Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AANBESTEDING, SCHOOLBEHOEFTEU, Een Sinterklaasgrap Prijsopgaaf Brandstof. 3000 K. G. schaalkolen, 30 H. L. geklopte Cokes en 8000 K.G. gezeefde Anthraciet, Chineczerij Vatt dhr. £oh«tati c a. „£en speciaal belang". GEMEENTERAAD. Kantoor- en Schrijfbehoeften, No. 2325. Woensdag 4 December 1912. 23e jaargang. FEUILLETON. REKENINGEN ten laste der gemeente. ABONNEMENTSPRIJS Ppr 3 maanden 76 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 96 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: 4 Van i tot en met 6 regels 60 oent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters nair plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen by den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. 2) IZKVSC Telef. In tere No 15 De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad, is belegd tegen Donderdag, den 5 December 1912, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 2 December 1912. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Oinsclag 17 Decern- ber a. S. des voormiddags 10 ure, in het openbaar bij inschrijving in 4 afzonder lijke perceelen trachten aan te besteden a. het schoonhouden en ver warmen gedurende 1913 van de openbare school A ft. idem van school B c. idem van school C nit verga derlokaal. d. Idem henevns het verlichten van school D. De voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente-secretarie en in de herberg van BRAKMAN te Sluiskil. Inschrijvingsbiljetten, volgens voorgeschre ven model en op zegel gesteld, kunnen ter gemeente-secretarie in eene verzegelde bus tot het oogenblik der besteding worden ingeleverd. Ter NeuzeD, 2 December 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemesster en Wethouders van TER NEUZEN, zullen op 24 De cember 1912, des voormiddags 10 ure, ten gemeentehuize aldaar A in het openbaar aanbesteden, de levering van voor de openbare lagere scholen, door W. B. Z. ii n r -v- •-■>*» a» i Else komt binoen, dus het gesprek wordt afgebroken. Oomerkbaarziet ze mamaatje aan en ja, 't is haar, alsof de zaken niet slecht staan. Papa zal nog even een luchtje scheppen, en zoodra heeft deze niet de kamer verlaten of ons Elsje neemt haar stoel op en plaatst die zoo dicht mogelijk naast die van moeder, terwijl zij haar vragend aanziet. „Ja, kind, bepaald er over gesproken beb ik niet. Ik heb lang gepeinsd, hoe ik er met papa over beginnen zou. Vanavond schoot mij iets aardigs te binnenf wat ik buiten jou om wenschte te ondernemen". En mevrouw G. vertelt Else van de St. Nicolaas-surprise. EIn vindt het eeoig van ma. Ze beeft alle hoop, dat vadertje Alex nog wel eens als schoonzoon zal aannemen. „Ma, nu heb ik een pracht-surprise voor Papa, laten wij hem Alex sturen als schoon zoon." „Kindje, hoe wou je dat leveren zegt móéder Lcbend. „Alles al overwogen, moesje. Hoort n maar.* voor het schooljaar aanvangende I Mei 1913; "D prijsopgaaf inwachten van ten behoeve der gemeente-administratie te leveren voor liet dienstjaar 1913. De voorwaarden van aanbesteding, opgaven, monsters enz. liggen ter inzage voor belang hebbenden op de gemeente-secretarie, alwaar tevens nadere inlichtingen zijn te verkrijgen. Ter Neuzen, 2 December 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN vragen prijsopgaaf van ongeveer te levereu bij gedeelten, gedurende 1913 ten behoeve van het raadhuis en van de politie wacht. Aanbiedingen worden ingewacht tot en met Maandag 16 December a. s. des namiddags 3 uur. Ter Neuzen, 2 December 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, noodigen de ingezetenen uit, om de vorderingen, welko zij ten laste van de gemeente moohten hebben, zoo spoedig mogelijk in te dienen en daartoe den uitersten termijn niet af te wachten. Ter Neuzen, 2 December 