Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Schoolgeld- fltchts tii linljs. Het Offer. Kiesrecht en belasting. 0]) den term. ietj op twee wortel?. GEMEENTERAAD. No. 2295. Woensdag 21 Augustus 1912. 23e jaargang FEUILLETON. ONZE OOST. UIT ONZE OMGEVING. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 96 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Teief. latere. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: V an 1 tot en met 5 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver anderd tarief. Grootere letters nair plaatsi uimte- Redactie-adresNoordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verscbynt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen by den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. Het meer en meer overheerschende van het clericalisme in ons vaderland onder dit kabinet van het vroolijke Christendom, moet de linkerpartijen er wel toe brengen elkander in 1913 krachtig te steunen. Toch is de aaneensluiting links nog niet zoo ver, als sommigeChristelijke blaadjes in hun voorbarige vrees wel ineenen. Maar wij gelooven en hopen ook, dat de gevaren, die bij een langer heerschen van de tegenwoordige meerderheid dreigen, kleine verschillen zullen doen vergeten om den gemeenschappelijken vijand, die langzamerhand driester het hoofd opsteekt, te bekampen. In het vooruitzicht, dat links vereenigd zal optrekken, beginnen sommige rechtsche blaadjes deze mogelijke vereeniging om het vrijheidsvaandel, reeds verdacht te maken. »Er is in heel deze concentratie (die er nog niet is, Red.) iets weerzinwekkends, schreef een anti-rev. blaadje. Waarom Volgens dat blaadje zouden de linkerpartijen moeten zeggen, dat ze «de christelijke grond slagen van ons volksbestaan wenschen te ondergraven*. Maar dat doen ze immers toch niet? Novelle van HENRY BORDEAUX. 3) Toen het verlegen zwygen van den jongen man inderdaad Al te pijnlijk werd, kwam er in mevrouw Chenevray iets ongeduldigs. „Komaan", zeide zy „zeg dan wat n te zeggen hebt. De kinderen wachten oó mij". Pierre Emaquy liet het hoofd haDgen. „Het is niet gemakkelijk", stotterde hy ,„het is eigenlijk niet mogelijk aan u, mevrouw En toen opeens, zelf voelende dat hij het ijs moest breken, stiet hij de woorden uit, die Marthe, door een zonderling voorgevoel, van den beginne af reeds gevreesd had te zullen hooren „De zaak betreft uwe zuster". Zij had het geraden, dat er een gevaar loerde op de doode. Opnieuw zweeg nn de jonge man, als zelf verschrikt door hetgeen hij gezegd had. Met ontzetting staarde zij hem aan, en tevens, onwillekeurig, met ver achting. Die blik van haar hinderde hem. „Als het mijne zuster betreft, dan heb ik Wel neen, geen enkel vrijzinnig ministerie heeft de bestaande fundamenten ondermijnd. Waarom zegt men dan zoo iets Och, men hoopt de eenvoudige lezers bang te maken. Hoe verschrikkelijker men de mannen van links voorstelt, hoe meer men socialisten vrees en andere schrikbeelden te voorschijn kan roepen, hoe meer kans, dat men de algemeene onvoldaanheid over de tegenwoordige groote Christelijke meerderheid nog kan bezweren. Want men wil in 1913 winnen, om de macht te hebben, maar vooral om gezamen lijk de groote millioenenjacht voor de bijzondere scholen te houden, het eenige gemeenschap pelijke coalitiepunt. Verdachtmaking van den tegenstander en oude, fraaie leuzen van godsdienst en zedelijk heid, van bescherming des Vaderlands en schragen van den troon moeten weer opgeld doen. Wij bedenken echter, dat eene linksche con centratie recht van bestaan heeft, dat zeer goed een gemeenschappelijk program is op te stellen, dat de coalitie daarentegen eene ver eeniging is geweest van strijdige elementen met de valsche leuze van den gemeenschap pelijken geloofswortel. Links zal zich over zijn vaandel niet behoe ven te schamen. Als immer nog, zal ook in 1913 de oprechtheid bij de linkerpartijen grooter zijn dan rechts, omdat bij hen de vlag de lading niet behoeft te dekken. Een der kenmerken van «maatschappelijken welstand*, die een Nederlandsch Staatsburger tot bezitter van het kiesrecht maakt, is de betaling van één gulden in de grondbelasting. Men mag