VAN DALEN, Rechtszaken. Laatste Berichten. Gemengde Berichten. BüÏTENLAND. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. TWEEDE KAMER. DE OORLOG. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 23 October 0.14 12.31 Donderdag 24 0.46 1.3 Vrjjdag 25 1.16 1.31 Zaterdag 26 1.46 2.1 Zondag 27 2.16 2.31 Maandag 28 2.47 3.3 Dinsdag 29 3.21 3.39 drickx te Ledeberg. Sluiting der inschrijvingen den 3en November. Door de heeren D. H. en F. K., hoofd agenten, respectievelijk voor >Tijdgeest« en »Lotisico« is hooger beroep aangeteekerid tegen het vonnis van den heer Kantonrechter, alhier van den 18en October j.l. Ier zake van over treding der Loterijwet, waarbij beide beklaagden zijn veroordeeld tot f 5, boete, subsidiair vijf dagen hechtenis. 's-Gravenhage. Bij de voortgezette be handeling van het ontwerp invaliditeits- en ouderdomsverzekering bestreed de heer Rutgers uitvoerig het stelsel van staatspensionneering, in welken vorm dan ook, en verdedigde hij het regeeringssysteem van verplichte verzeke ring als het beste stelsel voor het behoud van de volkskracht en energie. De heer Teenstra daarentegen bestreed het regeeringssysteem. Hij betoogde, dat de samenkoppeling van invaliditeits- en ouder domsverzekering nadeelig is voor het platteland tegenover de industrie in de groote steden en keurde in het ontwerp de verhouding tusscben premie en uitkeering af, terwijl hij ook als grief ontwikkelde de groote geldonttrekking die het ontwerp ten opzichte van de industrie ten gevolge zou hebben. Spr. hield voorts een pleidooi voor staatspensionneering. Brussel, 22 October. Te Morialmé heeft men bij een vriend van Nestor Wilmart een pakket boeken en brieven gevonden, die voor dezen zeer compromitteerend zijn. Men ver denkt er Henri Wilmart van de boeken daar gebracht te hebben. Woensdag zal besloten worden of de aan houding van Henri zal gehandhaafd blijven. Volgens tot dusver oncontroleerbare geruch ten zouden ook personen uit hooge Brussel- sche kringen in het schandaal betrokken zijn Constantinopel, 21 Oct. Een afdeeling Turksche troepen heeft een afdeeling Boel- gaarsche troepen over de grenzen in een hinderlaag gelokt en geheel vernietigd. De Turken maakten zich van 2 kanonnen meester. Volgens een telegram uit Prisjtina zouden de Turken 3 Servische bataljons bij Bei- loetsja hebben omsingeld en in de pan gehakt. Brand te Utrecht. Brandstichting. Zondagmorgen te 4 uur werd te Utrecht een hevige uitslaande brand ontdekt in de braud- stoffenbergplaats van den heer A. B. Stomps, aan de Bemuurde Weerd (Oostzijde) no. 57a. De brand had een zeer ernstig aanzien omdat, behalve de groote hoeveelheid brand doffen, welke zich in het perceel bevonden, het pak huis grensde aan de oliefabriek van de firma Verloop. Ofschoon de fabriek groot gevaar liep en de dakgoot een paar malen vlam vatte, wist de brandweer door haar krachtig optreden de vlammen meester te blijven en was reeds vóór vijf uur het grootste gevaar geweken. De brandstoffen bergplaats is voor een deel uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Deze brand schijnt moedwillig te zijn ver oorzaakt door een los werkman, J. G. Rutting, in dienst van den heer Stomps. De man heeft eenige weken geleden den heer Stomps gedreigd, dat bij bij hem den boel wel eens in lichter laaie zou zetten. De heer Stomps hechtte niet veel waarde aan die woorden, doch Zondagmor gen weid bij, toen hij gewaarschuwd werd dat zijn pakhuis in brand stond, door zijn echtgenoote