Stichten Muziektent. Kerknieuws. Gemengde Berichten. Hoogwatergetij te Ter keuzen. Advertentiën. Laagste inschrijver was dhr Pieter Yerhage te Sluis voor f12.200. Verder werd nog ingeschreven door dhrn L. de Groot en J. Bogaard te Sluis voor f15.065 en J. Bauer te St. Annaland voor f17.500. Naar de »N. R. C.« verneemt zal de stoomtram Oostburg-Zuidzande-Cadzand op het einde van September geopend worden, voorloopig alleen voor het goederenvervoer. De opening zal met feestelijkheden gepaard gaan te Zuidzande en Cadzand. In de Woensdagavond te -Cadzand gehouden raadsvergadering werd den heer J. Erasmus, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als ambtenaar van den burgerlijken stand en werd met algemeene stemmen als ambtenaar van den burgerlijken stand benoemd de heer I. Erasmus. De voordracht voor zetters van 's Rijks directe belastingen werd als volgt opgemaakt J. Rïsseeuw, A Risseeuw, beiden aftredende, A. Brevet en I. A. Leenhouts. De cijfers van de rekening 1911 zijn ont vangsten 9478.995uitgaven 8698.27 en goed slot f 780.725. De begrooting voor 1913 in ontvang en uitgaaf op een bedrag f 8956.21 werd den raad aangboden. De verordening regelende de jaarwedden van het onderwijzend personeel werd in overeenstemming gebracht met de militiewet 1912. Bijv. 1196 tot de »St. Crt,« van Donder dag bevat de statuten van de vereeniging »Het groene kruis voor Breskens en Omstreken te Breskens. De vereeniging is aangegaan voor een tijd vak van 29 jaren en 11 maanden, hetwelk een aanvang heeft genomen op den dag der stich ting, zijnde 1 Juli 1912. Zij stel zich ten doel de bevordering van de algemeene volksgezondheid en de bestrijding van de tuberculosa als volksziekte en tracht dit doel te bereiken doorhet nemen en on dersteunen van maatregelen ter voorkoming van ziekten het verleenen van hulp en het verstrekken van hulpmiddelen bij epidemieën, op zich zelf staande ziektegevallen en ongeval len het verspreiden van geschriften het hou den van voordrachten, en het uitoefenen van geregeld deskundig hygiënisch en prophylac- tiscb toezicht in de woningen van on- en min vermogende tuberculoselijders, het nemen en bevorderen van maatregelen die dienstig kunnen zijn om de verspreiding van tuberculose in h.et. huisgezin, in werkplaatsen, in scholen en alle voor het publiek toegankelijke plaatsen tegen te gaan het verspreiden van populaire geschriften, het houden van populaire voor drachten en het op andere wijze bevorderen van de algemeene kennis aangaande tubercu lose en hare bestrijding, het bevorderen van eene doelmatige geneeskundige behandeling van on- en minvermogende tuberculoselijders. Alle meerderjarige inwoners van de gemeen ten behoorende tot het voormalig 4de district van Zeeland, kunnen lid der vereeniging zijn. In de Westerschelde nabij de haven van Breskens is door visschers het lijk gevischt van een heer die te Oostende was verdronken. Op het vinden van het lijk was eene hooge premie gesteld. Diefstal van een geweer. Enkele dagen geleden ontdekte men in de schuur van den landbouwer K. te Nieuw en St. Joosland dat er een geweer weg was, dat daar gehangen had. De verdenking viel op een paar arbeiders noodig zijn", dacht Marthe. Ik kan dit on mogelijk zonder het toenbel te schenden." Koortsig nam zy de sleutels ter hand, be proefde opnieuw de kleinsten in de opening te wringen. Alles vergeefs. Met zweetdrop pels op het voorhoofd staakte zij. Op de secre taire, tegenover haar, glimlachte eene photo- grafie van Matbilde baar toe. Zoo had de ongelukkige gelachen tegen bet leven, tegen de liefde, tegen alles en allen. En op dit kritieke oogenblik, nu hare eer op het spel stond, glinlachte zjj nóg Marthe keek het portretje aan, smeekend, alsof zij werkelijk nog tot hare zuster het woord kon richten en haar zeggen kon „Lach niet, bid ik je Lach niet, maar help mij En,machteloos, radeloos, niet wetende wat te beginnen, stond zjj daar voor dat onwillige meubel, dat weigerde zich voor haar te ont sluiten. En het portretje van Mathilde, bleef haar toelachen bleef haar toelachen met dien eeuwigen, dommen glimlach. Marthe had lust om het meubel te breken maar