BINNENLAND. XJÏT 0N2B OMSEfrlHS. Rechtszaken. Gemengde Berichten. 't Congres. En daarin gewaagde minister Lloyd George van den zegen, dien het Staats pensioen gebracht had aan het Engelsche volk, en hij sprak den wensch uit, dat ook eenmaal een Staatspensioentje zou verleenen aan de oude werkers, die op hunne wijze het land evengoed hebben gediend als de soldaat. Lezers en lezeressen, wij willen dat ook, niet waar? En wij zullen bereiken wat wij willen nietwaar In den aanstaanden winter, o Zeeuwen van het vasteland, dan zullen wij u komen oproepen tot den strijdDan zullen wij U komen noodigen tot versterking der gelederen van den Bond voor Staatspensionneering En dan zullen wij aan de voorstanders der huidige kerkelijke politiek komen vragen om hunne argumenten te stellen tegenover de onze. En dan zal de burgemeester van Ter Neuzen zeker zich herinneren, hoe schrijver dezes en hij reeds eenmaal de degens van het woord hebben gekruist over deze zaak. Ik hoop hem dan tegenwoordig te zien, om het te verdedigen, dat een arme huisvader met f 4. inkomen per week nog een dubbeltje daarvan moet laten afhouden voor het schrale en schriele pensioentje Namens den Bond sprak eerst de heer Ds. van Krevelen. Kalme, pittige taal. Een in leiding, die stemming bracht. Daarna de heer Evans, blijkbaar iemand die gewoon is het woord te voeren in grooten kring van beschaafde hoorders. Vervolgens de heer Teenstra, die met cijfers, gevonden uit een omvangrijk onderzoek, aantoonde hoe de wet van l'alma slechts enkelen zal helpen en dan nog slechts ten deele. Daarop de heer Dr. Bang, wiens mede- deelingen over de Deensche wet zeker velen zullen hebben aangespoord er meer over te gaan lezen. Dan mejuffrouw Van der Vlies, tijdens wier stichtelijke toespraak over »Christelijke liefde en Staatspensionneering* men een muisje had kunnen hooren loopen. Zij eindigde met een »God zegene U uitgesproken tot den Bond. En ten slotte mr. Troelstra, de vurige roode redenaar, wiens rede was als een reuzen - kreet om recht voor de ouden van dagen. 't Was al laat, John, toen ik de zaal ver liet, evenals allen onder den indruk van 't gehoorde. En ik nam mij voor om krachtiger dan ooit te voreh te ijveren en te werken en te bidden voor de komst van den blijden dag, waarop in Nederland een wet zal komen, die aan de oude werkers, zoo mannen als vrouwen, zal veroorloven om zonder zorg voor het allernoodzakelijkste de laatste jaren van hun leven te kunnen wijden aan de rustige voor bereiding voor de reis naar de eeuwigheid. PERIO. Bewaarschoolonderwijs. Naar het Volk verneemt, zijn de denk beelden van den minister van binnenlaudsche zaken omtrent de voorgenomen regeling van het bewaarschool onderwijs ook aan de ge meentebesturen om advies gezonden. Er wordt o. a. in gevraagd, hoe men denkt over een voorstel om voortaan alle bewaarschool- onderwijs voor 75 pet. uit de gemeentekas te bekostigen, en aan de gemeente de ver schoonheid en den meer bezadigden aard der oudere zuster in de schaduw stellen. Maar niets lag verder van Marthe, dan zich daardoor gekrenkt of jaloersch te voelen. Integendeel, voor haar stond de superioriteit van bare zuster boven allen twijfel vast. Noch hare zachte oogen, noch haar kastanjebruine haar, noch hare rozige en welgevormde fisuur kouden voor haren eigen smaatc de vergelijking doorstaan met de gracieuse fijnheid, de goud blonde lokjes en de scbalksche schitteroogen van Mathilde. Ja, z(j hield stelselmatig zich zelf op den achtergronden maakte iemand haar over hare verschijning een komplimeut, dan dacht zij blozend bjj zich zelf: „Wat een dom individu! Hij moest Mathilde eens zien Dit zusje, altoos in beweging, te vergelijken met een wervel wind van lachen en dartelheid, was feitelijk haar groote en éénige trots. Vau haar verdroeg en vergoelijkte zij de grootste gekheden, de builensporigste grillen, en eene vrijheid van allure en van woorden, die haar eigene in getogenheid haar zélf nooit zou veroorloofd hebben. Zoo vergenoegde zij zich in de schatting van de wereld met den tweeden rang voor zichzèlve. Zij was eene van die vrouwen, die eerst din toonen wat zjj zijn, wanneer zij zich zelf geheel aan iets kunnen geven. Ook bjj het ontzettende treurspel wist zjj plichting op te leggen een bewaarschool op te richten, wanneer 4 gezinshoofden zulks varlangen. Met een heel mooi programma trad Zondag 11 Aug. in de Buiten-Societeit op de Harmonie >St.