Het Offer. FEUILLETON. UIT ONZE 0M5EVINS. der gemeente Ter Neuzen sectie L. nos 48, 50. 1873 en 1375. 3o. dit besluit ter goedkeuring te zenden, naar Ged. St. van Zeeland. Dhr. De Jager zal tegen #dit voorstel stem men. Hij meent, dat zijne bezwaren genoeg zaam bekend zijn. Het voorstel van B. en W. in stemming ge bracht wordt aangenomen met 9 tegen 3 stem men. Tegen stemden de heeren De Jager, Scheele en Wieland. VI Voorstel tot inwilliging van een ver zoek van J. Scheele c. a. tot uitbreiding van de straatverlichting te Sluiskil en het aanleg gen van een voetpad aldaar. De verzoekers, allen wonende te Sluiskil, op den dijk der Coegorspolder, langs den weg van den Piersenspolder, hadden te kennen gegeven, dat voornoemde weg, bij het nu meer naderende bietenseizoen en de aankomende wintermaanden altijd in een drassigen en modderigen toestand komt te liggen dat aan weerszijden van vorenbedoelden weg een sloot ligt, waarvan er telkens één bij het betreden der erven moet worden overschreden, die bij het natte jaargetijde, steeds in modder- slooten herschapen worden dat langs den bedoelden driehonderd en zestig meter lange weg, slechts twee petroleum- lantaarns zijn geplaatst, die in den donkeren avond onvoldoende licht verspreiden dat dientengevolge de overige 320 meters van den weg, bij winter en donkere maan steeds in duisternis zijn gehuld, zoodat menigeen zijn woning niet weet te bereiken, zonder kennis met de modderslooten gemaakt te hebben- Redenen, waarom ze verzoeken in dezen toestand te willen voorzien, door het laten leggen van een verhard voetpad, aan de woning zijde van den weg en langs vorenbe doelden weg de benoodigde lantaarns te plaatsen. B. en W. stellen voor de straatverlichting te Sluiskil met 3 lan taarns uit te breiden en ten behoeve van het personenverkeer langs den weg van den Pierssenspolder voor de woningen, gemerkt Q 109 tot en met 136 en P 113 tot en met 116 50 palen te plaatsen. De heer De Bruijne vraagt of het ook noodig is, dat pad te doen verharden. De Voorz. zal, indien zulks noodig blijkt, den Raad later hieromtrent een voorstel doen. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. VII. Voorstel in zake verzoek van Th. M. Fermont om te geraken tot een vergunning tot vertoop van sterken drank in het klein boven het voor deze gemeente verleende maximum. B. en W. stellen, na een ampele uiteenzetting hunner motieven, vóór, Fermont kennis te geven, dat aan zijn verzoek niet kan worden voldaan. Z. h. 8. wordt aldus besloten. VIII. B. en W. stellen voor aan de volgende personen gedeeltelijk ontheffing van H. O. te verleenen aan de heerenH. J. Vooren voor een bedrag van 43.92 F. T. de Glopper 21.48 Mels Haak /'10.676; P.. Fl. de Bakker 8.16 P. H. A. Middelraad 6 80 M. C. J. Eijke Jr. 5.585 A. Karreman f6.70; J. C. Verschoor 2.68®P. van Gastel f2.13®W. de Jonge f 0.625, allen wegens vertrek naar elders en aan M. H. van Doeselaar 5.20 wegens overlijden. Verder wordt aan een 11 tal personen ont heffing hondenbelasting verleend tot een gezamenlijk bedrag van f 20.75. Novelle van HENRY BORDEAUX. 