Loting Nationale Militie. BINNENLAND. UIT ONZE OMGEVING. waarom zjjn gemeente hem niet zou kunnen en moeten volgen, toont hij eerbied voor historie noch werkelijkheid. Onze Grondwet? Hij haalt de schouders op om de constitu- tioneele bezwaren van menschen als Loeff en Van Idsinga tegen het verordeningsrecht van zijn arbeidsradert. Onze staatkundige ont wikkeling? Het laat hem koud, dat zijn Bakkers- en Arbeidsraden die geheel dreigen te verstoren. Ons modern staatsrecht Hij spot wat met de meening van den heer Van Idsinga, dat de inzichten daarvan omtrent rechtsvorming en machtsoefening kostbare en met moeite bereikte vondsten zijn. Onze maatschappelijke grondslagen Laat den heer De Visser, den heer Loeff maar betoogen, dat zjjn arbeidsverbod onze maatschappij onder- woelt. Laat half Nederland eraan herinneren, dat loonbepaling van arbeidswege zuiver staatssocialisme is, zelfs door de Fransche revolutie slechts schuchter toegepast. Laat den heer Treub, laten de heeren Lohman en Van Idsinga maar aantoonen, dat hij met de verdediging van zijn verzekeringswetten midden in het Marxisme staat. Wat raakt hem dat alles, hem, die zijn gemeente ge lukkig wil maken En vasthoudend gaat hij zijn weg, bij al zijn geneigdheid tot toe geven in onderdeelen vasthoudend, met zijn breeden onderkaak, zijn breeden en dichtge- klemden mond, vasthoudend als een dog. Dr. A. Kuyper. Naar de Standaard meldt, heeft dr. A Kuyper, lid van de Tweede Kamer voor het district Om men, Donderdag zijn ontslag als zoodanig ge nomen wegens toenemende verzwakking van zijn gehoor. Aan den voorzitter van de centrale antire volutionaire kiesvereeniging in het district heeft hij hiervan mededeeling gedaan in een schrij ven, waaraan wij het volgende ontleenen Vooral nu beide artsen mij verzekerd hebben, dat de inspanning, die het luisteren met een gebrekkig gehoor kost, dit gehoor gaandeweg kan verslechteren, voel ik mij pbysiek onbe kwaam om mijn mandaat ook maar eeniger- mate naar eisch te blijven waarnemen en dit te meer bij het terugdenken aan het lot dat mijn vader trof, die op mijn leeftijd ten slotte stokdoof werd, en zich -van allen omgang en verkeer zag uitgesloten. Van achteren bezien, gevoel ik zelfs, dat ik beter had gedaan, in 1909 het mandaat niet aan te nemen, daar ik, van allen afdeelings- en commissörialen arbeid door mijn gehoor -uitgesloten, slechts op zeer gebrekkige wijze aan den arbeid der Kamer kon deelnemen, en bij de openbare beraadsla- g ng, zoodra de debatten een eenigszins acuut Karakter aannamen, mij geheel buiten staat gevoelde ze te vólgen of er aan deel te nemen. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot lid van de gezondheids-commissie, zetel Ter Neuzen, de heer A. E. C. Kruysse, wethouder der gemeente Axel. Tot loods bij het Belgisch Loodswezen te Ter Neuzen is benoemd de heer M. Van den Bossche. Zaterdagavond, even na het sluiten der herbergen, ontmoette de politie een paartje, dat nog al diep in 't glaasje had gekeken. Zij konden het met elkaar niet eens worden en van weerszijden werd nog al aardig ge- Zij moest dit alles, dat haar ergerde, aan- hooren. „Zwjjg zelde zjj eindelijk. „U beleedigt lure nagedachtenis... Ja, de dood heeft u eescbeiden Zij behoort u nn niet meer toe. Kukel aan óns behoort zü nog... Geef mij hare brieven terug." Zij sprak reeds niet meer van geven, maar van teruggeven. Pierre Emaqny liet zich neervallen op een stoel bij de tafel en drukte zijne handen tegen liet hoofd. Zijne hartstochtelijkheid was ver dampt. Nu hoopte hü haar te verteedereD, en hij smeekte, met tranen in de oogen Ik bid u, mevrouw