eenige flinke Meisjes Mr. P. Dieleman. "van DALEN, Gevraagd: J. L. JURRIJ-HOEBÉ. - Ter Neuzen. Bedden- en Matrassenmagazijn. BUITENLAND* De oorlog in den Balkan. Uederlandsch Tooneel van Gent. Nieuwe Cirk van Gent. Burgerlijken Stand. Hoogwatergeiij te Ter Meuzsn. Advertentiën. aan de Chemische Wasscherij „DE VLIJT" te Ter Keuzen. Verkrijgbaar: Veeren, Eapok en Vlokken Bedden. Alle soorten MATRASSEN", in iedere gewenschte maat. Veeien, Kapok, Vlokken, enz. per gewicht. Brand in een patronenfabriêk. RUSLAND. F R A N IC R Ij K. PORTUGAL. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 30 October 3.57 4.17 Donderdag 31 4.38 5.3 Vrijdag 1 Nov. 5.31 6.2 Zaterdag 2 6.39 7.21 Zondag 3 8.9 9.1 Maandag 4 9.45 10.25 Dinsdag 5 10.58 11.27 en een flinke Werkvrouw, Prima qualiteiten. Franco levering. Uiterst concurreerend. namen er de schoenen uit en horgen deze in een kussensloop. De beide vrouwen werden ge arresteerd. De winkelier uit de Kwakerstraat herkende in haar dadelijk het tweetal, dat her haaldelijk met een paar kinderen in den win kel was geweest. De vrouwen zijn reeds ter beschikking der justitie gesteld. Eerst Vrijdagmorgen is het mogen gelukken een deel van de gestoleD manufacturen op te sporen. Het werd gevonden bij een bewoonster der Egelantiersgracht, die als verdacht van heling werd gearresteerd, doch wegens gebrek aan bewijs weder op vrije voeten werd gelaten. Tijgers iu Oost-Suinatra. Men meldt uit Batoe Bahra, dat daar de tijgers in den laatsten tijd steeds brutaler worden. Op de onderneming Si Pare Pare kwam een reusachtig vrouwelijk exemplaar met den rechtervoorpoot in de klem. In angst en razernij had het ondier den geheelen poot tot op het ijzer van de klem opgevreten 6n zich zoodoende bijna bevrjjd, toen ter rechter tijd de heer Rudolf Weber, adsistent, de klem kwam inspecteeren en door een welgericht schot een einde maakte aau het leven en lijden van het dier. De gevaren der zee. In den nacht van 28 op 29 September kwam plotseling aan den Saramaccapunt (Suriname) een zware branding op uit zee. Zes visschersbooten van de Balata Compagnie Suriname, die juist den zeepunt omvoeren om van de Coppename in de Saramacca te komen, werden vreeselijk get-isterd door de hooge grondzeeëa op de bank ter plaatse. Drie booten met balata konden nog net post Nassau bereiken. De drie andere booten werden neergesmakt op den modderigen oever, tusscheu de stompen van doode boomen. Een der booten werd totaal verbrijzeld, de beide andere werden zwaar beschadigd. De provisiën en ruim 372 ton balata, die in de booten waren, werden weggeslagen. De 13 arbeiders moesten den ganschen nacht op het ongure strand doorbrengen. Tussehen de tallooze stompen van doode Parwaboomeo, temidden van een beirleger van muskieten, was deze gedwongen strand- excursie een ware beproeving. Na veel ellende, bereikten de arbeiders den volgenden morgen, uitgeput en met verscheurde kleeren, post Nassau. Hier verleende de politie de behulp zame hand, om de gebroken booten weder op te lappen. Ook hielp de politie om langs het strand de verloren balata te gaan zoeken, waarbij ongeveer drie ton werd teruggevonden. Een schandelijke daad. Alweer wordt van een schanddaad melding gemaakt, waaraan suffragettes zich moeten hebben schuldig gemaakt. In een der Loudensche wijken is Zaterdagavond in de verschillende brievenbussen roode inkt, teer, aniline en dergelijk goedje geworpen, zoodat een groot deel van de correspondentie is ver nield. Dat deze schandelijke daad werkelijk door suffragettes is gepleegd bljjlrt hieruit, dat in een der bussen een briefje werd ge vonden, luidende Dit is treurig werk, maar de regeering moet begrijpen, dat er geen sprake kan zijn van wet en orde zoolang de vrouwen geen kiesrecht hebben«. Men heeft trouwens ook een groepje vrouwen iD de buurt der brievenbussen gezieu en ver moedt dus, dat dit de bedrijlsters van de schanddaad zijn. Een brand vernielde de