Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Herlialingsoiiderwijs. ONDERWIJZER j(et pot« geVaar Voor oin nijverheid. Freddie's verloving. GEM EENTER A A D. No. 2311. Woensdag 16 October 1912. 23e jaargang. en eenig hakhout, FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 7 6 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders eo den Uitgever. Telef. Interc. No 15, ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 aent; elke regel meer 10 cent. Bi,j abonnement aanmerkelijk ver minderd tariet. Grootere letters n&.-r plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. Het grootste der gevaren, welke door de Tariefwet zullen worden in het leven geroepen, dreigt voor onze nijverheid. Dit gevaar is W. K. CLIFFORD. (4 De wals liep op een einde. Sybil gaf een znchtje van spijt. Hij hoorde het, en zijn hart sloeg sneller. „Hoor eens," zeide hij - „kunnen wij niet een beetje gaan soupeeren en wel op staaiiden voet Hij had er haast mee, want hij voelde zijnen moed nu op springvloedpeil. In de hal passeerden zij den Prins, die nit de souperkamer kwam, voor dergelijke door luchtige gasten gereserveerd. Zijne Koninklijke Hoogheid drukte genadiglijk Freddie de hand. „Gaat 't goed, Gaysford vroeg hfj min zaam. Freddie droeg zijn hoofd nog hooger. Hij voelde dat dit eene heilbrengende ontmoeting was, een gelukkig voorteeken. Hij stopte een knecht een geldstuk in de hand en fluisterde „Souper aan een tafeltje in een rustig boekj°." De man geleide bern door eene glazen deur Daar een tafeltje aan het einde van het over dekte balkon, dat op de benedenverdieping om bet huis heenliep. Het was om een hoek. van nog ernstiger aard dan die, welke zullen ontstaan voor de andere takken van volks welvaart landbouw, handel en verkeer. Het is noodig dit nog eens nadrukkelijk in het licht te stellen, omdat, zooals nu en dan blijkt, de oppervlakkige beschouwer dit niet zoo dadelijk inziet, en ook omdat de woord voerders, die ter aanbeveling van het ontwerp- Kolkman optreden, het voornaamste argument van de Vrijhandelaren, waarvan de steek- 1 houdendheid hun natuurlijk niet ontgaat, met stilzwijgen voorbijgaan (wat van hun stand punt zeer begrijpelijk is) en als zwijgen on mogelijk is, zich er met een praatje trachten af te maken. Dat hetgeen aan ingewijden bekend is, den oppervlakkigen beschouwer ontgaat, behoeft in het algemeen geen verwondering te baren, doch hier is het al heel verklaarbaar. Immers de oppervlakkige beschouwer redeneert zoo de bedoeling vau de heffing van belasting bij den invoer van buitenlandsche produkten is de voortbrengselen van de binnenlandsche industrie en cultuur tegen de concurrentie uit den vreemde te beschermen, m.a.w. de uit het buitenland ingevoerde artikelen duurder te maken, teneinde den binnenlandschen producenten de gelegenheid te openen de prijzen van hun waren te verhoogen en zoo redeneert men dan verder nu mo^e, dit niet aan alle takken" vau bedrijf ten goede komen en al wordt wellicht het oogmerk voor sommige beschermde bedrijven niet of niet geheel bereikt, nadeel kan toch voor geen enkele industrie uit die bescherming voort spruiten. Dit lijkt heel eenvoudig, en oppervlakkig zou men zeggen, dat daartegen niet veel is aan te voeren. Gelukkig is echter de onjuist heid van deze foutieve redeneering al even gemakkelijk aan te toonen. Door de heffing van invoerrechten wordt de prijs van de belaste artikelen verhoogd, rechtstreeks voor zoover de uit het buitenland ingevoerde betreft, indirect voor zooveel aan gaat de concurreerende producten van h^t eigen land. Na eenig tegenspartelen is dit thans ook van de zijde der protectionisten ten onzent erkend. Welke artikelen zullen nu worden belast en dus duurder worden Minister Kolkman heeft als stelregel aan genomen voor zijn tariefwet, dat grondstoffen Geen geschikter plekje tot bet beoogde doel had Freddie zich kunnen wenscbeu. Het licht was schemerig slechts van verre hoorde men het gegons der stemmen z(j waren volslagen alleen. De knecht bracht hun al wat zij noodig hadden en maakten zich toen discreet uit de voeten. „Kostelijk hierzeide Freddie, op veelbe- teekenenden tooD, en h(j wreef zich de handen. „Ileel