Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. o K a a s. 'Wat de waarheid is. No. 2322. Zaterdag 23 November 1912. 23e jaargang. Gemeenteraad van Ter Neuzen. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 7 5 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. lutere No 15.. AD VERTEN TIEPR IJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tariel. Grootere letters naar plaatstuimte- Redactie-adresNoordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken W O e n 8 <1 a g-en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M DE JONgE. te T e r N e u z e n. Onze perszuster Luctor et Emergo drukt het eoncentratieprogram van de linkerzijde af en zet er boven »het lokaas. Toen we dat woord lokaas lazen, dachten we aan het programma waaronder de heer Elhorst door de coalitie in het district Enschede werd gekpzen. Daar kon het programmai van de S. D. A. F. niet aan. De heer Van Kol moest het dan ook in 1909 afleggen tegen den Christe- lijken heer Elhorst. Dat juweelprogramma moet het anti-rev. blad maar eens afdrukken. Dan kan ze er gerustelijk boven zetten »het lokaas«. Het kan geen kwaad aau zijne lezers de waarheid ook eens te toonen. Hardnekkig blijft Luctor et Emergo zich aan onwaarheden vastklampen. Nu heeft ze het weer over het poseeren van de liberalen als beschermers van »de Vader- landsche kerk«. Dat doen de liberalen niet, dat behoeven ze ook niet te doen. Maar nu en dan blijken de belangen in de handen van hen, hetzij ze kerkelijk of niet kerkelijk zijn aangelegd, beter bewaard dan in die der coa litie, juist omdat zij als politieke partij geene kerkelijke doeleinden nastreven. Over de Staatspensioneering heet het, dat de schatkist van 't land gebruikt wordt, om de vrijzinnige partij er boven op te helpen. Dat insinueert een blad, dat het orgaan is eener partij, welker kas op vreemde wijze elfduizend gulden rijker werd Ook de Openbare school moet het natuurlijk weer ontgelden. Deze diende voor propaganda van de liberale beginselen, zegt Luctor. En die propagande, schrijft het blad, was zoo verfoeilijk, omdat ze gevoerd werd ten koste van den zak des tegenstanders. De waarheid is, dat nooit eene liberale school bestaan heeft en nog niet bestaat, dat er inderdaad steeds geweest is eene neutrale school, eene school welker onzijdigheid een waarborg vindt in art. 33, eene school, die hare roeping nooit heeft miskend, de eenige school voor allenvoor het algemeen en die dus terecht bekostigd wordt uit de algemeene kas. Het eenige, wat de coalitie heeft verricht, is 's lands millioen te besteden voor hare partijschooltjes, die maar voor ééne richting dienstig zijn. Die millioenschat steeds vermeerderen, ziedaar wat Luctor geoorloofd vindt. Zitting van 21 Nov. 1912, 's nam. 2 uur. Voorzitter: de heer J. Huizinga. Aanwezig: alle leden. I. Notulen. De Secretaris geeft lezing van de notulen der vorige vergadering, die zonder aanmerking worden goedgekeurd. Aan de orde komen II. ingekomen stukken. a. Een schrijven met dankbetuiging van 0. J. Hangoor voor zijne terhooging van jaarwedde en het in hem gestelde vertrouwen. b. Onder overlegging van een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, deelen B. en W. mede, dat ze geen vrijheid vinden een voorstel tot wijziging van de 'orandweerver- ordening voor te stellen. Zij blijven bij hunne meening, dat het door Ged. Staten van Zeeland bedoeld spoorwegpersoneel geen recht heett op vrijstelling van den dienst bij de brand weer alhier. Dit personeel moge verplichtingen hebben te vervullen in het algemeen belang, het komt B. en W. voor, dat het geen plichten zijn in het openbaar belang, als om schreven in artikel 11 sub.a der aangehaalde verordening. e. Goedgekeurd terugontvangen van Ged. Staten het voorstel tot wijziging der begrooting voor 1912. d. Kennisgeving van Ged. Staten, dat ont heffing is verleend van den eisch gesteld in het 4e lid van art. 48 der Wet tot regeling van het L. O. en wel voor het vervullen der vacature van den onderwijzer van bijstand, aan school A, welke vacature 15 Mei 1911 is ontstaan. e. Schrijven van dankbetuiging namens het Bestuur der Vereenigde Handwerkslieden alhier voor de toekenning eener subsidie van 180,per jaar over de jaren 1913, 1914 en 1915, ten behoeve der teekenschool. Tevens deelt genoemd bestuur mede, dat met 1 Januari 1913 begonnen zal worden met de invoering van den nieuwen leerrooster op genoemde school. f. Goedgekeurd terugontvangen van Ged. Staten, het kohier van de belastingen op de honden voor het jaar 1912. g. Idem het