UIT ONZE OMGEVIUa. te moeten verminderen wegens de financieele draagkracht der vereeniging. Reden, waarom adressant om steun verzoekt tot een nader door den Raad te bepalen bedrag. Dhr. Dees Hoezeer eene dergelijke ver eeniging van nut is, mij dunkt me moeten hier om dezelfde redenen, als bij het zieken huis subsidie weigeren. Er zijn in deze ge meente zooveel vereenigingen, 't gaat niet aan maar steeds bij de gemeente aan te kloppen om subsidie. Op die wijze wordt het parti culier initiatief gedood. Ik ben er tegen en heb daarvoor nog een reden. Ik heb van publieke zijde gehoord, dat aan dit verzoek zelfs een verkiezingsmanoeuvre ten grondslag ligt, dat die raadsleden, die hun stem tegen dit voorstel verheffen, door velen niet gesteund zouden worden bij een even- tueele herkiezing. Ik wil, dat de Raad daar boven staat. Ook ik breng mijn contributie op aan Hulp in Nood en wil die zelfs ver dubbelen dit zouden de andere leden ook kunnen doen. Dhr. Van Borssum Waalkes Een vereeni ging als Hulp in Nood is onmisbaar en sticht groot nut. Haar kas gaat achteruit. Door gemeentesteun zal ook de contributie der leden verhoogen; een góed voorbeeld doet goed volgen. Dan kunnen de menscben ook wat meer uit- keering krijgen. Ik stel voor niet 50.— maar 100.subsidie te verleenen. Dhrt ScheeleZou het niet meer op den weg van het Burgerl. Armbestuur liggen in dezen steun te verleenen Dhr. Donze zou f 50.— willen toestaan. Als de vereeniging achteruit en te niet gaat, kost het de gemeente nog meer. Dan komt alles op den hals van het Burgl. Armbest. Dhr. DeesIk herhaal, ik ben bereid mijn contributie te verdubbelen, laat anderen even eens zulks doen. Dhr. Moggré Het spijt me, dat in dezen is gewezen op eene verkiezingsmanoeuvre. Ik geloof daar niet aan. Dhr. Lensen Met veel schroom neem ik het woord. Ik behoor het volgend jaar tot de aftredende leden. Daarom wensch ik, nu hier gedoeld is op eene verkiezingsmanoeuvre, liever tegen te stemmen. Als dhr. Dees te kennen wil geven, dat «Hulp in Nood* pressie op de raadsleden wil uitoefenen, wil ik U zeggen, dat ik juist daarom met een gerust geweten tegen die subsidie zal stemmen. Ter anderer zijde zie ik zeer goed het nut dezer vereeniging in. Ze geeft blijk met vrucht in deze gemeente te werken. Er is hier tevens een Dlijk van levensvatbaarheid gegeven. Alleen op grond van het door den heer Dees gesprokene, zie ik me genoodzaakt, mijn stem tegen het voorstel uit te spreken. Op mij persoonlijk zal niemand invloed hebben. Dhr. De Bruijne verlaat om dringende redenen de vergadering. Dhr. Van Borssum WaalkesIk kan niet begrijpen, dat dhr. Lensen zijn stem laat afhangen van de uitlatingen van dhr. Dees. U moet vrij blij ven in Uw eigen oordeel. Dhr. Lensen spijt het, dat dit punt in het debat is gebracht. De Voorz. Een vereeniging als Hulp in Nood verkeert steeds in nood. Ze behoort gesteund te worden, te meer, waar ze zooveel nut sticht. Dit laatste blijkt ook uit den langen tijd, welke deze vereeniging reeds bestaat. Als ze met moeite kampte heeft ze getracht door de sombere tijden heen te komen. Thans staat ze voor een te kort. Ik acht de opmerking over een verkiezings manoeuvre van dhr. Dees zeer bedenkelijk. Wat Jan publiek zegt, moet ieder Raadslid, tot op zekere hoogte, om het even zijn. Een Raadslid mag zich hier niet angstvallig neer zetten met de vraag, «hoe zal ik nu, hoe morgen stemman.