4) „Ik heb er aan gedachtAl deze sleutels hebben ongeveer hetzelfde model als de verlorene. Zeker dus zal de eene of andere wel passen." Met weerzin nam zij den sleutelbos. Leek het niet of zij samen het een of andere afschu welijk boevenstuk beraamden Was het niet een al te wreede streek van bet noodlot, dat zij aldus genoodzaakt werd te komplot- teeren met den verleider van hare lieve Matbilde „En als het toch niet open gaat Men moet op alles bedacht zjjn." „Dan breekt u het slot open." „Dat kan ik niet." „Ik zal het u wjjzen. Maar het zal niet noodig zjjn. Een van deze steutels zal wel passen. „Goed, Goed. Ik ga dadelijk heen." Met een wenk beduidde zjj hem dat hij vertrekken kon. Hij ging ook. Maar bij de deur bleef hjj staan en vroeg „Op welk uur komen de heeren morgen aan Aan P. J. Risseeuw kan geen ontheffing worden verleend, daar zijn hond voortdurend losloopt. Ontheffing van schoolgeld wordt verleejid aan 8 personen tot een gez. bedrag van 9.46. i. Nog is ingekomen een verzoek van de Commissie van Toezicht op het L. O. om'in de vacature-Lensen te voorzien. Op de aanbeveling komen voor de heefen v. Hasselt, rijksbetaalmeester en de heer Nolet, havenmeester. Bij stemming wordt benoemd dhr. Van Hasselt met 7. stemmen, terwijl 4 stemmen op dhr. Nolet en 1 in blanco zijn uitgebracht. Rondvraag Dhr. De Jager heeft opgemerkt, dat aan de gemeentehaven enkele buizen gesprongen zijn. De Voorz. heeft van den bouwopzich^er vernomen, dat 3 buizen waren ingezakt, en gedeeltelijk van boven gebroken waren. Hij belooft een waakzaam oog te zullen doen houdan. Naar aanleiding van een vraag van dhr. Moggré, omtrent de afdamming van de ge meentehaven, verzoekt dhr. Eijke over te gaan in besloten zitting. Alvorens hiertoe wordt overgegaan, vraagt dhr. Donze nos het woord voor een enkele opmerking. Als hij de couranten nagaat der laatste dagen, leest hij, dat in verschillende plaatsen voorbereidselen worden gemaakt om het 100-jarig bestaan van Nederlands onaf hankelijkheid te vieren. In enkele gemeenten gaat dit uit van de Gemeente zelve, in andere van particulieren. Hij geeft in overweging, dat B. en W. over deze zaak zullen nadenken. De Voorz. zal in de vergadering van het dagelijksch bestuur dit punt ter sprake brengen. Hierna wordt de openbare vergadering gesloten en gaat over in ééne met gesloten deuren. Woensdagavond was in het hotel »Centraal« van den heer Visser, eene ver gadering belegd met het doel om door in zameling van gelden bij de burgerij, te komen tot het aanschaffen van een muziektent. Zij, die vroeger hunne medewerking ver leenden aan algemeene festiviteiten, waren door een circulaire bijeengeroepen, ouder- teekend door de heeren J. Huizinga, burgë- meester, N. J. Harte, voorzitter van de muziekvereeniging »De Vereenigde Werk lieden* en J. F. de Cooker, secretaris van het Comité tot het organiseeren van Wielerfeesteo. In deze circulaire, alsmede in de openings rede van den heer Huizinga, werd uiteengezet, welk een gemis hier aan een muziektent bestaat en hoe dat gemis herhaaldelijk gevoeld werd, wanneer ter gelegenheid onzer nationale feesten noodtenten moesten worden opgeslagen. Wat geeft het te kunnen bogen op een flink muziekcorps, als we de plaats missen om onze muzikanten in de gelegenheid te stellen oqs te laten genieten van hun kunst. En wat is het niet bedroevend te aanschouwen, hoe zelfs het kleinste plaatsje vaak in het bezjt is van zulk een weeldeartikel, terwijl wij ons moeten behelpen, zooals bij het laatste concent op de markt. Toen bleek tevens, dat de Ter Neuzenaars muziekliefhebbers zijn, dat bleek uit de voort- beeldige