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. We wareD immers van plan vader eenige van zijn lievelinswerken te zeDden Nu wil Alex, als wijlen Hugo de Groot". „^u, meisjelief, je plan is vernuftig, maar Iaat dl'ij er buiten. „Best moeier, alles zal probatum gaan. Er zullen wel wat Jan Dorie's vallen, maar iederen keer als deze beroemde grootheid door vader wordt aangeroepen, druk ik hem een kus op de wangen en u weet wel, dan ver dwijnen de diepste rimpeltjes." Moeder lacht witjes. O, die erfelijke on deugd bad Elsje van niemand vreemds. „Maar kind, zal van Djjck zich daartoe willen leenen „Stel n gerust, bij heeft reeds toegestemd. Hij zij slechts O, dappere van Reigersberg. Een vrouw ie duizend mannen te erg. Gedurende dit gesprek liep overste Grint- ner door de drukste winkelstraten. Hij scheen wèl in gedachten verdiept, want de schitte rende Sint Nicolaa8-uitsfallingen ging lij}, zon der er naar om te zien, voorbij. Zelfs de soos werd gepasseerd. Hij had dan ook een allerakeligst gevoel over zich. Die vrouwlui konden je het vuur zoo na aan de schenen leggen. Wie weet, hoe treurig moedertje zich na haar pleidooi gevoelde. En Jan Dorie, hij was geen barbaar. Hij won van ganscher harte zijne groote eD zijne kleine Els een Zooals men weet, voelt men in lndië de gevaren, die daar dreigen bij een voortduren van het huidig regeeringsbeleid, nog sterker dan in het moederland. De vrijzinnigen in lndië zijn van plan daad werkelijken steun te verleenen bij de verkiezin gen hier te lande, om zoodoende aan het drijven in lndië paal en perk te stellen. Niets op tegen natuurlijk. Nu beweerde de heer Lohman en anderen van de rechterzijde, dat ook sommige Chinee- zen geld gestort hadden. Wanneer het waar is, dat sommige ver mogende en ontwikkelde Chineezen, inwoners van ons lndië ook eene bijdrage hebben ge presenteerd aan de vrijzinnigen in lndië, als dat waar is, herhalen wij, wat ter wereld zou er op tegen wezen, deze bijdrage te accepteeren Zij hebben misschien even goed oogen voor het dreigende gevaar als de Europeanen aldaar. Menigeen heeft zich dan ook verbaasd over de bitse, nijdige uitvallen van den heer Lohman. Toch begrijpen wij de geprikkeldheid van dezen staatsman. Lang heeft hij de oud-liberaleu toegelachen en lonkjes toegeworpen, al ging hij toch steeds met de coalitie mede. Dat is nu uit. De oud-liberalen deden een flinken stap voorwaarts en behooren thans tot de vrijzinnige concentratie. Dit zal grooten invloed gehad hebben op het onbillijke oordeel van den heer Lohman. Ook aan den eerlijken heer De Meester deed de heer Lohman onverdiende verwijten wat de zending betreft, waarop hij echter wij constateeren dat met voldoening bij kalmer temperament teruggekomen is. Wat nu de Chineezerij betreft, men staat waarlijk verstomd, dat men in deze zaak nog met verdachtmakingen van rechts durft aan komen waartoe, dit zij nadrukkelijk gezegd, totaal geen reden is waar een affaire, waarin mej. Westmeijer zoo vaak genoemd is, hare pijnlijke sporen nog steeds doet ge voelen. En wat Chineesche aangelegenheden aan gaat, Ketelaar tracteerde de rechterzijde op eene herinnering, die niet malsch, maar vol komen ad rem was. De heer Roodhuizen, hier ook niet onbe- eebt gezellig St. Nicolaasfeest bezorgen. Al kost het hem een tientje meer, liefde en vrede bovenal Hü salueert. „Als je aan den duivel denkt, zie je zijn staart, Jan Dorie, daar had bij van Dijck haast onderstooven geloopen. Eveu een beetje vuur vragen. Die kerel moet ook niet denkeu, dat hij een tiran is." „Ho, van Dfjck, mag ik even aansteken „Tot uw dienst, overste." „Mooi weertje, hè?" „Prachtig, overste." „Loop je een eindje op „Gaarne, overste." Van Djjck weet niet wat hem overkomt. Doch het gesprek is spoedig gaande. Men spreekt over de vragen van den dag. Een verduiveld ontwikkelde