kohier van het schoolgeld voor het 4de kwartaal 1912. Een en ander voor kennisgeving aangenomen. h. Een request van de afd. Zeeland van de Nederl. Vereeniging tot Bescherming van Dieren (Beschermvrouwe H. M. de Koningin- Moeder), dat ter vermindering van het lijden der dieren, welke geslacht worden, sinds jaren op vele plaatsen, zoowel in abattoirs, als in militaire slachtplaatsen en bij de Kon. Marine en door particuliere slagers, met goed gevolg wordt gebruik gemaakt van een z.g. schiet- masker, welks, gebruik iedere ruwheid of noodelooze pijniging van het te dooden dier uitsluit, waardoor het slaehtdier zonder ge moedsbeweging blijft, wat aan de houdbaar heid van het vleesch ten goede komt. Redenen waarom het bestuur voornoemd den Raad, onder overlegging van enkele hierop betrekking hebbende geschriften, eerbiedig verzoekt in de politieverordening dezer Ge meente een voorschrift op te nemen tot het verplicht stellen van het schietmasker, behalve wanneer het te slachten dier voor Israëlitisch gebruik is bestemd. Voorts verzoekt het bestuur van genoemde afd., ter vermindering van het lijden van op de Israëlitische wijze te slachten dieren, in de politieverordening der Gemeente een voorschrift op te nemen om eenige bossen stroo onder het om te trekken dier te leggen, op dusdanige wijze, dat het daarop komt te vallen, daar het zich thans, nu men het noodeloos wreed op de steenen laat vallen, dikwijls zeer ernstig bezeert. Dit adres wordt aangehouden tot bij de behandeling van een desbetreffende verordening. i. Schrijven van het Uitvoerend Comité voor de tentoonstelling te Middelburg, in 1913 te houden, dat het met gemengde gevoelens heeft ver nomen, dat de Raad het verzoek om subsidie voor hun tentoonstelling voor kennisgeving heeft aangenomen. Het Comité vreest, dat waar Ter Neuzen als grootste gemeente van Zeeuwsch-Vlaanderen, een bijdrage weigert, (al zij die ook goed gemotiveerd, daar te Ter Neuzen eveneens een streven is om 1913 niet onopgemerkt te laten voorbijgaan) dit voor beeld andere gemeenten zou kunnen bein vloeden. Daarom wordt den Raad in overweging ge geven de vraag nogmaals in overweging te nemen en een kleine bijdrage uit de ge meentekas als bewijs van instemming te ver- leenen. Dit adres wordt als ongezegeld zijnde ter zijde gelegd, waarbij de Voorz. evenwel op merkt, dat in een volgende vergadering een voorstel zal worden gedaan tot het toekennen van eenig subsidie. j. Kennisgeving van den heer J. J. de Jager, dat hij zijne benoeming tot voorzitter van eene te vormen Nieuwjaarscommissie niet aanneemt. Voor kennisgeving aangenomen. k. Request van het bestuur van de Ver eeniging tot Ziekenverzorging te Ter Neuzen, waarin ze den Raad dankt voor de haar toe gekende subsidie voor het jaar 1913. dat een der voorwaarden, waaronder die subsidie wordt verleend, bepaalt, dat geen vergoeding meer in rekening zal worden gebracht voor het gebruik van de operatie kamer ten behoeve van patiënten van het burgerlijk armbestuur. dat bij toepassing van deze voorwaarde de vereeniging, die toch reeds de patiënten van het Burgerl. Armbestuur voor een geringe vergoeding 1.per dag) verpleegt, een gedeelte harer inkomsten zal moeten missen. dat, zooals van algemeene bekendheid is, het gebruik van die kamer zeer groote kosten met zich medebrengt en het aanschaffen van de noodige hulpmiddelen voor de te verrichten operatiën steeds uitgaven vordert. dat dientengevolge vergoeding voor het gebruik der operatiekamer door de vereeniging niet kan worden gemist. Redenen, waarom meergenoemde vereeniging het College beleefd verzoekt de gestelde voor waarde voor subsidieering wel te willen doen vervallen. Dit schrijven wordt geren voyeerd naar B. en W. I. Dankbetuiging van A. L. de Bruijne, voor de regeling van zijn salaris, vastgesteld in de vergadering op 17 October 1912. Voor kennisgeving aangenomen. m. Verzoek van Marie Goossen, telegram- bestelster te Sluiskil, om haar over het jaar 1912 eene gratificatie te willen toekennen, gelijk aan het verschil van het door haar ontvangen loon, en het bestelloon door het Rijk aan de gemeente betaald. Gerenvoyeerd naar B. en W. n. Advies van B. en W. om haar polis no. 8182, van de verzekerings- en herver- zekeringbank »Nova« te 's-Gravenhage over te brengen bij de verzekeringsbank »de Nieuwe Eerste Nederlandsche« te 's-Gravënhage. Besloten wordt te handelen volgens dit advies. o. Voorstel van B. en W. om goedkeuring te verleenen aan het nieuw vastgesteld reglement van orde voor de vergaderingen van 't college van B. en