UIT ONZE OMGEVING. Laatste Berichten. Gemengde Berichten. de wereldmarkt, tegen bnitenlandsche mede dingers moeten concurreeren, bedanken niet alleen voor de onnoodige bescherming, doch protesteeren ten sterkste tegen de hen opge drongen protectie, omdat zij daarin zien een groot nadeel voor hun bloeiend bedrijf. Men denke hier aan de oppositie, die het ontwerp- Kolkman ontmoet o.a. van de zijde der textiel nijverheid, machine-industrie enz. Wanneer wij ook deze categorie van »be- schermden« in mindering hebben gebracht op het percentage der bevoordeelen, dan moeten wij van het restant nog aftrekken al degenen en dat zijn alweer voor een groot deel mingegoeden voor wie de voordeelen der protectie, in den vorm van vermeerdering van inkomsten, niet opwegen tegen de nadeelen, bestaande in een toeneming hunner uitgaven, als gevolg van het duurder worden der levensbehoeften (voedingsmiddelen, kleederen, huisvesting enz.) En van de weinige procenten, die dan nog overblijvenwillen wij aannemen, dat zij, die daartoe behooren, de zegeningen der protectie inderdaad zullen deelachtig worden, in meerdere of mindere mate voordeel zullen putten uit de gevolgen der aanhangige Tarief- wet, wanneer deze ooit in toepassing mocht komen. En daarbij zullen wij nu ook eens aannemen, dat alsdan tusschen de bevoordeel- den-fabrikanten en arbeiders de buit eerlijk zal worden verdeeld. Maar is dan zoo vragen wij de V o 1 k s- w e 1 vaart vermeerderd is dan toegenomen de welvaart der bevolking in bet algemeen Wie zou deze vraag in gemoede bevestigend durven beantwoorden zelfs al zou hier van benadeeling van de overgroote meerderheid der bevolking geen sprake kunnen zijn Want nadeel zal de Tariefwet brengen, onberekenbaar nadeel. lo. door de belemmering van nijverheid, landbouw, handel en verkeer. 2o. door het duurder worden der eerste levensbehoeften, als gevolg van de te heffen invoerrechten, en van de daarop gebaseerde prijsverhooging der beschermde binnenlandsche producten. Een paar procent der bevolking zal wellicht kunnen profiteerenen ter aanbeveling van de Tariefwet durft men spreken van te verwachten vermeerdering der volkswelvaart Een paar procentDat wil hier zeggen, dat men aan enkele tienduizend-tallen van elk millioen Nederlanders voordeel wil ver schaffen tot schade van alle overigen. Het Nederlandsche Volk bedankt voor deze vermeerdering van zijn welvaart. Het weet, dat in de landen, waar men bet thans hier aangeprezen middel in al zijn gevolgen kent, het verzet daartegen allerwege toeneemtde verkiezing van den Vrijhandelaar Woodrow Wilson tot president van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika tot dusver bet meest protectionistische land ter wereld is daarvan het jongste bewijs Laat ons den Vrijhandelskoers, waardoor wij sedert 60 jaren de volkswelvaart, in ons Vaderland gestadig hebben zien toenemen, blijven volgen, enlaat onze Regeering afzien van haar heilloos plan om de gelden, noodig voor de sociale verzekering, te halen uit het invoerrecht, van alle belastingen de slechtste, omdat zij is de onbillijkste en bovendien de gevaarlijkste voor onze Volks welvaart. gaf den raad om Hausa op eene goede kost- scüooI te doeu. Rohrbach verwierp dit voor stel met heftige verontwaardiging. Hansa zelf had eenige woorden van het gesprek opgevan gen, toen zij in het salon kwam om den gast te begroeten. Hare levende verbeelding ver werkte bliksemsnel wat zij had gehoord, en toen de vriend vertrokken was, trad zij schuch ter naar haren vader, keek hem eerst sprake loos in de oogen, viel hem toen om den hals en fluisterde met eene door snikken half ver stikte stem „Vader geef m(j geen stief moeder Dat doet n toch niet zeg „Hoe kan je zoo iets denken, Hansehen riep hij, en hjj drukte haar zóó vast aan zich, dat haar de adem verging. Hü gaf haar geeD stiefmoeder, maar nam eene nicht van wjjlen zijne vrouw, eene bejaarde juffrouw, iu huis. De uog flinke man, halfweg in de vjjftig, met nauwelijks nog een grijs haar in den baard en aan de slapen, verlangde voor zichzelf niets meer en wilde voortaan enkel nog voor zijne Hansa leven. Nicht Anrelie, die nu bij hem introk, bracht den besten wil mee. Zjj lr'eld oos alles in de beste orde, zoodat in bet huishouden het ontbreken van de huisvrouw naaweljjks te be speuren viel. Maar met Hansa wist