vent, denkt Grintner. Lang geen onaardige prater, „Een gezellige Sint Nicolaasdrukte, hé herneemt Grintner. „Ja, heerlijk gezellig", zegt van Djjck. „Wou je graag verlof ota den avond bij da oude lui door te brengen?" vraagt Grintner. Van Djjck vertelt, dat zjjne moeder zeer sukkelende is, zoodat er thuis uiet veel aan de St. Nicolaasviering gedaan zal worden. Neen, hjj zal maar wachten tot Kerstmis. Eh plotseling als bjj tooverslag ziet Grintner zijne vrijgezGlenkamer voor zich op St. Nico- laasavood. Een enkel pak van huis, dat al kend, was candidaat voor Brielle, dat hij dan ook vertegenwoordigt in de Tweede Kamer. Deze had zich verzet tegen de naturalisatie van een Chinees, waartegen hij gewichtige bezwaren bad. Wat deed nu de anti-ren kiesvereeniging in Den Briel Ze vroeg aan dien rijken Chinèes geld voor baar candidaat om den heer Roodhuizen te kunnen bestrijden. Dat was nu iets, dat niet door den beugel kon. Geen wonder, dat men bij die herrinering van Ketelaar aan de rechterzijde een beden kelijk gezicht trok. Naar aanleiding van het bericht, dat de vrijzinnigen in het district Ommen de can- didatuur-Bichon zullen steunen omdat hij tegen de Tariefwet is, schrijft Het Centrum», dat de liberalen toch zoo verkeerd doen zij laten hunne beginselen in den steek, en maken in plaats daarvan een speciaal belang tot inzet van den strijd. »En dat* vermaant het R.-K. orgaan, ïterwijl mr. Goeman Borgesius nog pas Zaterdag zoo nadrukkelijk waarschuwde tegen hen, die steun willen verleenen aan een can didaat, op grond, dat deze voor een speciaal belang ijvert.» Het is bijna roerend, »Het Centrumaldus de vrijzinnigen te hooren aanmanen, de stem van bun leidei toch niet in den wind te slaan De vrijzinnige concentratie doet reeds wonderen, zelfs aan de overzijde Maar overigens de bestrijding der Tariefwet een speciaal belang, d. w. z. geen algemeen belang, maar het belang van enkelen Hoe is het mogelijk dat men het nog durit beweren. De strijd van al wat vrijzinnig is en van velen van Rechts tegen de Tariefwet, vindt immers juist een zijner gronden daarin, dat dit wetsontwerp ter wille van voordeelen voor enkelen nadeel toebrengt aan allen. Niet de bestrijding van het voorstel, maar integendeel het voorstel zelf i3 dus een speciaal belang, en dat de vrijzinnigen dit bestrijden, is niet in strijd met hunne beginselen, maar vloeit er rechtstreeks uit voort. (Vaderland.) tijd te vroeg of te laat komt. Eu daar zit je, alleeu op je kast. Niemand komt oploopea, natuurlijk niet, 't is immers Sint Nicolaasavond. Wie een tehuis heeft, is thuis. Met een ge- veel van diep heimwee denk je aan je eigen Heimat, zie je de oude, gezellige, heerlijke Sint Nicolaas-avonden voor je en je benijdt de broers en zusters, die zich nog koesteren onder de vleugelen der moeder. Een teer, week gevoel doorstroomt het ru we soldatenhart en alle manhaftigheid is ver dwenen, als hjj, overste Grintner, tot van Dijck, het lnitenantje, zegt„Kom 5 December bjj ons Sint Nicolaas vieren." Jan Dorie, nu bet er uit is, wordt hij weer zich zelf. Maar neen, spijt heeft hij er niet van, hij heeft immers gesproken uit eigen vrjjen wil. En van Dijck Droomt hjj, waakt bil, was het Grintner, overste Grintner, de vader van zijn aangebeden Elsje, die deze ora keltaal sprak? 't Leek hem als iets onwer kelijks, dat hij naast Grintner door de drukste winkelstraten liep. Ea nu die uitnoodiging Maar hij moest spreken en haperend zegt hij „Overste, het verrast mij, hoe kan ik u danken.wat moet ik verder zeggen „Wat je er op zeggen moet? Aannemen anders niet. Jan Dorie, dat is nog al logisch. Je weetbinden doe ik mij tot niets, maar bij ervaring weet ik. hoe verduiveld saai het op een St. Nicolaasavond op je kamer is. Kom

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 1