BUITENLAND. De oorlog in den Balkan. Burgerlijken Stand. ^ocHfwatergeiij ie Ter fêeuz AMERIKA. Woensdag 13 Nov. «3.58 4.17 Donderdag 14 4.37 4 58 Vrijdag 15 5.21 5.45 Zaterdag 16 6.13 6.46 Zondag 17 7.23 8.3 Maandag 18 8.46 9.25 Dinsdag 19 10.2 10.34 gevangenisstraf tegen R. te Nieuw Amsterdam, beklaagd dat hij op 23 September jl. te Bar- ger Westerveeu getracht zou hebben de stoom tram te doen ontsporen, door een stuk spoor staaf dwars op de rails te leggen. Een nieuwe goudwinning. De firma Junkers Winter te Rotterdam deelt het volgende mede In het Zillerdal waar reeds vroeger groote goudwinningen plaats vonden, is men kortelings bij straten-aanleg op een goudader gestooten, die zich door bet ge- heele gebergte schijnt uit te strekken. Ana lysen uit het gesteente getrokken wijzen .op een doorsnede van 113 gram goud per 1000 Kg. steen. Door deze nieuwe ontdekking ver wacht men binnenkort een levendig bedrijf der goudwinning in de omstreken van Zeil (Tyrol). Ongewenschte hulp. Maandagavond werd de heer T. B. wonende in de Weesperstraat te Amsterdam op de N.Heerengracht door een auto aangereden. Daar hij eenige kwetsuren aan het been had beko men, werd hij door hulpvaardige voorbijgangers naar zijn woning vervoerd, alwaar men tot de minder aangename ontdekking kwam dat een der gedienstigen van de gelegenheid gebruik had gemaakt om den heer T. B. zijn zilveren hor loge met gouden ketting te ontfutselen. De politie is met den diefstal in kennis gesteld. Bedreiging met moord. Men schrijft ons uit Arnhem Zekere G. van de B. te Arnhem werd Zondagavond voortduiend in zijn woning be dreigd door M. T. die hij onlangs door de politie uit zijn hooiberg heeft doen verwijderen. Toen hij omstreeks 10,/2 uur reeds te bed lag, werd hij door T. uitgenoodigd naar buiten te komen. Toen B. buiten kwam wilde T. hem doodschieten. Nauwelijks had van de B. zijn deur weer gesloten, of er viel een schot, fljj hoorde de hagelkorrels in zijn huisdeur slaan. Ongeveer een half uur later hoorde hij nogmaals een schot, vallen en werd hij nogmaals uitgenoodigd naar buiten te komen, waaraan hij echter niet voldeed. In de deur zijn verschillende hagelkorrels gevonden. Sigarenmakersactie. De staking voor het zuiden geproclameerd. Men seint ons uit Den Bosch In de Maandagmiddag gehouden vergadering van werkliedeu werd besloten de staking door te zetten. Onmiddellijk daarna hebben de be sturen van den bond van patroons 'en de hoofdbesturen van de werkliedenorganisaties vergaderd. Io deze vergadering werd den patroons het besluit der werklieden medege deeld. A.s. Woensdag zal te Venlo een spoed- eischende vergadering worden gehouden van den Zuidelijken R. K. Bond van patroons. Aanranding. Te Dinxperlo werd Zaterdagavond de vee koopman S. uit Deventer door eenige personen aangerand ze tr ekken hem van de fiets en beroofden hem van ƒ450,Eenigen tijd later werd S. in bewusteloozen toestand gevonden. Bartje Beerendsen. Uit Arnhem wordt ons geseind. Heden morgen stond de beruchte inbreker Bernardus Beerendsen, alias Bartje Beerendsen, voor de rechtbank te Arnhem terecht. Uit Charleroi meldt men Een paar dagen geleden bood een kloeke jonge man, van een intelligent uiterlijk, zich in het hoofdbureel van politie aan. Hij sprak Poolscb, Russisch en Duitsch. Door bemidde ling van een taalman zei hij de 21-jarige Peter Blazejewski, geboortig uit Warschau (Polen) te wezen. Hij was het regiment kozakken, waarbij men hem had ingelijfd, ontloopen, omdat hij bevel had gekregen naar Wladivostock te vertrekken. Hij wou niet naar Siberië, want