* Het is van dhr. Dees niet voorzichtig geweest om te veronderstellen, dat op de raadsleden invloed wordt uitgeoefend, en te zeggen: «Denk er om, wat U doet.c De opmerking van dhr. Scheele om de zaak aan het Armbestuur over te laten acht ik niet juist. Dan wordt het geen bijdrage, doch een aalmoes. De leden bestaan niet uit menschen, die een aalmoes vragen, doch uit hen, die recht hebben op onzen steun. Dhr. Dees heeft in overweging gegeven, om het te kort individueel bij te passen. Dan krijgt ieder hier dus pressie op zijn porte- monnaie. Dat mag volstrekt niet. Enkele leden kunnen zich dergelijke uitga ven misschien bij herhaling getroosten, doch dit kan niet ieder. Bovendien de gevraagde subsidie geldt slechts voor één jaar. Blijkt het volgend jaar, dat het de vereeniging beter gaat, dan heeft ze dus onzen steun niet meer noodig. Dhr. Van Borssum Waalkes stelt voor 100. te geven. Tegen stemmen dhrn.Scheele, Lensen, Drost. Donze, Eijke, Moggré en Dees vóór dhrn. De Feijter, Van Borssum Waal kes en Visser, zoodat het voorstel met 7 tegen 3 stemmen is gevallen. Thans wordt gestemd over het verleenen van 50 subsidie, het voorstel van B. en W. Dit wordt aangenomen met zes tegen vijf stemmen. Vóór stemden dhrnDe Feijter, Donze, Eijke, Van Borssum Waalkes, Visser en Moggré, tegen dhrn. Dees, Scheelè, LeDsen en Drost. Bij hfst. IX wordt de begrooting van de Kamer van Koophandel en fabrieken goedge keurd in ontvangst en uitgaaf op f 180.50. B. en W. stellen voor, voor 1913. 144.45, subsidie te verleenen. Aldus wordt besloten. B. en W. stellen bij dit hoofdst. voor, om, tengevolge van het steeds toenemend telefoonverkeer over het hulptelegraaf- en hulptelefoonkantoor te Sluiskil, de jaarwedde van den kantoorhouder met ingang van 1 Januari 1913 vast te stellen op f 165,— en het beschikbaar gestelde bedrag voor het bestellen van telegrammen met ingang van denzelfden datum te bepalen op f 75,— 's jaars. Aldus wordt z. h. s. besloten. Bij hoofdst. XIII pensioenen, stellen B. en W. voor, de pensionneering van gemeente ambtenaren ter hand te nemen. Zonder discussie wordt het voorstel aangenomen. B. en W. stellen, in zake de uitgifte van gemeentegronden in erfpacht, voor: le houders van het recht van erfpacht op gemeentegronden in de gelegenheid te stellen deze gronden tegen een nader overeen te komen prijs in -eigendom te verkrijgen 2e dat hun wordt opgedragen bij een voorstel omtrent de uitgifte in erfpacht van gemeentegronden in acht te nemen a. dat de uitgifte zal geschieden voor een termijn van 75 jaar tegen een voor elk perceel vast te stellen canon b. deze canon om de 25 jaar te herzien. c. aan de houders van het erfpachtsrecht van af 1 Jan. 1914 gelegenheid te geven, den grond, waarop dat recht zal rusten in eigen dom te verkrijgen tegen een prijs gelijk aan 25 maal het verschuldigde recht van erfpacht. Dhr. Dees zou met het oog op het gewicht dezer zaak en de onvoltalligheid dezer ver gadering de zaak willen aanhouden. Dhr. Van Borssum Waalkes: Als ze dan de volgende keer maar in behandeling wordt genomen. Me dunkt ieder is thans genoeg zaam voorbereid. Ik zou de zaak zelfs nu willen afdoen. De Voorz.Het is hier niet de quaestie van stemmen, doch motiveeren is hoofdzaak. Ik stel voor het voorstel Dees aan te nemen; Dienovereenkomstig wordt z. h. s. besloten. En hiermede is de begrooting voor/1913 vastgesteld en z. h. s goedgekeurd. Thans wordt het kohier van schoolgelden nog