BINNENLAND. UIT ONZE OMGEVING. Rechtszaken. Kerknieuws. Gemengde Berichten. TWEEDE KAMER. De hoefijzer-correspondent van het Handels blad schrijft in zijn overzicht het volgende De schaduw van Ommen is heden in de Kamer gevallen. 's Morgens reeds? Misschien. En scheen bij de christelijk-historische leiders een zeer belangwekkend telegram te zijn ingekomen waarover door hen, op en om de bank van de heeren Lohmari en De Visser, druk en lang werd beraadslaagd en waarover de nieuwe voorzitter der anti-revolutionnaire Kamerclub, de heer Middelberg, in consult werd geroepen. tot plotseling de heer Lohman opstond, eenige papieren driftig op de tafel smeet en wegliep, blijkelijk niet in rozig humeur. Waarna de conferentie uiteenging. Maar de schaduw van Ommen waarop wij zoo even doelden, viel toch eerst 's midddags zwaar over de Kamer. Er was, na de pauze, een regeling van werk zaamheden aan de orde. Een zeer belangrijke. Want het ging om het al of niet voortzetten van de debatten over het ontwerp-Talma. De voorzitter, de heer Van Nispen, stelde voor, Dinsdag a.s. te beginnen met de openbare behandeling van de Indische Begrooting. Stil zwijgend zou daarmee dus worden uitgesproken, dat het ontwerp-Talma voorloopig zou blijven liggen. Echter merkte de heer Lohman op, dat men Dinsdagavond men was in den laatsten tijd aan avondvergaderingen toch al zoowat gewoon geraakt wel kon geven aan genoemd ontwerp. Verder ging ook hij evenwel niet. En nu verscheen de nieuwe m a n u s ministra van dr. Kuyper, de heer Middelberg, die als voorzitter der anti-revolutionnaire Kamerclub den heer'Van de Velde heeft vervangen, om den eisch van zijn principaal te doen verwezenlijken. Dr. Kuyper heeft geëischt. Nog in 1912 de invaliditeitswet binnenhalen in de Tweede Kameranders zeg ik den dienst op. De heer Middelberg moest nu dus wel een poging doen om aan het dreigement des meesters kracht bij te zetten. Mitsdien stelde hij voor gedurende de begrooting Dinsdags- en Donder- dagsavonds voort te gaan met de behandeling van het ontwerp-Talma. Men had nu dus de consequentie van dr. Kuyper's eisch in een concreet voorstel vóór zich en het was de vraag, hoe de rechter zijde daarover zou oordeelen. De heer Nolens èn de Voorzitter wezen (evenals de heeren De Meester en Helsdingen) op het belang van een behoorlijke behandeling der begrooting, op den geringen tijd waarover men te be schikken had, op de vele avondvergaderingen, die men verleden jaar voor de begi'ooting had moeten gebruiken en op den grondwette- lijken eisch dat de begrooting vóór het einde van het dienstjaar moet zijn behandeld. Maartegenover den eisch van de Grondwet, en een behoorlijke behandeling der begrooting, stond de eisch van dr. Kuyper. De Grondwet, en een behoorlijke behandeling der begrooting vorderden de avondvergade ringen voor de begrooting. Dr. Kuyper en het stembusspook, eischtende avond vergaderingen voor het ontwerp-Talma. Wie zou het winnen De stemming over het voorstel-Middelberg bracht weldra het antwoord. Het voorstel werd verworpen met 50 tegen 36 stemmen. Tegen stemden, met de gansche dochter waren dus eigenlqk slecht b(j de maal* tijden bij elkaar, en Diet eens altjjii 's middags. Maar niettemin had Rohrback zijne oogen genoeg open, om te bemerken dat Hansa stil en peizeud werd en ook niet meer hare bloei ende gelaatskleur had, wanneer niet juist de winterkoude hare wangen rood had opgefrischt Scheelde haar iets Zou het soms van overmatige inspanning z(ju Of maakte de aanstaande reis haar nerveus? Maar een jong meisje verheugt zich toch gewoonlijk op zoo iets H(j sloeg haar nu scherper gade en zag dat zij aan tafel geheel in zichzelf verzonken zat en nauwelijks een paar hapjes at; ook dat z(j schrok, wanneer hij haar vermaande om toch het eten niet te vergeten en dat zij na den maaltijd terstond naar hare kamer liep en eerst W9er te voorschijn kwam om hem goeden nacht te wenschen. „Wat heeft toch Hansa?" vroeg hij aan nicht Aurelie. Maar die wist van niets. Hansa was immers tegenover haar nog veel geslotener, dan tegenover den vaderen sedert z(j het had doorgezet, dat z(j in den tram alléén mocht rijden en ook niet meer op hare gewone dagelyksche gangen behoefde te worden