Kantongerecht te Ter Keuzen. Laatste Berichten. Gemengde Berichten. het publiek, door zijn vingervlugheid en flink pianospel. Wie van tooneelspel houdt, kunnen we gerust een bezoek aan het tooneelgezelsehap van Frans Hart aanbevelen Met ingang van 1 October is benoemd tot brievenbesteller te Vlissingen, de brieven en telegrambesteller D. Koopman te Hansweert. Die grauwe wolkgevaartes, langzaam, als plagende straatjongens, hoog boven het vliegterrein van Sas van Gent en Selzaete voortschuivende, joegen 1.1. Zondag teleur stelling in de harten van velen, die nieuws gierig elke beweging der vliegers, mecaniciens, aeroplanes en comitéleden gadesloegen. Een oogenblik scheen het of geen der naijverige stadjes voldoening zouden smaken op hun pogen om elkaar den loef af te steken en of de natuurelementen die twee kibbelaars tot de orde riepen. Maar »de Antwerpsche Duivel,* de bekende Jan Olieslagers, die door de »Sassenaren« als kampioenvechter voor hunne belangen was uitverkoren, laat niet met zich spotten, hij houdt niet van dwang, doch begeert zoo vrij te zijn als een vogel in de lucht. Onder daverend applaus, snelde hij dan ook om 4 uur 55, vroolijk zijn publiek toewuivend, op zijn ééndekker, type Blériot, het luchtruim in. Ondanks de vele vliegdemonstraties der laatste tijden, de vele artikelen en gravures in onze nieuwsbladen en tijdschriften, daarmede in verband staande, wekt een vlucht onder zulke ongunstige weersgesteldheid, nieuwe sensatie en staat men een oogenblik per-plex over zooveel durf en zelfbeheersching. Ofschoon hij plan had naar Ter Neuzen te vliegen, oordeelde hij het beter, nu hij bij Sluiskil regendroppels op zijn bol voelde neerkomen terug te keeren, tot groote vreugde der duizenden toeschouwers te Sas van Gent, die daardoor des te beter van de prestaties van onzen »Jan« konden genieten. Toen hij teruggekeerd was boven het vlieg terrein te Sas van Gent, klom hij tot eene aanzienlijke hoogte, en steeg de richting in naar Selzaete, als ware hi^ van plan het publiek ook daar schadeloos te stellen voor het lange wachten. Voor de Sassenaren was het, alsof daar boven Selzaete een triomphantelijke lach uit de wolken., schaterde en er een juichkreet spotte»Je komen op de koffie, jongens Weder teruggekeerd boven het voetbalveld, waar met hoeden gezwaaid werd en luide hoera's weerklonken, klom »Jan« nogmaals zeer hoog, naar schatting minstens 400 Meter, beschreef twee fraaie kringen in de nabijheid der kerktoren en daalde na 14 minuten in hooger spheren vertoefd te hebben, met eene schitterende vol-plané op het veld, onmiddellijk verwelkomd en gelukgewenscht door de comitéleden en eene talrijke menigte uit het publiek. Ieder was verriikt over de schoone vlucht. sjan« wees er nog eens op (trouwens het was door ieder waar te nemen), dat vliegen feitelijk ondoenlijk was bij zulk een wind, doch hij had niemand willen teleurstellen. De heer Malotaux voorzitter van het comité, sprak, bij het aanbieden der eerewijn, den vlieger in hartelijke bewoordingen toe en wees op het groote succes voor het comité, dat de heer Olieslagers verzekerd had. De naam Jan Olieslagers, zal nog lang bij de Sassenaren en bij hen, die van zijne kranige prestaties genoten, in herinnering blijven. zocht mevrouw Chenevray vergeefs de noodige afzondering om haar plan ten uitvoer te brengeG. Hare kinderen namen haar voort durend in beslag en baar man, die veel prjjs stelde op haar gezonde oordeel en die bezig was een rapport te schrjjven over den mijnbouw in Spanje, kwam telkens uit zijne kamer om haar te raadplegen en haar tsekeningen, profielen en analysen voor te leggen, van welke z(j geen tittel of jota begreep. Weinig