~~™üït oitse~ömgëvto: BINNENLAND. Rechtszaken. Kerknieuws. Gemengde Berichten. De H. B. S. te Ter Neuzen. Het is, zoowel wat voor- als achterzijde betreft, geheel ontworpen aan het voorbeeld van het gouden tientje. Een berouwvolle moordenaar. De Neder la udsche consul te Brugge. Een geheimzinnige diefstal De vredesonderhandelingen. Volgens een •Reutertelegram uit Constantinopel besprak men Woensdag te Bagtchekeui niet alleen de wa penstilstand, maar tevens de vredesvoorwaar den. Men heeft echter nog niet de minste overeenkomst bereikt. Men weet, dat de Turken de onderhandelingen willen rekken zoowel te Sofia als te Belgrado is men van meening, dat zij hiermede zich zelf benadeelen, daar steeds sterkere Servische en Bulgaarsche hulptroepen op Thhatalja en Adrianopel aanrukken. Het gerucht ging, dat tusschen Griekenland en Turkije de vrede reeds tot stand is gekomen een offieieuse nota te Athene geeft hiervan echter een zeer beslisten démonti. Te Cettinje. Woensdagavond zijn honderden Montenegrijnen uit Amerika in de hoofdstad aangekomen. Deze gebeurtenis gaf aanleiding tot een grootsche betooging voor het konink lijk paleis, waar de koning en de koningin die op het balkon verstïhenen, geestdriftig werden toegejuicht. De koning sprak de me nigte toe. Een entente Te Constantinopel gaat het gerucht, dat een entente tusschen Oostenrijk, Roemenië en Turkije tot stand is gekomen. Duitschland. De sec. dem. in den Rijksdag dienden Woensdag na de redevoering van den Rijkskanselier een motie in, waarbij verklaard wordt, dat de behandeling der duurtekwestie door den Rijkskanselier niet met de inzichten voor den Rijksdag strookt. In het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van binnenlandsche zaken, lezen wij bij den uitgetrokken post van f 3350 voor de met September 1913 te openen H. B. S. te Ter Neuzen het volgende: Door sommige leden werd gewezen op 's Mi nisters mededeeling, dat het aanhangig wets ontwerp in zake de subsidieering van gemeen telijke hoogere burgerscholen, tot wet verheven, ook voor het onderwijs, waarin deze post bedoelt te voorzien, de oplossing zal brengen. Zij achtten deze opvatting kwalijk te rijmen met het voorstel om een jaarlijksch subsidie van f 10.000 toe te kennen, welk voorstel herzie ning zal behoeven zoodra bedoeld ontwerp wet is geworden. Voor deze overhaasting bestond naar hun inzien geen reden en zij verzochten den Minister den post terug te nemen. Vescheidene andere leden stemden met het voorstel (in, wenschen de totstandkoming van bedoelde wet niet af te wachten en meenden, dat in eventueel noodige herziening van den post geen aanleiding kan worden gevonden om thans niet tot deze voorziening in de behoef ten van het onderwijs over te gaan. Gevraagd werd, of de sbhool niet vóór 1 September 1913 zou kunnen worden geopend. Onder de leden, die gaarne een school voor middelbaar onderwys in Zeeuwsch-Vlaanderen zouden zien opgericht, waren er eenigen, die zich afvroegen of de beschikbaar te stellen gelden op de door den Minister verlangde wijze wel het best zouden worden besteed. De school, welke de Minister in het leven wenscht te roepen, heeft een zeer bijzonder karakter en behoort tot een soort, welke onder de inrichtingen van onderwys nog niet is vertegenwoordigd. Zij zal uitsluitend de hoogste drie klassen van een hoogere burger school met vijfjarigen cursus omvatten. Of hiermede aan de behoefte wordt voldaan, moesten zij betwijfelen. Bovendien konden een aantal leden zich niet vereenigen met