aardig, ja," stemde Sybil toe, hare soep lepelend. „Over 't geheel eene amusante partij vanavond." „Kostelijk herhaalde Freddie. Zij zwegen eenige oogenblikken, en toen begon hfl„Ik heb een vreesehjkeo angst gehad, dat" „Waarom Zij schoof haar soepbord weg, en h(j bediende haar van een kwarteltje met champignons. Hij voelde zich. vol moed. Alleen beviel hem de toon van hare stem Diet best. Die was zoo monter en kalm. Er sprak geen ziertje emotie uit. „Waar zit je toch over te peinzen vroeg zij, naar hem opkijkend. „Ik ik Weet je nog wel, Sybil dien avond, toen ik je waaier gebroken had „O ja, maar al te goed," autwoordde zij. Zij herinnerde zich namelijk ook dat de reparatie haar twaalf shilling en sixpence had gekost. „Ik ik had je toen iets willen zeggen zullen zijn vrij van rechten, en dat van half fabrikaten 8 tot 6 pet, van afgewerkte fabrikaten 10 pet en van geheel afgewerkte fabrikaten, onmiddellijk voor gebruik geschikt, 12 pet belasting bij invoer zal worden geheven. Hierdoor zoo redeneert de oppervlakkige beschouwer verder wordt onze binnen landsche nijverheid toch ook niet geschaad. Maar ho nu vergeet hij één ding. Wat zijn grondstoffen, wat halffabrikaten en wat afgewerkte fabrikaten Die vraag is niet in het algemeen te beantwoorden, want wat voor de eene industrie halffabrikaat of zelfs geheel afgewerkt is, is voor de andere grondstof. Men denke slechts aan wat het laken is voor den lakenwever en voor den .kleermaker, het leder voor den leerlooier en den schoenmaker. Wanneer half- en heelfabrikajen worden be last, zullen dus voor een groot aantal takken van nijverheid de grondstoffen duurder worden. De als correctief in het vooruitzicht ge stelde mogelijkheid om voor export te werken in entrepot, zal in werkelijkheid slechts voor enkele bedrijven toe te passen zijn, en dan nog een zeer groote belemmering blijken. Maar dit is nog lang met alles, waardoor de prijzen der nijverheidsproducten zullen worden verhoogd. Er is meer, en wat nu volgt geldt evenzeer voor den land- en tuin bouw en de zuivelbereiding als voor de industrie. Afgezien van de hoogere inkoops prijzen van een deel der grondstoffen worden de productiekosten verhoogd door de meerdere uitgaven, die de gebouwen, werktuigen, machineriën en verdere hulpmiddelen benevens de verpakking zullen vordeien. En ook hiermede zijn wij er nog lang niet, want de kosten van voortbrenging en ver zending zullen ook nog verhoogd worden, doordat de hoogere prijzen der levensbehoeften noodzakelijkerwijze de loonen zullen doen stijgen, nochtaus zonder dat de arbeiders er in werkelijkheid iets van zullen genieten, daar zij voor het meer ontvangen loon zich toch niet meer zullen kunnen aanschaffen van de duurder geworden levensmiddelen. Al deze omstandigheden zullen oorzaken zijn, dat de voortbrengselen onzer nijverheid meer zullen gaan kosten aan de voortbrengers, die voor hun waren dus meer geld zullen moeten ontvangen, willen zij wat op den duur trouwens niet bestaanbaar zou zijn niet met verlies werken. weet je iets, waarover ik al zoo laDg ha 1 gedacht." „Nu, waarom deed je dat daD niet?" De bediende bracht salade en ooft. Zjj wachtte tot hij was heengegaan, en toen herhaalde zij: „Waarom deed je dat dan Diet?" „Ik weet 't niet. Ik kon toen niet. Ik geloof dat 't door dien verwenschten waaier kwam." Hij nam eene flinke teug champagne. H(j schoot al wel op, vond hij. Sybil boog haar hoofd, om eene kers te eten, die z(j had uit gepikt en hfj /ag de heerlijke massa van haar goudblonde haar, dat onder het matte licht even glinsterde. Werkelijk, zjj waseenö godiu Hij kon zich denken dat zjj eenmaal een marmeren beeld zou wezeo in het Britsch Museum of dat zjj vroeger er een was geweest - of iets van dien aard. Margaret had wel gelijk gehad, toen zjj hem den raad gaf om Rossetti te lezen want Sybil was werkelijk uit zoo'n gedicht als geknipt. Hjj zou ook wel gaarne eenige verzen hebben te pas gebrachtmaar er wilde hem niets te binnen schieten. Eindelijk kwam hij weêr op dien waaier terug, als op eene reddingsboei. „Het was erg lomp van my, dat ik hem bmk", stamelde hij. „Ik was er zóó confuus van, dat dat ik 'tje toen niet zeggen kon „Wei", zeide