Een flinke Dienstbode een JONGEN Mr. P. Dieleman. VAN DALEN, BUITENLAND. Burgerlijken Stand. Advertentiën. NIEUWSTE „BYOUTERIËN". ITALIË en TURK IJ E. De crisis in den Balkan. Hoopwatergeiij te Ter keuzen. DAGEN. Voorin. Nam, Woensdag 9 October 0.39 1.1 Donderdag 10 1.21 1.40 Vrfjdag 11 1.58 2.16 Zaterdag 12 2.34 2.52 Zondag 13 3.10 3.27 Maandag 14 3.45 4.2 Dinsdag 15 4.20 4.38 Tegen 1 November partijtjes in het bioscooplokaal »Blauw« voortgezet. Twee agenten drongen naar bin nen en zetten een twintigtal kwajongens op straat. Toen de vechtpartjj op straat werd voortgezet, was de politie genoodzaakt de sabel te trekken. Nu nog mooier. Een rijks-veldwachter maakte dezer dagen proces-verbaal op tegen vier hengelaars, wegens 't loopen op verboden grond. Het bijzondere hiervan was, dat de vier personen, tegen wie proces-verbaal werd opgemaakt, waren de gemeeote-secretaris, de gemeente ontvanger, de volontair ter gemeente-secretarie, en de gemeente-veldwachter in eigen persoon van de gemeente Warmond. Tragisch. Een dertienjarig meisje te Rotterdam had een kleinen diefstal gepleegd. Door haar vader daarvoor bestraft, nam zij van diens schrijfbureau een geladen revolver en schoot zich door het hoofd. Naar het ziekenhuis gebracht is ze daar overleden. Ballon-ongeluk. Te Tuscumbia io Alabama steeg een lucht ballon op. Een afhangend touw slingerde zich bij de opstijging om het been van een knaap, die mee naar boven werd gevoerd. De jongen kon het touw nog grijpen en klauterde er langs naar boven naar een aan den ballon hangend trapeze, waaraan de luchtreiziger toeren zou verrichten. De man het ongeval ziende wilde daarop met den knaap met de parachute dalen, maar het toestel ging niet open en beiden stortten neer. Zij waren dadelijk dood. Een aanvaring. Uit Berlijn wordt gemeld Zaterdagmorgen had op de beneden-Elbe, in de nabijheid van Glückstadt, een aanvaring plaats. De naar Amerika vertrekkende stoom boot van de Hamburg - Amerika lijn Vandaliat stootte op een drijvend dok. Het schip zonk onmiddellijk. Kort hierna kwam van Cuxbaven de stoomboot »Graetia« van dezelfde maat schappij, die op het wrak van de »Vandalia* stootte en ook zonk. Van de bemanning werd, volgens de jongste berichten, niemand vermist. De »Vandalia« was een schip van 2430 ton, de »Graetia« van 2800 ton. Een ongeluk met een motor. Op het emplacement Perlak van de Bataafsche Petróléum-maatschappij beeft een ernstig ongeval plaats gehad. Bij het probeeren van een nieuw opgestelden Deutz-motor is, door nog niet opgehelderde oorzaak, de cylinder voor de gecompliceerde lucht, noodig voor het aan zetten van den motor, uit elkaar geslagen. De monteur, een jonge Duitscher van de Deutz-rfabriek, alleen voor het monteeren der machine overgenomen, werd door de weg vliegende stukken ijzer zoodanig in zijde en buik getroffen, dat hij op de plaats doodbleef. Ook een koelie, die naast hem stood, verloor het leven. Diie andere inlanders werden min of meer ernstig gewond, maar brachten er gelukkig het leven af. Zaterdag werd de jonge man onder veel belangstelling in bet vreemde land begraven. Eeu neger gelyncht. Te Rawling in Wyoming is een neger in de gevangenis gelyncht. Er was daar nl. een neger gevangen genomen wegens mishandeling van eeu blanke vrouw. De houding der blanke bevolking tegen den neger was zoo dreigend, dat de overheid besloot den man van het huis van bewaring over te brengen naar de staats gevangenis, waar men hem beter beschermd achtte tegen mogelijke aanvallen van het ge peupel, omdat men de staatsgevangenis beter tegen een aanval verdedigbaar achtte. De neger werd in een cel der gevangenis opge sloten, maar het volk wist den gevangenen binnen het gebouw mededeeling te doen toe komen van het gebeurde en toen besloten de gevangenen het werk, dat aan het vrije ge peupel belet werd, zelf uit te voeren. Drie honderd gevangenen overvielen, toen zij aan den arbeid zouden gaan, de gevangenbewaarders, braken de cel open, haalden den neger er uit en hingen den man op in het trappenhuis van het gebouw. Een spoorwegongeluk. Bij