BINNE1NLAND. UIT OH SE OMGEVING. Inplaats van het ingewikkeld verzekerings stelsel in het wetsontwerp-Talma zouden ook wij voorstaan een staatspensioen, dat op be scheiden schaal beginnend, voor uitbreiding vatbaar zou blijken. Dit zou weinig of niets meer kosten en heel wat rompslomp besparen. Wij vreezen evenwel, dat het stelsel van dwangverzekering niet losgelaten zal worden, alleen reeds, omdat de rechterzijde dan bang is, totaal met ledige handen voor de kiezers te staan. Thans, bij de voorbereiding blijkt reeds, dat Minister Talma op dit punt in geen geval toegeeft. Blijft dus, dat de linkerzijde alles moet doen, om de wet nog zoo goed mogelijk te maken. Dit kan o. a. door de kleinste inkomens van premiebetaling vrij te stellen. Ook op die wijze kan een stap gezet worden in de richting van Staatspensioen. Met dit verschil evenwel, dat het omslachtige en dure ambtenaren- en agentenstelsel blijft, dat de administratie sommen kost, die anders den belanghebbenden ten goede zouden komen. Maar als gezegd, voor eene andere en betere oplossing, zal de rechterzijde, gehoord het machtwoord van Dr. Kuyper, niet te vinden zijn. Congres voor Staatspensioen. In de groote Dierentuinzaal te 's-Graven- hage werd het Congres voor Staatspensioen geopend onder leiding van den heer Frans Netscher, bestuurslid van den Bond voor Staatspensionneering. Het congres werd bij gewoond door de Kamerleden mr. Goeman Borgesius, mr. Rink, Schaper en Ce Klerk. De heer Netscher sprak in zijn openings' woord er zijn voldoening over uit, dat op dit congres alle politieke partijen zijn vertegen woordigd. Dit congres *is hier bijeengeroepen in de meening, dat Minister Talma zijn ont werp er door zal wijzigen, maar om van het beginsel te getuigen. Hij heette den Engel- schen spreker, mr. Owen Evans en den Deen- schen dr. Gustav Bang in het Engelsch wel kom en deed daarna voorlezing van een schrijven van den Engelschen Minister Lloyd George, door den heer Evans van de Nederlandsche toestanden ten deze op de hoogte gebracht. De Minister geeft in dien brief te kennen, dat hij met groote belangstelling de beweging voor ouderdoms-pensioen in Holland gadeslaat. De ondervinding in Engeland toont dat staat- ouderdomspensioen een groote zegen is voor de pensioentrekkers. In plaats van een last worden zij een welkome gast in de huizen hunner kinderen. Ouden van dagen hebben aan het einde van den veldslag des levens evenveel recht op pensioen als soldaten aan het einde hunner dienstjaren. Het is voor iedere natie een plicht te zorgen voor haar zieken en ouden van dagen. Er zijn 112 organisaties op dit congres vertegenwoordigd. Voorlezing werd nog gedaan van verschil lende sympathiebetuigingen, o a. van den heer Prins, voorzitter van den Bond, verhinderd het congres bij te wonen. Daarna was het woord aan den heer D. A. van Krevelen om bij verhindering van den bondsvoorzitter pastoor Prins, wegens zijn benoeming tot Bisschop te Haarlem, te spreken over het doel en den strijd van den Bond, zoomede over de resultaten daarvan. Spr. hoopte, dat in 1913 de dwangverzekering haar Waterloo moge vinden dan zijn we bier te Parjjs. Maar ik moet toch gereed zijn om naar Londen terug te keeren en daar te doen te kebbpn met den notaris en wat verder de couveDtie een tjjdlaDg van m(j vergt." „Mag ik het genoegen hebben je te verge zellen vroeg Lord SuelCrd aarzelend Phyllis keek hem koel aan. „Liever niet," autwoordde zij stroef. „Dat zou geen pafj hebben. En dan is 't ook in mijn belang, mijzelf niet te eompromitteeren. Ik denk dat wij in 't vervolg elkaar niet veel meer zullen zien Lord Shelford kuchte nerveus „Hoe bedoel je dat?" vroeg bij met een angstigm blik in zijne zwarte oogen. „Wel, heel eenvoudig. Ik voor mij, ik heb geen plan deze toestand te laten voort- dnren. Je moet öf mij trouwen, of geheel van mij afzieo. Da keus staat aan jezelf. Ik wil niet al mime vooruitzichten bederven door mij met jou te eompromitteeren." De markies bezon zicb even. „Ik kan je niet trouwen", zeide hjj heesch. „Dat weet je zelf ook wel en waaróm. Ik ben ook aan mijn Daara en mijn familie iets verschuldigd." „Best," gaf Phyllis met de grootste koel bloedigheid teu antwoord. „Dan valt er niets meer te zeggenWil je nog een kop tbee?" een