vastgesteld, waarna de Voorz. de open bare vergadering sluit. Ook in Ter Neuzen wenscht men de 100 jarige herdenking van het herstel van Neerlands onafhankelijkheid in het volgende jaar te vieren. Zeer vele plaatsen doen haar best het vol gende jaar op waardige wijze voor den dag te komen. Tentoonstellingen op allerlei gebied, feestelijkheden van verschillende aard, wed strijden, plannen, die van vindingrijkheid getuigen, iedere week kan men in de bladen hiervan lezen. De regeering heeft eene som beschikbaar gesteld, die als subsidie voor de verschillende vieringen bestemd is. Oppositie in de Volksvertegenwoordiging tegen dit voorstel was er niet. Voor die herdenking zal tenminste in staat en gemeente, bij hoog en laag eensgezindheid heerschen. Eene zeldzaamheid in ons ondanks zijne beperkte oppervlakte toch zoozeer verdeelde land. Ook in Ter Neuzen wenscht men iets te doen. Deze grootste plaats van Zeeuwsch- Vlaanderen, door de breede Schelde van hét overige deel van ons vaderland gescheiden, wil niet achterblijven, wenscht juist door hare afgezonderde ligging, waardoor medewerking met het overige deel des lands moeilijk wordt, op eigen gelegenheid de herdenking te vieren. En Ter Neuzen kan iets inrichten, kan waardig voor den dag komen. Dat is zoo vaak reeds bewezen. Zal hier voor dit nationale feest de noodige eenheid heerschen De burgemeester heeft verschillende personen en vereenigingen uitgenoodigd tot eene ver gadering. Op die vergadering werd door een der aam- wezigen gevraagd, wie al genoodigd waren. Uit het antwoord van den burgervader bleek, dat getracht was de meest verschillende richtingen tot medewerking te krpgen. Zeker zijn enkele personen en ook enkele vereenigingen vergeten, pesonen en vereeni gingen, die vroeger wel iets gepresteerd hadden. Er ware iets voor te zeggen geweest, zoo na het antwoord van den leider der vergadering, gevraagd ware alsnog aan deze personen en vereenigingen te denken. Zoo iets ware ongetwijfeld in goede aarde gevallen. Deze weg is niet bewandeld. Het anti-rev. blad alhier bevat eene critiek op de wijze van uitnoodigen en ook op de samenstelling van het gekozen bestuur, die we met den besten wil ter wereld niet op bouwend kunnen achten. De tirade over de vrijzinnigen ter verga dering veroordeelt zichzelf. Wij kunnen verzekeren en ieder aanwezige zal dit uit de zeer gemengde stemming hebben opgemerkt, dat de politiek de stemming niet beheerschte. Wij kregen den indruk, dat personen, geene partijen werden gestemd. De raad aan het eind, dat het Comité zich maar moet ontbinden, zal het blad zelf bij nader inzien, wel niet ernstig vinden. Wij kunnen hem, tenminste ondanks de verzekering van dit orgaan, niet ernstig nemen. De critiek van Luctor et 'Emergo en de raad aan het eind achten wij niet bevorderlijk aan het doel, dat het blad wil bereiken. Daarvoor hadden andere en betere paden dienen bewandeld. Door Burg. en Weth. alhier, werden Maandag bij inschrijving verkocht acht olmen boomen met hakhout, afkomstig van de vestingwallen. Ingeschreven werd door de heeren J. van Wijck te Hoek voor 60 -f- 10, A. Ver schuren - De Vlieger te Moerbeke voor 70 en P. IJsebaert te Ter Neuzen voor f 110. Voor het examen 3e stuurman groote stoomvaart is geslaagd de heer C. H. Schepens van Ter Neuzen, leerling der De Ruyterschool te Vlissingen. