Pak kis ten o r de Vliegenvangers o <5d BUITENLAND. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. M. DE JONGE, Ter Neuzen. Ja cs. de Kok - Ter Neuzen. een jong meisje, dat op het glazen dak was geklommen, door de ruiten op de toeschouwers, die op de eerste galerij waren gezeten. Een onbeschrijfelijk tooneel van verwarring volgde. Dames vielen flauw, anderen werden door neer vallend glas gewond. Het slachtoffer kreeg ernstigs verwondingen aan het gelaat en brak den linkerpols De koning onderbrak zijn rede voor korten tijd. Ainorikaanscht' politieschandalen. Uit bet onderzoek, door den New-Yorkschen district-attorney naar aanleiding van den moord op den speelhuishouder Rosenthal ingesteld, is gebleken, dat de belooningen voor wel willende onzijdigheid of eventueele bescherming van de zjjde der politieambtenaren, jegens meer of minder verdachte inrichtingen aldaar waren geregeld volgens een tarief, varieerend al naar de grootte van de inrichting en de meer of mindere voornaamheid van de wijk, waarin zjj was gelegen. Nasporingen bij de banken hebben aan bet licbt gebracht, dat hooggeplaatste politie ambtenaren bij die inrichtingen belangrjjke deposito's hadden, somtjjds tot een bedrag van een millioen doll. Het bank-deposito van den thans gear resteerden luitenant Becker, wiens jaarlijksch salaris 2000 doll, bedraagt, was sedert de maand November met 58,845 doll, toegenomen. Woensdagavond heeft te New-York een buitengewoon druk bezochte vergadering plaats gehad ter bespreking van den toestand. De «district-attorneyc en andere burgers van naam voerden op deze vergadering het woord. Noch de burgemeester, noch het hoofd der politie waren tot bijwoning uitgeuoodigd met het oog op de algemeene ontevredenheid over hunne lakschheid in deze schandaal-zaak. Do aardbeving. Donderdag zijn de eerste berichten ingekomen van de uit Constantinopel naar Ganochora vertrokken journalisten. De berichten bevatten schokkende bijzonderheden over de tooneelen, die zich bij de ramp hebben afgespeeld en ake- ligen schilderingen van de ellende, die deze heeft veroorzaakt en die aan de reuzencatastrophe van Messina doen deuken. Gebeele families liggen onder het puin begraveu. Overal dolen ongelukkigen rond, die vol vertwijfeling zoeken naar hun dierbaren. In Chora staan van de 1290 huizen nog 15 overeind, die evenwel ook dreigen in te storten. Verscheidene personen zijn daar levend verbrand. Eén gezin o. a. werd in een door boutstapels omgeven tuin, waarin het gevlucht was, door het vuur verstikt. Op den drempel van een huis aan de zee kust vond men een vrouw, die nog een leven den zuigeling tegen de borst gedrukt hield. Toen een pionier zicb met de bijl een weg wilde banen door een berg puin, hoorde hjj een stem als uit de diepte komen, die riep «Voorzichtig; mijn hoofd !c De pionier verwij derde met de hand eenige steenbrokken en vond een echtpaar liggen, dat nog slechts het hoofd boven den grond had, terwijl hun twee kleine meisjes 2 meter onder de aarde begraven lagen. Van het geheele klooster van St. Georg kon alleen een tuinman zich redden. De man ver loor echter het verstand, toen hij hoorde, dat zijn vrouw en zijn vier kinderen waren omge komen. De geneesheer, dr. Tshumdahis, die uit Myriofito te Constantinopel is aangekomen, meent, dat het aantal dooden in het geheele gebied der aardbeving niet onder de 3000 mag geschat worden. Uit Rodosto zijn pioniers vertrokken om personen, die onder de puinhoopen bedolven liggen, uit te graven. Vele rijken zijn totaal geruïneerd en liepen in lompeu rond. Het Turksche ministerie van binnenlandsche zaken zond twee hooge beambten als inspecteurs naar Charhoey, Gallipeli, Myriofito en de andere geteisterde plaatsen om een uitvoerig rapport voor het ministerie samen te stellen. Er zjjn weer nieuwe schepen met genees- heeren, tenten, verbandstofien en levensmiddelen naar het gebied van de aardbeving gezonden. Op verscheidene plaatsen is de bevolking in tenten ondeigebracht. De bergen tusschen Ganos en Hora moeten ingestort zijn. Bjj Peristasi is een groote aardscheur ontstaan. In de plaatsen, door de aardbeving geteisterd, duren de schokken nog voort. Onder de puinhoopen