puntjes en paaltjes. pe splijtzwam. BINNENLAND. UIT ONZE OMGEVING. behoeve Van het aan de orde stellen der Invaliditeitswet. En hoe machtig ook, die bedreiging had zoo al eenige, toch oneindig minder kracht gehad, indien dr. Kujper niet was geweest de gebieder van het a.-r. smal deel in het Parlement. De splijtzwam is thans te Wouterswoude werkzaam. De bijzondere school aldaar, waarschijnlijk de grootste uit den omtrek, zal gesplitst worden. Voor de zooveelste maal wordt nog eens bewaarheid, wat we meermalen beweerden de menschen, die het in de kerk niet met elkaar kunnen vinden, zullen het in de school niet eens worden, als ze daar hun godsdienst binnen halen. Alleen de openbare school kan plaats bieden aan alle kinderen zonder onderscheid. Natuurlijk zal het nieuwe »bouwwetteke« hier en daar de splitsing bevorderen. We willen in dit verband nog even wijzen op de geldverspilling, die hiervan soms het gevolg is. Wanneer zich ergens de behoefte aan bij- -zonder onderwijs openbaart, heeft men het al gauw zoover gebracht, dat er een nieuw schoolgebouw verrijst. Het Rijk springt goed bij een collectant haalt bijeen, wat meer noodig isbinnen korten tijd is de zaak voor elkaar! 't Wordt een bijzondere school voor allen, die een openbare school uit den booze vinden, laten we zeggen een neutraal-»christelijke« school. Van de openbare school, allicht voor korten tijd gebouwd of verbouwd, komen één of twee lokalen leeg te staan. Maar korten tijd daarna't proces duurt gewoonlijk slecht enkele jaren, is de »christe- lijke« school te neutraal, het onderwijs moet meer de kleur van de »oude« kerk of van de afgescheidene hebbensplitsing is niet te keeren. En nu wordt voor een deel van kinderen, waarvoor het Rijk kort geleden heeft bijgedragen in den schoolbouw, nogmaals een nieuwe school gebouwd en het Rijk kan opnieuw dokken. Zoo wordt soms voor dezelfde kinderen tweemaal geld verstrekt uit de rijkskas om een nieuwe bijzondere school te bouwen. En tegenover deze onverantwoordelijke geldver- kwisting valt de grootste schrielheid op te merken, wanneer er geld gevraagd wordt om het peil van het onderwijs op te voeren. Zoodat door ons tegenwoordig onderwijs stelsel de kosten voor het onderwijs wel hoog zijn, maar de resultaten er van daaraan aller minst geëvenredigd zijn. (Brieven aan een neef in Nieuw-Zeeland) IX. Onze couranten geven in den regel niet veel nieuws uit de Australische koloniën, en zoo komt het, John, dat ik niet weet of het bij jelui ook zulk sukkelen is met het weer. Maar hier, in Holland, en in onze West- Indische Koloniën is 't barIn Holland hebben we nu al regen van 19 Juli af, en in de West is er reeds maandenlang een dorre, dorre droogte, zonder een enkelen regendroppel. De oogst bederft hier van den regen, en in de West van de droogte, en dit feit brengt menigeen aan 't mopperen tegen de voor had hooren uitspreken door Matbilde'a man. Is dan inderdaad de stem der lieven moeder, die voor altijd is verstomd, bet eerste om te ontsnappen aau onze herinnering de stem, die tocb de gevleugelde en bezielde manifestatie van bet leven was En na de stem zou het de blik wezen de levende blik, weerspiegeling en uitdrukking van ons voelen, ons denken, ons verlangen. En na den blik de glimlach, de gang, de gelaatstrekken allesAlles zou verdwij nen al wat de schoonheid, de jeugd, de betoovering der liefde was geweest, zou ver dwijnen in den nacht, zou afbrokkelen, stuk bij stuk, zou sterven ten tweede male. Zou h\j, Pierre Emaquy, niet spoedig reeds moeite hebben om zich het beeld der beminde nog welgelijkend voor oogen te halen, wanneer hij zich niet wilde behelpen met eene vage schim, die vervloeide in lijnen en kleuren Had hij zelfs reeds nu niet daartoe de hulp noodig gehad van dit portretje, dat hij in eene overmaat van edelmoedigheid uit handen gaf? -- En zou hij zijn leed, zijn kostelijke leed, dat bij koesterde, niet het best terug vinden door telkens de schertsende en dartele briefjes te lezen, die hij van baar gekregen had? Door welk een onbegrijpelijke zwak heid dan liet hij zich daarvan berooven Het ligt nu toch eenmaal in den aard