Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Uitloting geldleening. Cdjlje Vergelijking. Vader, doe open! Voorzichtig wet sommige berichten Vrijziitnige concentratie. h Vrijheid aan de Vrije Universiteit. No. 2323. Woensdag 27 November 1912. 23e jaargang. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere, No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. Bjj abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsi uimta Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdag Volgens Zelandia van Zaterdag 23 November is er ook in ons land een strijd ophanden tusschen Kruis en Halve Maan (de idealistische voorstelling van het barbarenwerk in Z.-O. Europa). De coalitie is het verbond der Balkanstaten, de vrijzinnigen zijn de strijders van de Halve Maan. De Moskee der liberalen isde openbare school. Wie er lust in heeft al den onzin te volgen, moet zelf maar eens nalezen. Aan de gekke vergelijking wijdt Zelandia circa 2'/8 kolom. Welke coalitiepartij met de Serviërs (men denke om de gruwelen door dezen bedreven en om hun moord op Koning en Koningin eenige jaren geleden) möet vergelekenworden, hierover zwijgt het blad. Ter wille van de curiositeit maken wij van deze zotte vergelijking gewag. We berinneren ons, dat in het Hulster blad enkele jaren geleden een artikel ver scheen, waarin Zelandia politiek hysterisch genoemd werd. We kunnen het niet helpen, maar bij het lezen van Zelandia's hoofdartikel kwam die uitdrukking ons onwillekeurig weer in de gedachte. Zou bij het naderen der verkiezingen de oude ziekte in sterker mate terugkeeren De door ons aangegeven symptonen, zijn in dat opzicht niet geruststellend. Vertelling van MAX NORDAU. (6 Hy is ongelukkig geweest. Hy hunkert naar wat geluk en dat hoopt hy by my te vinden." „Je bent ziek, kindje. Het zal voorbijgaan. „Het zal nooit voorbijgaan, vader!" Rohrbacb verloor zijne zelfbeheerscking. „Basta stoof hy op. „Je moet je dien onzin uit het hooft zetten. Je moet versta je? Italië zal je genezen." Hanna schadde het hoofd. „Ik kan je niet alles zeggen," hernam de oude man „Maar zóóveel staat vast, dat je dien schavuit niet zult weerzien. Daar zal ik voor zorgeu. Je hebt nog een vader, die je beschermt zoo noodig tegen jezèlf." „Vader, het is myn dood." „Beter sterven, dan in de klauwen vallen van een ellendeling." „Mag ik naar myne kamer gaan „Ja." Zij sloot zich op, en ondanks al de moeite die zy deed om hare smart te onderdrukken, IK O r g e n bij den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Gevraagd wordt ons of het waar is, wat Zelandia dit jaar reeds zoo vaak meldde, of n.l. de afgevaardigde Vorsterman van Oyen geene nieuwe candidatuur aanvaardt. Wij kunnen mededeelen, dat hieromtrent nog niets vaststaat. Zelandia had ook vermeld, dat Ds. H. 0. Hogerzeil (a.-r.) te Vlissingen zich bereid zou hebben verklaard eene eventueele can didatuur in het district Goes aan te nemen. Ds. Hogerzeil spreekt dit zelf tegen en noemt het uit de lucht gegrepen. Men schrijft thans ook van bevoegde zijde aan Zelandia (in het nummer van Zaterdag 23 November), waaruit blijkt, dat van een anti-rev. candidaat nog geen sprake is, ook al zou Jhr. Mr. de Savornin Lohman bedanken. Het Handelsblad en de N. Rotterd. Ct. wijzen op de goede gezindheid bij de drie vrijzinnige partijen aan den dag gelegd, om tot overeenkomst te geraken. De N. R. Gt. wijst op de beteekenis der rede van mr. Tydeman bij de vrij-liberalen, vooral waar deze het had over de herleving van geestverwantschap onder de liberalen, waarbij van weerskanten duidelijk is uitge sproken wat men wil. »Men gaat», aldus het blad »geen onzekere toekomst in doch vertoont een perspectief, waardoor aan de kiezers belangstelling, ver trouwen en opgewektheid, om in het vuur te komen, zullen worden geschonken. »ln dit opzicht en zie hier, waarom het niet verwonderlijk is, dat de rechter pers, met de Standaard voorop, door de vrijzinnige concentratie zoo ontsteld is staat de vrij zinnige coalitie laten wij ook maar eens dit woord gebruiken heel wat sterker en ook moreel veel hooger dan de coalitie der rechterpartijen. Deze zijn tot nu toe niet andeis vereenigd geweest dan op een fraze eene fraze, die