Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, £crst in tip tuintje wieden. Zijne macht nog niet prijsgegeven. No. 2306. Zaterdag 28 September 1912. 23e jaargang Gemeenteraad van Ter Neuzen. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden 75 cent -voor binnen en buiten Ter NeuzeD. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc, No 15 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 sent; elke regel meer 10 cent. Bjj abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters n&ir plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, ^Deze^ourant verachqnt eiken Woensdag- en La t e r d a in 0 r f c n bij den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. Het Kamerlid Duys moet nog al eens wat hooren van degenen, die hem op het kussen gehoIpeD hebben. Het is bekend hoe hij in Zaandam door den steun van coalitiekiezers gekozen werd. En nu lijkt het soms wel of ze het den heer Duys kwalijk nemen, dat hij door hun steun gekozen is. - Althans over zijn optreden in de Kamer was men rechts meestal slecht te spreken. Nu heeft de heer Duys het buiten de Kamer op de betooging voor het algemeen kiesrecht te Amsterdam nog erger gemaakt. Hij noemde mr. Aalberse een vader moordenaar, in politieken zin, omdat bij zijn eigen voorstellen om hals bracht. Dit ging de grenzen van het geoorloofde niet te buiten. Hij voegde er evenwel bij, dat hij hem ongaarne een werkelijken vadermoordenaar zou noemen, sal was het niet kwaad geweest als hij het had kunnen zijn, voor hij zelf geboren werd«. Al mag men het meer dan eens ver loochenen van zijne democratische gevoelens door mr. Aalberse, terwille van coalitie tactiek, uit een oogpunt van politieke eerlijk heid ook nog zoo afkeuren, de hier aange haalde woorden zijn onverdedigbaar. Wat hier gezegd werd, kan niet door de beugel. Keuren we deze uitdrukking dus ten zeerste af (en we veronderstellen dat ook de heer Duys ze bij nadenken liever ongesproken had gelaten), er ligt voor ons toch iets eigen aardigs in, een Christelijk blad zoo te zien afgeven op een man, door toedoen van Christelijke kiezers gekozen. En toen we zagen spreken van »min« en »laag«, van walgelijke praats en dergelijke termen, om die woorden naar eisch te qualificeeren, toen kwam ons menige uit drukking in de gedachte, waarmede Christelijke voorgangers de openbare school en vrijzinnige partij te lijf gingen. We wenschen hier geene bloemlezing, van die uitdrukkingen te geven. Meer dan eens zijn er in ons blad van aangehaald. De geregelde lezer zal weten, dat vele heel wat erger waren, dan wat de heer Duys deed hooren. Vergeefs zagen we toen naar eene strenge afkeuring in de Christelijke pers. Zelfs eene zachte terechtwijzing in een enkel Christelijk orgaan was zeldzaam te vinden. Zijn zulke uitdrukkingen in Christelijken mond wel geoorloofd Onwillekeurig moesten we bij de afkeuring van Duys' woorden weder denken aan splinter en balk. Men zou zich vergissen, als men meent, dat met het aftreden van Dr. Kuyper als Kamerlid verderfelijke invloed op 's lauds politiek op houdt. Zeker, ook als Minister zullen we dezen anti-rev. leider niet meer voor het parlement zien. Het schijnt, dat hij zelf en niet minder de coalitiegenooten begrijpen, dat er een voordeel voor rechts in kan gelegen zijn, dat het schrik beeld van een portefeuille in Dr. Kuyper's handen, niet meer aanwezig is. Hechts denkt men, dat dit de overwinning in 1913 zal vergemakkelijken. Wie echter het werken achter de schermen zag, wie gezien heeft, hoe het huidige Ministerie ondanks zichzelf gedreven werd in de richting, die Dr. Kuyper wenschle, wie de blinde vereering gadeslaat, waarmede de volgelingen den leider aanhangen, hij gevoelt, dat de leider zonder portefeuille mogelijk nog ge vaarlijker kan zijn, dan als verantwoordelijk bewindsman, in zooverre, dat hij thans moeilijk in het publiek voor zijn drijven ter verant woording kan worden geroepen. De jongste troonrede toont het maar al te duidelijk, boe het Ministerie de wenken te volgen heeft, door het lijfblad van den leider gegeven. Vandaar dien aandrang op de Kamer wat invaliditeitswet en ouderdomsvoorziening be treft. Vandaar ook, ondanks het hooghartige woord van Minister Talma, het achteraankomen der Ziektewet. Als men dit alles nauwlettend gadeslaat, dan moet men erkennen, dat de macht van Dr. Kuyper zoo mogelijk grooter nog is dan vroeger. De laatste Troonrede is daar om te getuigen, dat het ministerie zich onderworpen heeft te betoonen aan den leider. En wie is er, die hem ongevallig durft zijn. Neen, met zijn aftreden als Kamerlid is Dr. Kuyper nog niet van het politieke