Tep de mctie- 1{otte leden? UIT ONZE OMGEVING. Kerlmieuws. Kantongerecht te Ter Neuzen. Laatste Berichten. Gemengde Berichten. reeds op te wijzen, dat deze gedoodverfde candidaat voorstander is der nieuwe tariefwet. Het merkwaardigst voor ons uit de Kerst rede van Mr. P. J. Troelstra is zeker welde erkentenis, dat de vrijzinnige concentratie noodig was, dat dit wel het oogenblik was om de liberalen van alle schakeering te vereenigen. Want thans werd een ernstige aanslag voorbereid op datgene, wat ieder liberaal dierbaar moet zijn. De verzwakking van het parlement, het amendeeringsrecht der Eerste Kamer, de aan slag op het vrühandelsstelsel, zulke zaken moeten de liberalen vereenigen. De vrijheden, door het liberalisme ons ge bracht, worden ernstig bedreigd. Mr. P. J. Troelstra, houdt zijne partij onalhankeljjk, staat ook tegenover de vrij zinnige concentratie, maar was eerlijk genoeg te erkennen, dat er thans belangen komen te verdedigen, voor het geheele Nederlandsche volk van belang. In Opwaarts wordt medegedeeld, dat alle leden der afdeeling Haarlem van den Bond van Christen-Socialisten die tot de Gerefor meerde Kerk behooren, onder censuur zijn gesteld, zoodat zij geen gebruik mogen maken van het avondmaal. Zij vreezen, dat zij als rotte leden van het lichaam der kerk zullen worden afgesneden, als ze niet intijds vrijwillig heengaan. Wanneer men bedenkt, zegt het Weekblad van de Vrijzinnig Hervormden, dat deze men- schen verklaren zich te houden aan de ge reformeerde leer, en dus niet worden veroor deeld om hun godsdienstige, maar om hun maatschappelijke overtuiging, ziet men hierin wel een duidelijk bewijs, hoezeer in gerefor meerde kringen de ongelukkige vermenging van godsdienst en politiek heeft doorgewerkt. Men zou haast geneigd zijn te vragen, wat de Gereformeerde Kerken in de eerste plaats thans zijn, een godsdienstige gemeenschap of een staatkundige partij Een treurig ongeluk. Weinig groote werken komen tot stand zonder een of meer ernstige ongelukken. Bij de Werkzaamheden aan de cocesovens te Sluiskil, een zeer belangrijk werk, vielen gelukkig nog weinige ongevallen van beteekenis voor. Thans op Nieuwjaarsdag had evenwel een droevig ongeluk plaats, dat alom in onze gemeente diepe verslagenheid wekte. Op de hooge silo staat een bok, een hijsch- toestel, geplaatst voor h,et omhoog hijschen van verschillende materialen. Op Nieuwjaarsdag werd door hen, die ver van huis zijn, doorgewerkt. Een chef-monteur, een monteur en een werkman van Sluiskil zouden het hijschtoestel verplaatsen. Hierbij brak een koevoet, die bij het verstellen gebruikt werd. Die is zelden geopend, kolonel. Zatei- dagmiddags ééa nur. En hier leert de een den ander lezen en zien wat er moois is Enfin, we spreken daar nog wel eens over. Aan een milicien vroeg hijKom je toe met je zakgeld Ja, kolonel 1 Wat betaal je er alzoo van De soldaat noemde een en ander op, en daarbjj3 cent contributie voor de zang- vereeniging 2 cent voor de landbouw les en 2 cent voor de Franscbe les. De kolonel liet dit uoteereo door zijn adjudant, en herhaalde de vraag omtrent de besteding van het zak geld nog aan een paar andere soldaten, die behalve contributies ook 1 ceDt voor „licht" opnoemden. Er hingen namelijk boven de lange, breede tafels, petroleumlampen, die door de bewoners der cbambrée onderl'ng werden