Vrijzinnige samenwerking. UIT ONZE OMGEVIUG. winstpercentage juist de groote artikelen worden omgezet. Welnu, als ons land den Vrijhandelskoers verlaat, dan zullen wij de voornaamste Nederlandsche uitvoerartikelen van de plaats, die zij zich op de wereldmarkt hebben ver overd, zien verdringen dank zij de onzalige poging om ze te besehermen. lijplaats van »meer werk en minder werk loosheid», door de aanbevelers van het Kolkman tarief steeds in het vooruitzicht gesteld, zullen wij dan in de toekomst zien minder werk en dus meer werkloosheid terwijl slechts enkelen inderdaad door de protectie zullen worden bevoordeeld. Dit hebben de mannen van zaken reeds lang begrepen, en dit deed de groote organisatie van onze industrieelen, de «Nederl. Maat schappij van Nijverheid«, met algemeene stemmen zich uitspreken tegen de bescherming, welke men onze industrie, haars ondanks, wil opdringen. Dit deed de meeste en belang rijkste Kamers van Koophandel en Fabrieken in den lande, welker voorlichting de regeering veiligsheidshalve maar niet eens had gevraagd, ongevraagd protesteeren tegen de ontworpen Tariefwet. Dit was ook de reden, waarom de Nederl. Maatschappij van Landbouw en de Middenstandorganisatie haar stem in gelijken zin verhieven. En dit maakt het ook tot een paskwil, als men het lid der Tweede Kamer Mr. Dr. J. van Best, die het land rondreist als woord voerder van hen, die de aanneming van de Tariefwet-Kolkman uit politieke, aan de oeconomische belangen van ons land en volk vreemde overwegingen verüreenen te mogen aanbevelen, hoort verzekeren in vollen ernst dat als gevolg van de aanneming dier wet mag worden verwacht niet een vermindering van den in- en uitvoer van Nederland, doch een wijziging van den aard van het geïm- en geëxporteerde, in dier voege, dat slechts grondstoffen zullen worden ingevoerd en af gewerkte fabrikaten zullen worden uitgevoerd. Een dergelijke voorspelling lijkt ons zoo weinig ernstig gemeend, dat wij tot dezen voorlichter maar niet eens de vraag willen richten Hoe stelt gij U voor, dat, wanneer slechts van belasting vrijgestelde grondstoffen zullen worden ingevoerd, Uw minister Kolk man de «spelende financier» van Dr. Kuyper door zijn Tariefwet aan de millioenen voor de sociale verzekering zal komen Klinkt Mr. van Best's inval niet als een charge op het dualistische karakter van het ontwerp van den «spelende financier» Eerst Dr. Kuyper en nu Mr. van Best Van zijn vrienden moet men het maar hebben Het is niet onvermakelijk. Alleen is het zoo jammer, dat er hierbij zulke hoogst ernstige belangen op het spel staan, en dat onberekenbare schade moet worden geducht. Het zal ieder, die met ons van meening is, dat aan het bewind van de thans heerschende partijen hoe eer, hoe beter een eind dient gemaakt, aangenaam zijn te vernemen, dat eene overeenstemming is tot stand gekomen voor de Kamerverkiezingen in 1913 tusschen de hoofdbesturen der drie vrijzinnige partijen. De besprekingen tusschen de drie hoofd besturen hadden reeds eenigen tijd plaats en schijnen thans tot een resultaat geleid te hebben, dat bevredigend mag heeten. Ik ben niet veel waard, oiaar ik zal alles doen wat je wilt. Je kunt niet denken hoe yselijk veel ik van je houd „Je moet geen onzin praten, beste jongen," zeide zij „want meer dan een jongen hen je toch nog uiet. Ik ben verloofd met Alger non Wake. De Prins was er zeer meê inge nomen, toen wy het hem zeiden. En niemand anders weet 't nog, behalve de Prins en jij." „Och kom, zeg, dat meen je uietWake maalt geen zier om je. Wel, bij is Margaret Willoughby's neef en hy heeft altyd om baar ge draaid." „Hy draait nu om mij," antwoordde zü op een triomfantelijken tooD, die hem schrikken deed. „En ik draai om hem als je't weten wilt!.... Maar wy kunnen daarom toch wel altoos goede vrienden blijven, Freddie, jij en ik." „Dank je. Ik niet." Hij schoof zijn bord weg, en zijn gezicht deed haar ontstellen. „Ik niet" „Laten wij heengaan." -- Zij rees op en liep vlug den boek om de kamer :n. De lampen waren bekapt; maar Freddie void dat zjj hem verblindden. „Hier zijn ze," zeide zij, en zij viel op een ledigen stoel aan eene ronde tafel, aan welke Algernon Wake en een vroolijk gezelschap zaten te soupeeren. Sybil keek er naar, alsof zy wel lust had om ook nog eens meê te doen. Wij zijn altijd