Rechtszaken. Gemengde Berichten. lagere school, bestemd voor het geven van meer uitgebreid lager ouderwijs. Voorstel tot inwilliging van een verzoek van J. Scheele e a. tot uitbreiding van de straatverlichting te Sluiskil en het aanleggen van eeji voetpad aldaar. Voorstel inzake verzoek van Th. M. Fermont om te geraken tot een vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein boven het voor deze gemeente verleende maximum. Ontheffingen plaatselijke belastingen. Op de voordracht voor een onderwijzer aan school nummer 1 voor uitgebreid lager onderwijs le klasse te Rotterdam komt als nummer 1 voor, de heer W. H. Balkenstein, vroeger te Ter Neuzen. De Synode der Ned. Herv. kerk heeft uit de generale kas toegestaan aan Ter Neuzen voor godsdienstonderwijs 250, en voor predi- kantstractement o. m. aan Hoofdplaat f 100 en Waterlandkerkje f 100. Op 19 Aug. j. 1. had te Axel op het raadhuis de aanbesteding plaats van de levering van 20.000 stuks straatklinkers, te leveren franco op wagon,- station Axel. De leverantie werd gegund aan den heer G. F. P. van der Peijl te Ter Neuzen voor 16.50 per 1000 stuks. Maandagavond hield te Axel onder voorzitterschap van den Heer J. Huizinga, de vereeniging »Ambachtsbelang« haar eerste jaarvergadering op de bovenzaal van den heer Gilijamse. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden 69 bedroeg de cursus 19111912 werd gevolgd door 22 leerlingen. De inkomsten over het afgeloopen jaar be droegen f 629.45 en de uitgaven f 789.79 '2, alzoo een nadeelig slot van f 160,34V2. De contributie der leden bedroeg f 94 school geld f 87.75; subsidie van de provincie f 125 (nog te goed) en van de gemeente eveneens f125; rentelooze voorschotten f300 en giften f22 70. Aan directeur en leeraren was uit gekeerd f 391 en aan leermiddelen f 179.93. Herkozen werden als bestuursleden de heeren J. A. van Hoevel en A. van 't Hoff, terwijl in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer J. Huizinga, werd ge kozen de heer A. E. C. Kruysse, bij her stemming met den heer J. K. Vink. Als voorzitter werd gekozen de heer C. Hagers. Door den heer A. F. Kusse, hoofd der openbare school te Hulst, is tegen 15 October a. s. als zoodanig eervol ontslag gevraagd. De brigadier der marechaussee Favier is verplaatst van Hulst naar Oirschot en de bri gadier Hoogerhuis van Alfen naar Hulst. De kommies 2e klasse F. J. Kools, der directe belastingen enz. is met ingang van 1 September verplaatst van Aardenburg naar Hulst. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Schoondijke Ds. F. A. van der Vlies te Poor- tugaal. Bij Kon. besluit is benoemd tot gezwo rene van den Koninginnepolder de heer P. de Dobbelaere te Biervliet. De verkiezing te Cadzand, tengevolge van de aftreding van den heer J. Erasmus Az., noodig geworden door de benoeming van zijn zoon den heer I. Erasmus tot burgemeester, is door Burgemeester en Wethouders bepaald op 9 September a.s. en zoo noodig de stem brieven van haar en daarop niets meer, Ik wachtte, ik hoopte, ik leed onder hare on verschilligheid, terwijl zij reeds had op opge houden te leven." „En schreef n haar Hiet „O ja. Maar niet naar haar huis Toen ik van het gebeurde vernam, dacht ik te sterven. Ik beu in den eersten den besten trein gesprongen. Wat een reis Vanmor gen, te Parys, hoorde ik van de afwezigheid van mijnheer Monrevel. Men zeide mij dat hij overmorgen zou terugkomen." „Neen. Morgen reeds." „Ik wist niet dat hij mijnheer Chenevray vergezelde. Ik kwam uweD roan in het ver trouwen nemen. Het valt mij zoo pijnlijk u te martelen u te krenken in uwe dierbaarste affectie. Vergeef het mjj Met een gebaar brak zij zijne jjdele veront schuldigen af. „Zjj was een kind U hebt zwaar aan haar misdreven." „Ik beminde haar." „Zij was gelukkig voor zjj n kende. En dan zij had eene dochter. Hebt u daaraan niet gedacht?" „Als men lieftheeft, dan denkt men enkel aan zjjne liefde.