T Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Paarden- en Veemarkt. Stijlbloempje? uit Zclaodla. Vader, doe open! JM Hoode jfnils Paarden- en Veemarkt No. 2319. Woensdag 13 November 1912. 23e jaargang. 3 Kamer van Koophandel en Fabrieken. FEUILLETON. Wt Hunnen docr de Tariefwei Voordeel genieten? ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 7 5 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren. Brievengaarders en den Uitgever, Telcf. Interc. No IS ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. Bjj abonnement aanmerkelijk ver minderd tariei. Grooterö letters nasr 'plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. Hoe een blad als Zelandia den strijd in 1913 voor de Coalitie wil strijden kan men opmaken uit eene zinsnede als de volgende «De Vrijzinnigen hopen in Juni van het volgende jaar hun slag te kunnen slaan. Hun strijd gaat tegen Christus en Diens heilaan brengende leer. Op ons Katholieken rust de plicht dien toeleg te verijdelen. Verder vinden wij «De Christelijke beginselen en niets anders is de inzet, waar de strijd over gaat. Vóór of tegen Christus is de inzet van den strijd, waaraan allen moeten deelnemen. En wie op grond van de feiten der laatste jaren dit beslist ontkent Wel. die heeft volgens Zelandia maar een zeer oppervlakkigen kijk op de zaken. Alleen wie denkt als Zelandia, heeft een goeden, juisten blik, Wij hebben reeds meer op de eigenaardige strijdwijze van dit blad gewezen. Zou, vragen wij, de coalitie nogmaals Vertelling van MAX NORDAU. (3 In den winter gebeurde het wel eens dat hij wegens eene verkoudheid in zijne k tner of te bed tnoeat blijven. Maar tóch, wanneer het uur sloeg, stond hj achter de glazen deur, en Hansa behoefde haar „Vader, doe open niet tot het einde toe uit te spreken. Eens, toen hj ziek was, verweet zjne vrouw hem zijne onvoorzichtigheid; maar hij antwoordde „Och wat! Dat hindert mij niets. En overigens iaat ik je maar zeggen als ik eenmaal sterf en je twijfelt of ik werkelijk dood ben, laat dan Hanschen maar beneden roepen „Vader, doe open En als ik dau nog blijf liggen, dan kan je gerust zijn. Dan ben ik wis en waarachtig dood." Het kind ontwikkelde zich heerlijk, niet siechts tot eene schoonheid, maar ook tot een emperament. Zij had beslist artistiekeu aan leg. Zij teekende reeds vóór zij scürijveu kon en veel liever dan al hare poppen waren haar de schilderdoozen, die hoewel niet met goedkeuring van haren vader - vrienden van durven afkomen met die oude, in zich zelve en vooral door de geschiedenis der laatste jaren veroordeelde leuze Zelandia doet het reeds, maar wij weten, dat men het met dat blad niet al te ernstig nemen mag. Bij den verschrikTrelijken oorlog, die in den Balkan woedt, kan het Roode Kruis weder daadwerkelijk optreden, om de wonden, door den onmenschelijken krijg geslagen, te heelen en te verzachten. Het Roode Kruis kijkt naar geen volk of ras, liet verleent of behoort hulp te verleenen, waar deze noodig is. In dat opzicht werkt het echt Samaritaansch. Het heeft zeker wel de aandacht getrokken, dat de Roode-Kruiszendingen uit verschillende landen wel naar de verschillende aanvallers hun weg vonden, maar dat Turkije zoo goed als uitgesloten bleef. Ook uit Nederland ging eene ambulance naar Servië en eene naar Griekenland naar het laatste land was dit mogelijk door de gift van 40.000 gulden door een bewonderaar van Griekenland, die door oudheidkundige onderzoekingen en opgravingen met dit land bekend is. Nu vinden wij het eene gelukkige gedachte van het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis, dat het een oproep plaatst, om ook Turkije hulp te verleenen. Het hoofdcomité wijst op de internationale roeping van het Roode Kruis, herinnert er aan, dat voor een leniging van den nood in Turkije weinig gedaan wordt. Letterlijk luidt de oproep verder «Althans Turkije vraagt ons dringend om hulp.