Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Vergaloppeerd. Opmeripii Kapitein d'Almonde. pc afreljcning. No. 2329. Woensdag 18 December 1912. 23e jaargang FEUILLETON. Gemeenteraad van Zaamslag. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden 7 6 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 96 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere No IS ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 cent: elke regel meer 10 cent. Bü abonnement aanmerkelijk ver minderd tariet. Grootere letters naar nlaatsi ui rate Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. In ons nummer van 11 December 1.1. wezen wij er op, hoe we geene enkele reden, ook na ernstige nalezing hadden kunnen vinden, om het stukje »Het jubeljaar*, onderteekend De V. te weigeren. We verbaasden ons dan ook over de ge raaktheid van Luctor et Emergo, die anders toch voor geen klein geruchtje vervaard blijkt. Wij dachten, dat misschien het blad aan plaatselijke toestanden dacht en wezen op de algemeene strekking van het artikel. We konden ons bij geene mogelijkheid den oproep tot het zich verklaren van de Ter Neuzensche vrijzinnigen naar aanleiding van het aangevochten artikel verklaren. Het blijkt, dat Luctor et Emergo zich in zijn toorn vergaloppeerd had, wat het nummer van Vrijdagavond ons leert. Onze korte, redactioneele opheldering heeft hèt blad tevreden gesteld, zoodat de oproep aan de Ter Neuzensche vrijzinnigen verder achterwege blijft. Zullen wij nu vallen over het opschrift »Bakzeil gehaald* of over uitdrukkingen als »schandelijk stukje*, »blinde partijdrift* Och neen, dat doen we niet. We begrijpen, dat een aftocht eenigszins gedekt moet worden. Ook over onze lezers in Groningerland willen wij niet spreken. Daar is iets lach wekkends, bijna iets geestigs in. We verheugen ons van harte, dat onze perszuster ons artikel als eene welkome reddingsplank heeft aangegrepen. In de Volkswil van 14 Dec. komt een ingezonden stuk voor van een Chr.-hist. abonné te T. Het stuk is getiteld.Men moet maar durven*, en levert een critiek (wij voegen erbij een juiste critiek) op de rede »De Politiek der Vrijheid* door Ds. R. v. d. Kamp te Axel gehouden. Deze had gewezen op ontrouw van de Christelijk-Historischen. Hij had gezegd, dat zij (de anti-rev.) hun werk, hun organen, hun kiezers en hun geld gaven en dat aile baantjes voor de Chr.-tlist. zijn. Zij (de anti-rev.) Oorspronkelijke Schets uit het militaire huis houden ven jaren geleden. Dook PERIO. 2) Dat is met recht de vuile wasch buiten de familie breogen, merkte Priamveld op, maar 't artikel is onderteekend Mitrailleur. Dat is d'Almonde! zei de kolonel, een kapitein van 't leger* moest zich schamen zulke taal te voeren d'Almonde zei Priem veld. 'tls waar dat het ongeveer zyn denkbeelden zijn, maar dit bewjjst nog niet, dat hjj de schrijver is van dat stnk. 't Moest er nog bijkomen dat-i er zjjn naam onder zetteriep de kolonel uit die krant werd me gisteren toegezonden, me neer, in een envelop van 't ministerieDe een of de ander daar schijnt dus ook al te vermoeden dat hy de schrijver is. Wat moet ik nu doen Was er geen brief bjj Geen naam van afzender op 't couvert? vroeg Priemveld. Niets! Maar 't kwam uit Den Haag. Me dunkt, kolonel, dat u er dan niets mee te makeu hebt mochten geene slippendragers zijn. Dan liever geene coalitie. De chr.-hist. abonné wijst er cp, hoe hier in Zeeuwsch-Vlaanderen, de chr.-hist. er juist huiten vallen bij burgemeestersbenoemingen, als leden der Staten, ja dat zelfs voor eene verkiezing als gemeenteraadslid in een onzer groote gemeenten de groote massa der anti revolutionairen met of zonder hare leiders ontrouw werd. Wij denken dat èn Ds. Van der Kamp è'n zijne vrienden in Z.-Vlaanderen wel niet zullen trachten voor deze omgeving de be wijzen te leveren, van wat Z.Ed. beweerde. Het zou hun onmogelijk zijn. De Chr.