UIT ONZE OMGEVING. Rechtszaken. Kerknieuws. Laatste Berichten. Gemengde Berichten. gevolgen van de heffing van Invoerrechten van eerste levensbehoeften, zooals granen en meel. Namens het Anti-Tariefwet-Comité, JAC. RINSE. Met ingang van 1 Augustus a s. is de klerk der Post- en Telegrafie 1ste klasse M. C. J. Eijke op zijn verzoek verplaatst naar het Rijks-Telegraaikanto»r te Rotterdam, onder intrekking van zijn plaatsing te Enschedé. Zannislng, 19 Juli. Jn de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad alhier, werd mededeeling gedaan dat aan den secretaris op zijn verzoek van 7 tot 28 Aug a. s. ver lof is verleend en dat de leening van ƒ2000 is gesloten tegen eene rente van 4 procent. Ingekomen was een adres van C. J. de Vries, ambtenaar ter secretarie. Adressant wijst er op dat zijn jaarwedde slechts f 450 bedraagt, terwijl in Axel f 600 met ver hooging om de twee jaar van 50.tot een maximum van 800 wordt gegeven. Hij verzoekt den Raad zijn jaarwedde met ingang van 1 Jan. 1913 te willen verhoogen. De Voorzitter en eenige raadsleden vinden het verzoek billijk. Er wordt besloten het adres bij de begrooting te behandelen. Van de afd. Ter Neuzen was ingekomen het reeds door ons gemelde adres met memorie van toelichting, betreffende het besluit van den Raad de herbergen op Zondag van 9 tot 11 en van 2 tot 4 te sluiten. Dit adres wordt aangehouden tot de des betreffende verordening van Ged. Staten is terug ontvangen. Aangeboden wordt de gemeente-begrooting voor 1913, met een eindcijfer van ƒ28253.681/,» en van het Burg. Armbestuur met een eind cijfer van 2010. Behandeld wordt een voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van het raadsbesluit tot uitbreiding der losplaats. De Voorzitter deelt mede, dat de daarvoor geraamde kosten van 500 hooger zullen loopen en wel tot een bedrag van f 960, waarom B. en W. voorstellen die uitbreiding uit te stellen tot een volgend jaar. Na eenige bespreking wordt met 7 tegen 1 stem besloten het plan uit breiding niet uit te stellen, maar tot uit breiding over te gaan. In de Donderdag te Sas van Gent ge houden raadszitting is de rekening van het algemeen armbestuur over 1911 goedgekeurd met een goed slot van f 23.95 De gemeenterekening over 1911 werd aan geboden op een bedrag in ontvangst ad. f 22.162.661/j, in uitgaaf van 19.787.59, al- zoo met een goed slot van f2375.47,/J. Op de voordracht voor het college van zetters werden als eerste candidaten geplaatst de aftredende heeren J. V. Oole en P. Malo- taux en als tweede candidaten de heeren E. Geirnaerdt en P. Vermoet. Met 4 tegen 2 stemmen werd besloten op nieuw voor 7 jaren machtiging te vragen tot het heffen van passage- of straatgeld. De betrekkelijke verordening, op de heffing, die met 1 Jan. a. s. vervalt werd opnieuw vast gesteld. Voorts werd besloten het recht tot heffing van dat straatgeld weder te verpachten. Naar aanleiding van een ingekomen ver zoekschrift van de postduivenvereniging »De Vrede* werd op voorstel van den heer Pau wels besloten pogingen aan te wenden om een wijziging te krijgen in art. 60 van de Wjj moeten haar in het huis dragen en terstond om den dokter zenden." Al de wrok van Ralp tegen deze vrouw, die zoozeer baar best bad gedaan om zjjn huiselijk geluk te verwoesten, verdween bij den aanblik van baren deerniswaardigeu toestand. „Hier, Gillis!" riep bij den portier toe. „Loop als een weerlicht naar den stal, zend een van de jongens naar dokter Turner, en breng de anderen meê om bier hulp te verleenen. Ga dan naar bet bnis en zeg dat ze een bed gereed maken, en kom zoo ganw mogelijk terug met eene matras en wat cognacDe kar is kapot", voegde bijj er b|j, naar de machine kijkend. „Daar is niets meer mee te beginnen." Middelerwijl wijdde Bramber zijne aandacht aan de roerlooze figuur daar ouder zijne handen. „Hersenschudding", zeide hjj „en zeker in hevige mate. Het linker been gebroken, en naar alle waarschijnlijkheid ook inwendige kwetsuren.Geef mij je mes eens." Ralph gaf hem het mes, en nu begon Bramber de kleeren der vrouw stuk te snijden, om haar lucht te verschaffen. Wij moeten het hek uit de scharnieren nemen", zeide hij, „om het te gebruiken als draagbaar. Leg de matras er