van den mensch, zich innig te hechten aan kleinig- zienigheid, die 't blijkbaar op ons gemunt heeft. En we zijn tocb heusch zoo braaf in de laatste 4 jaren, sinds onze Christelijke Regeering alles en allen bestuurt. We hebben hier een Zedelijkheidswet, die zelfs oorzaak is dat men de dames op de plaatjes in de uitstalkasten van boekwinkels japonnetjes aan trekt. De erotische verhaaltjes en gedichten in den Bijbel zelfs zijn met zwart papier be plakt. Het Hooglied is geheel en al weg genomen. Wat koning David uithaalde in de jaren zijner kracht (Batseba) en wat men hem liet doen toen hij oud was, kunt ge niet meer lezen. De geschiedenis van Jozef en Potiphar is op sommige plaatsen zwart beplakt. Dat Abraham uit berekening zijn vrouw uitgaf voor z'n zuster 't is zwart gemaakt. Sommige Spreuken zwart. 't Verhaal van de schoone Suzanna zwart gemaakt, jongen De historie van twee beruchte steden zwart. Het mooie verhaal van Ruth, zwart, allemaal zwart. Mal, hé? Ja, kerel, je moet den Bijbel in de huiskamer hebben, en je kinderen van allerlei leeftijd moeten er elk uur van den dag in kunnen lezen, opdat zij, als zij later volwassen zijn, en kiezer, in staat zullen zijp den Staat te helpen sturen in de éénig goedé richting, die alles bij 't oude laat, en die de armoe laat bestaan terwille der rijkelui's be oefening van de liefdadigheid. »De armen hebt gij altijd bij Uc, staat er in den Bijbel, en daaruit trekt men dan de conclusie, dat de armen maar arm moeten blijven. Sommige Nurksche familieleden zeggen, dat er in die Zedelijksmaatregelen veel is, waarop van toe passing is het versje van De Génestet Hij, die in alle dingen Slechts zonde vindt en schuld, Van leelijke gedachten Is wis zijn hart vervuld. En dat passen zij dan toe op de luidjes, die de zedelijkheidswet zoo verschrikkelijk toejuichen en haar zoo streng doen gelden. Nu kan daar iets van aan wezen, maar het is een feit, dat er van overheidswege iets gedaan moest worden tegen den stroom van smeerlapperij, die door geldzuchtige menschen over ons land werd losgelaten. Er werden in obscure winkeltjes platen en plaatjes geëtaleerd en geïllustreerde boeken uitgestald, die voor ieder fatsoenlijk mensch een ergernis waren. In sommige buurten in de groote steden kon men niet komen, zonder door opgedirkte »dames« te worden aangeroepen. Wat in tingeltangels, bioscopen, ja zelfs in deftige schouwburgen werd vertoond, wed ijverde in viezigheid. Een volwassen mensch had daar niet zooveel last van. Je blijft voor die schunnige winkels niet staan. Je loopt die bekende prostitutie- straten niet door. Je mijdt de smakeloosheid van tooneel, café chantant en bioscoop. Maar de jeugd loopt er gevaar bij. En dus acht ik het best, dat er wat schrik gebracht is onder de exploitanten van die vuiligheid. En dat heeft onze brave regeering gedaan. Die wet kostte geen cent aan de rijken, en dus was er geen bezwaar tegen het maken van de wet, die zoowat de eenige is die tot stand kwam in de 5 jaren van macht, met een Steenhouwerswetje (bescherming van die vakmenschen tegen vakziekten). En nu maakt die schrale oogst van 5 jaren oppermachtig Christelijk regeeren, vergeleken bij de Stembusbeloften in 1905 en 1909 van politiek-Christelijke zijde, op mij precies zulk een immoreelen indruk, als een bioscoop met vuile plaatjes, of een cathechiseermeester, die bij voorkeur sommige Bijbelverhalen behandelt. Zoo'n bioscoop kan opvoedend en ontwikkelend werken, maar doet het slechts met een enkele film de rest is of niets waard of bedervend. En een regeering, die de macht heeft om veel goede wetten te maken, en die wetten heeft beloofd, en er maar een paar kleintjes* heden, wanneer de dood hem het groote ont nomen heeft. Dit zyn de plechtankers, aan welke wjj ons nog vastklampen, om niet al te spoedig het leven en lieven van het ver leden te vergeten in den geweldigen stroom des tjjds, die ons meedoogenloos mee voortsleurt. „Neen riep hjj eensklaps, als bniten zichzelf „ik wil het niet missen dat portret tenminste niet. Geef het mfj terng Marthe echter stelde baar bezit in veilig heid, gereed om het tegen elk gevaar