UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. teekende ook te Ter Neuzen de belangen der ouden van dagen eens te komen bepleiten. Daarna zal ik U eens melden hoe het hier gegaan is, in het land der ronde Zeeuwen. Tot zoolang dus, John PERIO. Rapport G. L. Janssen en D. A. van Krevelen. Het oordeel daarover zelfs van een Mr. Dr. Tasman, een fel tegenstander, is gunstig wat betreft de objectiviteit der Schrijvers. Door Burg. en Weth. is aan den heer A. Weijers, buitengewoon gemeente-opzichter bij den bouw der Hoogere Burger sehool alhier, eervol ontslag verleend. Zaterdagavond is alhier een cursus in het boekhouden opgericht, die door 30 leerlin gen wordt gevolgd. De lessen worden gegeven door den heer J. Adriaanse van Lamswaarde. Bij het binnenboord zetten van het anker, had gisterenmiddag kapitein Wakkee van het in-de voorhaven liggende rijnsehip Cornelia Maria, het ongeluk met een zijner armen bekneld te raken tusschen het anker en het schip. De pink werd daardoor afge knepen en een arm op twee plaatsen gebroken. De kapitein werd in het ziekenhuis alhier opgenomen, terwijl het schip is opgevaren naar Gent. De werkman P. Meertens, werkzaam bij het lossen van het stoomschip River Scheldt», aan de loskaai alhier, kreeg gisteren morgen een baal wol op het lijf, waardoor hij zoodanig gekneusd werd dat hij door kameraden naar huis moest worden gebracht. Hij klaagt over veel pijn aan enkelgewricht en rug. Aan de universiteit te Gent is met groote onderscheiding geslaagd bij het examen van candidaat in de wijsbegeerte en letteren, de heer Gustave Renier, van Ter Neuzen. In verschillende bladen is geageerd tegen het misbruik, dat hier en daar van de bioscope wordt gemaakt. En zeer zeker bestond daar aanleiding toe, als we eens nagaan, wat houders van bioscopen in sommige plaatsen te genieten geven. Ook »de Luctor» heeft nog kortelings daarop gewezen en den raad gegeven niet naar eene dergelijke inrichting te gaan, alvorens men overtuigd is, dat hetgeen men er te genieten krijgt aan alle eischen van zedelijk heid en beschaving voldoet. De heeren Visser en Casteleijn hebben ons de verzekering gegeven, dat ook zij van meening zijn, dat eene bioscope zoowel zijn nut als kwaad kan stichten. Daarom kiezen ze dan ook slechts die films, welke leerzaam, onder houdend, geestig en hoogst kiesch zijn. Dit blijkt vooral ook weer uit het programma van den heer Visser voor heden- en morgen avond. Dit bestaat o. a. uit een historisch drama en twee uit het hedendaagsche leven een paar onschuldige, doch hoogst komische kluchten en een reis. Een der drama's is getiteld»het vergif voor het menschdom,» groot volksdrama in twee deelen, een treffende geschiedenis eener ongelukkige familie, slachtoffer der gevolgen van het drankmisbruik, de grootste geesel der maatschappij. Het andere drama speelt in het wilde verre Westen, waarbij men prachtige natuurtafereelen krijgt te zien. Men ziet dus, dat de beer Visser slechts degelijke en hoogstkiesche films uitzoekt en niemand behoeft te vreezen dat in deze bioscope gewerkt wordt op de hartstochten en lagere neigingen van den mensch. We verwachten morgen bij den heer Visser dan ook veel publiek. In de »Gazette de Hollande» lezen we, dat de Noordelijke spoorwegmaatschappij in Frankrijk haar bedoeling heeft te kennen gegeven. In 1913 verschillende sneltreinen in te lasschen tusschen Parijs en Gent. Dit natuurlijk met het oog op de wereldtentoon stelling aldaar. Dit bericht bevat ook de verrassende mede- deeling, dat er een rechtstreeksche verbinding komt tusschen Parijs en Ter Neuzen over Gent, om de Franschen in staat te stellen, ook Zeeland een bezoek te brengen. In de Dinsdag te Zaamslag gehouden raadszitting werd afgewezen het adres van herbergiers tot intrekking van de onlangs vast gestelde wijziging in de politieverordening, dat de herbergen des Zondags gedurende kerk tijd gesloten moeten zjjn. Eveneens werd afgewezen een verzoek van den gemeente veldwachter, tevens bode en concierge van het gemeentehuis, om vrijdom van persooneele belasting. Aan de pogingen van den Alg. Ned. Wiel- rjjdersbond tot verkrijging van een een wieler- pad langs