liggen nog talrijke lijken, een 50.000 menschen zijn dakloos. De hulp, die door torpedobooten gebracht wordt, is voor hef groote aantal slachtoffers ontoereikend. Een soldaat in de soep. Bij het avondappel in de infanteriekazerne te Vilré mankeerde een soldaat. Men wist echter, dat hij binnen moest zjjn. Het geheele gebouw werd doorzocht van onder tot boven, doch alles te vergeefs. Eindeljjk kwam men in de keuken de soldaat, die de lantaarn droeg, gleed op een gegeven oogenblik uit en greep zich vast aan den rand van de groote ketel, waarin reeds de groentenjen aardappelen voor den volgenden dag in het water stonden. Daarbij kwam zjjn hand in aanraking met een warm, glad lichaam de man schrok, de sergeant kwam er bij, en bij het flikkerende kaarslicht sprong plotseling een naakte gedaante te voorschjjn, die zich ijlings tusschen de ver blufte manschappen door uit de voeten maakte. Hij werd teruggevonden op de privaten. Hoe de man in dien toestand in de ketel was gekomen wist hij zelf niet meer, daar hij dronken was intusschen was hij door de komst van de wacht aan een groot gevaar ontsnapt, want, ware hij tusschen de groenten en «piepertjes* in slaap gevallen, dan had hij groote kans gehad om levend gekookt te worden, als de kok 's morgens in schemer donker de vuren had aangemaakt. Gruwelijk. In een klein plaatsje nabij Béziers hadden drie laffe kerels een hond met petroleum over goten en in brand gestoken huilende van pijn rende het arme dier over de straat en kroop tegen een klein meisje aan. De kleeren van het kind vatten vlam en beiden verbrandden levend. Het parket stelt een onderzoek in. Het weer in 't buitenland. Do Fransche bladen beweren dat het Maandag de ergste was van al de erge dagen. De regen begon te vallen in den vroegen ochtend en bleef onophoudelijk vallen tot laat in den nacht, en voor het meerendeel bij stroomen en stortbuien. Te Parijs mopperde men, maar nog meer klagen de menschen op de zeebadplaatsen, waar zij lijden door de koude winden en den reg6n. En op het land klaagt men over den mislukten oogst. Enkele bladen zoeken verband tusschen het weer en de aardbeving in Turkjje, maar zij kunnen er hun lezers niet mee troosten. In geheel Duitschland is het, voor den tijd van het jaar, zeldzaam koud. Uit het Zwarte Woud wordt sneeuw gemeld, in de plaatsen aan den Rijn die aan de uitloopers van dat gebergte liggen, is de temperatuur tot bij het vriespunt gedaald. Op sommige plaatsen staat bet vreemdelingenverkeer stil. Boom- en wjjngaarden hebben van kou en vocht zwaar te lijden. De laatste berichten van de kusten van Noord-Spanje zijn van zeer alarmeerenden aard. De burgemeester van Bernico bevestigt, dat verscheidene visschersbooten verloren zjjn. Een hevige storm teisterde het departement der Gironde en richtte ernstige schade aan, vooral in de kuststreek. Te Accacho zijn ongeveer 150 visschersbooten vernield. Ook andere gemeenten hebben geleden. Bergongelukken. De bergen hebben weer drie slachtoffers geëiacht. Een ingenieur uit Havre had met eenige vrienden zonder gids den Gabizos, bij Arrens en het dal van Azun in de Pyreneeën, beklommen. Bij de daling waagde men zich op een zeer gevaarlijk gedeelte van den berg. De ingenieur is van een hoogte van twee honderd meter te pletter gevallen. Zijn lijk is eerst na uren zoekens gevonden. Uit Chambéry wordt gemeldt, dat drie Italiaansche toeristen, die in de Haute-Mau- rienne aan bet klimmen waren in de buurt van den Iseran-pas, bij de bestijging van den Arnès-top tengevolge van de versch gevallen sneeuw verongelukt zijn. Twee der Italianen zijn op slag gedood de derde heeft zich in deerniswekkenden toestand naar Bramans ge sleept. De ljjken van de beide omgekomenen zjjn nog niet gevonden. De kleinste zuigeling. Het echtpaar Charles Dailey te Philadelphia verheugt zicb in eene bijzondere belangstelling wegens de minimale afmetingen van den pas geboren zoon, Russell. Het wicht, 12 dagen oud, mat Woensdag 17 centimeter bjj een ge wicht van omstreeks 750 gram, maar is overi gens geheel normaal en naar het schijnt vol komen gezond. De kleine Russell is echter voor meerdere zekerheid in een incubator ge plaatst, waar hij eenige