Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. #et Jubeljaar. Een Sinterklaasgrap Jn diep ifenfal Spdca met Vaar. No. 2324. Zaterdag 30 November 1912. 23e jaargang. FEUILLETON. BUITENLAND. De oorlog in den Balkan. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden 7 6 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. I ADVERTENTIEPRIJS Telef. latere, No 15. Van 1 tot en met 6 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. B\j abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters nair plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant versch^nt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgeil b\j den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. In 1913 gaan we feestvieren. We zullen herdenken, hoe we gebukt gingen onder het juk van den Franschen overweldiger hoe de vroegere welvaart was verdwenen en de aloude volksaard gevaar liep maar ook, hoe door een samenloop van omstandigheden de vreemde heerschappij een einde nam en ons land zijn vrijheid herkreeg. Ook in een ander opzicht zal 1913 een merkwaardig jaar zijn. Immers, er zullen dan drieërlei verkiezingen plaats hebben. De Tweede Kamer treedt in haar geheel af, de Provinciale Staten en de Gemeenteraden ten deele. En bij alle drie verkiezingen speelt de politiek de eerste rol. Dat diende zoo niet te zijn de politiek moest eigenlijk blijven buiten den Raad en buiten de Statenzaal. Maar dat kan niet meer. En met reden. Zoolang de keuze van de leden der Eerste Kamer geschiedt door de Provinciale Staten, zal er bij de verkiezing van Statenleden ook in de eerste plaats op de politieke richting gelet worden. En zoolang de clericale partyen meenen, dat hun kerkelijk geloof ook in den Raad beleden moet worden en hun zoogenaamde »christelijke« beginselen ook daar moeten doorgevoerd zal de verkiezing van Raadsleden ook een politieke zijn. Welnu, dan is voor ons, Vrijzinnigen, de weg aangewezen. Wij hebben ons voor te bereiden voor een uiterst zware taak. Voor Kamer en Staten en Raad moeten we geschikte mannen zoeken, aan wie we onze belangen met volle gerustheid kunnen toevertrouwen - en van wie we met zekerheid weten, dat de vrijzinnige beginselen bij hen veilig zijn. Maar allereerst is het noodig, dat we zorgen voor een strijdvaardig kiezersleger. Wij moeten niet alleen een talrijk leger hebben, maar ook een leger, dat zelfbewust en vol geestdrift af gaat op het doel. Het moest gedrild, het moet geoefend, het moet opgevoed worden. Elke soldaat moet zijn eigen generaal zijn. Zal het zoo ver komen en 't is inder daad heel wel mogelijk dan moeten wij van stonden aan beginnen met de kiezers voor te lichten. In de lange winteravon den, die voor de deur staan, moeten we de kiezers samenroepen en hun duidelijk maken, O door W. B. Z. Overste Grintner was er dan schter geko men, wie zijn dochter, zijn blond Elsje, het hof maakte. Dus dia opeenvolgende bloe- menhuldes, die doozen bonbons eo chocolade waren allemaal lokmiddeltjes geweest, om zyn kleintje te paaien. En dat deze jonge dame er lang niet ongevoelig voor was, zeiden hem de schitterende vergeet-aijj nietjes-oogen en de blosjes op bare wangen. Maar hij, overste Grintner, hji, de vader van de schoone Else, had toch zeker ook nog wat in te brengen. Een kale luitenant durf de de hand van zjjn kind vragen. Welis waar herinnerde bij zich even, dat overste Grintner ook eens luitenant Grintner was. En ja. toen had hij ook eens een dergelijk brataai stukje geleverd. Maar andere tijden, andere zeden. Vroeger en nu maken een he melsbreed versebil. Jan Dorie als hij eens naging wat die jonge dame hem's jaars kost te, dan leek het hem eene krankzinnigheid, dat ze zich op zoo'n officiertje kon verlieveu. Maar j», zoo zyn de vrouwen, het uiterlijk, wat zij van deze Regeering en haar meerder heid te wachten hebben. Wij moeten hun een inzicht, een duidelijk inzicht geven in de hoogst gebrekkige en hoogst onvolledige Ver zekeringswetten. Wij moeten wijzen op de onnoemelijke schade, die de Tariefwet met zich brengt. Maar vooral, vooral moeten wij hun de oogen openen, wijd openen voor het clericale gevaar, dat met den dag grooter afmetingen verkrijgt. Daarom vrijzinnigen van alle richting aan het werk Aan het werk vooral gij, besturen van de kiesvereenigingen Op u rust de taak, bekwame sprekers uit te noodigeu die in eenvoudige en juist daarom pakkende taal de groote strijdvragen aan het kiezerpersoneel