den nieuwen dijk door het Axelsche Gat zal steun worden verleend door het zendfin van een adres van adhaesie aan den Minister van financiën. Het plaatsen van borden met den plaatsnaam acht de raad overbodig, Mn verband met de op verschillende wegen voor komende wegwijzers van den Wielrijdersborffi, die de gemeente Zaamslag aanwijzen. Het verzoek van het Middelburgsch comité voor het 1913 om steun wordt aangehouden tot latere behandeling, teneinde eens te kunnèn nagaan wat andere gemeenten doen en 'te onderzoeken of er voorwerpen zijn die voür de tentoonstelling zouden kunnen wordén opgezonden. Vastgesteld werd eene verordening tot regeling van de jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie. Het minimum is bepaald óp f 350 met 5 jaarlijksche verhoogingen tot een maximum van f 500. De indienst zijnde functionaris komt dan in verband met zijfie dienstjaren in 1914 in het genot van dit maximum. Daar men dit echter reeds met 1913 wil geven, zal voor dat jaar eene gratificatie van f 50 worden toegekend. Een voorstel om het minimum op f 400 H;e stellen en het maximum op f 600 werd ver worpen. De gemeentebegrooting werd vastgesteld op een eindcijfer van f 28.29368l/s, met een post voor onvoorziene uitgaven ad f156 8ö1/,. Tijdens de behandeling van de begrooting werd op voorstel van een der leden het salaris van den gemeentewerkman met f 40 ver hoogd en dat van den man belast met eenige werkzaamheden in de buurt Othene met f 10. De hoofdelijke omslag is uitgetrokken op f 9260 (het vorig jaar op f 8500.) In ver band daarmede zal machtiging worden ge vraagd het maximum op f 10.000 te bepalen. Tot onderwijzer en onderwijzeres bij het herhalingsonderwijs aan de school in den Groote Huissenspolder werden benoemd de heer G. J. Maas en mej. C. A. Th. Knjjfif Nog werd besloten aan den Minister van landbouw te verzoeken de voor die gemeente en Axel ingerichte Kamer van Arbeid voor het landbouwbedrijf op te heffen. De raad grondt dit verzoek op de gebleken zeer geringe belangstelling bij de verkiezing van de leden, waarvan er met enkele stemmen gekozen werden, terwijl ook sedert de op richting van het nut niet gebleken is. Met het oog daarop gevoelt de raad zich bezwaard er uitgaven voor te doen. De voorzitter, die deel uitmaakt van die Kamer, meende dat de minister dit verzoek niet zal inwilligen, daar die past in zijn stelsel van sociale wet geving, terwijl hij ook vermeent dat die Kamers in de toekomst over verschillende zaken advies zullen hebben te geven. Door een 16tal zaken doende ingezetenen werd gevraagd stappen te doen voor de vestiging eener publieke telefooncel. De raad, die reeds vroeger trachtte dat doel te be reiken, doch toen een weigerend antwoord ontving, omdat niet bleek dat particulieren op de cel zouden aansluiten, besloot op htjt verzoek in te gaan, in de meening dat de tijdsomstandigheden thans gunstiger zijn om dat doel te bereiken en nu vermoedelijk ook aansluitingen zijn te wachten. Bij den aannemer, den heer Coppee, op de cokesfabriek te Sluiskil hebben een 20-tal werklieden, allen Sluiskillenaars, Maandag het werk gestaakt. Zij, meest allen jongens van 16 tot 20 jaar oud, verdienden als opperman op de fabriek 35 centiemen per uur. Zij eischten 40 centiemen, wat hun niet toege staan werd. Daarop staakten zij. Het loon met bieten te steken lacht hun zeker nu toe. Maar hóe lang duurt dat bietensteken Hoogstens tot November. Naar men verneemt, zullen zij, die gestaakt hebben, nimmer meer werk op de fabriek krijgen. ov- Er is zoo'n gebrek aan werklieden, dat veldarbeiders f 2.50 per dag vragen om aard appelen te rooien. De gemeenteraad van Sas van Gent besloot, wegens den snellen aangroei van het aantal leerlingen, tot het bouwen eener nieuwe vijfklassige school A met onderwijzerswoning. De belooning voor het geven van onderwjjs in de Fransche taal werd verhoogd en in de plaats van den heer F. van Putte, wien ont slag werd verleend wegens vertrek naar Indië, een onderwijzer met akte Fransch opgeroepen. Over een voorstel om de tegemoetkoming der huishuur voor onderwijzers van f 75 op f 100 te brengen, staakten de stemmen. Een voorloopige post van f 