-George* van Eecloo, directêur de heer Charles Maheu. Dit gezelschap handhaafde den uitstekenden naam, welken het zich in den loop der jaren gemaakt heeft het publiek, dat door het minder gunstige weder niet in heel grooten getale was opge komen, genoot ten zeerste van de voortreffelijke uitvoering der verschillende stukken. Het samenspel is keurig, de leiding is in de beste handen. De heer Maheu beschikt over een uitgezocht corps van goedgeschoolde muzi kanten, waarvan sommigen al jaren meespelen, maar hij heeft ook jonge, veelbelovende, en reeds veel gevende krachten onder zich. Zonder iemand tekort te doen, wenschen wij in dat opzicht te wijzen op de verdienstelijke clarinettisten in no. 3 »Air Variéi van Soupé, in het bijzonder op den slechts 16-jarigen Marcel van Roy, pleegzoon van den hebr Gisbert van Ransel, naar wij vernamen. Wij durven voorspellen, dat deze jonge man het bij voortgaande studie tot eene groote hoogte zal brengen. Zeer in den smaak viel ook het lustige no. 8 »Friquet-Friquette« van H. Maeck, polka voor 2 pistons. »St.-George« wordt zachtjesaan een goede bekende in Ter Neuzen moge dit gezelschap met zijne sympathieke bestuurders hier nog menigmaal verschijnen Met ingang van 1 September a. s. is tot klerk ten ontvangkantore der directe belastingen en accijnzen te Middelburg-buitengemeenten aangesteld de heer P. J. Stute, thans nog in gelijke betrekking werkzaam ten ontvangkantore te Ter Neuzen. Voor het plan om in den toren van de Ned. Herv. kerk een uurwerk te plaatsen, blijkt veel sympathie te bestaan. Door vrijwillige bijdragen, die reeds zijn toegezegd en die nog verwacht worden in staat gesteld, heeft het Kerkbestuur besloten het plan te laten door gaan. Dit is zeker, dat de kerktoren als hoogste punt in Ter Neuzen bijna overal zichtbaar is, zoodat een goed deel der bevolking van een uurwerk veel gemak kan hebben. Een dezer dagen geopperd denkbeeld om de wijzerborden 's avonds te verlichten wordt ernstig overwogen. Het tjalkschip Op Hoop van Zegen, schipper Lauret, met vlas geladen, is Vrijdag namiddag op de Ooster-Schelde, boven Ierseke, door een rukwind omgeslagen en gezonken. De opvarende hebben zich in een roeiboot weten te redden en zijn later door een visscher opgepikt. Uit Eisch r/d. Aizette schrijft men aan de »Köln. Ztg.« De Fransche cokesovens bij Sluiskil, waarbij voornamelijk de mijnbouw- werken van het Meurthe- en Moeselgebied betrokken zijn, zijn thans zoover in gereedheid gebracht, dat zij weldra in gebruik genomen zullen worden en wel 2 batterijen van 80 ovens. De toevoer van Duitsche en Engelsche kolen vindt plaats langs den waterweg naar Sluiskilde verzending geschiedt in groote wagens van 40 tons naar het bekken van Longavy met retourvracht over Briey, waar zij met Fransche ertsen beladen worden. Het erts wordt in Sluiskil op de schepen verladen en langs den waterweg naar de plaats van bestemming ge voerd. De vrachtbesparing naar Ruhrort tegenover de tegenwoordige spoorwegvracht maakt rond een franc per ton uit Men is voornemens nog een Fransche cokes- zich flink te houden en hare wanhoop te beteugelen, om den man barer zuster staande te honden en eene tweede moeder te z(jn voor de kleine Juliette. De heer Monrevel was in de Kamer, toen de catastrophe gebeurde. In zjjne verbijstering wilde h(j er niet aan gelooven. Tegenover dit jammerlijk verminkte overschot, dat bjj niet herkende, loochende hjj zijn ongeluk. „Je hebt 't mis," zeide hjj. Het is onmogelijk. Z(j moet straks thuiskomen. Zij lachte nog zoo bjj het instappen"De schok had hem in zulk een afgrond van leed gestooten, dat hij trachtte zijn verstand te redden door te weigeren er aan te gelooven. Zonder mevrouw Chenevray, zou de ramp hem verpletterd hebben. Zij suste zijne razernij door hem voortdurend liefdevol over de doode te spreken. „Spreek mij nog wat over haar," zeide hü, wanneer Marthe zweeg onder den last van baar eigen hartzeer. En dikwijls liet hij er op volgen, niet zonder bitterheid „Je kende haar beter dan ik." (Wordt vervolgd) onderneming van de Hollandsche kust bij Sluiskil