hetgeen de Minister ter verdediging van zijn voorstel aanvoert. De toelichting maakte het sommigen hunner zelf bezwaarlijk om aan den post hunne goedkeuring te verleenen. De Minister deelt mede dat op de totstandkoming eener bij zondere middelbare school voorhands geen „Vrouwtjelief, je weet mijn oordeel. Ik ben geen windmolen. Maar doe jjj, wat je niet laten kunt, doch laat mij er buiten." Maar het geduld van vrouwjelief raakt nu op. „Man, waartoe dat wachten Alle informa ties zjjn uitstekend. Nu ja, ze zullen vau hun inkomen geen equipage kunnen houden, maar toen wjj begonnen waren de tractemen- ten immprs nog laser. O, ik weet wel wat je zeggen wiltwe hebben vaak een harden dobber gehad, maar waren we minder geluk kig dan thans, nu we het financieel zooveel beter hebben?" Eu nu is hij het, die zich tegen zijn lief, eenig wijfje aanvljjt, en hjj kust het advo caatje van zyn dochter op beide wangeD. Maar toch, Jan Dorie, man wil hij zyn en man wil hij blijven. „Neen kind, mjj nu gewonnen geven, dat gaat niet. Dat zou mij bespottelijk maken in de oogen van van Dijck." (Wordt vervolgd). uitzicht bestaat. Hiertegenover merkte men op, dat de overheid, zoo zij oprichting van een school noodzakelijk acht, niet behoort' af te wachten of wellicht het particulier initiatief haar de taak uit handen neemt. Ook achtte men het bedenkelijk, dat er ver dediging van het schooltype wordt aangevoerd dat de levensvoorwaarden der bijzondere m. u. 1. o. scholen eer verbeterd dan benadeeld worden. Dat voorts een fragmentarische school goedkoope'r is dan een volledige, spreekt van zelf en geldt niet alleen voor Zeeuwsch-Vlaan- deren. Een dergelijk argument gaf geen groo- ten dunk van den ernst, waarmede de inrich ting van het onderwys door den Minister wordt overwogen. Andere leden konden zich met 's Ministers standpunt vereenigen èn meenden, dat wel degelijk de oprichting of de te verwachten oprichting van een bijzondere middelbare school van invloed mag zijn op de plannen der Regeering ten opzichte van een openbare instelling van middelbaar onderwijs. Ook be grepen zij niet, waarom het laten gelden van financieele overwegingen bij de vaststelling van het schooltype in verband met reorgani satie van het meer uitgebreid lager onderwijs, gelijk de Minister deed, een bewijs zou zijffi dat het dezen bij de inrichting van het onder wijs aan ernst ontbreekt. Bovendien is het argument, dat een frag-' mentarische school goedkooper is dan een volledige, geenszins zoo vreemd als men het voorstelde, daar toch de verbandhoudende re organisatie van het meer uitgebreid lager onderwijs er zeer goed toe zou kunnen leiden dat hoogere geldelijke eischen worden gesteld dan bij de oprichting van een vijfjarige school. Blijkens de toelichting is zulks hier niet het geval. Omtrent de volgende punten zoude men voorts gaarne nader worden ingelicht. Welke bevoegdheid wordt vereischt voor de aan te stellen leeraren Welke zal de aard zijn van het eindexamen Zal een leerling, die met gunstig gevolg het onderwijs van de laagste klasse dezer school heeft genoten, gelijk staan met een leerling, wien na bezoek, van een hoogere burgerschool met drie jarigen cursus een eind diploma wordt uitgereikt Nog wenschte men te vernemen op hoe veel leerlingen bij de opening der school wordt gerekend en een opgaaf te ontvangen van de m. u. 1. o. scholen, welke in Ter Neuzen en omstreken worden aangetroffen. In de gisteren alhier gehouden huishou delijke vergadering der bootwerkers-vereeniging «Recht