er aan herinnerd. De politie nam Rutting een voorloopig verhoor af, met het gevolg, dat deze bekende den brand te hebben gesticht. De dader heeft het slot in het pak huis verbroken, is daarna naar een der zolders gegaan en heeft een baal vuurmakers meege nomen en zich begeven naar de stapelplaats der turf, waar hij den brand stak in de baal vuurmakers en deze brandende massa tusschen de turven plaatste. Naar men ons mededeelt, hebben bjj een vroegeren brand in een ander perceel ook reeds vermoedens van brandstich ting tegen dezen man bestaan. Verloren of verduisterd Zondagmiddag omstreeks half twee werd aan den portier van de diamantslijperij van den heer A. Litner te Amsterdam een ver zegeld pakje ter hand gesteld om naar de post te brengen. In dit pakje, bestemd voor Weenen, bevonden zich diamanten ter waarde van f 9800. De portier beweert te laat aan het Postkantoor gekomen te zijn en 's avonds het pakje in de brandkast geborgen te hebben. Maandagmorgen zou hij het pakketje nog weg hebben willen brengen, doch het op den Dam hebben verloren. Op die plaats had hij het, volgens zijn beweren, uit zijn buitenzak gehaald en in zijn binnenzak gedaan. Op het Post kantoor was hij het pakje kwijt. De portier ging onmiddellijk naar het poli tie- bur eau Pietershal en deed daar het verhaal van zijn wedervaren. De politie twijfelde echter zeer sterk aan de juistheid van het verhaal en hield de man in bewaring. 't Was voor den heer Litner, die op dat oogenblik nog meende dat zijn eigendom reeds lang over de grens was, een onaangename tjjdmg te hooren wat er was voorgevallen. Zondagavond had de portier nog een van de heeren van het kautoor gesproken, doch toen niets gezegd van zijn te laat komen. Ontslag hij huwelijk. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben hun goedkeuring onthouden aan een door den ge meenteraad van Soest vastgestelde salarisver- ordening voor de onderwijzers van de openbare scholen, op grond dat daarin was opgenomen een bepaling betreffende het verplicht ontslag- nemen door onderwijzeressen bij huwelijk. De raad heeft in zijn jongste zitting deze bepaling uit de verordening geschrapt. Ecu dreigbrief. In het begin der vorige week ontving de landbouwer D. R., aan den Zuiderweg te Beemster, een dreigbrief, waarin hem werd gelast, de som van 1000 in ren goed ge sloten doch niet al te groote bus of koker op een bepaalde plaats neer te leggen, waarvoor den bedreigde tot uiterlijk Zondag tijd werd gegeven. Tevens werd deze gewaarschuwd, dit niet aan de politie mede te deelen, daar het anders slecht met hem zou afioopen. De heer R. deed dit echter wel en de politie hield een wakend oog. In den nacht van Zaterdag op Zondag on geveer twee uur kwam de brief-chrijver wer kelijk opdagen. Het bleek een jongmensch te zijn, sedert eenigen tijd dienstbaar in de Beem ster en afkomstig uit Middelie. Voor den burgemeester gebracht bekende hij. Zwart en blank. De bekende neger-bokser Jack Johnson is Vrijdag te Chicago in hechtenis genomen op beschuldiging van zekere mevr. Cameron te Minneapolis, dat hij haar minderjarige dochter zou hebben ontvoerd. Johnson's vrouw pleegde onlangs zelfmoord. Zij kon het leed niet langer dragen, dat haar huwelijk -- zij was een blanke met den neger haar berokkende. Zoowel in de kringen der negers als in die der blanken wekte dit huwelijk groote ergernis, men liet dit blijkbaar de arme vrouw duchtig gevoelen. Intusschen echter schrikte dit lot de negentienjarige dochter