« »The unspeakable Turk«, als Gladstone zeide, moge als zoodanig niet onze sympathie hebben, de besehaafde Turk verdient deze wel degelijk. Bovendien zijn het onze medemenschen, die in nood verkeeren en het is onze plicht als Christenen in dien nood zooveel mogelijk te voorzien, in casu door uitzending van Roode- Kruismaterieel en indien mogelijk en gewenscht van personeel. «Nederland, dat 30 millioen Muzelmansche den huize haar schonken. Rohrbach wilde namelijk den kunstzin vooral niet te vroeg aanwakkeren, want wonderkinderen waren hem een gruwel. Wel liet h(j haar stil begaan en verbood het haar niet. wanneer zij alle papier, dat zij onder de handen krijgen kon, met hare kunstscheppingen besmeerde, schoteltjes en kopjes met hare waterverven bestreek, potioo- den, krijt en penaeelen bij dozijnen vermorste, en banden, gezicb, kleeren, boeken en meubels bezoedelde met al de kleureu van den regen boog. Maar hij hielp haar nietbjj onder richtte haar nieth(j bemoedigde haar met geen woord. Was het hare bestemming, schil deres te worden, goed, dan zou z(j het wordeD. Maar dan uit innerlijken drang niet door kunstmatigen dril of onder don uiter- Üjken invloed van haar vaders beroep. En toch bleef het vaderlijke voorbeeld op Hansa niet zonder uitwerking. Wanneer zij hem zoo over zijne plaat gebogen zag, wilde ook zij de graveerstift en het zuur hanteereu. Dit echter verbood haar Rohrbach met eeno strengheid, die zjj nog nooit van hem had bijgewoond en die haar tranen vergieten deed. Teekeneu, schilderen dat mocht zij, voor zijn part, zoo veel zij wilde. Maar graveeren, etsen nooit, zoolang hij het verhinderen kou. Dit was zijn gebod, en daarbij moest kfet bljjveu. Hansa mocht bidden en smeeken en onderdanen telt, heeft in dezen nog speciale verplichtingen te vervullen, wil het zich niet schuldig maken aan grove en uit politiek oogpunt o. i. noodlottige nalatigheid. »Wie helpt thans om «de andere zijdes te hulp te komen Het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis zal gaarne zijn plicht doen, wanneer het daartoe in staat wordt gesteld. Het is bereid giften in geld en anderszins voor dat doel in ontvangst te nemen en aan te wenden ten dienste van de door de gevers zeiven aan te^ wenden landen. «Gelden worden verwacht bij den secretaris van het hoofdcomité, goederen aan de kliniek van liet Roode Kruis, Jan van Nassaustraat 112, Den Haag. Dr. G. W. S. Lingbeek. Dr. J. C. J. Bierens De Haan. Oud-leiders der Eerste Nederlandsche Am bulance in Zuid-Afrika. Scheveningen Rotterdam De naam van deze Oud-leiders, die in den Boerenoorlog op de velden van Zuid-Afrika zooveel schoon werk in dienst der mensche- lijkheid verrichtten, zal ongetwijfeld tot eene meer juiste erkenning van het barmhartig- heidswerk van het Roode Kruis leiden. Moge hun oproep een welverdiend succes hebben. Waar de voorstanders van de Tariefwet bij iedere gelegenheid weer komen met de be wering, dat de aanneming van het ontwerp- Kolkman beteekent vermeerdering van de Volkswelvaart in geheel Nederland, lijkt het ons de moeite waard eens even na te gaan, wat onder die «vermeerdering der volks wel- vaart« dan wel moet worden verstaan. Is het werkelijk waar, dat de welvaart van de geheele bevolking, dat is dus van allen, door de Tariefwet zal toenemen, zoo neen, welk deel van ons volk zal dan van de vermeer derde welvaart genieten Laat ons, alvorens deze vraag te beant woorden, de verschillende eategoriën, waaruit de bevolking is samengesteld, eens even de revue laten passeeren. De gegevens daarvoor vinden wij in de beroepstelling van 1909. pruilen en snikken, ja, snikken zelfs, hoewel hem altoos de oogen vochtig werden, als zij een traantje vergoot. „Vader houdt niet meer van mij klaagde Hansa en viel bare moeder om den hals. Dan ging Rohrbach de kamer uit, om niet te verraden hoe zijn hart er onder leed. Maar hij gaf niet toe. Het verbodene echter lokte Hansa, juist omdat het verboden was. „Ik wil en ik zal kopergraveerster worden herbaalde zij voortdurend. Zelfs de moeder koos bare partij. „Laat bet kind toch begaan. Het is immers maar een spel." „Een al te gevaarlijk spel," antwoordde Rohrbach beslist. „Zij wil een slop inloopen. Dat laat ik niet toe. Ik sta aau den ingang en wijs haar terug. Zü moet op de boofdstraat blijven, die naar de verte voert, zonder einde." Deze strijd duurde weken lang. Vader en kind waren even onbuigzaam, even eigen zinnig, zeide de moeder. Eindelijk verliep de strijd io het zand, zonder eene eigenlijke vredesluiting. Hansa sprak niet meer over graveeren, en Rohrbach begon baar nu zij was destijds twaalf jaar geworden voor het eerst geregeld onderricht in het teekeneu te geven, waarover zij zich zeer gelukkig voelde. Toea Hansa dertien