tooneel verdwenen. Zitting van Donderdag 26 Sept. j. 1. Voorzitter: dhr. Huizinga. burgemeester. Aanwezig alle leden, behalve de heeren Eijke en Lensen, afwezig met kennisgeving. De Voorzitter opent de vergadering met een woord van hulde aan den oudsten wethouder, den beer A. Visser, die tusschen deze en de vorige vergadering den dag vierde, waarop hij onafgebroken 25 jaren lang in den Raad dezer gemeente zitting had, de laatste jaren tevens als wethouder. Namens den Raad brengt hij hem zijne hartelijke geluk- wenschen en herinnert er aan, hoe het ver trouwen in zijn persoon, hem aanvankelijk door een deel der kiezers geschonken, geleide lijk is versterkt en hoe de gemeentebelangen hem later door meerderen werden toevertrouwd. In de laatste tijden is spreker nog bijzonder gebleken, o. a. bij het werk aan de gemeente haven alhier, dat door den heer Visser vaak een ijver aan den dag gelegd wordt, welke voor menig jongen man te benijden zou zijn. Dhr. Visser drukt den Voorzitter de hand en zegt hartelijk dank voor de hem toegebrachte hulde en gelukwenschen, terwijl hij de hoop uitspreekt, op den ingeslagen weg met ijver en toewijding te kunnen voortgaan. (Algemeen applaus Hierna doet de secretaris voorlezing der notulen van de vorige vergadering, welke worden goedgekeurd. Thans is aan de orde I. Ingekomen stukken. a. Door B. en W. is overgelegd het proces verbaal van opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvanger. Contanten in kas f 9666.71 quitanties volgens gedane verschotten tot een bedrag van f 2803.25®, totaal f 12469.96*. Deze werden in orde bevonden, zoodat besloten wordt Gedep. St. hiervan kennis te geven. b. Schrijven van den heer Van Hasselt, dat hij zijne benoeming tot lid der Commissie van Toezicht op het L. O. aanneemt. c. Van Ged. Staten zijn goedgekeurd terug ontvangen de raadsbesluiten van 22 Aug. '12, betreffende wijzigingen der begrooting voor 1912. Van een enkele post wordt splitsing verzocht. d. Dankbetuiging van den heer Joh. Bierlé voor de wijze, waarop door den Raad diens traktement is vastgesteld. e. Van Ged. St. is eveneens goedgekeurd terugontvangen het raadsbesluit van 22 Aug. 1912, voor zoover betreft de aanwijzing van de plaats van vestiging eener school voor M. U. L. O. De onder b tot en met e bedoelde bescheiden worden voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van de wegencommissie, met afschrift van een request aan Z. Ex. den Minister van Financiën, gezonden door het dagel. bestuur der A. N. W. B., toeristen bond voor Nederland. Dit verzoek behelst te bevorderen, dat op een der bermen van den keiweg door het Axelsche Gat een rijwielpad wordt aangelegd. Daar het ongezegeld is, wordt het terzijde gelegd g. Een adres van voorzitter en secretaris der Nederl. Vereeniging voor Schoolartsen, dat zij bij adres d.d Februari 1912 zich tot de Regeering hebben gewend, teneinde met bekwamen spoed eene betere regeling van het geneeskundig staatstoezicht op de besmettelijke ziekten te verkrijgen, voornl. met het oog op den toestand in de Openbare en Bijz. Lagere Scholen, omdat de tegenwoordige wetgeving niet geacht kan worden op de hoogte te zijn van de thans algemeen geldende inzichten. Dat adressanten, in afwachting daarvan, door bovengenoemde vereeniging is opgedragen zich bij adres tot alle gemeenteraden in Nederland te wenden, teneinde aan deze lichamen te verzoeken, eene verordening vast te stellen, als bij hun. schrijven is gevoegd. Tevens wordt medegedeeld, dat ettelijke ge meenten reeds eqnige stappen op den aan gegeven weg hebben gedaan. De voorgestelde verordening bevat, lo eene opsomming der ziektegevallen, waardoor aan leerlingen tijdelijk het verblijf in of het bezoek van de school wordt ontzegd, tenzij in de daarvoor vatbare gevallen eene bescherming door doelmatige verbanden plaats vindt, 2o. dat de kinderen, van wie huisgenooten lijdende zijn aan een dergelijke ziekte, van de school kunnen geweerd worden, 3o dat maatregelen worden vastgesteld om het verbreiden van een dier ziekten door onderwijzend personeel te voorkomen, 4o dat den van zulk een be smettend ziektegeval genezen leerlingen, slechts weder toegang tot de school zal verleend worden, op vertoon van een door den genees heer uitgereikte kaart en 5o dat de eventueele ontsmetting van lokalen, schoolbanken, meube len, werktuigen enz., voor zoover bestaande ontsmettingsdiensten daarin niet voorzien, geregeld wordt door-de school- of gemeentearts. De Voorz merkt op, dat het verzoek als ongezegeld dient te worden ter zijde gelegd, doch dat met den inhoud rekening wordt gehouden. Z. h. s. aldus besloten. h. Een