van meening geweest, dat men eensgezind den gemeenschappelijken vijand, het clericalisme, bekampen moet. Tusschen de verschillende vrijzinnigen fractië's bestaan geene diepgaande verschillen als bij de rechterpartijen. i En tocb zag men dezen ondanks verschil punten, die zelfs heilige beginselen raken, samenspannen om de regeermacht te var- werven, en deze aan hunne bijzonder partij- doeleinden dienstbaar maken. Het moet velen, die genoeg hebben van de zoogenaamde Christelijkheid, die in ons land hoogtij viert, van harte verheugen, dat al wat vrijzinnig voelt en denkt, zich wil vereenigén om voor de rechten en vrijheden van het Nederlandsche volk als van ou'ds pal 'te staan. Het bewustzijn, dat deze, vooral bij efen voortduring van dit bewind, ernstig geva'ar loopen, zai er wel toe bijgedragen hebben, om over kleine verschilpunten heen te stappen, teneinde de groote gevaren, die dreigen, eens gezind af te wenden. Het Vaderland juicht de samenwerking hartelijk toe en wijst op de groote belang stelling bij het publiek, toen de onderhande lingen nog plaats hadden. Ook het druk bezoek, dat nu reeds aan politieke vergaderingen ten deel valt, getuigt van die verhoogde belangstelling. Volgens het Handelsblad waren hoofdpunten bij de onderhandelingen «Grondwetsherziening om te komen tot algemeen kiesrecht zonder zoogenaamde correctieven en staatspensioen i voor allen beneden een zeker inkomen, onder het beding, dat de kosten dier pensionneering niet mochten gevonden worden uit verhooging van invoerrechten.» «Blijkbaar is op deze hoofdpunten,» zegt het blad, «dus overeenstemming verkregen.» De Christelijke bladen kunnen dus gerust zijn. Niet alleen negatieve leuzen, maar wel degelijk ook 'positieve zullen in 1918 db vrijzinnigen vereenigen. En mocht het al zijn, dat niet door links de overwinning behaald werd, ongetwijfeld zal de coalitie verzwakt uit den strijd treden. Het Nederlandsche volk is niet gediend vah eene heerschappij als de tegenwoordige. Waar gebrek aan voldoende kennis en ontwikkeling heerschen of ook, waar sterke invloeden de uiting der gedachte nog kunnen onderdrukken (want in ons klassieke land det vrijheid hebben wij helaas zulke streken), zal men van die ontevredenheid weinig bemerken. Daar, waar men weet, wat de laatste jaren te zien gaven en waar men zich vrijelijk uiten kan, daar zal die uiting van onvoldaanheid over het christelijk régime, krachtig zijn. Door de samenwerking der vrijzinnige groepen kunnen wij met meerdere hoop 1913 tegemoet gaan. In de op Donderdag a s., des voormiddags te 9'/s ure, te houden openbare vergadering van den Gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Notulen. Ingekomen stukken. Voorstel tot uitloving van prijzen in verband met de a s. jaarmarkt. Vaststelling van het suppletoir kohier van de belasting op het houden van honden. Voorstel tot wijziging van de begrooting voor 1912. Benoeming van een voorzitter van de Nieuwi jaarscommissie. Freddie ging de kamer uit zoo goed als hq kon, terwyl de menigte er weer binnenstroomde. Hij verzocht om hoed en overjas het leek heru eene eeuwigheid vóór die artikelen hem gebracht werden en liep de koele buiten lucht in. „Ik zal 't nu we! moeten doen," dacht hij.. „Ik kan mijzelf niet belaebelyk maken en 't er zoo maar bij laten. Was Blunt er nu maar Dat Blunt het weteu zou, scheen hem op dit oogenblik het ééoige noodige Blunt, of Margaret. Maar Margaret was te Wimbledon, en Blunt te Parijs. Hij kon echter naar Parijs telegrafeeren het kantoor was den ganschen nacht open. FI(j naip een tijtuig naar het station, en met bevende hand vulde hij het formulier in „Afgewezen. Zal doen wat ik zeide." Vermoedelijk zou dit telegram nog. heel vroeg in den morgen bezorgd worden.i Blunt zon het dus nog ontvangen vóór hij naar Konstantinopel vertrok. Dan was er nog Margaret. Zij zou te Wim bledon blyven tot den volgenden namiddag. Hjj moest haar dadelijk spreken - en dari. Het lastigste was, dat hij geeD pistool had. Hij zou in den loop var. den morgen er een koopen. Hij was wanhopig en radeloos. Ja. hij was zeker dat bij desperaat was en deze vertraging was om rszeud te worden. Hij wou dat hij 't nu maar achter den rug Voorstel tot onderhandscbe aanbesteding van het ophalen van vuilnis te Driewegen. Benoeming van een onderwijzer bij het