onderhouden. De vier gasvlammetjes toch, die de offieifële verlichting uitmaakten, waren geheel onvoldoende voor de groote zaal, wilde men voor lezen of schrijven van een der tafels gebruik maken. Is het hebben van die petroleumlampen toegestaan vroeg de kolonel. Ik meende dat dit niet noodig was, antwoordde d' Almonde. Met een hoofdwerk aan den adjudant liet h\j ook dit noteeren. En met het gebruikelijke „U kont laten inpakken" verliet de kolonel de soldatenkamer. (Wordt vervolgd). Een der monteurs stortte door den schok in de opening en viel van 14 a 15 M. hoogte op den betonvloer. Het schijnt, dat de andere montenr hem wilde grijpen. Deze viel daardoor eveneens omlaag. De eene was onmiddelijk dood, de andere leefde nog eenigen tijd en kon nog door een der Eerwaarde paters bediend worden. Toch overleed ook hij na enkele uren. De eene was ongehuwd, terwijl de andere eene weduwe met twee kinderen nalaat. Het zal voor de nabestaanden in Luik eene hartverscheurende tijding geweest zijn, toen zij van dit droevige ongeluk bericht kregen. Het ongeluk Rad na den middag plaats en weldra waren velen in de nabijheid van de plek van het ongeluk samengestroomd. De werkman van Sluiskil, die een touw wist te grijpen, bracht het er goed af. Hij kwam op eenige piin na behouden beneden, maar is, als begrijpelijk, nog zeer onder den indruk van het ongeluk, aan zijne makkers overkomen. Te Sluiskil was men algemeen ontroerd en vormde het gebeurde den ganschen avond en volgende dagen het onderwerp der ge sprekken. Zaamslag. Bevolking op 31 Dec. 1911 1669 M. 1728 Vr. Totaal 3397. In 1912. Geboren 56 m. 50 vr. Totaal 106. Gevestigd 71 m. 65 vr. Totaal 136. Vermeerdering 127 m. 115 vr. Totaal 242. In 1912: Overleden24 m. 18 vr. Totaal 42. Vertrokken 91 m. 83 vr. Totaal 174. Vermindering 115 m. 101 vr. Totaal 216. Totale bevolking op 31 December 1912 1681 m. 1742 vr. Totaal 3423. Alzoo vermeerderd met 26 personen, 12 m. en 14 vr. Voltrokken huwelijken 31. Echtscheiding 1. Levenloos aangegeven 2 m. 1 vr. De lotelingen allen van de lichting 1913 D. Balkenende, J. Wisse, M. Jansen, Ch. van Cadzand zijn bestemd om op 16 Januari te worden ingelijfd bij het 3e Reg. Infanterie. N. Buijze, K. Hamelink 1 Maart bij het 4e Reg. Vest Artillerie M. Smallegang op 1 October bij het 3e Reg. Infanterie Chr. Jansen op 1 October bij Genietroepen en F. Hamelink, M. Dees op 16 October bij het 4e Reg. Vest. Artillerie. De Begrooting dienst 1913 is van Heeren Ged. Staten goedgekeurd terugontvangen slui tende in ontvang en uitgaaf op f 28521,7öB. Bij de politie alhier is door den heer M. de J., sub. ontvanger alhier, een klacht inge diend tegen W. v. P. alhier, die hem op den openbaren weg de bedreiging in 't bijzijn van meerdere personen toevoegde »als je daar nog eens durft komen zal ik je deur uit d wijzende op de woning van den gemeente veldwachter. Over het afgeloopen jaar werden op de weeg brug aan de haven in de »Griete« alhier gewogen 11 millioen K.G. bieten en op die in den Eendracht 1600000 K.G. bieten en 7 millioen op Kipspoor. Te Oostburg werd naar de Middelb. Ct. meldt, den 2 Januari door de gediplomeerde oud-leerlingen van de cursussen voorlandbouw- huishoudkunde te Oostburg en Groede een vereeniging gesticht, waaraan de naam gegeven is van »Ceres« vereeniging van gediplomeerde leerlingen' aan de cursussen