier 's winters geen gelegenheid is voor be leden van de griffiën dier Kamers de leden van de overige hooge staatslichamen i de Ge deputeerde Staten van en eenige burgermeesters uit Zuid-Holland de gemeenteraad van 's-Gra- venhage en de gemeentesecretarisde leden van den Hoogen Raad en van de andere rechtscolleges te 's Gravenhagede hooge en hoofdambtenaren van de departementen vlag-, opper-, hoofd- en subalterne officieren van zee- en landmacht en het Indisch legerde te 's-Gravenhage wonende leden van de com missie voor de koninklijke subsidiën aan jeug dige kunstschilders, zoomede een talrpk ge zelschap dames en heeren behoorende tot de adelijke en uitgaande kringen. Kort na negen uur verscheen H. M. de Koningin met Z. K. H. den Prins H. M. de Koningin-Moeder was verhinderd in de balzaal, alwaar het cercle werd gehouden, bij welke gelegenheid verschillende leden van vreemde 'legatiën, geen hoofden van gezant schappen aan H. M. werden voorgesteld, o. a. de heer Steno Vincent, de zaakgelastigde van Haïti bij ons hof. Gedurende het bal, dat volgde, vertoefdén de Koningin en de Prins beurtelings in de dan-zaal en in de daaromheen gelegen salons, en onderhielden zich met vele genoodigden. H. M. droeg een wit gebrocheerd toilet, met paarlen geborduurd en gegarneerd met oude kanthet lint en de plaque van de Orde van den Nederlandscben Leeuw en de keten der orde van de Wendische Kroon van Mecklenburg op het hoold droeg Zij een diadeem van paar len en briljanten. De Koninklijke Militaire Kapel, onder leiding van luit. Bouwman, speelde in de groote bal zaal de dansmuziek. In de kleine balzaal speelde een orkest, samengesteld uit leden van bet voormalig Haagsche stedelijke muziekkorps der d.d. schutterij, onder leiding van den heer Bolton. De souperzaal en buffetten boden een levendigen aanblik door eene versiering met niet minder dan 3000 gele dubbele tulpen, prijkende in bloemvazen en andere tafelsier- stukken, verbonden door guirlandes van fijn, frisch groen. Tegen middernacht verliet de Koninklijke familie de feestzalen en keerden de balbe zoekers huiswaarts. Indische toestanden en gevolgen. Het Soer. Nieuwsblad vertelt een treurige geschiedenis. Toen hij in lndië als employé van een groot handelslichaam arriveerde, was een collega zoo welwillend hem te overtuigen, dat hij nood wendig een concubine moest nemen, nu hij niet getrouwd was. De collega vertelde, dat hij zelf een Japansche tot huishoudster had, omdat Japansche vrouwen de beste, de meest getrouwe gezellinnen waren en als de nieuwe ling het wilde, dan zou hij haar bemiddeling inroepen om hem een Japansche schoone te bezorgen. De in zulke omstandigheden ge bruikelijke weg werd gevolgd, een Japansche vrouw werd uit zekere inrichting voor enkele honderden guldens vrij gekocht en werd de bezitting van den nieuwen employé. Zij was inderdaad een uitstekende huishoudster en zorgde voor hem met een toewijding, waaraan menige Europeesche getrouwde vrouw nog een voorbeeld zou kunnen nemen. Twee jaar later kwam een scheefoogig knaapje waarvan hij de papa was, zich melden. Hij vond dit aanvankelijk zeer onaange naam, maar toen het jongetje opgroeide tot hoorljjke reiniging van 't lichaam, maar men heeft zien altijd wel weten te behelpen eeu soldaat is geen joüge juffrouw i Eu uw tweede luitenants zitten 's avonds schaak te spelen met de kaèrels in de chamhrée, maar als er mobilisatie is hebben ze Katzenjamm9r. Zyn dat feiten genoeg, meneer d' Almonde maakte een schouderbeweging. Kort en goed, meneer,.vervolgde de kolonel: ik verzoek u die cursassen te staken, die lampen en die boeken en die „poffertjes kraam" zooals uw collega's die waschkamer- tjes noemen, weg te doen, en u voortaan uit sluitend te wijden aan uw m i 1 i t a i r e taak. De kolonel zweeg, d' Almonde w*s bleek geworden. Kolonel zei hij„ik heh niet véél, maar toch iets in te brengen tegen nwe wjjze van zien. Mag ik eeu schriftelijke nota indienen Dat is goed. Maar ik moet u toch doen opmerken, dat ik met de meeste stelligheid höh gesproken en dat ik niet van veel geschrijf houd. s' Anderendaags diende d' Almonde