en Plicht« werd besloten aan te sluiten hij den Centralen Bond van Transport- en Havenarbeiders in Nederland. Bij het te Venlo gehouden examen voor de vrije en orde-oefeningen der gymna stiek zijn o. m. geslaagd de dames F. S. Lansen en M. S. van der Peijl, beiden van Ter Neuzen, en B. J. S. Goor, van Hoek. liet gouden vijfje. De nieuwe gouden vijfgulden stukken zijn sedert eergisteren in omloop gebracht. In onze gemeente kwamen er gisteren eenige in circulatie. Het nieuwe geldstukje komt, wat de grootte betreft, het dichtst bij een kwartje, maar is veel dunner. Te Groede werd Daar aan de Middelb. Ct. wordt gemeld, Maandagavond door de zangvereeniging «Excelsior'', met medewerking van de muziekver. „E. M. M." een uitvoe ring gegeven. Hoofdzakelijk tengevolge van de drukte van den landbouw, liet de talrijk- heid vaD het publiek, evenals bij de pasge-r houden lezing vanwege het Departement tot Nut van het Algemeen, veel te wenschen over. Niettegenstaande dat, werd hen ten gehoore gebrachte onberispelijk uitgevoerd en mag deze uitvoering, die tot laat na middernacht met een geanimeerd bal besloot, als bijzonder ge slaagd worden beschouwd. Blijkens de opgave in de St. Crt. van het aantal gevallen van besmettelijke ziekten dat in de week van 20 tot 26 November ter kennis kwam van den Centralen Gezondheids raad kwamen in dat tijdvak in Zeeland voor vau roodvonk 1 geval te Axel, St. Jansteen, Kortgene, Schoondijke, en Sluis en van diph- teritis 3 gevallen te Niewerkerk, 2 te Goes en 1 geval te Clinge, Eede, St. Jansteen, Ouwerkerk en Stavenisse. Voor de Rechtbank te Alkmaar stond in hooger beroep terecht L. G., hoofdagent van Lotisico, te den Helder, door den kanton rechter aldaar veroordeeld wegens het houden van eene verboden loterij. Het Openbaar Ministerie eischte bevestiging i van het z. i. zoowel formeel als materieel juist gewezen vonnis. Uitspraak over 14 dagen. Zondag I December 1912. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Yoorm. 9>/4 u. en nam. 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. Voorm. 9'/4 u., Ds. E. Raams van Hoek. Halst. Yoorm. 10 u., Ds. L. M. do Boer. Gereformeerde Kerk. Ier Neuzen. Voorm. 9 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr., en nam. 2 u., Godsdienstoefening. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraut). Ter Neuzen. 9 u., 2 u en S'/s u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u„ 2 u. en 5u., Ds. Yan de Garde van Opheusdeu. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan Ter Neuzen, ö'/j u., dhr. J. J. Kense. Een vondst. In een leeg winkelhuis, in de Gasthuismolen- steeg, bij de Heerengracht te Amsterdam, is bij een vertimmering een manshooge, dubbele muur blootgelegd, in welken zich een met puin bedekte, geheel van de lucht afgesloten ruimte bevond. In die ruimte werd bewaard oud zilverwerk, doozen, pakjes, schalen, lepels en documenten. Deze documenten zjju op per kament en leder geschreven, uit de jaren 1644, van baron de Rhede heere tot Saesveld. Alles is betrekkelijk goed gebleven. Andere stukken zijn uit de jaren 1655, 1672 en 1682 van een grundverkoop van de Noordeljjke Gasthuis- molensteeg. De eigenaar deelde ons mede, dat hij eenige stukken van de voudst een museum zal aanbieden. Tragisch. De zoon en een arbeider van den heer S. A. te Bovenkarspel (N H) waren uitgegaan om een schuit bloemkool te snijden. Op den terugreis sloeg door den krachtigen wind de volle schuit om. De arbeider wist zwemmen de aan wal te komen. Hjj trachtte