her- halingsonderwijs aan school A. Vaststelling kohier schoolgeld 4e kwartaal 1912. Ontheffingen van plaatselijke belastingen. Vaststelling van de begrooting voor 1913 en in verband daarmede a. Voorstel tot verhooging van de jaarwedde van den gemeentebode. b. Voorstel tot goedkeuring van de begrooting der brandweer voor 1913. c. Voorstel tot verhooging van de jaar wedde van A. L. de Bruijne en van C. J. Hangoor. d. Voorstel tot afwijzing van het verzoek om verhooging der jaarwedde, ingediend door R. Kurvink. e. Voorstel tot goedkeuring van de begroo ting van de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs voor 1913. J. Voorstel tot goedkeuring van de begroo ting van de Commissie tot wering van school verzuim. g. Voorstel tot toekenning van een subsidie aan de vereeniging «de Vereeuigde Handwerks lieden». h. Voorstel tot toekenning van een subsidie aan de vereeniging «Rom. 13 1». i. Voorstel tot toekenning van een subsidie aan het muziekgezelschap «de Vereenigde Werklieden». j. Voorstel in verband met een aanvraag om een toelage van de Vereeniging tot Zieken verzorging. k. Voorstel tot toekenning van een subsidie aan de vereeniging «Hulp in Nood». I. Voorstel tot goedkeuring van de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1913. m. Voorstel tot toekenning van een subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur. n. Voorstel tot goedkeuring van de be grooting van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, voor 1913. o. Voorstel tot verhooging van de jaar wedde van den telephoonhouder te Sluiskil. p. Voorstel inzake de uitgifte ran gemeente gronden in erfpacht. Door Ged. Staten is aan den heer M. Eijke te Ter Neuzen, met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag verleend als opzichter bij den provincialen waterstaat. Volgens de Antwerpsche «Neptun» is in België een stoomvaartmaatschappij opgericht, welke zich zal bezighouden met het vervoer van steenkolen tusschen Britsche havens en Ter Neuzen. Bij het op de haven komen alhier, geraakte Zaterdagavond bet ijzeren waalschip «Elsa» op den Westhavendam. Het schip werd, terwijl de eb reeds krachtig was inge treden, met nog een ander schip, de haven opgesleept. Door den sterken stroom dreef het af en geraakte vast. Pogingen om het af te slepen mislukten. Zondagmorgen is het schip achter den mast gebroken. De inventaris is geborgen, maai de lading, bestaande uit suikerpeeën, durfde men wegens het gevaar niet overladen. Bij hoogwater loopt het schip thans geheel onder. Gisteren is een bergingsvaartuig ge arriveerd om het schip te lichten. De heer P. J. Siegers, lid van Ged. Staten heeft gisteren op een dienstreis naar Ter Neuzen, zijn linkerbeen gebroken. Maandag werd Axel bezocht door de justitie uit Middelburg en het parket uit Den- dermonde, met het doel plaatselijke opname te doen, in zake P. J. V., werkman, geboren en wonende te Lokeren, thans gedetineerd te Dendermonde. Genoemde V. zal aldoor moeten terechtstaan wegens moord gepleegd te Lokeren en diefstal gepleegd te Axel in Mei van dit jaar. Zooals bekend werd de bewuste persoon den 15 Mei jl. te Ter Neuzen aangehouden, en later aan de Belgische justitie uitgeleverd. hadToen hjj uit liet telegraafkantoor kwam, waggelde hij haast als een besehonkene en ook dit versterk'e hem in de overtuiging, dat zijn geval tragisch was. Hij dacht aan zijne moeder. Hij wilde haar nog eens zien. Er zat dos niets anders op, dan eerst uog nog eens mar buis te gaan. Hij kon zich niet herinneren hoe hy 's nachts in het stille, donkere huis kwaiu - hoewel bet tamelijk boven twijfel stond, dat hij zich daartoe bedien de »'an een slentel. Hij vond nog de kracht en de tegenwoordigheid van geest om zich een stijven grok van whiskey en sodawater klaar te maken, lóór hij naar zyno kamer kroop. Toen sliep hij aan één stuk door, tot negen uur in den morgen. By het ontwaken herinnerde by zich met een schok, dat hij het vertellen moest aan zijne moeder, het schrijven aan Margaret, vervolgens een pistool gaau koopen en zich voor den kop schieten. (Wordt vervolgd). Bij den landbouwer J. St. te Hontenisse zijn binnen enkele dagen vier van zijne vijf paarden gestorven men meent de oorzaak te moeten zoeken in het voederen van geschoten haver. De dieren zijn verzekerd. Men schrijft uit Philippine De