UIT ONZE OMGEVING. Gemengde Berichten. Bulgaren binnenkort voor de poorten van Konstantinopel zullen staan, ja, er met koning Ferdinand aan het hoofd hun intocht zullen doen. Geruchten spreken van de inneming van Adrianopel door de Bulgaren, nadere beves tiging kwam echter nog niet in. Wel is deze stad aan elke zijde vast ingesloten en is haar bombardement met succes begonnen, terwijl dus in Thracië het hoofdpooneel van den stiijd, de zaak der Turken reeds zoo goed als verloren kan worden beschouwd, komen uit Macedonië telkens en telkens weer berichten van overwinningen, zoodat behalve de streek om Saloniki en een strook langs de Adriatische zee, het geheele westelijk deel van Turkjje thans in bezit der verbonden Balkanstaten is. In het bijzonder zij even de aandacht gevestigd op twee belangrijke overwinningen der Grieken, n.l. de inneming van Janitza, een belangrijke stad op 50 K. afstand ten Westen van Saloniki en de in neming van Preveza, aan de golf van Arta, voor de Grieken belangrijk, daar zij zoodoende ovei zee versterkingen kunnen ontvangen. Ook is misschien vermeldenswaard, dat een Grieksche legermacht onder generaal Smolenski te Stavros geland zijn en dus van uit het Oosten Saloniki bedreigen, zoodat dit straks van twee kanten zal worden bestookt. Er bestaat echter veel kans, dat de belegging van deze stad niet lang zal duren, daar men gelooft, dat de overheid te Saloniki het voor beeld van die te Uskub zal volgen en de stad zonder weerstand zal overgeven. Dat de mogendheden inzien, dat een beslissenden slag bij Saloniki niet lang meer zal uitblijven, bewijst wel de zending van verschillende krui sers ter bescherming van de vreemdelingen. Scutari biedt nog steeds hardnekkig tegen stand, ondanks het felle bestoken der Monte- nogrjjnen, die in de omgeving tal van over winningen behaalden en er o. a. in slaagden de Bojana rivier bij Scutarie over te trekken. De Serviërs hebben Perlepe thans bezet, hun koning deed de vorige week zijn plechtigen intocht in Uskub, toegejuicht door de bevolking terwijl te fpek, dat door de Montenegrijnen bezet wordt een ontmoeting van het Servische en Montenegnjnsche leger plaats had, waarbij, zooals te begrijpen is de geestdrift fel oplaaide. Intusschen houden de Mogendheden tal van besprekingen, zijn zij misschien reeds tot overeenstemming gekomen. Hoe dit zij', allerwegen schijnt bij de Europeesche regeerin gen een krachtig streven te zijn, tot het voorkomen van nieuwe verwikkelingen en dit geeft in ieder geval reden tot dankbaarheid. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren L J. van der Lubben die 64, P. J. Scheele die 68, E. Hamerlinck die 68 en E. H. T. van Borssum Waalkes die ^52 stemmen bekwamen. Verder verkregen de heeren J. L. Jurrij 44, J. J. de Jager 13, M. J. van Dixhoorn 6 en J. P. Scheele 4 stemmen. Nog verkregen elk 1 st. de heeren G. Junrij, A. Wieland, W. Bedet, M. de Jonge. B. D. Koene, J. I. Fraeijenhove, O. Klaassen,, J. Verlinde, M. van Es, G. Herrebout, jos. Fonteijn, G. Meertens, Jac. de Leeuw, A. C. Lensen en H. W. R. Kramer. Gedurende de maand October werd aan het Postkantoor te Ter Neuzen en de daaron der ressorteerende hulppostkantoren ingelegd 13628.58, terug betaald f 12494.515. Het laatst uitgegeven boekje draagt het nummer 9217. Naar men ons uit goede bron mede deelt, heeft het plan om te Sluiskil een R. K. bijzondere school op te richten, meer zeker- i heid gekregen. Zoodra omtrent de keuze van I het terrein eene beslissing is genomen, zal een begin kunnen worden gemaakt. Het bestuur zal uitgaan van religieuzen. Behalve het groote gebeuren in den Balkan, is er thans niet veel uit het buitenland, dat de aandacht trekt. Wat de ziekte van den Russischen kroonprins betreft het verloop zijner ziekte schijnt gunstig te zijn zoodat men op een volkomen hoewel langzame gene zing hoopt. De verkiezingen voor de Doema zijn nog in vollen gang, zoodat er nog niet heel veel van te zeggen valt Anders is dit met de candidatuur voor het presidentschap der Vereenigde Staten. Volgens de New- York Herald kan men de verkiezing van Wilson, den Democratischen candidaat ver wachten. Deze berekening berust de proef- stemming in 37 