Winteraardappelen. Volksbibliotheek. ling van m messen J. PEirariJTGA, Gent. Café „Het Nederlaadsch Wapen", T elegrammen. f 50.000. M. J. VAN DIXHOORN. - Ter Neuzen. Bedden, Matrassen, Veeren, Kapok, Houtwol, Zeegras, Vlokken, Beddetijken, enz. Hooywatergetij te Ter keuzen. Nederlandsch Tooneel van Gent. i Groote Schouwburg te Gent. Nieuwe Cirk van Gent. Advertentiën. D. VISSER, op Zaterdag 12 October 1912, VEEREN enz. per l\z Kg. gelijk. Voorm. Nam. 2.34 2.52 3.10 3.27 3.45 4.2 4.20 4.38 4.58 5.18 5.42 6.8 6.41 7.19 Verkrijgbaar puike Aardappelen, DijkstraatTer Neuzen. St. Baafsplaats 6. W. Gr. M. HECK, Voorstraat 237, Dox»dr»ec]a.t. 1/10 Tijdgeestbriefje No. 6439. J.'FONDSE, Stadhuissteeg 6, Rotterdam, Tijdgeestbriefje No. 6439. A. NATZIJL, Stolwijk. Tijdgeestbriefje No. 6439. W. SCHEFFERS, Verbrande Erven 2, Sck.iecici.ia3L. Tijdgeestbriefje NO- 6439. D. DE BOER, Doorn. Tijdgeestpolis No. 6439. P. J. KRAAN, N. W. Buitensingel 59, 's Hage, Tijdgeestbriefje No. 6439. J. J. HEIDA, Wolvega. Tijdgeestpolis No. 6439. J. N. v. d. BRUGGE, Raam 33, Delft. Tijdgeestbriefje No. 6439. Gelden verzonden. N V. „DE TIJDGEEST." en geteekend Karowsky, waarbjj hy verzocht werd naar Brussel te komen om diamanten te verkoopen. Dinsdag vertrok hij met een partij steenen van waarde. En men zag hem niet meer terug. Dinsdagavond ontving de familie een telegram uit Brussel, geteekend Provo, waarbij deze zijn terugkeer aankondigde voor Woensdagmorgen. Het heette dat hij te Brussel door zaken weerhouden was en men zich om hem niet ongerust hoefde te maken. De heer Provo keerde echter niet terug. De familie deed dadelijk een onderzoek. Het bleek daaruit dat de heer Provo niet te Brussel was geweest en dat het telegram (met drukletters geschreven) valscb was. Het gerecht bemoeide zich alsdan met de zaak, en de verschillende episoden dezer gruwelijke geschiedenis volgden elkander weldra met epn ongelooflijke snelheid op. Tot Dinsdag 2 October bleef de zaak in het duister, toen plots een paar naamlooze brieven het parket op het spoor brachten van een zekeren Gaston Vergunt?, een sporhnan van een 30-tal jaren, huisvriend van de familie Provo. De schrijvers der naamlooze aanklachten kwamen zich bij het gerecht aaDgeven. De eene, ontvanger van de tram, verklaarde op Dinsdag 24 September een auto te hebben ontmoet waarin de heer Provo met Vergouts en een anderen hem onbekenden man gezeten waren. Dit gebeurde om 9 u. 's morgens. Een andere, een bediende van de Gasmaat schappij, beweerde op denzelfden dag, ditmaal om kwart vóór 10 u., de auto te hebben ont moet. Hij herkende den heer Provo, alsook Vergouts. Beide verklaringen stemden in hunne bijzonderheden gansch overesn. Vergouts werd met beide getuigen geconfronteerd. Hij loochende, beweerde Provo in den laatsten tijd niet te hebben gezien, niettegenstaande het bewezen was dat bij enkele dagen vóór de verdwijning van den heer Provo met dezen per auto naar Brecht was gereden waar Vergouts een jachtgrond in huur heeft van de stad Antwerpen. Op de vraag wie de derde persoon was die in de auto zat, verklaarde Vergouts den naam vau dezen man niet te kennen. Hij had een rossen baard, dat was alles wat hij wist. Hjj gat een alibi op van 8 u. tot 11 u. op 24 September hij herinnerde zich niet meer wat hij naderhand had gedaan. Een andere getuigenis was die van een diamantkoopman, wonei de te Edeghem, waar ook Vergouts met zijn vrouw en schoonmoeder een villa bewoont. Dinsdagavond had hy met Vergouts de reis naar Edeghem medegemaakt. In de trein had Vergouts hem een party diamanten te koop geboden, zoogenaamde »schildjes,€ gelijk aan degenen welke de,heer Provo gewoonlijk verhandelde. De handelaar weigerde ze te koopen, waarop Vergouts hem zegde »Moest men u vanwege het parket om trent deze diamanten ondervragen, zeg dan niet dat ik ze u Dinsdag, maar wel Maandag te koop bood.