Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Eerbied Voor de wet. Een Verstandig Voorceatn. No. 2312. Zaterdag 19 October 1912. 23e jaargang. Gemeenteraad van Ter Neuzen. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc, No li ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tariei. Grootere letters na«r plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. Voordat Dinsdag de behandeling begon van de invaliditeits- en ouderdomsverzekering werd de Kamer nog vergast op een duel tusscbeu de heeren Duys (soc.) en Duymaer van Twist (anti-rev.) De heer Duys had nog een appeltje te schillen met den heer van Twist. De laatste had bij afwezigheid van den soc. afgevaardigde in de slotzitting dezen van ver- valsching der stenogrammen beschuldigd, nadat hij te voren reeds had te kennen gegeven, niet meer met den heer Duys te willen debatteeren, omdat deze in openbare zitting gevloekt had. Het was voor dit persoonlijk feit, dat de heer Duys het woord kreeg. Al maakte hij wel een wat te ruim gebruik van het hem gegunde woord en al hield hjj zich niet precies aan het feit in kwestie, het moet gezegd, dat de heer Van Twist eene afstraffing kreeg, die raak, en de zwakke ver dediging ziende, ook verdieod was. De afgevaardigde van Steeuwijk ging boos naar zijn bankje terug, waar geen opwekkend woord of bemoedigende blik hem vertroosting bracht, want de afgevaardigde van Ommen, Dr. Kuyper, is niet meer aanwezig diens bankje staat leeg. De afgevaardigde vau Steen wijk zal niet meer met Duys bebatteeren. Na dezen Dinsdag gelooven wij het gaarne. Er zijn van die zaken, waarhij zwijgen het verstandigst is. Dit zal deze trouwste volgeling van Dr. Kuyper ook hebben ingezien eene volgende afstraffing kon nog raker zijn. Niet ver van Bokstel ligt het Noord-Brabant- sche dorpje Liempde. In dat dorpje heeft men ook een burgemeester. Die man blijkt al een heel eigenaardige opvatting van 's lands wetten en ook van zijne eigen positie te hebben. Of het nu was om zijn dorpje eenige meerdere bekendheid te geven, weten wij niet, maar zeker is het, dat de burgervader aan zijn raad (om in den geest van het platteland te spreken) het voorstel deed om de openbare school over te doen aan de Kerk. Dat gaf besparing van kosten voor de gemeente, en men bevorderde den godsdienst ook nog. Het dorpje is aan zijne vergetelheid ontrukt. Het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap heeft reeds een adres gezonden om deze eigen aardige uitvoering van 's lands wetten tegen te houden. Ongetwijfeld zullen Gedeputeerde Staten van N.-Brabant den achtbaren burgervader van Liempde aan het verstand te brengen, dat het toch zoo niet gaat. Dit door zijne onnoozelheid ietwat leuke geval behelst toch eene waarschuwing voor hen, die bij eene komende Grond wetsherziening de bijzondere school nog willen versterken. Zoo de macht hun geschonken wordt, zullen meer gemeentepotentaatjes aldus optieden. Inplaats das van de wet te verzwakken is voor ons eene dringende eischvoor de millioenen aan de bijzondere acholen toege worpen, dienen vaste waarborgen in de wet gelegd, om misbruik te voorkomen en wille keur tegen te gaan. Vergadering van Donderdag 17 October 1912. Voorzitter: de heer J. Huizinga, burge meester. Aanwezig alle leden, behalve dkrn. De Jager, Wieland en De Bruijne. De Voorz. opent de vergadering en stelt aan de orde I. Notulen der vorige vergadering. Deze worden, na voorlezing door den secretaris, onveranderd goedgekeurd. II. Ingekomen stukken: a. Een schrijven van den heer F. v. d. Broeke met dankbetuiging voor zijne benoeming als onderwijzer bij het herhalingsonderwijs aan school A. Hij wijst er op, dat het echter niet zijne bedoeling is geweest, te solliciteeren voor al de uren, welke opengevallen zijn door de vacature De Jonge. Hij wenscht slechts het eene uur per week bij het herhalings onderwijs voor meisjes, hetwelk omschreven is in het voorstel der »P1. Commissie van Toezicht,les te geven en voor de overige uren te bedanken. Op voorstel van den voorzitter wordt dit schrijven voor kennisgeving aangenomen. b. Kennisgeving van het Bestuur van den Piersenspolder, dat het geen toestemming kan verleenen tot het plaatsen van palen, langs den weg van voornoemden polder, voor de woningen gemerkt Q 109 tot en men Q 136 en P 113 tot en met P 116. De Voorz. merkt op, dat bedoelde weg gelegen is in de nabijheid van Sluiskil en dat bier sprake was van het plaatsen van palen, bijwijze van hekwerk, langs een daar aan te leggen verhard voetpad. De heer