begeleid, bestond er niet vaak meer gelegenheid tot gedacbtenwisseling tusschen de oude dame en de jonge. Nog een veertien dagen liet Rohrbach de linkerzijde, alle christelijk-historischen behalve de heer Snoeck Henkemans, benevens de Katholieken Nolens, Loeff, Yan den Berch van Heemstede, Fruytier en de Voorzitter. Vóór stemden, alle anti-revolutionairen, benevens de overgroote meerderheid der Katholieken. Hiermede was dus het pleit beslechthet ontwerp-Talma zou voorloopig blijven liggen en de eisch van dr. Kuyper was afgewezen. Eu de schaduw van Ommen was nu binnen de Kamer gevallen. Een volkomen gelijkwaardig zakelijk en persoonlijk conflict als in Ommen was hier in de Kamer gebleken. Ginds waren Iret de christelijk-historischen die zich stelden tegen over Roomschen en anti revolutionnairen en die aan dr. Kuyper een gevoelig persoonlijk échec bezorgden. En hier waren het ook weer de christelijk-historischen die eindelijk eens opstonden tegen het commando uit de Kanaal straat, front maakten tegen de rest van de coalitie en die dr. Kuyper, door afwijzing van zijn .hooghartigen eisch, een zoo g'evoeligen klap gaven, dat daarbij het échec van den heer Middelberg bij diens eerste optreden als parlementair tokohouder des grooten meesters in het niet valt. Harder kon het niet komen uit den christelijk-historischen hoek tegen dr. Kuyper. Na Kirk-Kilisse Loele Boergasna Ommen de staking van het ontwerp-Talma. En beide uit dienzelfden hoek. V\ ant al hebben 5 Katholieken eveneens tegen het voorstel-Middelberg gestemd, al is het merkwaardig dat onder hen juist de Roomsche leiders waren en al is het ander zijds zeer opmerkelijk dat de overgroote meerderheid der Katholieken in dezen liever de leiding van dr. Kuyper hebben gevolgd dan die van hun eigen voormannen Nolens en Loeff ook zonder die 5 Roomsche stemmen zou het voorstel zijn verworpen. De christelijk-historischen hebben het gedaan. Zij zijn het die een stok in 't wiel hebben gestoken en die oorzaak zijn dat het ontwerp- I alma nu voorloopig zal blijven rusten.... in weerwil van dr. Kuyper's ultimatum. Hoe dr. Kuyper dat ultimatum nu wil uitvoeren, zal hij moeten weten. Maar hoe diep en gevoelig de Kuyperianen al vast getroffen waren door de houding der christelijk-historischen, bleek onmiddelijk bij de stemming over het voorstel-Lohman, om den aanstaanden Dinsdagavond nog wél aan het ontwerp-Talma te geven. De Voorzitter had tegen dat denkbeeld geen bezwaar, omdat er, behalve de Indische begrootyig, toch nog geen andere begrootingsstukken voor openbare behandeling gereed zijn en de Minister van Koloniën ongaarne overdag èn 's avonds ver gadert. Men mocht dus verwachten dat de gansche rechterzijde voor dit voorstel zou stemmen. Maar neenhet werd verworpen met 47 tegen 38 stemmen. En ditmaal stemden, met de linkerzijde, 8 anti-revolution- nairen tegen (de heeren Van der Voort van Zijp, Oosterbaan, Brummelkamp, Rutgers, Blum, Scheurer, Van de Velde en Duymaer van Twist), benevens 4 Katholieken (de heeren Kooien, De Wijckerslooth, Arts en Beckers), Al deze 12 heeren hadden vóór het voorstel- Middelberg gestemd en waren nu dus over stag gegaan. Voor deze houding is geen andere ver klaring te vinden, dan dat zij gegriefd en geërgerd waren door het échec dat de chris telijk-historischen hun en hun leider in de Kanaalstraat hadden bezorgd en dat zij des wegen nu ook het christelijk-historische voorstel zaak op haar beloop; en toen, op een Zondag toen Hansa na tafel weder naar hare kamer wilde vluchten, nam hij zijne dochter b(j de hand, leide haar in het salon naast de eetkamer, trok haar naast zich op de sofa, legde den linker arm om hare schouder, vatte met de rechterhand hare kin, draaide haar bleeke gezichtje naar hem toe en vropg „Hausctien, scheelt er wat aan?" Hansa werd vuurrood, schoof van hem weg en sloeg de oogen neêr. „Mij? Wel neen," stamelde zij verward. „Hoe komt u op die gedachte?" Haar vader drukte haar nog vaster. „Hanschen, je bent in den laatsten tijd veranderd. Je eet niet. Je oogen zien er uit alsof je slecht sliep. Ik vrees dater iets aan scheelt." „Hoe komt u er b(j, vader!" riep z(j, met een gedrongen glimlachje. Maar .hij voelde hoe z(j trilde. „Kind, wjj