« Deze verklaringen en de onsamenhangende antwoorden van Vergouts aan den onderzoeks rechter waren voldoende om hem dadelijk te doen aanhouden. Het nieuws dezer arrestatie verwekte in de stad een groote opschudding. Vergouts is inderdaad te Antwerpen zeer bekend, vooral in de sportwereld. Toen zijn naam in de krauten verscheen, herinnerde ik mij uit mijn schooltijd een bleek, onsympathiek kereltje, lui en vadsig, onverschillig en loom, dat zijn tijd doodde met sigaretten rooken, mooie dasjes droeg en liefjes had, en op school weinig vrienden telde. Jaren nadien hoorde ik dat eeu ryk huwelijk deed. Men kan hem dikwijls ontmoeten in de koffiehuizen, in ge zelschap van een mooie, slanke, zwarte vrouw. Hij tufte lawaaierig en protsig met eeu chieke auto door de stad en stelde zich aan als een pretentieus heertje op koerspleinen en velo drooms. Sindsdien verloor ik hem uit het oog, toen bij nu plots door deze gerucht makende zaak een beroemdheid verwierf. De openbare opinie aarzelde natuurlijk niet en beschuldigde Vergouts zonder eenigen twijfel. De vei klaringen tot nu toe afgelegd waren uitdrukkelijk, maar niettemin waren er andere personen die beweerden Provo later in de stad te hebben ontmoet, op een uur waarop hij, volgens andere bijzonderheden, reeds lang zou veidwenen zijn. Ook vond men geen spoor van den vermiste. Het gerecht had een ver dachte in handen, maar geen lijk Zoo kan de beschuldiging geen stand houden. Maar de diamantwereld kwam in beroering Men laakte het gerecht dat er niet in gelukt was de zaak Davidson in 't klare te trekken, en nu ook Provo of zijn lijk niet vinden kan. En de kooplui eischten terecht dat men hen be>cbermen zou. De Antwerpsche Diamant- Club deed dadelijk in de dorpen rond Antwer pen, Brecht en omstreken 200 plakbrieven uit hangen waarbij een premie van 2000 frank werd uitgeloofd voor het vinden van het lijk van Provo. Geen vier-en-twintig uren verliepen of bet gerucht verspreidde zich in de stad dat het lyk gevonden was te Brecht op de door Vergouts gehuurde jachtgronden. Het was inderdaad zoo De jachtwachter bad een plaats ontdekt waar de grond omgewoeld scheen en zeer onhandig met losse zoden bedekt was. Eén steek met de spade was voldoende om een zwarten overjas bloot te leggen en weldra kwam een arm te voorschijn. Het gerecht werd da delijk verwittigd, en men ging tot de ontgra ving over. Het lyk van den ongelukkiggen koopman werd blootgelegd het hoofd was tot een bloederigen klomp vermorzeld. De juwee- len waren verdwenen. Gaston Vergouts werd bij het lijk gebracht. Doodsbleek schreeuwde hij zijn onschuld uit. Zijn houding was ellen- dig. Op het lijk van Provo vond men de kaart terug welke geteekend was Karowsky, waarbij den handelaar diamanten te koop werden ge vraagd. De briefkaart was gedagteekend uit Brussel maar droeg den poststempel uit Ant werpen. Karowsky kondigt zijn bezoek aan tegen Maandagavond 8 uur. Men vond even eens een telegram uil Brussel waarbij Karowsky laat weten dat zijn bezoek is.uitgesteld. Het doel van deze manoeuvre was den heer Provo naar de »Safe deposit* van de Dismantclub te doen gaan, om aldaar de te verkoopen dia manten te halen. Het telegram kon slechts te Antwerpen aankomen na het sluitingsuur van de »Safe deposit*, en dus zou de heer Provo genoodzaakt zijn de diamenten bij zich te houden tot Dinsdagmorgen. De verdere opzoekingen te Brecht bewezen dat Prove gedood was