noch zijn makker hulp te bieden, doch zag hem voor zyn oogen verdrinken. De man heelt in be- wusteloozen toestand in een hooiberg den nacht door gebracht. De vader ongerust door het lange weg blijven van zijn zoon ging op on derzoek uit en vond de omgeslagen schuit drijvende. Na eenig visscheu haalde hij het lijk van zijn zoon op. De arbeider werd s' moigens gevonden. Hij bleef den geheelen dag bewusteloos doch kwam s' avonds bij. De overledene was een eenige zoon en 25 jaar. Een bombardement. Van het terrein vbn de Eerste Hollaodsche Vensterglasfabriek te Maarssluis werd Dinsdag middag volgens de N. R. Ct., op niet zeer zachtzinnige wijze een Waalsche werkman ver wijderd. De man was het daar niet mee eens en gat aan zyn misnoegen uiting door het aan den weg gelegen kantoorgebouw van de fabriek op vervaarlijke wijs met groote steenen te be stoken, zoodat alle binnen zjjn bereik gelegen ruiten van dit gebouw vernield werden. De tegenpartij in bet kantoor beantwoordde dit bom bardement met losse revolverschoten. Een be langstellend publiek sloeg dit bioscoopachiige gevecht gade. Politie was er echter niet te zien. Het gevecht eindigde tante de combat- tants, omdat de steengooiende ontevredene door een paar kameraads meegetroond werd. Gestoorde vreugde. Naar aan de Zw. Ct. gemeld wordt, begaf zich Woensdag een bruüofstoet der familie Breukel, bestaande uit een 4-tal rjjtuigeu, naar Avereest. Het laatste rijtuig werd gegrepen door de tram, die naar Avereest reed, en totaal vernield. Een inzittende oude heer werd zwaar gewoüd een juffrouw werd licht gewónd. Het derde, rijtuig werd in de sloot geslingerd, doch de inzittenden kwamen er ongedeerd af. De koetsier van het vierde rijtuig en diens paard werden ook deerlijk gewond. De mate- rieele schade is groot. Miüdelstandscnquète. Naar het Hdbl. verneemt, is een der con- clucies van de commissie voor de middenstands enquête deze, dat over het algemeen de boek houding bij den middensiand zeer veel te wen schen laat. Of er wordt in het geheel geen boek gehouden, óf die boekhouding is oog zeer gebrekkig. Wanneer er geklaagd wordt over den ongunstigen toestand, waarin zich de mid denstand bevindt, dan is dit, naar de meening der commissie, grootendeels aan het verwaar- loozen van de boekhouding toe te schrjjveD. Julius Maggi. De bekende fabriekant der Maggi die na een langdurig ziekbed op 60-jarigen leeftjjd is overleden begon zijn loopbaan als gewoon molenaar. In deze man stak echter te veel energie dan dat hij gewoon molenaar zou blijven. In het jaar 1880 ging hij er toe over de bekende concerven te fabriceeren, waarvan hij zjju naam heeft gegeven. Tot dat doel richtte hij met eenige vrienden de fabriek van Maggie producten op te Kempthal, die aan vankelijk met groote moeilijkheden te kampen had, maar reeds na eenige jaren een der bloeieDste Zwitseische ondernemingen was. Tal van filialen werden in de verschillende Zwitser8che kantoDs opgericht en deze groei den de eerste fabriek spoedig over het hoofd. Door zijn onvermoeide werklust en zyn groote energie is Maggi in staat geweest een van Zwitserlands eerste induslriën en een wereld- bekandhbid te worden. De rechtbank te Pietrokow (Rusland) beeft vonnis gewezen in het opzienbarende proces van den monnik Mazoch, die in het klooster Jasna Gora zjju eigen neef (oom-zegger) ver moordde, wiens vrouw zijn maitresse was. Hij is veroordeeld tot 15 jaren dwangarbeid. De rechtbank stond hem het «laatste woord* toe, en nu hield de moordenaar een door