weken zal logeeren. De moeder is nauwelijk 16 jaar oud en de vader nog geen 17. Beiden behooren tot de «feather-weight* klasse, de moeder weegt om streeks 90 pond. Dagelijks worden omtrent den toestand van Russell Dailey bulletins uitgegeven, die door geheel de Vereenigde Staten worden verspreid. Kinderverlamming. In den laatsten tijd komt kinderverlamming in de drie Noordsche rijken herhaaldeljjk voor. In Zweden lijkt het hier en daar op een epi demie. Zij tast ook volwassenen aan. Te Ekhult b. v. zijn eerst twee kinderen er aan ziek geworden, toen de ouders, toen drie buur kinderen. In de tweede helft van Juli waren er in Stensale 11 gevallen, in Sala 7, in "5varta 3te Motala zjjn een vader en zes kinderen ziek geworden. Vele gevallen loopen doodeljjk af. Het meest komt de ziekte voor in Vfisterbotten, Halland en Vastmannaland. Dezer dagen liep een Deensche badplaats leeg, toen in een pension een kind de kinder verlamming kreeg. Smokkelaars. Te Londen hebben drie Russische onderdanen Solomon Jotolof, diamanthandelaar uit Antwerpen, Solomon Roda, lakenkoopman, en Samuel Cohen, kleermaker terecht gestaan wegens smokkelen van saccharine. De hoeveel heid bedroeg ongeveer 40 K.G en was ver borgen tusschen de wanden van eene groote brandkast. Jotolof werd veroordeeld tot een boete van 368.13 of zes maanden gevangenis straf, Roda tot 50, of drie maanden, Cohen tot 25 of twee maanden. Het gevaar van ijsbergen. Maandagmiddag is het stoomschip Corsican, van de Allan-ljjn, met 200 reizigers ®an Montreal op weg naar Liverpool, bjj Belle Isle, op de Noordeljjke kust van Newfoundland, met een jjsberg in aanvaring gekomen. Wegens mist ging bet met kwart vaart. De uitkjjk waarschuwde, dat een jjsberg vlak voor den boeg was; de machine sloeg dadeljjk achteruit, maar de botsing was niet meer te vermjjden. Zjj was echter niet hevig en het schip leed alleen schade boven de waterljjn. Het vervolgt zonder bjjstand de reis. De kapitein heeft radiotelegrafisch gemeld, dat de hoeveelheid ijs in dén Oceaan buiten gewoon groot is. Reeds hebben verschillende lijnen dan ook besloten om niet met 15 dezer van koers te veranderen, maar dat tot 31 dezer, of desnoods later, uit te stellen. De autobandieten. Zoolang nu reeds de instructie duurt, hebben de in preventieve hechtenis zittende kameraden van Bonnot en Garnier hardnekkig geweigerd eenige bekentenis te doen. Thaus is plotseling Callemin, genaamd Raymond la Science, mededeelzaam geworden en heeft een inspecteur van de Süreté, die hem naar het kabinet van den rechter van instructie zou geleiden, een en ander meegedeeld, waarbjj een beambte van de gevangenis tegenwoordig was. Hjj vertelde dan, dat het zaakje van de rue Ordener hen eigenljjk gedupeerd had zjj hadden gehoopt ineens een goeden slag te zullen slaan, zoodat zjj genoeg geld in handen kregen om voor altjjd te verdwjjnen. Zjj maakten zich echter meester van slechts 5000 frs. en eenige papieren, welke zjj niet van de hand konden doen. Maar toen was ook tegeljjkertjjd de aan dacht op ds bende gevestigd zjj konden ieder oogenblik in den val loopen. Er moest dus een groote slag geslagen en bjj, Callemin, be- dacnt den aanslag van Montjéron en Chantil- ly »gjj zult moeten bekfennen, voegde hjj den inspecteur toe, dat het een meesterstuk was.* Verder zweeg hjj. Toen de inspecteur het gehoorde ging rapporteeren, zou Callemin zich zeer verbaasd getoond hebben over die loslip pigheid voor den rechter ontkende hjj iets gezegd te hebben en maakte den inspecteur en den gevangenisbeambte voor leugenaars uit. Indien het werkeljjk zoo gegaan is, als de bladen melden, dan is de verbazing van Cal lemin, die toch bljjkens zjjn verhaal niet ten onrechte den bjjnaam van Raymond la Science draagt, over die «bavarderie* van den inspec teur wel wat verdacht naif. Een prinses bestolen. Omtrent den diefstal, ten nadeele van prinses F riedrich Karl van Hessen, wordt nader ge meld, dat de prinses, die te Eastbourne ver toefd had, Zaterdagnamiddag met de Brigbton- Ijjn te Londen was gekomen voor een kort bezoek aan kennissen aldaar, om daarna met den avondtrein, in aansluiting op de nachtboot, de terugreis naar Duitschland te