men zond er vooral henen de Poolsche soldaten, gekend de revolutionairen en steeds gehecht aan hun Polen. Hij liep dus weg, bereikte de grens te voet, doch werd nagezet en kreeg een bajonetsteek in de borst en een kogel in het been. Hij was gered en kwam uitgeput te Luik. Op zijn weg naar Parijs, deed hij Charleroi aan om een land genoot te bezoeken die hem geld zou geven. Iu Parijs zou hij werk vinden bij een oom, fabrikant te Joinville le Pont. Blazejewski had te Warschau gestudeerd. Hij had geen familie meer. Zijn vader stierf maanden geleden en liet hem een bedrag van 30.000 roebel na. Ook bezat hij een eigendom, maar de regeering van den tsaar heeft er nu beslag op gelegd. De boevenstreek in een postkantoor te Parijs. Onze Parijsche corr. schrijft Nopens de reeds kort geseinde bandieten- streek welke zoo sterk herinnert aan de wan daden van de beude Garnier Bonnot, en be dreven te Bezons nabij Argenteuil valt nog het volgende te melden Het postkantoor wordt beheerd door zekere madame Cartier, wier echtgenoot eveneens postbeambte is. Hef zal ongeveer 9 uur zijn geweest dut madame Cartier, door twee jonge meisjes ter zijde gestaan., 4000 fres. wilde wegsluiten toen een drietal gemaskerde individuen met de revolver in de vuist, het kantoor binnendrongen. De drie vrouwen redden zich door langs de trap te ontvluchten en riepen daarop om hulp. Vader Cartier, die zijn krantje op de eerste verdieping aan het lezen was, kwam onmiddel lijk naar beneden. De schurk vuurde en het lichaam door 6 kogels doorboord viel de held haftige postbeambte als een lijk neer. De bandieten maakten zich van 3000 fres. in zilver meester, .inderhaast lieten zij de rest liggen. Onmiddellijk werd door de recherche naar alle zijden gespeurd. Als gevolg daarvan bleek weldra dat de moord door La Combe werd begaan, de moordenaar van den conducteur van den trein Aubrais. Twee aanhoudingen zijn reeds door de veiligheidspolitie gedaan. Een nieuw spoor? Onze Bru8selsche corr. schrijft Nog steeds worden anonieme brieven be treffende de zaak Wilmart op het Paleis van Justitie ontvangen. Een van deze brieven zou betreffende de schuilplaats van den vluchteling zulke juiste eu omschreven aanduidingen geven, dat meu zich op verrassende kan voorbe reiden. De algeineene werkstaking te Gent. Onze corr. schrijft Het socialistisch comité te Gent rekend op 20 tot 25.000 werklieden die tot staking zullen overgaan als het sein daarvoor vanuit Brussel wordt gegeven. Het socialistisch dagblad »Vooruit« heeft de volgende maatregelen genomen met het oog op het. doorzetten van de staking, die 5 weken zou kunnen duren, en zelfs langer indien het noodig is. Op aanvrage van de stakende ouders, zullen hunne kinderen onder die huis- boudeos verdeeld worden, die in staat zijn hen te ontvangen. In verschillende wijken van de stad zullen installaties ingericht worden om dagelijks aan 15000 personen een even voed zame soep te verstrekken als nu door d6 werk lieden zelf wordt gereedgemaakt. Gedurende de laatste dok wei kersstaking heeft men op deze wijze aan 1200 personen eten verstrekt. Alle slagers van de stad zijn uitgenoodigd voor den 1 December in te schrijven voor de eventueele levering van het vleesch. Zouden de condities echter niet aannemelijk worden bevonden, of indien niet ingeschreven wordt, zal de «Vooruit* zelf op de markt het noodige vee koopen, en dat voor hare eigen rekening doen slachten. De deelen welke dan niet voor de soep gebruikt worden zullen aan hen ver kocht worden die zich reeds van te voren kunnen verbinden voor 1, 2 of 