Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Nieuwjaar. No. 2332. Woensdag 1 Januari 1913. 24e jaargang abonnementsprijs Burgerlijken Stand. 7~U!T ONZE OMGEVINu. Per 8 maanden 7 5 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekhandelaren. Brievengaardere en den Uitgever. Telef. Interc No 15 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 aent: elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tariei. Grootore letters naar plaatst uimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken W O e II 8 <1 a w» Zaterdagmorgen bij den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Zoo is ook dit jaar weer henen gegaan en heeft zich gevoegd bij de tallooze, die vooraf gingen. Dag voor dag trok voorbij. Eene lange ïeeks" van 306 dagen en nachten, iedere dag met zijn eigen vreugde of leed wat eene rij, als men begint ze te doorleven en thans, nu wij er op terugstaren, hoe vluchtig aan ons voorbijgezweefd De Zonnewending heeft plaats gehad zooals immer te voren, het Kerstfeest heeft zijne klokken doen beieren en we zijn gekomen aan het einde, eer dat &e het dachten. St.-Sylvester is er weder met ernstig, plechtig gelaat, als het past bij iemand, die ons voor immer vaarwel zegt, want wèl keert hij ieder jaar weder, maar steeds is het de sluiter van een' anderen jaarkring. Het is oudejaarsavond, de avond, dat ieder mensch ook de meest rustelooze, een oogen- blik van verpoozing behoeft. Honderden jaren voor ons werd die laatste avond herdacht en het zal honderden jaren na ons gebeuren, zoolang er menschen zullen leven met menschelijke gedachten en mensche lijke gevoeïens.T- Hoe men ook zwoegt en jaagt, hoe zenuwachtig snel het moderne leven zich ook beweegt, in dit opzicht blijft de mensch, wat hij is, iemand, die de behoefte heeft om nu en dan achter zich te zien, eens even, zij het nog zoo kort, te verwijlen bij wat ver leden werd. Vaak zal die terugblik niet tot vreugde stemmen, veelal zal de herinnering droevig zijn en evenwel is het goed een oogenblik af te zonderen, dat men niet leeft bij het heden, het oog even voor de aansnellende toekomst sluit en met zijne gedachten ver wijlt in de wereld, die achter ons ligt. Ernst en weemoed zullen ons omzweven en loutering van ons inwendig zijn zal het ge volg wezen van de herinnering aan het voorbijgegane." Wèl hem, die terug kan blikken op het afgelegde pad, misschien in weemoed of droefenis, wellicht in stille vreugde en dank baarheid, maar zeker zonder blozen of verbleeken. Wee hem, die de herinnering wil of moet ontvluchten. Ja, de oudejaarsavond is ons dierbaar, blijve ons dierbaar. In onze luchtstreek met hare vier jaarge tijden, met hare lange avonden op het einde des jaars, met haar weinig licht en veel donkerte wordt deze avond dan ook gewaar deerd als weinige. Het is ce gezelligste avond des jaars, de avond bij uitstek geheiligd in den huiselijken kring. Dan vindt men de familie vereend om den huiselijken haard. Indien eenigszins mogelijk, is men dan bijeen in het ouderlijke huis, dat ons lief bleef al de jaren, dat we het verlieten. Zij, die verre zijn, ze worden niet vergeten en die voor altoos henen gingen, hun wordt een traan gewijd. Wat ook scheiding brengen mocht, de oudejaarsavond heeft vaak weer vereeniging en harmonie gebracht. De ernst van het einde, dien ieder mensch toch gevoelt, hij bracht ook ernst en echte menschelijkheid in de harten. Wie opging ter kerke, hij voelde de wijding reeds, voordat hij daar was, en wellicht heeft