snikken onderbroken rede, die op het vijandig gestemde publiek een diepen indruk maakte. Hij wilde geen medelijden, hij wilde de zwaarste straf voor zyn zonden ondergaan, en smeekte de rechtbank hem onmiddelijk na zijn veroordeeling bandeD eu voeten met ketenen te boeien, daar zijn voeten hem deden voortschrijden langs den weg der zonde. Onze consul te Brugge, de heer Dumont, is Dinsdag op de Keizerlei te Antwerpen door een kar aangereden. Hij werd in een apotheek binnengebracht en verzorgd. Zyn kneuzingen schijnen niet van ernstigen aard te zjjn. Daad van een krankzinnige. Te Saint-Germain-de-Moiitgommery bij Parijs heeft een zestigjarige grijsaard in een vlaag van waanzin zijn gebeele huisraad in brand gestoken en is vervolgens vier kilometers ver in het bollen van deri nacht voort geloopen naar Vimontiers en Crouttet, waar hij nog an dere hem toebehoorende eigendommen in brand stak. Na achtereenvolgens acht huizen in vlam te hebban gezet, schijnt de ongelukkige zich verdronken te hebben in een moeras. Later heeft men onder de deur van zijn woning een briefje gevonden met de woorden «Ik ga me verdrinken. Ik heb er echter spijt van, dat ik den deurwaarder Chanpion en notaris Lucas niet heb kunnen vermoorden*. Naar men ver moedt is de daad een gevolg van de vrees, dat ziju huisraad zou verkocht worden. Muiters gestraft. De Chineezeu, die onlangs op het stoom schip «Cuyahoga* aan het muiten geslagen zyn, heeft men te Malta gebracht, waar zij terechtgestaan hebben. Twee hunner zjjn tot 24 weken en de overigen van 16 tot 18 weken gevangenisstraf veroordeeld. De muiterij had zich aldus toegedragen. Drie Chineezen waren zonder verlof aan wal gegaan en de eerste stuurman vond de overigen beschonken in de kajuit. Zij lieten een flesch brandewjjn rondgaaD. Hij sloeg de flesch stuk en de drenken Chineezen werden hierover zoo woedend dat zij bem aanvielen. Andere officieren kwamen tusschenbeide en voor een korte poos was het oproer gestild. Later evenwel vielen de Chineezen met breek- i zers gewapenfl den tweeden stuurman aan, die, geen uitweg ziende, zjjn revolver op zjjn aanvallers afvuurde en een hunner doodelijk trof. Bjj aankomst te Malta, eergisteren, is deze officier door de politie op aanwijzing van den Britischen concul, wegens manslag iü hech tenis genomen. houdt op het oogenblik de Engelsche politie bezig. Een dag of tien geleden werd door de «Bank of England* een bedrag van 2.500.000 aan goud in sovereigns en half-sovereings afgezonden naar het filiaal van de «Crédit Lyonnais* te Alexandrië Het geld was in 40 koffers gepakt, die" elk ruim 60.000 gulden bevatten. Deze koffers waren in kisten gesloten die van de zegels der «Bank of England* en van de «Credit Lyonnais* waren voorzien. De kisten werden verzonden van Londen naar Bremen, vandaar naar Triest en van deze laatste plaats naar Alexandrië. In elke plaats werden ze goed onderzocht en toen ze te A lex- andrië aankwamen schenen de zegels onbe schadigd. Toen de kisten echter geopend wer den vond men, dat in twee der kofferR lood in de plaats van goud was gelegd, zoodat een bedrag van 120.000 gulden was ontvreemd. Leer om leer. De Brusselsche voorsteden Anderlecht en St. Gilles staan sinds jaren niet op bjjzonder goeden voet met elkaar. Het spreekwoord zegt «waar twee kjjven, hebben twee schuld* maar hiervan is iedereen, behalve de twistende, overtuigd. In dit geval meent Anderlecht evenwel volkomen in zjjn recht te zyn. Wat

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 2