3 fres. of zelfs meer, per week aan vleesch te kunnen Demen. Het comité deelt verder mede, dat er 999 kansen op 1000 zijn dat de regeering de werk lieden zal noodzaken tot staking over te gaan, en maant dus alle werklieden aan hunne voor zorgsmaatregelen te nemen. Siuokkelaarsdrama. Een achttal Italiaansche smokkelaars zijn op de Zwjfsersche grens door Italiaansche douanen ontdekt toen zij een grot op het Comoruen uitkomende, doortrokken. In de paniek vluchtten de smokkelaars langs een zeer nauw rotspad. Een viel te pletter. Drie andeien die hun makker nog wilden redden, deden eveneeus een doodelijken val. De ver brijzelde lichamen werden als bloederige vleeschklompen teruggevonden. Bandietenleven. Zekere Nazzareno Guglielma is iü den ouder dom van 84 jaar te Buenos Ayres gestorven. Deze man beeft zeker niet minder dan 18 moorden begaan en daar geen dag gevangenis straf voor ondergaan. De schurk bedreef zijn misdaden in de omstreken van Perouse. Hij moordde nimmer om te steleD, doch uitzuiveren wraak. Nu betaalde hij een misdaad aan een zijner verwanten begaan, dan tfas 't weer een persoonlijke wraakneming. Zijn eerste slacht offer was zijn vader, wien hij beschuldigde zijn vrouw te hebben mishandeld en hem bij de gendarmen verraden te hebben. Een andermaal doodde hij een gendarme en een kapitein van de nationale garde, die met zijn beide zoons wandelde. Om de zekerheid van schot te bewij zen, doodde hij eens, een armen boer die in het veld arbeidde, op grooten afstand. Hp wist hierop naar Brazilië te ontkomen, werd metse laar en wierp een kameraad met wien hij twist kreeg te pletter. Naar Buenos-Ayres uitgewe ken zette hij aldaar zjjn bandietenleven voort. Guglielma laat een zoon na, die een achtens waardig ingenieur is en een dochter die vrede in een klooster in Chili zocht. Menschelijke offerande. Men meldt ons uit New-York. Miss Ethel Smith een beeldschoon meisje van 18 jaar be kwam vreeselijke brandwonden. Haar leven kon slechts worden behouden door het over planten van levende menschelijke huid op de wonden. De schatrijke ouders plaatsten een oproep iu de dagbladen, naar sollicitanten die hun huid wilde opofferen. Een arme kranten jongen, die in het onderhoud zijner zieke moeder moest voorzien, bood zich aan het «bloedgeld* te' verdienen. De operatie gelukte, het meisje genas, de knaapbezweek. Van alle zijden ontvangt de heelmeester thans dreigbrie ven vol verwijten. De Balkanoorlog verwekt steeds grooter ongerustheid iu de Europeesche hoofdsteden. De Engelsche ministerraad, die een afzonder lijke zitting aan de Oostersche kwestie wijdde, ziet den toestand zeer ernstig in Donar Law, de leider der oppositie, gaf in een vergadering te Liverpool als zijn meening te kennen, dat het uitbreken van een algemeenen Europeeschen oorlog niet tot de onmogelijkheden «behoort. Niet minder dan vijf Britsche oorlogsbodems, voor Malta gestationeerd, ontvingen bevel om onmiddellijk naar de Turksche wateren te stoomen. Nog zorgwekkender wordt de situatie door de houding van Oostenrijk, dat zijnen gezant te Belgrado heeft opgedragen, om de Servische regeering te kennen te geven, dat de Monarchie hare aanspraken op Albanië en een haven aan de Adriatische Zee niet zal erkennen, terwijl de Duitsche en Italiaansche gezanten stappen in dezelfde richting zullen dóen. In financieele kringen te Londen en Amsterdam deden Zaterdag zelfs geruchten de ronde, als zou Oostenrijk den oorlog reeds verklaard hebben latere berichten spreken ïhn een ultimatum. Daar Rusland waar schijnlijk niet zou berusten in een