aannemen, dat de vader onzer kies wet in deze directe bijdrage aan 's lands kas daarin het bewijs heeft gezien, dat de betaler «geschikt* bleek om het kiesrecht uit te oefenen. Door de laatste herziening van de belastbare opbrengst der onroerende goederen is aan deze kiezers een leelijke poets gebakken. Met de pijnlijke accuratesse, waardoor onze administratieve colleges en commissiën zich een zekere vermaardheid hebben verworven, zijn verschillende guldensaanslagen met enkele centen, sommige met één hal ven cent ver- het reebt u te ondervragen", zeide Marthe. „Laat mjj dus hooren". Hij trachtte nog tegen te spartelen. „Neen, neen ik kan niet „Ah, nu Is 't te laat, mynheer. Nu wil ik het weten". „Nn dan „Nn?" Meêdoogenloos drong zy aan. „Mevrouw er dreigt haar een tweede ongeluk. Dat moet afgewend worden." „V\ elk ongeluk kan haar nn nog dreigen Zy staarde hem aan met hare diepe oogen, die klare oogeD, waarin slechts trouw en eer te lezen stonden. Sedert zyne schooljaren had de jonge man in de wereld zóóveel leelyks van de vrouwen hooren zeggen, dat ook hem a daaruit het kinderachtige scepticisme gebleven was, dat onder Fraoschen doorgaat voor geest. Van de moeilyke zending, die bij kwam volbrengen, begreep by slechts op dit oogenblik en voor het aangezicht van deze vrouw de neteligheid. Niettemin moest hy nu toch wel den mond er van open doen. Met gedempte stem en neergeslagen oogen, als een schuldige, prevelde hij „Er is in hare secretaire een pakje brieven, dat ten stelligste voor de terugkomst van haar man moet worden vernietigd". „Ah was alles wat mevrouw Chenevray zeide. Zy had by deze mededeeling geen spier minderd. Het gevolg was, dat deze één gulden-betalende «grondbezitters* en «huis eigenaars* ongeschikt werden voor uitoefening van hun eerste hurgerrecht. De fiscus schonk hun met ongekende grootmoedigheid eenige koperen centen terug, doch reikte hun tevens een brevet van onmondigheid uit. De Minister van Financiën heeft thans in een aanschrijving aan de belasting-ambtenaren bevolen, dat van de kiezerslijst moeten worden afgevoerd degenen, wier aanslag in de grond belasting lager is geworden dan f 1, en even eens zij, aan wie van hun aanslag in de grond-, personeel-, bedrijfs- of vermogens belasting ontheffing is verleend. Tot dergelijk klein gedoe geeft de «menschelijkerwijs volmaakte* wet noodwendig aanleiding. Slechts het algemeen kiesrecht voorkomt zulke dwaasheden.- Wij schreven reeds iets omtrent de zedeljjk- heidsbevlieging der Schiedamsche vroede vaderen. De (Christ.-Hist.) Nederlander had, evenals vele liberale organen, den spot ge dreven met het Schiedamsche raadsbesluit. Het (Anti-Rev.) Vaderland Ghe trouwe denkt er anders over. Het schrijft «Men kent de verordening van den Scbiedamschen gemeenteraad, ten opzichte van het zitten of liggen op bermen en langs dijken. Men heeft er mede gespot. Niet de weidenkenden*. Het moet voor de Christelijk-Historischen wel een aangename gewaarwording zijn, door de Anti-Revolutionaire coalitie-vrienden niet tot de «weidenkenden* te worden gerekend. Bij den orthodoxen kerkeraad van Utrecht kwam onlangs een verzoek in van een ge mengd koor, dat vergunning vroeg om op Koninginnedag (31 Aug.) in de groote Dom kerk aldaar een uitvoering te geven. De kerkeraad was er niet tegen, dat in de kerk een uitvoering werd gegeveD, maar het zangkoor was ietswat Roomsch. En dus werd de gevraagde vergunning geweigerd. vertrokken. Haar gelaat had niet getrild. De jonge man echter beefde als een schuldige, Hield zich voorbereid op verwytingen, op tra nen. Bij voorbaat boog hy zjjn hoofd voor het onweder. Maar het onweder brak niet los. Eensklaps, stijf, gebiedend, richtte Marthe Chenevray zich op en wees hem de denr. „Ga heen mijnheer." Zy had vóór zich den minnaar van hare zuster en die gedachte was haar ondragelijk. Zy behoorde tot die vrouwen van gelijkmatig temperament, van gelukkige hloedsmengiug wier eenvoudige gemoed de hartstochten niet begrijpt en niet verontschuldigt ja, die aan de werkelijkheid er van niet recht gelooven, omdat zij al wat in boeken en romans daar over te lezen staat, en wat in theaters er van wordt