Kerknieuws. Rechtszaken. Laatste Berichten. gedraaid worden en in 45 seconden vastgelegd. Ook de sluis van Ter Neuzen kan door elec- trische kracht geopend en gesloten worden. Om geen tijd te verliezen is bet waterpeil op liet geheele kanaal op dezelfde hoogte gebracht. 's Avonds worden beide oevers electrisch verlicht door groote gloeilampen, aan hooge masten vastgemaakt. Deze palen staan 150 Meter van elkander, bij krommingen 75 Meter. Op beide oevers loopt voor de electrische lampen een kabel, die op verschillende plaatsen door kabels op zoodanige wijze verbonden is, dat wanneer in eene afdeeling de kabel mocht besehadigd zijn, de andere toch kan blijven doorwerken. De lijn Gent—Ter Neuzen. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de aandeelhouders van den spoorweg Gent—Ter Neuzen, het vaste plan hebben de exploitatie voort te zetten op de bestaande conditiën, met het voornemen verschillende noodzakelijke verbeteringen in te voeren. Niettegenstaande de gepleegde onregelmatig heden van den directeur Wilmart, waardoor groote nadeelen voor de Maatschappij zijn ontstaan, zijn de winsten, die jaar op jaar gemaakt worden, vau dien aard, dat aan een welslagen dier onderneming, bij goed beheer, niet behoeft getwijfeld te worden. Men kan nu met zekerheid bevestigen, aldus lezen we in een Gentsch blad, dat 60.000 valsche obligaties van een naamwaarde van 500 frank vervaardigd zijn. Men weet echter niet of zij alle in omloop gebracht zijn. Doch men verzekert, dat een enkele drukkerij er te goeder trouw 48.000 gefabriceerd heeft. Voegen we erbij, dat het kapitaal der spoor wegmaatschappij GentTer Neuzen slechts zes en een half millioen beloopt. Tusschen de slachtoffers van Wilmart be vinden zich ook wisselagenten, die geld ge leend hadden op obligaties GentTer Neuzen en de terugbetaling niet kunnende verkrijgen, zelf verplicht waren er geld op te leenen. Zij zijn hierdoor verantwoordelijk tegenover de banken. Tusscher, hen bevinden zich twee jonge en eerbare wisselagenten van Brussel. Zij hebben de verantwoordelijkheid van den toestand aangenomen en den bankiers gansch hun persoonlijk bezit, ongeveer 600.000 frank ter beschikking gesteld. Voor het overige hebben zij uitstel gevraagd. Al de bankiers, behalve een, schijnt het, hebben daarin toe gestemd. Een enkel persoon heeft te Brussel en in de provincie valsche obligaties GentTer Neuzen voor de som van 3 millioen 600 duizend frank geplaatst. Het Nut. De reeks winteravonden van »het Nutc is weer op de alleraangenaamste wijze begonnen met het optredeti van Mevrouw Ada van DuylBrinkman van Scheveningen. De roep, die haar voorafging, was wellicht oorzaak, dat de zaal buitengewoon goed bezet wasaan het aanbrengen van stoelen kwam haast geen einde. Vóór de pauze werden verschillende korte stukjes gegeven, nu eens ernstig, dan luimig of guitig, die bij het overgroote deel van de aanwezigen zeer in den smaak vielen, zoo om den inhoud als om de verdienstelijke voordracht. Ook kwam vóór de pauze nog een groot nummer »Een stem uit de bergen* door Jhr. van Riemsdijk. Het had succes, vooral door de voordrachthier en daar hoorde men in de pauze eene enkele stem, die den inhoud wel wat overdreven vond. Na de pauze kwamen nog weer andere nummers, meest van komischen aard, die uitstekend insloegen, onder meer een drietal van Speenhoff, terwijl geëindigd werd met het guitige »0 mijnheer naar Holtrop. De voorzitter, de heer D. Buijze, dankte vreeren. Inwendig moest hij er om lachen. Over