Tegen S? protectie in de Vereenigde Staten. UIT ONZE OMGEVING. Rechtszaken. Kerknieuws. Gemengde Berichten. ministerie zijn ingediend en die nu overhaast zullen worden afgedaan, om niet met leêge handen voor de kiezers te komen. Zoo het spaak loopt, en dat moet op zoo'n manier wel, aan wien de schuld Zoo zal de rechterzijde het laatste jaar van deze lange regeeringsperiode ingaan onder het neuriën vau Trek maar aan het touwtje, enz. Een treurig beeld, voorwaar. Wij Nederlanders, zijn gewoon wat achter aan te komen. Onze voorzichtigheid brengt dit mee. Niet altijd moge het in ons voordeel zijn, in een geval is het dit nu toch wèl. Wij bedoelen bij het volgen van de richting, door andere, grootere naties dan wij, ingeslagen in de handelspolitiek. Door ons achteraankomen in dezen verkeeren wij in de gelukkige omstandigheid, dat wij ons voordeel kunnen doen met hetgeen tot ons komt op grond der ervaringen, opgedaan in de landen, welker tarief-muur het hoogst is opgetrokken, en waar de strooming onder de ingesloten het krachtigst wordt om zich van de beknelling te ontdoen. Wij willen ditmaal niet over Duitschland spreken, na al betgeen in de laatste maanden reeds van daar is vernomen, doch eens den blik richten naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, waar de Presidents-verkiezing staat in het teeken der tarief-herziening. Alle drie de partijen beloven verlaging der invoerrechten, de Repulikeinen en Democraten nochtans in geringer mate en minder van harte dan de Progressisten. Algemeen wordt erkend, dat de oplossing van het Arbeidsvraagstuk ten nauwste samen hangt met het stelsel, dat kunstmatig omhoog houdt alle prijzen de loonen maar ook de uitgaven voor de eerste levensbehoeften. Dat er een breede schaar van inwoners der Vereenigde Staten is, die meer lijdt door de hooge prijzen dan geniet van de hooge loonen, kan niet worden ontkend, als men weet, dat ar bijv. in de mijnen dagloonen worden be taald van 65 doll, centen. Henry George, een bekend Amerikaansch schrijver over economische onderwerpen, heeft het vraagstuk Protectie of Vrijhandel* be schouwd van het standpunt van den arbeid, het behandeld in verband met de sociale vraag stukken. Hij heeft daarbij in de eerste plaats nagegaan, boe het mogelijk is, dat het be schermend stelsel bij een deel van het volk zoo weinig tegenstand vindt, ofschoon het misleidend karakter der protectie reeds zoo vaak is aangetoond. De schrijver vergelijkt de groote menigte bij een stier met een ring door den neus en met een lang touw vastgebonden aan een paal. Al grazende heeft de stier het touw om de paal gewonden, zoodat hij zich geheel heeft vastgewerkt, niet meer kan eten van het weelderige gras, dat hem aan alle kanten omgeeft, en niet meer in staat is zich te ontdoen van de vliegen, die zich op zijn breede schoft hebben gezet en zijn bloed zuigen. Nu en dan worstelt het dier te ver geefs ten einde zich te bevrijden, om ten slotte na een smartelijk geloei, te vervallen in een stom berusten in zijn lot. Die stier, de verpersoonlijking der massieve kracht, kan niet vrijkomen, omdat hij niet genoeg verstand heeft, om te begrijpen hoe. noodig. Ik heb namelijk beslotea haar van bvodü te vragen. „O, Freddie Z(j sloeg hare handeo ineen. „Zeg toeh Fred. Ik ben nu toch eindelijk geen kleine jongen meer!" „Goed, goed," antwoordde zjj, en z(j keek hem zoo teeder aan, dat by hare hand nam. Maar bij herinnerde zich dat zij slechts vrienden waren, en dus liet hij ze weêr los. Hij zag ook dat zij bleek was, werkelijk zoo bleek als een doek. „Ik ben bljj voor je," zeide zij werkelijk. „Och, ik hoop maar Hij vond 't nobel van haar, dat zij zich zoo hartelijk voor zijn geluk interesseerde. Dat was toch nog eens ware vriendschap „Zou je denken dat 't mij lukken zal vroeg hij. „Je weet, er zijn nog andere kapers op de kust. Die idioot van een Algernon Wake draait onophoudelijk om haar heen." „Pah Voor hem hoef je niet bang te zijn riep Margaret. „Zij kijkt hem niet aan Die leeïijkert, met zijne uitstaande ooren Zij keek hem met bewonderende blikken aan, en het viel hem op, in dien half donkeren hoek, dat zij toch wel mooie oogen had. „Ja ja," wierp hij tegen. „Maar vergeet niet dat hij kans heeft om hertog te worden, als zijn oom komt te sterven. Ik heb geld