Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Oprecht No. 2313. Woensdag 23 October 1912. 23e jaargang. Gemeenteraad van Ter Neuzen. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent bi) vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekhandelaren. Brievengaardere en den Uitgever. Telef. Interc, No IS ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 eent; elke regel meer 10 cent. Bii abonnement aanmerkelijk ver- Uiinderd tariet. Grootere letters n&ir plaatsmimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken W O ft p 8 d a g- en ZatCF (1 agmftrgftn bij den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. De St. Jozefgezellen-Vereeniging heeft Zondag- 13 October te Utrecht eene vergadering gehouden, welke besloten werd door een grooten optocht met banieren, vijf muziekkorpsen en 1500 deelnemers. In de Maliebaan werd vóór de woning van den aartsbisschop mgr. Van de Wetering en voor die van den burgemeester een zanguit voering gegeven. We hebben in geen enkel anti-rev. blad, ook in Luctor niet, daartegen iets aangevoerd gezien. Vooral van Luctor et Emergo is bet wel opmerkelijk. Zeker over het hoofd gezien Niet, dat ivij er iets op tegen hebben. Onwillekeurig dachten wij aan eene ver gadering van eene R. K. Kiesvereeniging eenige jaren geleden in Goes op Zondag gehouden, waarvan het bekende Christelijke blad De Zeeuw verslag deed. Bij ongeluk werd toen de vergadering in plaats van op Zondag op Zaterdag vermeld. Zwijgen of een abuis maken, vreemde manieren toch bij sommigen der rechterzijde. Vervolg.) Bij afd. 5 Reinigingsdienst enz. stellen B. en W. voor om de jaarwedden van A. L. de Bruijne en C. J. Hangoor te verhoogen. Onder overlegging van een adres van C. J. Hangoor d. d. 19 Aug. 1912, deeleu B. en W. mede, dat de gemeentewerkman A. L. de Bruijne met ingang van 1 Jan. a. s. ontslagen wenscht te worden van de bediening van bet sluisje, bestemd voor den afvoer van rioolwater, waarvoor hij eene vergoeding genoot van 40 per jaar. Oe werkzaamheden van dezen werk man brengen mee, dat het voor hem bezwaarlijk is voor eene regelmatige bediening van dat sluisje zorg te dragen. Het komt B. en W. desniettegenstaande wenschelijk voor, het inkomen van de Bruijne niet te verminderen. De bediening van het sluisje zou dan aan C. J. Hangoor worden op gedragen. Eene verhooging van diens jaar wedde met f 25.zou dan zeker billijk zijn. Naar aanleiding van het verzoek om verhoo ging van jaarwedde van R. Kurvink stellen B. en W. voor, afwijzend daarop te beschikken. De jaarwedde van adressant is het laatst ge regeld bij besluit van 29 Oct. 1908. en bepaald op /500, het geen B. en WT. voldoende voor komt met het oog op den aard der diensten van den verzoeker en daar van hem geen be paalde vakkennis vereischt wordt. Dhr. Lansen meent dat, wanneer de vergoe ding voor de bediening van het sluisje voor den een 40.bedraagt, ze dit ook voor een ander moet zijn. Wanneer de Bruijne verhoo ging krijgt, moet het salaris van anderen eveneens verhoogd worden. Nu wordt de Bruijne van enkele diensten ontheven en zijn salaris blijft gelijk. De Voorz. wijst er op, dat voor de be diening van het sluisje een automatische af sluiting zal worden aangevraagd, waardoor het werk aldaar minder wordt. Nu blijft alleen over de bediening van het motorgebouwtje. Daarom krijgt Hangoor niet, wat de Bruijne voor dat werk ontving. Aangezien de Bruijne y.ijn leven eenmaal heeft ingericht op zijn inkomen van thans, achten we het minder gewenscht, daarin