op, dan zullen wij baar zóó naar buis dragen." Met de hulp der toegesnelde stalknechts in 1906 door Gedep. Staten vastgestelde bouwverordening, daar hierin verboden wordt uitvliegend pluimgedierte te houden in be woonde gebouwen. In verschillende plaatsen is het gewoonte duiven te houden op den zolder en ieder is volgens het betoog van den voorsteller ook niet in de gelegenheid de duiven in een afzonderlijk schuurtje ot stalletje onder te brengen. Hij zou daarom wenschen dat het genoemde artikel niet van toepassing werd verklaard op reisduiven. Besprekingen werden gehouden over uit te voeren bestratings werken in de Zandstraat in den Van Remoorterepolder (welke polder daarvoor haar sloot aan de gemeente ten gebruike wil afstaan) en over bestrating van de verlengde Schoolstraat en herbestrating van een deel der Stationsstraat. Ten slotte werd goedgevonden dat plannen hiervoor in een volgende vergadering aan het oordeel van den Raad zullen worden onderworpen. In de maand Augustus a.s. zal te Oostburg eene tentoonstelling gehouden worden van huisvlijt, uitgaande van de afdeeling Oostburg van den volksbond tegen drank misbruik. De tentoonstelling wordt den 2en Augustus geopend en duurt tot en met den 12 Aug. d. a. v. Zeer vele inzendingen zijn toegezegd. Wat haar vooral merkwaardig zal maken is de daaraan verbonden tentoonstelling van oud porcelein, oud Delftsch aardewerk en oud koper werk, waarvan groote verzamelingen uit Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. zijn toegezegd. Zooals algemeen bekend is zijn vooral van oud porcelein en aardewerk, mooie verzame lingen in het land van Cadzand aanwezig. In de Donderdag gehouden vergadering van den raad te Schoondijke werd afwijzend beschikt op een verzoek van de bewoners der Veldstraat om verharding van den weg. Een gelijk lot onderging het verzoek van de afdeeling Oostburg van den Bond van onderwijzers tot verhooging van jaarwedde. Ontheffing zal worden gevraagd voor art. 48 der L. O. wet in verband met een bestaande vacature aan school A. Als candidaten voor zetters werden benoemd de heeren J. Leenhouts (aftr.) en J. de Winde en in de vacature Adr. Lutejjn, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, de heeren I de Bliek en Iz. van de Sande. Op een verzoek om verlaging van den H. O. werd afwijzend beschikt. De gemeenterekening over 1911 werd aan geboden in cijfers meldende f 14.167.78'/, en f 13.263.89'/,, alzoo een goed slot van f 903.89. Ten slotte werd een wijziging aangebracht in de verordening op het L. O., in verband met de nieuwe militiewet. Omtrent den stand van het plan tot stichting van een coöperatieve beetwortel suikerfabriek in Zuid-Beveland kan gemeld worden, dat de genomen aandeelen voldoende zjjn om tot het bouwen ervan te kunnen besluiten. Arrondlssements-Reclitbank te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 19 Juli, de volgende vonnissen uitgesproken P. N., oud 22 schippersknecht te Ossenisse, is wegens mishandeling veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. (Eisch 14 dagen gevangenis straf). P. F. V., oud 19 j., dienstknecht te Ter Neuzen, werd het hek uitgelicht, en toeo Gilles kwam aanloopen met de cognac en de matras, lag de geïmproviseerde draagbaar naast de ver ongelukte op den grond. Bramber goot een weinig cognac tusschen de opeengeklemde tanden der vrouw en hielp de mannen om haar zachtjes op te tillen. Terwijl dit geschiedde, kreunde zjj. „Nog in leven", zeide de advocaat „zjj heeft p(jn. Weest dus voorzichtig om het bek gelijkmatig op te tillen en houdt bij het voortgaan pas, om haar niet te schudden In de vestibule kwam mevrouw Jerningbam toegesneld. „Zjj kan enkel op de matras de trap op*, zeide zij. „Het hek is te breed.... En, zflo wendde zij zich tot Bramber „ik heb Doris in het salon laten wachten. Ik zelf neem de verpleging geheel op mij. Ik heb daarin heel wat ervaring opgedaan namelijk in de gevangenis". a Bramber keek haar bewonderend aan. „U bent een engel", zeide hij zacht en zij begreep bem en voelde zich reeds veel vergolden. Hij echter ging naar het salon, waar hjj Doris en mevrouw Chichele vond, bleek en ontdaan. „Is z(j is zij begon mevrouw Chichele. „Neen", antwoordde