het geheel vo°lde hij het tragische van zijnen toestand minder scherp, nu Margaret naast hem zat. „Ik heb je eene massa te vertellen," fluisterde hü haar toe, onder bet geklater vao het gesprek. „Maar ik wacht er mee tot w(j buiten zijn." Een half uur later wandelden z(j samen weg. Zij zouden wel ergfhs eene cab vinden, zeiden zij. Eerst zwegen zij maar zij keken elkaar aan met een blik. die veelzeggender was dan bibliotheken. Zij gingen het hek uit en den weg op, laugs al de lieve renteniers- villatjes, die daar zoo aangenaam verspreid liggen. De zon scheen helder, en heel het landschap maakte een allervriendelijksten indruk. Straks kwamen zij aan eene bank onder een groepje boomen maar die was bezet door een drietal kindermeiden met wagentjes, zoodat er geen mogelijkheid bestond om zich bier rustig neer te laten tot eene ontboezeming. Zij bleven staan en keken eens naar den blauwen hemelmaar nog altijd spraken z(j niet. Zij vonden zelfs in hun zwijgen eene zekere bekoring. (Wordt vervolgd). namens de opgekomenen, de spreekster. Het Nut dankt aan haar wederom verscheidene nieuwe leden. Menigeen zal nog lang met genoegen terugdenken aan dezen welgeslaagden Nutsavond. Het ieder naar den zin te maken zal wel nooit gaan. De heer J. F. Koevoets, die als agept van den Prov. Stoombootdienst aan den Raad had verzocht, alsnog op de Kiezerslijst van de Kamer van Koophandel geplaatst te worden, maar op dat verzoek een afwijzende beschik king had gekregen, had over dat besluit bij Ged. Staten zijn bezwaren ingediend. Door Ged. Staten is te kennen gegevep, dat er geen termen bestaan om aan het ver zoek op de kiezerslijst geplaatst te worden te voldoen, aangez en hij niet valt onder h^t begrip »bestuurder of medebestuurder van een bedrijf of nijverheid* voorkomende in art 6 sub B van daarop betrekking hebbende Kon. Besluit. Volgens Ged. Staten berust het bestuur niet bij den agent, maar bij hun College. Door het springen van een staaldraad liep het houten waalschip »Elise«, kap. Alphons Kets, van Liere. met zooveel kracht tegen het binnensluishoofd, dat in den voorsteven een groot gat ontstond. Doordien het schip deel uitmaakte van een sleep, waarvan de sleepboot,- door volle kracht te varen, nog trachtte de botsing te voorkomen, is de stoot zoo geweldig aange komen. Met zeildoek heeft men voorloopig het gat, dat ge ijk met de waterlijn ligt, dicht gemaakt. Het schip was geladen met kolen van Ruhrort naar Parijs en heeft, met het andere deel van de sleep, ligplaats genomen in de vluchthaven tot experts de schade hebben onderzocht. De heer J. C. Bom te AÜel, die gisteren als getuige in de zaak van den stationchef H. de W te Middelburg voor de rechtbank moest verschijnen, was per motorfiets van Axel vertrokken om te Ter Neuzen de boot van 7.50 te halen. Op den Provincialenweg bij Ter Neuzen gekomen, bezeerde hij zich zoodanig, dat hij de reis niet kon voortzetten. In het zieken huis werd hij verbonden. De militie-lichting voor 1913. Het Prov. Blad No. 146 bevat een besluit van Ged. Staten van Zeeland betreffende het( door de gemeenten te dragen gedeelte in het, aandeel dezer provincie in de lichting van dq militie voor 1913. Van de achter den naam der gemeente gevoegde cijfers geeft het eerste aan het getal lotelingen, het tweede cijfer het contingent voor die gemeente. Aardenburg 9, 7 Axel 25, 20 Biervliet 9, 7Boschkapelle 8, 6Breskens 11, 9 i Cadzand 8, 6Clinge 16, 13Eede 3, 2 Graauw-en-Langendam 17, 14 Groede 8, 6 j' Hengstdijk 