genoeg. D&ar niet om. Maar dat legt bij Gelijk die stier is de groote menigte, in afwachting van de enkelen, die haar den weg moeten wijzen. Want het zijn niet de koningen noch de aristocraten, noch de grondbezitters, noch de kapitalisten, die in werkelijkheid de massa tot slavernij zouden kunnen brengpn, doch dat kan uitsluitend de onwetendheid van de groote menigte zelf. En dit springt het meest in het oog in die landen, waar het algemeen kiesrecht bestaat en het volk dus de regeering, de wetgevende en de rechte lijke macht feitelijk zelf in handen heeft. Henry George zegt zijn geheele boek door van die aardige, rake dingen eenvoudig als iedere waarheid. Zoo bijv. als hij zich in engeren zin tot de bestrijding van het protectionistische stelsel bepaalt zegt dpze uitnemende menschenkenner, dat degenen, die persoonlijk belang hebben bij beschermende rechten bet 't gemakkelijkst vinden te gelooven, dat protectie in het algemeen belang is. De nabijheid van hun eigen belang, op zoo korten' afstand, maakt dat zij niet verder zien. Vrijhandel komt, in tegenstelling met pro tectie, niet ten goede aan eenig bijzonder belang, en dat wij de beteekenis daarvan niet zoo sterk beseffen komt, omdat wjj in den tegenwoordigen stand der sociale moraliteit, voordeelen of nadeelen, die ons met onze medemenschen in het algemeen treffen, niet zoo intens gevoelen als die, welke ziek aan ons in het bijzonder voordoen. Dit beteekent nu wèl niet, dat de financieele voordeelen van protectie voldoende zouden zijn om de groote verbreiding der theorie en de hard nekkigheid, waarmede zij wordt aangehangen, te verklaren, doch het is duidelijk, dat de gebate belangen een macht vormen, die krachtig haar invloed doet gevoelen bij het vestigen van een opinie en op de wetgeving, en die de oorzaak is, dat de velen, die gewoon zijn niet zelf te onderzoeken, de vaak gehoorde lofliederen op de protectie ten slotte gaan nazingen. Opmerkelijk is ook, dat men in Noord- Amerika de Vrijhandelstheorie uit chau vinisme verwerpt als een uitvinding van Engelschen oorsprong, terwijl Amerika juist de protectie uit Engeland overnam, vóór dit land in 1846 den Vrijhandelskoers uitging. De Vrijhandel behoefde in Engeland trouwens evenmin te worden uitgevonden als ergens anders. Immers Vrijhandel is de natuurlijke handel de handel zonder kunstmatige be perking. Uitgevonden daarentegen moest worden de Protectie. En zij is uitgevonden in Engeland, lang vóór men aan de Vereenigde Staten dacht. Toch is het tegenwoordige tolstelsel van dit land naar de meening van den Amerikaan, geen waren Vrijhandel. Ook binnenlandsche tolheffingen zijn onbestaanbaar bij werkelijk en vrijen handel, omdat zij noodig maken een cordon van tol beambten, kustbewakers en bagage-doorzoekers, en in Engeland aan invoerrechten toch nog opbrengen honderd millioeu dollars. Ook bij een fiscaal tarief bestaat er dus geen werkelijke Vrijhandel. Voor den echten Vrij handel moet ook in Engeland de strijd worden gestreden. Zoo ongeveer de Amerikaan. Men ziet, hoe consequent freetraders al de Amerikaansche progressisten de Vrijhandels theorie willen, doorvoeren en in welke richting zij hun stier drijven om hem vrij te maken van zijn paal. Laat die paal ons tot waarschuwing zijn. In de maand September werd op het Kantoor te Ter Neuzen en de daaronder behoorende hulppostkantoren bij de Rijkspost spaarbank ingelegd 16467,57 en terug betaald 17325,72. Het laatst uitgegeven boekje was no. 9197. Donderdagavond werd in hotel Des Pays-Bas eene vergadering gehouden van het departement Ter Neuzen e. o. der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Van de 55 leden waren er slechts 13 opgekomen. Er bleek over het verloopen dienstjaar een nadeelig saldo te zijn van f21,99. De heer L. J. de Vries bracht zijn jaar verslag als secretaris en een interessant verslag als afgevaardigde ter Algemeen Vergadering uit. De Voorzitter, dhr. dr. Buijze deelde mede, dat het bestuur plan heeft dezen winter drie, zoo mogelijk vier bijeenkomsten teorganiseeren. 