sentimenteel, toonde de heer Chenevray haar op deze wjjze zijne blijdschap over het weder zien na eene veertiendaagsche afwezigheid. Slag op slag kwam bij met haar praten. Zij stond hem glimlachend te woord, trotsch op haren invloed over dezen kalmen, practischeu man, en tevens treurig, omdat zij ditmaal, voor de eerste maal in haar huwelijk, hem niet in haar vertrouwen nemen en zijne hulp inroepen kon, zooals onder alle andere om standigheden. Haar geheim drukte haar het maakte als eene scheiding tusschen haar en Chenevray. Erger nog zij voelde tegenover hem iets als eene wroeging, in de rol die zij speelde om Mathilde te redden. Zij voelde zich beangst door hare eigene onvoorzichtig heid, hoewel zij toch feitelijk niets te duchten had, want op het zwijgen van Jacques Monrevel kon zij staat maken. Nu had zij haast om deze treurige zaak afgedaan en vergeten te maken. Hunkerend verbeidde zjj do avond- Toch speet het ieder, des avonds te moeten vernemen, dat Van den Burg te Selzaete zóóveel pech had gehad, dat z'n machine zeer beschadigd en hij zelf licht gewond was. Eene enorme menschenmassa verdrong kich in de straten van Sas van Gent. De gewone neringdoenden en de kramers zullen zich daar zeer zeker om verkneuterd hebben. Aan de stemming o'm nu nog dapper van de kermis pret te profiteeren ontbrak het niet, ofschoon het weer er overigens bij het later worden, niet beter op werd. Tot onderwijzer derde klasse in Ned. Indië is benoemd de heer T. Th. van Putte te Sas van Gent. J Vrijdag zal de proefrit gedaan worden op de nieuwe stoomtramlijn Oostburg— 2uid- zandeCadzand. Maandag zal de dienst opengesteld worden voor het publiek verkeer. Op dien dag worden te Zuidzande eenige feestelijkheden georganiseerd. De burgemeester van Oostburg heett den kerkeraad der gemeente zijn leedwezen betuigd over het verstoren door voorbijtrek kende fanfarekorpsen van de godsdienstoefening op Zondag 1 September, verder zeggende, dat het buiten zijn medeweten gebeurde en dat hij een herhaling daarvan zou voorkomen. Zondag 8 September jl. is daarop door den predikant van genoemde gemeente dezen uit slag van den kansel bekend gemaakt, met de mededeeling dat de kerkeraad met die belofte tevreden is. Zitting van 13 September 1912. Veroordeeld zijn: P. C. S, zonder beroep te Antwerpen, ter zake van overtreding der Binnen- visscherfj, tot 2 boeten, elk van/0,50, subs. 1 wèek tuchtschool, met verbeurdverklaring en vernieling van hengel en tuig; P. B., visschersknecht te Ter Neuzen, t. z. v. openbare dronkenschap, t. e. b. v. 3, subs. 2 dagen tuchtschool; 0. L. v.M koopman te Spaarndam, t. z. v. het fietsen zonder licht, t. e. b. v. 3, subs. 3 dagen hecht. D. W. C. d J., varensgezel te Ter Neuzen, t. z. v. openbare dronkenschap, t. e. b. v. 2, subs. 2 dagen hecht. J. C. L., timmerman te Groningen; J. D., boot werker; J. P. S., zonder, allen te Ter Neuzen; O. A. A. W., werkman te Sas van Gent, t. z. v. openbare dronkenschap, i. t. e. b. v. 2, subs. 2 dagen hecht, voor ieder; C. v. K., kleermaker te Ter Neuzen t. z. als voren, t. e. b. v. f 4, subs. 3 dagen hecht. P. H. E., winkelier te Axel, t. z. v. paarden laten loopen op een anders grond, t. e. b v. 1, subs. 1 dag hecht., met toewijzing der vordering tot schadevergoeding ad 3 en 5 P. H. W; O., werkman te Axel, t. z. v. in staat van dronken schap de orde verstoren, t. e. b. v. 15, subs. 5 dagen hecht.; J. F. v. O., herbergier te Ter Neuzen, t. z. v. niet sluiten op tijd, tweemaal, t. e. b. v. 3, subs. 3 dagen hecht. e. t. e. b. v. 5, subs. 5 dagen hecht. M. d. B., korenmolenaar te Axel en C. T. v. d. B. kleermaker te Axel, t. z. v. overtreding der Brandweerverordening, t. e. b. v. 