Westport in Connecticut heeft een ern stig spoorweg-ongeluk plaats gehad. De Springfield-express, van Boston naar New- York, is ontspoord, de locomotief kantelde, de ketel sprong en de trein geraakte in brand. De opgaven van het aantal gedooden wisselen tusschen acht en twintig. Ook zijn er vele gewonden. Onder de gedooden zijn eenige dames. De meeste slachtoffers zijn, volgens de telegrammen, levend verbrand, daar het onmogelijk was, hen tijdig tusschen de om gevallen wagens, waartusschen ze beklemd zaten, weg te halen. Ooggetuigen van de ramp verklaren, dat de trein veel te hard reed er mag over het kruispunt bij Westport slechts met een snel heid van 15 mijlen gereden worden, maar getuigen verklaren dat de snelheid van den trein wel driemaal zoo groot was. De politie en de moorden. Gisteren is te New-York het proces in zake den moord op den speelhuishouder Rosenthal, in verband waarmede, zooals, men weet, de inspecteur van politie Becker is gearresteerd, begonnen. Maandag is nu een der voornaamste getuigen in dit proces vermoord. De ver moorde is een bekend »gang«-aanvoerder, William Albert gebeetm, maar in de wereld der misdadigers beter bekend als Big Jack Zelig. De man was 32 jaren oud. De moor denaar is een berucht apache, Philip Davidson. Hij beweert dat Zeüg hem Vrijdag van 17 dollars beroofde en dat hij uit wraak hierover de misdaad bedreef. Maar in New-York hecht men aan deze bewering weinig waarde, want het is bekend geworden, dat Zelig, die indertijd den inspecteur van politie Becker in kennis bracht met de bandieten, die in den moord op Rosenthal mede betrokken zijn, in de laatste dagen door bemiddeling van zijn verdediger inet het openbaar ministerie onderhandelde en vermoedelijk dus als staatsgetuige tegen Becker zou optreden. De moord had onder zeer sensationeele om standigheden plaats. Zelig zat in een electri- sche tramwagen in een zeer drukke buurt. Eensklaps gingen de lichten in den wagen uit. Snel sprong de moordenaar op da treeplank van den wagen, een open wagen, hield een revolver tegen Zelig's hoofd, schoot en sprong weer op straat. Na een wilde jacht echter werd de man ingehaald en gearresteerd. Zelig was te voren in een restaurant opge- telefoneerd en had toen de mededeeling ont vangen, dat een vriend hem wenscht te spreken. De moord geschiedde met een politierevolver. Davidson stond herhaaldelijk als spion in dienst der politie. Vermelding verdient ook, dat de in verband met den moord op Rosen thal gevangen zittende Jack Rose, kort te voren reeds aan de ambtenaren der justitie had verklaard, dat Zelig wel niet lang meer zou leven, dat de politie wel zou zorgen hem uit den weg te ruimen, zooals ook Rosenthal onschadelijk werd gemaakt. Iu de zakken van Zelig werden blieven gevonden van gearresteerde leden der mis dadigers. - De ramp bij Dover. De Londensche berichtgever van het Handels blad schrijft d. d. 4 October »Wederom verkeert men hier onder den indruk van de zeeramp, die hedenochtend hij de Goodwin Sands heeft plaats gehad en waarvan de telegraphische mededeelingeu u reeds hebben bereikt. Nog ligt in het ge heugen de aanvaring van de onderzeesche marineboot A3 bij het eiland Wight, waarbij de geheele bemanning, veertien in aantal, het leven verloor, of wederom is een dergelijke ramp overkomen aan de B2, waarbij ook veertien marinemannen den dood vonden slechts een der opvarenden, de officier van de wacht, luitenant Percy Pulleyne, is gered. Het ongeluk had plaats iu den ochtend omstreeks 5.30 toen de onderzeeër, behoorende tot een aantal van twaalf dergelijke booten, die onder geleide van den kruiser »Forth« manoeuvres uitvoerde, door den Hamburg- Amerika-stoomer »America« werd aangevaien en als 't ware door midden gesneden, zoodat het vaartuig onmiddellijk zonk. Volgens hetgeen in den loop van den dag bekend is geworden, merkte een loods, die vanochtend in zijn motorboot uit was, dat vau een stoomschip vuurpijlen opgingen. Hij ging er op af en kwam bij den stoomer »America«, die mededeelde, dat dit schip in aanvaring was geweest met een