staten. Ook Rooseveldts partijleiders zijn er naar men zegt van overtuigd, dat Wilson deze cam pagne zal winnen, terwijl Rooseveldt zelf, on danks den reusachtigen toeloop, die hij bij zijn redevoeringen in Madisan-Square Garden te New-York had, niet veel vertrouwen in een voor hem gunstigen afloop schijnt te hebben, evenmin als de tegenwoordige president Taft. Zou hier niet van toepassing zijn het bekende beeld van de twee honden, die vochten om het been, waarmee tenslotte een derde er van door ging? Bij de gisteren gehouden verkiezing voor drie leden voor de Kamer van Koophandel alhier, waren uitgebracht 172 st. Getal kiezers 307. Onwaarde 6. Aftredende leden waren de heeren J. A. van Rompu, L. J. van der Lubbe en P. J.' Scheele. De uitslag was als volgtGekozen de heer J. A. van Rompu met 125 st. waar is dan Hansa Hot wilde haar niet in het blonde kopje, dat roen haren vader kon afbeelden zonder haar. Een ander maal praatten de ouders aan tafel over hun knwe- ijjksreisje naar Noorwegen, en Hansa vroeg heel natuurlyk waar z(j toen was geweest en toen daarop de moeder antwoordde dat pr toen nog geen Hansa bestond, had de kleine 't uitgeschaterd zon dwaas en on- geloofelijk leek het baar, dat vader geleefd en gereisd zou hebben en Hansa niet er hjj zou zjjn geweest. (Wordt vervolgd). Axel, 5 Nov. Heden hield de gemeente raad alhier een vergadering, waarin afwezig was de heer Smies. Mededeeling werd gedaan van eenige missieves van Ged. Staten betreffende de be noeming van dhrn Smies en Wolfert tot zetters der dir. belastingen en goedkeuring van het besluit tot het aangaan eener geld leening van f 5000. Een verzoek van de gemeentearbeiders A. P. Freekenhorst, G. W. Hottinga en A. Usebaert, om vergoeding voor meerder werk en een verzoek van den bode-coucierge J. Cornelis om verhooging van zijn salaris tot 500 en vrije woning, worden in handen gesteld van B. en W. om advies. Naar aanleiding var. de mededeeling van den Voorz., dat B. en W. geen leden kunnen krijgen voor een te vormen nieuwjaars-com missie wordt met 9 tegen 1 stem, die van den heer Oggel, besloten de nieuwjaars-com missie af te schaffen. Een verzoek van K. J. van Drongelen olm 18 M-. grond van de gemeente te koopen voor verbouwing van zijn onbewoonbaar ver klaarde woning, wordt gerenvoyeerd naar B. en W. Goedgekeurd wordt het voorstel van B. en W. om art. 26 der Alg. Politieverordening te wijzigen, waardoor verboden wordt op straten, wegen, pleinen enz. te schreeuwen en te tieren en daartegen een boete te stellen van ten hoogste 10.of 10 dagen hechtenis. Aan het comité voor de tentoonstelling fe Middelburg in 1913, wordt een subsidie toe gekend van 10.—. Afwijzend wordt beschikt op een verzoek van den vorigen directeur der gasfabriek om 200 schadevergoeding, omdat hij genood zaakt is geworden ontijdig ontslag te nemen. Verder wordt besloten geen adhaesie he schenken aan het adres van de gemeente Hoedekenskerke aan de Prov. Staten, betref fende den Prov. Stoombootdienst, als zijnde van geen belang voor Axel. De jaarwedde van den ambtenaar van den burgerl. stand wordt opnieuw geregeld en vastgesteld op f 200. lot leden der commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd dhrn. Ph. J. van Dixhoorn, A. Esselbrugge, Jacs. Verijzer, M. L. van Vessem, A. E. C. Kruijsse, P. Ie Feber, Abr. van 't Hoff en C. Hagers. Aan het Dep. van Waterstaat zal worden gevraagd, om het gedeelte van den kanaalarm aan de Axelsche Sassing,, waar de beurt schippers lossen, te verharden. Verder ver- betering te vragen van de bermen van dep Ruthdijk. De Voorzitter deelt mede, dat hij plan heeft maand December a.s. een vergadering bijeen te werpen van alle belangstellenden die mede willen werken tot het organiseeren van een nationaal feest in 1913. dijke en voor algemeene geschiedenis C. de Klerck, hoofd eener school te Zuidzande. 