Sybil, „zeg 't mij dan nn. Nu zal men hiertegen kunnen opmerken, dat de verhooging van den kostenden prijs niet zal schaden, omdat de voortbrengers voor hun waren dank zij de bescherming meer geld zullen kunnen bedingen. Alweer halt! Immers, behalve dat niet alle bedrijven zullen worden beschermd althans aanvankelijk niet vergeet men, dat de prijsverhooging voor onze producten maar alleen geldt voor het binnenland. Op de buitenlandsche markt staan de voortbrengselen onzer nijverheid ook dan onbeschermd. En juist van het buitenland moeten wij het hebben. Onze industrie is een export-industrie, zij bestaat grootendeels voor en door den uit voer, in nog meerdere mate dan onze land en tuinbouw. Als men de export wegneemt, is het met de voornaamste takken onzer nijverheid ge daan en het meerendeel van die bedrijven, welke ook voor de binnenlandsche markt werken, zal zich alleen daardoor niet kunnen staande houden. Ons land is maar klein en dientengevolge is ons binnenlandsch debiet betrekkelijk van geringe beteekenis. Dit is een van de vele redenen, waarom de zoo vaak gemaakte vergelijkingen met landen als Duitschland en N. Amerika niet opgaat. Onze afnemers wonen over de grenzen, en daar d. i. op de wereldmarkt ontmoeten onze producten de voortbrengselen van alle andere landen. Dat wij in staat zijn met succes daartegen te coneurreeren, dit wordt voldoende bewezen door de voortdurende toe neming van onzen uitvoer, en is voornamelijk te danken aan ons Vrijhandelstelsel. In 10 jaar van 1900 tot 1910 is onze jaarlijksche uitvoer toegenomen van 1695 tot 2682 millioen, alzoo met 937 mülioen gulden of ruim 55 pet. Het totaal van den uitvoer van land- en tuinbouwproducten alleen is in de 10 jaren, loopende van 1897 tot 1907, gestegen van I09'/o tot 174 millioen galden, d. i. een vermeerdering met 60 pet. Hoe zal het nu gaan, wanneer, gelijk wij hierboven hebben voorgerekend, na invoering der Tariefwet de prijzen der Nederlandsche producten op de wereldmarkt niet onbelang rijk zullen moeten worden verhoogd, want op de winst zal het verschil niet kunnen worden gevonden, dat begrijpt men onmiddellijk, wanneer men bedenkt met welk een klein Misschien heb ik jou dan óók iets te zeggen." „Meen je dat?" vroeg hij heeseb. Zij knikte en bediende zich van een trosje druiven. „Je weet wel wat 't is, niet waar voer hjj voort. Zij schudde haar hoofd en stak eene druif tusschen hare lippen, „Hoe vervelend", dacht hjj, „dat zij mij niet een beetje tegemoet koent. 't Maakt rnjj zoo nerveus." En toen, hardop ,Ik geloof 't toch wèl." Zij keek hem weêr aan, met een flikkeren in hare oogen, dat hem nog nerveuser maakte. „Ik ik ben dol verliefd op je!" barstte hfl nu los en traebtte hare handen te vatten. Maar zij trok de linker terug, en met de rechter hield zjj de druiven. „Ik ik moet mjj voor den kop schieten, als je niet wilt, Sybil Zij schudde haar hoofd en at smakelijk door. Hjj vond 't wel wat gulzig van baar, op pen oogenblik als dit. „Maar je wilt wel je wilt wel, niet waar Toe, zeg maar dat je wel wiltsmeekte hjj. „Wat moet ik willen?" vroeg zij, kwansuis verbaasd „Ik geioof dat je niet weet wat je praat, jou malle jongen „Ja ja, dat weet ik best. Ik ben al zoo lang op je verliefd eo dat weet je ook wei. Zeg, zou je tnijne vrouw willen worden Do burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad, is belegd tegen Donderdag, den 17 October 1912, des voormiddags te 91/2 ure. Ter Neuzen, den 14 October 1912. De burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders vau TER NEUZEN noodigen hen, die in aanmerking wenschen te komen voor eene benoeming tot bij het herhalingsonderwijs aan school A, in de kom, uit, daarvan kennis te geven aan den Burgemeester vóór den 23 October 1912. Ter Neuzen, 15 October 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van r >4>' TER NEUZEN, zullen op Maan dag den 21 October 1912, des namiddags 3 uur, ten gemeentehuize bij inschrij ving verkoopen gelegen bij den gedeeltelijk afgegraven dijk aan de Steenkamplaan. Ter Neuzen, 15 October 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE. Secretaris. DOOR en hij bleef steken.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 1