schippers, die van verre komen om in de haven bieten te laden, ondervinden groote moeilijkheid in het vaarwater «Het Axelsche Gat«. Dat vaarwater is alleen te bevaren door schippers, die er dagelijks komen, omdat de geul zoo kronkelt eri daarbij erg nauw is. Nu zou men denken, dat het Rijk, evenals op andere plaatsen, daar bakens zou plaatsen, doch dat is niet het geval. Wil de schipper zich voor ongelukken vrijwaren, dan moet hij op eigen kosten zelf bakens zetten en zoo niet, dan loopt hij gevaar te stranden. Verleden jaar zijn daar een paar geladen schepen middendoor gebroken. Het gevolg hiervan is, dat de schippers, ten nadeele van Philippine, zoo veel mogelijk de haven mijden. Wel heeft het Rijk aan de monding van het kanaal een lantaarn geplaatst, maar wat geeft dit, als de vaart er naar toe zoo moeilijk is Het ware te wenschen dat daarin, vooral met dezen drukken tijd, spoedig voorzien werd om verdere ongelukken te voorkomen, want dezen toestand duurt reeds jaren. De voordracht voor hoofd der school te Retranchement bestaat uit de beeren J. van Houte te Biervliet, Brussée te West- kappel en Van Dommelen te Kaatsheuvel. Zaterdag heeft te Groede een ernstige mishandeling plaats gehad. In de Marolleput, op een veld van den landbouwer G. Bouwen3 waren eenige arbeiders aan het bietenladen. Daarbij kregen zekere G. G. de R. en zijn kameraaad G. Leurgens ruzie en de eerste sloeg Leurgens met een vijftands riek zoodanig op het hoofd, dat de man bewusteloos neerviel. Hij had een groote, hevig bloedende wonde op het hoofd. Door den arts te Groede is de wonde dicht genaaid. Proces-verbaal is opgemaakt. Tot hoofd der openbare school te Hoofd plaat, gehucht Slijkplaat, is benoemd de heer Caluwé te Sas van Gent. De heer A. Jolivet, volontair aan de openbare school te Aardenburg is geplaatst als onderwijzer aan de openbare school te Gendt. (Gelderland) Vrij dagavond had te Schoondijke ten huize van J. J. van Rosevelt een bespreking plaats om te komen tot oprichting eener elec- trische centrale te Schoondijke. De burgemeester opende de druk bezochte vergadering met een woord van welkom en deelde mede, dat Gebrs. Polak te Vlissingen hier tegenwoordig waren om bij monde van den ingenieur Van Hamme de zaak uiteen te zetten. Hierop betrad deze het podium en bracht in de eerste plaats een woord van hulde aan de voortvarendheid van het gemeentebestuur om te komen tot electrische verlichting dezer ge meente. In een zeer doorwrochte rede ontwikkelde de heer Van Hamme in het kort de reeds enkele jaren geleden bestaan hebbende over wegingen voor de vestiging van een electrisch bedrijf voor deze en naburige gemeenten en sprak zijne voldoening uit, dat B. en W. deze aangelegenheid thans zelf ter hand genomen hadden. Het ontworpen bedrijf, uitsluitend" voor Schoondijke, werd toegelicht en de aan- legkosten der binnenleidingen besproken. Wat het verbruik betreft, zal een metaaldraadlamp van 32 N.K. één cent per uur kosten. Spreker demonstreerde vervolgens eene kortsluitingen behandelde in het kort het systeem van cen trale veiligheden in de huisleidingen. Daarna werden de voordeelen van electrisch licht tegenover de in Schoondijke bestaande petro leumverlichting opgesomd. Na de pauze, waarin de aanwezigen gelegenheid hadden vragen te stellen, waarvan door enkelen werd gebruik gemaakt, werden de electromotoren en hunne toepassing voor de kleinindustrie besproken. Spreker, die een collectie onderdeelen en ver lichtingsmiddelen demonstreerde, eindigde zijn rede met de hoop uit te drukken, dat, wat betreft den vooruitgang in de verlichting, voor dit gewest van Schoondijke de victorie mocht beginnen. Staande de vergadering verbonden zich 60 personen, zoodat de stichting verzekerd was. Een hartelijk applaus volgde, eene uiting, door de aanwezige raadsleden met ingenomenheid begroet, als bewijs, dat zij niet hadden mis getast, toen 30 September j.l. unaniem was besloten tot voorloopige stichting. De burgemeester betuigde namens den raad den ingezetenen zijn hartelijke dank voor de medewerking in dezen. «We zullen hier», zoo zei de burgemeester, «de meeste verlichte ge meente met de meest verlichte inwoners zijn*. De heer Polak Sr. verkreeg daarna nog het woord om dank te zeggen voor de toezegging,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 2