te verdedigen. Van aaogezicht tot aangezicht, als twee vijanden, stonden zij tegenover el kander en keken elkaar in de oogen. De jonge man zag er zóó ontdaan uit, dat Marthe Chenevray er innerlijk van was ontroerd. Voor het eerst besefte zjj na eenigermate de zwaarte van zjjn offer. „Komaan, mijnheer Emaqny," zeide zij, en haar toon was nu veranderd en vol zachtheid „laat het mij. Het is braaf van u, dat u er afstand van doet. Het is braaf van u, en ik dank a er voor uit haren naam." (Wordt vervolgd). gdfeft terwijl de rest niets is of slecht, har.delt evenzoo. Nu zal men in October beginnen aan de Invaliditeitswet, waaraan vast zit de Tariefwet. Die Invaliditeitswet, of liever het ontwerp ervan, is al door de Commissie van voorbe reiding behandeld, en bij die behandeling heeft de betrokken minister ongeveer niets aan de oppositie toegegeven. Die oppositie vond 2,pensioen per week op 70 jaar veel te laag, en die leeftijd veel te hoog. 't Is zoo gebleven. De oppositie vond, dat de Staat, dat zijn wij allen, naar draagkracht de kosten moesten betalen, en niet de werkman en de werkgever. 't Is zoo gebleven. De oppositie vond, dat niet enkel gewezen loontrekkenden het pensioentje moesten hebben, maar iedere oude man of vrouw, die het noodig heeft voor het levensonderhoud. 't Is zoo gebleven. De oppositie vond, dat het schandelijk was om van lage loonen premie te heffen, 20 cent per week voor iemand met f 4 loon, f 0,24 voor iemand met f 7 loon, ƒ0,32 voor iemand met 8 a 9 loon, enz. tot f 0,48 toe. Is zoo gebleven. Dit wat aangaat de Invaliditeitswet. O, lezers van dit blad, let toch eens goed op in October a. s. hoe de brave Christelijke afgevaardigden hunne onchristelijke, hunne onzedelijke invaliditeitswet zullen verdedigen Dan zult gij kunnen zien in hoeverre het hen ernst was, die steunpilaren van de zedelijk heidswet, om zedelijkheid te betrachten ia alles. En dan de tariefwet In plaats dat men de gelden, als aanvulling der premies in den overgangstijd neemt uit de ruim 100 millioen (f 100,000,000) die de ruim 90,000 aangeslagenen in de vermogens belasting jaarlijks rijker worden, zal men het geld gaan halen uit de invoerrechten, die alles duurder zullen maken, en die de grootste gezinnen het zwaarst zal treffen. Ook dat is onzedelijk In Duitschland is door die hooge invoer rechten alles zoo geweldig duur geworden, dat algemeene ontevredenheid heerscht. Koffie, thee, grutterswaren, aardappelen, 't is er alles geweldig duur. En ook daar moet een premie van 't loon worden afgetrokken voor de invaliditeitswet, die er nu al 21 jaar bestaat, en die aan de gepensionneerden gemiddeld f 9'5.— per paar geeft, dat is f 1.84 per week Onderhoudt daar eens jezelf van, laat staan een gezin Neen, de onzedelijke invaliditeitswet moet vallen er moet Staatspensionneering komen, als in Denemarken, Engeland, Nieuw Zmid Wales en Nieuw-Zeeland, in welk laatste land men f 6.per week krijgt. PERIO. Een gulden in Nieuw Zeeland is ongeveer de helft waard van een gulden in Holland. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 17 dezer 's namiddags 3 uur. In deze vergadering zal de minister van financiën de staatsbegrooting voor 1913 aan bieden en zal de Kamer overgaan tot het opmaken van de nominatie voor het voorzitter schap. Een der miliciens van de lichting 1908, die j.l. Maandag alhier in garnizoen moest komen voor herhalingsoefeningen, meldde zich in zijn burgerkleeding in de kazerne. Hem werd natuurljjk terstond het ongeoorloofde van zijn verschijnen onder het oog gebracht en hem gerequireerd zijn uniform te gaan aantrekken. De milicien K. gaf te kennen dat hij geen lust had aan dien eisch te voldoen hij had zich voorgenomen zijn militaire plunje niet te zullen aantrekken. Hij werd in arrest gesteld en inmiddels werden verschillende pogingen aangewend om hem van zijn voor nemen te doen afzien (ook de tusschenkomst van zijn vader werd ingeroepen), maar niets baatte. Hij schijnt zich bewust van de ernstige gevolgen die uit zijn volhouden voor hem kunnen volgen, maar blijft toch bij zijn besluit. Ü6 reden die hem zoo doet handelen deelt hij niet