veTg dat niet van oiij 1 Heb medelijden, heb medelijden met ij 1 Ik heb niemand, niemand, met wie ik over haar spreken kan. Ik sta heel alléén in mijn leed, dat zoo diep, zoo bitter is Hoewel zijne droefheid haar meer trof dan zijne hartstochtelijkheid, antwoordde zij hem hard, nog onder den indruk van zijne ver liefde snorkerijen „U denkt en spreekt enkel over uzelf en ik denk en spreek over ké&r. U beklaagt enkel uzelf. Maar denk aan haar. Denk aan hare reputatie, die onbevlekt moet blij ven." „Ik denk enkel aan onze liefde". „Dat is egoïstisch en laf... En dan wil ik u nog iets anders zeggen, Mathilde heeft een kind nagelaten. Voor een kind moet scholden, wat heel wat rumoer verwekte. De politie besloot, om een einde aan die herrie te krijgen, de man (een leurder) in te rekenen. Toen was echter de vrouw niet te houdeix; zij moest en ze zou haar jongen terug hebben. Toen dit niet ging, probeerde zij haar woede te koelen tegen de politie en maakte daarbjj zooveel rumoer, dat de lieele buurt in de omtrek van het politiebureau naar buiteq kwam. Ten slotte trok zij af in de richting van haar logement. Door den inspecteur van politie alhier was Maandag vernomen, dat een roeiboot was afgeschut, waarin vier personen, waarschijnlijk Duitsche varenslui, waren gezeten, welkè roeiboot door hen ten verkoop was aangeboden. Na onderzoek werden twee personen slapende aan den dijk van de buitenhaven aangetroffen', terwijl de twee anderen aan de loskade werderi opgespoord. Het onderzoek had tot resultaat, dat dfe inspecteur te weten kwam, dat de roeiboót door het viertal te Sas van Gent was ontvreemd, bij de commiezen aldaar. Een oude boot was door hen daar achtergelaten hoe zij daaraan kwamen is nog niet bekend. Het viertal is opgesloten. ÏO September 1912. De loting voor de Nationale Militie, heden alhier gehouden, heeft voor de gemeente TER NEUZEN den volgenden uitslag gehad NAMEN DER LOTEL1NGEN. 1 1 de Kraker Pieter 2 Rommel Dirk Willem Frederik 3 Platteeuw Pieter 4 Hamelink Cornelis Jac. 5 Koevoets Henri Bastiaan G Frederiksen Pieter Abraham 7 van Hoeve Jacobus 8 Leuuis Arend Levinus 9 van Ham Cornelis Johannes 10 van der Bent Jan 11 Dierickx August 12 Moes Franfois 13 Ringelberg Jan Leendert 14 Kouwijzer Jacobus 15 Eekman Andries Johannes 16 Riemens Jan 17 van Ooteghem Arthur Franc. 18 Gort Theunis Jan 19 Pladdet Simon Pieter 20 de Bruijn Michiel 21 van Wijck Jacob Pieter 22 Audenaert Ed. Fr. D. 23 Hamelink Krijn 24 Kolijn Pieter Cornelis 25 Riemens Anthonie Pieter 26 Deij Marinus 27 d'Hert Achille Charles 28 de Feijter Reinier Marinus 29 de Krijger Pieter 30 Leunis Reinier 31 de Quelerij Salomon 32 Bruggeman Minikus Willem 33 Weijuen André Ch. Levinus 34 de Feijter Pieter Jacobus 35 van Kerkvoort Mar. Thomas Gelein 36 Kolijn Francois Adriaan 37 van der Bent Corn. Louw. Jz. '38 van de Wege Johannes 39 Blok Matth. Jac. Wegens broedertjienst, eigen dienst of ge-f breken, werden van den dienst vrijgesteld van Aerde Aloisius Angelus Theodorus. van der Bent Cornelis Louwerens Pz. Bruggeman Cornelis. Coomans Philippus. David Theophile. Dees Krijn. Dekker Antheunia. Dhanis Theodorus. Dieleman Franfois. :m I- e ra as I «t eene moedor altoos geheiligd zjjn. Voor onze, kinderen zjjn wjj vrouwen nooit jong en feilbaar. Daarom alléén reeds moet er van Matbilde's font geen spoor overblijven. Die, brieven van haar moeten dus spoorloos ver dwijnen." Hij schudde zjjn hoofd od zuchtte: „Bij mij zijn ze veilig. Ik bewaar ze als een schat." „En wat zegt dat Kent iemand den. dag van zijn dood Herinner u het uit einde van Mathilde. Zoo iets kan ook n treffen