UIT ONZE OMGEVING. Dat is goedgekeurd terugontvangen het raadsbesluit d d 8 October 1912 tot wijziging begrooting 1912. Stukken c, d, e en f worden aangenomen voor kennisgeving. g. Een adres van Anth. van Fraeijenhove en zijne echtgenoote, tapper, wonende te Keukenhoek, waarin hij verzoekt teruggave groot gedeelte vergunningsrecht, zulks in verband met de vaststelling der bepaling tot sluiting op Zondagen van 9 11 en 24 uur. De Voorz. deelt mede dat B. en W. voor stellen te besluiten het adres voor kennisgeving aan te nemen, daar in de eerste plaats de tijd van reclame tegen aanslag vergunningsrecht is verstreken, en al ware dit niet het geval, het vergunningsrecht in ieder geval niet minder mag zijn dan 25.wat Anth. v. Fraeyenhove slechts betaalt. Dhr. de Jonge stelt voor het verzoek in stemming te brengen, de herbergen weder te vergunnen open te zijn evenals voor de wijziging der verordening er op wijzende dat niemand ooit last heeft gehad van de opening der herbergen in deze gemeente op Zondagen. Terwijl een ieder toch voor zichzelf moet weten, of hij op Zondag onder kerktijd een café wil bezoeken ja dan neen. Is daar zonde in, dan zal hij zich zelf hebben te verantwoorden. Dhr. Scheele geeft te kennen er veel voor te gevoelen dat aan Fraeyenhove een gedeelte vergunningsrecht werd feruggegeven en even zoo aan alle vergunninghouders want het is toch een feit dat ze van de inwerkingtreding der verordening 865 dagen per jaar mochten tappen en nu maar 313 dagen. Nadat de Voorz. nog heeft medegedeeld dat inwilliging van het verzoek in strijd zou zijn met de Drankwet, en intrekking der ver ordening bij dit adres niet is gevraagd trekt dhr. de Jonge zijn voorstel in en wordt z. h. s. besloten dit adres aan te nemen voor kennisgeving. h. Een adres van den Ned. Bond van koffiehuis-, sociëteit-, restauranthouders en slijters »Vergunning« te Amsterdam, waarin zij intrekking verzoekt der gewijzigde politie verordening, er op wijzende dat des Zondags voor elf uur 's morgens vele personen voor de deuren der koffiehuizen staan te wachten en door kloppen en slaan op de deuren dier inrichtingen, alsmede door andere luidruchtig heid, de Zondagsrust wordt verstoord en dat de verordening gemakkelijk over treden kan worden door vergunninghouders die meer dan èèn uur buiten de kom der ge meente woonachtig zijn. Dhr. De Jonge blijft ten opzichte van dit adres bij hetgeen door hem is gesproken bij het vorige adres en stelt stemming voor. Bij de hierop gehouden stemming wordt met 8 tegen 1 stem, die van dhr. de Jonge, dit adres voor kennisgeving aangenomen. i. Een adres van de Ned. vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, waarin wordt verzocht opneming bepaling voortaan in de bestekken, dat het verboden is onder het werk alcoholhoudenden drank te gebruiken. Besloten wordt dit adres ter zijde te leggen, als zijnde dit op ongezegeld papier gesteld. De Voorz. deelt nog mede dat, mocht de Raad het later bij eventueel uit te voeren werken, gewensebt achten een soortgelijke be paling op te nemen dan kan dit immers altijd geschieden. j. Een missive van Z. E. de Minister van Waterstaat houdende beschikking dat geen bezwaar bestaat om over. te gaan tot vestiging dat niet in den HasgEnen ik zou er niet graag last mee hebben. Gaat n mee, zoover De beide hoofdofficieren verlieten het bureau. De politiowacht kwam in 't geweer toen de kolonel de kazerne verliet, welke officieele be leefdheid de kolonel met een stng handsaluut beantwoordde, tegelp met 'n lachenden sla gersjongen, die voorbpwam, en die die den mand aan den arm, op militaire wijze groette, alsof de bewezen eer hern, straatjongen, gold. II Bjj de eigenaardige opvatting zper taak als compagnie-commandant, en de onaange naamheden die daarvan direct en iudirect 't gevolg waren, vond Kapitein d'Almonde, be halve iu zijne overtuiging en in de aanhan kelijkheid zper lieve vrouw en van enkele vrienden in de burgerwereld, steun bij twee van de drie luitenants zper compagnie, en wel by de beide jongsten. Zij waren beiden opgeleid aan de Konink lijke Militaire Academie, nog vervuld van liet ideaal, hun daar gepredikt door verstan dige leeraren, die het Ménsch-zp bóóger