aanvaarden. I oen de prinses aan het station was ge komen, waren de perrons dicht bezet, waarom men eene wachtkamer ter harer beschikking stelde. Even voor het vertrek van den trein ging de prinses naar hare bagage kjjken, om aan te wjjzen, wat zjj bjj zich in de coupé wilde hebben. Zjj miste toen bjj de bagage, die intusschen van de Brighton-ljjn was over gebracht, een groot verlies. Het valies bevat artikelen, die hoezeer van weinig intrensieke waarde, voor de prinses hooge waarde ^hadden, zooals een bijbel met de handteekening van baren broeder, keizer Wilhelm. Ook bevond de particuliere corres pondentie der prinses zich daarin, met eenige andere geschriften. Na vergeefsch zoeken naar het valies, ver trok de prinses met hare beide zonen, terwijl zjj tot hare Uondensche vrienden het verzoek richtte, de zaak ter hand te nemen en eene belooning uit te loven voor dengene, die het vermiste stuk terug zou brengen. MEXICO. De Zapatistas. De «Madrid Herald* geeft nadere by zonder heden over een aanslag op een trein door Zapatistas en over den toestand in Mexico in het algemeen. Sedert eenige dagen was het spoorweg verkeer tusschen de hoofdstad en den staat Morelos hersteld, doch onder militaire bewaking. Den 8en dezer vertrok een passagierstrein van Mexico met een escorte van omstreeks 50 man, maar, nadat men drie uur gereden had, werd eene ontploffing gehoord en stond de trein stil. Eene mjjn was onder de locomotief gesprongen en had deze opgeblazen. Toen de passagiers uit de raampjes keken om te zien wat er gaande was, bleven zij niet lang in onzekerheid door een regen van kogels, dien een bende van omstreeks 500 Zapatistas uit eene gedekte stelling op den trein afzond. Het escorte nam den ongeljjken strijd op, maar viel tot den laatsten man, waarna de Zapatistas uit hun schuilplaats te voorschijn kwamen, gevolgd door honderden vrouwen en kinderen. Toen nam de plundering van den trein en de passagiers een aanvang, een afschuweljjk tooneel, daar het vooral de vrouwen en kinderen der roovers waren, die zich aan de gruwelijkste wreedheden schuldig maakten van de 46 passagiers ontkwamen er slechts elf aan het bloedbad. Toen de plundering was afgeloopen, staken de roovers den trein in brand, tengevolge waarvan vele gewonden in de vlammen om kwamen. Lachend trokken de verdierlijkte wezens weg, nog even het stadje Parres aan doende, waar zij het kleine garnizoen uiteen- joegen en de vrouw van den commandant vermoorden, na haar afschuweljjk te hebben mishandeld. Zoo zjjn de Zapatistas. Het zijn lieden, die te voren als daglooners hard moesten werken, en nu ieder een paard bezitten en een geweer en geld genoeg op zak met de kans op meer buit in het vooruitzicht. Die lieden voeren een oorlogje op eigen hand. Orozco en zijne volgelingen houden in het noorden den guerilla vol, waaraan maar geen einde schjjnt te komen. De elementen spannen nu ook samen om het land te teisterende staten Guanagato en Queretaro werden door zware overstroo mingen bezocht, terwjjl Guadalajara in den staat Jalisco in twee dagen tjjds dertig aard schokken had te verduren. Er zullen er in Mexico wel niet weinigen zjjn, die naar de dagen van een Porfirio Diaz terug verlangen. AXEL. Huweljjks-aangiften. 14 Aug. Pieter Johannes Verlinde, oud 36 jweduwn. en Rachel van Striön, oud 46 jjd. Geboorten. 3 Aug. Johanna, d. van Gerardua Marinus Stouthamer en Adriana Paulina "Wïest. 5 Aug. Hendrik Pieter, z. van Jacobus Marinus Oggel en Hilda Engelina Sjjpkens. 8 Aug. Krijn, z. van Jozias Mattheus Hamelink en Janneke Hamelink. 9 Aug Catharina, d van Abraham Koster en Geertruij Schieman. Pieter, z. van Pieter Cornelissen en Anna de Brujjne. 13 Aug. Tanneke Neeltje, d. van Jacob Pieter Lensen en Debora Oosten. Overlijden. 11 Aug. Aaltje Verplanke, oud 40 j., d. van Jaspert en Aaltje Willemsen. Aaltje Scheele, oud 7 m., d. van Marinus en Janna Maria Scheele. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 17 Augustus 4.47 5.8 Zondag 18 5.28 5.49 Maandag 19 6.10 6.34 Dinsdag 20 7.- 7.29 Woensdag 21 8.2 8.43 Donderdag 22 9.25 10.13 Vrjjdag 23 10.58 11.35 te koop. ontvangen. 11 If tt ii ii ii

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 3