duidelijk maken. Gij zijt de leiders de aanvoerders van de kleine korpsen die samen het groote leger vormen. Gij moet ze aanvuren, met heilige geestdrift bezielen, zoodat ze in Mei en Juni en Juli vrijwillig naar de bedreigde vesten snellen. Grijpt dan aan en doet uw plicht. Niet over eenige weken, niet straks, maar dadelijk. Dan zal uw loon groot zijn en de over winning ons. Dan wordt 1913 in viervoudigen zin een JUBELJAAr. De V. Vier maal moest in de vorige week de behan deling van de Tweede Kamer gestaakt worden, omdat geen voldoend aantal leden tegenwoordig was. Het allereerste, het eenige bijna, dat de rechterzijde bij deze behandeling doet en heeft te doen, de zorg voor den voortgang der beraad slagingen, verzuimt ze. Wel getuigt dit van diep verval. Het dagblau »De Tijd« (R.-K.) wil de Kamerleden nu stelselmatig gaan controleeren. Uit het verkort verslag wil het telkens de namen overnemen der feden, welke aan en afwezig waren bij de opening eener vergade ring, die wegens onvoltalligheid niet beginnen kon. En eveneens, indien eene vergadering moet worden geschorst, als bij eene stemming geen voldoend aantal leden aanwezig is. dat is je factor, dat beslist. Want knap, ja dat was van Djjck. Iunomend ook al, kuap postuur, aangename mauieren. Allemaal goed en wel, maar daar krijgt je geen ons vleesch meer vau op tafel. En moeder de vrouw wist er natuurlijk ook al lang van, want die moeders zijn 'n wonderlijk soort menschen, buitengewoon scherp zinnig, waar het de belaüg9n barer dochters geldt. Verbeeld je, bij het salueeren had ze het reeds gevoeld, nota bene gevoeld, zjjn oogen naddeu het haar gezegd en een zeker iets in zijn geheele houding had haar de zekerheid gegeven, dat luitenant v. Dijck met hart en ziel haar eenigste beminde. Och wat, Jan Dorie, hij bad met dat ai niets gevoeld, niets gezien eu niets ge dacht. Maar nu was het zijn tijd. Hij zou zijn oogeu den kost geven, hij liet zich niet in 't geheim bedotten. Door geen van Dijck, geen Elsje, zelf niet door zijn lief, best wijfje. Maar enfin, overste Grintner had dan toch maar buitengewoon verstandig gehandeld, toen hij van Dijck had te keunen gegeven, dat er voorloopig van t-oenadering geen sprake kon zijn. Er moest natunrljjk eerst grondig ge- ïuformeerd worden en dan een twintig jarige bloem kon nog wel wat wachten. Hij had het wel gemerkt, dat moeder en Else door dit antwoord teleurgesteld waren. Maar zoo zijn vrouweD, ze kijken nooit verder dan »'t Vaderland« (U.-L.) vraagt, of het niet doeltreffender is voor elk Kamerlid een con troleur aan te stellen, die hem post en kan mededeelen, wat hij uitvoert, als hij niet in de Kamer is. Ondanks alle waarschuwingen van de linker zijde gaat de regeering op onderwijsgebied in Indië den weg, door dr. Kuyper afgebakend. De houding van den Minister van Koloniën is eene andere dan het vorige jaar. Wel gaat hij voorloopig niet zoo snel, als dr. Kuyper wenschte, maar alles wijst er op. dat de schoolstrijd langzamerhand naar Indië zal worden overgebracht. Dat dit ons prestige'in het schoone Iusulinde ernstig moet schaden, schijnt men rechts Diet te beseffen Er is tenminste van die zijde niemand, die tegen het onzalige streven met kracht opkomt. Ook ter wille van het rustig bezit onzer schoone koloniën is verandering van regeerings- koers zeer wenscbelijk. Van het ooilogstciTcin. Voor Adrianopel vordert men de laatste dagen weinig of in 't geheel niet. De Turken zouden de Bulgaarche posities gebombardeerd hebben; een Bulgaarsche batterij zou brand veroorzaakt hebben in de omgeving der Selim Loskee. De Turken hebben het vuren gestaakt toen zij bemerkten dat er brand was uitgebro ken. Intusschen hebben de Bulgaren hun positie aanmerkelijk versterkt door de inbezit neming van Dede-Agatsch, waardoor zij ge makkelijk ammunitie, vivres en versterkingen vóór de troepen bij Adrianopel en Tchatalje uit Saloniki kunnen laten aanrukken. Latere berichten melden, dat Adrianopel voortdurend wordt gebombardeerd, en dat een deel der stad in brand staat. Men verwacht dat zoo de ves ting niet spoedig capituleert, de Bulgaren haar binnenkort zullen innemen. De Albaiieesche vlag, een adelaar op een röod veld, is op het gouvernementsgebouw te hqn neus lang is. FT ij als man van ervaring, sloeg een blik in de toekomst. Na dit onderhoud was het hem niet ontgaan, dqt v. Dijck hem soms peinzend en melan choliek kou aanzien, 't Was een beste, uit- Btekende vent. Maar