««■■■a UIT ONZE OMGEVING. Gemengde Berichten. thans op de Canarische eilanden teruggekeerd en door zijn ziekte schijnt het gevaar van een bloedigen strijd in Venezuela afgewend; maar toch is de regeering der republiek nog ongerust over de houding, welke de partij gangers van Castro zouden kunnen aannemen. De Republican maakt de gevolgtrekking uit een bericht, dat in bladen van Caracas zou hebben gestaan en volgens hetwelk de moge lijkheid bestaat, dat, teneinde de bewoners van het Andes-gebied, een der belangrijkste en tevens woeligste streken van Venezuela, te vriend te houden, president Gomez eenige bekende aanhangers en vrienden van Castro in het ministerie zal doen opnemen. Volgens dat blad is het o.a. bijna zeker, dat de porte feuille van buitenlandsche zaken zal worden toevertrouwd aan den heer Paul, de rechter hand van Castro tijdens diens beruchte inter nationale moeilijkheden. Tot zoover de »Republica«. Het bericht klinkt nogal romantisch. De heer dr. Paul, berucht niet alleen uit de dagen van Castro, maar ook wegens de door hem als gezant van president Gomez met Nederland en Frank rijk gevoerde onderhandelingen, waarover nog enkele maanden geleden in een Venezolaansch Geelboek op allesbehalve waardeerende wijze gesproken werd, minister van buitenlandsche zaken onder dezen zelfden president Gomez Het lijkt bijna even onmogelijk als een wederoptreden van Castro zelf. Wat deze laatste zou hebben gedaan, indien hij in Venezuela opnieuw aan het bewind gekomen was, heeft een Columbiaan uit Rio-Hocha dezer dagen verteld. De gewezen held had n.l. een duren eed gezworen, dat een van zijn eerste regeeringsdaden zou zijn geweest Curasao een hak te zetten hij zou hier een landing beproefd hebben met een leger van 6 of 8000 man, om dit eiland te vuur en te zwaard te verwoesten en hier een op moderne Castroïstisch-Venezolaansche leest geschoeide voorstelling van den Sabijnschen Maagdenroof te geven. Echter heeft zijn ziekte hem verhinderd, deze vriendelijke plannen uit te voeren. Voor de vacante betrekking van onder wijzeres) bij het herhalingsonderwijs voor jongens en meisjes aan school A alhier, hebben zich 4 mannelijke sollicitanten aangemeld. Zaterdag had alhier de verjaardag van onze Koningin een zeer kalm verloop. Van vele gebouwen werd gevlagd en dat was al. Zelfs geen enkel muziek. Waar blijft "nu de Oranje-vereeniging Onze stadgenoot Jan Jurrij, slaagde Donderdag voor het toelatings-examen H. B. School te Vlissingen. Tot onderwijzer aan eene openbare school voor meer uitgebreid lager onderwys te Rotter dam is benoemd de heer W. H. Balkenstein, vroeger alhier. Hoek. Zaterdag 81 Augustus had de ten toonstelling plaats van de Geitenfokvereeniging »De Eendracht*. Deze jeugdige vereeniging die bij het oprichten, wel leden maar geen geiten bezat, telt nu samen oud en jong dertig geiten, waarvan op het terrein aanwezig waren zeven en twintig stuks. Over het algemeen bleek dat de aangevoerde dieren goed verzorgd en er flink uitzagen. Uit oorzaak van het kort bestaan der vereeniging waren het grootste terugdienzenKon zy zoo vroeg zy zich af kon zy niet het zelfde oogmerk bereiken zonder hare eigene reputatie in den grond te boren „Laat my wat frisscbe bloemen voor haar portret aanbreogon," zeide zij. „Ik zal het dan d£ar neerzetten, op die commode, die grooter is." „Doe dat. Er zyn rozen genoeg in den tuin." „Zal ik er wat laten plukken „Ik ga ze zelf liever halen." Zy vergewiste zich met een oogopslag, dat het sleuteltje in het slot van den secretaire was bly ven steken. Doch vóór hy de kamer verliet, nadere Monrevel het meubel, om het te sluiten. Toen, in plaats van te sluiten, liet hy opnieuw de klep neer. HareD adem inhoudend en haren angst beheerechend, volgde Marthe zyne gevaarlyke. Met ontzetting zag zy hem het bundeltje brieven uit de lade nemen. „Wat ga je nu doen had zy nog de kracht om te vragen. „Ik ga rozen halen. Maar eerst breng ik de papieren van Mathilde naar myne kamer. Misschien is er wel het een of ander by, dat mijne onmiddellijke aandacht verdient. Een verzoek, of een wenk of men kan niet weten. Hy sprak zonder eenig erg, met het volste deel der geiten