- Hist. abonné is o. i. in zijne critiek alleszins gelukkig. Als teeken des tijds vinden wij het een opmerkelijk stuk. Een onzer groote gemeenten zal, gelooven wij, onze goede plaats wel zijn. Niemand zal ontkennen, dat de algemeene beschouwingen bij de begrooting dit jaar van groot belang zijn. Met September ging het laatste jaar in van deze vierjarige periode. Al kan nog belangrijk werk voor de Juni- verkiezingen van 1913 worden afgedaau, de balans van dit ministerie kan reeds veilig worden opgemaakt. En dan kan worden gezegd, dat de oogst van deze regeering, die reeds een tijdlang zittende was, voordat de stembus van 1909 sprak, al zeer schraal is. Rink, Roodhuijzen (vooral deze in zijne zeer belangrijke en tegelijk geestige rede), Beaufort, Schaper enz. zij hebben het onvoldoende aan getoond en op de gebreken, die deze regeering zoo ruimschoots aankleven, gewezen. Men voelt zoo, dat het spreken over een faillieten boedel waarlijk geen te sterk beeld was. Men voélt zoo, wat Roodhuijzen zeide, dat we wel een aantal ministers hadden, maar geen ministerie. De man achter de schermen (dr. Kuyper) werd niet vergeten. Dat de regeering, in plaats van te leiden, geleid werd, viel niet te ontkennen. Op de toenemende onverdraagzaamhe.d werd E^n of ander lage vijand van 'm De kolonel zweeg een ongenblik en zeide toen Als u hem eensvriendschappelijk den raad zou willen geven niet in kran ten te schijven, en en zich een beetje te matigen in d9 liefdoener ij tegen den troep Die cursussen in vreemde talen aan de onderofficieren en korporaals Daar doen al soldaten aan mee óók zei Priemveld. Zoo H(j maakt er een schooltje van En dan die lessen in boekhouden Die geeft z'n vrind Hermsen tegenwoor dig, die leeraar is aan de H. B S. Ook zoo'n rooie Dat weet ik niet. Ach, al die ouderwijsmenschen zjjn tegenwoordig van 't rooie houdje gebeten En landbouwonderwijs daar is óók al een cursns in, niet? Bü den landbouwleeraar Zaterdagsavonds. En laatst zyn malle vraag om uit 't cantinefonds voor al de drie bataljoos een tooneelvoorstelling te betalen Heeft hy u daar niet meer over gesproken Neen, kolonel, maar u weet dat ook ik daar wel voor was. 't Zou zoo heel veel niet gekost hebben, want de beste plaatsen zou den door de officieren en de burgerij zijn genomen en er is hier nooit iets ernstigs te geuieteu. gewezen. Het stuk uit de Oosterhoutsche Oourant werd aangehaald, waarin stond, dat uien onder eene liberale regeering rijks-bor- deelen zou krijgen, en waarin mannen van links met eene eervolle reputatie, als vlegels werden aangeduid. Deze aanhaling wekte een glimlach bij Minister Heemskerk, omdat hij liet zoo gek vond. Is het niet treurig Erg krachtig was de verdediging rechts niet. Iemand als Middelberg sprak over gebrek aan tijdrekenkunde bij deze regeering, een ander moest toegeven, dat de regeering met hare wetsontwerpen wel wat laat kwam. Alles nagaande, moet men zeggen, de balans van dit ministerie is in het geheel geene gunstige, en dat onder de gelukkige omstan digheden van een langen regeertijd, eene groote meerderheid en een buitengewoon vloeien der geldmiddelen. De regeeronmacht is duidelijk gebleken. Hoe zal de afrekening zijn Vergadering van Vrijdag 13 December 1912 "s nam. l a ure. Voorzitter dè heer J. de Feijter, burgem. Afwezig met kennisgevingde heeren De Ruijter en De Putter. De Voorz. opent de vergadering, waarna de Secretaris de notulen der vorige vergadering leest, die onveranderd worden goedgekeurd en geteekend. I. De Voorz. deelt hierna mede dat door B. en W. op 10 December 1.1. opname is gedaan van boeken en kas, dat behoorde aan wezig te zijn 1642,47'', welk bedrag aan wezig was. II. Mededeeling wordt hierna gedaan van de navolgende ingekomen stukken a. het in de vorige vergadering aange houden adres van de Centrale Commissie van het Plan 1913 te Middelburg. B. en W. stellen voor thans 10,subsidie te geven. Dhrn. Scheele en De Jonge doen uitkomen wel iets te willen geven, maar zouden verschil willen maken wanneer blijken mocht dat in Zaamslag zelf leest gevierd werd, bovendien zal- alleen de gegoede stand, b. v. eene ten- Er ls toch genoeg amusement voor den troep. Eu —óók comedie, laatst was in Amicitia de zaal stampvol. Maar kolonelIn die draak trad de Prins vau Oranje op in de uniform half van 'n veldwachter en half van een brievenbesteller, en men sprak er van den Ertog van Halva." De kolonel lachte. En dan, ging Priemveld voort: ik deel al zijn ideeën niet, er is wel wat overdrevens in, maar ook veel goeds. Als