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de openb. school no. 95 te Amsterdam, komt'voor de heer A. C. de Pauw te Ter Neuzen. Bij de Geref. gemeente (Vlooswijkstraat) alhier is met algemeene stemmen tot predikant beroepen Ds. J. Fraanje, die dit beroep heeft aangenomen. Zaterdag hebben ruim 700 scholieren kunnen genieten van de vriendelijke uit- noodiging van den heer P. J. Visser, om in het hotel Centraal eene fraaie bioscope-uit- voering gratis bij te wonen. Het was interessant de vreugde en het genot op al die gezichten te lezen. De voorstelling was dan ook in het bij zonder voor scholieren geschikt. Er bleek weer volkomen uit, hoe de bioscope het nuttige met het aangename kan vereenigen. Een film, «de Vliegen« toonde den kinderen, op welke wijze deze insecten de overbrengers worden van tal van besmettelijke ziekten, waaronder ook van de tuberculose Ook «de gewoonten van den Kikvorsch* en «de Vliegkunst« waren leerzame films. Vele kinderen hoorden vroeger van één- en twee dekkers, zonder de beteekenis dier woorden te kennennu werd hun dit onmiddelijk duidelijk. Ook «de reizen naar Kieff, Monaco en Subiaco* waren fraaie en leerzame films. Den heer Visser komt niet alleen een woord van lof toe om het genot, hetwelk hij al die kinderen heeft bezorgd, maar vooral 'ook om zijne uitstekende keuze van programma bij eene dergelijke voorstelling. We hopen, dat door deze kindervoorstellingen in meerdere mate is bekend geworden, van welke fraaie films men in hotel Centraal ge nieten kan, en dat ook anderen, in de eerste plaats ouders, zijn voorbeeld zullen volgen om de kinderen nog menigmaal van de bioscope te doen genieten. Me dunkt, dat b.v. de St. Nicolaasavond, al is hij nog ver af, zich ook bij uitstek leent voor eene kindervoorstelling. Het op 12 dezer op de Westhavendam alhier, gestrande en gebroken waalschip »Elza«, is Zaterdag door de «Redder 4« gelicht en op het slik in de haven gezet. Door een duiker was te voren onder het gezonken achterschip een sterke stalen tros aangebracht, waarna met de hijschtoestellen de lichting werd volbracht. Men zal de nog aanwezige lading bieten uit het schip lossen, het daarna zooveel moge lijk dicht maken en vervolgens naar een werf slepen voor reparatie. Te Biervliet is deze week een R.-K. kiesvereeniging opgericht, tellende aanvanke lijk 40 leden. De heer R. Sturm, graanhandelaar en land bouwer, werd voorzitter. Zaterdag j.l. is bij een zestal koeien van den landbouwer A. Cysouw te Groede mond- en klauwzeer in hevige mate ge constateerd. i Dit is het eerste geval weer in dat district en naar wij meenen in geheel Zeeland. Bij ministrieel besluit is aan den heer L. Flipse te Oostburg eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de Rijksnormaallessen a'daar, met ingang van 1 Nov. a.s. Zaterdag vergaderde de raad der gemeente Aardenburg. Alle leden aanwezig. Na mededeeling der ingekomen stukken werd tot onderwijzer bij het herhalingsonder- wijs benoemd de heer C. Brakman alhier. Met het burgergasthuis werd eene overeen komst gesloten tot opname van patiënten in de te stichten ziekenbarak. De gemeente zal de beschikking krijgen over 4 bedden en be talen f 125 subsidie per jaar benevens den kostenden prijs van verpleging. Na nog goedkeuring van enkele wijzingin- gen en af- en overschrijving in de begrooting dienst 1912, benevens eene wijziging in de begrooting burgergasthuis 1912, werd overge gaan tot behandeling "der begrooting voor 1913. Op voorstel van den heer Doyer werd het