patronenfabriek van Franqath May en Zoon te Luik. Drie millioen patronen ontploften er is niemand gekwetst of gedood, doch de materieele schade is zeer groot. De moord om diamanten. Al is er de laatste dagen geen nieuws gebracht omtrent de zaak van den moord op den dia manthandelaar Provo, het gerecht te Antwer pen zet zijn nasporingen naarstig voort. Thans zijn proeven genomen om uit te maken, of de getuigen, die zeiden, op het punt, waar ze op het oogenblik van den moord stonden, duidelijk de beide schoten te hebben gehoord, de waar heid spraken. De bedoelde personen werden op dezelfde plaatsen opgesteld op de plek, waar Provo vermoord werd, werden twee schoten gelost en het bleek, dat de getuigen niets ver zonnen hebben de schoten werden duideiijk vernomen. Ook zijn proeven genomen met den grijzen automobiel, waariü getuigeD op den dag der misdaad Provo met anderen gezien meenen te hebben. Toen die personen weer op de puuten stonden, waar hen dien Dinsdag het rijtuig voorbijreed, passeerde ook nu onverwacht de grijze auto, thans door een chauffeur bestuurd. Alle riepen dadelijk uit, dat ze een dergelijken wagen op dien dag hadden gezien. Vergankelijke grootheid. Dezer dagen deelde men mede, dat te Singapore in behoeftige omstandigheden over leed Baron de Horn, vropger eigenaar van de onderneming Helvetia. De «Singapore Free Press* weet nu eenige bijzonderheden te pu- bliceeren uit het leven van dien man. Voor zoover kon worden nagegaan was Baron de Horn afkomstig uit Hongkong, waar hij prac- tiseerde als specialiteit in de oogheelkunde onder den naam van dr. von der Hork. In Hongkong bleef hij verscheidene jaren, en het schijnt, dat hij-daar reeds de aandacht tot zich trok door zijn volkomen van het gewone af wijkende persoonlijkheid. Daarna vertrok hij naar Sumatra waar hij waarschijnlijk medisch adsistent was op een bloeiende tabaksonder neming (waarmede Helvetia wordt bedoeld) en later de rechterhand van den manager. Toen deze stierf, nam v. d. H. de zorg voor de weduwe, die nu in het bezit was gekomen van de estate, op zich, en trouwde haar niet lang daarna. Later werd de estate verkocht en met een groot vermogen trok toen de latere Baron de H?rn naar Europa, waar hij zich den titel van «Baron* kocht en een groot deel van zijn kapitaal besteedde aan den koop van vanwege de Fraasche republiek geveilde ju- weelen van keizerin Eugenie. Later vertrok hij weer naar de tropen en vestigde zich te Singapore, waar hij na een tijd van tentoonspreiding van de schitterendste weelde, aan lager wal raakte en onder be droevende omstandigheden aan zijn einde kwam, sehraet de »Sum. Post*. De Petersburgsche correspondent van de »Times«, melding makend van de zelfmoord van schout-bij-nacht Tschagin, deelt tevens mede, dat omtrent de reden van deze daad verschillende geruchten in omloop zijn. Zoo wordt o.a. de zelfmoord in verband gebracht met de ziekte van den Tsarevitsj. Het ongeluk n.l. dat aanleiding tot diens ziekte zou hebben gegeven, zou niet te Spala hebben plaats gehad, maar aan boord van de »Standart« en de schout-bij-nacht, commandant van het keizer lijk jacht, zou nu zelfmoord hebben gepleegd, omdat hij zich voor het gebeurde aan boord van het schip verantwoordelijk zou achten. Andere bladen echter wijten de daad aan een liefdesgeschiedenis. De Parijsche veiligheidsdienst heeft een goeden slag geslagen met de gevangenneming van vier internationale oplichters, door de justitie in de meeste landen van Europa ge zocht. Het zijn Poolsche Joden, de «Polaks* bijgenaamd. Zij maakten er hun werk van, lichtgeloovige lieden geldswaardig papier af te zetten onder het voorgeven, dat zij een uitvinding hadden gedaan om valsch bank papier te maken, zoodat hun slachtoffer zijn geld dubbel en dwars zou terugkrijgen. Waar toe het natuurlijk nooit kwam. Dezer dagen te Parijs aangekomen, knoopten zij weer betrekkingen aan met een persoon, die hun geschikt leek, om zich voor