van mevr. Cameron niet af. Zij is doodelijk verliefd op den zwarten bokser, is dezen gevolgd en weigert nu naar het ouderlijk tehuis te keeren. Zij werkt thans als caissière in het koffiehuis van Johnson te Chicago. Haar moeder is naar Chicago gegaan en smeekte haar dochter met haar terug te gaan. Maar tevergeefs, en toen ook Johnson weigerde zijn invloed te gebruiken om miss Cameron te doen terugkeeren, liep moeder Cameron naar de politie, die den bokser en de jonge dame arresteerde. Johnson verklaarde met, mi9s Cameron slechts een zuiver zakelijke betrekking te hebben zij is in zijn dienst, anders niet Maar de politie achtte het niettemin gewenscht het minderjarige meisje in verzekerde bewaring te honden. Johnson zelf werd echter tegen borgstelling weer op vrije voeten gesteld. Het volk kiest natuurlijk partij tegen den neger en Zaterdag dreigde een geweldige menigte hem te lynchen. Johnson, die in zijn auto was gezeten, slaagde er in zich voor de woedende menigte te redden door de vlucht te nemen iu het gebouw van de National Bank en dit door een achterdeur te verlaten. Talrijke petities worden aan den burge meester gericht, om Johnson's koffiehuis te doen sluiten. En de vrouwenverenigingen te Chicago doen al baar best om den man uit Chicago te verdrijven. Be valsehe obligaties. De neef van Nestor Wilmait is thans aan bet uitpakken geweest. Twintig jaar, aldus deze, een ingenieur bij de spoorwegen, is hij door oomlief met beloften aan het lijntje gehouden. De neef zou nl. directeur worden van de lijn Gent Ter Neuzen, als de staat die genaast had. Ieder jaar werden die be loften hernieuwd, maar gebeuren deed er niets. Het materiaal versleet en de werkhuizen deden al het mogelijke, om den ouden boel op te knappen en bij elkaar te houden. In twintig jaar tijds, aldus lezen we in het »Hbl. van Antw.« heeft men vier reizigerswagens gekocht, oude rijtuigen, die' men in Nederland niet meer wilde hebben. Toch moest Nestor on ophoudelijk geld hebben. In 15 jaar heeft hij zich niet één maal op de onderneming laten zien. Het comische in deze tragische zaak is, dat een ander den kneep van Wilmart had ont- •dekt en insgelijks valsehe aandeelen in die maatschappij uitgaf. Wilmart zelf beeft ver klaard, drie maanden geleden ontdekt te hebben, dat hem een pak verjaarde obligaties was ontstolen. Nu is de vraag waar houdt Wilmart zich schuil Een uit Spanje teruggekeerde Belg verzekert Nestor in een koffiehuis te Madrid ontmoet te hebben. Hij vertelde hem, dat hij verder wilde reizeu, zeide echtpr niet, w'aarheen. Daar op dat oogenblik de Belg nog niets wist, hechtte hij daar geen waarde aan. r Tegenspoed bij een huwelijk. Volgens het Journaal heeft zich te Blincourt in het Oise-departement het volgende geval voorgedaan. Een bruidspaar, dat wilde huwen, had een getuige daartoe meegebracht, die met deu burgemeester in onmin leefde wegens eeu erfenis-quaestie (de burgemeester zou 30.000 trfl. sinds jaren onder zich houden, terwijl de f persoon, die nu als getuige optrad, recht heeft op dit geld). Reeds werd een aanvaDg gemaakt met de formaliteiten, toen de burgemeester verklaarde te weigeren het huweljjk te voltrekken, daar de militaire papieren van den bruidegom niet in orde waren. De familie was woedend, dat de burgemeester niet eer hierop gewezen had, doch moest toe geven dat deze in zijn recht was. Een paar dagen later kwam het bruidspaar terug. Weer weigerde de burgemeester,zeggende dat hij met den getuige Boulier