2, subs. 1 dag hecht, voor eerstgenoemde, e. b. v. 2, subs. 2 dagen hecht, voor laatstgenoemde. W. J. V., timmerman te Sluiskil, t. z. v. over treding der Bouwverordening, t. e. b. v. f 1, subs. 1 dag hecht. P. J. K., metselaar te Sas van Gent, t. z. a. v., tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. S. Harbeider te Axel, t. z. v. het loopen over den spoorweg, t. e. b. v. 3, subs. 3 dagen hecht. J). W. F. K., winkelier te Hoek, t. z. v. Drank wetovertreding, t. e. b. v. 15, subs. 10 dagen hecht. M. B., z. b. te Philippine, t. z. v. bevisschen der Schelde, t. e. b. van 1, subs. 1 dag hecht. C. F. K., landbouwer; M. J. v. R., landbouwster N. J. B., knecht, allen te Axel, t. .z. v. fietsen zonder licht, i. t e. b. v. 3, subs. 3 dagen hecht. J. S landbouwer te Zaamslag; A. L. N., smids knecht te Sas van Gent, ter zake als voren, i. t. e. b. van f 3, subs. 3 dagen hecht. aren, die haar een weinig rast ea vrjjheid zouden laten. De avoDd kwam de schemering daalde eindeloos in de Juni-maand, en daarop de nacht. De beer Chenevray, na op het halkon nog eene sigaar te hebben gerookt en wat frissche lucht te hebben geademd, wecschte zjjne vrouw goeden nacht en kuste haar. „Ik ben moe", zeide lilj- „Het was eeo zwara dag. Ik ga wat slapen." De kinderen sliepen reeds. Martha zelf begaf zich kort daarna naar hare kamer. In afwachting dat weldra het gansche hais in nachtrust zjjn zou, ging zjj naar het open venster en leunde naar buiten op het kozjjn. Het venster kwam uit op liet park Ü9 la Muette. De nacht was helder. De maan, half nog achter de hoornen verborgen, ver lichtte doezelig de grasperken en de boscbjes aan weerszijden van de laan. Zachtjes aan verrees zij boven de linden, en toen lag fcet park haast zonder schaduw, ia een geheim zinnig vagen lichtglans, tegen welken het geboomte "an het Bois de Boulogne zich met donkere golvingen afteekeude. De frissche geuren van gras en heesters stegen op tot Marthe Chenevray. Rondom haar, overal, was de stilte. Geen voetganger kwam er meer langs den weg. Uit de diepten van het park kwamen slechts af en toe, door den afstand gedempt, de trillers van een J. A. v. L., broodbakker en J. Kleurder beiden te Ter Neuzen, t. z. v. het rijden met een voertuig zonder licht, i. t. e. b. v. f 2, subs. 2 dagen hecht. M. d. V.. knecht; E A. O., landbouwer; E. P. F., herbergier, allen te Ter Neuzen, t. z. v. fietsen zonder licht, i. t. e. b. v. f 3, subs. 3 dagen hecht. C. M., zonder beroep; P. B. G., landbouwer, beiden te Sas van Gent, t. z. a. v., ieder tot eene boete van 2, subs. 3 dagen hecht. A. M., landb te Assenede, ter zake als voren, t. e. b v. 2, subs. 2 dagen hecht. A M. G., zonder beroep; .1. B B landbouwer; P. G., metselaar; A. E. d. D, zonder beroep, allen te Sas van Geut, t. z. v. het fietsen zonder licht, ieder tot eene boete van 3 subs. 3 dagen heeht. P. v. L.M. P. O.J. J. Darbeiders te Axel, i. t. e. b. v. 3, subs 3 dagen hecht. P. F. C. v. O., knecht; J. d. H., knecht, beiden te Hoek, t. z. a v., ieder tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. J. v. C., arbeider te Axel, t. z. v. het fietsen zonder licht, t. e. b. v. f 10, subs. 10 dagen hecht. J. W., arbeider te Axel, ter zake als voren, t.e. b. van 3, subs. 1 week tuchtschool. J. R., arbeider; F. v. V., zonder beroep, beiden te AxelJ. F., fung. directeur der Gasfabriek te Overschie, wonende te Vlissingen, t. z. v. het fietsen zonder licht, i. t. e. b. v. 3, subs. 3 dagen hecht. J. d. K., knecht te Ter Neuzen, t. z a. v., tot eene boete van f 2, subs 2 dagen hecht. E. J. V.. arbeider te Philippine, t. z. v. het rijden met een voertuig zonder licht, t. e. b. v. ƒ2, subs. 2 dagen hecht. F