en waar blijft dan uwe nalaten schap In welke handen kunnen die brieven dan geraken „Later, over eeüigen tijd, zal ik zelf zé vernietigen. Dat beloof ik u dat zweer ik u I" „Neen. Geef ze mij. Dadelijk." (Wordt vervolgd). Dieleman Petrus Jan. de Doelder Daniel Johannes, de Doelder Jacobus, de Doelder Pieter Jacobus, van Doeselaar Cornelis. van der Est Jacob, van Gelderen Pieter Jacobus. Goedhard Franciscus Samuel. Guequierre Jozias Jacobus. Hamelink Cornelis Jz. Harte Michiel. van der Hooft Johannes Cornelis. Kaan Willem Anthonie. Kaijser Cornelis. Klaassen Cornelis. Koch Carl Friedrich Joseph Marie. Kolijn Joris Johannes. de Kraker Meeuwis. Lansen Johannes Petrus. Loof Krijn. Machielsen Pieter Jan. de Meijer Hubert Theophile. Moerman Jacobus. Molema Hendrik Frederik Hubert, van der Molen Jan Lucas Andries. de Mul Jacobus Johannes. Romein Willem Pieter. Saelens Jan. van Troost Petrus Jacobus. Veerman Jacobus Pieter. van de Velde Cornelis. Verlinde Johannes Arie Cornelis. Vermeulen Wessel Jacobus. Wieland Gerard Nicolaas. de Zeeuw Jacobus. Hoek. Aan de op Dinsdag 10 September gehouden loting werd deelgenomen door 1 den Hamer Jacobus. 2 Tollenaar Jan. 3 Machielsen Marinus. 4 van Opdorp Josephines Cornplis Jac. 5 Bommelijn Camille Alouisius. 6 Pladdet Louis Pieter. 7 de Koeijer Cornelis. 8 den Hooglander Jacobus. 9 de Ritter Marinus. Van de alhier ingeschrevenen werden wegens gebreken, broederdienst en te klein, van den dienst vrijgesteld Buter Jan Willem. Buijze Johannes, de Groote Pieter. Haak Francois. Hamelink Jan. van Hermon Pieter. de Kraker Jan. Leunis Arie Meeuwsen Aarnaut. de Putter Meeuwis. Riemens Adriaan. Zaanislag. Aan de Dinsdag 10 September gehouden loting werd deelgenomen door 1 Balkenende Dirk. 2 Buijze Nicolaas. 3 Hamelink Krijn 4 Wisse Jacob 5 Jansen Michiel 6 van Cadsand Christiaan 7 Smallegange Marinus 8 Hamelink Francois 9 Jansen Christiaan 10 Dees Mels 11 de Pooter Pieter 12 Scheele Cornelis Zaamslag. In eene Zaterdag 1.1. gehouden vergadering van ingezetenen alhier werd na eenige besprekingen opgericht eene vereeniging tot het aanschaffen van veevoeder. Aanvankelijk gaven zich ongeveer een 30tal leden op. Tot het oprichten van deze vereeniging gaf voornamelijk aanleiding, de vervalschingen die na een scheikundig onderzoek van zulk voeder aan het licht kwamen. Een monster bevatte niet minder dan 20 procent zand. Axel. 7 Sept. Op de heden alhier ge houden veemarkt waren 11 stuks rundvee aangevoerd. Meer dan de helft er van werd verkocht. Voor de betrekking van leeraaraande avond-vakteekenschool alhier, hebben zich 5 sollicitanten aangemeld. Voor den op 1 October aanvangenden cursus aan deze inrichting hebben zich reeds 15 leerlingen opgegevendit aantal zal zeer waarschijnlijk wel grooter worden. NAMEN DER LOTELINGEN NAMEN DER LOTELINGEN In verband met het te Axel plaats gehad hebbend spoorwegongeval stelt de al daar gestationneerde maréchaussee een uitge breid onderzoek in, daar vermoed wordt dat het ongeval aan schuld is te wijten. De beide aldaar gevestigde geneesheeren verrichtten de schouwing van het lijk van den omgekomen stoker. De Belg. stoomboot «Flandria* is Zondagnamiddag, komende van Gent, nabij Sas van Gent uit het roer geloopen, juist toen een sleep binnenschepen daar ook passeerde en liep op het laatst gesleept wordende schip met zoodanige vaart in, dat dit onmiddellijk zonk. Het gezonken vaartuig is de Belgische spits »Ctile Dulcic, kapt. J. van Kessel. De schipper en de knecht, A. de Maesschalle, beiden van Sas van Gent, moesten zich in allerijl in hun roeiboot redden. Wegens het zeer ongunstige