niets te maken wilde hebben. Het bruidspaar wilde geen anderen getuige hebben. Toen de trouwlustigen een week later voor de derde maal terugkwamen, vonden zy het stadhuis gesleten. Nu hadden zij genopg van de grap en dienden een klacht in bij de justitie. Een onduidelijk testament. Te Ostende is een oude dame gestorven, die geen erfgenamen heeft en haar geheele vermogen, ten bedrage van twaalf millioeo frank, aan de armen vermaakt heeft, zonder verder eenige aanwijzingen te doen omtrent de manier waarop al dat geld besteed moet worden. Uit Bulgaarsche bron wordt gemeld, dat de tegen Adrianopel oprukkende Bulgaren Zater dag de Turken tot voor de forten-linie om Adrianopel terug geworpen en ongeveer honderd gevangenen gemaakt hebben. Verder wordt uit dezelfde bron bevestigd, dat een kolonne van Serviërs en Bulgaren, na Dzjoemaja ge nomen te hebben, naar Koeroanowa, aan de spoorljjn van Wranja naar Uskub, optrekt en dat de Serviërs Prisjtina, in de provincie Kossowo, bezet hebben. Daartegenover staan de volgende berichten van Turksche zijde De Turksche troepen hebben de Bulgaren, die naar Kiidzjali, in het Rodope-gebied, oprukten, teruggeslagen en hun ernstige verliezen toegebracht. De Turken hebben Zaterdag de belangn ke strategische stelling Harman Tepe op Bulgaarsch gebied genomen. (Een Reuter-telegram uit Sofia logenstraft echter uitdrukkelijk alle Turksche berichten over het binnenrukken der Turken en het bezetten van strategische punten op Bulgaarsch gebied. De Turken, zoo besluit het telegram, trekken onophoudelijk op Adrianopel terug). Het Grieksche leger in Thessalië heeft, volgens een telegram uit Athene, de hoogten om de stad Elassona en daarna die stad zelve bezet en de Turken voor zich uit gedreven. De Grieken zouden slechts 13 gewonden ver loren hebben. In Epirus, in den Zuidwestelijken hoek van Turkije, zijn Grieksche troepen een bjug over de rivier Arta overgegaan en hebben de hoogten van Grimbowo bezet. In de kathedraal te Athene is de over winning van het Grieksche leger met een pontificale mis en een dankdienst in tegen woordigheid van den Koning en van de gezanten van Italië, Bulgarije eD Servië gevierd. Uit B[Ulgaarsche bron wordt verzekerd dat het bombardement van Warna door de Turksche vloot geen schade heeft aangericht. De Turken hebben Warna nu twee keer gebombardeerd. De Turksche vloot blokkeert de ku9t bij Warna en Boergas. De Bulgaarsche regegring heeft de kustlichten laten dooven. De Grieksche vloot heeft, volgens een tele gram uit Turksche bron, voor het eiland Tenedos, niet ver van den mond van de Dardanellen, eeu betooging gehouden en daar een landingsdivisie aan wal gezet. Volgens een telegram uit Cettinje, dus uit Montenegrijnsche bron, hebben de troepen van generaal Woekotits Plawa ten N. W. van Goesinje, in de Turksche provincie Kossowo, bezet. Een later bericht uit Podgoritsa meldde ook de inneming van Goesinje. De Montene- grijnen rukken na de Turken verstrooid te hebben thans op Dzjakowa aan. In het Zuiden bereideo de Montenegrijnen een beslissenden aanval op den berg Tarabosj, den sleutel van Skoetari, voor. De Bulgaarsche minister-president logen straft de geruchten, dat Roemenië geneigd zou zijn zijn onzijdigheid op te geven. Over de overwinning van de Grieken bij Elassona meldt de correspondent van de Köln. Ztg. uit Athene de volgende bijzonderheden De Turksche strijdmacht bij Elassona be droeg 9000 man met 7 kanonnen, die de Griiken buit maakten. Er werden 50 