4, 3; Hoek 9, 7; Hontenisse 28, 22 Hoofdplaat 8, 6 Hulst 14, 11 Uzendijke 16, 13; St. Janssteen 18, 14; Koewacht 15, 12; Neuzen 39,31; Oostburg 8, 6 Ossenisse 7, 6 Overslag 1, 1 Philippine 5, 4 Re- tranchement 4, 3 Sas van Gent 8, 6 Schoon- dijke 13, 10; Sluis 9, 7; Stoppeldijk 7, 6;' Waterlandkerkje, geen; Westdorpe 11, 9; Zaamslag 12, 10 Zuiddorpe 6, 5 Zuidzande 4, 3St. Kruis 5, 4 Nieuwvliet 2, 2. Totaal zijn er in de geheele provincie 1113 lotelingen, en wordt daarvoor een contingent vastgesteld van 887. i' Men meldt uit Hulst: In den nacht van 20 op 21 dezer bevonden de alhier gestationeerde marechaussees in de buitenvelden onder de gemeente Graauw ten einde aan het in den laatsben tijd brutale op-i treden der stroopers paal en perk te stellen* Deze lieten zich ook dezen keer niet lang wachten. Weldra bemerkten de politiemannen den flikkerenden stralenbundel van een carbid- lantaarn die de stroopers over het buitenveld lieten spelen en kort daarop viel een schot, weldra gevolgd door een tweede. Nu hadden onze politiemannen zekerheid met stroopers te doen te hebben. Door een omtrekkende beweging kwamen' ze, nadat ze zich in het front van de stroopers hadden bevonden thans achter hen en consta teerde men dat deze twee in getal waren. i Na hen tot op een ongeveer veertig meters i te hebben genaderd, kregen deze de politie mannen in het zicht, waarop de lantaarn op hen werd gericht en een schot in hunne rich ting werd gelost, gelukkig zonder iemand te treffen. Op eigen lijfsbehoud bedacht losten de poli tiemannen daarop eenige schoten met scherp uit hunne revolvers in de richting der stroopers. Deze hadden evenwel hun licht reeds gedoofd en ontsnapten in de duisternis met achterlating van het geweer, de lantaarn en een zak waarin een tweetal hazen. Den volgenden morgen evenwel zag een der manschappen die den naehtelijken tocht had medegemaakt den als strooper bekend staanden S. bij den docter te Zaamslag uit de woning j komen, en na hem te hebben ondervraagd be kende deze in den afgeloopen nacht met zijn broeder onder Graauw te hebben gestroopt en bekende tevens bij die gelegenheid vermoede lijk door een der kogels die de marechaussee hen hadden nagezonden in de kuit te zijn ge wond. Genoemde broeder, zekere P. F. R. 22 jaar, werkman te Zaamslag, daarna ondervraagd, bekende te hebben geschoten. Deze werd dan ook gevankelijk naar het Huis van Bewaring te Middelburg overgebracht. Bij Kon. besluit is aan H. G. flammacher, te Groedeop zijn verzoek, eervol ontslag verleend als dijkgraaf van het waterschap Groot- en Klein-Baarzande, provincie Zeeland. Bijv. no. 1482 tot de St. Ct. bevat de statuten van de vereeniging «Protestantsche Hoogere burgerschool met 3-j. cursus* te Oostburg. Art. 3 dezer statuten luidt: De vereeniging stelt zich ten doel het bijzonder middelbaar onderwijs in Zeeuwsch- Vlaanderen W. deel te bevorderen. Het onder wijs vanwege de vereeniging te geven moet een protestantsch karakter dragen, doch mag niet dienstbaar gemaakt worden aan het propageeren of bestrijden van leerstellingen op het gebied van den godsdienst of politiek. Zij tracht haar doel te bereiken a. door het oprichten en in stand houden eener hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus te Oostburg of Schoondijke, toeganke lijk voor alle gezindten b. door andere wettige middelen, die aan dat doel bevorderlijk kunnen zijn. Dit artikel is onveranderlijk. Te Hoofdplaat is Woensdag in de raadsvergadering besloten den bouw van een