zij het niet recht te stellen. Zij was lange jaren gouvernante bij deftige famieljes cd later tweede directrice van een diakonessenhuis geweest, en had zich daardoor een zekeren droog en Door Burg. en Weth. is bepaald dat de herstemming voor de Kamer van Koophandel alhier zal plaats hebben op Vrijdag 22 Nov. a.s. Wegens het bedanken van de heer E. Spits voor zijne benoeming, is door Burg. (en Weth. benoemd tot opzichter teekenaar bij den bouw van de H. B. School alhier, de heer Olie van Wolvega. De heer C. J. van Rompu van Ter Neuzen, is Zaterdag te Amsterdam bevorderd tot arts. Door het rijnschip »Emma« werd Zaterdag de oude trekschuit »De Pij 1thans dienende voor bergplaats van uien en toehe- hoorende aan den heer Vroegop, liggende in het kanaal alhier, zoodanig aangevaren, dat er gevaar voor zinken bestond. De schuit is daarop afgeschut en op de slikken in de voorhaven gezet om gerepareerd te worden. Maandagmorgen was de storm zoodanig opgestoken, dat het met suikerpeëen geladen ijzeren tjalkschip »De Zwerver«, schipper J. Dooms, van Ter Neuzen, tusschen Driekwart en Sas van Gent, vervulde en zonk. Alle opvarenden hebben zich kunnen redden. Het schip had aan het Paradijs geladen met be stemming voor de Suikerfabriek van den heer Malotaux te Sas van Gent. De anti-revolutionaire kiesvereeniging »Nederland en Oranje* te Axel, heeft in hare vergadering van 9 Nov. 11., tot voorloopigen candidaat voor de verkiezing der Tweede Kamer in 1913, gekozen, de heer Mr. P. Dieleman te Middelburg. Op de Zaterdag te Axel gehouden ver gadering van de afdeeling #Axel« der Zeeuw- sche Landbouwmaatschappij werd voorlezing gedaan van de agenda voor de aanstaande Hoofdbestuursvergadering, welke tot geen bij zondere bespreking aanleiding gaf. Alleen betreffende opheffing van strijkgelden bij ver- koopingen werd betreurd, dat het Rijk zelf in het verleenen van die gelden meewerkt. Het bestuursvoorstel, dat behelsde een ver zoek te richten aan het Hoofdbestuur om een prijsvraag uit te schrijven voor een practischen, aan de eischen voldoenden bietenrooier werd na krachtige verdediging van den voorzitter aangenomen. De aftredende bestuursleden, de heeren Ph. J. van Dixhoorn, S. de Feijter, Joh. de Feij- ter Pz. en Jan de Feijter Jacz. werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Ten slotte besprak de heer Zonnevijlle sociale actie en sociale toestanden in betrekking tot den landbouw, wat eigenlijk blijkens de gedachtenwisseling neerkwam op uitbreiding van de agrarische partij Hij wees er ook op, dat, evenals de handeldrijvende middenstand, de landbouwers werden geknepen tusschen het kapitaal en de arbeidskracht. Bij de rondvraag werd gevraagd om adhae- sie te betuigen aan de beweging om een dienst Ter Neuzen Hansweerd te krijgen door middel van de Provinciale stoombooten. Daartoe werd besloten. (Middelb. Ct.) Volgens de Middelb. Ct. hebben bal dadige handen Zondagavond na het vertrek der laatste tram naar IJzendijke de wissel be werkt te Schoondijke maar toch zoo dat hij op het zicht goed stond. Toen de eerste tram uit IJzendijke Maandag te Schoondijke arriveerde reed de machine de wissel over, kort autoritairen toon aangewend, die z(j ook in hare nieuwe positie niet geheel kon afleggen. Bij Hansa echter was met bevelen niets gedaan te krijgen. Zij volgden haren eigen zin, en slechts liefde kon haar van den zelfgekozen weg niet eens altyd afbrengen. Boven dien had nicht Aurelie van Hansa's karakter eeü verkeerde indruk gekregen, doordat bè't kind iu de eerste weken na hare moeders dood nog geheel door haar verdriet als verslagen en verdoofd was, Zjj leek daardoor gedwee én handelbaar, en dit versterkte nicht Aarelie nog in haar autoriteitsgevoel. Zoodra echter Hansa haar inoerljjk evenwicht terugkreeg, kwam het over kleine kwesties van toilet of huisorde al spoedig tot felle botsingen tusschen haar beiden, en toen gingen nicht Aurelie met betrekking tot haar pleegkind de oogen open. Zij deed wat water in haren wjjn waut boos aardig of eigenljjk heerschzuchtig was z(j niet, alleen wat stijf en zelfbewust. Maar niette min bleef er eene zekere ontstemming en ver vreemding als nederslag van de eerste erva ringen, die nicht Aurelie en Hansa met el kander gemaakt hadden. Hansa stond dus zeer alleen, joist toen zjj in den leeftijd trad, waarin zij