de advokaat. „Zij is niet dood maar ik vrees dat 't met baar is wegens wederspannigheid veroordeeld tot 1 week gevangenisstraf. (Eisch idem). F. v. d. V., oud 29 j., werkman te Koewacht, is wagens het niet voldoen aan het bevel vau een ambtenaar veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. (Eisch idem). F. v. K., oud 26 j., arbeider te Westdorpe, is wegens beleediging van een ambtenaar v«r- oordeeid tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. (Eisch 1 week gevangenisstraf). A. D. V., oud 49 j., koopman te Sluis, is wegens overtreding der Drankwet, met vernie tiging van het voDnis van den kantonrechter te Oostburg, veroordeeld tot dezelfde straf 30 boete of 14 dagen hechtenis. Voor bovengenoemde rechtbank werd in besloten zitting behandeld de zaak tegen J. G., 56 j., bootwerker te Ter Neuzen, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van on tuchtige handelingen met een minderjarig meisje. De zaak werd wegens afwezigheid van een getuige uitgesteld tot 6 September. De beklaagde is in vrijheid gesteld. P. J. V., oud 34 jaar, werkman, ge boren en wonende te Lokeren, die voor eenige weken door de politie te Sluiskil werd ge arresteerd ter zake van een te Lokeren ge- pleegden moord en later bleek ook een inbraak te hebben gepleegd onder de gemeente Axel, is Woensdag uit Middelburg te Ter Neuzen aangebracht en door de marechaussee over genomen om te St. Nicolaas aan de Belgisch» justitie te worden uitgeleverd. Woensdag is L. den D. van Biervliet verdacht van diefstal, voor den heer officier van justitie geleid en na gehoord te zijn weder in vrijheid gesteld. Zondag 21 Juli 1912. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorin. 9 u. en nam. 2 u., Ds. A. Timmer man. Sluiskil. Nam. 2 u., Ds. G. van Dis van ZaamBlag. Hulst. 9l/| uur Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorrn. 9 u. en nam. 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., bediening van het Heilig Avond maal, 2 u doopsbediening en 51/, u., Ds. Boelofs. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en ö'/j u., leeskerk. Lokaal „Ebeu-Haëzer" (Kerkkoflaan.) Ter Neuzen. 5'/j uur. Dhr. J. J. Kense. De werklieden der katoenspinnerij te Veenendaal legden het werk neder, nadat de directie bekend had gemaakt, dat de volgende week de werktijd van 11 op 10 uur zal worden teruggebracht. Vooral de stukwerkers achten zich benadeeld. Maréchaussee en gemeente politie bewaakt de fabriek. Constantinopel, 19 Juli. Hedenmorgen deden 8 Italiaanscbe torpedobooten een aanval op de forten der Dardanelles De forten boden weerstand en openden dadelijk het vuur, 2 Italiaansche torpedobooten werden in den grond geboord, de anderen werden be schadigd, doch konden zich terugtrekken. De aanval mag als mislukt worden beschouwd. Men verzekert in Constantinopel, dat de ministerraad besloten heeft, opnieuw tot sluiting van de Dardanellen over te gaan. De bijeenkomst van den ministerraad duurde den geheelen nacht. Na afloop werd medegedeeld, dat Tewfik Pasja de opdracht om een ministerie te vormen, heeft aanvaard. Op de dezer dagen gehouden National» Tentoonstelling te Meppel, werd de firma P. Molenaar .Co. te Westzaan voor haar welbekend artikel Kindermeel bekroond met de Gonden Medaille. O,» een tram geschoten. Toen de tram om half zes Woensdagnamid dag Dordschebrug (Drenthe) passeerde, vloog plotseling een kogel door de ruiten en trof den arbeider M. Bies van Barger-Oostveen even boven den slaap. De dader is nog niet bekend de politie doet onderzoek. Gedood. Een 7-jarig zoontje van den timmerman H. Zwals te Erm ging met een paar broertjes de zeer bedenkelijk is. Wij moeten afwachten wat dokter Turner zal zeggen." „Dat juist zij het wezen moest!" zeide Doris met onthutste stem. „En in dit hnis nog wel 1" (Wordt vervolgd). koeien uit het land halen. Hij wilde een paard, dat daar liep, wegjageD, doch het dier sloeg achteruit en trof bet kind in het gezicht, dat geheel werd stuk geslagen. Het kind overleed eenige uren daarna. In zinkenden toestand. Een met schelpen geladen tjalk geraakte Donderdagmorgen in de Zuiderzee lek, zoodat bet schip spoedig in zinkende toestand verkeerde. Een Volendammer botter kwam ter hulp en nam