aangekocht uit verschillëhde streken en van verschillend ras. Toch bleek uit de aangevoerde dieren dat er flinke melk- geiten onder waren, welke door kruising góede fokdieren kunnen geven. Onder de lammeren, meest allen reeds van gekruist Saanëras waren schoone dieren, die voor de toekomst veel beloofden, ook is de vereeniging r^eds in het bezit van drie volbloed jonge Sadne- geiten, die met zorg opgefokt zeer goed ont wikkelen en bij welslagen het a. s. voorjaar onder de melkgeiten kunnen gerangschikt worden. De bok die ook op het terrein dan- wezig was bleek evenwel niet van eene góede verzorging te genieten, daar deze door miflder billy ke wijze van omwisseling, niet mef de vorige kon wedijveren. Geldprijzen werden niet uitgeloofd om r<$en de vereeniging nog slecht bij kas is, en zij nog niet eigen tokmaterieel genoeg kon aan voeren. Doch door de groote belangstelling die deze tentoonstelling trok, zijn er gedachten bij het bestuur gerezen volgend jaar aan de te houden tentoonstelling, meer uitbreiding te geven, en alsdan prijzen uit te loven, tijdens de tentoonstelling werden de geitjes nog opgevroolijkt door eenige muziek, daar juist de muziekvereeniging een wandeling door het dorp maakte. Er mag met nadruk op gewezen worden dat de Geitenfokvereeniging »De Eendracht* haar doel goed heeft bereikt. Zaamslag. Bij het hevig onweder dat Vrijdag j-1. onverwacht boven onze gemeente losbrak sloeg de bliksem in het huis bewoónd door den werkman D. v. d. V. Daar tet hemelvuur langs den schoorsteen binnen kwam werd alles binnenshuis overdekt met schoör- steenroet. Schade werd niet toegebracht. Zondag 15 September zal Jan Olieslagers de bekende Antwerpsche aviateur te Sas van Gent »vliegen.« bas van Gent gaat namelijk concurreer'en met^ Selzaete. Er was besloten om in Selzaete op Zondag 15 September een vliegdemonstratie te houden, waarvoor Van den Burg, directeur van het vliegkamp te Gilze Ryen is geënga geerd. Daar het dien dag te Sas van Gent juist de laatste en voornaamste kermisdag is zijn de Sassenaars bang dat het vliegfeest te Selzaete te veel publiek, dat anders bij hun ter kermisse zou komen, naar Selzaete zou trekken. Wat moesten zij doen om dat te voorkomen Eenige ingezetenen, waaronder burgemeester en raadsleden staken het hoofd bjjeen om deze kwestie te bespreken. En ze kwamen tot de conclusie dat er niets beter was om de Sassenaars binnen hun veste en de vreemdelingen er nog bij te krijgen, dan het vliegfeest te Selzaete concurrentie aan te doen en zelf ook een vlieg-demonstratie te houden. Het zal voor Selzaete een lastige concur rentie wezen, want wie naar Olieslager te Sas van Gent gaat kijken, die heeft gratis toegang tot het vliegterrein. De ingezetenen van deze gemeente brengen de noodige gelden bijeen, terwijl de gemeente- raad daartoe 2elf het voorbeeld gaf, door in de vergadering van 29 Augustus te besluiten een bedrag van f300 voor dit vliegfeest be schikbaar te stellen. Naar »Zeelandia« verneemt heeft H. M. de Koningin afwijzend beschikt op het adres van den heer H. A. van Dalsum te Hulst, vertrouwen. Maar -- het oogenblik was nu gekomen. Marthe aarzelde geen seconde meer. Zy naderde haren zwager, vatte zynen arm en zeide op beslisten toon „Laat dat liggen.Lees dat niet." Verwonderd keek by haar aan. Hy zag haar bleek, maar vastbaraden. Niet begrij pende wat zy bedoelen kon, sloeg hy zyne oogen neer op het pakje brieven.Wat beteekende dit verbod deze zonderlinge tusschenkom8t Zy echter herhaalde met dezelfde kalmtte en denzelfden klem „Lees dat niet." <- Maar zy moest daarby zichzelf zóózeer ge weld aandoen, dat zy hare tanten opeengeklemd moest houden en nauwelyks de woorden, dife zjj te zeggen had, kon formuleeren. „Waarom niet?" vroeg Jacques Monrevel, met een begin van onrustigheid. „Het zyn toch brieven aan Mathilde?" „Neen. Zij zyn niet aan Mathilde." i „Hoe weet je dat?" vroeg hy onthutst. „Dat weet ik." 1 „Aan wie zyn ze dan „Zy zyn niet aan MathildeZy zyn aan my." „Aan jou „Ja. Aan my,a Zy beefde een weinig by deze bekentenis. Maar juist dit beven paste immers volmaakt in hare rol. waarbij hij verzoekt een beslissing van de Kroon, omtrent