door een geweerschot in het achterhoofd. Men ontdekte nl. eene plaats in het bosch, nog met bloed gedrenkt, en waar de struiken sporen droegen van uit gespatte hersens. In de boomstammen vond men loodkorrels, op den grond leege hulzen. Ook kwamen de tongen weldra los. Men vernam aldus dat de auto van Vergouts den dag der misdaad niet in de garage was ge weest. Een bediende van een warenhuis kwam verklaren dat op den dag der misdaad iemand een spade was komen koopen en betaald had met een vijffrankstuk, waarvan hij het over schietende geld geweigerd had en haastig weg- geloopen was. In tegenwoordigheid van Ver gouts herkende de bediende hem dadelijk, 's Auderendaags vond een schippersknecht de spade met bloed bevlekt op den dijk van de vaart. Inwoners van Brecht verklaarden dat Ver gouts hun ieder 5 francs had gegeven om hun stilzwijgen at te koopen. Zij mochten niet zeggen hem Dinsdag te Brecht te hebben ge zien. De jachtwachter heeft op dien dag Ver gouts ontmoet in zijn auto, met twee andere personen. Verschillende andere getuigen kwa men betzelfde bevestigen. De bediende van de garage, waar Vergouts gewoonlijk zijn auto kwam bergen, wist te vertellen dat hij Ver gouts een buefkaart had overhandigd op 22 September; dat Vergouts vervolgens gevraagd had te mogen gebruik maken van de schrijf machine. Toen hy den beambte een aanwij zing vroeg omtrent het toestel had getuige op de kaart kunnen lezen Bruxelles, 22 Sep- tembre*. Dit bewijst dat Vergouts de beruchte kaart »Karowsky« geschreven heeft. Zoo werd Vergouts meer en meer in een net van verpletterende getuigenissen verstrikt. En ofschoon hij krachtdadig zyn onschuld staande hield, was iedereen overtuigd dat hij de schuldige was. Maar met dat al wis men nog steeds niet wie de man was die Vergouts en Provo naar Brecht in de auto had vergezeld. Dit ook moest weldra aan 't licht komen. Maandag, werd de broer van Vergouts, een zekere Richard Vergouts, door den onderzoeks rechter ontboden. Hy zou het kabinet slechts geboeid verlaten. In 't nauw gebracht kwam bij tot bekentenissen en deed het volgende verhaal Den dag vóór de misdaad noodigde Gaston zijn broer uit om 's anderendaags met een vriend te gaan jagen. Richard stemde toe en den 24en September begaf hij zich om 7 u. morgens naar het kantoor van Gaston. Ze reden dadelijk weg per auto, eerst naar het warenhuis op de Groei plaats waar Gaston een spade ging koopen. Toen Richard zich over dien aankoop verwonderde, antwoordde hem Gaston We zullen misschien met de fret jagen, en dan hebben wij een spade noodig. Van daar reden ze naar een wapenmaker waar Gaston kardoezen wilde koopen. Op den Mechelschen Steenweg kwam de heer Provo opstappen Richard kende hem niet en werd hem door Gaston voorgesteld. Toen Provo de spade zag, vrreg hij waartoe die dienen moest De jachtwachter beeft me gevraagd die mede te brengen, antwoordde ditmaal Gaston. Te Brecht aangekomen kwam de jachtwach ter hun tegemoet. Gaston zegde hem Jef, we hebben vandaag uwe diensten niet noodig. Ze stapten uit. Gaston nam het geweer en reikte het over aan Richard. Daarna nam hij de spade en gaf ze aan Provo. De ongelukkige nam het werktuig op den schouder en smake lijk zyn pijp rookend, ging hij aan het hoofd van den stoet. Gaston gaf vervolgens bevel aan Richard zich te verwyderen om het wild op te jagen. Toen bij ongeveer 150 M. ver was hoorde hij een schot en Gaston kwam met de armen zwaaiend toegeloopen, schreeuwend Er is een ongeluk gebeurd Spoed u, haal Qen dokter Maar Richard (ik volg nog steeds zyn ver haal) had argwaao, en antwoordde Lafaard ge hebt hem vermoord I, Een heftige woordenwisseling