de tjalk op sleeptouw. Door hard aan de pompen te werken wist men de tjalk drijvende te houden en de baven van Hoorn binnen te brengen, waar men het schip op het droge liet loopen. Tegenspoed van een hengelaar. Een hengelaar uit Augustinusga ging heel vroeg, ver voor zonsopgang, per fiets naar het Kolouelsdiep, om te visscheD. Pas op weg, of hij kreeg proces-verbaal wegens fietsen zonder licbt. En nauwelijks had hjj zijn hengels uitgeworpen, of een tweede verbaal volgde, wegens het visschen met meer dan één hengel. Een uurtje daarna hij had al wat gevangen kwam een veldwachter de visch meten er waren er bij onder de maat eeo derde verbaal. Hij had ze geborgen in zijn spekzak, deel van zijn militaire uitrusting, wat ook niet mag. Toen is de hengelaar maar weer naar huis gegaan. Een geheimzinnige moord. Twaalf jaren geleden werd in Engeland veel sensatie veroorzaakt door een tragische ge schiedenis te Yarmouth, de veel bezochte Engelsche kustplaats van bet graafschap Norfolk. Daar werd toen op een eenzame plek in de duinen het lijk gevonden eener jonge vrouw, die door worging om het leven bleek te zijn gebracht. De politie vond echter geen enkele aanwijzing, die haar tot opsporing van den moordenaar helpen kon. Totdat na •enigen tijd vermoedens rezen tegen den man der vrouw, Bennett geheeten. Hjj werd ge- arresteeerd, doch ontkende alle schuld. Zekere omstandigheden bezwaarden hem echter en derhalve werd hij terdood veroordeeld. De herinnering aan die geschiedenis wordt in het geheugen herroepen door een soort- geljjke tragische ontdekking, pas weer te Yarmouth gedaan. In den vroegen morgen reden aldaar twee arbeiders langs het strand, toen zij op korten afstand in de duinen een jonge vrouw onbeweeglijk zagen liggen. Zjj dachten eerst, dat de vrouw sliep eu stegen van hun wagen om haar te wekken. Doch bij haar gekomen, deinsden zij van schrik terug. Haar gelaatstrekken waren erg ver trokken, haar oogen pal gesloten, terwjjl haar tong ver uit den mond' hing. Zjj gaf geen teeken van leven meer en kwam op een ont zettende wjjze om. Haar beenen waren naakt, de beide uit getrokken kousen vast aan haar hals gebonden en daaronder ook nog de beide veters van haar schoenen stevig toegesnoerd. Verworging was dei halve de oorzaak van baar dood. Bjj de ljjkschouwing bleek, dat zjj al een uur ot vijf a zes dood was geweest, zoodat de mis daad omstreeks middernacht plaats bad. Zelf moord werd onaannemeljjk geacht, vermits veters en kousen veel te vast om haar hals waren gebonden, doch iedere aanwijzing om trent den dader ontbrak. Het ljjk der jonge vrouw lag op een ge- makkeljjke manier op het zand, dat niet om gewoeld was en ook geen sporen van voetstappen vertoonde. Behoudens de worging, droeg het ljjk ook geen sporen van mishandeling of een worsteling, zoodat de jonge vrouw zich niet tegen de misdaad bljjkt te hebben verzet. Misschien werd zjj in slaap omgebracht, op de bewuste plek neergelegd, terwjjl de moorde naar zjjn voetstappen in het zand heeft weten uit te wisschen. De jongs vrouw bleek een zestienjarige en voor haar leeftijd en physiek goed ontwikkelde dienstbode te zijn. Zjj was een wess die bjj een tante inwoonde en des daags diende in een gezin, dat zjj Zaterdagavond had verlaten. Stil, ingetogen en min of meer schuw meisje, had weinig vriendinnen, onthield zich van omgang met jonge mannen te Yarmouth,, maar beet briefwisseling te hebben gevoerd met iemand van een naburige plaats. Zjj was echter gewoon hare ontvangen brieven terstond na lezing te verbranden. Alleen een paar prentbriefkaarten bewaarde zjj. En dat is het eenige, wat de politie kan benutten voor de ontmaskering van deze geheimzinnige tragedie. Een rumoerige begrafenis. Te Breslau hebben zich bjj de ter aarde bestelling van den bankier Knappe, die zelf moord gepleegd had, zeer schandeljjke tooneelen afgespeeld. Verscheidene honderden personen hadden zich op het uur, waarop de begrafenis plaats zon hebben, om het sterfhuis verzameld. Op het oogenblik, waarop de stoet verscheen, klon ken er van alle zjjden kreten en verwenschingen. Het waren de slacbtoffius van het laillis«emenfc

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1912 | | pagina 2