jaar oud was, brak over hare vreedzame, gelukkige kindsheid het eerste onheil los. Hare moeder stierf na eene Op 31 December van dat jaar bestond de bevolking van Nederland uit 5 858.175 per sonen 2 899,125 mannen en 2.959.050 vrouwen.' Van deze ca. 6 millioen inwoners waren (kinderen inbegrepen) beroepsloos, incl. ge- pensionneerd, 41.16 pet. der mannen en 81.66 pet. der vrouwen, totaal 53.25 pet. Van de nog niet 47 ten honderd, die dus in het een of ander beroep werkzaam waren, vallen buiten de in de tariefwet bedoelde be scherming, en dus buiten de in het vooruit zicht gestelde vermeerderde welvaart, allen die hun bestaan vinden, anders dan in de nijver heid, en dat doen er in den landbouw 27.41 pet. in de jacht en visscherij 0.45 pet., in handel en verkeer 18.22 pet, in dienst der overheid of van eenig Kerkgenootschap 3.8 pet., in de vrije beroepen en het byzonder onderwijs 3.75., in de verpleging en huiselijke diensten 10.56 pet., als losse werklieden 1.01 pet. dat is dus te zamen 65.2 pet. van hen, die eenig beroep uitoefenen. Als werkzaam in de Nijverheid vinden wij de overige 34.8 pet. vermeld. Maar hierbij houde men in het oog, dat tot deze categorie ook worden gerekend de arbeiders in de niet- beschermde takken van nijverheid. En hun aantal is niet gering. Zoo bijv. gaan van deze 34.8 pet. voor de bouwbedrijven alleen reeds 7.78 pet. at. Voorts denke men aan de bakkers, seheeps- bouwarbeiders, diamantbewerkers, om maar eenigen te noemen van de onbeschermden, die onder de 34 8 pet. begrepen zijn. Door al deze door de Tariefwet niet-beschermden bij elkaar te tellen is men gekomen tot de be rekening, dat er aan beschermden maar de helft van hen, die in de nijverheid hun levens onderhoud vinden, overblijft. Maar nu zijn wij er nog niet, want ook de resteerende helft dat is dus dat gedeelte der bevolking dat bestaat uit de personen, die werkzaam zijn in die takken van industrie, waaraan de Regeering bescherming heeft toe gedacht zal voor een groot deel door de protectie niet worden gebaat doch integendeel wordpn geschaad. Immers zij, die liet 't best kunnen weten, de belanghebbenden bij vele der nijverheids takken, welke de Regeering zegt te willen protegeeren, en in de eerste plaats diegenen onder hen, die voor export werken en dus op korte ziekte. De smart van het buitenge- woou sterk voelende kind was ontzettend. Rohrbach kon zich aan zijn eigen leed niet overgeven, nauwelijks zich den tijd gunnen tot de bij een sterfgeval noodige treurige formaliteiten, want hij moest voortdurend bij Hansa zjjn. Gelijk h(j haar als klein kind altoos op den arm gedragen had, zoo moest hij haar nu in moreelen zin in de armen nemen en hij liet haar niet uit zijne hoede vóór haar getuo9d weder eenigennate tot berusting gekomen was. Eene barer lieve- liugsgewoonten was het geweest, aan tafel, in den tuin en in de slaapkamer zich tusschen vader en moeder te vljjen, den eenen arm om hem, den anderen om haar te slaan en hen beurtelings te knssen, „om hen geen van beiden jaloersch te maken." Dit groepje leek eene lieve verzinnebeelding van het huiselijk geluk in zijnen edelsten vorm. Maar daarmee was liet voor altijd nu gedaan. De ééne arm tastte nu iu het iedige, waoDeer de andere den vader omstrengelde en telkens bij deze vanouds gewone beweging werd Hansa zich weder smartelijk bewust wat haar ontvallen was. Het half volwassen meisje kou Diet geheel zooder vrouwelijke verzorging en warmte, het huis uiet zonder vrouwelijk opzicht blijven. Dit zag Rohrbach terstond iu. H(j sprak met een vertrouwden vriend er over. Deze vriend ESKf ,5 Sfö .4 9 Burgemeester en "Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat op Vrijdag 22 November 1912, op het Raadhuis van des morgens 11 tot des middags 1 uur de herstemming zal geschieden voor de verkiezing van twee leden der Kamer van Koophandel en Fa brieken tu88chen de heeren E. H. T. VAN BORSSUM WAALKES, E. Th. IIAMERLINCK, L. J. VAN DER LUBBEN en R. J. SCHEELE. Ter Neuzen, 11 November 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. "WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat in die gemeente zal worden gehouden op Woensdag 20 November 1912, zooals breeder bij aanplakbiljetten is omschreven. Ter Neuzen, den 11 November 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 1