gewapende a,ctie van Oostenrijk, dat troepen concentreert in Bosnië, zou een botsing tusschen beide groote Europeesche groepeeringen een bijna onvermijdelijk gevolg zijn van het optreden der Monarchie. Alleen Parijs blijft, ondanks de weinige overeenstemming onder de mogendheden ^elfs tusschen de verbonden Machten onder ling tamelijk optimistisch gestemd. Daar de financieele belangen van Frarikiijk en Duitschland in het Oosten samengaan en lijn recht staan tegenover die van Engeland en Rusland verkeert de Republiek in een onaan gename positie, daar zij eenerzijds aan de zijde van Duitschland staat, doch aan den anderen kant in overleg met Londen en Petersburg dient te handelen. De onvermoeide bemiddelingsactie van minister Poincaré wordt hierdoor volkomen verklaarbaar. De diplo matieke verwikkelingen zijn dan ook voor het oogenblik belangrijker dan de gebeurtenissen op het oorlogsterrein. Het eens zoo geweldige Turksche leger is verpletterd en aan het blijvend succes van de wapenen der Balkau-staten valt niet meer te twijfelen. De Serviërs, die ondanks hunne verklaringen, hun taak niet als volbracht schijnen te beschouwen met de verovering van Macedonië, dringen steeds voorwaarts, en brachten den Turken bij de inneming van Prilep wederom gevoelige verliezen toe. De Grieksche troepen zijn Saloniki binnen gerukt alwaar de capitulatie der vesting Carabouroum en van het 25000 man sterke Turksche leger werd geteekend. De Bulgaren zetten met succes hunne aan vallen op de stellingen der Tchatalja-linie, de Ikatste groote borstwering van Constantinopel, vbort. De Montenegrijnen hebben met behulp van Sbrvische artillerie, én zonder heftigen tegen- sfand te ontmoeten, Diakovitsa bezet. q De berichten omtrent de krijgsverrichtingen op Adrianopel zijn nog met elkander in tegen spraak. Hoezeer men in Londen den toestand van het Turksche rijk als hopeloos beschouwt, blijkt wel uit Parijsche berichten later door Weenen tegengesproken volgens welke 4-9 Engelsche regeering zich niet verzetten zal tegen de wederopenstelling der Dardanellen, dajar Engeland met het oog op Turkije's ver val geen belang meer heeft bij de sluiting. Het Oostenrijkseh-Servische conflict. n De voorstelling van de Duitsche pers, als zou de Oostenrijksche gezant een ultimatum aan de Servische regeering overhandigd te hebben, schijnt onjuist te zijn. Dinsdag hebben de gezant Ugron en minister Pasitsch een samenkomst gehad, waarop beiden hun stand punt uiteenzetten, zonder veel nader tot een oplossing te komen. Weenen blijft inmiddels z$er pessimistisch gestemd, en de spanning WjOrdt nog verhoogd door de onverwachte verschijning van Frans Ferdinand bij de be sprekingen der militaire autoriteiten. In Berlijn daarentegen, misschien wel de ge voeligste barometer gelooft men nog niet aan een ernstig conflict. De «Echo de Paris« ontving van haar correspondent te Berlijn een telegram, waarin uit goede bron verzekerd werd, dat de toestand veel verbeterd, en het oorlogsgevaar gering is. De Russische diplo matie schijnt desniettemin vast besloten om de Servische eischen te steunen, zoodat men te Petersburg zeer pessimistisch is, doch Poincaré tracht tegemoet te komen aan de Oostenrijksche eischen, door aan Servië voor een aantal jaren het recht te ontnemen, oor logsschepen in de Adriatische zee te stationeeren. De Balkanoorlog. Reeds 150.000 man zijn, volgens een schatting uit Parijs, sinds het begin van den oorlog buiten gevecht gesteld en nog steeds wordt de strijd met moorddadige woede voort gezet. De Turken zijn tenslotte voor de dagelijksche