Eijke meent, dat de gemeente vol komen gerechtigd is tot. het plaatsen dier palen, wanneer bedoeld voetpad op den ligger staat. De Voorz,: We zullen het reglement hierop nazien en indien mocht blijken, dat wij daar werkelijk toe gerechtigd zijn, zullen we den Raad een voorstel doen. c. Er is ingekomen een verzoek van de agenten van politie in deze gemeente om hun salaris te verhoogen. Het verzoek zal om toelichting en advies aan den inspecteur worden gezonden, zoodat z. h. s. besloten wordt, in eene volgende vergadering te be handelen. d. Advies van de Kamer van Koophandel alhier i/z het advies van den Raad van Hoedekenskerke om adhesie te betuigen aan het door dien Raad aan de Prov. Staten ge zonden adres, betreffende het veer Hoedekens- kerke-Ter Neuzen. Er wordt daarin n. 1. verzocht om, inplaats van dezen dienst op te heffen, een meer ge- regelden dienst van Ter Neuzen naar Hans- weert, aansluidende aan de op kosten der provincie in aanleg zijnde Decauville tram Hansweert-Vlake, in te stellen en daarbij Hoedekenskerke als tusschenstation in te schakelen. De Kamer van Koophandel alhier adviseert aan dit adres adhesie te betuigen. De Voorz. geeft in overweging het adres door te zenden en aan Prov. Staten te be richten, dat de Raad der gemeente Ter Neuzen dit verzoek steunt. Dhr Lensen vraagt of het in de bedoeling van den Raad ligt, dit bericht van adhesie nader te preciseeren, door o. a. een' dage- lijkschen dienst tusschen gemelde plaatsen te verzoeken en wel minstens des morgens en des avonds, of dat de Raad slechts adhesie betuigen zal zonder meer. Hij zou in over weging willen geven om de noodige gegevens te verzamelen, waaruit de wenschelijkheid van het in het leven roepen eener dusdanige verbinding ook voor onze gemeente duidelijk blijkt en aan welke voorwaarden de Raad meent, dat dan eventueel zou behooren te worden voldaan. De Raad besluit thans op voorstel van den Voorzitter B. en W. opdracht te verleenen tot het verzamelen van genoemde gegevens. Aldus wordt besloten. e. Advies van de Kamer van Koophandel in zake de vraag, om een meer geregelden dienst op Ellewoutsdijk te bewerkstelligen. In verband, met het hiervoren grenoemd advies, wijst de Kamer van koophandel dit voorstel van de hand. Zonder discussie wordt dit advies voor kennisgeving aangenomen. Een uitvoerig schrijven van de Commissie tot het houden eener tentoonstelling in het jaar 1913 te Middelburg. Het komt in hoofd zaak op het volgende neer dat het den Raad dezer gemeente bekend moet zijn, dat het denkbeeld is gevormd om bet jaar 1913, waarin het Vredespaleis te 's-Gravenhage zal worden geopend en waarin tevens een eeuw zal verloopen zyn, sedert een groot keerpunt in onze historie plaats greep, te vieren door alom in den lande tentoonstellingen van verschillenden aard te houden dat uit het hoofdbestuur der Ned. Mij. van Nijverheid en uit de besturen van verschillende vereenigingen en lichamen, die rechtstreeks of middellijk het vreemdelingenverkeer naar ons land bevorderen, is geconstitueerd de Centrale Commissie voor het plan 1913. Op initiatief van de Vereeniging tot be vordering van het Vreemdelingenverkeer in Walcheren te Middelburg is tot'stand gekomen de commissie welke zich voorstelt, Zeeland aan het algemeene plan te doen deelnemen, door het organiseeren te Middelburg van eene tentoonstelling van Zeeuwsche kleederdrachten, woningen, meubelen, volkskunst, gebruiken enz. (Een nadere, zeer uitgebreide omschrijving der te houden tentoonstelling is bij het adres gevoegd Voorloopig is een eere-comité en een uit voerend comité gevormd en bestaan er 37 correspondeerende leden. Het eere-comité der tentoonstelling bestaat uit de heerenMr. H. J. Dijkmeester, Commissaris der Koningin in Zeeland; J. H. Blum, lid der 2e Kamer en van Ged. St. van Zeeland Jhr. Mr. 'E. A. 0. de Casembroot, lid Ged. St. Jhr. Mr. van den Brandeler, Burgemeester van MiddelburgJhr. Mr. A. A. v Doorn van Koudekerke, Burgemeester van Vlissingen en W. Hioolen, notaris te Middelburg. Het uitvoerend Comité telt 19 leden, op een enkele uitzondering na, alle te Middelburg woonachtig. Het grootste getal der correspondeerende leden bestaat uit burgemeesters en secretarissen van Zeeuwsche gemeentes. We merken daarbij de volgende namen op de heeren J. Huizinga, burgem. van Ter Neuzen, Baron Collot d'Escury, idem van Hontenisse. De burge meester van Clinge, St. Jansteen en West- dorpe Jos. v. Waesberghe, bankier te Hulst, Moerdijk, secretaris van Zuiddorpe en Zonne- vijLie, handelaar te