hare zwakke handen zouden dit toch zonder hamer en beitel niet gedaan kunnen krjjgen. En dan, hoe zou zjj later die inbraak hebben moeten verklaren Daar viel haar iets beters in met was of desnoods met papier een afdruk nemen van het slotdan onmiddellijk daarnaar een sleutel bestellen en den volgenden morgen, vóór de uit Middelburg, die bij voornoemden land bouwer gewerkt hadden. Aangifte werd ge daan bij de politie. De gemeenteveldwachter en de Rijksveldwachter uit Arnemuiden togen op onderzoek, en hadden al spoedig den dader te pakken, welke bleek te zijn zekeren O. uit Middelburg, een der bewuste werklui. De dader heeft bekend en het geweer is in beslag genomen. Zondag 25 Augustus 1912. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., en nam. 2 u., Ds. A. Timmerman. MAANDAG 26 Aug., 's avonds 7!/a u., vergadering in de Catechisatiekamer van de commissieleden, die gelden voor het .torenuurwerk hebben ingezameld. Sluiskil. Nam. 2 u., Ds. L. de Boer van Hulst. Hulst. 91/2 uur Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. i er Neuzen. Voorm. 9 u. Ds. J. F. van Hulsteijn Jr., en nam. 2 u., Godsdienstoefening. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (VIoo3wijkstraat). Ier Neuzen. 9 u., 2 u., en 5*/^ u., Ds. van de Garde van Opheusden. Lokaal „Ebeu-Haëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen, ö1/* uur. Dhr. J. J. Kense. Ontrouw Ambtenaar. Dinsdagavond is door de maréchaussees te Deventer de commies der posterijen, B., wegens vermoedelijke onregelmatigheden in zjjn administratief beheer, in hechtenis geuomen. B. is voorloopig in zijn betrekking geschorst. De torenbrand te Beverwijk. Men schrijft uit Beverwijk: In langen tijd is alhier niet zulk een be langwekkende brand geweest ale heden. Het was in de vroegte zeer zwaar weder op felle bliksemschichten volgden ratelende donder slagen en hevige buien. Te ODgeveer 5 uur, na een angstwekkend lichten, werd een klein vlammetje gezien juist ouder den bol van het haantje van den toren, staande voor de Ned. Herv. Kerk in het noordelijk deel van de gemeente. De biandweermannen werden ge waarschuwd en dezen waren weldra ter plaatse met een steeds groeiend getal nieuwsgierigen. Eerst won het vuur slechts langzaam en bijna een uur verliep voordat het haantje omhoog en op het kerkhof neerplofte, een gat borende van ongeveer een meter diep. Toen ging 't vlugger en in korten tijd stond de gehele torenspits in lichtenlaaie. De klok sloeg nog 7 uur, doch moest daarop haar werk staken, weldra met zwaren slag neerploffend. Aan blusschen viel niet te denken omdat het vuur met geen waterstraal te bereiken was. Dank zij de breede goot onder de spits welke bijna al het afvallend brandend hout werk opving, hadden de kerk en omliggende woningen echter weinig te lijden. Een groote brandende balk kwam in de Torenstraat terecht gelukkig niemand treffend. Toen eenmaal de spits was ingezonken bleef het vuur verder tusscben de zeer dikke torenmuren voortwoeden. Bijna den geheelen dag bleef de nu afgeknotte' toren ronken eu velen uit Wijk aan Zee, Vel- sen, Haarlem, Amsterdam enz, kwamen een kijkje nemen. Het schijnt vast te staan dat de toren niet van een bliksemafleider voorzien was. Zooals thuiskomst van baren zwager, hier terug- keeren. Na dit beslnit te hebben gevat, verademde zij een weinig. Zy dacht over dit plan nog na, toen er aan de deur van het boudoir werd geklopt. Hoewel zij niets te vreezen had, beefde zy als een op beeter daad betrapte misdadiger. De kamermeid trad binnen, met een open telegram in de hand. „Ik zocht mevrouw. Ik dacht wel dat mevrouw bier zon wezen. Dit telegram is gekomen van mynheer. „Wat is 't?" Mevrouw Chenevray nam het papier en las „Kom van avond zes nur. Maak kamer gereed. Mon revel." „Van avond prevelde Marthe binnens monds. Zij keek op baar horloge en zag dat het half vyf was. „Over anderhalf uur dus!" Zy herlas het telegram en zag dat het verzonden was uit het station te Tours. Haar man eD haar zwager kwamen dus in eens dóór van Spanje terug. Zy hadden Bordeaux, waar zy zich een halven dag hadden willen opbonden, er aan gegeven. Marthe had dus geen tyd meer om