in Landbouwhuis- houdkunde in het voormalig IVde district in Zeeland. Tot leden van het voorloopig bestuur zijn gekozen mej. Jannetje Risseeuw te ad- zand Wilha. Schijve en Ma. de Vlieger te Zuidzande; Sara Verplanke te Oostburg en Anna Adriaansen te Sluis. De vergadering, waarin besloten werd tot de oprichting dezer vrouwenvereniging op landbouwgebied, de eerste in Zeeland, wellicht in geheel Nederland, werd geleid door mej. van Prooyen, onderwijzeres in de landbouwhuis- houdkunde, en bijgewoond door den secretaris der Zeeuwsche landbouwmaatschappij. Men meldt d. d. 30 Dec. aan »De Tijd« Vrijdag j.l. trok mr. dr. Jan van Best naai de oude veste Sluis om daar eene verkiezings rede te houden ten gunste van den anti-revo- lutionnair Dieleman, die in 1913 candidaat zal worden gesteld in de komende vacature Vor- sterman van Oyen. 's Avonds, na afloop, zou mr. v. B. door een der ingezetenen per auto naar Brugge worden gebracht. Door onbekende omstandigheden kwam echter de auto alvorens Brugge te bereiken, in een kreek terecht. De auto bleef onbeschadigd, doch de beide inge zetenen waren tot den hals doornat en vol modder. Door de hulp van enkele boeren, die werden opgeklopt, kwam de auto weer op het droge en werd de reis naar Brugge voort gezet. De heer Van Best moest echter Zaterdag te Brugge tot één* uur in het bed blijven, omdat ja, omdatz'n garderobe nog niet in orde was. En te Sluis vertelt men De rede was goed, doch de redenaar viel in 't water.- Ter Neuzen. Sluiskil. Hulst. Ter Neuzen. Zondag; 5 Januari 1913. Ned. Hervormde Kerk. Voorin 91/', u., Dsr A. Timmerman. Bevestiging van Kerkeraadsleden, en nam. 2 u., Ds. A. Timmerman. Voor bereiding van liet Heilig Avondmaal. Geen dienst. Voorm. 10 u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Voorm. 9 u. en nam. 2 u Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u. 2 u., en 5'/s u-, Ds. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u en ö'/s u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. 5'/i u., Evangelisatie. Zitting van 27 December 1912. Veroordeeld zijn J. L. en M. W., bootwerkers te Ter Neuzen, t. z. v. het loopen over den spoor weg, zonder vergunning, i. t. e. b. v. 2, subs. 2 dagen hecht. J. J. H., zonder beroep te Zaamslag, t. z. v. strooperij, t. e. b. v. f 0,50 subs. 1 week tucht school; C. F arbeidster en M. d. H„ arbeidster, beiden te Axel, t. z. v. strooperij, i. t. e. b. van f 1, subs. 1 dag hecht. A. J. v. d. B arbeiderC. L. T., arbeiderF. J. G., arbeider, allen wonende te Axel en A. D., knecht te Ter Neuzen, t. z. v. strooperij, i. t. e. b. v. 3, subs. 1 week tuchtschool. M. d. P., zonder beroep te Axel, t. z. v. het plegen van straatschenderij, t. e. berisping en tot een maand tuchtschool, met proeftijd van één jaarP. zonder beroep te Ter Neuzen, t. z. v. straatschender^, t. e. b. v. 5, subs. 3 dagen hecht. T. d G., vischkoopman te Selzaete, t. z. v. h. verkoopen van ongekeurde visch, t. e. b. v. 5, subs. 4 dagen hecht. M. v. Kvoerman en C. v. F:, slager, beiden te Zaamslag, i. t. e. b. v. 1, subs. 1 dag hecht. C. Dveldarbeider te Axel, t. z. v. het niet op tijd aangeven van de geboorte van een kind, t. e. b v. 0,50 subs. 1 dag hecht. D. 