stapje dichter bij de broedschap der menschen. De volgende spreker was mr. Oweü Evans, lid van de »Eighty Club* te Londen, die een uiteenzetting gaf van de werking en de be- teekenis van de »01d Ages Pension Act 1908. Spr. heeft getracht zeer in het kort <de werking van de Engelsche wet en de zegeningen die er uit voortvloeien te schetsen. Wij hebben reden om voor het Engelsche volk helderheid en een gelukkiger toekomst tegemoet te zien dank zij de geregelde ver zorging van zieken en oude van dagen, aldrus zijn slotsom. Ieder inwoner van Groot-Britannie, afgezien van zijn politieke overtuiging, meende spr zal erkennen, dat de invoering van ouder domspensioenen een zeer goed stuk wetgevende arbeid is geweest. Niemand zou de wet méér durven herroepen. De heer G. L Janssen van Rotterdam, lid van het hoofdbestuur, stelde voor het volgende telegram te zenden aan Minister Lloyd George »Het Congres van den Bond voor Staats pensionneering, gehouden te 's-Gravenhageop 3 Augustus 1912, waarop vertegenwoordigd zijn ongeveer 300,000 Nederlanders dankt u hartelijk voor uwen brief en brengt hulde aan u en aan alle Engelschen die door hunnen eervollen en met succes bekroonden arbeid voor Staatspensionneering het trieste huwelijk van ouderdom en armoede voor goed hebben ontbonden.* Onder luid applaus werd daartoe besloteli. Op een vraag uit de vergadering gedaah, zeide de heer Evans dat de 13 millioen vóór het ouderdomspensioen zijn verkregen niét door belasting op levensmiddelen, maar dóór belastingverhooging voor inkomens boven 36.000 en op genotmiddelen. Het Kamerlid Teenstra betoogde daarna »dat wij in het ontwerp- Talma geen ouder domspensioen krijgen*, Hij ving aan met te wijzen op het z. i. merkwaardige en ver blijdende verschijnsel, dat men zich meer en meer het lot van hulpbehoevenden, dus ook van ouden van dagen, gaat aantrekken. Bijna alle Staten hebben zich bezig gehouden of moeten zich bezig houden met het vraagstuk der ouderdomsverzorging. Spr. acht geen andere oplossing mogeljjk dan door Staats pensionneering. Het ontwerp-Talma, betoogde spr. lost dit vraagstuk ook niet op. Het te iaat ingekomen ontwerp van den Minister is tegengevallen over de geheele linie. Het bevat alle verkeerdheden, die het kan bevatten, alle goede zijden mist het. Minister-Talqia deed met de indiening van dit ontwerp veel voor de invoering van staatspensionneering, zeide spr. onder luid applaus. In de avondvergadering, die veel minder druk bezocht was, sprak Enka (mej. V. d. Vlies) over Staatspensioen en christelijke liefde. Ten slotte stelde de voorzitter de volgende motie voor, die door de vergadering onder gejuich aangenomen werd. Motie. Het congres voor Staatspensioen op initiatief van den Bond voor Staats pensionneering gehouden den derden Augustus 1912 te 's-Gravenhage vertegenwoordigend 114 politieke en anderé organisaties met pl. m. 300.000 leden eti andere aangeslotenen gehoord de referaten en de discussies betreurt de indiening van het Wetsontwerp'* Talma op de Invaliditeits- en Ouderdomst verzekering, o. a. op grond van a. de premieheffing, die een directe beb lasting is, niet naar draagkracht, terwijl bovendien de vooropgestelde daarmede verband houdende verhooging der invoerrechten den minst draagkrachtigen een zwaren last zal opleggen b. den te hoogen leeftijd voor het ouder domspensioen (70 jaar) en de schrielheid en schraalheid der renten c. de uitsluiting van alle zelfstandige werkers, derhalve ook van de meeste vrouwen en spreekt de wenschelijkheid uit van een spoedige indiening van een Wetsontwerp op Staatspensionneering, waarin met al deze bezwaren rekening wordt gehouden. Het congres werd daarna gesloten. Geen kerkelijk stemrecht voor de vrouw. Uit Den Haag wordt gemeld Wegens ongunstig advies der kerkelijke „Ik ik zoa je wel trouwen, als 't Dief was om die geschiedenis met je moeder," begon Lord Shelford, zoekende naar eeno uitvlucht. „Maar die maakt de zaak onmoge lijk al het aDdere nog daargelaten." Phyllis schonk thee in en overhandigde hem den kop met vaste hand. „Dat heb je rnjj al vroeger te verstaan gegeven," antwoordde zij ietwat vinnig. Laten wij dus op dit onderwerp Diet terug komen. En iaat mij je ook niet te lang van je pakken en verdere aanstalten tot de