haar plan ten uitvoer te brengen. Niettemin verlangde zy was. Maar dit artikel bleek niet in het huis te zijn. Toen wilde zy zich behelpen met een stuk papier. Maar zy gemeld was by voor 35.000 verzekerd bij De Jong Co. te Amsterdam. Algemeen hoopt men dat het gemeentebe stuur tot een algeheele en spoedigen herbouw zal besluiten, opdat het, zoowel te land als ter zee, goed bekende torentje weldra weder moge gezien worden. Het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente, vopr het behoud waarvan men eerst vreesde, hééft weinig schade geleden. Voortdurend is het nagespoten, het groote orgel moet bierdoor wat vochtig geworden zijn. Eene vruchtbare koe. Naar men aan de 's-Hert. Ct .meedeelt, heeft te Reek (N.-Br.) een koe vier levende kalveren tet wereld gebracht, waarvan slechts één kort na de geboorte dood gingzij zijn alle iets kleiner dan een gewoon kalf, doch wegen ieder toth nog 56 pond. Nog kan hieraan toege voegd worden, dat dezelfde koe het vorige jaar ook reeds drie levende kalveren ter wereld heeft gebracht. Uit den trein gevallen. Dinsdagavond te 11.20 uur werd bij aankomst van den trein uit Amsterdam aan het Maassta tion te Rotterdam de hootduonducteur D. ver mist. Deze bleek bij de Oude Plantage uit den trein gevallen te zijn en lag korten tijd bewus teloos. Hi) wist, bijgekomen zijnde, het Sein huis te bereiken, waar door eeu geneeskundige bloeduitstorting in de hersenen werd geconsta teerd. Hij is naar zijn woning te Kralingen gebracht. Slecht kruit. De »Matin« schrijft Na elke ramp, welke bij de marine als gevolg van minderwaardig buskruit voorkwam, trachtte de directie der technische diensten steeds aan te toonen, dat öf opzet óf nalatig- heid in het toezicht de oorzaak was. Ihans echter is deze uitvlucht niet meer mogelijk sinds 1 Januari kwamen by het leger niet minder dan 63 gevallen van zelf ontbranding van kruit voor en dat nog wel in de patroontassen van de soldaten. Nog onlaDgs had iets dergelijks plaats bij een regiment dragondersde directie der staats fabriek moest erkennen, dat alle aan dit regiment geleverde patronen van minderwaardig kruit voorzien waren Het blad deelt als het oordeel van een deskundige mede, dat alleen en uitsluitend de aanwending van minderwaardige en vuile grondstoffen de oorzaak is van de feitelijke on bruikbaarheid van het Pransche buskruit. De formule van den heer Vieille, den uitvinder, i® °P zich zelf volkomen in orde en moet by juiste toepassing beslist betrouwbaar kruit geven. Desertie van Fransche matrozen. Ondanks alle tegenspraak van het departement van marine te Parijs, dat de muiterjj van een dertigtal matrozen van het Fransche oorlogs schip »Marseillaise«, hetwelk naar de haven van Antwerpen was gezonden, ter begroeting van koning Albert van België, ontkent, schynt het geval zich toch werkelijk ongeveer te hebben toegedragen als eerst werd gemeld. De correspondent van het >Berliner Tagebl.« te Brussel seint aan zijn blad, dat de voor stelling van het gebeurde, hetwelk door tal— rijke getuigen is bijgewoond, juist is, zooals bij en andere, ook niet-Duitscbe dagblad- oorrespondenten, die gaf. Hiermede zou ook overeenstemmen het twee kolommen lange bericht, hetwelk de Antwerpsche correspondent V: n de »Echo de Paris*, die het voorval persoonlijk bijwoonde, aan zijn blad zond. Volgens zijn mededeeling bevonden zich 35 matrozen, die een kort verlof om te passagieren hadden gekregeD, gedurende het appèl op de kade, en beantwoordden het afroepen van hun namen nipt met »present« maar met »neen«. Een der deserteurs rukte zich de tressen van de uniform en wierp die in de richting van de »Marseillaise« in de Schelde. Ondertusschen zongen de matrozen met luide stem de Internationale. Eenige Franschen, die zich aan den wal bevonden, trachtten de deserteurs over te balen, zich weder aan boord te begeven, maar als antwoord balden de matrozen de vuist tegen het schip en uitten bedreigingen aan het adres der officieren. Het voorval zou een te pijnlijker indruk hebben gewekt, daar naast de >Marseillaise« de Duitscbe kruiser voor anker lag. Een later telegram uit Parijs meldt, dat de achtergebleven matrozen zich in den loop van den dag by den Franschen consul-generaal te werd daarin verhinderd door bet geloop en gedraai der dienstboden, die thuiskwamen en zich nu bedryvig toonen. Bovendien liet óen afdruk van het zeer kleine slot zich op deze wyze bezwaarlijk nemen. Alles wendde zich dus tégen haar tegen baar en de doode. Zy zou onverrichter zake weer moeten vertrekken, de secretarie in het bezit latende van het afschuwelijke geheim, drt vroeger of later het hart van den heer Monrevel zou doorpriemen. (Wordt vervolgd.) Antwerpen aanmeldden en hem de redenen van hun wegblijven hebben medegedeeld. 