Axel. Overtuigd, dat ook de Raad van Ter Neuzen in zal stemmen met het plan, dat ten doel heeft, aan Zeeland grootere bekendheid te geven en daardoor mede te werken aan de bevordering van de welvaart in ons Gewest, doet het comité met vertrouwen een beroep op zijn steun. In de le plaats verzoekt ze, de in het archief dezer gemeente aanwezige voorwerpen, welke voor de tentoonstelling dienstig kunnen zijn^ daarvoor af te staan, en daartoe de voorkeur te geven aan de tentoonstelling te Middelburg, boven die van eene in het buiten land te houden tentoonstelling. In de 2e plaats verzoekt ze zijn poging te steunen door een bijdrage uit de gemeentekas. Al zal de tentoonstelling te Middelburg worden gehouden, toch heeft volgens zijn meening Ter Neuzen er middellijk belang bij. Grootere bekendheid van de verschillende deelen onzer provincie kan niet anders dan bijdragen tot de welvaart daarvan. Uit het uitgebreide plan der tentoonstelling, willen we de aandacht vestigen op enkele punten. Het comité stelt zich voor, ook Zeeuwsche kleederdrachten uit vorige eeuwen, die in onbruik zijn geraakt, te exposeeren. Ze wenscht de aandacht te vestigen op het Walchersche, Zuid-Bevelandsche, Cadzandsche, Schouwsche en Hulstersche binnenhuisop onze volkskunst en kleinindustrie (kantwerk Sluis, borduurwerk Clinge en Hulst); op het klompenmaken in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan deren. Van de vorige tentoonstelling is het comité bekend, dat in Ter Neuzen iemand woont, die in het maken van sierklompen een groote mate van kunstzin vertoont. (Waarschijnlijk wordt hier bedoeld de heer Daelman.) Verder wenscht het comité de aandacht te vestigen op de boerenringrijderijen, schieten van den vogel, gaaischieterij, op een ouder- wetsche »opschote«, in het algemeen ook op oude gebruiken en feestelijkheden. (Te Scher- penisse bestaat b.v. nog een gilde, dat elk jaar feest viert en een »ommegang« door de gemeente houdt, waarbij oude attributen voor den dag komen. Men zou een optoeht van versierde huif wagens op het programma willen plaatsenen ook van de Cadzandsche speelwagen, Axelsche sjees enz. Men wenscht uitvoeringen van zangver- eenigingen in Zeeuwsch costuum van harmonie ot fanfare-corpsen eveneens in nationaal costuum. De aandacht moet gevestigd worden op onze kunst en nijverheid, b.v. Oesterteelt, bollen teelt enz. enz. Dhr. Moggré voelt met het oog op subsidie meer voor onze plaats dan voor eene andere. De Voorz. achtte het juist daarom raadzaam, dat B. en W. omtrent subsidie geen voorstel deden. Besloten wordt het adres voor kennisgeving aan te nemen. III. Voorstel van B. en W. om, naar aan leiding van het verleend eervol ontslag met ingang van 15 Januari 1913 aan den heer A. Scheffelaar Klots en diens echtgenoote met het oog op het aantal als werkelijk school gaande bekend staande kinderen op school D. te Sluiskil, voorloopig een der vacatures te vervullen, vermits het in hun voornemen ligt, nader advies in te winnen van de school commissie omtrent het al of niet voorzien in de vacature M. H. Tauber.. Het voorstel van B. en W, wordt z. h. s. aangenomen. g. Adres van het Comité ter bevordering van de stichting eener muziektent alhier, waarin ongeveer de inhoud der bekende cir culaire wordt weergegeven. Het is adressanten gebleken, dat ook in het College van den Raad het gemis aan een muziektent wordt gevoeld, waar in de vergadering van 19 Oct. 1911 reeds een voorstel werd gedaan om eene som op de begrooting voor het jaar 1912 te brengen om van gemeentewege tot de stichting eener muziektent over te gaan. Dit voorstel vond geen steun, omdat de meerderheid der leden er prijs op stelde, dat van particuliere zijde in deze zaak eerst belangstelling zou worden getoond. Van particuliere zijde is reeds eenige jaren achtereen voor dit denk beeld propaganda gemaakt hierbij bleek overtuigend, dat het particulier initiatief in dezen te kort schoot en deze zaak van publiek belang alleen tot eene goede oplossing is te brengen met steun van of liever door de gemeente zelve. Adressanten hebben zich thans, mede in het vooruitzicht van de viering der onafhan kelijkheidsfeesten in 1913 gevormd tot eene commissie, om overeenkomstig den door den Raad uitgesproken wensch te onderzoeken of de ingezetenen genegen waren het door den Raad beoogde doel te steunen. Het resultaat dier pogingen is, dat op de lijsten, die aau de ingezetenen ter inteekening zijn aangeboden, voor een bedrag van ongeveer

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 1