hun praktijk te leenen. Doch deze vond de zaak verdacht en vertelde een en ander aan den heer Guichard, den chef van de Süreté, die het viertal wist te vangen en achter slot en grendel te brengeD. Het «Journal* verneemt uit Cerbère Uit Portugal wordt gemeld, dat in ver schillende dorpen ernstige troebelen hebben plaats gehad. Te Coruche o.a. hebben de hoeren, verbolgen over zware boeten en lasten, welke hen werden opgelegd, de kazerne van de republikeinsche garde bestormd. Deuren en vensters werden ingeloopen en vernield. De soldaten moesten van hun wapens gebruik maken, met het gevolg, dat er gewonden en dooden vielen. Te Alvalado kwam het tot een botsing tussehen betoogers en werklieden, omdat de eersten het Portugeesche volkslied zongen en de republiek toejuichten. De Turksche berichten, die van verbetering der Turksche positie spraken en melding maakten van herovering van Kirk Kilisse, Kotsjana, Ueskjoeb, zijn gebleken onjuist te zijn. Integendeel, de nederlaag der Turken op het geheele oorlogsterrein, en voornamelijk tegenover de Bulgaarsche en Bulgaarsch- Servische troepenmacht teekent zich steeds duidelijker af. Of Adrianopel gevallen is, weten wij nog niet. Maar dat doet er minder toe, nu Baba Eski in Bulgaarsche handen is gevallen, waardoor de bezetting van Adrianopel is af gesneden van de Turksche legermacht, die tussehen Konstantinopel en Adrianopel is opgesteld. Het blijkt dat de ontruiming van Kirk-Kilisse niet een vooraf beraamd plan was, zooals de Turken wilden aangeven, maar een strategische nederlaag. Door den nood gedwongen hebben de Turken die stelling ontruimd, hun terugkeer geleek een wilde vlucht, en had niet kolonel Hilmi met een regiment dien terugtocht gedekt, en ware niet de Bulgaarsche cavalerie afgemat geweest, zobdat de paarden niet meer voort konden, dan zouden bij de vervolging de verliezen def Turken nog grooter zijn geweest. De stemming in Turksche regeeringskringen is dan ook zeer pessimistisch. Wel wordt nojg een poging gedaan om de stemming wat te verbeteren, maar de verspreiding van valsche overwinningsbulletins, dat hebben wij in 1870 in' Frankrijk gezien, is daarvoor niet het meest geschikte middel. En evenmin het fusilleeren van Turksche troepen of het gevangen zetten van commandanten. In sommige Turksche kringen poogt men de schuld voor de nederlagen toe te schrijven aah den opperbevelhebber der Turksche troepen bijt Adrianopel, Moekthar-Yasi, den zoon van den grootvizier. Maar dit is alles ijdel gepraat. De schuld zit dieper, ligt in het stelsel, in het ge heele verloop van de Jong-Turksche beweging, in het eerzuchtige geknoei, waardooor bekwame mannen werden achteraf gezet om plaats te maken voor stumpers, en vooral in het ge brek aan vertrouwen, dat de Turksche troepen hebben moeten in hunne aanvoerders. De Turksche troepen trekken nu overal terug. Baba Eski is ontruimd, het hoofd kwartier Vrijdag overgebracht naar Tschorlu, aan den spoorweg KonstantinopelAdrianopel, 40 K.M. oostelijk van Luie Bourgas, waar 't tot nog toe gevestigd was. Ook in de andere gedeelten is de neder laag der Turksche troepen niet meer te ver bloemen. Ueskjoeb is in handen der Serviërs gevallen, Skoetari aan de grens van Montene gro wordt beschoten, aan de Grieksche grens rukken de zegevierende Hellenen op naar Janina en naar den spoorweg Monastir JSaloniki. Dit alles heeft den moed en het zelfver trouwen der verbonden staten verhoogd. De Bulgaarsche troepenmacht in het Oosten werkt om de volkomen vernietiging te verkrijgen van het Turksche leger, met alle kracht. Aan de troepen wordt slechts de aller noodzakelijkste rust gegund. Generaal Demetrijef rukt met een zeer breed front naar de Ergene-rivier, op alle Turksche afdeelingen voor zich uit drijvende. Aan de beide vleugels pogen de Bulgaren met snelle marschen zoo voort te rukken, dat de Turken afgesneden worden van hun reduit bij Tsjassjaldja. Het plan van den Bulgaarschen