'Uit Hansweert wordt ons gemeld Aan de eischen van de stakende grond- weikeis aan de nieuwe sluis is toegegeven. Het loon is van 20 op 25 cent per uur ge bracht. Dientengevolge is de staking opge heven en hebben allen Maandag het werk hervat. In den vroegen morgen van Zondag woedde een felle brand in de bakkerij van den heer Kieboom op de Bree te Middel burg. Toen te ca. vier uur de brand ontdekt werd zagen de bewoners zich den weg langs de trap reeds afgesneden, men wierp daarop beddegoed uit het raam van de eerste ver dieping op straat waarna men eerst de kinderen en vervolgens de ouderen uit het raam liet zakken. Met 'slangen, op de waterleiding geplaatst, was men in ruim een uur den brand meester, de uitgerukte spuiten hadden geen dienst te doen. De eerste verdieping brandde geheel uit, en ook de begane grond kreeg ernstige vuur- schade. Het dak bleef behouden. Van de oorzaak van den brand is niets te zeggen, daar het Zondag was, was de oven sinds den vorigen middag 4 uur niet meer gestookt, zoodat daar althans de oorzaak niet gezocht moet worden. Verzekering dekt de schade. Midd. Ct. Door Ged. Staten is benoemd tot schatter der pacbtswaarde van de gronden gelegen ip den calamiteuzen polder Nieuw Neuzen, de heer C. A sebaert, burgemeester van St. Jan steen. - Bij Kon. besluit zijn aan M. J. Plat- teeuw, __wed. G. L. P. van Ham, in leveq onderwijzer aan de rijksnormaallessen en hoofd eener openbare school te Oostburg, twee pensioenen verleend van resp. 187 en 475. Met ingang van 16 November zijn bij de normaallessen en de voorbereidende klasse te Oostburg benoemd, in plaats van den heer L. Flipse, voor de Ned. taal en lezen de heer Th. J. Willems, hoofd eener school te IJzen- Stichtelijk. De »VlissiDgsche Courante van Zaterdag avond bevat de volgende advertentie Voor een stichtelijk gezin is voor matigen prijs te koop of te huur een werkmanswoning aan den Koudekerkschen weg. Adres: Koude- kerkschen weg 67*. Zou een paganist met voldoende middelen werkelijk geen kans hebben, eigenaar van dit stichtelijk gebouwtje te worden Moord. Ie Gastel is Zondagnacht de herbergiers- zoon Jac. I heunissen door L. Dam met een mes in bet hart gestoken. De getroffene was dadelijk dood. De dader werd aangehouden. Nader meldt men aan het Handelsblad Zondagnacht half drie bevond zich een clubje jongelui in de herberg van Jac. van Zantvliet op de Stoof. Er ontstond een kleine woorden wisseling, waarop de kastelein verzocht dat de bezoekers zich zouden verwijderen. Hieraan voldeden zij. doch met tegenzin. Buiten trok Laur Dam zijn mes om daarmede den kastelein of diens zoon te raken, doch tiof zijn kame raad, den 30-jarigen Jac. Theunissen, die juist naar buiten kwam. De getroffene viel on middellijk dood neer. De gemeente-politie van Doornenburg heeft wegens hinderlijk volgen proces-verbaal opgemaakt tegen vier arbeiders, die den heer P. aldaar, bij het uitgaan der kerk opwachtten en hem dan onder het uitten van scheldwoorden naar huis begeleidden. De scheldwoorden werden zoo gebezigd, dat het moeiljjk zou zijn te bewijzen, dat de heer P. was bedoeld. Arnh. Ct. 300 bietenstekers uit Zeeland zijn. Den 13eu October heersch e onder hen 'een levendige agitatie. Zij beklaagden zich, dat het contract, hetwelk zij geteekend hadden, wat de betaling betreft, met ten opzichte van hen werd na geleefd. En daarom legden zij, zeggend »oo money no work*, de spade neder. De heeren, voor wie zjj werkten, werden telegraphisch van deze staking op de hoogte gesteld. Zij kwamen over, en beloofden een beteren toe stand. Het loon werd bepaald op f 18 Hiervan ontving men f 3 in Engeland, en f lo zou worden overgemaakt naar Zeeland. Bovendien verkreeg men vrijen mondkost, be staande in een pond vleesch per man, een kilogram brood per dag, kaas, enz. Het werk werd hierop eenparig en blijmoedig hervat. Een ieder haastte zich om vrouw en kinderen den nieuwen toestand te berichten. Er heerschte in vele Zeeuwsche gezinnen groote vreugde, want moeder de vrouw ziet, zooals de berichtgever meldt, gaarne money Maar groote teleurstelling volgde op deze korte vreugde. Er kwam bericht op bericht, dat geene f 15, maar f 10 werd overgemaakt. Nu ging het Zeeuwsche volk wederom onder de leus, >no. money no work* tot stakiuc over. Treinongeval. In bet Maasstatioo te Rotterdam is Maandag avond om 5.48 een trein der Staatsspoor, komende uit de richting Gouda, die op het buitenperron moest stoppen, doorgereden door het weigeren der remmen. Een stortblok werd weggeschoven en vernield door de locomotief, die vervolgens ontspoorde, kantelde en zich vastwerkte in den bodem vlak nabjj den open baren straatweg. Een tramhuisje der electrische tram werd door de locomotief nog opzij ge schoven. De reizigers werden door den schok doorelkaar geschud, doch bekwamen geen letsel. Eerlijke vinders. Vrijdagmiddag, aldus de »Zw. Crt.