Darbeider te Axel, t. z. v. Leerplichtwet overtreding b;i herhaling, t. e. b. v. f 5, subs. 3 dagen hecht. P. v. Lcommissionnair te Axel, t. z. v. leer plicht we to vertreding, t. e. b. v. 3, subs. 3 dagen hecht. A. d. F., arbeider te Axel, t. z. v. leerplichtwet overtreding hfi herhaling, t. e. b. v. f 3, subs. 3 dagen hecht. -C. d. R., arbeider te Axel en K. B., veekooper te Ter Neuzen, t. z. als voren, i. t. e. b. van 5, subs. 3 dagen hecht, voor iedér. Teruggave aan de ouders bevolen zonder toe passing van straf in de zaak van G. H., z. b. en woonplaats. I)e troonrede. Door H. M. de Koningin werd gisteren middag de zitting der Staten-Generaal geopend met een troonrede, luidende als volgt Mijneheeren, Het is mij aangenaam U weder om mij vereenigd te zien. Ook in het afgeloopen jaar bleven onze betrekkingen met de andere mogendheden van den meest vriendschappelijken aard. De toestand van den landbouw in al zijne vertakkingen is gunstig, ondanks ernstige tegenspoeden die een tijdelijk karakter hebben. Handel en nijverheid bleven zich in het afge loopen jaar over het algemeen op bevredigende wijze ontwikkelen, het scheepvaartverkeer nam opnieuw in niet onbelangrijke mate toe, ter wijl ook de resultaten van het reederij-bedrijf gunstig waren. De uitkomsten van de verschillende takken van visscherij waren over het algemeen minder onbevredigend dan het vorige jaar. Met dankbaarheid mag worden vermeld, dat de algemeene toestand in Oost-Indië in velerlei opzicht reden tot tevredenheid blijft geven de West-Indische koloniën werden geteisterd door eene langdurige droogte, ten gevolge waarvan inzonderheid de bevolking der benedenwindsche eilanden van de kolonie Curafao in zorgvolle omstandigheden verkeert. Burgerlijke en Militaire landsdienaren zoo hier te lande als in de Koloniën blijven hunue taak op lofwaardige wijze vervullen. Tengevolge van de sterke toeneming van 's rijks middelen en inkomsten laat zich de finantieele toestand des lands voorshands niet ongunstig aanzien, echter doen de vele on vermijdelijke nieuwe uitgaven waaronder die voor de uitvoering der aanhangige wetsont werpen op sociaal gebied en de omstandigheid dat niet onafgebroken op eene zoo sterke toeneming der inkomsten mag worden gerekend, de totstandkoming van alle ingediende ont werpen tot duurzame versterking der middelen dringend noodzakelijk achten. Het rapport der Staatscommissie voor de Grondwetsherziening heeft onverwijld een nachtegaal. Marthe had zich midden in een woud kunnen wanen. Van Parijs, met al zjjne lichten en zijn rumoer, was in dit lan delijke hoekje niets te bespeuren. Niet zoDder moeite ontrukte zjj zich aan de bekoriog dezer nachtelijke poëzie, liet hare gordijnen neer om de insecten af te weren, die op het licht zouden afgekomen zjjn, en stak hare lamp aan. Vóór zij begon, opende z(j zachtjes de deur en luisterdein het portaal. Geen geruchtje trof haar oorde kinderen waren stilhet gansche huis lag in diepen slaap. Nu nam zij schrijfpapier zonder rouw rand, legde naast zich de door Pierre Erna- quay haar afgestane correspondentie, eD be gon haar eigen handschrift in de plaats te stellen van dat van hare zuster. (Wordt vervolgd). punt van ernstige overweging uitgemaakt. De Regeeringsvoorstellen zullen naar ik Mij vlei u nog in den loop van dit kalenderjaar kunnen bereiken. Deze zitting zal uwe toewijding en krachts inspanning op zware proef stellen, omdat het onafgedaan gebleven wetsontwerp tot verze kering tegen de geldelijke gevolgen van in validiteit en ouderdom en het voorstel tot dekking van de daaruit voor 's lands schatkist voortvloeiende kosten, alsmede het ontwerp- ziektewet allereerst uwe aandacht blijven