J. L. JURRIJ-HOEBÉ. - Ter Neuzen. Bedden- en Matrassenmagazïjn. "^buitenland. VAN DALEN, Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter keuzen. Advertentiën. Verkrijgbaar: Veeren, Kapok en Vlokken Bedden. Alle soorten MATRASSEN, in iedere gewenschte maat. Veeien, Kapok, Vlokken, enz. per gewiekt. De oorlog. ITALIË en TURKIJE. Een ontploffing. Diefstal. Muiterij. Een eigenaardig proces. Een brutale stukje. De crisis in den Balkan. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 16 October 4.58 5.18 Donderdag 17 5.42 6.8 Vrjjdag 18 6.41 7.19 Zaterdag 19 8.9 9.3 Zondag 20 9.53 10.37 Maandag 21 11.8 11.33 Dinsdag 22 11.55 Prima qualiteiten. Franco levering. Uiterst concurreerend. van aansluiting en sprak de hoop uit, dat Schooondijke vreugde zou mogen beleven van het besluit heden genomen. Waar nog enkele dagen de gelegengeid be staat om toe te treden en de prijs van aanleg (f7 per lamp) hoogst billijk mag heeten, is het te verwachten, dat nog velen zich zullen aansluiten, waarvoor de gelegenheid ten ge meentehuize zal bestaan. Dit klemt noc te meer, daar door den inleider is betoogd, dat het prachtige licht, door hem dezen avon.l gegeven en zoozeer afstekende bij de brandende petroleumlamp, slechts 1 a 11/s cent per uur zal kosten. 's Gravenhage, 15 Oct. De krijgsraad veroordeelde heden J. K., milieien-kanonnier te Ter Neuzen, wegens dienstweigering tot vier maanden militaire gevangenisstraf. Podgoritza, 14 Oct. Toezi heeft zich overgegeven. Bij de inneming werden buit gemaakt een groot aantal kanonnen, 7000 mausergeweren, paarden, 800 tenten en voor raden voor 10 dagen. De bezetting, 3000 man geregelde troepen, werd krijgsgevangen. Kroonprins Danilo heeft na de overgave dei- stad onder muziek en de toejuichingen der christenen zijn intocht binnen Toezi gedaan. In Doelgarije. Sofia, 14 Oct. Gisterenavond deden 500 Turksche soldaten een aanval op een Boel- gaarschen grenspost ten W. van Tamrasj. De Boelgaren trokken zich, volgens de order om zooveel mogelijk incidenten te voorkomen, terug, zonder dat er eenig ernstig voorval plaats greep. Sotia, 15 Oct. De president van den ministerraad verklaarde, dat de gisteren aan Turkije verzonden nota geen ultimatum inhield. Een officieel telegram uit Constantinopel meldt, dat de Turksche troepen in de provincie Goesinje, die versterkingen ontvingen, tot den aanval OTergingen en de Montenegrin en ver dreven tot ove\- de grenzen. De strijd wordt op Montenegrijnsch gebied voortgezet. De verliezen der Montenegrijnen zijn zeer aan zienlijk. De Montenegrijnen schoten op het hospitaal van Berana. De strijd om die stad wordt voortgezet. Het gevecht, dat gisteren begon door den opmarsch der Montenegrijnen naar Kramia eindigde met een overwinning der Turken. Beide gevechten (bij Berana en Kramia) yvaren zeer bloedig. De verliezen der Montenegrijnen waren ook hier aanzienlijk. De Serviërs trokken de grens over bij Tachlidjaet en vielen in het Sandjak Novi- bazar. De gevechten op verschillende punten der grenzen worden voortgezet met succes voor de Turken. Ouchy. 15 Oct. Op de heden gehouden conferentie der gedelegeerden van Turkije en Italië is men het over de vredesvoorwaarden eens geworden. Een later telegram meldt, dat de vrede is geteekend. De Engelache tankboot 'Dunholme* is in de haven van Bayonne in New-Jeisey in de Jucht gevlogen, juist toen het schip op het punt stond te vertrekken. Door de ontploffing werden ook drie andere schepen in de haven vernield, terwijl twee schepen ernstige averij beliepen. Ook de gebouwen op de kade raakten in brand. Is dus de aangerichte schade zeer groot, men vreest, dat ook vele menschen zjjn omgekomen. Twintig personen werden ge kwetst. De geneesheer van den keizer. Het 'Journal des Débats* zegt in een ander blad te hebben gelezen, dat door vele Japan ners het als een plicht voor den geneesheer van den overleden keizer wordt beschouwd, om zichzelven het leven te benemen. Deze hof-e culaap heeft echter niet den minsten lust die operatie op zichzelven toe te