verzoek van B. en W. van Hoedekens- kerke om adhaesie te betuigen aan een door den Raad dier gemeente aan de Prov. Staten ingezonden adres, betreffende het veer Hoede- kenskerke—Ter Neuzen. Dit adres houdt in, dat de Raad van Hoedekenskerke uit een verslag der zomer vergadering van de Prov. Staten, heeft ver nomen, dat één der Statenleden het voorstel heeft gedaan om den dienst Hoedekenskerke Ier Neuzen, die de gelegenheid geeft des Woensdags naar Ter Neuzen over te steken, op te heffen. Dit voorstel zou volgens het verslag in de najaarsvergadering ter tafel worden gebracht. Adressant deelt mede, dat van dat plan te Hansweert met leedwezen is kennis genomen, dat in tegenstelling met de toelichting van Ged. Staten, de Raad van Hoedekenskerke van meening is en ook door cijfers meent te kunnen aantoonen, dat het personenvervoer wel degelijk is toegenomen, daar van 1907 tot en met 1911 respectievelijk naar en van Hoedekenskerke 528, 511, 586, 710 en 760 passagiers werden vervoerd. Door het zich in de laatste jaren vestigen van tal van landbouwers uit Zeeuwsch-Vlaanderen in Zuid-Beveland zal het vervoer steeds blijven toenemen dat, mocht in plaats van opheffing van dien dienst, een meer geregelden dienst van Hoedekenskerke naar Ter Neuzen kunnen worden ingesteld, hij van meening is, dat het passagiersvervoer aanmerkelijk zal toenemen, omdat alsdan het bezwaar zal kunnen weg vallen, dat men wel van Hoedekenskerke naar Ter Neuzen komen kan, maar op dienzelfden dag slechts terug kan keeren, langs een grooten omweg via Borsele of Vlissingen dat, in tegenstelling met het advies van Ged. 8t., slechts zeer enkele personen des Woensdags even goed over Vlissingen of Bor sele de reis naar Ter Neuzen kunnen maken, daar het grootste aantal reizigers absoluut niet uit Goes of uit de gemeenten niet ver van Borsele komen. (Trouwens iedere gemeente ligt ver van den Borselschen steiger). Dat hij op grond van bovenstaande het college dringend verzoekt, genoemd voorstel niet aan te nemen, maar integendeel in overweging te nemen of het niet gewenscht ware een' dienst te openen tusschen Ter Neuzen en Hansweert met Hoedekenskerke als tusschenstation en aansluitende aan de op kosten der provincie in aanleg zijnde Decauville-tram Hansweert Vlake. Door het in het leven roepen eener zoo danige verbinding ware niet alleen een groot gedeelte van Z-Beveland gebaat, doch wa» dit ook zeer in het belang van Ter Neuzen en omliggende gemeenten, daar de bewoners daarvan toch zeker een voordeeliger en korter reis via Vlake naar Holland enz. zouden prefereeren boven de thans bestaande via Vlissingen. De Voorz. adviseert dit adres om raad, en bericht te zenden naar de Kamer van Koop handel. Aldus wordt besloten. i. erzoek van den heer Kohier om het salaris, dat hij als hoofd van school A zal genieten, door wijziging der betrekkelijke verordening of anderszins, te bepalen op 1350, het bedrag, waarop hij, zijne dienst jaren in aanmerking genomen, bij zijne be noeming tot voormelde betrekking recht had, doch hetwelk nu door vermindering van het personeel aan school A met 50,ver minderd moet worden. j. Idem van den heer De Groot om artikel 1 der Verordening regelende de jaarwedden van onderwijzers 'zóó te bepalen, dat de jaarwedden der hoofden van O. L. scholen alhier niet langer gedeeltelijk afhangen van het aantal onderwijzers van bijstand en dat deze toestand wordt geacht te zijn ingegaan den 1 Maart 1912. Beide verzoeken worden naar B. en W. gerenvoyeerd om advies en bericht. k. Verzoek van de vereeniging tot zieken verzorging te Ter Neuzen, om ter behoorlijke exploitatie van het ziekenhuis alhier voor het jaar 1913 in het gènot te worden gesteld van een gemeentelijke subsidie, groot f 800, (de in 1912 genoten subsidie bedroeg/400, en goed te keuren, dat ook voor 1913 voor ingezetenen niet in den H. O. aangeslagen zijnde, bij opname in het ziekenhuis, door de gemeente, als tegemoetkoming in de kosten van verpleging weder vijftig cent per dag betaald wordt. De oorz. stelt voor dit verzoek bij de begrooting te behandelen. Aldus wordt be sloten. I. In verband met eene circulaire van de A. N. W. B. aan de Commissaris der Koningin, verzoeken B. en W. den Raad om machtiging tot aanschaffen voor rekening van de gemeente van eenige borden, waarop de naam der ge meente is vermeld, en de plaatsen te mogen bepalen, waar die zullen worden aangebracht De Voorz. licht toe, dat dit in het belang van het vreemdelingenverkeer is en dat zoowel in de kom als op de grens dergelijke borden dienen te worden aangebracht. Waarmogelijk

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 1