ter verwerking van Duitsche en Engelsche cokeskolen op te richten. Axel, .13 Aug. De gemeenteraad alhier hield heden een vergadering, waarin op het verzoek van het fanfarengezelschap Concordia om bij gelegenheid van het festival op 15 Augustus, de raadzaal af te staan, gunstig werd beschikt. Eveneens werd aan de vereeniging »Floralia« toegestaan om hare tentoonstelling op 30 en 31 Augustus te houden in localen der Openb. school. In plaats van den heer J. Huizinga, werd benoemd tot ambtenaar van den burg. stand de heer L. J. den Hollander. Op de voordracht van zetters van 's rijks belastingen werden geplaatst de aftredende heeren Smies en Wolfert en tot hunne plaats vervangers de heeren J. Verijzer en P Dekker Fz. Z. h. st. wordt de verordening regelende de jaarwedden der onderwijzers gewijzigd in overeenstemming met de gewijzigde militiewet. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Van Driel over den slechten toestand van het middengedeelte van den Pouckepolderschen dijk, wordt besloten van de gemeente Zaamslag om verbetering in dien toestand te vragen, aangezien de gemeente Axel aan de verharding van dien weg ook heeft helpen bijdragen. Opening jacht. Gedep. Staten van Zeeland hebben de opening der jacht op klein wild in de provincie bepaald als volgt a. in de Dames-, Anna-, Maria- en Völcker- polder op Zaterdag 24 Augustus 1912, met zonsopgang, met uitzondering van die op hazen en fazanten, waarvan de opening is be paald op Zaterdag 28 September d. a. v. met zonsopgang b. in 'Zeeuwsch-Vlaanderen op Maandag 2 September 1912, met zonsopgang met uit zondering van de jacht op fazanten, welke op Maandag 30 September d. a. v. met zons opgang wordt geopend c. in het overige deel der provincie, op Maandag 2 September 1912, met zonsopgang, met uitzondering van de jacht op hazen en fazanten, welke op Maandag 30 September 1912 met zonsopgang wordt geopend. Verder is bepaald dat van de geheele provincie de korte jacht zal geoorloofd zijn dagelijks en de lange jacht op Maandag, Woensdag en Zaterdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluiting der jacht, alles met uitzondering van de Zondagen. Na de goedkeuring der rekening over 1911 is door den Minister van Landbouw aan de vereeniging ter bevordering van de Geiten fokkerij in Zeeland voor 1912 een rijkssubsidie van f 800 toegezegd. Op het tweetal voor predikant bij de Geref. kerk te Kapelle-Biezelinge komt voor de heer A. Scheele te Veere. Bij het examen voor de akte schoon schrijven m. o., slaagde mej. L. E. C. van As te Groede. Maandagavond werd de tentoonstelling voor Huisvlijt enz. te Oostburg officieel ge sloten door den voorzitter der afdeeling Oostburg van den Volksbond tegen Drank misbruik, den heer mr. F. J. N. van Dam. Daarbij waren tegenwoordig het bestuur der afdeeling en der tentoonstellinghet gemeentebestuur, juryleden, helpsters, ge- noodigden. Met groote voldoening over het welslagen der tentoonstelling nam spreker het woord. In de allereerste plaats bracht hij dank namens het bestuur aan mevrouw Preij, die door haar onvermoeide inspanning en werken, de ziel is geweest van deze tentoonstelling en waardoor deze zoo schitterend geslaagd is het bestuur heeft daarom gemeend aan me vrouw Preij de hoogste onderscheiding te kun nen uitreiken, namelijk de verguld-zilveren medaille. Verder uitte spreker de hoop, dat het goede voorbeeld, gegeven door de inzenders, hen, die thans niet ingezonden hebben, zal kun nen bewegen bij een volgende gelegenheid hun kunstwerken en schatten eenige dagen af te staan, waardoor het dichte gordijn, waar achter zooveel kostbaars en prachtigs nog verscholen blijft, voor iets meer dan een tipje zal worden verschoven. Aan allen, die hebben bijgedragen de tentoonstelling te doen slagen, werd de dank van het Bestuur gebracht en met een tot weerziens werd zij door den voorzitter gesloten. Het aantal betalende bezoekers van 3 tot en met 12 Augustus was 2007. Een bericht uit Oostburg deze week, waarbij mej. S. J. German aldaar door het kerkbestuur zou opgedragen zijn het vervaar digen van twee psalm- en gezangborden, moet in zoo verre aangevuld worden, dat zij door een particulier uit IJzendijke uitgenoodigd is zulke borden te maken, die dan zullen zijn een geschenk aan de kerkelijke gemeente van IJzendijke. In de bierbrouwerij »de Klaver* te Oost burg had Vrijdagnamiddag een vrij ernstig ongeluk plaats. Bij het vullen van flesschen, met het koolzuur aparaat sprong een flesch, zóó dat de löjarige J. L., met dat werk bezig zijnde, een stuk glas in het rechteroog kreeg. Hij zal het oog waarschijnlijk moeten missen. Bij het korte maar hevige onweer dat zich Zondagavond ontlastte boven de gemeente Breskens, sloeg de bliksem in de stalling van A. van Geijs. Deze brandde totaal af. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch be hoefde de spuit niet in werking te stellen, daar er geen redden meer mogelijk was. Paard en kar konden nog gered worden. De be lendende perceelen werden door enkele brand weermannen met emmers water nat gehouden. Het houten gebouwtje was tegen brandschade verzekerd. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Zitting van 13 Augustus 1912. K. M. D., 25 j., veedrijver te Hoek is wegens beleediging van ambtenaren veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. A. B., 69 jaren, koopman te Hoek is wegens vernieling veroord. tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis. H. v. G., 23 j., horlogemaker zonder vaste woonplaats, is wegens het geven van gelegen heid tot hazardspel, veroord. tot 7 dagen ge vangenisstraf. J. C. C., 43 j., arbeider te Eede, is wegens mishandeling veroord. tot f 15 boete of 15 dagen hechtenis. M. J. B., 39 j., arbeider te Retrachement, is wegens eenvoudige beleediging veroord. tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis. Zaterdag is op bevel der arrondissements rechtbank te Middelburg uit de voorloopige hechtenis ontslagen P. J. des F. wonende te Boschkapelle, verdacht van oplichting. Het stoomschip „Barmen". Het stoomschip »Barmen«, Zaterdag uit Rot terdam vertrokken, kwam bij het lichtschip Zondagmorgen in aanvaring met de »Frank- fort«, van den Nordd. Lloyd, komende met landverhuizers van Hamburg naar Rotterdam. De »Barmen« had den steven gebroken en de boegen ingedrukt. Het voorschip zit vol water. De »Frankfort« werd in kolenbunkers getrof fen en kreeg water in de machinekamer. Het wendde den steven naar den Waterweg. Later werd van het vuurschip Haaks* eeo draadloos bericht ontvangen, meldende, dat de »Frankfort« zeven mijlen ten noordoosten van het vuurschip assistentie vroeg. De sleep boot »Hercules* ging daarheen, doch later werd bericht, dat de iFrankfort met eigen kracht doorstoomde. De Barmen* kwamen reeds gisteren te Rotterdam terug. De »Frankfort« was hedenmorgen in den Nieuwen Waterweg en werd door vier sleep- booten naar Rotterdam gebracht met de 460 passagiers. Een deel van dezen werd over genomen door de »Juno«, die assistentie verleende. Aan den zwier geweest. In het laatst der vorige maand nam een ongeveer 18-jarige knecht van de matrassen- fabriek »De Kroon*, te Amsterdam in een onbewaakt oogenblik een ijzeren geldkistje weg, waarin zich ruim vijfhonderd gulden bevond. Met een vriend van gelijken leeftijd ging hij er mee op reis en in verschillende plaatsen van ons land maakten zij van het geld goede sier, maar toen de contanten be gonnen op te raken, wisten de jongens niet meer wat ze doen moesten. En in arren moede kwamen ze zich Zondagavond op een der politiebureaux te Amsterdam aanmelden. Van het gestolen bedrag was slechts weinig meer over. Ernstige mishandeling van een veldwachter. Zaterdagavond wilde de rijksveldwachter O., te Schoonoord, den pas uit Duitschland teruggekeerden arbeider E. J., die nog iets op zijn geweten had, arresteeren. Toen O. hem de boeien wilde aanleggen, ging de kameraad van J., P. M., die eveneens pas uit Duitschland terug was, den veldwachter van achter met een mes te lijf. J., een gespierde kerel, wist O. van zich af en op den grond te werpen, waarop de beide arbeiders, met messen gewapend, hem aan alle kanten wonden toebrachten. Het feit gebeurde aan den open baren weg, maar omstanders, welke door O. te hulp geroepen werden, durfden geen hulp bieden, omdat M., die de revolver van O. had gegrepen, allen op eerbiedigen afstand wist te houden. Blijkbaar was M. van plan O. te vermoorden. Hjj zette hem tenminste het

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 2