onderzeesch vaartuig. Het schip dat aan den boeg eenigs- zins, doch niet noemenswaard beschadigd was, bleet r.og eenigeo tijd in de buurt kruisen, doch zette, niets ziende, de reis naar Southampton voort. Eenigen tijd later werd de luitenant Pulleyne drijvende gevonden hij was zóó uitgeput, dat hij, aan boord van den kruiser »Forth« gebracht, niets anders kon zeggen, dan dat de onderzeeër B2 aangevaren was door een groot stoomschip, in tweeën gevaren en dadelijk gezonken. Ook hq was mede naar beneden gegaan, doch wist niet, hoe hij weder aan de oppervlakte van net water was gekomen. Uit Sheerness zijn dadelijk marine-vaartuigen en lichters gestoomd naar de plaats waar d.e onderzeeër gezonken moet zijn, doch men vreest dat bet water te diep zal worden be vonden om het vaartuig te kunnen lichten. In den namiddag werd nog gemeld, dat nog een der bemanning van de B2 zou zijn gered, doch dat is niet bevestigd en het officieele bericht dor Admiraliteit, dat de namen geeft dergenen, die aan boord van den onderzeeër waren, spreekt alleen van de redding van luitenant Pulleyne. De vrede tusschen Italië en Turkije. De »Gazette de Lausanne« meldt, dat Resjidpasja en Bertolini, na twee conferenties in,hun hotels te hebben gehouden, vertrokken zijp. Resjid vertrok over Weenen naar Konstantinopel", Bertolini naar Cavour, ten eiijde de bij hun onderhandelingen geredigeerde vrfdespreliminairen aan hunne regeeringen voor te leggen. Daar de beide onderhandelaars tijdens de besprekingen voortdurend met hun regeeringen voeÜDg hielden, mag men wel aapnemeu, dat hunne voorstellen zonder verdere moeilijkheden zullen worden aanvaard. ■jTurkije zou het decreet tot annexatie van Tvipolis door Italië erkennen, Italië op zijn beurt de godsdienstige autoriteit van den Kljalief te Konstantinopel over de Moham medanen in de geannexeerde gebieden. (Italië zal Turkije een schadeloosstelling betalen. Turkije daarentegen neemt de ver plichting op. zich zijn geregelde troepen, uit Tripolis terug te trekken (waarvan de sterkte trouwens niet hooger is dan 2000 man) en zijn godsdienstigen en moreelen invloed op de Arabieren te oefenen ten einde deze er toe te brengen de vijandelijkheden te staken. Zoodra de vredesvoorwaarden door beide régeeringen zijn aanvaard, zal tot onder- teekening van het definitieve verdrag worden overgegaan. Die onderteekening door de gevolmachtigden zal waarschijnlijk plaats hebben te Ouchy, waar Bertolini zijn hotel kamers aanhield. Daarna zullen de vijan delijkheden worden gestaakt. De toestand. Er is een meer pessimistische stemming waar te nemen. De meeste bladen vreezen, dftt de overeenstemming der mogendheden te langzaarp zal tot stand komen, om den oorlog te beletten. De bedoelingen der Engelsche en Oosten- rijksche diplomaten, om Turkije te sparen, doen vreezen dat de collectieve actie te Konstantinopel zoo zal worderj verzwakt, dat deze de oorlogzuchtige Bulgaren niet zal v.pldoen. De overhandiging der nota van de mogend heden, waarvan de tekst nog niet is vast gesteld, is op z'n vroegst tot Dinsdag 8 Oct. uitgesteld. r In ieder geval beloofde Bulgarije om den oprlog niet te beginnen voordat de nota is overhandigd. Tasonof vertrekt heden naar Berlijn. Enkele bladen toonen zich gevoelig over de houding van den Engelschen gezant, die eerst gisteren uit Londen terugkwam, en tegen Engeland dat te veel moeilijkheden opwerpt, en daardoor dreigt de gemeen schappelijke actie te veel te vertragen, j Uit Konstantinopel meldt men s De zitting van den Senaat kon niet plaats hebben, wijl er geen quorum was. Morgen zal waarschijnlijk een nieuwe poging tot ver- gjaderen worden gedaan. Aan boord van een vaartuig in de Zwarte Zee werd Zaterdagavond 10.11 per radio- telegraaf het volgende bericht gezonden De mobilisatie-order is gegeven voor geheel het Turksche rijk, met uitzondering van de districten Erzeroum, Van en het gebied der Arabieren. De mobilisatie gaat snel voort, zpnder moeilijkheden. Maar de Christenen en vooral de Grieken deserteeren in massa. Een circulaire van Turkije aan de mogend heden