het meest behoef te had zich aan een vertrouwd wezen zonder eene schaduw van terughouding aan te sluiten eu haar hart er voor uit te storten, met al wat vloedend en ebbend daarin omging. Rohr- floch daar deze viel, raakte het personenrijtuig uit de rails en kwam de machine dwars over den weg te staan. Wonder boven wonder geen persoonlijke ongelukken, alleen wat materieele schade. Het is te hopen dat ieder, die er iets van weet, zal meewerken, de plegers van deze ergerlijke baldadigheid te doen ontdekken. De halfjaarlijksche coupon van de obligaties Gent Ter Neuzen is sinds den eersten Novembei vervallen. In het »Hand. van Antwerpen* lezen we nu, dat de maat schappij, niet iu staat alle coupons te ver effenen, die haar zouden worden aangeboden, besloot volstrekt niets uit te betalen. Bovendien had het gerecht bevel gegeven, alle coupons, die in banken en hij wissel- agenten van die stukken zouden worden aan geboden, in beslag te nemen. Niemand schijnt zich echter te hebben aangeboden om de rente op te strijken. Parijs, 12 Nov. (Hand.) Het Petit Jour nal* vernam uit Sofia Na een hardnekkig gevecht van vele dagen om Tsjataldzja zijn de Boelgaren door de Turksche linie heen gebroken en hebben zij 4 forten in deze linie bezet. Berlijn, 11 Nov. Aan de »Morgenpost* wordt uit Belgrado geseind Naar verluidt hebben de Italiaansche en Oostenrijksche gezanten in Belgrado gezamen lijk stappen gedaan, waarin de houding dier mogendheden ten opzichte van de havenkwestie bekend wordt gemaakt. Minister-president Pasjits verklaarde, dat over deze uitspraken niet valt te redetwisten. Hoe ernstig de toestand thans is, blijkt, wel hieruit, dat Pasjits onmiddellijk naar Uskub is gereisd om met den koning te overleggen betreffende het antwoord aan de beide rijken te geven. De storm. Een hevige storm heeft een paar dagen en nachten over ons land en kusten gewoed. Het kon niet anders of ongelukken moesten daaruit voortvloeien. De ongelukken die in onze omgeving te vermelden zijn, hebben gelukkig, voor zoover wij weten, geen menschenlevens gekost. Maandagavond lag de Belgische loodskotter no. 7, voorbij Borsselen voor hare ankers. Hevig werd het schip door den storm heen en weer geslingerd eu het was te voorzien, dat 't langzamerhand zwaar te verantwoorden kreeg. Ongeveer 9 uur, gebeurde wat men vreesde. Door de toenemende kracht van den storm raakte de kotter zijn ankers kwijt, sloeg over de plaat en strandde op de Hooge Springer. De opvarenden, bestaande uit de bemaning en eenige loodsen, die van de opvarende schepen waren gehaald, bestonden uit 14 per sonen. Daar de storm niets verminderde, werden van het in nood verkeerende vaartuig, met vuurpijlen noodseinen gegeven. Deze seinen werden te Vlissingen spoedig opgemerkt en weldra liep de reddingsboot »Wilhelmina« uit om de bemanning hulp te bieden. Na veel moeite bereikte de reddingsboot het in nood verkeerende vaartuig waarin de opvarenden werden opgenomen. Door weer en wijid genoodzaakt, werd koers gezet naar de havens van Ter Neuzen, waar men te ongeveer half een behouden aankwam. Gisteren is de kotter met behulp van sleep- booten van de plaat in vlot water gebracht. bach en zijne dochter moesten beiden wel voelen, dat een vader bij alle innigheid toeb voor een meisje eene moeder niet vervaugen kan. Zij waren 't met elkaar zoo ééns als ooit te voren, zij gingen in elkander op, en toch was er tusseiieu kind en vader iets onuitge sprokens toch bleven er heimelijke hoekjes in de ziel van het kind, die z(j aan de moeder misschien aarzelend zou hebben geopenbaard, voor den vader gesloten. Maar juist omdat hij dit wel begreep en vermoedde, klampte hjj zich met eene soort van angst aan al de lieve gewoonten van vroeger vast en doldde niet dat het geringste daarvan aan kant ge schoven werd. Dus. zoodra het leven weder eenigeimate in het oude spoor kw*m en Hausa haar school bezoek had hervat, speelde alles zich weêr af als tevoren het afscheid in het atelier, het uitgeleide tot het tuinhek, het nakijken over de straat, de kushand hjj het verdwijnen om den hoek, en vooral ook het naar bene den loopen, om de deur te openen, als Hasa riep „Vader, doe open !w (Wordt vervolgd). Te Borsselen zijn door het hooge tij water, de op de kade liggende beetwortelen weggespoeld, terwijl het Belgische waalschip »Esperance« zeer