zullen morgen naar den dokter gaan. Hij moet je eens terdege onder handen nemen. Met de gezondheid valt niet t9 spotten." „Ik verzeker o, vader, ik begrijp heel niet, de dokter zal ons uitlachen Dit werd haastig gezegd, met onnoodige heftigheid en onder pogingen om zich los te winden „Hanschen, Hanschen, doe toch zoo niet.' Komaan, kijk mij eens recht in de oogen." Dit beproefde z(j niet eens. Z(j bleef den wilden doen vallen. Wat hun dan ock gelukte. Het ultimatum van dr. Kuyper door de christelijk-historischen afgewezen waarlijk, het was een wel merkwaardig politiek moment in de Kamer. Vooral na Ommen daarbuiten. Het was de schaduw van Ommen die in de Kamer viel. Zooals uit achterstaand advertentie blijkt hoopt op Vrijdag, 22 dezer, voor de Afdeeling Ter Neuzen van den Volksbond tegen Drankmisbruik de WelEerwaarde Heer dr. H. A van der Meuten van Bergen op Zoom het onderwerp te behandelen «Matig heid of Onthouding«. Enkelen zullen zich den spreker nog wel herinneren, daar hij verleden winter een spreekbeurt vervuld heeft voor de afdeeling ter Neuzen van Volksonderwijs met het onderwerp «Opvoeding op school en in het huisgezin.* Zij zullen dan ook nog wel weten, hoe hij op uitnemende wijze dat onderwerp behandeld heeft. Wij kunnen dan ook met aandrang iedereen aanraden den spreker eens te komen hooren, daar hij een onderwerp behandelen zal, dat in den tegenwoordigen tijd aan de orde van den dag is en steeds een strijd uitmaakt, of men matig of onthouder moet wezen. Tot onderwijzer bij het openbaar onder wijs in Ned -Indië zijn benoemd de heeren C. C. Hoornick te Ter Neuzen en Th. Versloot te Axel. Door de rechtbank te Middelburg is tot schatter van de pachtwaarde van den calamiteuzen Nieuw Neuzenpolder benoemd de heer J. Dieleman, landbouwer en dijkgraaf te Hoek. Van wege Gedeputeerde Staten is benoemd de heer C. ljsebaert te St. Jansteen en door den polder den heer F. de Ruijter Jz. Sr. te Zaamslag. Te Zaamslag zijn bij een landbouwer drie paarden door een geraaktheid getroffen. Tot ouderlingen van de Ned. Herv. kerk te Axel zijn door den kerkeraad gekozen de heeren A. van Cruijningen en Fred. Dekker, in de plaats van de aftredende ouderlingen M. Loof en P. de Feijter en tot diakenen de heeren P. van Alten en A. de Feijter, in de plaats van de aftredende diakenen A. J. Hol en Jac. de Kraker. Te Philippine kreeg de landbouwer J- F. Taelman, bij het inspannen van een zijner paarden een slag tegen zijn borst, die zoodanig aankwam, dat voor zijn leven ge vreesd wordt. Aan het gebouw van het provinciaal bestuur in Zeeland te Middelburg werd Dins dag aanbesteed, het onderhouden vap de havenwerken te Breskens, gedurende de jaren 1913, 1914 en 1915. (Raming f 5875 per jaar). Hiervoor werd ingeschreven door de heeren W. M. Ferdinandusse te Biezelinge voor f'6400, J. de Hullu te Breskens voor f 5905,60. J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor f 5760, J. M. H. van de Sande te Breskens voor f 5644, Th. Cambier te Breskens voor f 5638, J. Goossen te Vlissingen voor f5615, A. du Burk te Breskens voor f5609 en H. Lagasse te Cadzand voor f 5580. In eenige Belgische bladen is reeds gemeld, dat het volgend jaar de koning van Engeland een bezoek aan België zal brengen. De «Gazette de Hollande* deelt daaromtrent mede dat het koninklijk jacht de Wester- Schelde zal opvaren tot Ter Neuzen, waarna het kanaal naar Gent wordt ingeslagen, in welke stad de koning aan land zal gaan. De drie of vier kruisers, die het vaartuig des konings zouden vergezellen, zouden ook dat kanaal opstoomen. blik hardnekkis? op de ijsbeervackt op den vloer gevestigd boudeD. H(j hief hare kin op en wilde daar zacht dwingen hetu aan te k(j- ken. Maar na riep zij driftig: „Ach. ik bid u, maak m(j niet nerveus!" en barstte eens klaps los io tranen. H(j liet haar los, keek haar ontbotst aan en stond op. Hiervan wildezfj gebruik maken om met gebogen hoofd uit de kamer te loopen. H(j vatte haar echter snel b(j den arm, drukte haar weder op de sofa, bleef een poosje vóór haar staan en sprak, na een korten maar zwa- ren innerl(jken strijd, langzaam „Haoschen, mijn kind ik vraag je nu niet meer wat scheelt er aan maar ik vraag je Wie is 't Opnieuw vloog er over haar