Turksche soldaten gevangen genomen. Naar Larissa zijn 14 gewonde Grieken gebracht. De Kroon prins heeft zjjn hoofdkwartier te Elassona op geslagen. Het voornaamste verzet van de Turken bij Servia (of Serfidsje, ten N.W. van Elassona) wordt bij de passen van Portapetra verwacht, waar ongeveer 40,000 man samen getrokken zullen zjjn. Regens bemueielijken den opmarsch van de Grieken. Koning George zal, als de Kamer met haar werk klaar is, in gezelschap van den eersten- minister, naar het oorlogsterrein vertrekken. De metropoliet vhd Athene heeft den wensch te kennen gegeven, om daar eveneens heen te gaan, om den soldaten zijn zegen te geven. Dezelfde correspondent meldt over de krijgs verrichtingen in Epirus Het Grieksche leger in Epirus vereenigt zich langs de linie Grimbowo Kostaki. De vijand verzamelt en verschanst zich bij Strebena. TER NEUZEEN. Huwelijks-aangiften. 18 Oct. Jan Pieter Fokke de Goede, oud -21 j., jm. en Wilhelmina de Smidt, oud 18 j., jd. Jacob Willemsen, oud 54 j., weduwn. en Sara Cathelijntje de Brauwers, oud 43 j., jd Huwelijks-voltrekkingen. 17 Oct. Adriaan van Es, oud 23 jjm. en Leuntje Maria Pladdet, oud 23 j., jd. Geboorten. 13 Oct. Ida Wilhelmina Maartje, d. van Dirk But en Maartje Olrée. 14 Oct. Jacobus, z. van Adriaan de Ritter en Maria Dieleman. Pieter- nella, d. van Arij Willem Kruijsse en Marrigje Boer. 17 Oct. Karei Krijn, z. van Geleijn Verlinde en Catharina Adriana van Aalst. 18 Oct. Jan Marinus, z. van Jacob Scheele en Santina Wiebregt Witte. Arie Henrikus, z. van Jan Donze en Geertruida Cornelia van Krieken. 19 Oct. Maria Anna Clementina, d. van Victor Johannes Neomagus en Anna Hendrieka Engelina Baudoin. Overlijden. 16 Oct. Abraham Elias Bliek, oud 68 j., echtg. van Maria Kolijn. Francois Johannes van Es, oud 4 m., z. van Jacobus Willem en Cornelia van der Hoofd. Ferdinandes Verbeke, oud 57 j., echtg. van Emelie Elodie Huys. AXEL. Huwelijks-aangiften. 4 Oct. Jan van de Velde, oud 21 j., jm. en Janna Roose,oud21j., jd. Angelus Levinus de Pauw, oud 26 j., jm. en Maria Tieleman, oud 20 j., jd. 11 Oct. Pieter van Langevelde, oud,25 j., jm. en Cornelia van Arenthals, oud 22 j., jd. 'Pieter Stoffels, oud 25 j., jm. en Maria Suzanna Dobbelaar, oud 30 j jd. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Oct. Jacobus Boeije, oud 62 j., weduwn. en Hendrika van Hermon, oud 54 jwed. Geboorten. 7 Oct. Jacobus Cornelia, z. van Cornelis Levinus de Smidt en Janna Snap. Catharina, d. van Jan Verstraten Trijntje de Boer. 11 Oct. Willem, z. van Willem de Groote en Maria Koekkoek. 15 Oct Andries, z. van Jacobus Wolfert en Tanneke Neeltje de Feijter. HOEK. Huwelijks-aangiften. 3 Oct. Jan van Wyck, oud 33 j., jm. en Jacoba Levina Meertens, oud 25 j., jd. Geboorten. 2 Oct Jan, z. van Thomas Meertens en Francois Jacomina Drabbe. 7 Oct. Francois, z. van Janna Hamelink. 9 Oct. Berbara, d. van Leunis Sol en Elisabeth van Wijck. Magdalena Adriana, d. van Johannes de Fejjter en Janna Pieternella van Es. 11 Oct. Elias Jan, z. van Cornelis Bakker en Catharina Oppeneer. 13 Oct. Martha Sara, d. van Joannes Jacob den Engelsman en Suzanna Ollebek. 13 Oct Gerard, z van Jacobus Rouw en Elisabeth van Wijck. Overlijden. 2 Oct. Suzanna Beun, oud 69 j., wed. van Andries van Doeselaar. 11 11 11 11 11 11 TANDARTS, Brouwerijstraat 3 (hoek Havenstraat) TER NEUZEN, is dagelijks te consulteereu van 9 12 en van 24 uur. Plaatsen van Kunsttanden en Gebitten.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 3