weer, storm en regen, ongunstiger kan het al niet getroffen worden, kon de vliegdemonstratie te Hulst Zondag niet doorgaan. Zondag 1 September j.l. trok te Oost- burg gedurende de godsdienstoefening in de gereformeerde kerk een stoet voorbij,'oeg'leid door een drietal spelende fanfarencorpsen, voorafgegaan door een tweetal marechaussees. De kerkeraad van genoemd kerkgenootschap heelt hierop bij den burgemeester klachten ingediend tegen de drie muziekgezelschappen en tegen de marechaussees. Zaterdag zijn aan het strand der ge meente Groede aangespoeld twee vaten met petroleum, en een partij nieuw gezaagd hout. Er is ook een vat met petroleum aange spoeld op het strand onder Breskens, ver moedelijk afkomstig van den beurtschipper 1). Jacobs, die dato 6 dezer de deklast van zijn tjalk, beurtschip, tusscheu Breskens en Vlissingen heeft verspeeld, door het ruwe weder. Van wege de Maatschappij tot bevorde ring van Ooft- en Tuinbouw in het voorma lig IVde district van Zeeland wordt 14, 15 en 16 September e.k. te Groede een tentoonstel ling geho'nden van bloemen, ooft, groenten, tuinbouwwerktuigen enz. De vele en mooie inzendingen die daarvoor zijn toegezegd, wet tigen de verwachting, dat deze tentoonstelling een der mooiste zal zijn die tot dusver door deze Maatschappij zijn georganiseerd. Zij zal worden gehouden op een weide van de dames De Roo, even buiten de kom der gemeente aan den straatweg naar Nieuw vliet en zal te 31/i uur worden geopend nadat het bestuur der Maatschappij in het gemeentehuis zal zijn verwelkomd. Den tweeden dag zal met medewerking van de muziekvereniging «Eendracht maakt Machte een festival worden ingericht, waaraan een twaalftal muziekgezelschappen zullen deel ne men. Des avonds wordt een vuurwerk ont stoken. Den derden dag Volksspelen. De muziek vereniging «Eendracht maakt Macht* en de zangvereniging «Excelsior* verleenen alsdan ook hun medewerking, terwijl door de Dames kapel uit Vlissingen, onder directie van den heer R. gekker op het tentoonstellingsterrein een matinee en des avonds op een daartoe afgezet terrein op de Markt een soiree musi- cale gegeven wordt. Aan versiering en verlichting wordt geld nog moeite gespaard. Als het weer maar wat gunstiger wordt, laat het zich aanzien dat Groede de vele be zoekers die er dan ongetwijfeld zullen heen komen, op waardige wijze zal kunnen ont vangen. Vrijdag was het feest voor de kinderen van Cadzand, welk feest hun door den burge meester bij diens installatie werd toegezegd. Na een ommegang door de stad begaf men zich naar het strand, waar de kinderen speel den onder leiding der onderwijzers. Elk kind kreeg een prijs en een zakje lekkers. De heer C. J. Neeteson dankte namens allen den burgemeester voor het gul onthaal. Maandag is bij enkele candidaat-stelling benoemd tot lid van den raad der gemeente Cadzand de heer I. Erasmus. Men meldt uit Wissekerke, dat is aangespoeld aan den oever van den polder Anna Friso, het lijk van den Belgischen loods L. A. Minnecré uit Vlissingen. De heer Minnecré loodste het s.s. «Kursk*, waarvan dus nu wel zekerheid bestaat, dat het vergaan is. Het op 26 Aug. j.l. op de Oosterschelde gestrande schip «Dei Gratia*, schipper Witjes, is gelicht en door 2 sleepbooten naar Dor drecht gesleept. De lading is in lichters overgeladen. Op het tweetal voor Predikant voor de Christelijk Gereformeerde gemeente zijn ge plaatst Ds. P. de Groot te Noordeloos en Ds, J. J. van der Schuit te KampenJ c a? o Ut O it A 5 Jf i -jui; f fs et Mi II "X. O •tt; Be It*-V '!P Y Ju.- I' .st •int. io li-

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 2