niets zei omtrent de aange legenheden van praetische politiek, en slechts eene schijneenheid bewerkstelligd heeft. In hoeverre staatkundige beginselen der ver hoorde haar vader haar uren lang snikken. Het sneed hem door het hart. Maar hy kon haar Diet helpen. Ily moest dit leed haar aandoeD, om haar voor een levenslang ongeluk te behoeden. Den volgenden dag wilde Hansa terstond na het ontbijt uit het huis sluipen. Robrbach zag haar in den tuin, snelde naar beneden, haalde haar bjj bet hek in eD greep haar by den arm. „Waar wil je heen, zonder groet of afscheid?" Z(j gaf geen antwoord. Hy trok haar met geweld in het huis terug eu drong haar in de voorkamer. „Ontkleed je. Zonder mij ga je niet uit." „Ik beu dus eene gevangene barstte zij los. Eu met vlammende blikkeu staarden zij elkander aap. Uit hunne versteende trekken en opeengeknepen lippen spraa dezelfde onbuig zame vastbeslotenheid. Het werd tusschen hen een stryd op leven en dood. Hy zelf deed haar den mantel uit. Hij voerde haar de trap op naar zijn alelier. „Kind", zeide hy „je bent mij tot dus ver alles geweest. Handel niet zóó, dat je my niets meer wordt. Je moet kiezen bij of ik Hansa antwoordde nietmaar op hare dicht geknepen lippen stond duidelijk genoeg te lezen »H«!" Zy liet zich door haren vpder meesleepen schillende rechter-partijen bij deze coalitie gevaar konden loopen, is nimmer overwogen. Vandaar dat, zoodra zij aan het bewind komt, de momentaneel in het land zwakste partij beginselen met scheepsladingen over boord zetten moet, zal de coalitie niet springen. Dit is dan ook de oorzaak dat telkens aan het eind van eene wetgevende periode onder een rechterbewind de coalitie innerlijk zoo zeer verzwakt is. Het is ook de oorzaak hiervan, dat men aan de verdeeling der zetels zoo bui tengemeen groot gewicht hecht, en vooral daarover vaste accoorden« verlangt. Is het niet potsierlijk Hoog geeft men op van de eenheid der coalitie, maar o weeals er ook maar éé,p anti-rev. zetel aan een christ-hist. man toevalt Dan blijkt, dat de heele coalitie niets hoogers is dan een coalitie tot verovering van zetels zonder verdere toekomst of illusiën tenzij dan die van steeds maar meer onderwijssub- sidie. »Met deze innerlijke oorzaken van verval zal de thans tot stand gebrachte vrijzinnige concentratie niet hebben te kampen, leder weet daarin van te voren waaraan hij toe is en in hoever opofferingen van hem kunnen worden geeischt. Wie tegen den inhoud van den eon- centratiebrief princieel bedenking heeft, gelijk de heer Van Karnebeek, kan niet toetreden. Dit is natuurlijk een nadeel van een op zoo vaste grondslagen ontworpen samenwerking. Men ziet een figuur als van den heer Van Karnebeek niet dan met weemoed van het parlementaire leven afscheid nemen. Het is een groot nadeel wij schromen niet, het te zeggen wanneer mannen als deze vrij- liberale veteraan tot zulke opofferingen zich voelen genoopt als de heer Van Karnebeek Zaterdag heeft gebracht. Dit nadeel wierd .voorkomen, en het ware gemakkelijker ook, indien men in massa tot eene coalitie kan toetreden buiten alle vraag stukken van praetische staatkunde om, ten einde dan verder zoo goed en zoo kwaad dat gaat op zien komen te spelen. Doch vraagt men, wat edeler is niemand zal over het antwoord in twijfel verkeeren. Zou niet de heer Lohman nü er een mooi ding voor geven, als hij vier jaren geleden in de gelegenheid ware geweest in zijn kring de rol van den heer Van Karnebeek op zich te nemen op afscheidsbezoeken by vrienden en bekenden in de stad, maar zat er als volslagen wezen loos by. Robrbach liet haar met vrede. Hij wilde haar door onnoodige woorden niet nog méér prikkelen. Het was een bedrukte dag voor allen. Nicht Aurelie, ofschoou zy van niets wist, merkte aan tafel wel dat er tusschen vader en dochter iets niet in orde was. Hansa ging vroeg ter ruste. Bij het goeden nacht zeggen kuste haar vader haar en zeide zacht: „Ga slapeu, kind. Wy hebben morgen nog veel te doen." „Ja, vader. Goeden nacht", antwoordde Hansa dof. En hij zag dat hare oogen vol traneu stonden. Den volgenden morgen hoorde Robrbach by het opstaan en aankleden in het huis een ge loop en geroep, dat hy zich niet verklaren