ontstond en Richard ging verschrikt op de vlucht. Gaston Lpste twee geweerschoten zonder hem te raken Richard vluchtte verder, en plots op een om draai van den weg kwam Gaston in zyn auto aangereden. Na een oogenblik aarzelen, klom Richard er in en de twee broeders keerden t,erug naar Antwerpen. Gaston Vergouts heeft dit gansche verhaal cyitkend, niettegenstaande de smekingen van ^jjn broer, die hem bad medelijden te hebben tyet zijn vrouw en kinderen. Gaston deed toen qt hij zinneloos was, en loochende steeds. Toen werd Richard eveneens gearresteerd. Zjjn verhaal stemt gedeeltelijk overeen met de verklaringen der getuigen. Hy bekende daarenboven het telegram te hebben gezonden ,uit Brussel aan mevrouw Provo om haar gerust te stellen. Zoo ver staat op dit oogenblik deze zaak, die geheel Antwerpen ontsteld heeft en in zenuwachtige spanning bracht. Algemeen is men van gevoelen dat Gaston Vergouts, wel licht met medeplichtigheid van Richard, de moord heeft gepleegd, om zich meester te maken van een groote som geld. Men weet uu dat hij veel verteer maaktewaarschijnlijk zag hij het oogenblik naderen waarop hjj dit plezierige leveotje niet meer zou kunnen voort zetten, en hij heeft onder of boven gespeeld, meenende dat zijn misdaad, evenals die op den diamanthandelaar Davidson, nooit zou uitlekken, en hij zich met het gestolena weer boven iwater zou helpen. De heer Provo is onder een ontzaglijken toeloop van volk begraven. De halve stad was te been. Het is lang geleden dat de Antwerpsche bevolking, ter gelegenheid eener misdaad, zooveel verteederde belangstelling aan den dag heeft gelegd. Een later bericht meldt, dat in tegenwoor digheid van de twee broeders op de villa van Gaston een huiszoeking naar de diamanten heeft plaats gehad. Gaston verklaarde de diamanten nooit te hebben gezien. Alsdan barst Richard woedend los en wil zijn broeder te lyf gaan en zegtEllendige leugenaar •Gjj zijt de moordenaar van Provo, gjj hebt Me portefeuille vaD het ljjk geroofd. Zoek, mynheer de rechter in het lommerhuisje en het kippenhok. Inderdaad werden daar da gestolen diamanten gevonden, maar bovendien ook nog andere, die waarschijnlijk afkomstig zyn van den vermoorden diamanthandelaar Davidson. Onder toeloop van duizenden menschen, die óp 't gerucht, dat de beschuldigden op de villa waren, waren toegestroomd, werden beiden 'Weer naar de gevangenis teruggebracht. De politie kon nauwelijks voorkomen, dat het publiek de beschuldigden te lijf ging. Ir DAGEN. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrjjdag 12 October 13 14 15 16 17 18 Bestuur: ARTHUR HENDRIKX. Zondag 13 October 1912, te 2'/4 ure, dag voorstelling, opvoering van JONG HEIDEL- BERG, operette in 3 bedrjjven van L. Kreun eb C. Lindau. Vertaling van J. Rentmeester. Muziek van Carl Millöcfcer. 'Zondag 13 October a. s., te 2ljt ure dag- vóorstelling aan verminderde prijzen opvoering vin MANON, comische opera in 5 bedrijven eu 6 talereelen, van Henri Meillac en Philippe Gille. Muziek onder leiding van P. Bastide. Algemeen regisseur Fédas. tt n. billardspelers (zelfs op rijwiel)Biben en Bob, fantaisie-muzikanten Gerges Roger, komiek zanger Marguerite Suza, zangeres Yenkins brothers, excentrieken Maria Racko en Par teren, novelty act; Max Till, schuifelende nabootserDe Mandos, gymnastische oefenin gen cinema. zeer geschikt voor Winterprovisie. Vol komen vrij van ziekte. Monsters te verkrijgen bij c.Zondag 13 October om 3 ure, dagvoor- stM'ing optreden van De Kerville troep, 's avonds zeven uur. HET BESTUUR. Rechtover den Rathskeller en Vlaamsch Tooneel. Aanbevelend.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 3