een verzoek in om eervol ontslag. Het Nederlandsche leger -telde een verdien stelijk officier minder één van die weinigen, waarsan het leger in dien tjjd vooral zoozeer behoefte had PERIO. een kind, dat hem lieve woordjes zeide en van niemand dan van hem iets wilde weten toen ging hi] van het kind houden en ten slotte zóó zelfs, dat hij zich niet meer geneer de om zijn ouders in Holland te schrijven, dat hij een onwettig zoontje had. Toen kwam de boodschap van de ouders, dat hij het kind naar Holland moest zenden, opdat zij hem een goede opvoeding zouden knunen geven en aangezien hij juist recht op verlof had, besloot hij met het jongetje, dat thans zes jaar geworden was, naar patria te vertrekken. De moeder was troosteloos, toen zij zijn voornemen vernam, smeekte hem het kind niet van haar weg te nemen, maar hij bleef bij zijn plan. Het was beter voor zijn jongetje in Holland te zijn, waar niemand met verachting op hem zou neerzien en waar hij later zou kunnen studoeren om een man in de maatschappij te worden. Hij gaf haar eenige duizenden guldens en den raad naar Japan terug te keeren en ver trok met het kind. Maar zij keerde niet naar het land van de mimosa terug, men droeg haar grafwaarts in bet vreemde land een sub- li maat-pastilje maakte een eind aan haar leven, omdat zij zoo'n hartzeer had, dat haar kind van haar was weggenomen. Een ondeugende geschiedenis. Het Sem. Hand. vertelt Een echtpaar kreeg als huwelijksgeschenk van een ietwat buitenissigen meneer, die in bovennatuurlijkheden deed, een flesch, welke een water inhield, dat, wanneer een der echt- genooten ook maar in het geringste afweek van het pad der echtelijke deugd, onmiddellijk troebel zou worden. Zij waren twee jaren getrouwd, toen mevrouw voor herstel van gezondheid naar een bad plaats moest. Eenige weken treurde de onbestorven weduwnaar reeds, toen op een avond zijn vrienden van vroeger bij hem kwamen oploopen en hem trachtten over te halen een vroolüken avond met hen te vieren. Nee, zei de man, daar in de kast staat een flesch en daarin zit een water enz. Hij legde de geheele geschiedenis uit. Maar de overredingskracht zijner vrienden was zeer groot en hij ging toch. Laat in den nacht werd de beklagenswaardige in een treurigen toestand door zijn vrienden op zijn bed gelegd en één van zijn vrienden, van huis uit een grappenmaker, kreeg een schitterend ideehij ging naar de kast, nam de flesch en keerde daarin den inhoud van zijn vulpenhouder leeg. Des anderen daags kwam mevrouw thuis. Het eerste wat zij deed, was naar de kast snellen, waar de flesch in stond. Zij greep de flesch, zag dat het water troebel was, snelde naar het fonteintje goot de flesch leeg, vulde die weer met helder water en zette ze weer in de kast. Toen zuchtte ze verlicht In de op Donderdag 9 Januari 1913, des voormiddags te 10 uren, te houden open bare vergadering van den Gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Notulen. Beëediging van den plaatsvervanger van den Secretaris. Ingekomen stukken. Benoeming van een lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil. Aanbevolen worden Adriaan Caumou en Abraham Dieleman. Benoeming leden van de Commissie van toezicht op het lager onderwijs. Voorstel tot afwijzende beschikking op een verzoek om schadevergoeding ingediend door W. P. Nieuwelink. Voorstel tot afwijzende beschikking op een verzoek van J. du Pont en Zonen te Vlissingen, ter zake- van een staanplaats op de markt tijdens de kermis. Voorstel ter zake van het verzoek van de vereeniging tot ziekenverzorging tot wijziging van de voorwaarden, waaronder haar voor 1913 subsidie uit de gemeentekas is verleend. Regeling van de jaarwedde van den timmer man in vasten dienst der gemeente. Voorstel tot onderhandsche aanbesteding van het ophalen van de haardasch en het straat- vuil te Baandijk. Voorstel tot afwijzende beschikking op een verzoek van Ph. Haak om verhooging van jaarwedde. Voorstel tot inwilliging van een verzoek tot demping van een gedeelte sloot langs den toegangsweg naar het station. Voorstel tot vaststelling van een verordening op de heffing en invordering