passen, ook niet nadat in petitiën, van vele handteekeningen voorzien, daarop bij hem was aangedrongen. Hjj verklaarde veel eerbied te hebben voor de oude gebruiken en ook voor den overleden keizer, maar acht zijn geweten volstrekt niet bezwaard, daar zjjn doorlachte patiënt nu nog in het leven zou zijn, wanneer deze zijn laad maar had opgevolgd. Maar de keizer wilde het gebruik van alcoholische dranken niet laten en het was niet de schuld van den geneesheer, dat, dank zij de hof-etiquette, zjjne voorschriften niet werden nagekomen. De petitionarissen zjjn met deze verklaring niet tevreden en blijven het een groot schandaal heeten, dat 's keizers geneesheer nog bljjft leven, nu de hooge lijder, ondanks zijne be handeling, is bezweken. Eeu petroleunihraiid. Donderdag geraakte te Cardiff een reus achtige petroleum-opslagplaats in brand. Meer dan 45.000 liter petroleum gingen daarbij in de vlammen op. Dikke, zwarte rookwolken legerden zich boven de stud. Tijde.'s den brand hadden eeniga opmerkelijke voorvallen plaats. Een stoompersmachine van de brandweer geraakte daarbij in brand. Ook ging een signaalhuis voor de treinen in de vlammen op. De brandende petroleum stroomde in het naburige kanaal, waardoor d« schepen overijld de vlucht moesten nemen. Eigenaardig was natuurlijk de aanblik, dien het 'brandende water* bood. Doch het zonderlingst was het te zien, hoe duizenden ratten, door het vuur en den ver- stikkenden walm uit hun schuilhoeken opge jaagd, ijlings een goed heenkomen zochten. Ze verspreidden zich onder de menschen- drommen, die den brand gadesloegen, waardoor onder deze eeu heillooze verwarring werd gesticht. Sommigen ratten liepen zelfs, blijkbaar door angst verblind, regelrecht in het vlam mende kanaal. Schrikkelijk ongeluk. Daar waar de straat weg Amsterdam Haar lem bij het voormalig Raadhuis te Haarlem- merliede nog smaller is dan het overig deel, waar wieierpad en grasstrook ontbreken, had Zondagvoormiddag een ongeluk plaats. De ongeveer 30-jatige T. Balk, dienstbode te Haar lem, begaf zich met haar jongere zuster per fiets naar Amsterdam, toen zij aldaar, doordat de twee rijwielen met elkaar in aanraking kwamen, zijwaarts viel op het omniddelijk aan grenzende tramspoor. Op hetzelfde oogenblik werd werd zij overreden door een van diezelfde richting komende tramwagen, die door het snel remmen van den wagenvoerder met de vooras sen uit het spoor raakte en op een 21 meter afstands bleef' staan. Het was niet mogelijk het deerlijk verminkte lichaam, waarvan enkele lichaamsdeelen waren afgereden, onder den wagei vandaan te halen, wat eerst gelukte, toen later de wagen werd opgevijzeld. Het vormlooze lichaam, ontzettend verminkt, werd in een 'Ijjkkist gelegd, die op de nabijliggende algemeens begraafplaats in reserve aanwezig was, eu daaiheen gebracht. De toestand der zuster laat zich denken. De ouders, elders woonachtig, werden omzichtig telegraphisch ontboden. De dienst van de Elec- trische Spoor ging de eerstvolgende twee uren zeer ongeregeld, aangezien door den ontspoorden wagen tusscbeu Haarlem en Halfweg maar één spoor kon worden bereden. Dit is nu reeds het derde ongeluk op die zelfde plaats binnen veertien dageu. Spoedige verbetering van den straatweg, is dringend noodzakelijk. De beer A. George, consul van Servië te Sofia, die Zondagavond met den Duitschen trein van 8 35 te Amsterdam is aangekomen, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hem in den trein een valies is ontvreemd, inhoudende een vrij aanzienlijk bedrag aan geldswaardig papier en eenige gouden ringen met diamanten. De heer George verdenkt een dertigjarigen mede reiziger van den diefstal. Een krasse maatregel. In de vergadering van den Raad der ge meente Blokker verzocht de heer Blauw, uit naam van het weldenkend deel der ge meente*, in bet vervolg geen toestemming meer te verleenen om in den Ketsenboomgaard zulke opruiende en rustverstorende taal uit te spreken als op de meeting van Vrijzinnig Hervormden door dr. Steiler van Westwoud tegen de Katholieken