't G., zonder beroep te Axel. t. z. v. over treding der visscherijwet, tot 2 boeten elk van/1, subs. 1 dag hecht v. i. b. met verbeurdverklaring en vernietiging der zetlijn W.. landbouwer te Ter Neuzen, t. z.v. jacht wetovertreding, t. e b. v. 0,50, subs. 1 dag hecht. G. P. A. V., graanhandelaar te Hulst, t. z. v. het nummer met letter van een motorrijtuig niet op de vereischle wijze verlichten, t. e. b. v. 4, subs. 3 dagen hecht. J. W., arbeider te Zaamslag. t. z. v. het fietsen zonder licht, t. e. b. v/ 3, subs. 1 week tucht school; P. J. v. D., schipper te Axel, t. z. als voren, t. e. b. v. 3, subs. 3 fagen hecht. W. D. v. W., varensgezel en D. C. d. R., varens gezel, beiden te Ter Neuzen, t. z. v. openbare dronkenschap, i. t. e. b. v ƒ5, subs. 3 dagen hecht. J D., bootwerker en W. D. v. W., varensgezel, beiden te Ter Neuzen, t. z. als voren, i. t. e. b. van f 4, subs. 3 dagen hecht. B. v. K., bootwerker; J. B. v. W., werkman, beiden te Ter Neuzen J. d. V., scharenslijper, zonder bekende woonplaatsA. d. K., stoelen maker te Breda, t. z. als voren, i. t. e b. v. 2, subs. 2 dagen hecht. J. J. M., scharenslijper, zonder bekende woon plaats, t. z. als voren, t. e. b. v. 4, subs. 3 d. hecht. J. R., C. D.. F. D., L. S., veldarbeiders te Ter Neuzen, M. O., J. L., C. N., D. O., J. d. P., veldarbeiders, allen te AxelJ. L. P., mossel- visscher te Philippine, t. z. a. v., ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. G. Bwerkman te Ter Neuzen, t. z. a. voren bij herhaling, t e. b. v. 3, subs. 3 dagen hecht. L. V. en A. A., veldarbeideis te Axel, t. z. als voren. i. t. e. b. van f 5, subs. 3 dagen hecht. Vrijgesproken T. v. R., schaapherder te Axel, t. z. v. jachtwetovertreding. Teruggave aan de ouders bevolen zonder toe passing van straf in de zaak van L. W., voerman te Axel. Vreilesouderhandelingen. Londen, 3 Jan. De Times* zegt, dat iedereen weet, dat de strijdpunten waarop de vredesonderhandelingen thans hokken van niet voldoende belang zijn om een eventueelen Europeeschen oorlog te wettigeD, terwijl Turkije en de verbonden Balkanstaten duide lijk voor oogen staat, dat door een hervatten van den oorlog geen der partijen anders dan nadeel zou ondervinden. Het blad acht het een gunstig teeken dat Oostenrijk en Rusland onderhandelingen hebben aangeknoopt om te geraken tot een grens regeling van Albanië. Voorts meent het dat de Servische wenschen door geheel Europa billijk moeten geacht wor den en prijst het de Russische diplomatie, aan wie het de behaalde resultaten Toeschrijft. Ronstaiitiiiopel, 3 Jan. (B. Z. am M.) Onder de legertroepen alhier dreigt muiterp uit te breken. De commandant van Konstan- tinopel neemt ernstige maatregelen om de muiterij te onderdrukken en de stad voor de muiters te beveiligen. Men verlangt hier algemeen naar de arrestatie van de Jong- Turksche leiders. De sultan heett van het voorgenomen be zoek aan de gevechtslinie bij Tatsjaldza moeten afzien met het oog op de dreigende muiterij. Weenen, 2 Jan. Reuter seint aan de bladen, dat berichten uit Konstantinopel melden, dat de Turken nieuwe overwinningen bevochten bij Skoetari. De Montenegrijnen moesten met groote verliezen terugtrekken. Er vielen in handen der Turken 2 kanonnen en 300 krijgsgevangenen. De Turken hebben 3 dooden en 45 gewonden. Een jubileum. Donderdag herdacht de heer J. Blok Sz. ta Waarde den dag, waarop hij voor 50 jaar werd aangesteld als waterbouwkundig ambtenaar. Van de waterbouwkundige ambtenaren in Zeeland is hij de oudste. Achtereenvolgens was de jubilaris werkzaam in verschillende deelen van Zeeland, de laatste 45 jaar te Waarde, in welke gemeente hij jaren lang lid van den raad en wethouder is geweest. »N. R. Ct.