wijziging te brengen. Hangoor is een vakman, die bij particulieren hooger loon zou kunnen krijgen. Voor de Bruijne was de bediening van het sluisje lastig, daar hij van z'n werk elders, telkens af moest. Het voorstel van B. en W. wordt thans z. h. s. aangenomen. De begrooting der Gezondheidscommissie wordt in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 1969.06' goedgekeurd. De subsidie dezer gemeente voor 1913 bedraagt ƒ366.84. Hfst. V afd. 2. Onderhoud wandelplaatsen. Ten einde ten gerieve van het wandelend publiek op meerdere plaatsen binnen de ge meente in liet aanstaande jaar eenige eenvoudige rustbanken te kinnen aanbrengen, stellen B. en W. voor, deze post mef 63.46 te ver hoogen en alzoo te brengen op 100.— Z. h. s. aldus besloten. Bij afd. 3 stellen B. en W. voor een memorie- post uit te trekken voor het stichten eener gelegenheid tot baden en voor het stichter eener muziektent. Dhr. Van Borssum Waalkes vraagt of reeds iets bekend is omtrent de kosten van een zoodanige tent. De Voorz. kan nog geen bedrag noemen. Er zal echter gelet worden op een behoorlijke uitvoering van het plan en tevens op de beperkte middelen der gemeente Dhr. De Bruijne meent, dat bij de 800 gecollecteerde gelden een bedrag is van 125, dat onder bepaalde voorwaarden beschikbaar is gesteld. Hij vindt die bepaling kras. Ik heb altijd bezwaren gehad tegen het mis bruiken van zulk een tent op Zondagen. Ik vrees niet, dat dit zal geschieden door be staande, wel door vreemde muziekgezelschap pen, die doortrekken. De Voorz. Er staat in het adres niet, dat dit op Zondag geschieden zal. Die testimen- taire beschikking ziet er meer op, dat geen bepaald gezelschap zal worden uitgesloten. Ik stel me voor, dat aan B. en W. het recht in handen kan gegeven worden om te beslissen of de tent al dan niet zal gebruikt worden. Wat mij persoonlijk betreft, zou ik U mijne meening kunnen zeggen, doch ik kan toch geen bepalingen maken voor mijn opvolger of een eventueel plaatsvervangend wethouder. Dhr. De Bruijne hoopt, dat B. en W. zoo veel mogelijk zullen bewerken, dat geen concerten op Zondag worden gegeven, Dhr. Scheele zag liever, dat de gemeente 125,meer subsidie uittrok, dan zich te binden aan de voorwaarde van een vereeni- ging. Dhr. De Bruijne: Ik meen toch in het adres gelezen te hebben, dat de bepaling ge maakt is, dat geen dagen mogen worden uit gezonderd. De Voorz. kan beslist meedeelen, dat in de vergadering van het comité hierover niet is gespreken. Wie dat nu verzuimd heeft, toonde gebrek aan plicht door de vergadering niet bij te wonen of bet woord te vragen. Hierna wordt het voorstel Van B. en W. z. h. s. aangenomen. Hfdst. VII afd. 2. Hierbij vraagt de heer Drost of reeds be paald is, wanneer de benoeming van een directeur der H. B. S. zal plaats hebben. De Voorz.B. en W. zijn in correspon dentie getreden met de heeren Ten Brugge Gate en Jansen, in verband met de vaststelling der schoolgelden, bet voorbereidend onderwijs, benoeming personeel, oproeping leerlingen enz. Bij Hfst. VII afd. 3 punt 9 stellen B. en W. voor de begrooting voor het jaar 1913 van de PI. Commissie van Toezicht o/h. Lager Onderwijs goed te keuren en de gemeentelijke bijdrage in de onkosten dier Commissie te bepalen op f 50.