schatten dan weike valsche glorie ook, en waaronder er waren, die van het Leven iets meer hadden gezien dan schoolmuren en huis kamers begrenzen. Zjj dweepten, evenals de onderofficieren en manschappen der crimpanie met hun kranigen van een hulptelefoon kantoor in het hulp- telegraafkantoor alhier. De Voorz. deelt mede dat nader overleg dient te worden gepleegd over de inrichting der cel. k. Eene missive van Ged. Staten waarbij een uittreksel uit het Koninklp besluit d. d. 22 November 1.1. no. 16, houdende goedkeuring der door den Raad bepaalde maximum heffing van 10.000 hoofdelijken omslag wordt toe gezonden, a. v. k. I. Op voorstel van B. en W. wordt hierna de begrooting 1913 in verband met heeren Ged. Staten gevoerde briefwisseling gewijzigd als volgt Ontvangsten Hoofdstuk 1 art. 2 gedeelte van bet ver-» moedelijk batig slot der rékemug 1912/ 153.07. Hoofdstuk III afd 1 art 1. Brug-, kaai-, haven-, kraan- en sluisgelden gebracht op ƒ2575 uus verhoogd met 75. Uitgaven Hoofdstuk II afd. 1 art 4. Jaarwedde van den Ontvanger gebracht op 625 dus verhoogd met f 75. Hoofdstuk VII, afd. 3, art. 13. Teruggaaf van te veel genoten Rijksbijdrage uit te trekken op 153,07. Totaal ontvangsten en uitgaven worden door deze wijziging dus gebracht op 28521,75®. V. Tot een totaal bedrag van 328,30 wordt hierna af en overgeschreven op de volgende posten. Afschrijving Hoofdstuk 5, afd. 2, art. 6. Onderhoud van fonteinen, wandelplaatsen, be plantingen, enz. 70,— Hoofdstuk 7, afd. 3, art. 1. Jaar wedde der onderwijzers pensioens bijdragen 218,30 Hoofdstuk 9, art. 2. Kamer van Arbeid 40, 328,30 Overschrijving Hoofdstuk 4 afd. 2 art. 2. Aanschaffingen onderhoud van brandbluschmiddelen 228.35, Hoofdst. 5, afd. 2, art. 3. Onderhoud wegen en voetpaden 5,51. Hoofdst. 5, afd. 2, art. 4. Onderhoud van haven en kanaalwerken 48.38. Hoofdst. 9, art. 1. Premien voor en andere kosten van markten 16.06. Hoofdst. 13, art. 1. Pensioenen en lijfrenten 30.Totaal 328.30, terwijl over 20 wordt beschikt uit den post onvoorziene uitgaven ten einde te kunnen bètaleu de toegekende vergoeding aan J. Cornelisse in de verhuiskosten. VI. Alsnu wordt overgegaan tot de be noeming van vier leden der commissie tot wering van schoolverzuim, wegens periodieke aftreding der heeren P. C. de Moor, E. J. de Klerk, A. Hoste en J. P. Geelhoedt. Met de aftredende worden door B. en W. aanbevolen dhrn J. Koster, G. J. Maas, G. de Visser en C. A. van Vesseru. Bij de hierop gevolgde stemming werden uitgebracht op dhrn P. C. de Moor, E. J. de Klerk, J. P. Geelhoedt ieder 9 stemmen, op A. Hoste 5 en op J. Kosler 3 stemmen. Gekozen zijn dus de aftredende heeren. 7. Bij de hierop gehouden omvraag vraagt de heer De Jonge of rondom de gemeentepomp nog een keibestrating zal worden aangebracht, wijst de heer Faas op den slechten water afvoer op de Reuzenhoek en de heer Wisse op het lang te drogen hangen der slangen, en vraagt a. of het tij et gewenscht ware die voortaan Kapitein. Zijn altijd éénder humeur, zyn vriendeRjk ernstig gelaat, zjju correct-gekleed gaan, zjjn rechte gestalte, zjjn forsche mooie stem, die van een exercitie-commando een soort van muziek maakte, dat alles stak zóó af bij wat de andere captains globe-trotters in doorsnee te zien gaven, dat er een soort van vereering voor hem was ontstaan. Iets gehéél anders en toch iets in wezen geljjk aan net „vlammen" van bakvischjes voor een geliefde leerares. Met een enkele vraag, een vingerwijzing, een half uitgesproken weusch kreeg d'Almonde van zjjn troepje gedaan wat anderen niet ge daan kregen met dwingende bevelen en toor nig gebrul. Zóó giug het bij de soldaten en by het kader; zoo ging het óók by de tweede luite nants, die evenals d'Almonde zelf, als leer aren en leiders der anderen waren opgetreden in hun vrijen tijd De jongste van ben was een hartstochte lijk schaker, en leerde liefst aan anderen net schakeu. Zyn schoonste dag was die toen een der korporaals, een boerenjongen, hem schaakmat had gezet. De andere tweede luitenant gaf les in 't Engelsch, waariu hij bijzonder goed thuis was doordien zjjue moeder een Engelsche was. En op marseh naar een of ander oefeuingsterrein, als er „Rust was gecommaedeerd, znodat