orde, welke men elders meestal ver zoeken kan. De pogingen tot nu toe aangeweud om een tent te verkrijgen hebben schipbreuk geleden. En toch bleek nu duidelijk op deze vergadering, „Tegen den middag." „Gaat u nn naar de Rne Murillo?" „Onmiddellijk." „Het is nu drie uur. Mag ik u tegen vjjf uur wachten in het park Monceau, bjj de ruïne?" „Waarom Dat is onnoodig." Smeekend drong hij aan „Mag ik dan niet een woord hooren tot mijne geruststelling Wilt u mj] dat niet even zeggen Zij beloofde niets. Maar hij vatte haar zwijgen op als eene toestemming. ToeD hij was heengegaan, weende zij nog over de schande van Mathilde, en hare tranen waren, bitterder dan die, welke zjj vergoten had over haren jammerlijken dood. „Mathilde heeft mij noodig". Met deze gedachte vermande zich mevrouw? Chenevray. Zjj wiesch haastig hare oogen, kleedde zich, nam een rijtuig en begaf zich naar de Rue Murillo. De Monrevels be-* woonden een dier huizen, die aan het parfé gelegen zijn sis aan een tuin en daardoor eene landelijke bekoring hebben in het midden van Parijs. Marthe vond er slechts eend kamermeid, die met baar eigen naaiwerk bezig was en zich geroepen voelde, door eerf geest van solidariteit, om de afwezigheid der andere domestieken meteen vloed van woordetf te verontschuldigen. dat onze gemeentenaren een dergelijke inrich ting wenschen. Uit alle kringen, zoowel wat stand als kleur betreft, was een talrijke schaie opgekomen. In de raadszitting van 19 October 1911 is besloten, dat wanneer blijk gegeven werd van voldoenden steun door particulieren, de ge meente wel geneigd zou zijn een eventueel te kort bij te passen. Het resultaat der besprekingen van Woens dagavond is dan ook, dat men besloten is met lijsten rond te gaan om bijdragen in te zamelen voor, de bedoelde tent. Ieder penninkske, hoe gering ook, zal welkom zijn. Mocht iemand lievereen renteloos aandeel nemen, ook daar zullen de ooren der inzamelaars voor open zijn. De heer Speetjens had liever gezien, dat de gemeente zelve voor een tent zorgde. Wel licht kon ze zich dan nog een niet onaardige rente verschaffen, door het voorbeeld te volgen van onze Gentsche buren. Daar staat n. 1. op de korenmarkt te Gent een muziektent, die in hare benedenverdieping den verkoopers van fruit, groente en verschillende andere kleine neringdoenden een gastvrij plaatsje biedt, dat ze voor weinig geld in hiiur hebben verkregen. Dat zou volgens den heer Speetjens ook hier kunnen. Het zou voor velen, niet in het centrum vap Ter Neuzen wonenden, die eerst in den middag de karren, vaak met verlepte groenten, althans zeker met het overschotje, zien aan komen, welkom zijn, als ze de dienstbode 's morgens om versche groente naar de kiosk op de markt konden zenden. Ook Smit, de vischafslager, zouden we daar een »sneukel« plekje kunnen inruimen. Hij ziet zijn visch bij regen ook liefst op het drooge en zichzelf in de eerste plaats. Hiertegen rezen echter verschillende be zwaren men vreesde voor geen deelname der groenteboeren enz. en vond het idéé kortom te grootsteedsch. Het glanspunt van den avond was bij de voorlezing van verschillende sympathie betuigingen van personen, die door zaken of reisjes onmogelijk aanwezig konden zijn, toen n.l. een brief voorgelezen werd van de Wieler club »Ter Neuzen*, die haar gansche saldo in kas, groot f 125, (zegge één honderd vijf en twintig