— Aldus wordt z. h. s. besloten,, Bij punt 13 van dit hfst. stellen B. en W. voor, de begrooting der Commissie tot wering van schoolverzuim (kom) in ontvangst en uitgaaf goed te keuren ten bedrage van 200. en de aangevraagde gelden toe te staan, die te Sluiskil tot een bedrag van 128 in ont vang en uitgaaf goed te keuren en eveneens de aangevraagde gelden toe te staan. Aldus wordt besloten. Bij afd. 4 van dit hfst. stellen B. en W. voor aan de Vereenigde Handwerkslieden 180.subsidie te verleenen voor de jaren 1913, 1914 en 1915, aangezien ze ten volle overtuigd zijn van het nut Van het door de vereeniging gegeven onderwijs. Een voorstel van gelijke strekking voor de Chr. Werkliedenvereeniging Rom. 13 1 waar bij echter het subsidiebedrag f 100.be draagt wordt eveneens aangenomen voor 3 achtereenvolgende jaren. Bij afd. 5 wordt naar aanleiding van een adres van het muziekgezelschap De Vereenigde Werkliedenvoorgesteld en besloten aan adressant voor de jaren 1913, 1614 en 1915 eene toelage uit de gemeentefondsen ad 100, toe te kennen. Bij bet adres was de rekening en verantwoording van het muziekgezelschap over het jaar 1911 overgelegd. De ontvangsten bedroegen 871,18', de uitgaven 813,61, alzoo een goed slot van 57,57'. Thans is aan de orde Hfdst.- VIII art. 5. »Subsidie aan de Ver eeniging tot Ziekenverzorging De ontvangsten over 1911 bedroegen 4746.60', de uitgaven f 4730.58', zoodat er een voordeelig saldo bestaat van f 16.02. De vereeniging vraagt thans hare subsidie op f 800 te willen bepalen. B. en W. stellen voor lo. Voor het dienstjaar 1913 (evenals in vorige jaren) aan die vereeniging een subsidie uit de gemeente-fondsen toe te kennen ad. f 400. 2o. Over 1913 in de kosten van verpleging én de inrichting der vereeniging van niet in den hootdelijken omslag aangeslagen ingezetenen een bijdrage van f 0.50 per persoon en per dag te verleenen. 3o. Onder hfdst. 8 afd. 1 art. 7 der be grooting. voor memorie uit te trekken een post, luidende Bijdrage aan de Vereeniging tot Ziekenverzorging in de kosten harer wijk verpleging. B. en W. adviseeren verder, dat de Raad thans in beginsel dient uit te maken, of adressant op steun der gemeentekas kan rekenen bij de invoering eener wijkverpleging. Dhr. Van Borssum Waalkes stelt voor, wat punt 2 van het voorstel van B. en W. betreft, de grens der niet in den hoofdelijken omslag aangeslagenen, waarvoor eventueel een bijdrage van f 0.50 verleend wordt, van f 400.op 600. te brengen. Dhr. Scheele is daar tegen. Dhr. Drost acht oogenschijnlijk veel voor het voorstel-Waalkes, maaf vreest voor moeilijk beden in de toekomst. Hij zou dit punt liefst niet onvoorbereid aanroeren. De V oorz. zegt, dat bij voorkomende ge vallen aan die grens niet zoo heel streng de band zal worden gehouden. Hierop trekt de beer Van Borssum Waalkes zijn voorstel in. Wat de wijkverpleging betreft, vreest dhr. Drost, dat een nieuwe subsidie, in'welken vorm ook, een verkapte subsidie-verhooging is in het algemeen. AlS bij de rekening nagaat, ziet hij geen reden om tot een ver hoogd subsidie te besluiten. De Voorz. wijst er op, dat de subsidie voor een speciaal doel en voor slechts één jaar proef gevraagd wordt. Men dient zich af te vragen, of wijkverpleging hier overbodig is en of bier andere lichamen zijn, die zulks van het ziekenhuis kunnen overnemen. Hij meent, dat de vereeniging zelve niet in staat is, op eigen kosten deze verpleging ter band te nemen. Daarom moeten wij haar ter wille zijn. Blijkt ons later, dat die subsidie over bodig is, welnu dan behoeven we ze niet uit te geven. Dhr. Eijke Het is volstrekt niet de be doeling van de vereeniging om er eigen voor deel uit te slaan. (Dhr. DrostDat moest er nog bij komen ook). Het ziekenhuis wil voor dat doel een gediplomeerde verpleegster, welke