vertoond, slechts als ziekelijke uitwassen van litteratuur en kunst beschouwen. Verrast stond ook Émaquy op. Maar, zyne eigene krenking vergetende, dacht hy slechts aan de doode, en de woorden ontvielen hem „U schijnt niét te denkeu aan haar." Vóór het hem over de lippen was, had zy juist hetzelfde zich verweten en nn weerhield zij hem met een even gebiedenden wenk, als waarmele zy hem een oogenblik tevoren had weggejaagd. „Blyf", ze'de zij. Als in een bliksemflits zag zy hare arme Zooals men weet stoelen in de politiek de Roomschen en Calvinisten op een wortel des geloofs. Maar in zang en muziek heeft men blijkbaar aan één wortel niet genoeg. Een overval van tijgers. De Deli Ct. van 22 Juli meldt: In het Siantarsehe, op 2 K.M. afstand van Pematang Sianter is in den nacht van Zaterdag op Zondag een transport van 5 ossekarren door twee tijgers aangevallen. Vrijdagnacht was het transport van de firma Güntzel und Schumacher met een lading cement en rijst voor Nagahoetaestate en Bangoenestate van Tebing Tinggi vertrokken. Gistermorgen werd telefonisch bericht uit Siantar ontvangen, dat de 5 karrevoerders daar doodelijk verschrikt waren aangekomen en dat ze hun karren in den steek hadden gelaten, toen het transport door twee groote tijgers was aangevallen. De menschen hadden zich aan den kant van den weg te slapen gelegd, toen ze plotseling opschrikten door het lawaai dat de ossen maakten. Ze zagen twee tijgeas bezig van een der gevelde ossen stukken vleesch af te rukken en zonder verdere informatie vluchtten de mannen naar Siantar. Een der ossen was dadelijk gedood, een ander had de pooten gebroken en de drie anderen hadden diepen wonden. Een heel schadepostje voor den mandoer als men rekent dat deze Belgaalsche ossen 280 per stuk kosten. En een brutaal stukje van de roofdieren. In de op Donderdag a.s. des voor middags te 10 ure te houden openbare ver gadering van den Gemeenteraad komen de volgende punten in behandeling Notulen. Ingekomen stukken. Aanbieding begrooting voor 1913. Voorstel tot afwijzende beschikking op een veizoek van N. J. Imandt om verhooging van de vergoeding voor huishuur. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan den onderwijzer J. de Jonge, als onder wijzer bij het herhalingsonderwijs, alsmede tot oproeping van sollicitanten. oorstel tot stichten van een openbare Mathiide, in haar graf nog getroffen door een smet, die in hare oogen niets kon afwisschen. Moest zy niet haar beschermen, haar redden, voor haar in den dood nog doen wat zy niet had kannen doen in dit korte leven Geknakt door den schok die haar getroffen had, ging zij weer zitten en, hare handen voor haar aangezicht slaande, weende zy. Pierre Emaqny zag zonder bitterheid deze smart, die by veroorzaakt had. In een zeer korten tyd had hij diep gedronken nit den kelk van menschelyken jammer, had by ge leerd dat de dood eerst onze gevoelens op de ware proef stelt. Zachtjes trachtte hy haar te vermurwen. „Ik heb u gegriefd. Vergeef het my U kunt ook medelijden hebben met mijIk heb zooveel geleden." Eo toen zy geen acht op hem sloeg, hernam hy bitter „Denk n eeDs in mijne positie Ik hoorde van haren dood eerst eergisteren, te Rome. Ik had geen Fransche bladen ingezien. Myn chef had my naar Sicilië gezonden, tot afdoe ning van eene consulaatskwestie. Toen ik terug kwam, vermoedde ik nog niets." „Schreef zy u dan niet?" vroeg Marthe. r „Niet meer. Myn vertrek had haar ontstemd. Zy had gewild dat ik van Buitenlandsche Zaken myn ontslag zon hebben genomen. Eo dat was ik ook van plan. Ik ontviDg drie ÏEUZENSt! Do Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maukt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad, is belegd tegen Donderdag, den 22 Augustus 1912, des voorraiddags te 10 ure. Ter*Neuzen, den 19 Augustus 1912. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders vau TER NEUZEN brengen ter kennis dat het kohier van het schoolgeld voor het openbaar lager onderwijs in deze gemeente over het 3e kwartaal 1812 in afschrift, gedurende vijf maanden op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 19 Augustus 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 1