„ „Dat is wel heel slecht liefhebben „Het is liefhebben." „O neen! Liefhebben, dat is vrede geven. ming en herstemming op 20 en 30 Sept. 1912. Ondanks het minder gunstige weer mag het muziekfeest, Zondag te IJzendijkegehouden ter herdenking van het 75-jarig bestaan van »Geduld overwint», goed geslaagd heeten. Tusschen 1 en 2 uur kwamen de verschillende vreemde sociëteiten aan per tram of per wagen en trokken al spelende op door de versierde straten naar de Markt, waar de stoet ^ou gevormd worden. Toen al de gezelschappen aanwezig waren, werd een omgang door7de gemeente gedaan onder het spelen van vioolijke marschen, gevolgd door een groote menigte, die inmiddels eveneens gekomen was. Na het ontbinden van den stoet gingen de vmuzieken» naar de hun aangewezen herbfer- gen, om straks in volgorde op 2 kiosken ieder 2 stukken te laten hooren. De besturen werden uitgenoodigd ter beurze waar de eebe- wijn werd aangeboden en de verwelkoming uitgesproken door de voorzitter van »Gedüld overwint» den heer J. Th. Hendrikse. Tegen den avond kwam een onweersbui óp- zetten, vergezeld van hevige regens, die nog lang aanhielden. Dat maakte, dat van straat verlichting niets komen kon en ook verliep de tijd tot het opstellen van het vuurwerk. Dit is dan ook tot later uitgesteld. Met tram, fiets of wagen vertrokken dan ook betrekkelijk spoedig de feestgangers. Het herdenkingsfeest van »Geduld Over wint» werd Maandag nog voortgezet. Na een muzikale wandeling door de straten werden er voor de jeugd verschillende spelen geor ganiseerd. Daarbij werd gezorgd, dat vóór alle deelneemsters en deelnemers een prijsje overschoot. Heel wat menschen, ook nog van elders, vermaakten zich met het kijken naar ringsteken en enveloppe trekken op de fiets, wedloop met hindernissen, houtjesrapen, enz. Ook voor de grooten was gezorgd. Op den muziektempel werd een groot orgel geplaatst. Dit begon te spelen en ieder h^jd vrij dans, dus een bal-champêtre. Bepaald druk gebruik werd daarvan niet gemaakt, al waren er heel wat nieuwsgierigen en kijklustigen. Die het deden vermaakten zich intusschen kostelijk. Zoo is het feest in goede orde afgeloopen en behoort tot het verleden. Ons wacht nu a.s. Zondag nog een staartje ervan in den vorm van het uitgestelde vuur werk. Dit wordt voorafgegaan door een voetbalmatch tusschen de vereenigingen van IJzendijke en Sluis. Ook zal het muziek gezelschap daarbij zijne medewerking verleenen. Zeehonden. In de Zeeuwsche stroomen is het getal zeehonden, dat men op de zandbanken ziet; in de laatste jaren voortdurend verminderd, zoodat men slechts tientallen kan waarnemen, waar vroeger honderden verschenen, wat te danken is aan het voortdurend wegvangen van jonge exemplaren de oudere laten zich niet meer verschalken. Elk jaar worden uit de Zeeuwsche stroomen circa 450 exemplaren gedoode dieren aangegeven voor het verkrijgen der Rijkspremie ad f 2.50 voor een mannetje' en f 3 voor een wijfje. Het grootste aantah wordt aangegeven in Bruinisse en Veere. T Arrondissements-Ilechtbank te Middelburg Zitting van 20 Augustus 1912. A. B., 26 j., arbeider te St. Jansteen, is En u u verstoort den haren tot iu haar graf." Zij beiden zwegen, met looden hart. Toen vroeg Marthe, als eene beangste mede plichtige „Wat nu te doen?" „Die brieven moeten van avond verdwijnen. Kunt u in hare woning?" „Hare woning is open. Personeel is er in gebleven." Na zijne zware biecht, vond hij weer den wil en de vastberadenheid tot handelen. „U moet er heenonmiddeljjk. U* alléén kunt hare nagedachtenis nog redden.", „Na een rarzelen, vol schaamte, vroeg zjjv hem „Waar zjjn die brieven?" T „In bare kamer." d „Bent u daar zeker van?" „Ja". Hij aarzelde weer. „Eens op een dag, toen zij vermoeid was, ontving zjj., ra(j in hare kamer. Toen heeft zij rojjg getoondZij waren in haar secretaire,. De klep moet worden opengemaakt. Zjj zjjn., in eene van de binnenste laden, links." j „Zijn ze er alle „Alle." „Zijn er veel." „Ja. Een bundeltje, met een lint bijeen gebonden. Mevrouw Chenevray bloosde bij de vraag „Zjjn zjj zijn zij compromittant?" wegens mishandeling veroordeeld tot f 10 of 10 dagen hechtenis. P. v. H., 26 j., zonder beroep te Kapelle- brug, is wegens alsvoren veroord. tot 1 maand gevangenisstraf. S. N., 