koe kwam't ook in zjjne hersens op om zoo maar verlieft te worden op zijua eeDigste lieveling. Eufin, beloven wou hii niets en kon bij niets. Die somberheid zou wel weer opklaren, 't Was eind November, t' weer was ook niet erg op wekkend en je hebt van die menschen, op wie dat dadelijk neerdrukkend werkt. Hjj ver beeldde zich soms, dat zjjne huisgenooteu ook niet aau den v rooi ij Ken kaut waren, ja, alsof zelfs Eisje min of meer betrokken zag. Maar Jan Dorie, ze kan immers aau iederen vinger wel een man krjjgen en nog wel een beteren dan zoo'n luitenantjo. Eenige dagen later zit hij zoo echt knusjes bij moeder de vrouw te bchemereu eensklaps zegt zijn politiek vrouwtje: „Man, hel is gauw Sint Nicoiaaswat dacht je onze Else te geven „Aan Else, och dat zjjn jou zaken, wijfje. Als je maar niet te royaal bent." „Zie je", herneemt ze, „ik heb een lumi neus idee. Bepaald eeuig. En ik ben er van overtuigd, dat het mooiste parelsnoer haar uiet zooveei geuoegeu zal doen, als deze surprise. Nu raad eens, vadertje." Durazzo geheschen. Alle Turksche vlaggen in de haven zijn neergehaald. In de meeste Albaneesche steden is de autonomie gepro clameerd. Naar de Tchatal a-linie worden van beide zijden nog steeds belangrijke versterkingen gezonden. De Turken roepen hunne krijgers op uit de verst verwijderde deelen van Anato- lië, en 17 Grieksche vaartuigen, met 12.000 Bulgaren aan boord, verlieten Woensdag Saloniki. De Wonteuegrijnen hebben opnieuw de stellingen om Tarnboseh gebombardeerd. Een uitval der Turken werd teruggeslagen de belegerden leden hierbij zware verliezen. De verhouding tusschen de bondgenooten. Deze laat veel te wenschen over en eindelooze moeilijkheden zijn te voorzien. De eenige hoop is, dat de Balkanstaten, uitgeput door den oorlog, zich ten slotte gedwee aan de uitspraken der Mogendheden zullen moeten onderwerpen. Steeds meer gaat het er op lijken, alsof de verbondenen in navolging van den Romeinschen veldheer kunnen zeggen »Nog zulk een overwinning en wij zijn ver loren Een bloedige botsing heeft thans plaats gehad tusschen Bulgaren en Grieken. Nadat de stad Sevres door de eerstgenoemden was bezet, trachtten de Grieken haar binnen te trekken. Aan beide zijden vielen dooden en gewonden. De verhouding tusschen Sofia en Athene is zeer gespannen. Servië en Oostenrijk. Men hoopt te Belgrado dat een vergelijk tot stand zal komen en hecht er niet veel waarde aan Oostenrijks mobilisatie. De »Politika« zegt, dat de zending van den troonopvolger naar Berlijn mislukt is, waaruit blijkt, dat Duitschland niet erkent, dat zijn bondgenoot zich in een exceptioneelen toestand bevindt. Ondertusschen worden ook in Servië buitengewone militaire toebereidselen getroffen. Te Londen is men zeer optimistisch. Men gelooft er aan de eensgezindheid der mogend heden en aan den vredigenden uitslag van een onderhoud dat de Oosten rij ksche gezant te fsarkoje Selo met de Czar had. De corres pondent van de »Temps« te Londen seint aan zijn blad »Onder voorbehoud maak ik melding van het gerucht, dat Engeland het initiatief zal nemen tot een samenkomst-der gezanten». Vadertje voelt nattigheid, Vron wlief is zoo welbespraakt, zoo buitengewoon op dreef, dat het hem wat verdacht voorkomt. Maar Jan Dorie, by wil zich niet laten verschalken, door geen tien vrouwen zal hjj, Grintner, zich in de val laten lokken. „Nu vooruit er mee", zegt hjj vrij norsch. Moeder schijnt niets van die norschheid te bemerken, want vriendelijk lachend, zegt ze „Je stelt er natuurlijk belang in, ventje. Want Else's geluk is bet onze en als je maar ver moedt dat je haar plezier kunt doen, dan doe je het steeds van harte." „Nu zeg op dan", herhaalt kji nog barscher, En dan vlijt mevrouw haar nog steeds mooi blond kopje tegen zjjn breedeD schouder en als ze hem met een liefdevollen blik in de oogen ziet, voelt ze, dat ze van dit moment gebruik moet maken. Ze fluistert hem in 't oor: „Stuur haar van Dijck als St. Nicolaas- present." Politieke vrouwlui Al die lieve maniertjes hebben een achtergrond. Maar Jan Dorie, zijn wil zal hier toch wet zjjn. Aanvankelijk zwjjgt hij, want och ja, 't is hem niet onaan genaam dien zachten arm zoo teeder om zjjn hals te voelen en hjj heeft er ook totaal niets op tegen, dat haar zacht handje tekens weer zjjne gebaarde wang streelt. Maar de pauze duurt mevrouw lane genoeg, daarom zegt ze: „Nu wat dunkt je?"

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 1