tevens gediplomeerd is voor kraam- verpleging. Het doel is gratis kraamver- pleging aan armen en minder bedeelden in deze gemeente te verstrekken. Thans is slechts de hoofdverpleegster ge diplomeerd en kan er zich een geval voor doen, waarbij zij onmogelijk hulp kan ver leenen. Dhr. Drost is het er volkomen mee eens, dat wijkverpleging in 't algemeen nuttig is, doch deze ligt in de eerste plaats op den weg van particuliere philanthropie. Als er hier een wijkverpleging bestond, welke geldelijken steun noodig had, ligt het op onzen weg dien steun te verleenen, thans echter niet. Dhr. Dees heeft in de afdeelingen en in bet Dagel. Bestuur dezelfde opmerkingen van dhr. Drost gemaakt. Hij is het dan ook vol komen met spreker eens. Dhr. Donze Gehoord de discussie, zou ik hieruit besluiten, dat het toch op betzelfde neerkomt of men een particuliere vereeniging, dan wel het ziekenhuis subsidieert. Particu liere verpleging bestaat reeds, welaan laten we daarom onzen steun aan de bestaande ziekenverzorging geven. Dhr. Lensen sluit zich aan bij de heeren Drost en Dees en zal tegen stemmen. Dhr. Drost is er tegen om het ziekenhuis nu eens van onze middelen te laten probeeren of het dat bolwerken kan. De Voorz.Het gaat bier dus niet om de zaak wijkverpleging, wel om den vorm er van. Nemen we nu aan, dat het Ziekenhuis ware begonnen met reeds een zuster aan te stellen, dan zou niemand onzer tegen het verleenen van subsidie zijn. De heeren moeten niet vergeten, dat een deel onzer bevolking niet beschikt over genoegzame gelden voor eene behoorlijke ziekteverpleging. Zeer juist is door den heer Donze opgemerkt, dat het Ziekenhuis een particuliere vereeniging is. Daar er tot beden slechts 2 vroedvrouwen zijn, presteeren die alleen hare diensten op het oogenblik der bevallingverder is de kraamvrouw aan derden overgelaten. Hierin wil men verandering en die is gewenscht. Indien het bestuur van bet Ziekenhuis zijn ideaal bereikt, hoop ik, dat wij bereid zijn te helpen. Ik stel daarom voor een pro- memoriepost uit te trekken. Dhr. Van Borssum Waalkes Het Zieken huis zorgt voor inwoniDg en voeding der verpleegster. Wij zijn dus goedkooper dan bij een andere particuliere vereeniging. Het voorstel van den Voorz. om op de begrooting een promemoriepost uit te trekken, wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemden dhrn. Visser, Van Borssum Waalkes, De Feijter, Donze en Eijke. Tegen dhrn. Dees, Moggré, Scheele, Lensen, Drost en De Bruijne. Hoofdst. VIII, afd. 2, art. 1. Subsidie Burgerlijk Armbestuur. De begrooting be draagt in ontvhng en uitgaaf 6419,76'. Er wordt besloten de post subsidie van ƒ6150 op f 6300 te brengen en de begrooting over 1911 goed te keuren. Z. h. s. aldus besloten. B en W. stellen voor aan de vereeniging »Hulp in Nood« een subsidie van 50, te verleenen. In bet adres der vereeniging wordt er op gewezen, dat deze enkele jaren achtereen, ofschoon het hantal donateurs met eenige is vermeerderd buu boekjaar hebben moeten sluiten met een beduidend tekortdat nog maar steeds de som van 6, per week kan worden uitgekeerd, ofschoon alle levens middelen, die eene zieke moet gebruiken, steeds hooger geworden zijn dat bijna alle leden van deze vereeniging zijn, zij, die met de minste aardsche goederen zijn bedeeld dat deze vereeniging in eene algemeene be hoefte van den werkman voorzietdat men algemeen uitziet naar eene hoogere uitkeering en het betreurenswaardig zou zjjn, deze nog

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 1