het zitting hebben van twee leden van Gedep. Staten van Zeeland in den laad van bestuur der Z. laamsche Tramweg Maatschappij, dat de heer van Dalsum in strijd acht met art. 57 der Prov. Wet. Aan den heer van Dalsum is te kennen gegeven dat er voor de tusschenkomst der regeering in deze geen termen aanwezig zyn. In de 2 September 1912 gehouden vergadering van den raad der gemeente Aardenburg werd weer aan de orde gesteld het verzoek van den heer Irimont, waarnemend directeur der gasfabriek te Aarden burg, om in de eerste plaats de fabriek te mogen ver- koopen en ten tweede om de gemeente te mogen verlichten met steenkolengas in plaats van met aërogeengas. Deze vergadering mag beschouwd worden als een vervolg op die van 28 Aug. j.l. in welke vergadering na mededeeling van inge komen stukken o.a. werd goedgekeurd de rekeningen van Gast- en weeshuis over 1911 en waar voorloopig werd vastgesteld de ge meenterekening sluitende met een goed slot van f 2502,111/2. Op een verzoek der vereeniging Zeeland* te^ Middelburg om subsidie stelden B. en W. voor afwijzend te beschikken. Dit voorstel werd verworpen. Daarna werd aangenomen het voorstel-Muijnk, om voor 1912 aan die vereeniging weer eene subside van f 15 te verleenen. Aan de ambachtsschool werd voor 5 jaar eene jaarlijksche subsidie van f 100 verleend. Het verzoek om subsidie voor eene avond- teekenschool werd van de hand gewezen, aangezien in deze gemeente een goede tee kencursus bestaat. In verband met de aftreding op 1 Jan 1913 van de heeren J. A. Bogaard en J. J. Eek bout als zetters, werd na eenige stemmingen de volgende opgave opgemaakt, bestaande uit J. A. Bogaard, J. J. Eekhout, P. Schippers en J. C. Kools. Deze zal den heer Commis saris der Koningin worden toegezonden. Na dat nog waren aangenomen de voorstellen van B. en W. tot aanvulling der begrooting dienst 1912 en tot af- en overschrijving benevens tot uitgiften van gronden in erfpacht werd overgegaan tot een besloten vergadering ter behandeling van eenige reclames in den H. O. in de heden middag gehouden vergadering stelden B. en W. nu voor, welk voorstel op 28 Aug. 1912 was aangehouden, het verzoek van adressant in te willigen onder voorwaarde, dat de nieuwe kooper met de gemeente een nieuw contract zal moeten aangaan. B. en W. deelen mede, dat ze in Sluis nog een nader onderzoek hebben ingesteld en dat de steenkolen gasverlichting aldaar zeer goed voldoet. Na eenige bespreking wordt besloten het verzoek van adressant in te willigen. In de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer J. de Muijnk, is tot regent van het Burgerl. Gasthuis te Aardenburg benoemd de heer L. Versprille. In de Vrijdag gehouden vergadering van den raad der gemeente Oostburg waren alle leden tegenwoordig. De verzoeken om subsidie van het muziek- Hoe is dat? Ik begryp 't niet", zeide Monrevel. „Het is heel eenvoudig. Ik heb die brieven aan Mathilde te bewaren gegeven. En nu ben ik juist van morgen hier gekomen om ze terug te halen." Onder die bedryven hield hy nog steeds het bundeltje in zijne hand. Als gehypnoti seerd, liet zy hare oogen van die baud niet af. En hij, nu toch geschokt, met een voor gevoel of een vermoeden van iets geheims of dubbelzinuigs, sprak haar ernstig toe „Je beeft, Martba. Wat scheelt er aan Wat heb je? Sedert ik je ken heb ik je leeren hoogachten, je leeren liefhebben als eene zuster. Myne lieve Mathilde droeg je op de handen. Maar nu begryp ik je niet. Wat beteekent deze geheimzinnigheid Nu deze brieven je toebehooren, waarom zyn zij dan hier? Wat had Mathilde er mee te maken Je hebt toch niets te verbergen, wil ik hopen ?rf Zy boog haar hoofd als verpletterd, en tranen welden uit hare oogen. Zy weende over hare leugen maar het hadden schijn alsof zy weende over hare zonde. Zy had niet gedacht dat het haar zóó moeilijk zou gevallen zijn. De gedachte aan haren man en aan hare kinderen rees in haar op en brandde haar als een verwijt. Zij herinnerde zich ook hare zusters kind, de kleine Juliette. En onder den druk van dit alles zweeg zy. Eu haar zwijgen vonniste haar. (Wordt vervolgd.) gezelschap, de christelijke bijzondere bewaar school, het bestuur