4000 werd op de be grooting gebracht voor het aanschaffen eener nieuwe brandspuit. Aan de coöperatieve suikerfabriek is .de campagne begonnen, die der Union Sucrière is gisteren begonnen. In deze gemeente vindt men niet minder dan 3 luchtspoorwegen, allen gedreven door electrische beweegkracht. Tot onderwijzer te Vlissingen is be noemd de heer W. H. M. d'Haens te Hulst. Dinsdagavond te 8 uur werd te Aarden burg een vergadering gehouden van de Com missie tot werkverschaffing. In beginsel werd besloten pogingen aan te wenden om den kostwinner in een gezin, mits niet ouder dan 65 jaar, werk te verschaffen door het klein maken van aan te koopen keien voor mac- adamwegen. Het te verdienen daggeld werd vastgesteld op f 1 per tien-urigen werkdag. Aan de armbesturen zullen opgaven ge vraagd worden van personen, die onder deze voorwaarden wenschen werkzaam te zijn bij de werkverschaffing, terwijl de commissie zich de beslissing Tporbehoudt over de al of niet toelating. Woensdag herdacht de Z.Eerw. heer pastoor F. A. Luijkx te Oostburg den dag, waarop hij vóór 25 jaar de priesterwijding ontving. Voor deze gelegenheid was het altaar en omgeving, alsmede de ingang der kerk met bloemen en groen versierd. De parochianen gaven van hun ingenomen heid met dit feit bljjk door het uitsteken der driekleur. Woensdag werd te Oostburg de alge- meene vergadering geopend van de coöpera tieve vereeniging tot verzekering tegen hagel- schade. De rekening door den penningmeester over gebracht werd na goedkeuring der overge legde bescheiden vastgesteld. Uit het verslag over het laatste dienstjaar bleek dat de Mij. nog beschikt over een reservekapitaal van ruim f 73000, doch dat wanneer zij thans hare inschrijvingen Groot boek en certificaten 3 °/0 N. W. S. zou moeten verkoopen deze ruim f 10.000 minder zouden opbrengen dan zij zijn ingekocht. De aftredende leden van het bestuur de heeren Chr. v. Hyfte de Jaeger, P. Beun Az. en G. A. Vorsterman van Oyen alsmede de aftredende schatters Iz. de Bruijne en J. Risseeuw Kotvis werden met algemeene of nagenoeg algemeene stemmen herkozen. Na vaststelling der begrooting overeen komstig het voorstel van- 't bestuur werd de vergadering door den voorzitter den heer L. B. Sturm gesloten. Uit het land van Cadzand schrijft men ons Nu het overdag zulk mooi weer is en de landbouwer kan doen wat hij wil, vorderen de laatste werken op het land vlug. Met het rooien der suikerbieten heeft men nu algemeen een begin gemaakt, maar bij gebrek aan veel arbeiderskracht schiet dit werk niet vlug op. De verwachting dat de suikerbieten slecht zouden zijn, omdat men dacht dat de groei al in het blad zat, wordt gelukkig niet bewaar heid, tenminste over het algemeen valt de op brengst zoowel in 't gewicht als in suikergehalte veel mede. Bij Kon. besluit van 25 Sept. is, met ingang van 1 dezer de heer A. Bakker, onder toekenning van eervol ontslag als sluismeester bij de koopvaardersschutsluis te Nieuwediep, benoemd tot sluismeester aan de Willemsluizen op het Noord-Hollandsch kanaal te Amsterdam. Drievoudige moordaanslag. Dicht bij onze grenzeD, te DeClingeWaas heeft Maandagochtend een afschuwelijke mis daad plaats gehad. Een zekere Vermeulen zocht verkeering met een ingezetene, genaamd Verflieren, maar het meisje moest van den man niets weten. Toen hij nu eenige maanden geleden de woning van Verflieren binnendrong en daar een dreigende houding aannam, schoot de vader met een ge weer op hem, doch raakte den deugniet slechts licht. Toch had hij zich daarom voor het ge recht te verantwoorden. Vrijdag zijn beide voorgekomen. Maar 's avonds verzoenden Ver flieren en Vermeulen zich, maar toen de laat ste mee naar huis ging, werd hij door de dochters zoo ongenadig afgeranseld, dat hij klaagde over hoofdpijn. Dit blijkt Vermeulen onthouden te hebben. Althans, toen de drie oudste dochters van Verflieren, 21, 18 en 17 jaar oud, Maandag ochtend naar gewoonte met de hondenkar vodden en beenen gingen vergaren, trad Vermeulen plotseling van achter een boom te voorschijn. Hij droeg een mes bij zich, dat de klompen makers in die streek gebruiken en riep den zusters toe, dat hij nu eens kort