u eens zag hoeveel gebruik er gemaakt wordt van dat kasje mei hoeken, dat h(j iu de chamhrée heeft laten zetten En er is geen compagnie hjj mijn bataljon, waar zoo weinig gestraft behoeft te worden, misschien wel b(j het heele regiment niet. Dat kan wel overdreven zwakheid zyn bij hemzelf. Neen kolonel In geen twee jaar is er iemand dronken gemeld bjj de eerste compag nie, is niemand van verlof achtergebleven, niemand heeft op wacht iets uitgehaald. Daar kan hij toch geen invloed op hebben Neen, ik moet toegeven dat hij resultaat beeft, al keuren n en ik elk middel niet goed. Wat n betreft geloof ik dat hjj bezig is u in te palmen, merkte de kolonel op. Is dan ook de divissie-commandant in gepalmd, die hem een pluimpje gaf over de netheid van de soldatenkamers toonstelling in Middelburg bezoeken en dus 3/4 der bevolking deeer gemeente daarvan geen gebruik maken. De Voorzitter deelt hierop mede dat hij er voor zou zijn dat in Zaamslag feestgevierd werd, maar meent toch dat het geen bezwaar kan zijn al werd hier feestgevierd de voorge stelde subsidie te verleenen terwijl wat de op merking betreft dat 3/4 der bevolking eene eveutueele tentoonstelling niet zou kunnen be zoeken, dit toch zeer zeker niet het gevolg zal zijn van de minder gunstige finantieele toestand der arbeiders alhier, daar die niet hebben te klagen over weinig inkomsten. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen met 8 tegen 1 stem, die van de heer Scheele. b. Een schrijven van het gemeentebestuur van Hoedekenskerke waarbij verzocht wordt adkaesie te betuigen, aan het door den Raad dier gemeente gerichte adres aan heeren Prov. Staten van Zeeland inzake Provincialen Stoom- bootdienst op de Wester Schelde. De heer Wisse verklaard dat het gewenscht is de gevraagde adhaesie te betuigen want wat is het geval. Om van hier uit naar Holland te gaan moet men een onnoodige reis maken van Vüssingen naar Vlake en is de reis indien de gewenschte dienst er kwam thans veel duurder en langer. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. van meening waren dat de reis, werd de stoom- bootdienst ingesteld, niet zoo vlug zou gaan als nu en ziet bovendien voor Zaamslag niet het nut van de instelling eener dergelijke stoombootdienst in, terwijl werd die dienst in gesteld de reis eerder duurder dan goedkooper zou zijn. Het voorstel van B. en W. hierop in stem ming gebracht om geen adhaesie te betuigen, wordt aangenomen met 7 tegen 2 stemmen die der heeren de Mul en Wisse. c. Eene missive van Ged. Staten houdende toezending goedgekeurd van het suppletoir kohier op de Hondenbelasting, dienst 1912. d. Eene missive van alsvoren houdende toezending goedgekeurd van het suppletoir kohier Hoofd. Omslag dienst 1912. e. Eene' missive van alsvoren houdende toezending van een uittreksel uit het Kon. besluit waarbij de jaarwedde van den Gem. Ontvanger met ingang 1 Januari 1913 is gebracht op 625,—. Hy heeft de muren van die oude ridderzaal, waarin z'n compagnie gelogeerd is, doen ver sieren met werkelijk mooie voorstellingen. Dat is een tweede Mauve, de kerel die dat doet, „lachte de kolonelwie is die kun stenaar eigenlijk Dat is merkwaardig, kolonel. Dieschilder is korporaal Klaasse. die hij het derde batal jon op 't punt stond gedegradeerd te worden. U hebt hem als laatste proef by d'Almonde overgeplaatst, en de man is tegenweordig een voorbeeld voor alle andereu. d'Almonde geneest iedereen op z'n eigen manier, en dien Klaasse heeft i genezen door hem een verfpot en een paar kwasten in handen te geven. Die ser geant Paascbmao past bij hem óók goed op, en daar was het ook bijna mis mee geweest. De kolonel stond op, welk voorbeeld Priem veld volgde. Ja ja, zei de kolonel, terwjjl hjj zyn sabel omgespte en z'n karwats in de hand nam: 't is een vreemde opvatting, en de myne niet. 't Zullen met die nieuwigheden hoe langer hoe minder echte soldaten worden, de jongens I Eu, zich vlak voor Priemveld plaatsende „Dus u is vau meeoing dat ik me met die krant maar héél niet heö te bemoeien Dat is m'n meeuing, kolonel! Nu, spreek d'Almonde eens iu algemeene termen over krantengeschryfMen duld TER NEIMSCH VOLKSBLAD.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 1