nieuw raadhuis niet te gunnen, maar na wijziging in bet bestek tot een herbesteding over te gaan. Het bedrag der laagste inschrijving was nog boven de raming. Door den gemeenteraad te Retranche- ment, is met algemeene stemmen tot hoofd der school benoemd, de heer J. A. van Houte te Biervliet. Benoemd tot rijks-ontvanger te Hattum, de heer B. van Ewijk, ontvanger te Aarden burg. Geen moml- en klauwzeer. Wij ontvingen van bevoegde zijde, schrijft de Midd. Ct., een tegenspraak van het bericht, dat bij zes koeien van den heer W. C. de Smidt, op diens hofstede te Groede mond- en klauwzeer is uitgebroken. Het onderzoek is ingesteld door den plaats- verv. districtsveearts, op last van den districts veearts te Dordrecht en wel bij vier en niet bij zes koeien verder is geen spoor van mond- en klauwzeer ontdekt. Ten overvloede zal in den loop van deze week het vee nog maals worden nagezien. Op de Nieuwe Markt te Vlissingen zal voor de Engelsche gemeente aldaar een nieuw kerkgebouw verrijzen ter vervanging van het vroegere, dat ten behoeve van de ont manteling en restauratie van de verleden jaar afgebrande St. Jacobskerk is verkocht. In den Scala-schou wburg te Gent wordt te beginnen met den laatsten dezer maand een plaatselijke revue aangekondigd onder den titel: »Gand a Terneuzen*, ver vaardigd door Servais en Van Aerschot. Arrondlssenients-Rechtbank te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 25 October de volgende vonnissen uitgesproken P. A. S., oud 46 j., mosselvisscher te Clinge, is wegens diefstal veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hecht. M. B. A. D., oud 21 j., arbeider te Essen, R. D., oud 19 j., arbeider te Schlesin-Groebe, J. K., oud 17 j., arbeider te Homberg, P. J. H., oud 20 j., te Essen, allen gedetineerd te Middelburg, zijn wegens diefstal van een roei boot der douanen te Sas van Gent, veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. J. J. S oud 41 j werkman te Hoofdplaat, is wegens bedreiging met misdrjjf tegen het leven, veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. M. v. H., oud 19 j., z. beroep te Eede, en P. M. v. H., oud 17 j., koopman te Aardenburg, beiden beklaagd van diefstal vrijgesproken. liet spoorwegongeluk te Axel. Voor de rechtbank te Middelburg werd heden (Vrijdag) behandeld de zaak tegen H. A. d. W., 44 jaar, stationschef te Axel, wien ten laste was gelegddat hij op 5 September 1912 te Axel als stationschef be last met de zorg voor de veiligheid van het verkeer door stoomvermogen over een spoor weg en het stationsterrein aldaar, toen een trein in de richting Hulst van het tweede spoor dat stationsterrein zou verlaten en daardoor op het hoofdspoor moest komen, dien trein heeft laten vertrekken, terwijl wissel no. 2 -zoodanig lag, dat de trein in plaats van op het hoofdspoor op een doodloopend spoor moest loopen en terwijl hij den wisselwachter geen behoorlijke, duidelijke en ondubbelzinnige bevelen had gegeven, en die wisselwachter dan ook niet met stellige zekerheid weten kon, op welk spoor de vertrekkende trein loopen zou en zonder dat hij had gezorgd, dat de stand van genoemden wissel overeenkomstig art. 27 van het algemeen reglement van den dienst op de spoorwegen kenbaar was tengevolge van welke nalatigheid die trein op het doode spoor is £e- loopen, de voorste locomotief en de kolenwagen geheel van het spoor af in den grond zijn terecht gekomen en de stoker Charles Sluik op de machine en onder de kolen zoodanig is bekneld geraakt, dat hij