op een rond hout te hangen in plaats van op een vierkant b. of nog geen voorstel van B. en W. is te wachten van een eventueele wijziging der politie-verordening, teneinde strafbaar te stellen het vooral op Zaterdag en Zondag in deze gemeente door jongens te maken lawaai. De Voorz. deelt mede dat wat de vraag van den heer De Jonge betreft, de gemeente architect zal worden geraadpleegddat naar den slechten waterafvoer, waarop de heer Faas wijst, een onderzoek zal worden ingesteld en dat met de bemerking van den heer Wisse, wat betreft het te drogen hangen der slangen, rekening zal worden gehouden, en wat diens vraag betreft over eene eventueele wijziging der politie-verordening, #eeii strafbepaling in de politie-verordening voor komt en dat hij den gemeente-veldwachter aangpzegd heeft bij constateerjng van het door den heer Wisse bedoelde, proces-verbaal op te maken. Naar aanleiding van eene bespreking over den schouw van de voetpaden en den minder gunstigen toestand waarin deze alle verkeeren, wordt besloten van gemeentewege cintels ter strooiïng beschikbaar te stellen aan de onder houdsplichtigen. Niets meer behandelen en niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorz. de vergadering. Gisteren werd alhier door Burg. en Weth. aanbesteed het schoonhouden en ver warmen gedurende 1913, van de openbare scholen. Ingeschreven werd als volgtSchool A. Door J. A. Adriaansen, voor schoonhouden 88,—, verwarming 417® en ƒ4,98. Door J. L. van de Velde voor schoonhouden ƒ90, verwarming 4,en 5, School B. D'oor P. de Mul voor schoon houden 100,verwarming 4,45 en ƒ5, School C. Door P. de Mul, voor schoon houden 100,voor verwarming 4,25 en 5, School D. Door M. J. Adriaansen, voor schoonhouden 90,voor verwarming 4,25 en 6,50, voor verlichting 2,50. Verlichting en verwarmen berekend naar 100 branduren. Voor de levering van schoolkolen, anthracigt en cokes was ingeschreven door Gebrs. Hamer- linck voor respectievelijk 14,f 20, en 671/a cent, door F. van de Ree voor 13,90, 20,90 en 70 cent, door J. van Rompu voor 14,—, f 19,50, 18,50 en 68 cent. Voor school A werd de levering aangehouden, school B en O gegund aan P. de Mul en voor school D aan D. Scheele. De levering van kolen werd gegund aan J. van Rompu. Met het oog op den grooten toevloed van poststukken by de jaarwisseling wordt het publiek vei zocht voor het binnenland bestemde brieven, briefkaarten, visttekaartjes en circulai- ras, welke men uij voorkeur op 1 Januari wenscht te d:>en bestellen, te vooizien van twee elkaar schuin snijdende strepen, lostrokken over tie geheele adres zijde, en die stukken reeds p 26, 27 ot 28 December ter post te bezorgen. Zij kunnen dan tijdig voor de bestelling woiden gereedgemaakt, Olijven tot 1 Januan op de kantoren van bestemming bewaard en worden zooveel mogelijk op dieo dag ui de bestellingen opgenomen. er vrjjheid was om te praten, te zingen, 't. geweer te dragen naar verkiezing en de sabel op te steken, voegde bij zich naast zijn bes ten leerling en begon een gesprek in 't Eugelscb, waarvan de boerenmilicieus in de buurt enkele klanken opvingen om ze met lachende, open monden, van „rot" tot „rot" over te geven. De oudste luitenant echter, Coolbaart, vond maar weinig behagen in de nieuwigheden van d' Almondo. H(j was eerste luitenant, en stond vry bovenaan op de ranglijst voor kapitein, welke rang wel zyn baton de marécltal zou wezen, wst by voor zich ook wel wist om andere redenen, dan waarom zijne collega 's meenden het te weten. De sold ten noemden hem „Grokje" en die naam typeerde hem. Waar alles weten, alles begrijpen is, en alles begrijpen alles vergeven, kon men het hem niet kwalijk nemen, dat by min of meer alcoholist was geworden, onvatbaar voor boogere gevoelens, looper-langs-'t-Rjntjp, tion- pier-met-sterretjes-op-z'n-kraag, vertegenwoor diger van 'n vrijwel uitgestorven ras. Een goedige kerel overigens, die weinig zei, en die ondauks zjjn continneelen roes, een drage lijk militair figunr maakte by den troep door zijn martiaal uiterlijk. (Wordt vervolgd). Om in het binnenlandsch verkeer voor 1 cent te kunnen worden verzonden mag 'op prent kaarten behalve bet adres, niet anders worden geschreven dan den