van schoolgelden .voor het meer uitgebreid lager onderwijs. Alsvoren voor het middelbaar onderwijs. Reclames hoofdelijken omslag. Verzoeken om ontheffing plaatselijke belasting. De loop der bevolking in de gemeente Ter Neuzen over 1912 was als volgt: mann. vr. totaal Geboorten109 104 213 Gevestigd257 256 513 726 Overleden62 56 118 j Vertrokken258 285 543 ^61 j Bevolking op 31 Dec. 1911 4471 4703 9174 31 1912 4517 4722 9239 alzoo vermeerderd met 46 19 65 j Er werden voltrokken 71 huwelijken, als: tusschen jongmans en jongedochters 63 weduwnaars en jongedochters 5; weduwnaars en weduwen 2 weduwen en jongmans 1. Onder de als levenloos aangegeven kinderen waren 6 m. en 4 vr. Door de politie alhier was sedert langen tijd het vermoeden gevestigd, dat de herhaaldelijke bezoeken aan onze gemeente door een zekere vrouw E. I'D., de 48-jarige echtgenoote van den rijks-ambtenaar v. 8., te Vlissingen, vroeger hier woonachtig, een ver dacht karakter hadden. De vorige week zijn de gangen dezer vrouw nauwkeurig nagegaan, en werd het reeds lang bestaande vermoeden, dat deze vrouw zich bezighield met het opwekken van abortus, nog meer opgewekt. Een nader onderzoek door de politie bij een gehuwde vrouw, alwaar genoemde een bezoek had gebracht, en waar eenige zooge naamde deskundige instrumenten werden in beslag genomen, gaf aanleiding tot arrestatie van bovengenoemde vrouw, die Maandag te Vlissingen werd gearresteerd en naar het huis van bewaring overgebracht. De Hooge Raad verwierp het cassatie beroep van J. F. V., voorzitter der boot- werkersvereeniging te Ter Neuzen, door de rechtbank te Middelburg en het gerechtshof te 's-Gravenhage verworpen tot 3 maanden gevangenisstraf wegens bedreiging met een misdrijf tegen het leven en met brandstichting* De heer C. F. van den Esckhout van Koewacht, thans onderwijzer aan de Kath. school te Oostburg, is met ingang van 1 Maart a.s. benoemd tot onderwijzer aan de Kath. school alhier. De bevolking der gemeente Hoek be stond op 31 Dec. 1911 uit 1300 mannen, 1312 vrouwen, totaal 2612 inwoners. Zij vermeerderde door de geboorte van 40 mannen, 38 vrouwen, totaal 78 en door vestiging van 36 mannen, 36 vrouwen, totaal 72. Zij verminderde door overlijden van 14 mannen, 16 vrouwen, totaal 30 en door ver trek van 46 mannen, 54 vrouwen, totaal 100. Alzoo bestond de bevolking op 31 Dec. 1912 uit 1316 mannen, 1316 vrouwen, totaal 2632. Er werden 20 huwelijken gesloten. De bevolking vermeerderde alzoo met 20 zielen. Levenloos aangegeven 2 mann. en 1 vr. De bevolking der gemeente Hulst be stond op 31 Dec. 1911 uit 1598 mannen, 1763 vrouwen, totaal 3361 inwoners. Zij vermeerderde door de geboorte van 48 mannen, 47 vrouwen, totaal 95 en door vestiging van 139 mannen, 120 vrouwen, totaal 159. Zij verminderde door overlijden van 37 mannen, 42 vrouwen, totaal 79 en door ver trek van 94 mannen, 133 vrouwen, totaal 227. Alzoo bestond de bevolking op 31 Dec. 1912 uit 1654 mannen, 1755 vrouwen, totaal 3409. Er weiden 17 huwelijken gesloten De bevolking is alzoo vermeerderd met 48 zielen. Als levenloos werden aangegeven 5 kinderen. Aan de rijksnormaallessen te Axel zijn benoemd tot leeraar in de Nederlandsche taal de heer C. F. Kohier, hoofd van school A te Ter Neuzen en tot leeraar in de aardrijkskunde de heer A. F. Schuerman, hoofd der openbare school te Ossenisse. Met ingang van 16 dezer worden ver plaatst de kommiezen bij 's rijksbelastingen J. L. Martens van Koewacht naar Dordrecht, en met 1 Febr. E. J. Ruymbeke van Sas van Gent naar Tilburg. De kommies 1. van 't Hof te Koewacht is bevorderd van de derde tot de tweede klasse. Dat zeer strenge toepassing van de motor- en rywielwet, vooral wat betreft het behoorlijk voeren van licht bij avond, hard noodig is, aldus lezen wij in de Midd. Ct., ondervond j. 1. Zondagavond een heer uit Oostburg, die op zijn motorrijwiel in zeer matigen gang tusschen Eede en Aardenburg, nabij laatstgemeide plaats met een ander voer tuig in botsing kwam, dat niet vati licht voor zien was. Bedoelde heer, zelf een zeer goed lichtge-

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2