W. Z. h. st. wordt daartoe besloten. p. Dankbetuiging van de vereeniging »Hulp in Nood* voor de haar toegekende Subsidie groot 50.voor het jaar 1913. Voor kennisgeving aangenomen. q. Idem van het Muziekgezelschap »De Vereenigde Werkliedenvoor de haar toege kende subsidie van 100 voor de jaren 1913, 1914 en 1915. Voor kennisgeving aangenomen. r. Missieve van den Eerstaanwezend- Ingenieur der Genie te Bergen op Zoom, waarin deze mededeelt, dat de Minister van Oorlog hem heeft opgedragen, te dienen van advies nopens eene wijziging van de begrenzing der militaire terreinen nabij het arsenaal. Het schijnt in de bedoeling van de gemeente Ter Neuzen te liggen, om den uitgang van den arsenaalweg naar de zijde van de Nieuw- straat te wijzigen en om op eenigen afstand ten Noorden om het terrein, waarop het arse naal en de bijbeboorende gebouwen zich bevin den eeuen openbaren weg aan te leggen. Aan de wijziging van den uitgang van den arsenaalweg zullen eenigen kosten verbonden zijn, o. a. wegens het verplaatsen van eene af rastering en het wijzigen van eene afwatering, terwijl thans uit deti door de gemeente voor genomen wegaanleg blijkt, dat wellicht het terrein langs de Noordzijde der militaire ter reinen aan den openbaren dienst zal worden onttrokken, zoodat het maken van eene afschei ding langs de grens van den militairen grond aldaar den schrijver wenschelijk zou toeschij nen. Adressant verzoekt den Raad hem mede te deelen, of de gemeente de kosten der wij ziging langs den uitweg van den arsenaalweg zou kunnen dragen en of ze bereid zou zijn om, bij de uitgifte van terreinen langs de Noord zijde der militaire terreinen, te bevorderen, dat langs de grens van den militairen grond aldaar een muur, schutting of afrastering zal worden gemaakt. De Voorz. herinnert er aan dat vroeger reeds besloten is bij het overnemen dezer gron den de kosten voor hare rekening te nemen. Wordt besloten in aansluiting met dat besluit te handelen. III. Benoeming van een voorzitter van de Nieuwjaarscommissie. Tot voorzitter wordt benoemd de heer J. Huizinga met 9 st. Dhr. Donze verkreeg 1 en dhr. J. de Feijter 2 st. Dhr. Huizinga, deelt mede, dat zijn plan is om de verschillende kerkelijke armbesturen uit te noodigen met hem de Nieuwjaars commissie te vormen. Mocht dit niet ge lukken, dan kan een ander voorstel gedaan worden. IV. Benoeming van een onderwijzer bij het herhalingsonderwijs aan school A. Sollicitanten zijn de heeren C. F. Kohier en P. A. de Feijter. Benoemd werd, na twee vrije stemmingen, waarbij dhrn. C. F. Kohier 4, P. A. de Feijter 4 en G. Goossen 5 stemmen verkregen, bij herstemming dhr. Goossen met 7 st. Dhr. Kohier verkreeg 5 st. V. Voorstel omtrent het verzoek van 1. de Groot om verhooging van jaarwedde. VI. Idem omtrent eenzelfde verzoek van C. F. Kohier. In verband met het eerste stellen B. en W voor, in afwachting van eene algeheele her ziening der jaarwedden van het onderwijzend personeel, afwijzend op het verzoek van adressant te beschikken en hem als schade loosstelling tot wederopzeggings toe 50,— 's jaars uit te keeren. Ze achten het verzoek van adressant billijk, vermits de vermindering van diens jaarwedde enkel een gevolg is van de niet vervulling van de vacature-De Kraker aan school C. Met de Commissie van toezicht op het L. O. zijn B. en W. van oordeel, dat het niet aangaat, dat hoofden van scholen finan cieel worden getroffen enkel door het feit, dat hun personeel van bijstand om reden van hun wil onafhankelijk, eene vermindering ondergaat. In verband met het 2e verzoek, stellen B. en W. eveneens voor den heer C. F. Kühler 50 per jaar uit te keeren. Bij de benoe ming van adressant tot hoofd van school A, mocht hij rekenen op eene jaarwedde van f 1350 met vrije woning en tuin. Voor zijn in diensttreding op 1 Oct. 1912 werd aan den heer J. de Jonge eervol ontslag verleend. De daardoor ontstane vacature is niet aan gevuld. Dientengevolge ontvangt adressant 50.minder jaarweSde dan waarop hij rekende. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten tot wederopzegging een schade loosstelling van 50 per jaar aan adressanten toe te kennen. VII. Benoeming van 2 leden van het Burgerl. Armbestuur. Aanbevolen worden R. J. Scheele, P. M. C. van Sprang, H. P. de Jonge en F. van de Ree. Benoemd woiden de heeren R. J. Scheele met 12 en P. M. C. van Sprang met 13 st. VUL Voorstel tot toekenning van eene gratificatie aan de maréchaussées alhier. De vier alhier gestationneerde maréchaussées, ZE\S(

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 1