de voorganger nimmer gemakkelijker stonde gehad, op het gevoel zijner hoorders te werken dan dien avond. Ernstig stemt die avond. Snel, ongelooflijk snel vloog het jaar voorbij, maar ontzaglijk veel bergt het in zijn' schoot. Ieder voor zich, vereenigd onder zijn ver wanten, herdenkt den voorspoed of tegenspoed in zijne zaken, de rampen, die zijne familie of vrienden troffen, de vreugden, hem en de zijnen geschonken. Hij heeft een woord van troost voor hen, die 'leden, toont medegevoel met hen, die geluk hadden en die troostwoorden of dat medegevoel, ze geworden hem ook van de anderen, die vol belangstelling zijn, in wat hij ondervond. Ook dit jaar gingen velen daarheen, vanwaar niemand wederkeert, aanzienlijken en geringen, ouden en jongen, grijsaards en kinderen want het memento mori klinkt waarschuwend zonder uitzondering tot ieder. Maar ook vreugde en geluk werd menigeen in den afgeloopen tijdkring deelachtig. Zoo ging het steeds. Zoo zal het wel blijven gaan. Dat is het leven. Ook wij willen als vorige jaren op het einde den blik achterwaarts slaan en in een kort bestek samenvatten, wat in algemeenen zin dit welhaast vervlogen jaar ons bracht. En dan zij het aanstonds gezegd, dat 1912 behoort tot de geteekeude, tot die jaren, die niet licht vergeten kunnen worden. Ook zijn voorganger was zoo'n jaar. Maar was dat er een van zonneschijn en warmte, van onnatuurlijk lange droogte, het jaar, dat we nu haast afsluiten, hef heeft naam ge maakt in omgekeerden zin. Het jaar 1912, zal bij wie het met bewust zijn doorleefden, tot hun dood in herinnering blijven als het regenjaar. Een natte koude zomer, een vochtige, kille herfst en een donker somber begin van het wintergetij de, dat zijn de kenmerken van dezen jaarkring voor ons land en de landen, daar omheen gelegen. Zij, die hunne werk zaamheden buiten hadden, zullen niet licht de overvloedige regens, de slijkerige wegen, de doorloopen velden en overstroomde weilanden vergeten. Letten wij op de groote gebeurtenissen in de wereld, die door felegraat en dagblad voor ieder gemeengoed worden, dan weten wij, dat ook thans verschillende rampen door onweders, stormen, overstroomingen, vul kanische uitbarstingen, ontploffingen in mijnen veroorzaakt, velen ontijdig uit het leven riepen en hunne nabestaanden in rouw en armoede dompelden. Zoo menigvuldig lezen wij van groote rampen, dat ze niet meer vermogen een sterken indruk op ons te maken, tenzij ze in onze nabijheid plaats grijpen. De ondergang van de Titanic evenwel, waarbij in korten tijd zoo ontzaglijk veel menschenlevens verloren gingen, verwekte in de geheele wereld eene hevige ontroering. Op wetenschappelijk gebied hebben wij eene ontdekking te boeken, die alom tot bewonde ring dwong van de energie door de ontdekkers ondanks de grootste hinderpalen betoond de ontdekking n. 1. van de Zuidpool door Amundsen. Personen gaan heen, anderen komen in hunne plaats. Oude regeeringsvormen ver dwijnen, nieuwe komen op. In China zelfs verdween het eeuwenoude keizerschap, het werd eene republiek, al zijn de oude en verkeerde toestanden daarmede niet tegelijkertijd veranderd. Portugal en Perzië doorleefden weder een onrustig jaar, een jaar van woelingen en op standen. De Keizer van Japan, eene beteekenisvolle figuur in de geschiedenis, stierf en thans is zijn opvolger aan de regeering. Klonk een vorig jaar het »Vrede op aarde« ons met Kerstdag schril in de ooren, waar Italië en Turkije elkander beoorloogden, aan dezen op het laatst mat ge