is geuit. Uit naam van beide richtingen in de gemeente drong spreken aan, voortaan de toestemming te weigeren. De voorzitter antwoordde, dat bjj de rede vao dr. Steiler niet heeft gehoord. Hij belooft echter voor het vervolg voor dergelijke bijeen komsten geen vergunning meer te verleenen. Toen Donderdag de Hamburger stoomboot 'Lotte Memzell,* die met stukgoederen geladen was, eu zich van Norfolk op weg naar Kopen hagen en Dantzig bevond, in de haven van Horto, op Madera, het anker wierp, sloegen 21 mannen der bemanning, drie officieren en 18 matrozen tot muiterij over, terwijl de kapitein van de 'Lotte Menzell* zich aan wal bevond. De dienstdoende le officier stelde dadelijk den kapitein in kennis eD het toevallig in de haven liggende Duitsche oorlogsschip »Herta« zond verscheidene sloepen met marinesoldaten naar de 'Lotte Menzell* de muiters werden gevangen genomen en naar den Duitschen consul te Horta gebracht, die ze weder aan het oorlogsschip »Herta« uitleverde. Dit liet de muitelingen naar een naar Duitschland vertrekkende passagiersboot brengen, die hen als gevangenen naar het vaderland zal trans- porleeren. De 'Lotte Menzell* wordt tusschen 18 en 20 October te Kopenhagen verwacht. Eerst dan kan de kajiitein een uitvoerig bericbt over de kwestie aan zijn reederij zenden. Reeds ïöór de muiterij waren 12 man der equipage gedeserteerd en moesten er plaatsvervangers worden aangeworveu, voop het meerendeel buiten laDders. Te Chicago heeft een proces onlangs een eigenaardigen loop genomen. Een jonge dame, Stella Ruth, had h aar echtgenoot, James Carabanie. verlaten en was, zonder vooraf te scheiden, met haar minnaar getrouwd. Zij stond daarom wegens bigamie terechtdoch tpen de rechter baar eerstbn echtgenoot ver zocht als aanklager te willen optreden, weigerde deze. Ik wenschegeen vervolging, zeide hij. Ik heb mijn vrouw nog lief en zou haar daarom njet graag veroordeeld zien. Ik ben 42 jaar, zij pas 24 haar tweede oian is vau haar leeftijd en zjj houden veel van elkaar. Zij is met mij niet gelukkig geweest, en ik hoop dat zij gelegenheid zal hebben het wel met hem te worden. De rechter zat, na deze toespraak met de handen in het haar en hij besloot de zitting te ver dagen. Amerikaausclie wetten zs n rekbaar en de reebter vond het niet noodig het jonge paar te straffen nu de echtgenoot, die toch de meest benadeelde persoon was vergevings gezind bleek. De beklaagden werden uit de voorlopige hechtenis ontslagen. Ten gevolge van de liquidatie van de Egyp tische Bank in Aleiandnë had de Eugelsche minister van handel, die het toezicht heefc op alle financieele instellingen van Engeland, .gelast, dut de registers en bescheiden van de Bank ter verificatie naar Londen zouden wor den overbracht. De heer Clifford-Yewdall kreeg opdracht de stukken te halen. Zaterdagochtend kwam hij op zjjn reis van jSgypte over Marseille te Parijs aan en liet zich met een auto, waaiin hij drie valiezen en pen koffer met de stukken van de Bank plaatste, naar het gare du Nord brengen. In de rue de Lyon liet hij even stoppen om zich te laten sc'.iereu. Toen hij de winkel verliet, was de auto met koffers en al verdwenen. De politie wist den chauffeur uit te vinden, die vertelde dat eeu mijnheer, naar zjjn mee- ning zijn klant, in de wagen was gestapt en heui aan bet station had betaald. Hij had 7erder niet op den man gelet. Waarschijnljk heeft iemand den heer Clif ford uit Alexandrië gevolgd en zijn kans af gewacht, om hem de bescheiden afhandig te maken. Een oplichter. Baron Clement von Radowitz, is te Parijs in de gevangenis gezet wegens oplichting. i Na een stormaebtigen jeugd werd hij uit het Duitsche leger gezet, waarop hij zich in Hongarije liet naturaliseeren. Hij zette het leventje van vroolijken Frans voort en in enkele jaren wist hij zes millioen francs te verteren. Het slot van het lied was, dat hij geldgebrek kreeg en trachtte zijn deficit op allerlei manieren aan te vullen. Niet lang geleden kwam hij in relatie met een Parijsch antiquair, den heer Decausoo. Hij