« Dr. A. W. Bronsveld, schrijft in het Utr. Predikb. Blad Onder onze lezers en lezeressen zjjn er, denk ik, niet velen, die het schoone kerkslied >Stille nacht, heilige nacht*, niet kennen. Maar daar ik vermoed, dat ze wel niet allen zullen weten wie de woorden en de melodie van dit zoo geliefde lied gemaakt hebben, willen wij dit mededeelen. Algemeen wordt verondersteld, dat »Stille nacht, heilige nacht* een middenéeuwsch lied is, en toch i9 dit volstrekt niet het geval. En woorden èn melodie zjjn uit het begin der vorige eeuw afkomstig. De woorden zijn van den hulppriester Joseph Mohr, te Oberndorf a/d Salzbach. Op den 24en December 1818 kwam hi) met zijn ge dicht bij den organist Franz Gruber en verzocht deze daarbjj muziek te schrijven voor twee solostemmen en koor, met begeleiding van guitaar. Dienzelfden avond nog was de een voudige en toch zoo schoone melodie geschreven en werd zij gezongen in de Nicolaaskerk te Oberndorf De begeleiding was met guitaar, omdat het orgel in die kerk slecht en onbruikbaar was. De dichter zoug zelf mede met zjjn fraaie tenor stem, en de componist zong de bas. Alle toe hoorders waren verrukt over de teere melodie, doch vermoedden niet, dat zij de wereld zou door gaan. Hoe ze uit 't dorp naar elders gebracht werd en in 1834 met tekst (zes cou pletten) in Gebhart's »Jugendfreund« een plaats vond, weten wjj niet. Franz Gruber stierf in 1863 en op zijn grafsteen staat»Dem Schöpfer des weltbekannten Weihnachtsliedes»Stille Nacht, Heiliga Nacht*. In alle oorden wordt thaus het Duitsche lied gezongen de tot het christendom bekeerde negers van Afrika kennen het, zendelingen brachten het naar China. Diefstal. Ken kantoorlooper van een bankinstelling te 's-Gravenhage heelt bij de politie aangifte gedaan dat hem op oudejaarsdag in of bjj het verlaten van de vestibule van het postkautoor aldaar een aangeteekende brief, inhoudende effecten, is, ontfutseld. De man had den brief, na dezen aan het loket in ontvangst te hebben genomen, in een van de buitenzakken van zjjn jas gestoken. Nauwelijks op straat gekomen, vermiste hp hem. Er zaten de volgende effec ten in, die uit Amsterdam verzonden wareu 2 a kr. 2000 4 pet. obligatiën Hongarjje, Nos. 218362, 218741 Litt. D/2, voorzien van Juni- coupous 1913, alsmede de talloos, en trs. 700 2ll pet. loten Antwerpen 1887, Nos 52753/21. 19446/18, Nos. 28048/17, 31158/4,31166/14 59001/9, 60206/25 met coupons vanJanuarie 1913 af. Brutale roovers. De laatste weken kwam het herhaaldelijk te Romainville en Noisy-le-Sec (Frankrpk) voor, dat werkloozeD, zwervers en dergeljjke ongelukkigen, op weg naar hun slaapsteden, nog van het woiuigje, dat zjj bjj zich dioegen, werden beroofd. In den nacht van Woeosdag op Donderdag hebben hun belagers een brutaal stukje uitge haald. In het holle van den nacht kwam een agent in uniform met twee vstille* helpers een nachtasyl binnen en gelastte den zich daar bevindenden vagebonden hun zakken te ledigen. Om het bevel kracht bjj te zetten werd met een revolver gedieigd, terwjjl de weerspannigea met de gummistokken werden bewerkt.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2