guldendat zegt wat voor een Ter Neuzensche vereeniging?! en geeft blijk van haar organisatorische kracht bij feestelijke gelegenheden) ter beschikking stelde voor het door haar toegejuichte doeleinde. Dat ont lokte aan de aanwezigen een warm applaus. Ook de heer dr. Spruitenburg stelde een aardig bedrag beschikbaar, terwijl meerderen hun steun toezegden. De heer Nobels opperde nog een ander denkbeeld om de tent een zekere winst te laten afwerpen, n.l. door ze af te sluiten met rolluiken, zoodat die voor reclame konden gebruikt worden. We vonden het idéé wel leuk, maar een beetje erg speculatief. Het is voor hem geen onaardig idéé, dat met die rolluiken de dubbeltjes der ingezetenen in zijn portemonnaie zouden rollen. Maar zonder die rolluiken zal de zaak toch wel aan het rollen komen. Er werd ten minste reeds een voorloopig bestuur gekozen, bestaande uit de heeren Huizinga eere-voorzitter, Eijke voorzitter, Jurrij vice-voorzitter, N. J. Harte le secretaris, De Cooker 2e secretaris en Speetjens penning meester. Verschillende aanwezigen boden zich vrijwillig aan om de ingezetenen aan de portemonnaie te gaan voelen. We wenschen hen van harte succes en hopen, ,,'t Is goed, 't is goed", zoo sneed mevrouw Chenevray deze uitleggingen af, „Zij weten toch, hoop ik, dat mijnheer Monrevel morgen terugkomt „O ja, mevrouw. Morgen namiddag." „Is alles tot z\jne ontvangst in orde?" „Ja zeker, mevrouw." „Dat zal ik dan eens even gaan nazien. Je kunt aan je werk blijven." Zij klom terstond naar de eerste verdieping. Om de kamer van Mathilde te bereiken, moest z?j door een boudoir, waarvan zjj zorgvuldig de deur sloot, terwijl zjj de tusschendeur naar de kamer zelf open liet. Op deze wijze zou z(j tjjdig kunnen bemerken of iemand haar kwam storen, zonder gevaar van onverhoeds op het Ujf te worden gevallen. Na deze voorzorg genomen te hebben, keek zij, alvorens aan hare taak te gaan, eens om zich been. Door de neergelaten jaloesieën drong het daglicht schuchter, als een dief. Om zichzelf moed te geven, opende Marthe de venster en liet den door de boomen getemperde zonneschijn naar binnen stroomen. Maar bij dit sterkere licht onderscheidde zij ook zooveel te duidelijker den aaoblik van deze kamer, in welke zij sedert den dood barer zuster niet meer was geweest. Eu daarbij bestormden haar zóóveel herinne ringen, dat zij hare banden tegen haar onstui mig bonzend hart moest drukken. Met al hare wilskracht dwong zjj zich tot dat ze de dubbeltjes zullen weten los te krijgen, want het is voor een »edel« doel De heer Moggré had liever gezien, dat een dames-comité gelden inzamelde, daar hij de schoor.e sexe meer succes toedacht. Anderen kwamen beweren, dat mannen veel beter kunnen »pingelen«. Daar ik zelf wellicht ook onder de collectanten zal behooren, koesterde ik nog een stille hoop, dat een ander zou voorstellen, dat iedere heer een dame op zijn moeilijke tocht zou meenemen, dan was het succes, dunkt me, zeker en ik zeg maar »je kan niet weten, welk een ge zellige ommegang dat zou zijn*. Maar snoppes* Van wege de landbouwm. in Limburg zal er te Hasselt eene tentoonstelling gehouden worden, waaraan een internationale wedstrijd van landbouw-werktuigen en landbouw- instrumenten verbonden is, op 31 Augustus, I, 2 en 3 September a. s. Voor inlichtingen kan men zich vervoegen bij het Belgisch consulaat, te Ter