24 October a.s. zal Mevr. Ada Brinkman-Van haar geen gewicht in de schaal, want z(j heeft hoopen van haar eigen. Dus, wat kan ik haar geven „Je zélf!" Er was een trillen ia haer stem. „Dat is niet veel," antwoordde hij bescheiden, aan z(jn snorretje draaiend." (Wordt vervolgd). Duijl uit Scheveningen, eene begaafde spreek ster, voor het Nut optreden omstreeks Kerst mis zal de heer Dr. H. H. Van der Meulen een lezing geven over een min of meer populair, wetenschappelijk onderwerp in Februari ongeveer zal Dhr. Attie Nieboer, Over- betuwsehe novellen voordragen. De heer Attie Nieboer is overal zeei gunstig gerecen seerd. Verder heeft het Bestuur zich gewend tot Mej. Huizinga, voor de leden van het Nut een oude-bekende. Haar voordrachten in het vorig seizoen vielen zeer in den smaak. Van deze dame was nog geen antwoord ingekomen. We gaan dus zeer gezellige Nutsavonden te gemoet. Hoe meer leden tot deze inder daad »nuttige« vereeniging toetreden, hoe interessanter de avonden, door het Departement gegeven, zullen worden Op verschillende plaatsen in ons land worden de agenten van Tijdgeest, Fortuna en Lotisico voor den rechter gedaagd, i. z. over treding der loterijwet. Ook in Ter Neuzen is dit het geval. Gisteren hadden de agenten D. H. van de Tijdgeest, J. D. van Fortuna en F. K. van Lotisico zich te dier zake te verantwoorden. Als advocaten traden voor genoemde be klaagden op: Mr. W. A. van Traa voor den agent van de Tijdgeest, Mr. Meijer voor Fortuna en Mr. Denekamp voor Lotisico. Het O. M. eischte 50.boete sub. 10 dagen hechtenis tegen iederen beklaagde. De uitspraak in deze zaken werd bepaam op 17 October a. s. Gisteren werd in een zelfde zaak de agent van de Tijdgeest te Helmond, de vorige week die te Helder ontslagen van rechtsvervolging. Bij het op 30 September en volgende dagen gehouden examen voor de Hoogere Handelsschool te Antwerpen slaagde o.m. de heer G. Bal alhier. Bij het examen voor vaandrig slaagde de sergeant van het reserve-kader de heer K. Dees D.Jz. van Ter Neuzen. Mejuffr. A. Bonkema, onlang3 assistent apotheker alhier, is benoemd tot analyste bij het rijks-landbouwproefstation te Groningen. Bij Kon. besluit van 2 dezer zijn be noemd tot voorzitter van het bestuur der wa- terkeering van het calamiteuze waterschap Walzoorden P. S. van Jole te Hontenisse tot gezworene van de Nieuw Othenepolder J. de Feijter Pz. te Ter Neuzen tot plaatsvervan gend dijkgraaf van den Kleine Molenpolder J. F. Heije te Graauw. Woensdagmorgen zijn van Hulst naar Middelburg gebracht ter voorgeleiding voor den officier van justitie, E. de V. en J. B. J. de M., verdacht van diefstal met geweldpleging. Na gehoord te zijn, werden zij overgebracht naar het huis van bewaring. De gemeenteraad van Scboondijke heeft in oeginsel besloten tot het oprichten van een electrische centrale voor verlichting, als van particuliere zijde een voldoend aantal aan sluitingen toegezegd wordt. De kortelings gepasporteerde korporaal van het Ned. Ind. leger P. van Houte te IJzendijke, had Woensdag het ongeluk be klemd te raken tusscheu de buffers van 2 spoorwagens. Erg gekwetst aan den onderarm, moest dadelijk geneeskundige hulp ingeroepen worden. Tholen. Tengevolge van het vertrek van een groot aantal veldarbeiders naar Engeland, die daar werkzaam zullen zijn bij het rooien van suikerbieten, wordt het tekort aan arbeids krachten hier nog grooter. De dagloonen zijn nu reeds 2 en hooger, en op enkele plaatsen bedingen de arbeiders ƒ3 en 3,50, wat zoogenaamde keuterboertjes* niet kunnen betalen, die daardoor bijna dag en nacht zelf moeten werken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 4 October de volgende vonnissen uitgesproken J. D., oud 14 jaar, landbouwersknecht te Philippine, is wegens strooperij veroordeeld tot 3 of 1 week tuchtschool. (Eisch 7 of 14 dagen tuchtschool). D. v. W., oud 26 j., roeier te Ter Neuzen, is wegens huisvredebreuk veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen hecht. (Eisch idem). W. H., oud 33 j., betonwerker te Zevenber gen, thans verblijvende te Sluiskil, beklaagd van mishandeling, is ontslagen van rechtsver volging. (Eisch f 20 boete of 20 dagen hecht). P. V., oud 30 j., betonwerker te Rotterdam, thans verblijvende te Sluiskil, ter zake als voren, ontslagen van rechtsvervolging. (Eisch f 10 boete of 10 dagen hecht.) Naar het Huis van bewaring te Middel burg zijn overgebracht J. B. J. d. M., oud 22 j., arbeider en E. d. V., oud 20 j arbeider, beiden wonende te Clinge, verdacht van straat roof, gepleegd te St. Jansteen den 29 Septem ber jl. De zaak van E. Voor de 4e kamer der Rechtbank te Amster dam zal, gelijk reeds vermeld werd, op 17 Oct. dienen de zaak tegen den gewezen commissionair inefïecten D. v. E., destijds naar Amerika ge vlucht, doch uitgeleverd en thans in voorloo- pige bewaring. Hem is ten laste gelegd: dat hij met het oogmerk om daarmede zich of een ander wederrechtelijk te bevoordeelen, op of omstreeks 27 April te Sluiskil in de gemeente Ter Neuzen Adriaan Abraham Ramondt heeft bewogen om aan hem af te geven 22 Obligaties Rusland, 6e emissie, elk groot 625 Roebels, rentende 4 pet. 