kon. By het verlaten van zijne slaapkamer stiet hy tegen nicht Aurelie en de beidt dienst meiden, die in het portaal by elkaar stonden. Bij zijnen aanblik stoven de rneideD hals over kop de trap af en verdwenen. Nicht Aurelie echter bleef en staarde hem verbijsterd aan. „Wat is er te doen?" vroeg hij verschrikt. Z(j opende den mond, maar kon geen geluid geven. Rohrbach's hart stond stil. Zij behoefde hem niets te zeggen. In drie sprongen was hij aau Hansa's kamerdeur, en de kamer was ledig, het bed onbeslapen. Hij onderdrukte een kreet van smart en ontzetting, en wendde Tot zoover de N. R. Ct. Het besluit van den heer Van Karnebeek valt ons niet onver wacht. Onder de vrij-liberalen was hij de meest conservatieve en wij gelooven best, dat hij zich moeilijk aan een eenigszins demo cratisch programma kan aanpassen. Hij be hoort tot een ras, dat langzaam verdwijnt. Toch erkennen wij gaarne, dat de heer Van Karnebeek steeds was een eerlijk en nobel parlementslid, en dat hij op waardige wijze thans terugtreedt. Zijne figuur zal voor iedere partij eene respectabele blijken. Meer dan een jaar geleden werd aau den toenmaligen student aan de Vrije Universiteit, den heer A. Winkel, die het Cand. ex. theo logie had gedaan, de deswege behaalde bul geweigerd op gronden ontleend aan dogmati sche verschillen tussehen den candidaat en de Vrije Universiteit. Deze quaestie heeft thans een einde genomen. Gedurende meer dan een jaar heeft de heer Winckel getracht door vriendelijke en dringende verzoeken het hem toekomende diploma te verkrijgen. Toen alles tevergeefs bleek heeft hij de rechtshulp van den heer mr. G. Seret (een discipel van de V. U.) ingeroepen, en deze heeft de Vereeniging van Hooger Onderwijs op Geref. grondslag gesommeerd den heer W. het candidaatsdiploma ten spoedigste uit te reiken. Aan die' sommatie is voldaande heer Winckel is thans in het bezit van zijn diploma, geheel ingericht als ware het op den dag van zijn exameD uitgereikt. Het is geteekend door proff. drs. H. Bavinck en W. Geesink en draagt den datum van den examendag. De heer Winckel is dus volkomen in zijn recht en eer hersteld. Het heeft alleen wat lang geduurd. Het is De Nederlander (Chr-hist.) die van dit geval melding maakt. Zooals men weet, krijgt deze z.g. Vrije Uni- veisiteit met hare benepen opvattingen uit 's Rijks schatkist eene jaarlijksche toelage van honderdduizend gulden. Daarvoor heeft Dr. Kuijper tijdens zijn be wind gezorgd. zich vragend tot nicht Aurelie, die hem han- deDwringd gevolgd was. „Het is zoo", mompelde zy. „Zy is weg. Zy heeft hare handtasch met het zilveren beslag meêgenomeD, ook hare toiletbenoodigd- hedeo, en misschien wat linnengoed dat heb ik nog niet kunnen nazien." Vernietigd zonk hy op een stoel. Maar niet voor lang. Eerst nam hy de dienstboden in verhoor. De keukenmeid had 's morgens vroeg het tuinhek, dat 's avonds gesloten werd, slechts op den klink gevonden. De kamer meid meende omstreeks middernacht voetstappen in den tuin te hebben gehoord. Uit een nader onderzoek bleek, dat Hansa, behalve eenig linnengoed, ook al hare kleinoodiën en eene brillanten broche van wylen hare moeder meegenomen had. Dit zeide genoeg alles. Rohrbacb reed onverwijld naar de stad, naar het atelier van Scblüter, waar hy nog nooit was geweest. Niemand daar alles ge sloten Uit de portiersvrouw was op alle vragen niet anders te krygeu, dan dat de heer Schlüter weg was en vermoedelijk eenigen tijd afwezig zou blijven. Dit was al wat zij wist. Waaneer hy vertrokken was Van morgen. Alléén Dat wist zy niet. Zyn adres voor brieven Hy had geen adres achterge laten. Misschien aan het postkantoor. Wat moet Robrbach doen Zich tot de politie weuden V Waartoe Hy wist immers MIZEMJH VOLKSBLAD. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN brengen ter kennis van belanghebbenden dat van de geldleening aangegaan in 1904, groot f 3500, bestaande in 14 aandeelen van 250, is uitgeloot No. 2 (twee) welk aandeel vanaf 1 Januari 1913 betaalbaar is gesteld ten kantore van den Gemeente ontvanger. Ter Neuzen, 25 November 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. <OWON.«.- 1 11

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 1