25 j, werkman te Sas van Gent, is wegens alsvoren veroord. tot f 5 of 5 d. hecht. J. v. C., 20 j., arbeider te Axel is wegens niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar veroord. tot f 10 of 10 d. hecht. L A. v. d. S 21 jlandbouwersknecht te IJzendijke, is wegens mishandeling veroord. tot f 15 of 15 d. hechtenis. Bij beschikking der Arrondissements Rechtbank te Middelburg is T. H 25 jaren, geboren en wonende te Hontenisse, als beklaagd van zware mishandeling, gepleegd op zijne vrouw, buiten vervolging gesteld met last tot zijne invrijheidstelling, doch met bepaling tevens dat genoemde persoon in een krank zinnigengesticht zal worden geplaatst voor een proeftijd van 1 jaar. Loterijwet. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie te Den Helder is in hooger beroep gegaan van het vrijsprekend vonnis tegen M. I., Directeur der N. V. »De Tijdgeest». Een simulant. Voor eenige dagen werd in een der kermis tenten te Haarlem een rijwiel gestolen. Als verdacht van dezen diefstal hield de recherche een man aan uit Loosduinen en bracht hem om verhoord te worden naar het bureau van politie. Onder dat verhoor viel de man opeens op den grond, sloeg, trapte en raasde, vernielde een deel van het meubilair eu niet minder dan 5 agenten waren noodig om hem te over meesteren. De toevallig op het bureau aanwezige politie-dokter gelastte overbrenging naar bet St. Elisabeths Gasthuis, hoewel hij en de hoofdinspecteur van politie onmiddellijk aan simulatie dachten. De overbreuging had met groote moeite plaats, de man bleef woest doen, wilde niet naar het gasthuis en het kostte heel wat moeite hem daar te krijgen. In die inrichting is nu de simulatie gecon stateerd, zoodat de man niet alleen zal terecht staan wegens diefstal van het rijwiel, doch tevens wegens vernieling eu wegens verzet tegen de politie. Moordaanslag. Te Tricht had Zondag een moordaanslag plaats. Een zekere S. de L., ontmoette zijn vroeger meisje A. P., die biets meer van hem wilde weten. Zij was in gezelschap van haar vader omdat zij elke ontmoeting met haar vroegeren verloofde wilde ontwijken. De L. loste revolverschoten. De vader ging voor het meisje staan en werd doodelijk verwond, het meisje zeer ernstig. De dader heeft zich in handen van de politie gesteld. Het meisje is oaar Utrecht vervoerd ter verwijdering van den kogel. De dader is gevankelijk overge bracht naar Tiel. Zichzelf gestraft. Het kwam iu den laatsten tijd wel eens voor, dat er aan het Hollaudsche Spoor te 's-Graven- hage uit bestelgoederen voorwerpen werden vermist. De politie werd gewaarschu wd en hield een ong in 't zeil. Zaterdagavond werd in de goedeteuloods een spoorwegbeambte op heeterdaad betrapt op het openen van een pakket en het daaruit wegnemeu van een paar voorwerpen. Aan ontkennen viel niet te denken, want de voorwerpen werden by onder zoek op den man, die reeds vele jaren in dienst der H. IJ. S. M. was, gevondeD. Uit Eu toen hij koiktp, rees zjj op. „Ik ga," zeide zjj. „Hebt u den sleutel?" vroeg hjj nu. Zjj verliet hem even en kwam met een mandje terug. Maar haar gelaat had eene ontmoedigde uitdrukking. „De sleutels van do meubels zjjn mjj alle gegeven „Dat treft goed." „Maar dien van de secretaire zie ik niet. Er was een bijzonder slot aan, naar ik mjj herinner." „Het was een heel klein sleuteltje, dat zjj altoos bjj zich droeg." „Dan heb ik het niet en daD zullen wjj het ook niet vinden," Zjj keken elkaar even aan, en terstond weêr sloegen zjj hunne oogen neder. Beiden dachten zjj aan bet stoffelyk overschot van Matbilde eene deerljjk verminkte massa, die men zooals zij daar lag had moeten begraven. Ten tweede male fluisterde Marthe „Wat te doen Hjj reikte haar een pakte. (Wordt vervolgd). vrees voor de gevolgen van zijn misdaad wierp de man zich eenige oogenblikken nadat hjj zich ontdekt zag vóór een in de richting van Amsterdam rijdenden trein. De man werd op slag 'gedood. Een pseudo-geestelijke. Van katholieke zijde wordt gewaarschuwd tegen een EngeRch sprekend, als geestelijke gekleed persoon van ongeveer 30-jarigeu