«, wan delden vier jongens, een schoorsteenvegertje, een bskkertje, een loodgietertje en een werk- looze, langs de Willemskade te Zwolle, toen zij iemand met verwondering zagen kijken naar een partjj bankpapier, welke op den grond verspreid lag. De jongens vlogen er mei z'n vieren op aan en grepen elk een pakje. De persoon, die ze het eerst had zien liggen, raapte inmiddels ook wat op en maakte, terwijl de vinders zich er mee naar het politiebureau spoedden, er onderweg reeds een agent op opmerkzaam. De jongens trokken er verder op uit er, kwamen den eigenaar, een veekooper, tegen, die reeds op het politiebureau vernomen had, dat het geld gevonden was. Het geheele gevonden bedrag was f 1470, de veekooper miste nog meer dan f 1000. Hjj gaf intusschen l°/o belooniDg. Groote vischverkoop. Ruim drie ton bedroeg de vischverkoop te IJmuiden in October van dit jaar meer dan in die van het vorig jaar. Er werd nu voor f 1.009.191 verkocht; een cijfer dat nog nooit in een maand bereikt werd. Verdronken. Yan den logger «Margareta* uit Vlaardingen, die te IJmuiden binnenkwam is de matroos van Dorp Zaterdagmorgen overboord geslagen en verdronken. Uit Wqtsingham (Engeland) wordt aau de Zierikz. Nbde geschreven, dat aldaar circa Olifanten als politie. P® Antwerpsche »Nieuwe Gazet* vertelt dat Vrijdagavond de massa volk dat naar den cir cus Hagenbeek aldaar stroomde zoo sterk was, dat geen rijtuig meer door de straat rijden kon.' Lang al waren al de plaatsen bezet, maar nog steeds stroomden honderden kijklustigon. De politie, ofschoon zij versterking had gekregen, bleek onmachtig om de orde te herstellen en den ingang vrij te maken. De heer Hagenbeek deed uu twee zijner olifanten buiten komen, die in een ommezien de straat leeg veegden, legen hun lijf was een duwen der menigte niet bestand. Het was een algemeene vlucht en de.weg was vrjj. Een gevaarlijk werk volbracht. Het is bekend, dat voor het overbrengen van een droogdok, meermalen gebruik ge maakt wordt van Nederl. sleepbooteo, die dat gevaarljjk werk meestal met succes er afbrengen. Dezer dagen moest een droogdok worden overgebracht van Barrow naar Montreal. Dit werd aangenomen door de Nederl. sleep booteo »Roode zee* en »Zwarte zee.* Het «Handelsblad* deelt mede, dat het droogdok met de sleepbooten te Montreal behouden zjjn aangekomen. Volgens telegram uit Ottawa, hebben de sleepbooten een moeilijke reis gehad. Nabij de Azoren was slecht weer doorstaan Vijfmaal was het groote dok losgebroken en de sleep booten hadden een moeilijk en gevaarlijk werk de trossen weer vast te maken. Meermalen moest olie worden gestort, om de hooge zee te kalmeeren. In de Golf van St. Lawrence werd wedsr een storm doorstaan waarin ander maal de trossen braken, en alleen door ver andering van den wind bleef het dok be houden. Een I|jk. Uit de Waal, onder Heerewaarden, is door visscbers een ljjk opgehaald, vermoedelijk dat van den 21-jarigen schippersknecht F. Ver- reyken uit Antwerpen, die in den namiddag van 12 October j.l. onder Wamel, even boven Tiel, van het schip »Vredeburg III* viel. De rivier de Waal is in enkele etmalen zoo sterk gewassen, dat gisterenmiddag te Tiel de gierpont buiten dienst moest worden gesteld. Zondag werd uit Keulen nog 8 centimeter was, doch gisterenmorgen weder 17 centimeter val geseind. Spaansche schatten. Men schrijft ons uit Harlingen Het Engelsche stoomschip »Dyons« dat maandenlang naar de schatten van het in het laatst der 18e eeuw bjj Terschelling gezonken Spaansch schip, de »Lutine», heeft gezocht, is Maandagmorgen hier binnengeloopen het zal dezen winter hier opliggen, daar bet zoeken op het wrak in het winterjaargetijde zeer bezwaarlijk is. lot heden werden wel veel Spaansche matten gevonden, maar van de begeerde gouden staven, die de »Lutine« moet tl V

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 2