gelaat een gloeiend rood, waarop snel eene doodsbleek heid volgde. Haar blonde hoofd zouk op hare borst zjj scheen in onmacht te zulleu vallen. (Wordt vervolgd). Arrondissements-Rechtbank te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 15 Nov., de volgende vonnissen uitgesproken E. d. P., oud 42 j., arbeider te Watervliet, is wegens wederspannigheid veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. (Eisch 1 maand gevangenisstraf). S. M. D., oud 22 j huisvrouw van Th. d. zonder beroep, te Aardenburg, is wegens eenvoudige beleedigiog veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hechtenis. (Eisch idem.) J. J. V., oud 23 j., en J. J. V., oud 25 j., landbouwers, beiden te Sluis, zijn wegens huis vredebreuk veroordeeld ieder tot f 15 boete of 15 dagen hechtenis. (Eisch idem.) Bovengenoemde rechtbank behandelde heden ten eerste de zaak tegen den 49jarigen Cb. v. K., beklaagd van landlooperij, gepleegd te Ter Neuzen. De agent van politie Witte hield beklaagde aan, hij had toen vijf cent bij zich. De eisch luidde 2 dagen 'hechtenis en op zending voor twee jaar en vijf maanden. Het vonnis luidde 2 dagen hechtei is en drie jaar opzending. De Raad van Beroep van de Ongevallen verzekering te Middelburg heeft Donderdag de beslissingen der rijksbank, in zake A. W "Lz. te Axel vernietigd en vastgesteld eene verschul digde premie van f 23,35 en eene rente van f 1,13' en f 7,29, terwijl W. om het meer gevorderde niet-ontvankelijk werd verklaard. In het geheel niet-ontvankeljjk werd verklaard het beroep van A. d'H. te Graauw. Zondag II November 1912. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 91/, u. en nam. 2 u., Ds. A. Timmerman. 's Avonds ö'/j u., de heer Hoekendijk, directeur van de vereenigiug voor lijders aan vallende ziekte te Heemstede. Sluiskil. Nam 2 u., Ds. G. van Dis. Oogstpreek. Halst. Yoorm. 10 u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Yoorm. 9 u. en nam. 2 u., Ds. J. E. van Hulsteijn Jr. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u en 5'/. u., Ds. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5>/, u., leeskerk. Lokaal „Ebeu-Haëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Geen dienst. Uit Tiel moeten weder twee landweer- plichtigen van de lichting 1912 gedurende zes dagen onder de wapenen komen wegens het niet tijdig inleveren van han militie-zakbobkje, voor overgang naar de Landweer. Het geval wordt echter voor de betrokkenen moeilijk, wijl een thans verblijf houdt te Ploesti (Roemenië) en de andere zelfs teHolland Michigan (N. Amerika). Op de jongste varkensmarkt te Tiel had een der aangevoerde dieren (een z.g. over- looper) veel bekijks. De achterpooten waren nl. zoodanig langs het lichaam gegroeid, dat zij geen dienst konden doen en het dier zich alleen met de voorpooten op het achterge deelte van het lichaam voortbewoog. Overigens was het beest normaal en gezond. Ook in de Betuwe en omgeving is met de bietencampagne thans pas begonnen. -De werkkrachten, voornamelijk de rooiers, zijn moeilijk te bekomen en de loonen zee'r hoog. Een loon van f 3 per dag is geen zeldzaam heid. Vreesdijke val van een acrobaat. Op de kermis te Sweveghem bij Kortwijk vertoonde een acrobaat zijn kunsten aan een trapezium, zeven meter boven den grond. Plotseling brak onder het zweven een der koorden, zoodat de ongelukkige met het hoofd tegen den grond schoot, en een hersenschudding kreeg. Even later stierf hij. Hartje Beerendsen. Donderdag diende de zaak Bartje Beerendsn voor de rechtbank te Arnhem. Bekl. ontkende het hem ten laste gelegde niet, doch wilde liever over de zsak zwijgen. Na een lang durig getuigenverhoor, waarbij de medebe- klaagden geboord werden, achtte het O. M. beklaagde's schuld aan 9 inbrakeD, zonder verzachtende omstandigheden, bewezen, en eischte veroordeeling tot de zwaarste straf 12 jaar gevangenisstraf. Past op uw kinderen. Terwijl vrouw Visscher in de Kloosterstraat te Doesburg bij een harer buren bleef praten, geraakte haar drie-jarig kind in brand. Met wonden overdekt moest bet in het ziekenhuis worden opgenomen. Ter beteugeling der te Ouderkerk a. d. Amstel heerschende mazelenepidemie, waarbij

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 2