leef tijd, met een zwarten ringbaard, die, voorzien van een machtiging van het gemeentebestuur van Delft, in die gemeente heeft getracht van verschillende ingezetenen geld los te krijgen. Hij vertoonde daarbij een in het Hollandsch gestelden brief, geteekend door de bisschop van Chaldea Sea. Noch den bisschop van Haarlem, noch den Deken van Delft is iets van deze inzameling bekend. Poging tot ontvluchting. Een souteneur te 's-Gravenhage, die, in ver band met de zedelijkheidswetten, naar het huis van bewaring aldaar was overgebracht, deed dezer dagen nog een poging tot ontvluchting uit het bureau van de zedenpolitie aan de Prin segracht. Alvorens te worden weggevoerd, was hij eenige oogenblikken onder de hoede van recher cheurs, in hun op de eerste verdieping gelegen kamer, gesteld. Plotseling stond hij van zijn stoel op, nam een aanloop en sprong door de ruiten. De rechercheurs wisten hem echter bij de beenen te grijpen en weer Daar binnen te trek ken. De man bad zich aan het glas op ver schillende plaatsen verwond. Door den gemeen telijken eerete-hulpdienst werden de niet zeer ernstige kwetsuren verbonden. Begrijpelijkerwijze lokte dit tooneel heel wat toeschouwers. Onder deftige dames. 't Gebeurde dezer dagen te Zürich. Een hoogst elegante dame, die zich door »toren- booge« sehoenhakjas onderscheidt, kruist de straat. Opeens blijft de hak van den rechter schoen in de tramrails steken. Onmogelyk, onmogelijk om los te komen 't Verkeer is gestremd De trams boopen zich op in lange rijen. Een volksoploopDe politie bemoeit zich met het gevalbeveelt de dame haar hak uit de rails te verwijderen. »Onmogelijk«, antwoordt deze. Politie vraagt haar, den schoen uit te trekken. Dame weigert onder protest, zonder reden op te geven. Politie dreigt met geweld. Niets baat. Dan buigt zich de man van den H. Hermandad ter aarde, snijdt de veters door, en brengt den scboenloozen damesvoet te voorschijn. Een homerisch gelach gaat op De kous zit vol gaten Het raadsel van de weigering was opgelost Meisje vermist. Sedert 8 Aug. wordt te Berlijn een meisje vermist. Zij was verkoopster in een warenhuis. Verleden week, Donderdag, verliet zij omstreeks negen uur het ouderlijk huis, om met haar vriendin een wandeling te maken. Daar zjj voor haar betrekkelijk jeugdigen leeftijd zij was 16 jaar oud lichamelijk flink ont wikkeld en zeer levenslustig is, vreest men dat zij in slecht gezelschap geraakt en ont voerd is. Eigenaardig avontuur. Barones Hohenau, die zich op reis van Constantinopel naar Berljjn bevond, werd in een restaurant, dat zij met haar begeleidende Dicht bezocht, door Roemeensche marine officieren hindeiljjk gefixeerd en toen zij hierop aanmerking maakte, beleedigd. De barones riep de officieren toe, dat zij zich moesten schamen een dergelijke handelwijze aan den dag te leggen. Daarop wendde de barones zich telegrafisch tot het Duitsche gezantschap te Boekarest eD verlangde voldoening. Ten slotte werd zij in opdracht van den prefect uit haar hotel gehaaid en Daar het commissa riaat van politie gebracht van waar zij, na het opmaken van een proces-verbaal in vrij heid werd gesteld. Barones Hohenau ontviog van den Duitschen gezant te Boekarest, die het ministerie van buiteulandsche zaten vol doening geëischt had, de mededeeling dat het ministerie van oorlog reeds een streng onder zoek had ingesteld. De commissaris van politie, die de barones onder escorte naar het. commissariaat had laten voeren' werd reeds uit zijn ambt ontzet; De schuldige officieren werden elk tot dertig dagen kazemestraf ver oordeeld, terwijl de prefect van politie te Constanza, die de arrestatie der beide dames had bevolen, reeds ontslag genomen heeft. De familie Hohenau is een zijtak van de Hohenzollern. De ontvoering van een kind. Nader wordt over de ontvoering vaD het knaapje te Zossen gemeldde joDgen werd gedurende een schoolpauze door zijn oom gegrepen en in een automobiel ontvoerd. In dezen wagen bevonden zich eveneens de vader van het kind, een Egyptenaar, die van zijn

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 2