Neuzen. Loting lichting 1913. Het ,,Prov. Blad" no. 126 bevat een cir culaire van den wnd. Commissaris der Koningin bevattende het besluit waarbij de dagen en uren zijn bepaald, waarop de loting- voor de lichting der militie voor het jaar 1913 zal plaats hebben, De gemeente Overslag had slechts één geschikt verklaarden ingeschrevene en Water landkerkje geen, zoodat voor die gemeenten geen loting behoeft te worden gehouden. De loting zal plaats hebben in de gemeenten en op de dagen en uren, als hieronder zijn aangewezen. Sas van Gent, Dinsdag 10 September, 10 v.m., voor de gemeenten Sas van Gent, Philippine en Westdorpe. Ter Neuzen, Dinsdag 10 September, 2 n.m., voor de gemeenten Ter Neuzen, Hoek en Zaamslag. Axel, Woensdag 11 September, 10.30 v.m., voor de gemeenten Axel en Zuiddorpe. Koewacht, Woensdag 11 September, 3 n.m., voor de gemeente Koewacht. Hulst, Donderdag 12 September, 8 v.m., voor de gemeenten Hulst, Graauw-en-Langen- dam, Clinge en St.-Jansteen. Hontenisse, Donderdag 12 September, II.30 v.m., voor de gemeenten Hontenisse, Boschkapelle, Ossenisse, Hengstdijk en Stoppeldijk. IJ z e n d ij k e, Vrijdag 20 September, 10 v.m., voor de gemeenten IJzendijke, Hoofd plaat, Biervliet en Schoondijke. Oostburg, Vrijdag 20 September 1.15 n.m., voor de gemeenten Oostburg en Zuid- zande. Sluis, Zaterdag 21 September, 10 v.m., voor de gemeenten Sluis, Cadzand, Retran- chement, Eede, St.-Kruis en Aardenburg. G r o e d e, Zaterdag 21 September, 2 n.m., voor de gemeenten Groede, Nieuwvliet en Breskeus. In de Woensdag gehouden gemeente raadzitting van Boschkapelle is besloten het nieuw gemeentehuis te bouwen langs de Bos- schestraat, in den tuin van mej. Wed. v. d. Veeken. Voor rekening der Vereeniging »Volks- huisvesting* te Sluis is Donderdagmiddag dooi den architect Joh. D. Looijen in het gemeente huis bij enkele inschrijving en in het openbaar aanbesteed het bouwen van tien werkmans woningen op een terrein gelegen aan de Ridderstraat te Sluis. kalmte. Zjj nana nit haar taschje, dat zjj op e6n stoel had gelegd, den sleutelbos van Pierre Emaquy, en naderde de secretaire. Op goed geluk beproefde zij de sleutels, hopende zoo- spoedig mogelijk deze pijnlijke onderneming te- zullen kunnen beëindigeD. Hare rechterhand, waarmede zij werkte, beefde zoo, dat zij ze met de linker moest vasthouden. Van tijd tot tjjd hield zjj op en luisterde, daar zjj meende dat zij in de gang voetstappen hoorde. Het zweet brak haar uit van angst, dat iemand haar zou kunnen komen overrompelen. Toen het toeval haar niet dienen wifde» begon zij kalmer en regelmatiger te werk te gaan. Een voor een beproefde zij al de sleutels aau den bos. Bijna alle waren te grooten die welke in het sleutelgat gingen, lieten zich niet omdraaien of pasten niet op de pen van het slot. Ontmoedigd en beangstigd bekeek Martha Chenevray het meubel, dat het geheim der doode verborg en niet wilde loslaten. Het was een stuk van phantastich modern maaksel, op zóó dunne pooten, dan men nauwelijks be greep hoe zij het gewicht konden dragen. De klep, die neergeslagen moest worden om de binnenste laden bloot te leggeö, was ingelegd met figuurtjes van paarlmoer en ebbenhout, tusschen welke het uiterst kleine sleutelgaatje haast onzichtbaar verborgen zat. „Tot het openbreken zou een schrijnwerker

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 2