vragen. Dit mag niet beletten dat nevens de andere voorstellen welke mede ter tafel zÜn gebracht nog enkele wetsontwerpen worden aangeboden. Voorstellen tot wettelijke regeling betreffende woonwagens en woonschepen, tot bestrijding van habitueele dronkenschap en tot beteugeling van landlooperij en bedelarij zullen worden ingediend de voordrachten in zake de pension - neering van gemeentelijke ambtenaren en van hunne weduwen en weezen zijn zeer spoedig tegemoet te zien. Een drietal wetsontwerpen naar aanleiding van het rapport der ineen- schakelingscommissie zijn in gereedheid gebracht. Het licht in het voornemen de departementen van Marine en Oorlog te vervangen door een departement van defensie. Een wetsvoorstel zal u bereiken, houdende een voorloopige regeling inzake electriciteits- voorziening, omtrent de kanaliseering van de rivier de Maas. Mede ten behoeve van den afvoer te water der kolenmijn-producten in Limburg, zullen voorstellen worden ingediend. Een wetsontwerp zal u worden aangeboden tot geleidelijke opheffing van de in Oost-Indië op hoog gezag ingevoerde koffie-cultuur. Moge Gods zegen aan uw arbeid worden geschonken. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. De opening der zitting van de Staten- Generaal door H. M. de Koningin is zonder eenige incidenten verloopen. Duizenden stonden geschaard langs den weg van het Koninklijk paleis naar de ridderzaal en juichten het ko ninklijke paar levendig toe. De ridderzaal bood den gewonen schitterenden aanblik. De koningin was gekleed in wit satijnen robe. Zij las zittende de troonrede voor, haar stem klonk zwak, zoodat menig woord verloren Sir>g- Op voorbeeld van het Tweede Kamerlid van den Borch van Verwolde hieven alle aanwezigen bij het einde der plechtigheid een leve de Koningin aan. Oneerlijk ambtenaar. Op hel postkantoor te Soerabaja is een be langrijke diefstal ontdekt, loopende tot f 10,000 en bedreven door een Europeesch ambtenaar. De justitie deed huiszoeking en vond allerlei aanwijzingen. Het onderzoek duurde voort. De fraude ia zeer ernstig. De dader, een zekere Stolk, is gearresteerd. De oudstaan- wezend kantoorchef Masius is geschorst, ver dacht van medeplichtigheid dan wel van mis dadige nonchalance. S., reeds twee weken onder verdenking, werd eenige dagen geleden onverwachts overge plaatst om hem te dwingen tot kasovergave. Hij meldde zich ziek, zond aan den kantoor chef een brief, bekende alles en noemde een bedrag van o.a. f 10,000, dat geheel ver dobbeld is. De door hem weggemoffelde pakketkaarten, waarvan bij da verreken-be- dragen meest verantwoorden, zijn bij de huis zoeking gevonden. S. is onmiddellijk gearres teerd. De arrestatie van den oudstaan wezend ambtenaar werd verwacht, daar het onderzoek om zijn medeplichtigheid aan te toonen, nog voortduurde. Moordaanslag. In de Eerste Jan van der Heydenstraat te Amsterdam, heeft Zaterdagmorgen de 28-jari- ge E. Q. een moordaanslag gepleegd op zijn 18-jarige echtgenoote, die wegens de slechte behandeling, welke zij bjj haar man ondervond, bij haar ouders inwoonde. De vrouw werd door vier messteken in hoofd, schouder, zijde en arm ernstig gewond en is naar het Wilhelmi- nagasthuis vervoerd. De dader meldde zich zelf bij de politie aan. Rijwieldiefstal. De firma W. Geys, Gelderschekade 69, te Amsterdam, zoüd Zaterdagmorgen, omstreeks 11 uur. een harer knechts per fiets naar het Palais Royal, om daar een quitantie te ionen. De jongen ging het Palais Royal binnen en lfet zijn flets daar staan. Toen hij weer terug kwam, was deze verdwenen. De jongen bracht de firma onmiddellijk telephoniach op de hoogte van het gebeurde.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 2