aanvallen der Grieksche troepen moeten zwichten, en trekken zich, onder het lijden van zware verliezen, uit hunne laatste stellingen in Epirus terug. Volgens een telegram uit Belgrado aan den «Lokal An- zeiger« heeft een deel van het Servische leger zich nabij Alessio, in de buurt van de Adriatische zee, met de Montenegrijnen ver- eenigd, om naar Durazzo op te rukken, ter wijl een andere afdeeliug door de woeste sneeuwbergen heen langs den oever van de Drin eveneens koers zet naar Durazzo. Skoetari zal het beleg waarschijnlijk niet lang meer kunnen verduren er ontstaat reeds groot gebrek aan levensmiddelen, waaronder vooral de Christelijke bevolking ernstig heeft te lijden. De Bulgaren zetten met voortdurend succes hun marsch naar de Engelsche zee voort, en bezetten steeds nieuwe punten. Tus schen de verbonden Balkanstaten schijnt de verstandhouding niet steeds even voortreffelijk te zijn een telegram uit Belgrado meldt, dat het aldaar verschijnende Grieksche blad, Akro- polis« in beslag is genomen, omdat het mel ding maakt van diepgaande meeningsverschillen tusschen den commandant van het Grieksche leger te Saloniki en dien' van het Servische leger dat naar de stad oprukt. Be toestand te Constantinopel. Vijf en twintig duizend vluchtelingen ver toeven thans in de hoofdstad en voortdurend groeit hun aantal aan. De vreeselijkste ellende heerscht onaer die ongelukkigen, die van alles ontbloot in de straten doodhongeren. Om de verschrikking te vermeerderen heeft de cholera, waardoor vluchtelingen uit Siliori waren aangetast, haar intocht gedaan in de zwaar bezochte stad. Geruchten doen de ronde, volgens welke de Turken besloten hebben de Aya Sofia te vernielen, indien de Bulgaren de stad binnentrekken. Ondertusschen schijnt de regeering besloten Constantinopel tot het uiterste te verdedigen ook zal het hof de stad niet verlaten. De militaire gouverneur, Meinduh Bey, die Donderdag zijn ontslag kreeg, is door den krijgsraad ter dood ver oordeeld, daar hij het garnizoen had opge hitst om de Christenen te vermoorden en Abdoel Hamid op den troon te herstellen. Het vonnis werd op staanden voet voltrokken. B E L G I E. Uit Brussel meldt men ons Generaal Micbel heeft als Minister van oorlog ontslag genomen. Baron de Bioqueville zal de portefeuille van oorlog overnemen. De Antwerpsche bladen berichten, dat de koning den afgevaardigde Paul Segers de portefeuille van het nieuwe ministerie van Handel heeft opgedragen. In New-York heeft Zondagnacht een monstermeeting plaats gehad van meer dan 20.000 suffragettes, die met lantaarns, toortsen, enz. door de 5e Avenue defileerden. Een publiek van 400.000 personen woonde het schouwspel bij. Te Philadelphia is overleden de heer Clement A. Griscom, de eigenaar van bijna alle aan- deelen in de Red Star Line. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 8 Nov. Leen- dert van Eek, oud 57 j., weduwn. en Leuntje Elisabeth van Gelder, oud 59 j jd. Frederik Andries den Doel- der, oud 18 j., jm. en Cornelia de Feijter, oud '22 j., jd. Jacob Willemsen, oud 24 j., jm. en Neeltje Maria Yorbrugge, oud 23 j., jd. Geboorten. 3 Nov. Bertha Cornelia Theophile, d. van Charles Louis Albert de Ridder en Sulima Maria Simoen. 6 Nov. Anna Christina, d. van Eugenius Fran- cies Lauret en Anna Christina van Husen. 9 Nov. Albert Petrus, z. van Leopoidus Ludovieus Yan Hoye en Maria Louisa Stevens. Overlijden. 4 Nov. Janna Helena de Jonge, oud 2 m. d. van Abraham en Janne Helena Dees. DAGEN. 1 Voorm. Nam, 11 11 •1 11 11

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 3