voerden strijd is gelukkig een eind gekomen. De vrede van Lausanne heeft het menschenmoorden van deze twee landen doen ophouden. Maar schriller nog dan toen klonken ons de tot vredestemmende Kerstmisklanken thans in de ooren. De verschrikkelijke Balkanoorlog met zijne talrijke barbaarschheden heeft honderdduizenden op het oorlogsveld geofferd. Wat al lijden en verwoesting is er door dien menschen- geesel gebrachtDat zoo iets in onzen tijd nog kan plaats hebben, dat stemt somber, dat brengt de vredesvrienden bijna tot wanhoop. Gelukkig zijn de vredesonderhandelingen begonnen. Zullen ze slagen Of zal bij de voltooiing van het Vredes paleis in Den Haag Europa in vuur en vlam staan Bij de uitreiking der Nobelprijzen werd die voor den vrede dit jaar dan ook niet toegekend. Brenge het nieuwe jaar hier nieuwe hoop en nieuw vertrouwen Frankrijk heeft thans ook met Spanje een tractaat betreffende Marokko gesloten en een protectoraat over dat rijk ingesteld. Het schijnt, dat hieruit gelukkig geene verwikkelingen meer te vreezen zijn, die den Europeeschen vrede in gevaar kunnen brengen. Dat het broeit op economisch gebied, be wees Engeland, waar eene groote mijnwerkers staking en later eene staking der dokwerkers het zakenleven een tijdlang ernstig belem merden. Vooral de laatste bracht aan het land in korten tijd aanmerkelijke schade. Deze reusachtige stakingen zijn door be middeling van regeeringswege bijgelegd. „Een* als de weeën der aarde gestild zijn, Eens, als het koren der liefde is gerijpt, Dan zal geen wetenschap moordstelsels leeren, Dan staaft geen eerzucht haar droomen door staal, Dan zal beschaving in waarheid regeeren, Dan wordt haar arbeid het godsideaal." In Amerika zegevierde bij de voorloopige presidentsverkiezing ditmaal de democratische candidaat Woodrow Wilson, wat in de politiek van dit rijk wel eenige verandering zal geven. Wat ons land betreft, maken wij melding van het bezoek der Koningin aan Parijs, die daar met groote geestdrift ontvangen werd.. Bij de vreedzame wedstrijden der volkeren bij de Olympische spelen, die dit jaar te Stockholm werden gehouden, maakte in sommige ous land een goed figuur. In het bijzonder mogen aangestipt worden het Internationaal Congres voor zedelijke op voeding in Den Haag, in welks waardeering onze Regeering niet bijzonder gelukkig was. Ook het Taalcongres te Antwerpen ge houden was voor onze stambelangen van groote beteekenis. De val van de Bakkerswet was eene on verwachte gebeurtenis op politiek gebied, op welk gebied meer verrassingen voor ons land te boeken zijn. De uitkomsten in verschillende takken van bestaan lijken niet onbevredigend, waarvan ook een ruim vloeien der geldmiddelen getuigt. Algemeen doet in stad en lande zich even wel nog de duurte der levensmiddelen gevoelen. Eene merkwaardig verschijnsel was de zonsverduistering, die in het deel van Europa, waarin ons land ligt, overal goed waarneem baar was. De luchtvaart gaat voort zich te ontwikkelen, al bewijzen de vele slachtoffers nog hare onvolkomenheid. Niet alleen in ons land, maar zelfs in onze omgeving heeft ieder ge legenheid gehad zelf vliegdemonstratie's bij te wonen. Velen hebben dan ook Overslag en Sas van Gent met dat doel bezocht. Wat onze plaats betreft, het eerst komt wel ieder in het geheugen de economische strijd hier gestreden. De bootwerkersstaking van dit jaar zal niet licht vergeten worden. De oplossing heeft geene bevrediging gebracht en de gevolgen zijn nog zichtbaar en voelbaar. Jammer, dat