aanvangssalaris der onderwijzers vastgesteld op f 600. Bij de uitgaven werd besloten Ged. Staten voor te stellen het tractement van den gemeen te-ontvanger te brengen op f 475. Bij de post jaarwedde nachtwacht verzocht de heer Wage bedoelden nachtwacht eens een flinke jas te geven. De heer Reepmaker, die den nachtwacht een J overbodige luxe vindt, stelde voor hem f100 te geven en daarmede het baantje op te heffen. Ook de heer Wage kon zich daar wel mede vereenigen, onder voorwaarde dat ook de nacht wacht met die f 100 genoegen neemt. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aange nomen. Bij «verliehting* stelde de heer Wage voor, nadat besloten was drie lantaarns langs den weg naar St. Kruis op te heffen, den lantaarn opsteker te geven eene vaste bezoldiging van f 75 en daarvoor aan te wijzen J. Mars. Al dus werd besloten. Bij hoofdstuk V werd een post geraamd voor een te benoemen opzichter. Deze post vond- algemeene goedkeuring. Voor de aan te leggen trottoirs en verbe tering van den steenweg is geraamd een som van f 8000. De heer Wijffels vond die post erg hoog en zag gaarne de verbetering steen weg tot nadere order uitgesteld. Ook de heer Wage sloot zich daarbij aan. Met 5 stemmen werd evenwel besloten de uitgetrokken post te handhaven. Op voorstel van den heer Wage zal aan den gemeente-veldwachter vrije geneeskundige hulp verleend worden. Bij den post «subsidie Werkverschaffing« stelde de heer Wage voor daaraan de voor waarde te verbinden dat de Werkverschaffing minsten f 1 loon per dag moet geven. Hij vond een loon van f 0.80 schandelijk. Op zoo'n bedrag kan de arbeider niet bestaan. Dit voorstel werd verworpen op grond dat de regeling van het loon aan de commissie over gelaten moet worden. Na nog geraamd te hebben een som van f 10 voor de te houden tentoonstelling te Middelburg in 1913 werd de begrooting in ontvangsten en uitgaven op ruim f 31.000 vastgesteld. Door den Raad der gemeente Oostburg werd Maandagavond het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag vastgesteld op f 122.18 over 30 aangeslagenen. De Raad van toezicht op de Spoorweg diensten, daartoe gemachtigd door den Minister van waterstaat, heeft bepaald dat het baanvak Oostburg Cadzand van de Stoomtrammaatschappij BreskensMaldeghem behoort tot district D en dus onder het dage lijks toezicht staat van den district-inspecteur der spoorwegdiensten H. A. Ravenok jr., te Rotterdam. »Het Neerhof* te Gent zal binnenkort het reglement-programma der belangrijke ten toonstelling dier maatschappij doen verschijnen. Het behelst niet minder dan 45 Eere-bekers, waaronder een Chaleng-beker ter waarde van 3000 francs, 105 kunstvoorwerpen en medailles en meer dan 400 Eere-prijzen. Klassen zijn geopend aan alle rassen Hoenders, Duiven, Kalkoenen, Fazanten, Watervogels, Konijnen en Kanarievogels. Het kweekmaterieelde vogelteelttijd- schriftenartsenijkundige productende artikelen voor inpakking; wetenschappelijke verzamelingen enz. enz. in een woord, al wat de vogelteelt aangaat vind er zijne plaats, zoodat met alleen al de kweekers en lief hebbers aan deze grootsche betooging zullen kunnen deelnemen, maar ook de vervaardigers van vogelteeltvoorwerpen, handelaars en lief hebbers van verscheidene vakken. Voor alle inlichtingen en het zenden van het reglement-programma, wende men zich tot den algemeenen schrijver den heer Heyn- I

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 2