gevaarlijk op een van de kant afgespoelde hoop beetwortelen dreef. Te Vlissingen sloeg het water door den Noord westerstorm opgezweept, met groote golven over den Noordzee-boulevard. Een gedeelte van de terreinen van het staats spoor liep door den hoogen vloed onder water. Te Hansweert vertrok een sleep-convooi, waarvan het achterste schip »Maria« schipper Wijckmans, wegsloeg. Het werd later opge pikt door de sleepboot Norway*, die het behouden in de haven van Hansweert bracht. In de haven te Hoofdplaat kwam het water zoo hoog, dat het lossen van beet wortelen moest worden gestaakt. Een aldaar in de haven liggende Belgische spits, geraakte op den oostelijken berm, maar bij het volgend hoogtij kwam deze weer vlot. Tengevolge van het hooge water spoelden aan den Kruiningschen polder een groote partij beetwortelen weg. Aan den Westkappelschen dijk is door den storm en het hooge water op verschillende plaatsen groote schade aangericht. Het water liep tot op deD kruin van den dijk. Men meldt ons uit Lemmer, dd. 11 Nov Het schip »De twee gebroeders* schipper C. T. Dekker van Terschelling op reis van Ter schelling naar Lemmer, is Maandagmiddag tengevolge van een stormzee de haven van Lemmer voorbij geslagen met verlies van roer en zwaard. Ten oosten van de haven geraakte het schip aan den grond. De opvarenden werden door Lemstervisschers gered. De hevige Z. W. storm rukte Maandag middag te 3 uur te Krommenie een gedeelte van de muren omver van twee in aanbouw zijnde woningen aan de Noord aldaar. Daar de metselaars juist de steigers hadden verlaten kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Men meldt ons uit Heemskerk Maandagmorgen, bij hoogst onstuimig, buiïg weder werden in deze gemeente door een enkelen bliksemstraal drie koeien en een paard van den veehouder N. v. d. S. doodelijk ge troffen. Het vee liep grazend in de weide op een stuk land in de onmiddellijke omgeving der boerderij waar het ongeval, zoo plotseling en onverwachts, groote ontsteltenis verwekte. Moord. Sedert acht dage i na het overlijden van haar man, woonde de 72-jarige juffrouw J. van Kuijk, weduwe van F. Vermeulen, alleen in het benedenhuis aan de Mauritsstraat no. 27 te Rotterdam. In dit pand is de huis smederij van wijlen haar man gevestigd, welke smederij Maandag door den jongsten zoon zoo overgenomen worden. De oude juffrouw is iD den nacht van Zondag op Maandag in haar huisje geworgd en beroofd. Toen de knechts Maandagochtend om 7 uur aan de huissmederij kwamen, werd na herhaald geschel en getik niet opengedaan. De oudste zood, die in de Benthemstraat woont, waar hij ook een smederij heelt, werd gewaarschuwd en nadat hij zich met zijn looper toegang verschaft had, vond hij zijn moeder achter in de gang nabij de huiskamer dood op den grond liggen. De dood was reeds geruimen tijd ingetreden. De weduwe Vermeulen heeft Zondag den avond bij een nicht in de Molensteeg door gebracht, van waar zij om ruim tien uur was vertrokken, door haar oudsten zoon tot aan den Coolsingel begeleid. Zij is vermoedelijk omstreeks kwart voor elven thuis gekomen. Bij het onderzoek bleek o. a. dat de boven buren naar hun schatting omstreeks midder nacht, in het benedenhuis gegil, gestommel en het dichtslaan van een deur gehoord hebben. De doode vrouw werd geheel gekleed op haar rugliggende in de gang gevonden aan haar hals zijn striemen en vingerafdrukken zichtbaarhaar zak was geheel buiten haar kleeding getrokken en ledig. Een gouden halsketting en dito horloge, die zij droeg toen zij huiswaarts keerde, waren verdwenen, zoo ook een bankbiljet van t 40 en nog een paar gouden sieraden. Haar oorbellen en ringen had zij nog aan. Een handtaschje, dat zij thuiskomende bij zich had, heeft men in een kamertje achter den winkel, op een tafel te ruggevonden. Sporen van braak zijn niet aanwezig, alleen van een chifïonnaire, die in de huiskamer staat, was een lade geopend. Dr. W. Mees heeft den dood door middel van verworging geconstateerd. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de moordenaar door de weduwe is overvallen toen zij thuis kwam of kort daarna. Het lijk is ter gerechtelijke schouwing naar het ziekenhuis overgebracht. (N. R. Ct.) Men meldt onsHet O. M. by de rechtbank te Assen eischte Maandag 3 jaar

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 2