's jaars, 25 obli gaties Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij, elk groot f 1000 rentende 4 pet. 's jaars en 10 pandbrieven Innerstadtische- Sparcasse, elk groot 2000 Kronen, rer tende 4V2 pet. 's jaars, alles met bijbehoorende couponbladen. en wel door opzettelijk valschelijk voor te geven, dat hij, beklaagde, een in Engeland geldend patent bezet voor de vervaardiging van Royal Solvent Zeep immers voor de vervaardiging van zeep op dezelfde wijze als dit reeds geschiedde door de fabriek te Vil voorde van de Nederlandsche Maatschappij tot Exploitatie van Royal Solvent Zeepfabrieken (systeem prof. Wm. Grant); dat hij nu dat patent in exploitatie wilde brengen, dat het zoo goed als zeker was, dat Belgische heereu dat patent of de voor de vervaardiging van die zeep te Bradfort op te richten fabriek zouden koopen, dat het echter in verband met dit in exploitatie brengen van dat patent noodig was, dat een fonds of kapitaal werd gevormd, dat zijne familie in zoodanig fonds of kapitaal reeds een groot bedrag had gestort, doch dat daaraan nog een bedrag van f 60,000 te koit kwam en dat hij, Ramondt, voor dit bedrag in de door beklaagde aldus aangeduide onderneming kon deelnemen, hem daarbij uitnoodigende daartoe de bovengenoemde effecten welke zijn, Ramondt's, eigendom zouden blijven aan hem, beklaagde over te geven, om door hem of door eenige door hem vertegenwoordigde vennootschap »in depót* te worden genomen. Als verdediger zal optreden mr. Th. Muller Massis. Zondag 6 October 1912. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Yoortn. 9 u., Ds. A. Timmerman, Be diening van het H. Avondmaal en nam. 2 u., Ds. A. Timmerman Sluiskil. Nam. 2 u., dhr. H. J. van den Ouden. Hulst. Yoorm. 9*/a u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Yoorm. 9 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr., en nam. 2 u., Godsdienstoefening. Gereformeerde gemeeute (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en ö1/, u., dhr. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde gemeeute (Ylooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51/, u., dhr. Hubrechtse van 's Gravenpolder. Lokaal „Ebeu-Haëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen, 's Avonds 5'/a u., dhr. J. J. Kense. Zware mishandeling. Vrijdagmiddag omstreeks half zes ging de 25-jarige gepasporteerde fuselier van het N.-I. leger H. Toeren met een kameraad den sigaren winkel »Queen of England* op den Zeedijk te Amsterdam, binnen en vroeg daar een dubbeltje sigaren. Nadat deze hem door den kostganger J. H. van Hoof waren gegeven, zeide Toeren »Zie nu maar dat je het geld van me afhaalt*. Een korte woordenwisseling ontstond, waarop Toeren eensklaps een mes trok en Van Hoof verscheidene steken in het hoofd, borst en armen toebracht. Van Hoof vluchtte de straat op, achtervolgd door Toeren, die het bebloede mes boven ziju hoofd bleef zwaaien. In deo slagerswinkel van den beer H. de Gruyter, waar Van Hoof een schuilplaats trachtte te vinden, werd hij weder door Toeren gegrepen, die met het dreigende wapen in de hand hem sommeerde »eerst driemaal »genade« anders snij ik je den hals af!* Werkelijk smeekte Van Hoof, overigens een reus van een kerel, den woesteling om genade. Eerst daarop liet Toeren zijn slachtoffer los en slaagde de heer De Gruyter er in hem het bedoelde mes te ontnemen. Weder op straat gekomen, nam het publiek een zeer vijandige houding tpgen Toeren aan. Op een gegeven oogenblik kreeg hij zelfs met een stuk hout een hevigen slag op het hoofd, waardoor ook bij een bloedende wonde kreeg. Inmiddels ging de metgezel van Toeren in den sigarenwinkel als een razende te keer,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 2