kocht van dezen voor 80,000 frs. meubelen en tapisserieën, welke hij weer verkocht, om met de opbrengst aenige dringende schulden te voldoen. Toen de wissels van den antiquair werden aange boden, was mijnheer Von Radowitz niet thuis. Hij had den heer Decanson eenige valsche papieren getoond, waaruit zou moeten blijken, dat hij erfgenaam was van een groot vermogen. De antiquair gaf de zaak in handen der politie, met het gevolg, dat de baron Viijdag- nafcht in een bai*, in gezelschap van zijn vrieudiD, werd gearresteerd. Hij had een be drag van 30,000 frs. bij zich. De strijd is begonnen. Volgens officieele berichten uit Belgrado, Maandagmorgen te 9 uur uit Ristovatsj ont vangen, trokken de Turksche troepen te vijf uur in den morgen de Servische grens over tusschen Ristovatsj en Gornivttowitsj zij vielen de Servische troepen aan. De strijd is begonnen. De minister-president zeide tot een specialen correspondent, dat de toestand, die reeds ernstig, zelfs kritiek, was, nog ver ergerd is door het feit, dat Turkije ongeregelde benden van boosdoeners wapent en afzendt op de Servische bevolking. Uit de streek van Kossowo zijn dan ook reeds meer dan 800 gezinnen naar het Servisch grondgebied ge vlucht. Uit Podgoritza wordt gemeld Een officieel telegram meldt, dat na een gevecht, dat van het aanbreken van den dag tot 4 uur in den namiddag duurde, het Noorderleger de stad Bielopolis bezette. De Servische bevolking begroette de Montenegrijnen met groote vreugde. In de Servische kerk werd dadelijk voor de overwinning en de gezondheid van den koning van Montenegro een godsdienstoefening gehouden. De stad wordt voorloopig door Montenegrijnsehe bestuurders beheerd. Een telegram uit Skoetari te Konstantinopel ontvangen meldt, dat de Montenegrijnen het Turksche dorp Triana in brand staken, waar bij vele kinderen gedood werden. De gevechten duren voort om Berana. De Montenegrijnen rukken op naar Goussinje, Plahva en Akona, doch stuiten op krachtigen tegenstand. Een Turksche colonne, uit het Noorden komende, marcheert in de richting van Akana en heeft de Montenegrijnen groote verliezen toegebracht. De Montenegrijnen in de richting van Toezi opereerend, ontmoetten een verwoeden tegen stand. De Turken, die het district Tranie bezet hebben, verdreven de Montenegrijnen. Uit? Saloniki wordt gemeld De gevechten om Berana zijn zeer hevig. Ondanks de her haalde aanvallen der Montenegrijnen hadden deze geen succes ten gevolge van de doods verachting waarmede de Turksche troepen en de Albanische vrijwilligers vochten. De Montenegrijnen trokken met talrijke ernstige verliezen terug. Tusschen Bulgaarsche en Turksche grensposten hebben gevechten plaats gehad. Een telegram uit Ueskjoeb meldt, dat de Montenegrijnen werden teruggeslagen bij Goussinji. Uit Saloniki wordt geseind Een Bulgaarsche bende van 200 man kwam in gevecht met gendarmes en troepen in het district Jenidsche het plaatsje Wardour leed veel ten gevolge van dit gevecht. De Bulgaren wierpen met bommen naar de soldaten, waardoor ver schillende huizen in brand vlogen. Een telegram uit Podgoritza van generaal Voekowitsj zegt, dat zijn troepen Zondag een hoogte, 'Visitor*, bezetten bij Goesinje. De Turken boden krachtigen tegenstand, en leden gevoelige verliezen. Op denzelfden dag bezetten de Montenegrijnen twee andere Turksche posities. Sedert het begin van den oorlog verloren de Montenegrijnen 256 dooden en 800 gewonden. TER NEUZEN. Huwelijks voltrekkingen. 10 Oct. Jacobus Cornelis Sol, oud 29 j., jm. en Janna Maria Frederiksen, Oud 20 j., jd. Willem Naeye, oud 24 j., jm. en Catharina van de Velde, oud 28j., jd. Willem Johannes Jansen, oud 24 j., jm. enPieter- nella Adriana van Tatenhove, oud 22 j., jd. Geboorten. 8 Oct. Janneke, d. van Martinus Maarten Rouw en Janneke Maria Elve. JJ J» JJ JJ •J JJ TAND AR T 8, Hroiiwerijstraat 3 (hoek Havenstraat) TER NEl'ZEN, is dagelijks te consulteereu van O 12 en van 2—4 uur. Plaatsen van Kunsttanden' en Gebitten.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 3