mede. Bij het dezer dagen gehouden examen ter verkrijging van het polftie-diploma werd dit behaald door F. A. Lootens, marechaussée van de brigade te Ter Neuzen, terwijl dit met aanteekening werd behaald door W. C. Briede te Breskens. Door de politie te Zaamslag is proces verbaal opgemaakt tegen den onderwijzer H., werkzaam aan de bijz. school te Reuzenhoek, in die gemeente, ter zake van ongeoorloofde handelingen met scholieren. Tot leeraar aan de avondvakteekensehool te Axel is uit de 5 sollicitanten benoemd de heer J. Risseeuw, hoofd der openbare school te Sluiskil. De uitslag van de j.l. Woensdag gehouden loting voor de Nationale Militie voor de gemeente AXEL is als volgt 2 JA S NAMEN DER LOTELINGEN. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 Bolleman Jan Nicolaas Dieleman Jacobus Jan Tieleman Petrus Cornelis Ortelée Pieter Cappon A rij Jannis Dieleman Marinus de Jonge Willem Abraham de Feijter Pz., Pieter Vereeken Leonardus Goossen Pieter de Danschutter Augustinus van Meurs Jacobus Breepoel Leonardus Haak Abraham Verschelling Anthonie Witte Adriaan de Vos Franciscus de Regt Maarten Leendert Meijer Pieter Johannes Meesen Izaak Meesen Hendrik van Doorn Jan Andries Hugenholtz Coenraad Alb. Jac. Witte Adriaan Marinus Schieman Jannis Arij Men meldt uit Axel Naar uit het, door de aldaar gestationneerde marechaussée. ingesteld onderzoek in verband met het in den avond van 5 dezer onder deze gemeente plaats gehad hebbende spoorweg ongeval, is gebleken, moet dit inderdaad het gevolg zijn van verkeerden wisselstand ont staan door verkeerd begrepen instructies. Hulst. Ofschoon het weer in den namiddag van Dinsdag vrij gunstig was, is de vliegenier Van den Burg toch niet opgestegen. Dit verwekte onder hen, die kaarten gekocht hadden, om van nabij getuigen te zijn van het zeldzame schouwspel, groote ontevreden heid, welke zich eerst op luidruchtige en daarna op daadwerkelijke wijze uitte. De politie moest den vliegenier in bescherming nemen tegen de kwaadwilligheid van het publiek. Onder begeleiding van vier mare chaussees, waarvan twee te paard is hij naar het station gebracht, vanwaar hij per spoor vertrok. (Zelandia.) Door Ged. Staten zijn benoemd de heeren L. P. J. Janssens, schildersknecht te Hulst en P. J. Haars, metselaarsknecht te IJzendijke, respectievelijk tot lid- en tot plaatsvervangend lid-werkman van den Raad van Beroep (Ongevallenverzekering). Woensdagavond is de westelijke kaai muur te Sas van Gent over eene lengte van 50 M., met eene strook ter breedte van 2 M. verzakt, de deksteenen van den muur liggen nu tot onder de waterlijn. De verzakking kwam voor ter plaatse waar geregeld gelost wordt. Het terrein is afgesloten terwijl nu aan de oostzijde moet worden gelost en geladen. In de Woensdagavond gehoudene raads vergadering te Cadzand is besloten een nieuwe school te houwen. Met ingang van 23 September a.s. zal de stoomtram van Oostburg door Zuidzande naar Cadzand voor het publiek verkeer worden opengesteld. Er zullen dagelijks 7 trams in beide richtingen rijden. Het tarief is voor de le klasse 20 en voor de 2e klasse 15 cent van Oostburg naar Cadzand en omgekeerd. In verband met het voornemen om in 1913 ook een leeraar voor het baukwerken te benoemen, is door het bestuur der ambachts school te Oostburg een verhoogd Rijks subsidie aangevraagd met ingang van den in Mei van dat jaar te openen nieuwen cursus. Woensdagavond, tusschen 5 en 6 uur, brandde te Biervliet een schuurtje af bij den landbouwer T. Rijckaert in den Hoofdplaat polder. Toen de brandspuit arriveerde was er niets meer te verrichten, daar de naastbij zijnde Hoofdplaatsche brandweer al het noodige reeds had verricht. Een oud paard bleef in de vlammen de andere paarden liepen in de weide. Een zeug met biggen werd gered. De boer zelf was afwezig. De oorzaak van den brand is onbekend. Het in den brand geblevene was verzekerd. Een tentoonstelling is tegenwoordig niet meer volmaakt, als men er geen natuur getrouwe herbouw van de stad aantreft, zoo als die er voor eenige eeuwen uitzag. JA O f-i -4-3 O O

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 2