zegt, dat Turkije gereed is om den handschoen op te nemen en de aanvallen op de veiligheid en de waardigheid van het rijk af te slaan. De toestand is hoogst ernstig. Indien de mogendheden lang aarzelen, zullen de vijandelijkheden beginnen. De regeering verbood den uitvoer van graan uit Anatolië. De geruchten dat de regeering voornemens is den dienst der openbare schuld te schorsen, worden officieel tegengesproken, t Uit officieele bron wordt gemeld, dat ten ejnde de noodig geachte verbeteringen in het beheer der vilajets in Europa in te voeren, de Turksche regeering besloot de hervormingen toe te passen, voorgeschreven in de wet van 1880 op de vilajets. De hervormingen zullen worden toegepast op alle bewoners van het land, op den voet van de meest volmaakte gelijkheid. iUit Athene wordt gemeld: Een fanatieke menigte viel een tweede maal de Grieksche en Bulgaarsche consulaten te Konstantinopel aande ruiten werden ingeworpen en de vertegenwoordigers van Griekenland en Bulgarije ernstig beleedigd. In den nacht van Donderdag heeft Turkije de telegrammen aangehouden betreffende de aanvallen op de Bulgaarsche legatie, de Grieksche en Italiaansche ambassade. De incidenten die Zondag voor deze gebouwen en voor de Banca di Rorna plaats hadden waren zeer ernstig. De troepen moesten chargeeren. In de zaak der bommenwerper^ te KotsjaDa veroordeelde de krijgsraad een Muzelman ter dood, een tot levenslangen dwangarbeidde andere beschuldigden werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van 2 tot 15 jaren. Uit Belgrado seint ReuterDe mobilisatie is geëindigd, de concentratie der troepen zal nog eenige dagen duren. Officieus wordt gemeld, dat het geheele reizigersvervoer zal worden gestaakt op de Servische spoorweglijnen. Een telegram uit Fooz in Bosnië aan de »Neue freie Pressec meldt dat de Montene- grijnen in Novi Bazaar binnendrongen en een Turksch kamp overvielen. Zij werden echter omsingeld toen versterkingen dhnrukten, en verloren 100 dooden. De commandant der Montenegrin en is naar Cettinje ontboden. Men hoort een voortdurend kanongebulder. Volgens een te Berlijn ontvangen bericht, moet het volgende ernstig ineiddht zijn voor gevallen Een Grieksch stoomschip in Piraeus, de havenstad van Griekenland, met Turksche passagiers aan boord, is, naar het Turksche gezantschap in Berlijn mededeelt, door de Grieksche bevolking bestormd geworden. De Turksche passagiers werden mishandeld en de Turksche vrouwen werden weggesleept. Op het gezantschap ziet men dit incident zeer ernstig in. De Turksche regeering heeft dadelijk krachtig geprotesteerd bij de regeering te Athene. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 4 Oct. Adriaan van Es, oud 23 j., jm. en Leuntje Maria Pladdet oud 23 jjd. Huwelijks-voltrekkingen 1 Oct. Ebe Hopma, oud 26 j., jm. en Cornelia Jacomina Wolfert, oud 23 j., jd. 3 Oct. Jan Buurman, oud 30 j., jm. en Janneke de Pree, oud 33 j., jd. Geboorten. 30 Sept. Reinier Cornelis, z. van Willem Elve en Isabella Louisa Berendse 1 Oct. Adriana, d. van Reinier Leunis en Tanneke 't Gilde. 4 Oct. Albert Johan, z. van Josephus Theodorus de Bruijn en Josephina Maria Baert. Overlijden. 30 Sept. Johannes Cornelis Meeusen, oud 23 jz. van Pieter en Christina Pieternella Kanters. Krijn de Blaeij, oud 50 jechtg. van Maria Martha Bliek. 2 Oct. Abraham Tholens, oud 56 j., echtg. van Aberdina Jannetje Paape. 3 Oct. Jacobus Verlinde, oud 45 j., echtg. van Catharina Hamelink. Cathalijntje Le Mahieu, oud 64 j., wed. van Maarten van Kerk voort. Advocaat ei» Procureur te Middelburg is eiken ZATERDAG te AXEL te spreken, bij J. v. d. BON, vroeger L'EcluseMahu. gevraagd. Adres N euwstraat 22, Ter Neuzen. T A N D ARTS, Brouwerijstraat 3 (hoek Havenstraat) TElt NEUZEN, is dagelijks te consulteereu van 9 12 en van 2—4 uur. Plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. êHÜr* ^er Electrische Drukkerij van M. DE JONGE, kan terstond geplaatst worden om in het vak te worden opgeleid. Article's de Paris. JACs. DE KOK. Ter Neuzen. D B

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 3