aan de gevolgen daarvan is overleden. In deze zaak waren 11 getuigen gedagvaard, onder wie 3 als deskundigen namelijk de districts-inspecteur der S.S. A. M. Heuff te Breda en de artsen J. C. Bom en P. A. Jens, beiden te Axel. De eisch luidde 14 dagen gevangenisstraf. De verdediger, mr. P. Dielemau, advocaat te Middelburg, vroeg vrijspraak. Niet verschenen was P. H. E., 35 j., te Axel, beklaagd van beleediging door middel van een brief aan C. W. Bouwmans aldaar. De amb tenaar van het openbaar ministerie achtte geen beleediging aanwezig en vroeg vrijspraak. Naar het Huis van Bewaring te Middel burg is overgebracht Chr. v. K., 49 j., kleer maker, geboren te Ter Neuzen, thans zonder vaste woonplaats, ter zake van landlooperij. De staking te Ter Neuzen. Voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage werd Woensdag voortgezet de behandeling der zaak tegen J. F. Verlinde, voorzitter der bootwer kers vereeniging te Ter Neuzen, beklaagd van bedreiging met een misdrijf tegen het leven en met brandstichting, gericht tijdens een werkstaking tegen de vrouw van een werkwil lige. De behandeling was destyds geschorst tot het hooren van nog een zestal getuigen. De bedreigde vrouw en haar buurvrouw hielden haar voor de Rechtbank afgelegde ver klaring vol, dat bekl. en niemand anders had gedreigd. Ook een derde vrouw verklaarde bekl.'s stem te hebben herkend, waartegenover de bekl. opmerkte, dat hij deze vrouw van de schoolbanken kende, maar zeker in geen tien jaar gesproken had. Een boerenarbeider verklaarde naast bekl. te hebben geloopen. Niet bek. had geroepen, maar een ander, die achter hem liep. De inspecteur van politie te Ter Neuzen lichtte zijn processenverbaal en zijn houding in deze zaak toe. Het O. M. presisteerde bij het vroeger ge nomen requisitoir, om bekl. tot 6 maanden gevangnisstraf te veroordeelen. De verdediger, mr. Mendels, die een felle critiek op de handelingen van den politie-in- specteur oefende, concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak over 8 dagen. De kantonrechter te Arnhem veroordeel de een winkelier wegens het verkoopen van een obligatie der vennootschap »Fortuna« te Am sterdam, conform den eisch tot 5 boete, of 1 dag hechtenis. We vernemen uit zeer vertrouwbare bron, dat de ambtenaar van het Openbaar Ministerie te den Helder het hooger beroep heeft ingetrokken vau het vonnis door den kantonrechter aldaar gewezen in zake over treding der Loterij wet van den hoofdagent van de Naamlooze Vennootschap »De Tijdgeest* te dier stede. Door deze intrekking zou de vrijspraak in deze zaak dus een voldongen feit zijn en een voorloopig succes voor de Maatschappij. TWEEDE KAMER. 's Gravenliage. Bij de voortzetting der beraadslagingen over de invaliditeits- en ouder- domsverzekering verdedigde den heer Troelstra Zondag 27 October 1912. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Yoorm 9 u., dhr. Dek van Kruiningen, voor kindorzorg, nam. 2 u Ds. A. Timmerman, doopsbediening en 's avonda 5'/, u., dhr. Dek. Sluiskil. Yoorm. 91/, u-, Ds A. Timmerman, Bediening van het Heilig Avondmaal. Halst. Voorm. S'/j u-, Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u. en nam. 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Gereformeerde gemeente (Ylooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u en 5u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5'/3 u., leeskerk. Lokaal „Eben-Ha'ézer" (Kerkhoflaan Ter Neuzen. Geen dienst.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 2