spel met hen zou maken. De meisjes begrepen, dat het op hun leven gemunt was, maar de tijd om te ontvluchten ontbrak, want reeds zwaaide Vermeulen als een dolle met het vreeselijke mes. De oudste was dadelijk dood, de middelste zeer ernstig, de derde dochter minder gevaarlijk gewond. Dienzelfden middag heeft Vermeulen zich gevangen gegeven. Door Ged. Staten van Zeeland is be noemd tot adjunct-commies le klasse ter Provinciale Griffie, de heer J. F. Magendans te Middelburg. Blijkens opgave in de St. Crt. van het aantal gevallen van besmettelijke ziekten in de week van 2 tot en met 8 October ter kennis gekomen van den centralen gezond heidsraad kwamen in dat tijdvak in Zeeland voor 1 geval van typhus of febris typhoidea te Clinge, 's-Gravenpolder, Oud-Vossemeer en Rilland-Bath1 geval van diphteritis te Duivendijke en te Middelburg en 2 gevallen van die ziekte te Ouwerkerk. Zondag 13 October 1912. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u. en nam. 2 u Dg. A. Tim merman. Dankuur voor den ingezamel- den oogBt. Doopsbedieuing. Sluiskil. Voorm. 9*/a u., dhr. H. J. van den Ouden. Hulst. Voorm. 9'/a u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u. en nam. 2 u., Ds. H. L. Both van Eindhoven, en 's avonds 6 u., Ds. Both, Rede in 't belang van den Evangelisatiearbeid in Brabant en Limburg. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u en 5'/a u., dhr. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51/* u-, leeskerk. Lokaal „Eben-IIaëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen, 's Avonds 5'/a u., dhr. J. J. Kense. Arrondlsseraents-Rechtbank te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 11 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken F. X. d. V., oud 44 j., arbeider te Oostburg is wpgens mishandeling veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis, (eisch f 15 of 15 dagen hecht.) W. J., oud 23 j., landbouwersknecht te Biervliet is wegens strooperij veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hecht. (Eisch idem.) Vrijdag 25 October as. zal voor de arrondissements-rechtbank te Middelburg be handeld worden de zaak tegen H. A. d. W. te Axel, beklaagd van het veroorzaken vau gevaar voor het vei keer door stoomvermogen over een spoorweg. Door het openbaar ministerie zijn 11 ge tuigen gedagvaard, waaronder 2 doctoren 6D een ingenieur der Staatsspoorwegen als desk undigen. Een incident. In een dorp, nabij Choi (Noot dwest-Perzië) is een incident voorgevallen, waarbij de Russen een rol hebben gespeeld. Er werd in genoemd dorp een man aangetroffen, die een schot had gelost op de wacbt voor het huis van den Rus- sischen consul. Bij een poging der Russen om zicb van dezen man meester te makeD, werd het huis waarin hij zich bevond omsingeld en beschoten maar de gezochte stelde zich te weer, en schoot den aanvoerder van de patrouille neer. Ten slotte werd het huis met dynamiet vernield en kreeg men den man in handen. De geheimzinnige moord op den diamant-handelaar Provo ontsluierd. De A itwerpscbe diamanthandelaars hebben voorzeker tijdens de laatste maanden alle reden gehad om zich ongerust te maken. In derdaad, de laatste moordgeschiedenissen alhier hadden, op een paar uitzonderingen na, allen om een diefstal van diamanten plaats, en een drietal kooplui werden meestal op zeer ge heimzinnige wijze naar de andere wereld ge zonden. Het was vooreerst de brutale moord op den diamantkoopuian Rosenblum die te Boom door het echtpaar de Neuborg in een hinderlaag werd gelokt en met bijlslagen af gemaakt. Eenigen tijd nadien is het de diamanthandelaar Davidson, wiens lijk men vindt op een afgelegen plaats nabij de stads vesten te Wilrijck. De moordenaars loopen nog Ook de moord op mevrouw Gallet was om diamanten te doen. Ook daarvan konden de daders tot nu toe niet worden gevat. De aangehouden Hollanders, waarover ik u lest- maal schreef, zijn weer op vrije voeten gesteld. En nu weer die ophefmakende zaak van den diamant-koopman Provo Werkelijk een zeer verontrustende serie Op 23 September 1.1. ontving de heer Provo een briefkaart met de schrijfmachine ge tijf

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 2