deze staking naast het vallen van slachtoffers ook het optreden van politie en justitie in haar gevolg had. Ter Neuzen en Axel ontvingen beiden een' nieuwen burgervader. Een belangrijk evenement voor onze stad en onze streek is de st'ichting der H. B. S die tot bitteren partijstrijd aanleiding gaf, waarvan we in de toekomst evenwel matiging en meer gevoel van waardeering wachten. Ook had plaats de gedeeltelijke demping der Geraeentehaven, die bij belanghebbenden geene onverdeelde instemming vond, maar door den geheelen Raad wenschelijk werd geacht. Ingesteld werd de Raad van Advies voor de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij en de zetel gevestigd te Ter Neuzen. De Cocesovens te Sluiskil beloven eene grootsche inrichting te worden, die hare vol tooiing reeds nadert en hare eigenlijke werk zaamheid binnen niet te langen tijd zal aan vangen. Nog altijd bezit Ter Neuzen zijne havens niet, al is de oplossing een flinken stap nadergekomen. Ook met het bouwen van een gerechtsge bouw is men nog niet begonnen. Erger is, dat geen kantonrechter op het oogenblik zijn zetel heeft in deze grootste plaats van Zeeuwsch- Vlaanderen. Er blijft dus nog heel wat te wenschen voor de toekomst. En thans zijn we aan het einde. Een nieuw jaar breekt aan. Nieuwe hoop be moedigt ons, nieuwe geestkracht sterkt ons. Heil en zegen zij u toegewenscht, lezer en lezeres. Geluk en voorspoed wenschen wij u en de uwen, in uwe zaken, in uw huisgezin. Voorspoed en ontwikkeling voor onze stad, voor onze streek, voor ons land. Groote gebeurtenissen staan in 1913 voor de deur. Met warme eensgezindheid zullen, hopen wij, allerwegen de onafhankelijkheids- feesten gevierd worden. Krachtig zal ook de politieke strijd zijn. Lezer en lezeres, wij meenen te mogen ver trouwen op uwen steun en uwe waardeering ook in het komende jaar. Wij wenschen als tot heden op te komen voor de beginselen, waaraan we getrouw blijven, die ons dierbaar zijn, die het nok u zijn. Wij zullen voortgaan die te verdedigen en te propageeren met kracht zonder felheid, met open vizier, met eerlijke wapenen. Daartoe vragen wij opnieuw uw steun, uwe medewerking. De wijze, waarop wij gewerkt hebben tot heden, geeft ons recht tot die vraag. Dat niemand achterblijve in de dagen, die komen. En hiermede gaan we vol moed en ver trouwen het nieuwe jaar tegemoet. Heil en zegen aan allen TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften 27 Dec. Eduardus Livinus Van Gremberghen oud 24j., j.m. en Jacoba Verschelling, oud 28 j., jd. Geboorten 22 Dec Esther Elisabeth d. van Johannes Frangois Stoffijn en Maria Janna Lefjs. 23 Dec. Jacobus Francois z van Daniel de Kubber en Elisabeth de Feijter. 25 Dec Elisabeth Helena d van Jacobus de Rijke en Johanna Margaretha Herrebout. Overlijden. 23 Dec. Cornelis Johannes Dhont, oud 70 jechtg. van Catrina Jacoba Konings. Cor nelia Koster, oud 2 m., d. van Jan en Tanneke Esther Pladdet. 24 Dec. Adriana Lucresia Gue- quierre, oud 18 j., d. van Daniel Jacob (overlen Hendrina Rijnberg. 25 Dec. Dominica Temmerman, oud 81 j., wed. van Antbonius van Hecke. 26 Dec. Johannes Geerard Vereist, oud 56 j., echtg. van Paulina van Aalst. 26 Dec Catbarina Hooglander, oud 73 j., echtg van Andries Bliek. 28 Dec. Marina Johanna ten Hoeven, oud 14 md. van Jan en Adriana Johanna de Smidt. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is benoemd tot vasten timmer man aan de gemeente, C. Leunis Jacz.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 1