naam, de woonplaats en het beroep van den afzender en de dag der afzending. Op visitekaartjes mag alleen door enkele letters de reden van de toezending worden aangeduid als m. g., p. f. en dergelijke. De collecte voor de nieuwjaarsbedee- ling alhier, die dit jaar in plaats van met lijsten met eeu gesloten bus werd gehouden, heeft opgebracht een bedrag van f 366, - Axel, 17 Dec. De gemeenteraad hield heden een openbare vergadering waarin alle leden aanwezig waren. Overgelegd werd het proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger in kas was 3048,47®. V an het Alg. Burg. Armbestuur was de mededeeling ontvangen, dat tot voorzitter bij dit college was herbenoemd de heer J. J. de Feijter Kz. Voor kennisgeving werd aangenomen een dankbetuiging voor aan hem verleende grati ficatie van J. Cornelisse. Afgewezen werd een verzoek van K. J. van Drongelen om aan hem gemeentegrond in ruil of koop af te staan. Op verzoek wordt eervol ontslag verleend als lid van de commissie van schoolverzuim, als hoofd der openbare school en als hoofd en onderwijzer van het herhalingsonderwijs, aan den heer C. Hagers. Gratificatiën worden toegekend aan de marechaussee, te weten aan den wachtmeester f 25, den brigadier 20 en aan 3 man schappen ieder 15. Dhr. M. J. van Vessem, die de administra tie van de gasfabriek in 1912 heeft verricht, ontving daarvoor een gratificatie van ƒ100. B. en W. stellen voor genoemde heer te be noemen tot boekhouder op een jaarwedde van 150,— waartoe besloten werd. Een voorstel van B. en W. om de privaten in de wijk Oudestad op te ruimen werd aangenomen. Mede werd een voorstel van B. en W. aangenomen om het vervoer van haardasch en straatvuil, alsmede de afval van de#gas- fabriek op te dragen aan Chr. Ollebek. De Voorz. deelde mede, dat thans 272 aansluitingen voor gas zijn aangebracht, waar onder 104 met muntgasmeter. Bij de rondvraag vestigt de heer Dielemau de aandacht op het viaduct aan Schapenbout, waarvan de afrastering onvoldoende is en daardoor gevaar kan op leveren. De Voorz. zegt toe, die zaak door den gemeente-opzichter te doen onderzoeken. Ouder dame*. 'Ie Heikant (gem. St. Jan Steen) kregen Za terdag 14 Dec. twee buurvrouwen twist. De eene, vrouw Breyart, wapende zich met eeu stuk hout, de andere, vrouw Poppe gebruikte als wapen een broodmes. Beide takelden el kander geweldig toe. De eene buurvrouw sneed de andere den neus geheel af. Voor beide vrouwen was geneeskundige hulp noodig. De poMtie heeft de zaak in banden. Stormramp. De storm, die de laatste dagen van de vorige week woedde, heeft het vermoeden, dat zeerampen niet konden uitblijven bij zoo'n noodweer, reeds bevestigd. Zaterdag kwam de Duitsche zeesleepboot >Akbatana< uit zee op de ree van VlissingeD, zonder den lichter »Minnie«, die zij aldaar ter reede op sleeptouw had genomen. De kapitein, Zondagmorgen aan wal ge komen, beweert niet te weten waar hij den lichter verloren is tijdens zwaren storm. De »Midd. Ct.« deelt mede Tegelijkertijd kwam te Vlissingen het bericht dat het Belgische vuurschip Westbinder* gezonken was en werden deze feiten met elkaar m verband gebracht. Men vermoedt n.l. dat ot het stoomschip Akbatana met den lichter op sleeptouw óf de losgeslagen lichter alleen op het vuurschip gedreven is. Aangezien door binnengekomen stoomschepen het vuurschip noch een lichter is gezien, vermoedt raeu dat beide zijn verongelukt in den duisteren stormnacht. In dat geval zouden 16 menschenlevens te betreuren zijn, n.l. 5 van de Minnie en 11 van de Westhinder, waaionder van de Minnie 2 Vlissingers en van de Westhinder waarschijnlijk 3 zich bevinden. Bevestiging van een en ander was tot Zondagmiddag 3 uur niet te bekomen, daar alle betrokkenen geen bijzonderheden mededeelden. De sleepboot ^President Lud wig* vertrok naar zee om te trachten iets naders te weten te komen. Het spreekt vanzelf dat de familieleden van de opvarenden in grooten angst verkeerden. Maandagmiddag te 3 ure, kwam uit zee een Duitsche stoomboot waarvan de loods rapporteerde, op de hoogte van Thornton Ridge te hebben gepasseerd een lichter, die zware averij aan den voorsteven had. Het O O 7 n n

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 2