reis afhouden." (Wordt vervolgd) vergadering is Zaterdag het kerkelijke stem recht voor de vrouw door de synode der Ned. Herv. Kerk verworpen. Gevecht in kampong Dah. De minister van Koloniën heeft tengevolge op de beantwoording van de vragen van den heer De Stuers, omtrent het gebeurde bij een huisonderzoek in kampong Dah (Singkel) nog het volgende medegedeeld Op 1 Januari vau dit jaar vernam de commandant van een in de onderafdeeling Singkel op excursie zijnde patrouille van een spion dat zich in kampong Dah kwaadwilligen ophielden. Hij liet daarop des nachts een tot die kam pong behoorend complex van een vijftal huizen omsingelen, met het uitdrukkelijk verbod om anders dan op zijn last te schieten. Van een dier huizen werden de bewoners tot viermaal toe gesommeerd naar buiten te komen. Hierop werd geen antwoord ver nomen, maar wel zag men in de voorgalerij van die woning zich eenige menschen oprichten, die blanke wapens uit de dakbedekking te voorschijn haalden. Toen daarop de Europeesche sergeant Swiers met eenige zijner manschappen naar de boven bedoelde woning kwam toeloopen, en, niet tegenstaande de waarschuwing van de daarbij reeds opgestelde militairen, dat zich in het huis kwaadwilligen bevonden, de deurzijde tot op ongeveer vijf pas afstand naderde, werd een lans naar hem geworpen, welke hem in den onderbuik trot. Onmiddellijk daarna sprongen achter elkander drie kwaadwilligen, met lans en klewang gewapend, uit het huis zij werden met de klewang neergelegd. De voornoemde onder-officier werd daarop achterwaarts gebracht en verbonden, doch overleed na een half uur. Inmiddels werden zij die zich in de meerbedoelde woning be vonden nogmaals, derhalve voor de vijfde maal, gesommeerd naar buiten te komen. Ook thans werd op de sommatie geen antwoord ontvangen. Aangezien zich in de voorgalerij van het huis nog altijd enkele achter zakken en rijst- kisten verscholen kwaadwilligen bevonden en de patrouille-commandant meerdere lansworpen "vreesde, besloot hij eindelijk eenige salvo's te doen afgeven, waarmee echter onmiddellijk werd opgehouden, toen kindergeschrei gehoord werd. Nadat nog eens gesommeerd was, werd met veel moeite de deur der woning door hen die binnen waren geopend en kwamen eenige mannen, vrouwen en kinderen te voorschijn. Behalve vier kwaadwilligen bleken negen kam- ponglieden te zijn gedood en een viertal ge wond. De gewonden werden naar buiten gedragen en verbonden. Uit een door den betrokken controleur bij het binnenlandsch bestuur bij de overlevende vrouwen ingesteld onderzoek bleek, dat de kwaadwilligen de deur der woning van buiten gesloten hadden, en hen die daar binnen waren belet hadden te voldoen aan de tot vijf maal herhaalde sommatie om naar buiten te komen. De patrouille, waarvan hier sprake is, was samengesteld uit drie groepen Amboineesche militairen van het 3e bataljon infanterie, met Kuropeesche sergeanten als groep9 comman danten, en stond onder bevel van den 2e luitenant der infanterie B A. W. Scblimmer, wiens instructie was te patrouilleeren boven- strooms Rondeng, langs de Simpang Kiri, waar toen ter tijd de meeste verzetlieden zich ophielden. De gewonden zijn thans allen geheel ge nezen. Het Stbl. no. 249 bevat de wet van den 15den Juli, tot toekenning van een rente loos voorschot uit 's rijks schatkist, ten be hoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van spoorweglijnen van IJzendijke over Sas van Gent naar Drie Schouwen, van Hoofdplaat naar Pyramide, van Philippine over Ter Neuzen naar Zaamslag en van Sas van Gent naar de Belgische grens in de richting van Selzaete. Het Stbl. no. 213 bevat een Kon. be sluit van den 6den Juli, bepalende de bekend making in het Stbl. van de op 10 Januari 1912 te Brussel namens de Nederlandsche en Belgische regeeringen onderteekende verkla ring. met het daarbij behoorend proces-verbaal, betreffende de grensregeling in het kanaal van Gent naar Ter Neuzen. Maandagavond is de 42jarige W. P. M., schilder te Hulst, door de uit de richting Walsoorden komende tram aangereden. De toestand van den getroffene schijnt hopeloos. Op advies van den ontboden geneesheer is hij naar de ouderlijke woning vervoerd. De rijksklerk bij de dir. bel. enz. G. K. van der Noordaa is sinds 1 Aug. belast met de tijdelijke waarneming van het kantoor Axel. Zaterdag is gevankelijk van uit Philip pine door de aldaar gestationeerde maré chaussee naar het Huis van Bewaring te Middelburg overgebracht zekere A. E.