10,000 Lire schadevergoeding voor zelfmoord in het hotel. De koopman Carlo A. uit Bologna was levensmoe en besloo', te gelijk met zijn ver looide, uit het leven te scheiden. Ter uit voering van zijn plan koos hy en zulks gebeurt helaas meer een hotel. Hij nam intrek in Hotel Toledo* te Napels, sloot zich in zyn kamer op, joeg eerst zijn geliefde een kogel door het hoofd en schoot zich daarop zelf dood. Dit zelfmoordgeval, waarvan de bykomende omstandigheden van ongewonen aard waren, werd deswege in de pers uitvoerig besproken, hetgeen den hotelhouder natuurlijk groot schade veroorzaakte. Hij stelde daarom tegen de erven een eisch tot schadevergoeding bij het landga- recht te Napels in. De erven van den moorde naar en zelfmoordenaar bestreden hun aan sprakelijkheid in deze. Het landgerecht stond den eisch evenwel toe en veroordeelde de erven om 10,000 Lire schadevergoeding aan den hotelhouder te betaleö. In het vonnis wordt overwogen, dat de hotelkamers niet bestemd zijn om als schouw- tooneel van meer of minder hartstochtelijke liefdedrama s te dienen. Wie in een hotel een zelfmoord beging, maakte een, met de stil zwijgend aangegane overeenkomst strijdig gebruik vbd gehuurde kamer, voor de gevoigen waarran de erven aaösprakeljjk waren. Moordaanslag op een kolonel. Dinsdag heeft te Powonski by Warschau een. soldaat, uit wraak over een straf hem opgelegd, drie schoten uit een Mauser-karabijn op prins Toemanof, den kolonel, van het bataljon gelost. Een schot drong den kolonel in de long, het tweede verbrijzelde hem een been, het derde trof een oppasser in het onderlyt. Officieren, op het geknal toegesneld, maakten den soldaat met revolverschoten af. Groote ontevredenheid. Te Ka'iro is in oproerige plakaten de bevolking aangezet om wraak te nemen over de zware gevangenisstraffen, een paar jonge Egyptenaren wegens een komplot tegen het leven van Lord Kitchener opgelegd. De Nation, het Engelsche weekblad, opperde laatstelyk twyfel of de schuld van de veroor deelden wel vast stond. De veroordeeling geschiedde grootendeels op grond vaD het getuigenis van een medeplichtige, die daar mede vrij kwam. Was hy geen agent provo cateur DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 24 Augustus 12.5 Zondag 25 0.32 12.55 Maandag 26 1.14 1.31 Dinsdag 27 1.49 2.4 Woensdag 28 2.20 2.34 Donderdag 29 2.49 3.2 Vrydag 30 3.17 3.31 GENERAAL BOOTH. Door het Hoofdkwartier van het Leger des Heils te Amsterdam, zijn gratis verkrijgbaar gesteld, fraai uitgevoerde foto's van den Generaal, papierformaat 27 bij 40 c.m. Bij voldoening der emballage en frankeer- kosten zijnde 5 cent, worden ze aan ieder lezer van ons blad franco toegezonden. Het te vermelden adres is Handels-Departement, Leger des Heils, Prins Hendrikkade 49-51, Amsterdam. Ondergeteekenden berichten hiermede dat in eene op ^21 dezer gehouden vergadering een Comité is gevormd met het doel om door bijdragen van de ingezetenen en medewerking van het gemeentebestuur eene Muziektent te stichten. Comitéleden zullen daartoe eerstdaags de ingezetenen met inteekenlijsten bezoeken. Het Comité noodigt dringend uit haar pogen, dat ten doel heeft het stichten eener gelegen heid voor het verschaffen van kunstgenot aan alle ingezetenen, door algemeene inteekeniDg te willen steunen. Namens het Comité voornoemd, J. HLjIZINGA, Eere-Voorzitter. M. EIJKE, Voorzitter. J. L. JURRIJ, Vice-Voorzitter. F. I. H. SPEETJENS, Penningm. N. J. HARTE, le Secretaris. J. F. DE COOKER. 2e Secretaris,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 3