generalen staf schijnt te zijn het Turksche leger door het oprukken van den oostelijken vleugel van Konstantinopel af te snijden en door een gelijktijdigen aan val uit het westen tegen de zee te dry ven of tot capitulatie te dwingen. Onder die omstandigheden is het te be grijpen, dat de mogendheden beginnen te beraadslagen over middelen, om aan den strijd een einde te maken. Twee plannen worden heden geopperd. Volgens een bericht van den «Petit Parisien*, houden de Balkanstaten voornemens zijn de wapens neer te leggen, wanneer Turkije hun plannen tot invoering van hervormingen in Macedonië aanneemt, dus autonomie der Europeesche vilayets onder christen-gouver neurs, en met toezicht niet alleen van Europa, "paar ook van de Balkanstaten. Verder eischen zij dan bij wijze van grensregeling afstand van het thans reeds door de vier staten ver overde gebied. Een telegram aan de «Daily Mail* uit ,Weenen bevat voorstellen, die nog verder gaan. Dit bericht spreekt van de vorming van twee onafhankelijke vorstendommen in ,den Balkan, Macedonië,en Albanië, het eerste onder een Deenschen, het tweede onder een Zweedschen prins. Voorts zou Servië worden uitgebreid met een smalle strook door den Sandjak naar de Adriatische zee, en naar het zuiden met Prisjtina en Ueskjoeb, dus met Oud-ServiëBulgarije met een strook naar het zuiden toe aan de Aegeïsche zee en een gebied aan de Zwarte zee. Turkije zou dan slechts behouden het ge deelte gelegen tussehen Adrianopel en den Bosporus. Maar dit is slechts het begin van de ont binding. Daarover zal nog wel te praten zijn. Volgens particuliere berichten, te Belgrado ontvangen, hebben de Serviërs Kuprulu inge- nomen. Een Turksche colonne is gevlucht in de richting van Telovo en heeft de wapens over gegeven. De Serviërs hebben 25 kanonnen buit gemaakt. De Turken zijn teruggetrokken van Istip uaar Kuprulu. Naar men zegt, zal de koning van Servië morgen zyn plechtigen intocht doen in Ueskjoeb. Uit Belgrado wordt aan de «Voss. Ztg.« geseind Het gemeentebestuur van Belgrado heeft last gegeven het indertijd door Prins Eugenius van Savoye te Belgrado gebouwde woonhuis te vernielen, opdat elk spoor van de toen malige bezetting van Belgrado door Oostenrijk uit den weg geruimd zal zijn. De pers te Belgrado gaat voort tegen Oostenrijk-Hongarije te stoken. Maandag werd uit Konstantinopel aan de «Vossische Zeitung* geseind, dat het Turk sche Oostelijke leger zich al vechtend terug trekt. Na de verovering van Baba-Eshi maakten de Bulgaren een militairen trein buit, die Turksche troepen en levensmiddelen vervoerde van Konstantinopel naar Adrianopel. BestuurARTHUR HENDRIKX. Vrijdag 1 November 1912 (Allerheiligen) te 21/i ure stipt, dagvertooning aan vermindeide prijzen, op algemeen verzoek, opvoering van «DE TWEE WEEZEN*, drama in 5 bedrijven en 8 tafereelen, naar hst fransch «Les deux Orphelines van d'Ennery en Cormon, vertaald door A. Huart. Vrijdag 1 November, ter gelegenheid van Allerheiligen, 2 buitengewone voorstellingen, om 3 ure groote matinee en om 8 ure select avondstond. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 25 October. Adrianus Karei Marinus Meertens, oud 34 j., jm. en Pieternella Schippers, oud 25 jjd. Cyrillas Joannes, Leonardus de Clerck, oud 22 jjm. en Anna Stephanie Gijsel, oud 26 j., jd. Geboorten 23 October. Cornelia, d. van Jan Koster en Tanneke Esther Pladdet. 26 Oct. Sara Magdalena, d. van Marinus Drabbe en Janna Maas. Laurens Cornelia z. van Laurens Cornelis Verhage en Prancina Wilhelmina Maria van Langevelde. Overlijden. 24 October. Elisabeth Wejjns, oud 84 j., wed. van Reinier van de Ree. Advocaat en Procureur te Middelburg is eiken ZATERDAG te AXEL te spreken, bij J. v. d. BON, vroeger L'EcluseMahu. TAN 1> ARTS,. Brouwerijstraat 3 (hoek Havenstraat) TER NEUZEN, is dagelijks te consulteereu van 9 12 en van 2 4 uur. Plaatsen van Kunsttanden en Gebitten.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 3