° 21 'aren, visscher, wonende te Phillippine, ver dacht van heling. In de Maandag te IJzendijke gehouden raadszitting waren alle leden aanwezig. Er was ingekomen een adres van dankbetuiging van den heer Th. Willemsen hoofd van school I voor de verhooging zijner jaarwedde. Hij meende te dier plaatse een lans te mogen breken voor de salarissen der onderwijzers, zonder wier krachtdadige medewerking van de school niet gemaakt kan worden, wat er van te maken was. Aangenomen voor kennisgeving. Van den gemeentegeneesheer voor 1912, N. de Haan Thomann, was ingekomen een aanvrage om eervol ontslag uit die betrekking omdat hij zich elders vestigen gaat. De raad verleende het gevraagde ontslag. Aan den anderen arts alhier, den heer A. van Delden zal gevraagd worden zich met die functie tijdelijk te willen belasten. Aan den heer J. J. Bron werd toegestaan een weegbrug te plaatsen in de De Bie-straat gedeeltelijk op gemeentegrond, tegen een jaarhuur van f 1.30. Op de voordracht voor 2 zetters werden geplaatst de heeren Al. Doens en Ed. H. Bleijenbergh met als plaatsvervangers Em.' Bruggeman en Aug. Wijffels. De gemeentebegrooting voor 1913 werd vastgesteld op J 24.179,57 in ontvang en uitgaaf met een post van onvoorzien a f 1601,16. Aan Ged. Staten zal gevraagd worden de gelden, gekomen uit den verkoop van beurs en woonhuis a 4170 te mogen beleggen on het grootboek. Te Aardenburg overleed Zondagmiddag na een langdurige en smartelijke ziekte de heer J. J. de Muijnk. Sedert 1874 onafge broken Regent en gedurende de laatste zeven jaar voorzitter van het St. Jans-gasthuis aldaar. De commies der dir. -bel. enz. W. v. Liere, is verplaatst van Oostburg naar Schiedam. Omtrent de installatie van den nieuwen burgemeester van Cadzand dienen we nog te vermelden het antwoord van den burgemeester in de raadszitting. Hij betuigde zijn dank aan de Koningin en aan den Commissaris der Koningin, en gaf daarop de verzekering zooveel in zijn vermogen is, de belangen dei- gemeente te zullen voorstaan. »Ik weet het wel. zei de spr., dat zal voor mij niet gemakkelijk gaan, daar ik achter iemand aankom, die hier 24 jaren deze plaats heeft bekleed en met den meesten ijver en toewijding de belangen van de gemeente wist te behartigen. Ik zal echter ook trachten mijn beste krachten aan de gemeente te wijden -en de voetsporen van mjjn voorganger te drukken. Daartoe vroeg hij den steun van de beide wethouders, van de leden van den raad, en van den secretaris, en eindelijk van de geheele gemeente. Dat zou dan zeker zijn taak veel verlichten. Daarna sloot de burgemeester zijn eerste vergadering. Intusschen gingen de feestelijkheden hun gang. De beide fanfarekorpsen gaven beur telings concerten op de versierde estrade. Bij het vallen van den avond werd het heele dorp door vetpotjes en lampions verlicht. Vooral het gemeentehuis en de muziektent maakten een mooi effect. In alle opzichten kan dit feest als goed geslaagd beschouwd worden. Midd. Ct. Vogelteelt maatschappij „Het Neerhof" van Gent. Deze belangrijke vereeniging richt op 23 24 en 25 November aanstaande hare 11e Groote Internationale Tentoonstelling in. Deze Vogelteelt betooging welke eene voor bereiding zal zijn voor de groote Tentoon stelling van 1913 zal op eene bijzondere wijze gevierd worden. Het reglement-programma zal van de volledigste zijn en de liefhebbers welke zich als lid laten voorstellen en voor den lsten September aanvaard zjjn, zullen de voorrechten aan de leden voorbehouden kunnen genieten. Voor alle inlichtingen wende men zich tot den algemeene schrijver, den heer A. Heyn- drickx te Ledeberg. Brand in bed. Zondagnacht ongeveer 12 uur bemerkte een commensaal in 't Café-Tol te Kioetinge, dat zijn bed in brand stond, waarop hij het door het raam op de met glas overdekte veranda wierp. Vermoedelijk verloor hij hierbij zijn evenwicht en viel mede uit het raam door de glazen overdekking der veranda op den grond, waarbij hij zoodanig verwond werd, dat geneeskundige hulp moest worden 3}

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 2