der ambachtsschool en voor de avondteekenschool, werden alle aan gehouden tot bij de behandeling der begrootintr dienst 1913. Goedgekeurd werden de oninbare posten wegens erfpacht, hoofdelijken omslag en honden belasting, alle over 1911, respectievelijk tot bedragen van f8.91, f34.42 en f10 50 De gemeenterekening 1911 werd ongewijzigd voorloopig vastgesteld op f24247.981/. voor inkomsten en f23181.89'/. voor uitgaven en alzoo met een batig slot van f 1066.09. Aangeboden werd de gemeentebegrooting in ontvang en uitgaaf op f24149.65 meteen post van circa f 95 voor onvoorziene. Uit de medegedeelde cijfers bleek oa, dat de hoof delijke omslag als 't vorig jaar geraamd was op f 8000 voor verplegingskosten van krankzinnigen f 1162 en voor overige uit gaven, het armwezen betreffende f 290 was uitgetrokken. Op de voordracht voor twee zetters werden geplaatst de aftredende heeren J. H. van l eenen en I. J. Andriessen, alsmede de heeren I- Kense en M. Risseeuw. De verordening tot regeling der jaarwedden van het onderwijzend personeel werd in over eenstemming gebracht met de laatste militie- en landweerwetten. Aan W. van Liere, werd wegens vertrek afschrijving van hoofdelijken omslag verleend over 4 maanden. Zekere B. G. uit Oostburg verdacht van verduistering van een rijwiel werd Zaterdag door de marechaussee naar Middelburg over gebracht om aldaar voor den Officier van Justitie geleid te worden. Door Gedeputeerde Staten is dë Najaars zitting der Prov. Staten in dit gewest bepaald op 12 November a.s. Op 8 September zal de Yacht Club van Gent internationale wedstrijden houdeD en op 15 September organiseert de Royal 1 acht Club de Belgique nationale wedstrijden en een wedstrijd om den Coupe de Belgique, Antwerpen-Bath en terug. Een onvoorzichtige. Zaterdagavond wilde een in beschonken toestand verkeerende man in de Hoofdstraat te Velp op de in volle vaart zijnde tram spriDgen. Hij deed den sprong aan de zijde, waar het afsluithek van het achterbalcon van de motor wagen gesloten was en had het ongeluk te vallen. Een oogenblik later werd hij door den volgwagen overreden. De man was terstond dood. Een kunstige klok. Te Oud-Vossemeer bevindt zich aan den voorgevel van een dorpssmidse een kunstig samengesteld uurwerk, dat in de tweede helft der 18e eeuw door den toenmaligen bewoner, den dorpssmid Janus Verkerke, is gemaakt en reeds een reeks van jaren de aandacht heeft getrokken van tal van vreemdelingen, die het dorp bezochten. Tot voor eenige jaren werd het gebouw bewoond door eeu nazaat van den vervaardiger en bleef het uurwerk ook trouw in werking maar de tand des tijds heeft het mechanisme in disorder gebracht, zoodat het niet meer wil werken en reeds geruimen tyd stilstaatde nieuwe bezitter heeft zich dezer dagen tot het gemeentebestuur gewend met het verzoek, dat het voor rekening van de gemeente weer in orde wordt gebracht, en wanneer dit geval is, zal men weldra weer op de heele en halve uren de verschillende figuren en beeldjes in werking kunnen zien een houten pop slaat de heele urenop de halve uren gaat een houten hokje open en de daarin staande pop, den smid verbeeldende, slaat de halve uren op een aambeeld en onder- tusschen draait lustig de molen, slijpt de scharenslijper het mes op de draaiende »scha- rensliep*, rennen een troep ruiters dapper voort enz., terwijl een houten popje, een schildwacht voorstellende in de nabijheid van zijn schilderhuisje, rustig voortwandelt langs de geheele klok, dag in dag uit, uur op uur en minuut na minuut. Reeds meermalen zou voor bedoeld klokje geld zyn geboden, naar het verluidt om geplaatst te worden op het een of ander kasteel van een Engelschen lord tot heden bleef evenwel het dorp nog steeds in het bezit van het merkwaardige uurwerk. Uit den stormnacht. Als een bewjjs van groote grilligheid van den wind in den bekenden stormnacht kan dienen, dat bij een landbouwer in het Garderbioek een zware eik was omgewaaid, die de aarde reeds zóó dicht genaderd was, dat zyn top door een volwassen mensch van den grond af kon worden aangeraakt. Plotseling echter draaide de wind en gierde 5 t

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 2